DE TIJGER STAD EN OMGEVING Kou gevat V <0 O iminlimdthó AGENDA. PUBLICATIES Waarom met Duitschland tegen het bolsjewisme? RADIOPROGRAMMA. AMSTERDAMSCHE BEURS üeidiietcm y LKMAARSCHE COURANT VAN VVOENSpAG 12 NOVEMBER 1941. Pagina 2. BENOEMD. Bij beschikking van den secreta ris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming is aan de Rijks Hoogere Burgerschool te den Hel der, tijdelijk benoemd tot leeraar de heer W. de Jong te Alkmaar. INSPECTEUR DER DOMEINEN n BENOEMD. Bij besluit van den secretaris-ge neraal van het departement van financiën zijn met ingang van 1 Jan. 1942 benoemd tot inspecteur der do meinen te Alkmaar, de heer A. L. Bakker, ontvanger der registratie en domeinen te Steen wijk. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Deze vereeniging heeft gisteren in het Gulden Vlies voor haar leden een muziek- en vaordrachtmiddag georganiseerd, die een groot succes is geworden en de talrijke aanwe zigen de zaal was geheel bezet ten zeerste heeft voldaan. De presidente, .mevr. van Sons- beek—Baning, opende den middag met een hartelijk woord van wel kom tot de aanwezigen en speciaal tot de heeren Röntgen en Grondsma en sprak groote voldoening uit over de talrijke opkomst. De bekende pianist Johannes Röntgen heeft er een zeer leerzamen en boeienden middag van gemaakt, door eerst een en ander te vertellen over de componisten van de te spe len werken en over den muzikalen inhoud van die werken. Dat werd een zeer interessante causerie, want Fuga van Bach, Polonaise van Cho- mann zijn zeer belangrijke figuren. Op bijzondere wijze gaf de heer Röntgen daarna een meesterlijke vertolking der werken: Sonate en Triga van Bach, Polonaise van Cho pin, werk van Debussy en Etudes Symphoniques van Schumann. Een luid applaus beloonde den uitvoe renden kunstenaar voor zijn mees terlijk spel. De heer G. Grondsma deed zich opnieuw kennen als een uitstekend declamator. Met zijn duidelijke en boeiende voordracht wist hij aller aandacht gevangen te houden. Von del ligt hem bijzonder goed, wat bleek uit de inleiding van Lucifer, de Vertroosting van Vossius („Wat treurt gij hooggeleerde Vos") en een rei uit Joseph in Egypte. Maar ook de voorgedragen gedichten van Guido Gezelle en Adama van Schel- tema werden tot een groot succes, wat wel bleek uit den luiden bijval. Onder instemming der aanwezigen bracht de presidente aan het slot de heeren Röntgen en Grondsma 'n hartelijk woord van dank voor den kunstzinnigen en mooien middag, die voor de afd. Alkmaar van de Ned. Ver. van Huisvrouwen zoo'n groot succes is geworden. JUBILEUM BERGEN'S MANNENKOOR. We tr.ekken blij het leven door Zingende ons lied, Want op het Bergen's Mannenkoor Kent men geen verdriet, Een zware repetitie zijn v/e gewend, Wij zingen steeds maar door, Lang leve onze Dirigent En het Bergen's Mannenkoor. Met dit lied zette Bergen's Man nenkoor Zondag 9 dezer zijn feeste lijke herdenking van zijn 20-jarig bestaan, speciaal voor de leden en hun dames, in. De „Oude Prins" was een en al gezelligheid. Er is gelachen, er is ge huldigd, er zijn. door de artiesten uit het koor menige vroolijke voor dracht en rijmelarij ten beste gege ven, Thomasvaer en Pieternel heb ben in geestige rijmen de up en downs van het koor de revue laten passeeren, kortom het is een mid dag en avond geworden, welke nog lang in de herinnering zullen blij ven. HISTORISCHE