DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. :rman). De opmarsch in de Krim voortgezet. De strijd in het Oosten. Succesvolle actie bij Tobroek. Geèn Duitsche voelhorens tasten naar vrede. Voortzetting tot aan het zegevierende einde. Met Luitschland tegen het bolsjewisme. Uitgifte „hulpgeld" verboden. Herordening van de vakopleiding. Een halfjaar rijksarbeids bemiddeling. li 1 j ;n wij aan onze i wel Woens» tl 3, zodat die t uur de lessen l jonker. akkerman. :rweg 72. onder letter wandeling kost en 'n ogenblik marteling voor voor de laatste Wijdeman in de traat enge d terug. Ge kunt sn staan als de venen zijn alle E&ZORGIN6 Rib TEL 2497 dat met ingang it No. 2 van de rischvoorziening tlingen inhoudt: oe door de Ne- zijn verplicht :entrale vast te gemeentelijken af te leveren, •dam wordt het repen. dig schriftelijk i gebracht. De ragen, dat deze gelijk over de :rde zoetwater- :zen te Amster- verdeeling ge len Directeur ij centrale goed- wordt verhan- verplicht, him irdam bestemde te Amsterdam ters en markt- n 1940 hebben verplicht alvo- ;rij centrale een ïssen van hun Nederlandsche ALKMAARSCH URANT. 143ste Jaargang No. 267 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Woensdag 12 November 1941 Dutischland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier va% den Füh- rer, 11 Nov. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt bekend: Op de Krim hebben de Duit sche en Roemeensche troepen den opmar?ch tegen Sebastopol en Kertsj voortgezet Beide havens werden met succes door de lucht macht gebombardeerd. In de omgeving van Moskou heeft de vijand door luchtaan vallen aanmerkelijke verliezen aan zware wapens en rollend materieel geleden. Militaire in stallaties in de Sovjet-hoofdstad werden met-bommen bestookt. In Noord-Karelië hebben Duit- sche en Finsche troepen onder moeilijke omstandigheden van het terrein en voor den strijd sterke onderdeelen van een vij andelijke divisie vernietigd. Hierbij werden 760 kazematten veroverd, 1200 gevangenen gemaakt, vier tanks, 30 stuk ken geschute meer dan 100 mitrailleurs en granaatwerpers en veel ander oorlogstuig buit gemaakt' of vernietigd. De bloe dige verliezen van den vijand be dragen een veelvoud van het aantal gevangenen. Aan de Z.O.-kust van Engeland hebben gevechtsvliegtuigen over dag bomtreffers .geplaatst op drie vrij groote vrachtbooten. Deze schepen werden zoo zwaar be schadigd, dat zij verloren geacht kunnen worden. Ten oosten van Easton werd een hoogoven door bommen van zwaar kaliber ge troffen. In Noord-Afrika hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen een Britsch vliegveld ten oosten van Mensa Matroe met brisant- en brandbommen aangevallen. De vijand heeft geen vliegtoch ten naar Duitsch gebied onder nomen. Bolsjewistische stellingen genomen. Berlijn, 11 November. (D.N.B.) Van militaire zijde verneemt het D.N.B., dat twee Duitsche divisies gisteren in den centralen sector 'bolsjewistische stellingen hebben genomen, duizend gevangenen heb ben gemaakt en dertig stukken ge schut, alsmede vijftig zware infante- riewapenen buitgemaakt. Afdeelingen Duitsche gevechts vliegtuigen hebben ook gisteren on der imeer de havenwerken van Se bastopol en Kertsj met talrijke bom men bestookt. Verscheidene treffers richtten groote verwoestingen aan in troepen, die voor verscheping ge reed waren en in opslagplaatsen van materiaal. Verder werden ifi beide steden branden in fabrieken teweeggebracht. Schepen en treinen vernield. Berlijn, 11 Nov. (D.N.B.) Voor de kust van de Krim