MM TtUjnhctfid1> maaM goed" PUBLICATIES ARRONDISSEMENTS- RECHTBANK AARDAPPEL SMOKKELAARS BERECHT. STAD EN OMGEVING ALKMAARSCUE COURANT VAN DONDERDAG 13 NOVEMBER 1941. Pagina 4. WAPENING VAN AUSTRALISCHE SCHEPEN. Tokio, 12 Nov. (D.N.B.) De Ja- pansche consul-generaal te Sydney heeft in een telegram aan het mi nisterie van buitenlandsche zaken, naar de Asahi Sjimboen meldt, be vestigd, dat de Australische regee ring bevel heeft gegeven tot de on middellijke wapening van alle inge schreven koopvaardijschepen. in het vervolg mogen niet-gewapende schepen niet uiüoopen. TURKSCHE MINISTERS AFGETREDEN. Ankara, 12 Nov. (D.N.B.) De mi nister van defensie, Saffet Arikan, en de minister voor verkeerswezen, Kerim Indsjeday, hebben hun ont slag aangeboden. Tot hun opvolgers werden benoemd de gepensionneerde generaal Aroenkal en de gepension neerde admiraal Fahri Engin. Tij dens de onderzoekingen naar het vergaan van het Turksche stoom schip „Redah" zou bezwarend mate riaal voor beide ministers aan den dag zijn gekomen. Het stoomschip is getorpedeerd waarbij groote ver liezen aan menschenlevens voorkwa men. Uit het onderzoek is gebleken, dat het schip gebrekkig was uitge rust. EEN VERKLARING VAN DEN ENGELSCHEN KONING. Stockholm, 12 Nov. (D.N-B.) De Britsche koning heeft vandaag, vol gens den Britschen berichtendienst, bij de opening van de nieuwe parle- m entszitting verklaard, dat hij van ganscher harte hoopte, dat het En- gelsche volk zal beantwoorden aan de groote eischen, welke het gesteld worden en dat het vastbesloten zal zijn de behoefte van de Sovjet-Unie in haar heldhaftigen strijd tot aan de grens van het mogelijke te be vredigen. Dinsdag heeft de koning bij het sluiten van de oude parlements- periode verklaard: Ik begroet harte lijk de groote socialistische Sovjet republiek als onzen bondgenoot. In samenwerking met de Ver. Staten verstrekt het Empire aan de Sovjet- Unie allen bijstand, die slechts mo gelijk is tegen den gemeenschappe- Bjken vijand. Hij verklaarde e.a.: „De ontwik keling van den toestand in het Verre Oosten heeft de nauwkeurig ste, permanente aandacht der regee ring. Wij moesten de troepen ver sterken, die mijn landen in deze ge bieden verdedigen". Ten aanzien van de betrekkingen met Turkije zeide hij: Met Turkije heb ik een waardevol verdrag ge sloten. De betrekkingen met dit land blijven gevestigd op den grondslag van vertrouwen en vriendschap. DRANKWET. (Staatsblad 1931, nr. 476). Ingekomen is een verzoek van den heer A. J. Bruin, alhier, om een verlof A. verlof voor den ver koop van zwak-alcoholischen drank in het klein zoowel voor gebruik ter plaatse, voor welke het verlof geldt, als voor gebruik eldersin het perceel Kooltuin nr. 15. Binnen twee weken na dagteeke- ning dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 13 November 1941. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, A. KOELMA. Levensmiddelen voor Grieken land. (D.N.B.) In de haven van den Piraeus is een Turksch schip aange komen met bijna 15CG ton van ver schillende levensmiddelen voor het Grieksehe volk aan boord. Dit is de tweede zending levensmiddelen van het intern. Roode Kruis. Weldra zul len nog meer zendingen volgen. Het voedsel wordt kosteloos aan de be volking verstrekt. Finsch schip door Engelschen opgebracht. (D.N.B.) - Volgens As sociated Press verklaart men in reederskringen te New York, dat het Finsche vrachtschip Anneberg door Britsche oorlogsschepen is op gebracht. De volksstemming in Roeme nië. (D.N.B.) - Medegedeeld is, dat de volksstemming is verlengd tot en met 15 November. Fransche visschersboot ge strand. (D.N.B.) Bijstormachtige zee is Dinsdagavond voor de haven van Lorient de Fransche visschers boot Anne Louise met negen opva renden gestrand. Vier