VONDST IN DE WIERINGERMEER. Bij werkzaamheden in de Wie- ringermeer heeft men een herten gewei opgegraven. Dit gewei bleek afkomstig te zijn van het reuzen- hert, de grootste hertensoort van Europa, die eertijds in onze streken voorkwam. Het gewei, wat nog volkomen gaaf is en eenige honderden jaren oud moet zijn, zal als museumstuk bewaard blijven. OUDE NIEDORP. Steun aan kleine tuinders. - Voor het jaar 1942 zal vermoedelijk slechts één tuinder worden gesteund. Voor het jaar 1941 bedroeg dit aan tal 9. Kanaalwerk. - De werken aan het kanaal te Verlaat vorderen thans snel. Spoedig zal worden begonnen met het dempen van een gedeelte sloot, waardoor de sluis te Verlaat zal komen te vervallen. EGMOND AAN ZEE. De busdienst. - In de autobus dienstregeling zijn enkele wijzi gingen aangebracht. Men lette er vooral op, dat de dienst, recht streeks op Alkmaar, niet meer een kwartier vóór het heele uur uit Eg- mond aan Zee vertrekt maar 10 mi nuten na het halve uur, dus om 8.40 u., enz. Spreekuur burgemeester. - De burgemeester zal voortaan spreek uur houden op Maandag, van 9.30 10.30 voor Egmondbinnen en van 1112 uur te Egmond aan Zee en op Vrijdag, van 9.3010.30 te Eg- mond aan Zee en van 1112 uur te Egmondbinnen. Helpen veilig en vlug. Doos 10en50ct HEILOO. Benoemd. - De burgemeester heeft tot onderwijzer aan de open bare lagere school alhier benoemd den heer J. Schenk, thans als zoo danig werkzaam te Egmond aan Zee. E. H. B. O.-cursus. - Door de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, afdeeling Hei- loo, is een E. H. B. O.-cursus geor ganiseerd voor de verschillende blokken. In verband met de groote deelname is besloten dezen cursus te doen geven door vier doktoren uit deze gemeente. Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De kleeren maken den man (hum.) Alle leeftijden. Donderdag geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Luchteskader Lützow (rom.-sens.) 14 jaar. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Sterrenparade (revue-film) Alle leeftijden. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Douanepost no. Ill (rom.-sens.) 14 jaar. Woensdag 12 November. 6.45 en 7.45 uur, Wapen van Mun ster (London), les jiu-jitsu. Donderdag 13 November. 7.30 uur, Harmonie, eerste abonne mentsvoorstelling Covoto, opvoering van „Operatie geslaagd". BERGEN. Gemeentebegrooting 1941. - De burgemeester dezer gemeente .heeft vastgesteld de tweede wijziging var\ den kapitaaldienst en de vierde wij ziging van den gewonen dienst der gomeentebegrooting dienst 1941. Op den kapitaaldienst komen o.m. de navolgende posten voor: ont vangsten: verkoop postkantoor 18000; batige sloten der gemeente rekening over 1940 51.831,99; geld- leening 30.035,66. Uitgaven: nadeelige sloten der genreenterekening over 1940 9692,42; kosten inwendige verbou wing raadhuis 2000; voor aanleg van wegen enz. 60.000; aankoop perceel aan de Karei de Grootelaan 6300; kosten van verbouwing van dit perceel voor dienst Gemeente werken en Bouw- en Woningtoe zicht 3000; kosten inrichting van het bureau Gemeentewerken 2200; afrekening rentelooze voorschotten Werkloosh.subsidiefonds 13816,97. Totale inkomsten 109.821,39, totale uitgaven 110.171,39. Gewone dienst: totaal inkomsten en totaal uitgaven 177.241,08. Onder de uitgaven komen o.m. de navolgende posten voor: belooning van onderwijzers bij het