hebben, naar het D.N.B. verneemt, Duitsche gevechts vliegtuigen op 10 Novetm'ber drie bolsjewistische schepen beschadigd In den centralen sector van het front werden 12 bolsjewistische pantserwagens en meer dan 150 auto's door bomtreffers vernietigd. Bij de stelselmatige bombardee- ring der spoorwegen aan het geheele Oostelijke front hebben Duitsche ge vechtsvliegers op 10 November acht treinen en zeven locomotieven totaal vernield en 44 andere treinen en vier locomotieven beschadigd. De beteekenis der overwinning bij Tichwin. Berlijn, 11 Nov. (D.N.B.) Het Duitsche succes bij Tichwin betee- kent de definitieve afsnoering van Leningrad van het bolsjewistische achterland, zoo wordt van bevoegde Duitsche zijde meegedeeld. De Brit- sche pressie op Finland om dit tot den vrede te brengen had ten doel den bolsjewisten te Leningrad en Moermansk een ontlasting te bezor gen en den spoorweg van Moer- mansk te herwinnen voor de be loofde hulpverleening. Het transport via den weg van Archangel over Wologda heeft namelijk zijn moei lijkheden -en de haven van Archan gel is ongeveer een half jaar dicht gevroren, Na de nieuwe Duitsche wapensuccessen zijn deze verwach tingen nu ijdel geworden. Italiaansch legerbericht. Rome, 11 Nov. (Stefani.) Het 527ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen opnieuw bom men op Brindisi en Napels laten vallen; er is eenige schade aange richt, geen slachtoffers onder de be volking. Te Napels zoqwel als te Brindisi heeft de afweer een vlieg tuig neergeschoten. Het aantal doo- den, gevallen bij den vorigen aanval op Brindisi, is gestegen van 40 tot 96, het aantal gewonden tot 102. Geen enkel militair o'bject is getrof fen. Aan heit front van Tobroek in N. Afrika hebben de troepen van eeni ge versterkte stellingen snel gerea geerd op vijandelijke aanvalspogin- gen: de vijand was gedwongen zich terug te trekken en leed aanzien lijke verliezen aan dooden en ge vangenen. Afdeelingen Duitsche vliegtuigen hebben herhaaldelijk de vesting gebombardeerd en vernie lingen en branden teweeg gebracht. Bij een vijandelijken luchtaanval op Benghazi werd een woonhuis be schadigd; onder de Mohammedaan - sche bevolking zijn vier slachtoffers te betreuren. In O.-Afrika zijn nieuwe aanval len op onze stellingen te Koelkwa- bert afgeslagen. Een vijandelijk vliegtuig werd getroffen en stortte achter onze linies neer." Berlijn, 11 Nov. (A.N.P.) „In de zen oorlog zijn er geen Duitsche voelhorens, die naar den vrede tas ten. Zij zullen er ook niet zijn. Deze oorlog wordt door ons onverbidde lijk tot aan 'het zegevierende einde voortgezet. Hieraan kan noch de opvatting van Churchill noch die van zijn bondgenooten iets veran deren. Wanneer eens de geschiede nis van dezen oorlog geschreven zal worden, zal men daarin tever geefs het woord „Duitsche voelho rens" zoeken, wel echter lezen van „Engelsche voelhorens, die naar den vrede tasten" en steeds weer van 'n „Duitsche overwinning". Het is n.l. niet alleen onze vaste overtuiging, doch ook ons onwrikbare doel, dat Duitschland den oorlog wint. Of deze overwinning' door de vernieti ging van Engeland of door een En- gelsch verzoek om vrede zal worden verkregen, is het eenige vraagstuk dat óp de agenda staat." Aldus de woordvoerder van het Duitsche mi nisters van buitenlandsche zaken, gezant dr. Schmidt, voor vertegen woordigers van de buitenlandsche pers in antwoord op de van Ame- rikaansche en Britsche zijde steeds weer verspreide geruchten over zoo genaamde Duitsche voelhorens. Op het repertoire van