akkertjesjz DE TIJGER 1 ERICHTE N JfCE STAND De Nederlandsche Pijnstiller Zenuwpijn Met Duitschland tegen het bolsjewisme. RADIOPROGRAMMA. KLOMPERTJE KLOMP EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN ümiiieton ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 13 NOVEMBER 1941. en 55 ct. a 2 tabletten 7 rt VERKOOPINGEN. van de notarissen ge en M. C. Roos 12 Nov. de vol te Alkmaar pu- combinaties blijven ïsdag 19 November ;s 3 uur (4 uur be- afé Central aan het SEN, 12 Nov. 1941. iool 4; 17000 kg 1000 kg D. witte MAAR. atharina, d. van Ni- M. Klaver. Gijs- ornelis Meurs en M. Johan C. de Ruiter 13 November 1941 yWEE JONGETJES VAN DRIE JAAR VERDWENEN. Bij de politie te IJmuiden werd Dinsdagmiddag te ongeveer drie uur aangifte gedaan, dat twee jon getjes van drie jaar niet in hun ouderlijke woning waren terugge keerd. De politie en de luchtbe schermingsdienst zochten met vier honden den geheelen nacht de om geving af, zonder de kinderen te vinden. Men vreest, dat hun een ongeluk is overkomen. j, WIJZIGING REGLEMENT STUURLIEDENEXAMENS. In het reglement voor de stuur liedenexamens is een tijdelijke wij ziging gekomen. Het betreft hier de volgende bepalingen: Voor het diploma stuurman groote sleepvaart: 1% jaar dekdienst bui tengaats aan "boord van zeesleep booten, waarvan ten hoogste 12 maanden vervangen mag worden door diensttijd op aannemersmate- rieel. Voor het diploma stuurman kust- sleepvaart: 1 y2 jaar dekdienst bui tengaats aan boord van zeesleep booten, waarvan ten hoogste 12 maanden vervangen mag worden door diensttijd op aannemersmate- rieel. BRANDSTOFVOORZIENING IN GEVAL VAN VERHUIZING 's-Gravenhage, 11 Nov. De secr.- generaal van het dept. van handel, nijverheid en scheepvaart maakt be kend, dat bij verhuizing van een woning, waarin met haarden en kachels wordt gestookt, naar een woning, die door middel van cen trale verwarming wordt verwarmd, de uitgereikte J- of K-kaart (voor haarden en kachels) in het algemeen niet tegen een kaart L (voor cen trale verwarming kan worden in geruild. In het bovenstaande geval beschikken de verbruikers over een haard of kachel, die zij ook in de nieuwe woning kunnen plaatsen, en is het dus niet noodzakelijk dat hun het grootere rantsoen voor cen trale verwarming wordt verstrekt. Het plaatsen van de haard of kachel in de nieuwe woning is uiter aard niet mogelijk indien hiertoe in deze woning geen gelegenheid be staat, b.v. doordat geen schoorsteen aanwezig is. Slechts in dit geval wordt dan ook de uitgereikte J- of K-kaart tegen een L-kaart inge ruild. Hierbij wordt evenwel het aantal bonnen, dat aan de J- of K- kaart blijkt te ontbreken, van de uit te reiken L-kaart verwijderd. CA..O. kleinbedrijf metaalin dustrie. - De C.A.O. voor het klein bedrijf. metaalindustrie, welke door die smedenpatroonsbonden met den Algemeenen Nederlandschen Metaal- bewerkersbond is aangegaan voor een jaar, is met ingang-van 15 No vember a.s. door het college van rijksbemiddelaars goedgekeurd. Hiermede is een algsmeene regeling van loonen en arbeidsvoorwaarden text stand gekomen voor meer dan 400 smederijen en andere onder nemingen, behoorende tot de metaal nijverheid in het geheele land. Door tram overreden. - Dins dagmiddag is te Den Haag het 7- jarig meisje M. M. op de Zuider- parklaan door een motorwagen van lijn 14 gegrepen en zoo ernstig ge wond, dat het gisternacht is over leden. Velen zijn misdadig, zonder te beseffen, hoe zij met bongeknoei zichzelf en anderen treffen. DE GOLVEN VAN DEN ATLANTI SCHEN OCEAAN omspoelen den commandotoren van de duikboot. Weltbild-Polygoon Pagina 3. DE STAAT NEEMT DE TAAK VAN „MANETO" OVER. 