vakonder wijs 155; subsidie t.b.v. de kleuter scholen van „Volksonderwijs" en vereeniging voor Christelijk Natio naal Schoolonderwijs 194,18; kos ten van het onderwijs in lichame lijke oefening 1137; bijdrage der gemeente in de kosten van een plaatselijk adresboek 53; kosten van de Centrale Keuken 709,87. GROOTSCHERMER. Tooneeluitvoering. - Het Rijper Klein Tooneel heeft Zondag in de zaal van den heer van Truijen op gevoerd het tooneelstuk „Vliegers- vrouwen", een echt Hollandsch stuk, dat door dit gezelschap oplzeer verdienstelijke wijze werd gespeeld. De zeer talrijke aanwezigen hebben dan ook echt genooten. Het is merk-4 baar dat deze medewerkenden onder goede leiding staan. Gaarne zullen we dit gezèlschap nog eens in ons midden zien. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat ge durende het tijdvak van Woensdag 12 November tot en met Dinsdag 18 November 1941 de volgende kleuren bonnen geldig zijn: Margarinebonnen, bruine kelur; Vetbonnen, rose kleur. Alkmaar, 11 November 1941. De Directeur voornoemd, v. d. HEyVEL. V. C. J. G. Hiermee wordt Vrijzinnig Chris telijke Jeugd Gemeenschap aange duid. Verspreid over het geheele land, bestaat er ook een afdeeling ;e Alkmaar, waarvan op 15 Nov. het tweede lustrum wordt gevierd en waarvoor de 85 leden (jongens en meisjes van 12-18 jaar) druk bezig zijn. Herinnerend aan wat men in de afgeloopen 10 jaar van haar gezien of gehoord heeft, noemen wij het kerstspel, verschillende malen ge speeld in de Rem. geref. kerk, de 'cujtendagen met openluchtspel op Ter Coulster telken jare in Juli, het weekend met Hemelvaartsdag 'en verder kamp-, wandel- en fiets tochten. .Dit alles bond de jeugd samen in blijde vriendschap en zoo zal ook het 2e lustrum gevierd worden. Zaterdag 15 Nov. te 7 uur is de openbare feestavond in ,,'t Gulden Vlies" waar vele gasten voor andere afdeelingen tegenwoordigzullen zijn. Het leekensp'el „De wolf van Gubbio" brengt een episode uit het leven van Franciscus van Assisi; de revue geeft vele historische beelden uit de afgeloopen 10 jaar. Den daarop volgenden Zondag is er een gezamenlijke kerkgang in de Ka- pelkerk. Des middags wordt de feestviering voortgezet in de „Rustende Jager" te Heiloo, waar een gezellige broodmaaltijd, zang en volksdans de deelnemers prettig zal bezig houden. Hier houdt ds. J. de Jong van Stompetoren een in leiding die de vreugde komt ver diepen, waarna om 4 uur de slui ting volgt. ten, bedankte de heer Westenberg in het bijzonder den burgemeester en den inspecteur van het 1. o., ter wijl hij het personeel der school eveneens hartelijk dankte voor de samenwerking. Het Belang der jeugd, de ver eeniging, die gezorgd heeft dat de derde leerkracht vele jaren behou den kon blijven, werd eveneens in dezen dank betrokken, waarna spr. zich tot de ouders richtte. Ook hen was hij zeer dankbaar voor de medewerking. Zijn werkzaamheden •in het openbare leven bespreken de, zeide spr., dat hij als directeur van de doopsgez. - kerkkoor zou aanblijven, waardoor de band met Broek op Langendijk niet heele- maal verbroken wordt. Burgemeester Schelhaas heeft Ir'erna het woord gevoerd- en den scheidenden hoofdonderwijzer har telijk bedankt voor zijn werk in deze gemeente. Ook in het parti culier# leven heeft de heer Wes tenberg zich van een goeden kant laten zien. Hij wist door zijn ge moedelijke' wijze van optreden, ieders