Churchill komen, naar van dezelfde zijde werd opgemerkt, zeer klaarblijke lijk dergelijke „Duitsche voelhorens" voor, omdat hij de noodzaak gevoelt het verlangen naar vrede en de oor logsmoeheid van het Engelsche volk door dergelijke voorspiegelin gen te neutraliseeren. In bevoegde Duitsche kringen is men niet van zins steeds opnieuw te reageeren op dergelijke bewerin gen en de bronnen van dergelijke geruchten op te sporen om toch steeds weer opnieuw te moeten con- stateeren, dat'het grove leugens zijn, die de wereld worden opgedischt. Men neemt derhalve in politieke kringen alhier aan, dat de catego rische verklaringen van den woord voerder van het ministerie van bui tenlandsche zaken eens en voor al tijd dergelijke beweringen te niet doen. Op de vraag of het sluiten van een vrede met een persoonlijkheid als Churchill in het geheel in aan merking komt, wees men m de Wil- helmstrasse op de uitdrukking „krankzinnige drinkebroer", die de Führer in zijn jongste rede heeft ge bruikt. DE REDE VAN CHURCHILL. Een Japansch oordeel. Sjanghai, 11 Nov. (DNB). Kolonel Akijama heeft als woordvoerder van het Japansche leger de rede van Churchill' een spiegelgevecht en een bedreiging jegens Japan genoemd Churchill moet toch weten, zoo zei- de hij, dat met dreigementen tegen Japan niets valt te .beginnen. De Japansche regeering zoowel als het volk hoopten weliswaar den vrede in den Stillen Oceaan te bewaren, doch deze vrede mag geen vernede ring voor Japan zijn. Overigens heeft Churchill in zijn rede ver zuimd naar voren te brengen, dat met het deelnemen van Engeland aan den oorlog in den Stillen Oce aan, de oorlog in den Indischen Oceaan uitbreekt en dé verbin dingen van Britsch Indië met Enge land verbroken zullen worden. De Engelsche pers over de rede. Berlijn, 11 Nov. (DNB). Naar s de Britsche berichtendienst meldt, juicht de Britsche pers de „waar schuwing" van Churchill aan het adres van Japan toe. De Daily Te legraph schrijft onder meer, dat de rede in de eerste plaats ten doel had de leiders der Japansche politiek te waarschuwen. De woorden van le den der Japansche regeering deden vermoeden, dat zij hadden besloten zich te laten verwikkelen in een conflict met dé Vereenigde Staten en het Britsche gemeenebest. kort voor het vertrek van den Duitschen onderzeeër voor een vaart naar den vijand worden torpedo's ingeladen. (P.K. Krumme-Hoffmann) de reiservaringen der duitsche diplomaten. Het is niet alleen in het nabije Oosten, dat uitgewezen Duitsche di plomaten en hun gezinnen op een allerzonderlingste en ergerlijkste wijze behandeld worden. Men heeft die behandeling daar destijds aan de bolsjewistische machthebbers zoo genaamde reisbegeleiders overge laten, maar de thans gepubliceerde ervaringen van den Duitschen con sul te Reykjavic, prof. Gerlach, diens echtgenoote en beide dochters, wier behandeling uitsluitend van Britsche autoriteiten afhankelijk was, bewijzen wel, dat er in de bolsjewistische en Engelsche opvat tingen dienaangaande weinig ver schil is te constateeren. Van Duitsche zijde dat bewijst de behandeling van den Britschen ambassadeur Oliphant, die tegen prof. Gerlach werd uitgewisseld volgt men nauwkeurig de onge schreven wetten van het volken recht, die eischen, dat "de diploma ten van een staat waarmede men in oorlog is, bij hun vertrek een be handeling zullen krijgen welke over eenkomt met de belangrijke positie welke zij tot dusver bekleed heb ben. In Engeland schijnt men deze algemeen erkende regels van inter nationale hoffelijkheid