visschers werden in zee geslingerd en ver dronken. De overige trachtten zwemmend de kust te bereiken en werden door Duitsche douaneambte naren gered. Koesnetsof opperbevelhebber van de Krim. (D.N.B.) - Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft ■idmiraal Koesnetsof het opperbevel over de Sovjetstrijdkrachten op de Krijm op zich- genomen. Stakingsbeweging in Amerika. (D. N. B.) - De leiders der vijf vakvereenigingen van spoorwegar beiders hebben hun leden uitgenoo- digd op 7 December ter verkrijging van een loonsverhooging van 30 in staking te gaan. De vakvereeni gingen van spoorwegarbeiders heb ben 350.000 leden. Volgens de Asso ciated Press zou het werk op 7, 8 en 9 December worden stilgelegd. Een rede van dr. Tuka. (D.N. B.) - De Slowaaksche minister-pre sident heeft ter gelegenheid van de opening van de afdeeling Weenen van de Duitsch-Slowaaksche ver- eeniging een rede gehouden, waarin hij de verhouding tusschen Duitsch- lnd en Slowakije een „beschermen de vriendschap" noemde. Meer dan 21 millioen voor de Winterhulpcollecte. (D.N.B.) - De tweede straatcollecte, die in heel Duitschland den 25sten en 2,6sten Oc tober is gehouden, heeft meer dan 21 millioen Mark opgebracht. Dit is ruim vijf millioen Mark meer dan de overeenkomstige collecte ver leden jaar heeft opgebracht. Amerikaansche kruitfabriek in de lucht gevlogen. (D.N.B.) - Asso ciated -Press meldt uit Peroria (Illi nois), dat de kruitfabriek „Western Powder Company", gelegen op 15 mijl ten Westen van Peroria, in de lucht is gevlogen. De ontploffing was tot in Peroria te hooren. Bij zonderheden over de oorzaak en de gevolgen van deze ontploffing zijn totnutoe nog niet bekend. De economische organisatie van Frankrijk. (D.N.B.) - Het staats hoofd, maarschalk Pétain, heeft een boodschap gericht tot de vijfdie com missie van den nationalen raad, die gister in eerste zitting is bijeenge komen en belast is met de studie van de economische organisatie van Frankrijk. Daarin geeft hij den leden der commissie richtlijnen, vol gens welke de wederopbouw van het Fransche economische leven moet worden ondernomen. Zitting van 11 November. Rijwieldiefstallen. Dinsdag hebben weer eenige fietsendieven terecht gestaan. De eerste twee waren de schilder D. A. B. en de machine-bankwerker G. P., die beiden te Castricum sa men twee fietsen hadden gestolen, die bij de jeugdherberg Konings- bosch stonden. Beide jonge mannen waren verpleegden van de St. Willibrordusstichting te Heiloo en ondergebracht in een dependance van deze inrichting te Castricum, waar ze een zekere vrijheid geno ten. De fietsen hadden ze te Half weg voor 5 en 15 verkocht. Dr. Barnhoorn, gensesheer- directeur van de St. Willibrordus- stichting, verklaarde als getuige- deskundige, dat beide verdachten leden aan kleptomanie. Toch had den ze wel geweten, wat ze deden. De officier vorderde tegen elk der verdachten 9 maanden gevan genisstraf. De verdedigers, mrs. Leesberg Jr. en Scholten refereerden zich aan het oordeel van de rechtbank. Te Sint Maarten. De Alkmaarsche koopman J. P. W. had op 16 September te Sint Maarten een fiets weggenomen, welke toebehoorde aan P. Paarl- berg te Warmenhuizen. Hij veront schuldigde zich door te vertellen, dt hij onder invloed varl een paar glaasjes bier, had gehandeld. De officier vorderde 1 jaar ge vangenisstraf tegen W. Mr. Scholten voerde als verdedi ger eenige verzachtende omstan digheden aan en zei ook ,dat ver dachte niet als een gewoontemis dadiger mocht worden beschouwd. Te Bergen. Een bekend Bergens ingezetene miste op zekeren dag de fiets van zijn zoontje. Een onderzoek door de politie maakte uit, dat de fiets door een fietsenmaker te Bergen voor 25 was gekocht van den on geveer 20-jarigen machinebank werker J. W. De