standpunt respeeteerend, wrijving te voorkomen. Er is tus- schen den burgemeester en den heer Westenberg een persoonlijke vriendschapsband ontstaan, welke naar ppr. hoopte, nimmer zal wor den verbroken. De heer P van der Molen, voor zitter, van het Belang der Jeugd, dankte den scheidenden onderwij zer voor het door .hem gegeven onderwijs. Een fraai boekwerk, „De lage landen bij de zee" door dr. J. en A. Romein, werd als blijvend aandenken aangeboden. De heer J. M. de Jong voerde ook nog het woord, waarna de heer A. Dirkmaat namens de oudercom missie een hartelijk woord van dank spiak. LANGEDIJK. Frauduleus geslacht. - De ge meentepolitie heeft een schaap afkomstig van een frauduleuze slachting, in beslag genomen en naar Alkmaar vervoerd. Het dier was met afgesneden hals in het land aangetroffen. De politieman nen betrokken de wacht er bij en 's avonds kwamen de eigenaar en een drietal slagers opdagen, om het schaap onder handen te nemen. Procesverbaal is opgemaakt, zoowel tegen den eigenaar als tegen de slachters. Bovendien tegen den eigenaar, omdat diens veeboekhouding, lang niet in orde was. Het in beslag genomen schaap is in Alkmaar voor de consumptie afgekeurd. BROEK OP LANGENDIJK. Afscheid hoofd der school. - Maandag heeft de heer J. L. H. J. Westenberg, hoofd der openbare chool, in een bijeenkomst der ouders afscheid genomen, wegens zijn vertrek naar Schagen, waar hij net ingang van 17 November a.s. is benoemd in een zelfde functie. Hij heeft een afscheidsrede gehou den, waarin hij er op wees dat dit £fscheid hem weemoedig stemt na 4 jaar en 8 maanden met groot enthousiasme en groote animo hier te hebben gewerkt. Spr. wierp een terugblik op dit tijdvak. Spr. her innerde er aan, hoe hij langzamer hand was begonnen met de toe passing van de nieuwe onderwijs methoden. De kinderen werden actief in het werk betrokken. De resultaten zijn werkelijk uitste kend geweest. Sinds Februari 1941 werd het onderwijs in de vak ken geschiedenis, aardrijkskunde en nat. historie gegroepeerd om een centrale kern: de heemkunde. Er ontstond daardoor bij de kinderen een levendige belangstelling voor alles, wat onze omgeving bood. Voor den grooten steun voor dit alles ondervonden van de autoritei- HET EINDE VAN DEN OORLOG zal niet het slot van het Wipterhulp- wèrk beteekenen. Nooddruftige Ne derlanders moeten immers te allen tijde geholpen worden. Uw gift heeft dezen oorlogswinter echter dubbele waarde. Koopt daar om a.s. Vrijdag of Zaterdag een aardewerkspeldje en..,, geeft gul. AANMELDING WAFFEN SS EN VRIJWILLIGERSLEGIOEN Het Erganzingsambt der Waffen- SS, Erganzungsstelle Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat ii/den tijd van 14 tot 22 November in Nederland admissie- onderzoek zal plaats vinden voor de Waffen-SS en het Vrijwilligers legioen Nederland in de volgende plaatsen. Mannen van 17 tot 40 jaar worden aangenomen voor den duur van den oorlog, 2 of 4 jaar. Voor de onder steuning van het gezin voorzoover het kostwinners betreft Wordt gezorgd. Vrijbiljetten voor de reis van de woonplaats naar het admissie- onderzoek moeten aangevraagd wor den bij de Erganzungsstelle Nord west, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Biljetten voor de terugreis wor den bij het onderzoek overhandigd, onverschillig of de candidaat aange nomen wordt of niet. De aanmelding kan geschieden: Op 14 