eenvoudig overboord te hebben geworpen. De behandeling waaraan prof. Gerlach en zijn gezin in Engeland hebben bloot gestaan, herinnert aan de wijze waarop men met onverbeter lijke individuen in gevangenkampen pleegt om te gaan. Men behoeft zich van Britsche zijde niet te ver wonderen wanneer de verontwaar diging daarover niet alleen in Duitschland tot uiting is gekomen. herdenking wapenstil standsdag in frankrijk. Vichy, 11 Nov. (D.N.B.) In Frank rijk is voor de eerste imaal de wa- penstilstandsdag niet op de gebrui kelijke wijze herdacht. De regeering had uitdrukkelijk bepaald, dat dien dag de arbeid niet mocht worden onderbroken en dat geen plechtig heden mochten worden gehouden, uitgezonderd énkele officieele. Deze mochten slechts het karakter dragen van een 'hulde aan de slachtoffers van den wereldoorlog en van den tegenwoordigen oorlog. In Vichy vond een kranslegging plaats bij het monument der gesneuvelden door maarschalk Pétain, waaraan ook d-oor adimiraal Darlan werd deelge nomen. Vervolgens werd een her- denikingsgod'sdienstoefeninig in de St. Louis kerk gehouden. In de overige steden en dorpen van het onbezette gebied werden eveneens korte eenvoudige plechtig heden gehouden. scherpere bepalingen tegen joden in roemenie. Boekarest, 11 Nov. (DNB). Het stadsbestuur van Boekarest heeft bepaald, dat Joden slechts des och tends tusschen 11 en 12 uur in de winkels en op- de markten inkooper. mogen doen, op zon- en feestdagen slechts tusschen des ochtends 9 en 10 uur en pas nadat de Roemeensche bevolking haar boodschappen ver richt heeft. Zware straffen zijn ge steld op overtreding van deze voor schriften. Wie buiten dien tijd aan Joden goederen verkoopt of thuis stuurt, wordt gearresteerd en naar een concentratiekamp gebracht. het finsche antwoord aan de ver. staten. Helsinki, 12 Nov. (DNB). Het ant woord van de Finsche regeering op de memoranda der Ver. Staten is Dinsdagavond door den Finschen minister van buitenlandsche zaken, Witting, aan den Amerikaanschen gezant, Schoenfeld, overhandigd. Opstandige beweging in Irak. (A.N.P.) - De opstandige beweging in Irak breidt zich steeds verder uit. 'In de laatste veertien dagen zijn weer ruim 400 personen, allen aan hangers van den vroegeren minister president Kailini gearresteerd en naar concentratiekampen overge bracht. De Britten zijn gedwongen versterkingstroepen naar d'it gebied te zenden. japanners uit neder- landsch-indie vertrokken. Batavia, 11 Nov. (D.N.B.) Vol gens een bericht uit Batavia zijn Maandag weer 1600 Japanners uit Nederlandsch-Indië naar Japan vertrokken. Batavia, 12 Nov. (A.N.P.) Van de 1600 uit Ned.-Indië naar hun ge boorteland terugkeerende Japansche onderdanen zijn 600 afkomstig uit Soerabaja en 1000 uit Batavia. Het vertrek verliep in uitstekende orde. Binnenkort zal een tweede Ja pansch schip nog ongeveer 1500 Ja pansche onderdanen uit Ned.-Indië naar hun vaderland terugbrengen. Litwinof plv. volkscommissaris van buitenlandsche zaken. (D.N.B.) - Reuter meldt uit Moskou, dat de Sovjet-ambassadeur te Washington, Litwinof, door den raad van volks commissarissen benoemd is tot plaatsvervangend volkscommissaris van buitenlandsche zaken. Ter dood veroordeeld. (D.N.B.) - De krijgsraad te Oran heeft vier personen wegens hoogverraad ter dood veroordeeld. Nog twee be klaagden werden veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. Het pro ces is met gesloten deuren gevoerd.