's-Gravenhage, 13 Nov. Het de partement van volksvoorlichting en kunsten deelt mede: Het initiatief door „Maneto" (Ma nifestatie Nederlandsche Toonkun stenaars) genomen, waarbij jonge componisten in de gelegenheid wer den gesteld hun beste werken, die nog nimmer een uitvoering hadden beleefd, in besloten kring te hooren uitvoeren, heeft in de practijk niet tot die resultaten geleid; welke in overeenstemming waren met de lof felijke bedoeling van de onderne ming. Allereerst kan worden gezegd, dat het aantal van deze „studieconcer ten" veel te gering is geweest orn aan de practische eischen te vol doen en voorts heeft de tot nu toe gevolgde methode haar principieele bezwaren. Voorzoover zij er op was gericht de vakkennis van den aan komenden componist met betrekking tot de coloristische klankmogelijk heden te perfectionneeren en juist te oriënteeren, was de geheele opzet doeltreffend en prijzenswaardig. Het argument voor de toepassing van de tot heden gevolgde methode werd gevonden door het composito rische orkestreeren voor te stellen als een kunstzinnige worsteling met de materie, terwijl het in feite ging om een onvoldoende technische be- heersching. Wat in wezen nog leer gang was, kon zoo den schijn wek ken, van een louter opdoen van er varing en het zou diegenen als kun stenaar kunnen exalteeren, die eigenlijk nog leerling zijn. Onder zulke omstandigheden was het on doelmatig en tot op zekere hoogde onverantwoord den componist, wiens werk op een „studieconcert" werd uitgevoerd, na afloop weer aan zich zelf over te laten, want de hem, tijdens repetitie of concert, door den dirigent verstrekte summiere toe lichtingen, waren uiteraard onvol doende om hem over, zich even tueel bij de uitvoering openbarende, .doode punten in zijn partituur heen te helpen. Dusdanige overwegingen hebben ertoe geleid, dat de afd. mu ziek van het dept. van V. en K. zich thans voorstelt de taak van „Mane to" in deze aangelegenheid voorloo- pig over te nemen en op een ge wijzigde basis tot uitvoering te bren gen, totdat de vakgroep componis ten haar taak in het muziekgilde van de Nederlandsche cultuurkamer i.o. ter hand kan nemen. Een der eerste verbeteringen zal zijn het aan tal orkesten, dat voor deze „studie concerten" met voorafgaande repe titie ter beschikking van den jongen componist zal staan, uit te breiden, opdat niet slechts verschillende composities aan bod zullen kunnen komen, maar ook met verschillende bezettingseischen en verdere bijzon dere omstandigheden rekening zal kunnen worden gehouden. De twee de vernieuwing zal gelegen zijn in het feit, dat een commissie van er kende vakmusici den componist wiens werk tot de uitvoering van een „studie-concert" wordt toegela ten, hem ook daarna met raad en daad bijstaat, door het verstrekken van adviezen en faciliteiten op mu- zielc-aesthetisch, paedagogisch en propagandistisch, c.q. commercieel terrein. Het departement van volksvoor lichting en kunsten stelt zich ook voor dusdanige „studie-concerten" op het gebied van de kamermuziek zoo spoedig mogelijk te organisee- ren. BALDADIGHEID MET NOOD- LOTTIGEN AFLOOP. Gistermiddag waren eenige man nen van de gemeentereiniging bij het Jacob van Campenplein te 's-Gravenhage bezig met het ledi gen van aschemmers. Zij wer den daarbij ..lastig gevallen door een aantal jongens van 12 en 13 jaar, die telkens aan den vuilnis wagen morrelden. Op een gegeven moment hoorde de chauffeur van den wagen, die bij de werkzaam heden behulpzaam was, dat de motor sneller liep doordat een der belhamels op het gaspedaal drukte. Hij ging hierop in de cabin zitten, doch kreeg .toen een voorwerp tegen het hoofd, waarmede de jon gens naar hem hadden gegooid. De» chauffeur wond zich daardoor zoo op, dat hij een ijzeren staaf greep en de beihamels achterna rende. Hij wierp den staaf in de richting van hun been-en. Deze kwam op de straat neer, kaatste weer op en trof een juist passeerend 11-jarig meisje tegen het achterhoofd. Dit meisje, de 11-jarige M. E. K. uit de Rembrandtstraat, kreeg een ern stige hoofdwond en moest naar het ziekenhuis aan den Zuidwal worden overgebracht, waar het in de loop van den avond is overleden. WEET U NOG? Herinnert u zich nog die bijzon dere bekoring die er uit ging van een postpakket, dat u gezonden werd door vrienden en waarin u een prettige verrassing vermoedde en ook vond? Hoe verder van huis, hoe grooter de bekoring is die van zoo'n pakket uitgaat en met des te meer vreugde wordt uitgepakt. Kunt u zich voorstellen wat het straks voor onze Nederlandsche vrij willigers aan het Oostfront betee- kent, uit het vaderland een kerst pakket te ontvangen? Ver van huis, met hun gedachten steeds bij hun vrienden en verwan ten, levende onder de moeilijkste omstandigheden, iederen dag weer hun leven wagende voor de toe komst van ons volk en ons vader land, haken zij naar berichten van het thuisfront. Voor die mannen worden 12.000 kerstpakketten gereed gemaakt. Spe ciale vrachtauto's zullen er voor zorgen dat onze mannen met kerst mis een pakket uit het vaderland ontvangen. Weet gij nog landgenoot hoe ge lukkig gij waart met uw pakket en kunt gij het nu over uw hart ver krijgen niet mede te helpen om on ze vrijwilligers hun kerstpakket te bezorgen? r Neen, dat kunt gij niet. De ge dachten dat u niet uw plicht deed, zou heel uw kerstfeest grondig be derven, want u verzuimde dan een christenplicht. Landgenoot stort uw bijdragen op girorekening 432100 ten name Ver zorgingsfonds V rij willigerslegioen „Nederland", Koninginnegracht te 's-Gravenhage. KARTELBESLUIT. In het Verordeningenblad is op genomen een besluit van de secre tarissen-generaal van de dep. van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij t.a.v. het kartelwezen. Bepaald wo_jdt o.m., dat bedrijfs regelingen, welke tot stand worden gebracht na de inwerkingtreding van dit besluit (17 Nov. '41), schriftelijk moeten worden opgemaakt. T.a.v. bedrijfsregelingen, welke vóór dat tijdstip tot stand zijn gekomen, kan worden bepaald, dat deze alsnog schriftelijk moeten worden op gemaakt. Van alle bedrijfsregelingen, van wijziging en van beëindiging er van moet kennis worden gegeven aan een door den secr.-gen. van han del aan te wijzen instantie. Hij kan bedrijfsregelingen vaststellen, alge meen verbindend verklaren en daar aan voorwaarden verbinden. VERPLICHTE VEELEVERING VERLENGD. 's-Gravenhage, 12 Nov. In een in de bladen opgenomen offfcieele pu blicatie, deelt het rijksbureau voor de voedselvooriening in oorlogstijd mede, dat de verplichte rundveele vering zal worden verlengd tot 1 Dec. 1942. Het aantal te leveren runderen voor de verplichte leve ring na 1 Dec. 1941 zal zoodanig worden vastgesteld, dat practisch geen veiöere inkrimping van den melkveestapel zal behoeven plaats te vinden. Vcor bijzonderheden wordt verwezen naar genoemde pu blicatie. In deze dagen wordt over het lot van Europa beslist. Het oude demo cratische avondland vertoont nog slechts enkele krampachtige stuip trekkingen. Maar de nieuwe dag is aangebroken, het jonge nat.