November,, 9 uur in Den Haag, Stadhouderslaan 134 en om 15 uur in Rotterdam, Deutsches Haus, op 15 November om 10 uur in Utrecht, Deutsches Haus en om 15 uur in Amsterdam, Deutsches Haus en op 16 November om 11 uur in Leeuwarden, Huize Schaaf, Breed- straat, en om 16 uur in Groningen, Concerthuis, Poelestraat, op 17 November om 11 uur in Hengelo, Deutsches Haus en om 16 uur in Arnhem, Deutsches Haus, op 18 November om 10 uur in 's-Hertogenbosch, Prins Hendrik- kazerne en om 16 uur in Tilburg, Werkliedenvereeniging, Tuinstraat 68, op 19 November om 10 uur in Eind hoven, Huis Maria, Kruisstraat en om 16 uur in Maastricht, Hotel Monus, Vrijthof, op 22 November om 9 uur in Den Haag, Stadhouderslaan 134. Loonstaten vervalscht. - De 19- jarige kantoorbediende K., werk zaam bij een meubelfinha, waar hjj bélast was met de loonadministra tie, had door middel van het invul len van fictieve bedragen op de loonstaten kans gezien zich in een tijdvak van acht weken een bedrag van 200 gulden toe te eigenen. Hij is in arrest gesteld. Afwikkeling defensiescliacten. - Door den secr.-gen. van het dept. van financiën zijn besluiten uitge vaardigd betreffende de afwikkeling van defensieschaden. Bij. geschillen over het te vergoeden bedrag wordt de definitieve beslissing door den secr.-gen. genomen. AANVULLING BESLUIT VREDERECHTERS. 's-Gravenhage, 11 Nov. Het heden verschenen verordeningenblad bevat een besluit van den secr.-gen. van het dept. van justitie, waarbij aan vullingen worden gegeven op het besluit tot instelling van vrede rechters en van eenvredegerechts hof. Hierbij wordt o.m. bepaald, dat genoemde secr.-gen. binnen het rechtsgebied van eiken vrederechter een griffier en waarnemend grif fiers aanwijst. De procureurs-gene raal bij de gerechtshoven wijzen een off. van justitie en wnd. officieren van justitie aan. Een andere bepaling is, dat de vrederechters zitting kunnen hou den op elk? plaats binnen hun rechtsgebied. Voorts wijst de secr.-gen. van het dept. van justitie binnen het rechts gebied van eiken vrederechter een rechter-commissaris en rechters- commissarissen-plaatsvervangers en een griffier en waarnemend grif fiers van het vredesgerechtshof aan. friet besluit treedt heden in wer king. Waarom tegen het bolsjewisme? Is het geen schande, dat deze vraag nog in ernst gesteld moet worden? Tot voor kort waren wij er allen van overtuigd", dat het menschdom geen grooteren vijand kende, dan die goddelooze horde, die een stand beeld oprichtte voor Judas den ver rader, die godsdienst noemde „opium voor het volk", die tienduizenden priesters en monniken beestachtig afslachtte. Tot voor kort klonken uit den mond van gewijde en' ongewijde sprekers hartstochtelijke protesten tegen den anti-christ, die vanuit Moskou de gruwel der verwoesting over de wereld wilde brengen. Tot voor kort bad de wereld met innigen aandrang tot God: „Verlos ser der wereld, red Rusland". Zijn wij nu allemaal krankzinnig geworden? Waarom zwijgt nu de mond, die eens zoo fel protesteerde? Nog er ger, hoe durft diezelfde mond nu den zegen af te smeeken over de wapens van de goddelooze horde? Daarom moeten wij de vraag wel weer stellen: waarom tegen het bolsjewisme? En dan moet het ant woord zijn: Omdat het bolsjewisme verwer kelijking is van het plan, dat satan meer dan twintig eeuwen uitge dacht heeft, om het werk van Chris tus te