( Het betreft jonge Franschen, die in opdracht van een buitenlandsche mogendheid zekere militaire gehei men hadden prijsgegeven. De koning van Italië 72 jaar. (D.N.B.) - Ter gelegenheid van zijn 72sten verjaardag wijdt de Italiaan - sche pers hartelijke artikelen aan den koning-keizer Victor Emanuel. De bladen ggyen een opsomming van de groote gebeurtenissen, die onder zijn regeering Italië hebben gebracht tot de hooge positie, die het thans inneemt. De volkstemming in Roemenië. (D.N.B.) - Het derde officieele ge deeltelijke resultaat der volksstem ming geeft 2.463.187 ja-stelmmen, waartegenover slechts 43 neen- stemmen staan. Vandaag is de laat ste dag der volksstemming. 's-Gravenhage, 11 November. Van bevoegde zijde deelt men mede: Het is den laatsten tijd in sommi ge gevallen voorgekomen, dat van particuliere zijde werd overgegaan tot de uitgifte van zegels of bonnen, welke dienden 'tér vervulling van die functie van geld. Aangezien het gebruik van dit soort betaalmiddelen onge- wenscht is te achten in verband met de bezwaren, welke daaraan zijn verbonden, is een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van fi nanciën en van justitie afgekon digd (besluit no. 206/1941, ver ordeningenblad stuk 46 dd. 10 November 1941) hetwelk de uit gifte en het gebruik van eiken vorm van zg. „hulpgeld" onmo gelijk maakt, tenzij daartoe in bijzondere gevallen door den secretaris-generaal van het de partement van financiën toe stemming' wordt verleend. Ingevolge het besluit wordt onder hulpgeld alles verstaan, wat be stemd of geschikt is in een min of meer, beperkten kring van personen als betaalmiddel te worden ge bezigd, in het bijzonder penningen, bonnen, betaalzegels, spaarzegels en andere voorwerpen met gelijke functie. Ondanks de zeer ruime om schrijving blijkt uit de woordkeuze „in imin of meer beperkten kring" dat het besluit niet treft de uitgifte en het gebruik van penningen, etc. welke bestemd ziijn om uitsluitend en onmiddellijk tegenover den uit gever als betaalmiddel te worden gebezigd, in welk geval zelfs - van een beperkten kring geen sprake is. Te denken is in dit verband bijv. aan de zgn. „gaspenningen" en de penningen, zooals deze wel in het restaurantbedrijf worden gebezigd. Wel heeft het besluit blijkens de gekozen redactie betrekking op de zegels en bonnen van de zgn. betaal- ziegelkassen. Tè dien aanzien zullen zieer binnenkort nadere mededeelin- gen worden gedaan. In afwachting daarvan kan het betaalzegelkasbe- drijf voorshands nog op den be- staanden voet worden voortgezet. Onderhoud met dr. ir. G. de Gelder. „Helder moet ieder in den lande voor oogen staan, dat elke arbeid, mits voor de volksgemeenschap ver richt, eervol en waardevol is, dat de eenvoudige geschoolde arbeider, de handwerksman of de ambachtsman in de maatschappij en voor de' tech niek zelf even groote waarde heeft, als de leidende ihgenieur of de' we tenschappelijke vorscher en even onontbeerlijk is voor het geluk en het welzijn van het volk, daarom moet de opleiding van kind of jon geman alleen afhankelijk worden gesteld van zijn aanleg en karakter, en niet bepaald worden door stand, welstand of afkomst", aldus dr. ir. G. de Gelder, die als gemachtigde voor de herordening voor de vakop leiding is benoemd. Bij de Nederlandsche centrale voor de vakopleiding zijn niet minder dan 28 vereenigingen aangesloten, die zich allen op haar wijze met de vak opleiding bemoeien. De herordening zal dus in de eer ste plaats moeten bestaan uit de samensmelting van de verschillende vereenigingen. De richtlijnen besprekende, was dr. de Gelder van oordeel, dat het technisch onderwijs