-socia- listische Europa is opgestaan en heeft den strijd aangebonden tegen de duivelsche macht van-het bolsje wisme. Tientallen, jaren hebben Neder landsche arbeiders in den waan ge leefd dat het marxisme hen van hun ketenen zou bevrijden; zij waren blind, want wat het marxisme over de menschheid bracht, was diepe el lende en slavernij. De arbeidersmassa's werden de speelbal van de terreur der Joodsche machthebbers, die uiteindelijk altijd weer aan de touwtjes trokken. Het roode gevaar hing als een dreigende onweerswolk over Euro pa. De ondergang van Europa dreig de een feit te worden; het avond land zou een chaos geworden zijn onder de terreur van het Stalinis me. De kerkers van Lemberg heb ben ons getoond, hoe vrouwen ver kracht en afgemarteld, mannen aan stukken gesneden en kinderen dom weg afgeslacht worden door de Ge- peoe. Alles wat een volk dierbaar is, gezin, geloof, eigen huis dat alles zou uitgeroeid zijn onder den rooden zondvloed. Als vee zouden de arbeiders van Nederland in de fabrieken gedreven zijn, om daar onder de bajonetten van de Gepeoe als slaven te werken, niet voor een menschwaardig bestaan, maar om de idee van de roode machthebbers in het Kreml, de idee van de roode in ternationale, waarvan de strekking was de geheele menschheid onder de heerschappij van Juda te bren gen. Deze vloed over Europa zou niet te stuiten geweest zijn.... Het oude Europa ging recht haar roemloos einde tegemoet. De gewetenlooze oorlogsophitsers, die het onmensche- lijke verdrag van Versailles inel- kaar timmerden, bekommerden zich niet om het dreigend onheil. Terwijl deze hecren den buit onder elkaar verdeelden, lag er ergens in een lazaret een onbekende soldaat. Hij zag de donkere wolken samen pakken boven Europa en nam het vaste besluit de Europeesche cultuur van den gewissen ondergang te red den. Deze man is de redder van Europa geworden het was Adolf Hitler. Bezield van het ware socialisme, streed hij voor de levensvreugde van den arbeidenden mensch. Hij wist echter welke gevaren zijn volk bedreigden en daarom schiep hij een weermacht, die haar gelijke in de wereld nog niet gevonden heeft. In deze weermacht strijden naast de mannen van Hitier mannen uit alle deelen van Europa, die begre pen hebben dat het uur der beslis sing gekomen is. - Reeds jaren geleden stelden de Nederlandsche nat.-socialisten de leuze „Mussert of Moskou". Want zij wisten dat Mussert de eenige man was die de toekomst van Neder land zou kunnen verzekeren, daar ook zij zich bewust waren van het dreigende gevaar. Toen de „Zeven Provinciën" aan het muiten sloeg, toen in Nederland de communistische wolf uit de de mocratische schaapskleeren kroop, toen ontwaakte een deel van het Nederlandsche volk en sloot zich hecht aaneen rond een leider. Het volk van Nederland bezint zich. De Jodenkliek van toen is de zelfde als die van nu; door vreemde zenders tracht zij ons wijs te ma ken „dat het zoo'n vaart niet loopen zal".... Maar niettegenstaande alles: Ne derland ontwaakt. P. G. v. d. H. EEN ONSOLIDE VRIJER. Een jonge vrouw, te Amsterdam, die 's avonds als werkster 'bezighe den verricht in een restaurant aan het Leidscheplein, maakte