fietsenmaker had echter een fiets zonder banden overgenomen. Die banden waren door W. aan een anderen plaats genoot voor 25 verkocht. W. werd als dief van de fiets beschouwd en zoodoende moest hij daarvoor Dins dag voor de rechtbank terecht staan. Hij zei, dat hij de fiets op een avond om 11 uur van een on bekende, dien hij op den Russenweg had ontmoet, gekocht had. Chef-veldwachter v. d. Kooij zei als getuige, dat verdachte bij de eerste verhooren tegenstrijdige ver klaringen had afgelegd en ook niet het geld, dat hij bij zich had, had kunnen verantwoorden. Verdachte weersprak nu ook de verschillende verklaringen, die hij bij den rechter-commissaris had afgelegd. Hij kon zich althans die verklaringen niet meer herinneren. De officier geloofde niet het ver- „Uit de vervaischingswerk- plaafs van den jood Roosevel t." Beschouwingen van de „Angriff". Berlijn, 12 Nov. (ANP). Het Ber- lijnsche blad der Angriff, is begon nen met de publicatie van een reeks artikelen, welke tot opschrift draagt: „Uit de vervalschingswerk- plaats van den jood Roosevelt". Het artikel houdt zich in het bijzon der bezig met de vruchten welke het dollarimperialisme in Zuid- Amerika afwerpt. Het blad schrijft: In de verval- schingswerkplaats van den jood Roosevelt zit blijkbaar sinds jaar en dag een en hetzelfde creatuur, dat door den jodenkliek rondom den president gemainteneerd wordt. Bij zijn opdrachten tot ophitsing der Z - Amerikaansche staten tegen alles wat Duitsch is werkt deze man steeds met dezelfde truc: Hij produ ceert landkaarten van Z.-Amerika aan den loopenden band, doch ook geografische documenten over nieu we grensafbakeningen met voor stellen tot verdeeling van Z.-Ame- rika, nu eens in 3, dan in meer sta ten, maar altijd zoo, dat de staat op welks gebied de landkaart of de do cumenten dan bij een „Duitschen agent" gevonden worden, er daarbij bijzonder slecht afkomt. De N.-Amerikaansche geheime dienst heeft handen vol werk, om deze documenten en landkaarten tijdens huiszoekingen, bij Duitsch- sprekende burger in Z.-Amerika binnen te smokkelen of bij het leg gen van beslag op koerierszakken van Duitsche diplomaten te „ont dekken". De Amerikanen hebben de truc afgekeken van den Britschen „Secret Service", en de afdeeling Z.-Amerika der vijfde colonne van Roosevelt heeft zich daarop gespe cialiseerd. Toen de truc nog nieuw was, zag zij er ongeveer zoo uit: Kort na de ineenstorting van Tsjechoslowakije publiceerde het Argentijnsche blad Noticias Graficas (30 Maart 1939) 'n inmiddels onder den naam „patago- nisch document" internationaal be roemd geworden document. Het was een typeerend joodsch stukje maatwerk van Roosevelt en bevatte precies datgene' wat men de Z.-Amerikanen wilde wijsmaken: dat namelijk de Duitsche diploma ten in samenwerking met Duitsche partij-instanties een verovering van deelen van Z.-Amerika voorbereid den. Het document droeg als kop het teeken „Deutsche botschaft" en was gericht aan het kol. pol. bureau van de N. S. D. A. P. Het noemde Patagonië 'n niemandsland en zei- de onomwonden: „Wij kunnen het annexeeren" Het stuk bevatte als onderteekenaars de namen van het lid der ambassade, Schubert en van den plaatsvervangenden „landes- gruppenleiter" Muller. Miiller werd gearresteerd, totdat alle beschuldigingen geen steek ble ken te houden. Van Duitsche zijde ging men op onderzoek uit naar de bron van de ze vervalschingen en men kwam tot het volgende belangwekkende re sultaat: Een zekere Jürges. een ar- beidsschuwe avonturier en vroegere tuchthuisboef, had zich in Z.-Ame rika aangesloten bij een organisatie van emigranten en was in 1937 door Duitschland van de nationaliteit vervallen verklaard. In 1938 bood hij zich bij den Duitschen ambassa deur voor een dienovereenkomsti ge tegenprestatie aan, om zich voortaan „van elke deelneming aan het van de V. S. uitgaande streven om de Duitsche handelsbelangen in Z.