gebaseerd moet zijn op volkschen grondslag, dat het doel van het onderwijs moet zijn. dat de door het technisch onderwijs gevormden hun aangeboren gaven en verworven kennis en vaardigheid in dienst kunnen stellen van de ge meenschap, van hun volk en hun land. Met inachtneming van de licha melijke, geestelijke en moreele ge schiktheid moet een juiste beroeps keuze krachtig en met alle midde len worden bevorderd. Maar ook met een voorafgaand psycho-tech- nisch onderzoek zal het zeer ge- wenscht blijken het technisch on derwijs in den aanvang universeel en niet gespecialiseerd te geven. Het moet in al zijn geledingen herzien worden, en alle beroeps- en vak scholen moeten in het algemeen staatsscholen blijven. In de vakopleiding voor de am- bachts- en fabrieksnijverheid wor den de graden van leerling, gezel, meester en werkmeester ingesteld. Het primair onderwijs wordt gege ven in een achtjarige volksschool. De vakopleiding moet als regel ge schieden, eerst over een 3-jarige ambachtsschool, gevolgd door een 2- jarige opleiding in het bedrijf als leerling met aanvulling van prac- tisch en theoretisch onderwijs op speciale cursussen, verbonden aan avondambachtsscholen, gedurende het winterhalfjaar. In die periode/ wordt de graad van leerling toege kend. Een verder voortgezette opleiding in de bedrijfswerkplaatsen voert bij gebleken geschiktheid tot den graad van gezel. Voor gezellen is het mo gelijk, na een driejarigen arbeid in het bedrijfsleven den graad van meester te verwerven. Werkmeester v/orden in de toekomst zij, die kun nen beschikken over leiderseigen schappen. De oude strijd tusschen een tech nicus en een ingenieur moet beëin digd' worden. Twee richtingen kun nen gevolgd worden: a. de opleiding tot leider of leidend ingenieur, b. de vakspecialist. In het algemeen zal de leidend ingenieur zijn opleiding verkrijgen aan de technische hooge- school, de vakspecialist aan wat men vroeger een middelbaar tech nische school noemde, die nu een ingenieursschool zal zijn. Aan den leidenden ingenieur moet men in de eerste plaats den eisch stellen, dat Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED ZON 12 Nov. onder; 17.52 13 Nov. op: 8.57 MAAN 12 Nov. op: 0,17 onder: 14.58 12 Nov. Laatste kwartier. hij leiderseigenschappen bezit. Op de ingenieursscholen moeten de vak specialisten zich ontwikkelen tot be drijfsleider. Er moet vooral gestreefd worden naar het verkrijgen van technisch inzicht. De technische hoogeschool kan daarbij in acade- mischen vorm een verdergaande voorbereiding in dè eerste jaren, dus een leidersopleiding geven, terwijl de ingenieursschool meer den na druk moet leggen op verdieping in en beheersching van een bepaal de vakrichting. De mogelijkheid moet blijven bestaan, dat een leer ling van de ambachtsschool overgaat naar de ingenieursschool om even tueel na een bijzondere voorberei ding naar de hoogeschool te gaan. Het is de bedoeling de heele vak opleiding in één hand te brengen. Het is noodzakelijk, dat het N.V.V. meer direct wordt ingeschakeld. Al les is gereed om van de Nederland sche centrale van de vakopleiding een werkelijke centrale te maken, en om sneller tot een resultaat te ko men, zijn, zóoals onlangs is gepubli ceerd, 4 commissies ingesteld, die 4 verschillende gebieden, welke de geheele vakopleiding bestrijken, op volkschen grondslag moeten heror denen. Die opleiding moet den eigen, aard van het vaderland behouden, maar het resultaat moet hetzelfde zijn. Tegenwoordig kan iedereen zich timmerman noemen, óf hij een op