kort ge leden kennis met een chaufffeur welke kennismaking tot weder zijdsch genoegen scheen uit te val len. Helaas, j.l. Zaterdag wachtte haar een groote teleurstelling. Toen zij als naar gewoonte, 's avonds in het restaurant kwam, bleek men daar zeer verwonderd over haar komst. De chauffeur was er juist kort te voren geweest, om te zeg gen,' dat de werkster ziek was. Bo vendien en dat was wel het erg ste had hij ook maar vast haar weekloon meegenomen. Den gehee len Zondag heeft de werkster nog de schamele hoop gekoesterd, dat het een misverstand zou zijn en dat „haar" chauffeur alles zou ophelde ren, maar toen dat niet gebeurde, heeft zij 's Maandags aangifte bij de politie gedaan. Deze tracht nu den man wiens naam èn adres onbekend zijn op te sporen. UITGESLOTEN SLAGERS. 's-Gravenhage, 12 Nov. Het Rijks bureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat wederom eenige slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voor handen hebben van vleesch, af komstig van frauduleuze slachtingen, voor geruim en tijd van het ver krijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche Veehouderij centrale zijn uitge sloten. 1 Het zijn de slagers A. F. Mertens, Doedijnstraat 1, 's-Gravenhage; D. van Dongen, A 62, Sprang-Capelle; C. van Fraeyenhove, Plein Oost A 81, Zaamsiag; H. Zwerver te Scheemda; J. H. Sonnenberg, Riele 3, Schalkhaar (gem. Diepenveen); J. J. van Neevren, Kerkstraat 23, Mierlo; D. Molleman, Eerste Nassausche- straat 11, Amsterdam; Chr. G. van Dongen, B no. 25, Sprong-Cap'elle; H. Smit, Koeksteeg no. lb, Amster dam; Lamb. Lemmens, Theresiaplein 11, Tilburg; A. J. C. de Wijs, Bre- dascheweg 155, Tilburg; I. Cohen, Weesperstraat 76, Amsterdam; I. G. Bax, Pompstraat 2, Baarn; W. v. d. Bosch te Abcoude; M. Griffioen, Haarlemmermeerstraat 23, Halfweg en H. Eshuis, le Escheweg 24, Wierden. Tegen deze slagers is proces-verbaal opgemaakt. SINT NICOLAAS NADERTIn de speelgoed-industrie te Waddinx- veen heerscht groote drukte. Auto's en locomotieven uit hout vervaardigd zijn zeer gezocht. (Polygoon-Sagers) Vondeling. - Surveilleerende agenten te Amsterdam hoorden gis terochtend tegen het aanbreken van den dag op hun tocht langs de Wees- perzijde uit een portiek kinderge schrei komen. Zij vonden een meis je, naar schatting 3 a 4 dagen oud, in eenige doeken gewikkeld. Het kleintje is naar het Stadsbestedelin- genhuis, een afdeeling van het bur gerweeshuis, overgebracht. 283. Maar wat was dat? Klompertje moest zich be slist vergissen. Het was juist, alsof de ha ven opeens helemaal niet diep meer was. Het werd nog vreemder. Het leek wel, of de grond plotseling naar boven kwam. Hoe zou dat nu mogelijk zijn 284. Ja hoor, het was geen verbeelding. De grond kwam niet al leen in de hoogte, maar hij ging voor uit ook. Wat beleefde die Klompertje toch een rare dingen van daag. Het was, ja, wat was het eigen lijk. Was het een boot, was het een of an der ontzaglijk dier? VRIJDAG. Ernstige muziek. Leden van het con cert-quintet met Gerard Hengeveld aan den vleugel, voeren twee wer ken voor blaasinstrumenten met piano uit, een sonate voor piano, fluit en clarinet van Florent Schmitt te 20.15 uur H'sum II, en een trio voor piano hobo, en fagot van Francis Poulence. Het Neder- landsch Kamerorkest speelt 'n onbe kend divertimento van Mozart (K. V. 247), de z.g. Lodronische Nacht- musik" (14.16.H'sum I). Filmreportage. In de rubriek „Het gordijn gaat open" bespreekt van Heusden