-Amerika te schaden in verband met het komende officieele onder zoek naar de activiteit van de N. S. D. A. P. in Argentinië, te onthou den". Er kon worden uitgemaakt, dat dit door Roosevelts jodenkliek ge mainteneerde lid der vijfde colonne van den N.-Amerikaanschen presi dent in Z.-Amerika 't Patagonische document vervalscht had. Hij werd gedekt door invloedrijke personen als Taborda en den jood Lipnivsky. Het in het geval Jürges bestelde geld was inmiddels niet weggesme ten. De joodsche draai „ei blijft al tijd wat van hangen", bleek ook in Argentinië bijzonder doeltreffend te zijn. De stemming tegenover Duitschland was terstond na de pu blicatie van de vervalsching .omge slagen en van dien tijd af dateeren ook de maatregelen tegen de nat. soc. organisatie der rijksduitschers. Tenslotte verlangde in 1940 de in middels genoeg bekend geworden Argentijnsche hoofdagent van Roo sevelt, Taborda, dat zijn parlemen taire commissie van onderzoek zich zou bezighouden met de kuiperijen echt Amer. comedie waren: Roose velt als de man die in Washington aan de touwtjes trok Taborda als zijn hoofdagent in Buenos-Ayres en een geheele colonne van omgekochte pennelikkers in de anti-Duitsche pers van Argentini. De gemeenschappe lijk georganiseerde ophitsing leidde op 9 Juli 1940 tot de ongemotiveerde arrestatie van ongeveer 30 Duit- schers. Op 19 December bleek, dat de bewering van „tegen den staat gerichte kuiperijen" volkomen uit de lucht gegrepen was. Maar Roosevelts methode van „er blijft altijd wat van hangen" was weer probaat geble ken. De eene vervalsching volgt nu op de andere. Zoo komen in een boek de volgende naïeve formulee ringen voor: „Argentinië is een com munistisch land, dat wij moeten veroveren", of „waar een Duitscher staat, moet hij heerschen". In Argen tinië hoopte men met dergelijken onzin reeds resultaat te bereiken. In Bolivië was nog de bekende sen- sationeele documentenvervalsching van het, ge val Belmonte noodig, en deze affaire joeg zooveel stof op, dat Roosevelts vijfde colonne ter ver overing en tot het plooibaar maken van de Z.-Amerikaansche landen goed gecamoufleerd daarachter kon werken. Inmiddels had Roosevelts verval- schingscentrale nieuwe documenten gemaakt en Taborda liet drie koe rierszakken op maken, die van het Duitsche gezantcshap in Lima naar de Duitsche ambassade in Buenos- Ayres gingen. Daarbij werd een „geheim stuk" gevonden. De duistere tekst van deze binnen gesmokkelde vervalsching moest be wijzen, dat de Duitsche ambassade een uitgebreide samenzwering in heel Z.-Amerika bedreef. Wat Ta borda „bewijzen" noemt. Hij stelde een commissie van onderzoek aan, die met den besten wil geen bezwa rend materiaal voor den dag kon brengen. Het doel van deze heele onderneming was: ontbinding van de Duitsche organisaties en daarmede afschaffing van de Duitsche scholen en verwijdering van het Duitsche nieuwsbureau. Roosevelt bediende zich toen weer in zijn ophitsende redevoeringen van dit materiaal. Daarmede is de cirkel gesloten. De documenten uit de vervalsching- werkplaats in de Ver. Staten zijn weer teruggestuurd vanwaar zij zijn losgelaten. Er was genoeg van blij ven „hangen". Zooveel zelfs, dat bijna alle Z.-Amerikaansche staten in het geheel niet bemerkten, dat achter deze ongelooflijke lawaaicoulisse „houdt den dief" van de firma Roo sevelt en Taborda het geheele appa raat van Roosevelts vijfde colonne verstopt zat, dat nu bij zijn taak om Z.-Amerika rijp te maken voor de bestorming door het N.