leiding gehad heeft of niet. En zoo is het helaas in vele beroepen. Wij moeten in Nederland klaar zijn, wanneer de oorlog voorbij is. Onge schoolde arbeiders, geschoolde vak arbeiders, gezellen, meesters, be drijfsleiders, kortom alle Nederland sche beroeps- en vakmenschen moe ten overal bruikbaar zijn en bij nie mand, in welk land ook, ten achter staan. Dan pas gaan wij een goede toekomst tegemoet, aldus besloot dr. de Gelder. onder beschermheerschap van den rijkscommissaris wordt op 15 November a.s. in het „Mauritshuis" alhier de tentoonstel ling „Das Deutsche Buch der Gegen- wart" geopend. De tentoonstelling duurt tot 25 Nov., de toegang is vrij. (Stapf-Mol). In een interview met het A. N. P. over de arbeidsbemiddeling heeft de dir.-gen. van het Dep. van Soc. Za ken ir. R. Verweij oa.. mededeeling gedaan van de spoedig te verwach ten invoering van h e t- a r- beidsboek. Hiermede is een ontzaglijk werk gemoeid. Het wordt uitgereikt aan ieder, die het wer kende leven ingaat. Dan zal het reeds bevatten de gegevens, welke bekend zijn door de rapporten van schoolhoofd en schoolarts. Het boek zal later moeten bevatten een sum mier overzicht van het arbeidende leven van den houder of de houd ster. In verb'and hiermede kan op gemerkt worden, dat aan het school artsenwezen een groote uitbreiding zal worden gegeven. „Er i^ toch vroeger ook reeds ge pleit voor zulk een arbeidsboek?" werd opgemerkt. Ja zeker, antwoordde de heer Verwey, er is in Nederland reeds lang naar gevraagd en nu zal het aansluiten bij de ervaring, daarme de opgedaan in Duitschland, waar het in 1935 is ingevoerd door staats- sekretar Syrup van het rijksar- beidsministerie te Berlijn, die toen leider was van den Duitschen rijks dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering. Aan zijn werk is het mede te danken, dat Duitschland den veldtocht tegen de werkloosheid heeft gewonnen. Ir.Verwey was van meening, dat het arbeidsboek twee groote voor- deelen zal brengen, namelijk exacte kennis omtrent ieder? individu, waardoor het hem gemakkelijker wordt gemaakt den weg naar de onderneming tevinden en voorts de centrale kennis, die het departement waar een geregelde registratie van deze boekjes zal worden bijgehouden op deze wijze vergaart.. Het spreekt vanzelf, dat, wanneer de arbeidsmarkt goed gekend wordt, de werkloosheid beter kan worden tegengegaan. De invoering van dit arbeidsboek zal ook een goeden grondslag vormen voor weer een verderen stap, namelijk de voor lichting bij beroepskeuze tot groote ontwikkeling te brengen. De beroepskeuze-voorlichting is tot dusver overgelaten aan plaatse lijke organisaties, gemeentelijke en particuliere, alle bij elkaar nog geen 40 in het geheele land. In de nieu we organisatie zal in dit opzicht ook beter kunnen worden samengewerkt met den medischen dienst en in ver band met psychotechnische onder zoekingen. De registratie van de ge gevens uit deze boekjes op het de- partemen zal worden verricht door middel van hollerith machines. Handel in distributiebeschei den. - De Arnhemsche politie heeft twee Amsterdammers aangehouden, die kort na .de uitgifte van nieuwe distributiebescheiden de bewoon sters van volksbuurten trachtten over te halen, distributiekaarten te verkoopen, hetgeen onder aanbie ding van vrij groote bedragen in verschillende gevallen gelukte. Nog eenige andere Amsterdammers wa nen bij dezen handel betrokken, waarvan een als geldschieter en werden eveneens gearresteerd. ifc m I

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1