vernietigen. Een sterk christe lijk Europa is het stevigste bolwerk tegen de listen en de lagen van den booze. Daarom heeft satan het bols jewisme uitgedacht en voorzien van alle moderne technische hulpmidde len om het christendom en de chris telijke beschaving te vernietigen. Daarom moeten wij tegen het bols- jew me strijden. V. arom met Duitschland tegen het bolsjewisme? Omdat Duitschland de eenigste macht ter wereld is, die het aange durfd heeft, om het tegen dezen erf vijand van het christendom op te nemen. Anderen hebben geprotes' teetd en geweeklaagd meer dan 20 jaar lang, zonder daadwerkelijk het bolsjewisme te best- ijden.Anderen keurden met den mond dit stelsel af, maar steunden het in geheim. En op het oogenblik gaan zij zelfs zoo ver, dat zij zich openlijk solidair met het bolsjewisme verklaren. Bij hen gaan goud en zilver en olie boven de eeuwige waarden van het christendom. Hoe konden wij van dezulken dan een daadwerkelijk optreden verwachten tegen deze goddelooze horde? Maar Duitschland, dat reeds jaren lang strijdt voor een stevig christe lijk Europa heeft nu den 'strijd aan gebonden tegen het leger van den duivel. En wij allen, voor wie God nog steeds het hoogste is hier op aarde, voor 'wie zijn goddelijke wetten meer wegen dan al het goud en zil ver en olie, wij allen strijden mee. Daarom is onze leuze voor den nieu wen kruistocht: Met Duitschland tegen het bolsje wisme. Th. A. J. de L. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Maandag werden ten overstaan van notaris G. A. Verkade de vol gende perceelen geveild, alle gele gen te Alkmaar: woonhuizen Nieuw- straat 15 ingezet op 2860, Nieuw- straat 17, 19, 21, 23, 25 en 27 resp. op 2110, 1990, 2020, 2110, 2180 en 2220; St. Annastraat 22 op 1860; Noorderkade 27 op 2840 en Overdiestraat 53 op 2350. Af slag en comb. Maandag 17 Nov. 's middags om 3 uur (aanvang 4 uur) in café Bos, Waagplein. DONDERDAG. Ernstige muziek. Het Omroeporkest o.l.v. Hugo de Groot brengt, van 17.3018.15 uur H'sum II o.a. wer ken van Bela Bartok, Kodaly en Dvorak (de serenade voor strijk orkest). Sport. In de rubriek „Sport en Licha melijke opvoeding hoort U van 18.3018.45 uur een vraaggesprek met den heer Marx over de ge schiedenis en de ontwikkeling van het handbalspel in Nederland. Voor de plattelandsvrouw. „Wat kun nen kinderen al niet doen in het Plattelandsgezin" (10.4011. H'sum II). Voor de vrouw. Van 15.15.30 uur H'sum II geeft mevr. Olffvan Boven een Herhaling van de eerste naailes. Voor de jeugd. Van 11.11.20 uur H'sum I vertelt A. D. Hildebrand verder uit het boek „De avonturen van Tom Duim". De N.S.B. in den aether. Hedenavond te 19.45 uur spreekt de heer Adriaan van Hees over den zender Hilversum II over het onderwerp: „10 jaar Nationaal- Socialistische strijd in Neder land". NOORDSCHARWOUDE, 11 Nov. (Noordermarktbond). 18000 kg Roo de kool 4.30; 500 kg Gele kool 4.30 63300 kg Vroege witte kool 2.50; 14000 kg Andijvie 33.20. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Nov. (Lang. Groenten veiling). 32000 kg Roode kool 4.30; 30100 kg Gele kool 4.30; 1100 kg Savoye kool 5; 400 stuks Bloemkool 9.5012.50; 108800 kg Vroege witte kool 2.50; 2300 kg Andijvie 3.80—4.50. PURMEREND, 12 Nov. 1941. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 10 par tijen, wegende 12000 kg. Hoogste prijs 40+ 56, 20+ 43.50. Kaasmarkt 3 stapels, wegende 731 kg. Kleine Boeren 5556 p. 50 kg. Veemarkt: 126 Geldekoeien -ƒ 350 450, 40 Melkkoeien 385—575, 38 Graskalveren 140265, Nuchtere kalveren (fok) 3550. 10 Magere varkens 25—48, 144 Biggen 18 24, 125 Bokken (handel goed) 25 65; 1600 Oude kippen en hanen 80 90 cent per kg; Konijnen per kg) 90 cent; 500 Eenden 8090 cent per kg. Voor de levering: 391 Vette koeien, 10 Stieren, 822 Schapen en Vette varkens. WARMENHUIZEN, 11 Nov. 1941. 69800 kg Roode kool 4.30; 2000 kg Gele kool 4.30; 40500 kg Witte kool 2.50; 5800 kg D. witte kool 2.50 en 3820 kg Andijvie 3. TEXEL, 10 Nov. 1941. Veemarkt: 2 Koeien 400450;; 5 Pinken 300 325; 31 Graskalveren 150260; 5 Schrammen 4060; 7 Biggen 12 —18. OPGAVB L AMSTERDAMSCHE BANK N.Y, Bijkantoor Alkmaar, van Woensdag 12 November 1941 95B/S 1311/, .178 .228 STAATSLEENINGEN. Vor. k. 3'A Nederland 1941 96% 4 Nederland 1941 100% 4 Nederland 1940 II 10li%6 3—3"/, Neder1. 1938 93% 3 Ned.-Indië 1937 BANK-INSTELL. Amsterd. Bank Handel Mjj. Cert. v. 2.50 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank 159% IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 153% Calvè Delft Cert. ,126 Nederl. Ford 325 Lever Bros163% Phil. Gloeil. Gem. Bezit 281%, CULTUUR MAATSCH. H. V. A.495»/, Java Cultuur 296 Ned. Ind. Suiker Unit 274'/, Verg. Vorstenlanden 1386/,, PETROLEUM. 18 Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Hol land-Amerika lijn 152% Java-China-Japan lijn 1/8% Kon Ned. Stoomboot 210 Scheepvaart Unie ,224 TABAKKEN. Deii Batavia /.279% Oude Deli 324% Sen ?m bah274 .328 .317 279% '•169% •192 •165 pim 2u 96% 100% 100%8 93% 953/i8 131% 178 230 160 153J-6 126% 325 164 280 498-501 297 274 139% 330 319J-20 275 171 192 166 154% 1/9-tO 212 228 2791/, 320 275 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. door J. REGIS. 40 „In Stockholm?" riep de journa list uit. buiten zichzelf van verba zing. „Wat zeg je? Om 's hemels wil, spreek de waarheid Felix Clarendon in Stockholm?" „Ja, ja", stamelde Joseph Koprilis, die niet eens scheen te merken, dat Wallion hem bij zijn schouders had gepakt en heen en weer schudde. En hij ging voort, zonder zich in de rede te laten vallen, met van koorts glinsterende oogen en droge lippen: „Later, in Parijs, heeft hij hem gedood., en hij heeft ook Nicholas gedoodhij heeft Sebastian ge dood hij doodt allen die hem in den weg staan maar nu ben ik aan de beurtnu ben ik eindelijk aan de beurt Hij schoot naar voren en pakte Wallion met ongeloofelijke kracht eerst bij de armen en daarna bij de borst. „Zegt u me, dat u mij hem zult laten dood en! Zegt u me, dat ik hem dooden mag!" Snikkend en stotterend, met een strak gezicht en starre oogen, her haalde hij steeds maar weer dat vreeselijke: „Zegt u me, dat u mij hem zult laten dooden!" Maurice Wallion moest al zijn kracht gebruiken om zich vrij te ma ken en zei kalmeerend: „Nou, nou, laat je gevoel er nu niet met je verstand vandoor gaan! Kom tot jezelf! We zullen je wel helpen!" Joseph Koprilis liet zijn hand los en sprong terug. Hij snakte haar adem en keek onderzoekend eerst naar Wallion en toen naar Ram- bouillet. „Nee, nee, jullie wilt het me ver hinderen, dat is het, wat jullie wil len", zei hij plotseling koel en ver achtelijk. „Nee, heusch niet", antwoordde de journalist. „Ga maar eens zitten en laten we de zaak eens met elkaar bespreken. Wij zullen je helpen om hem aan de handen