de film „Immer nur Du", met in de hoofdrollen Joh. Hees ters en Willy Forst's nieuwe ont dekking Dora Komar. Sport. In de rubriek „Sport-weder- waardigheden" geeft Karei Nort van 18.1518.30 uur H'sum I een beschouwing over de komende sportgebeurtenissen. Voorts wordt het boek besproken „Mysterieuse krachten in de sport van Joris van den Berg en Karei Lotsy. (Uitg. A'damsche Boek. en Crt. Mij.) Voor de vrouw. „Elf landen ontmoe ten elkaar" zijn vrouwen uit Noor wegen, Spanje, Hongarije en Ne derland enz. aan elkaar gelijk? Niettemin hun opvattingen totaal verschillend zijn kunnen zij echter toch allen naar een doel streven. Luistert U maar van 15.15.20 uur Hilversum II. Voor d.e jeugd. Van 16.3017. H'sum II wordt in het Knutsel- halfuurtje een leuk spel, een plak boek en een verrassing voor de meisjes gemaakt. Gesproken woord. Prof. L. van Vuu- ren houdt van 18.3018.45 H'sum II een causerie over het onderwerp „Nederland sociaal-geografisch be zien. Van 21.21.15 uur H'sum I be spreekt Marcel 'v. d. Velde het boek Rusland aan de hand van dr. L. A. Grondijs en prof. mr. M. W. F. Treub (uitg. Tjeenk Willink Arnhem). HET DUITS CHE RIJKS- PROGRAMMA. 13 November: 17.10—18.30 „Het gelukbrengende schip" een vroolijk programma. 20.2022.„Dat doet de Berlijnsche lucht", werken van Paul Lincke. EEN MERKWAARDIG EN WEINIG VOORKOMEND BEROEP IS DAT VAN „MOSTERDMOLENAAR". De mosterdmolenaar te Spanbroek heeft druk werk, nu de vraag naar mosterd grooter is dan ooit tevoren. (Polygoon-Kuiper) 41 door J. REGIS. „Ik wil niet hard schijnen", ging hij voort, toen niemand iets zei, „maar ik wil er toch de aandacht op vestigen, dat Joseph Koprilis zijn lot zelf kiest, of dat zijn lot hem werd toegemeten, zonder dat wij er iets aan konden doen. Nee, me vrouw Chrisman, waar ik in het bij zonder bij stil wil staan, is de vraag: Is Felix Clarendon in Stockholm geweest?" En hij keek haar oplettend aan Ze zat stil, met haar handen over haar knieën gevouwen, en staarde in het vuur. „Dat is niet mogelijk", zei ze met een zucht, terwijl ze haar hoofd schudde. „Ik zou het toch moeten weten, als hij hier geweest was, niet waar? Waarom zou hij anders hier komen, anders dan om mij op te zoe ken?" „Hfj kan gekomen zijn om u op te zoeken, maar zich dan geheel on verwacht door zijn onvermoeiden vijand bedreigd hebben gezien en dan óf tot een hernieuwde vlucht gedwongen zijn, óf vrijwillig de stad hebben verlaten, om niet de belang stelling van zijn vijand op u te rich ten". „Dat is mogelijk", antwoordde Suzanne dadelijk, „maar dan ver geet u de brieven! Zijn brieven uit Parijs zijn in begin en eind Juli ge schreven van hetzelfde jaar, dat hij in Parijs vermoord werd. Hij kon dus eventueel vóór den datum van deze brieven in Stockholm geweest zijn maar dan zou hij waarschijn lijk deze gewichtige omstandigheid in zijn brieven hebben vermeld of hij is, dadelijk nadat hij zijn tweeden brief geschreven had, naar Stockholm gereisd. Maar dat zou een verandering van zijn plannen hebben beteekend, waar ik niet aan gelooven kan. Waarom stuurde hij mij dan eind Augustas uit Parijs den sleutel, zonder een woord van verklaring?" Wallion verbaasde zich over haar snelle en klare logica en hij moest even nadenken., „Zonder twijfel zou een schrifte lijke verklaring op de verzending van den sleutel volgen", merkte Rambouillet op, „maar die werd nooit geschreven. De dood kwam tusschenbeide". „Zoo is het", zei Wallion. „Wat u gezegd hebt, mevrouw