-Amerikaan sche dollar-imperialisme, - gemakke lijk spel had. haal van den onbekenden koopman Verdachte wil niet werken en woont alleen, omdat hij niet meer thuis mag komen vanwege zijn gedrag. Spr. vorderde negen maan den gevangenisstraf. Uitspraken in alle zaken volgen de week Dinsdag. Dreigbriefschrijver. Eenigen tijd geleden ontving de te Schagen wonende winkelier S. C. op een avond een dreigbrief, waarin hij gesommeerd werd op een bepaalde plaats buiten Schagen f 250 te depo- neeren. In dien brief werd hij be schuldigd van comploteeren tegen bepaalde instanties en van beleedi- ging van Duitschland. Bovendien werd hij beschuldigd van smokkel handel. Tenslotte werd hij bedreigd met den dood als hij niet betaalde en het slot van den brief luidde: „Wij schrikken niet terug voor irnoord op een Jood". De zoon van den geadresseerde ging naar de politie en die stelde onmiddellijk een onderzoek in. Op de aangegeven plaats werd een brief neergelegd en afgewacht werd, wie er -zou komen opdagen om hem weg te halen. Men had toen reeds een vermoeden tegen een inwoner van Schagen, welk vermoeden werk versterkt, toen die inwoner op den vastgestelden tijd drie maal langs de bewuste plek ietste, echter zonder naar den brief te zoeken. De politie ging toen naar zijn huis en bij het verhoor viel de Schagenaar, de 25- jarige schilderknecht J. de M., door de mand. Wegens poging tot chantage stond hij nu terecht. Hij gaf volkomen toe den brief te hebben geschreven, maar zei onmiddellijk na het posten van den brief berouw te hebben gehad. Daarom had hij het geld niet van de aangegeven plek weggehaald. Zijn voornemen, om excuses aan te bieden, had hij niet volbracht. Verdachte was de laatste jaren twee maal veroordeeld wegens dief stal, één keer wegens valschheid in geschrifte en één keer wegens on eerlijke mededinging. Drie maal was hij voorwaardelijk veroordeeld, maar telkens moest de straf ten uit voer worden gelegd. De officier meende, dat verdachte voor niets terug schrok en daarom vorderde spr. drie jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. Windhausen uit Hoorn, achtte eerder bedreiging dan poging tot chantage ^aanwezig en drong aan op een psychiatrisch onderzoek. Do uitspraak werd bepaald op Dinsdag a.s. ECONOMISCHE RECHTER. Zitting van 12 November. In de maanden Augustus en Sep tember van dit jaar werd op ver schillende plaatsen in Noordholland een groot aantal arbeiders aange houden, die bij groote werkobjecten werkzaam waren en van de gelegen heid gebruik maakten om -bij de boeren, waar ze langs kwamen, hoeveelheden van tien of twintig kilo aardappelen mee te nemen naar hun woonplaats, meestal Amster dam, Haarlem, Velsen of Alkmaar. Overigens werden in dien tijd ook op -andere wijze aardappelen ge smokkeld. Woensdag werden door den eco- nomischen rechter eenenvijftig van dergelijke smt ''keizaken behandeld. De straffen waren, gezien de be trekkelijk kleine hceveeilheden die door de verdachten waren ver voerd, vrij streng omwille van de algemeene preventie en omdat deze smokkelhandel dreigde het geheele distributieapparaat ondersteboven te gooien. De meeste verdachten beriepen zich op een tekort aan voedsel. Zoo merkte de Velser arbeider Chr. Zonneveld op, „dat hij toch niet van honger kon omkomen." De officier, mr. de Brueys Tack, noemde de verhalen over honger slechts praatjes en vorderde 6-0 of 20 dagen. De rechter, mr. Ubbens, veroordeelde dezen verdachte tot 30 of l'O dagen.