van de gerech tigheid over te leveren., Hij hield plotseling op. Joseph Ko prilis was bliksemsnel uit de kamer verdwenen. Wallion sprong op om hen na te ijlen. „Joseph Koprilis!" riep hij. Maar Joseph Koprilis antwoordde niet. Hij had klaarblijkelijk den hoofdschakelaar van het electrische licht in de gang gevonden, want op dat oogenblik gingen alle lampen in de woning uit. Een deur sloeg dicht. De journalist en de Franschman stormden door de duisternis voor uit. Toen zij buiten Op de hal kwa men, hoorden zij snelle voetstappen diep onder aan de windingen van de trap. Ze snelden hem na, liepen nog 'n eind de straat op en zochten in alle richtingen naar hem. Maar Joseph Koprilis was in het duister van den avond verdwenen. Ontmoedigd, geschokt en ver stomd keerden ze naar Wallions ka mer boven terug. „Hij is overspannen", mompelde Bambouillet opgewonden. „Mis schien komt hij terug". „Misschien", antwoordde Wallion verstrooid. „Maar waarom beweer de hij, dat Felix Clarendon in Stockholm is geweest?" HOOFDSTUK XIV. Een vraag zonder antwoord. Joseph Koprilis had zich ver toond, had gesproken en was ver dwenen, zooals een bliksemstraal verschijnt en weer weg gaat. „Hadden we hem maar kunnen vasthouden!" zei Wallion langzaam „Met geweld desnoodsOnder in vloed van ons zou Joseph t Koprilis een waardevolle bondgenoot zijn ge weest. In vrijheid is hij een onbe rekenbare factor. Hij kan ons zelfs hinderlijk worden hij kan ons ae heele zaak bederven!" De Franschman haalde zijn schou ders op. „Met een onberekenbaren factor is niet te rekenen", antwoordde hij. „Maar ik kan niet nalaten, ermee rekening te houden, wat hij gezegd heeft", voegde Wallion eraan toe. Felix Clarendon in Stockholm! De gedachte is onzinnig, maar het laat me niet los. Ik kan er niet aan ge- looven ik durf er niet aan te twijfelen Hij liep heen en weer en hield met beide handen zijn hoofd vast. Felix Clarendon in Stockholm", mompelde hij. „Laat me nadenken, maar één minuut! Waarom? Suzan ne Chrisman? Zou hij haar hebben opgezocht? Maar zün beide brieven dan? Houdt ze iets voor ons verbor gen?" Hij haalde ongeduldig zijn horlo ge te voorschijn. „Het is nog geen tien uur. Laten we naar de Villa Rosa gaan!" „Ja", zei de Franschman, „laten we een beetje inspiratie gaan putten uit de mooie stem van madame Su zanne!" In de Villa Rosa zat het gezel schap jiiist in de hal hij een kopje thee. Allan Chrisman was opge staan. Hij had zijn arm in verband en zag er wat bleek uit, doch was verder onveranderd. Suzanne was bezig, Aspeland en zijn beide on dergeschikten thee in te schenken, toen Wallion en Ramboulllet .ver schenen en in de gezellige hal wer den binnengelaten, waar een hout vuur in de open haard knapperde en een vroolijk spel van dansende roo de en zwarte figuren tegen de mu ren schiep. Suzanne ontving de beide heeren met haar gewone opgewektheid. Ze gingen een beetje verrast, ieder met een kopje thee in de hand, bü den haard zitten. Wallion vertelde, wat er zoo juist in zijn woning was gebeurd, en Su zanne luisterde met toenemende aandacht. Zelfs de geharde politie mannen gaven met eenige in den baard gebromde krachtige uitdruk kingen hun belangstelling te ken nen. Toen Wallion klaar was, werd het stil in de hal. Hij keek den kring rond, dronk zijn kopje leeg en stak een sigaret aan. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2