Chrisman, pleit zeer tegen de gedachte, dat Clarendon in Stockholm geweest is. Dat hij vóór het schrijven van zijn brieven hier geweest is, daarmee behoeven we klaarblijkelijk geen re kening te houden. Maar later? Denk u eens deze ontwikkeling in: Cla rendon heeft zijn brieven geschre ven en uw handteekening op de vol macht gekregen. Hij heeft zijn be schikking betreffende de millioenen getroffen en hij heeft den sleutel in de hand. Nu neemt hij snel het be sluit, u op te zoeken, den sleutel aan u te geven en u alles te vertellen. Hij komt goed en wel in Stockholm, als hij zich plotseling door zijn vij and bedreigd ziet. Verschrikt geeft hij zijn plan op en verbergt zich weer in Parijs, vanwaar hij dan den sleutel opstuurt. Maar zijn uur heeft reeds geslagen, en hij komt te val len, voordat hij tijd heeft gehad een verklaring te geven. Overigens het gele couvert, waarvan Ram bouillet verteld heeft? Lag daar de verklaring niet reeds voor de hand?" „Zender twijfel", knikte de Franschman. „Onze vriend Cray had waarschijnlijk een goeden neus!" „Maar", zei Suzanne, „hoe kan de arme Joseph Koprilis weien of Fe lix hier geweest is?" „Ja, hoe?" viel Rambouillet" haar bij. „Dat heeft mij het meeste ver wonderd". „Er zijn verschillende mogelijk heden", antwoordde de journalist. „Men kan bijvoorbeeld aannemen, dat hij het van Clarendon zelf ge hoord heeft". „Van Felix zelf!" „Ja, zeker, mevrouw. We weten dat de gebroeders Koprilis op den avond voor den dood van Claren don een onderhoud met hem hebben gehad. Hoeveel oude misverstanden op dezen avond werden opgehelderd weten we niet, maar één bewijs hebben we: Josephs eigen uitge sproken overtuiging, dat Felix Cla rendon aan de gebroeders Koprilis verschillende dingen over zijn plan nen en zijn positie mededeelde, ja, er is reden om aan te nemen, dat uw vijand brutaalweg en welbewust het begin van een overeenstemming tusschen den ongelukkigen Claren don en de gebroeders Koprilis af sneed.- Het was laat geworden. De jour nalist en Rambouillet namen af scheid en toen zij in den kouden winternacht naar buiten traden, za gen ze de verlichte ramen van den electrischen trein door de kale hoo rnen heen naderen. Ze snelden naar de halte en klommen in den trein. Even later waren ze in de stad. Het was, alsof een magneet hen aantrok, toen ze het station hadden verlaten na een korten tijd liepen ze langzaam voorbij Parklaan 1. Ze bleven op den hoek van den Karlaweg staan en keken naar het huis, dat beider ge dachten bezig hield. De vensters waren donker en de gordijnen neergelaten. Parklaan X lag in dezelfde veilige rustige slaap als zijn. buren, als de heele straat. Ze liepen een paar maal heen en weer.. Maar niets verroerde zich in het huis, de gordijnen hingen onbe wegelijk en recht en de vensters bleven donker. Wallion bleef bij den grooten zij ingang staan en wees op het pad, dat langs het huis heen naar het gesloten lange gebouwtje daarach ter leidde. Een dubbele lijn van wielsporen teekende zich op het pad af; of het nieuwe of oude spo ren waren, was in het donker niet goed te zien. „Heeft Cray een auto?" vroeg Wallion. „Dat had hij tenminste wel in Parijs, antwoordde de Franschman, die zich kouwelijk in de handen wreef. „Verduiveld! Wat hebben jullie het koud hier in de winter nachten! Ik kan me herinneren, dat ik Leadbitter in Parijs een paar maal in de auto van den phÈan- throop zag rijden (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3