- De Haarl-emsche arbeider D. Nees- kens was te Anna Paulowna aange houden met 25 kg aardappelen op zijn fiets. Hij beweerde, dat hij geen consumptieaardappelen had ver voerd maar aardappelenafval. Om dat te „bewijzen" had hij een zak aardappelen meegenomen die hij bij denzelfden boer had gehaald als de genoemde 25 kg. De rechter zag niets „afvalach- tigs" aan de aardappelen en vond ze heel gewoon, beter dan hij ze wel eens at. Hij -vond verdachte vrij brutaal en veroordeelde hem, nadat de officier 75 of 25 dagen had gevorderd, tot 50 of 15 dagen. De overige aa'rdappelkoopers wer den allen veroordeeld tot straffen, die varieerden van 20 of 10 dagen tot 100 of 30 dagen. De landbouwer J. Brak uit Slootdorp stond terecht, omdat hij aardappelen had verkocht aan- ar beiders, die bij. hem werkten en elders woonachtig waren. Hij zei medelijden te hebben gehad met de menschen, omdat die in die dagen op hun bonnen niet voldoende aard appelen konden krijgen. Hij had in totaal hoogstens 300 kilo piepers verkocht tegen een billijken prijs, n.l. voor 7 cent per kg. De rechter stelde die naasten liefde niet erg op prijs. Zijns in ziens had verdachte, die anders HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 4 tot 11 November. Nieuwe zaken: Alkmaar: Vereeniging tot verbetering van den wolhandel in Noordholland, Lyceumstraat 33, wolhandeL Anna-Paulowna: D. Keppel Jz., Lotweg 10, handel in hooi, enz. Wijzigingen: Alkmaar: J. J. VredenburgGilles, St. Anna- straat 10, wasscherij; overgegaan aan A. Veldboer. W. A. M. Tuin, Nassauplein 20, kunstnijverheid; han delsnaam gewijzigd. N.V. Mij. tot exploitatie der fabriek van le klasse cacao en chocoladeartikelen v/h H. Ringers, Noorderkade, chocolade fabriek; statutenwijziging. Anna-Paulowna: Zaaizaadvereeniging Anna-Paulow na (Z. A. P.), Zwinweg 13; handel in zaaizaad; wijziging statuten en bestuur. Langedijk (Noordscharwoude): J. P. de Boer, Dorpsstraat B. 67, kapper, enz.; overgegaan aan J. Beenken. Schoorl: Fa. T. Timmerman en Zn., Heeren- weg C. 71, hotel-, café- en restaurant bedrijf; rechtsvorm gewijzigd. Texel: Fa. Wed. G. van der Kooi, Wever straat 70, levensmiddelen enz., vesti ging filialen. Opheffingen: Alkmaar: N.V. luxe brood- en banketbakke rij Herm. C. Kloet, Verdronkenoord 18, brood- én banketbakkerij. Wed. S. Kalf, Verdronkenoord 86, winkel in kruidenierswaren. Fir ma Wortman en Co, Voordam 7, draad en metaalwarenfabriek. Akersloot: J. Renkel en Zoon, Juliana weg 249, expeditiebedrijf en autoverhuur inrichting. Anna-Paulowna: S. Wilms, Spoorbuurt 5, manufac turen enz. Barsingerhorn: J. R. van Stipriaan, Kolhorn E. 26, winkel in schrijf- en kantoor behoeften. LANGEDIJK. Vergadering gascommissie. - De commissie van de gemeenschappe lijke gasfabriek van Langedijk en Sint-Pancras kwam Dinsdagmiddag voor het laatst in de oude samen stelling bijeen. De voorzitter, de heer J. Kroonen- burg, burgemeester van St.-Pancras, deelde mede, dat de nieuwe com missie zal bestaan uit de beide bur gemeesters, van Langedijk twee ver tegenwoordigers en van Sint-Pancras één vertegenwoordiger, die straks, als de gemeenschappelijke regeling goedgekeurd zal zijn, door de bur gemeesters zullen moeten worden benoemd. De voorzitter heeft hierna harte lijke woorden van dank gericht tot de leden van de commissie voor de wijze, waarop zij hun functie steeds hebben verricht. Ook aan de oprich ters van de fabriek, waarvan er geen enkele meer deel uitmaakt van de commissie, wijdde spr. vriendelijke woorden. Tenslotte sprak hij den directeur, den heer W. J. Smit, zeer hartelijk toe, hém dankende voor hetgeen hij sinds de oprichting van de fabriek voor het bedrijf heeft gedaan. Hij wenschte hem toe, tot het einde van zijn diensttijd de fabriek te kunnen blijven dienen: Medegedeeld werd, dat het gas verbruik in de eerste drie kwartalen van dit jaar is toegenomen met totaal 93.988 M3. Het aantal gasver- bruikers is toegenomen met 90. De voorzitter deelde mede, dat op de begrooting met een storting van 4000 in het fonds voor uitbreidin gen is rekening gehouden. Dan blijft er nog een post voor onvoorzien over van 4005,46. De begrooting is op gezet op een gasverbruik van 1 mil lioen Ms. en een kolenprijs van 17 per ton. De heer du Burck vond de begroo ting niet zoo gunstig als de voor zitter. De vorige begrooting ver meldde een post voor geraamde winst van 9200, nu komt men tot even boven 8000. De winst was toen 5300, dus zal bij een raming van nu van ruim 8000 de winst voor 1942 wel aanzienlijk lager zijn. De directeur heeft hierop geant woord, dat de begrooting voor 1941 is opgezet zonder rekening te houden met de rantsoeneering. Dit is bij deze van 1942 wél geschied. Boven dien moet men er rekening mee houden, dat de post salarissen 3000 hooger is dan in 1941. Uit de verdere besprekingen bleek, dat de heer du Burck bij zijn ver gelijking de geraamde winst van 1941 vergeleek met de werkelijke winst van 1940, hetgeen niet'opging. De heer Kramer wilde de meter- huur verlagen of vervallen laten, hetgeen volgens den voorzitter niet mogelijk was. Ged. Staten maakten hiertegen bezwaar. Ook de verlaging van den gasprijs, door den heer Schrijver in over weging gegeven, kon niet worden doorgevoerd, aangezien dit in deze onzekere tijden te riskant zou zijn. De begrooting werd vastgesteld op een totaal van 121.454,75, met een post voor onvoorzien van 4005,46 maar 5 cent per kg zou hebben ont vangen, een extrawinst gemaakt. De officier noemde verdachte een van de vele bronnen van het kwaad van den aardappelsmokkel. Van 'naastenliefde was geen sprake. Omwille van de algemeene preven tie vorderde de officier twee maan den gevangenisstraf. De rechter nam aan, dat niet meer dan 800 kg was verhandeld en dat verdachte niet de ergste was, al bleef het feit erg. Hij veroordeelde hem tot 300 of 50 dagen. Glimlachje Heb jij het koud Willem? Ik heb er in 't geheel geen last van. en een reserveering voor onderhoud van 4000. Bij de rondvraag spraken de heer C. Kramer en burgemeester Schel haas een hartelijk woord van dank namens de commissie-leden tot den voorzitter voor diens prettige leiding der vergaderingen. De heer Smit, de directeur, deelde mede, dat de kolenvoorziening vrij geregeld is, men kan voor den win ter gerust zijn. „WINTERHULP NEDERLAND" GEMEENTE BERGEN. Aan de inwoners van Bergen. Het buurtschapshoofd van W.H.N. en N.V.D. schrijft ons: Het doet mij genoegen u te kun nen mededeelen, dat door den direc teur-generaal van „Winterhulp Ne derland" voor de maand Novem ber een bedrag van 1000 beschik baar is gesteld voor de behoeftigen dezer gemeente. Is dit bedrag toereikend om gedu rende één maand in de allernoodig- ste behoeften te voorzien? Hoogst waarschijnlijk niet. Niettemin is het beschikbaar gestelde bedrag hooger dan het totaal bedrag der reeds ge houden inzamelingen. Nog steeds zijn er velen, die den collectant om de een of andere, dik wijls zeer ongegronde reden zonder zelfs een kleine bijdrage heenzen den. Hoe zou het moeten gaan indien allen een dergelijke houding aanna men? Zijn daarmede de behoeftigen geholpen? Men moet er toch wel van over tuigd zijn dat er reeds veel nood te lenigen is, doch dat in den komen den winter de nood nog steeds groo- ter zal worden. De nood kan slechts gelenigd wor den door een daad, door een of fer! Gaarne wordt een' beroep gedaan op hen, die zich een behoorlijk be staan verzekerd weten, en op hen, die in een goeden financieelen toe stand verkeeren. Geeft bij de nog komende collec ten (4 lijstencollecten en 5 speldjes collecten) met milde hand. Kunt ge of wilt ge niets geven, behandelt in ieder geval de(n) col- lectant(e) niet onbillijk. Bedenkt dat zij niet komen voor zich zelf, maar voor hun, doch ook uw mede- menschen. Ook is het hinderlijk zich niet thuis te geven. Ge wérkt daardoor een vlotte afwerking van de taak der collectanten tegen. Tenslotte verzoek ik u beleefd het plaatselijk bureau van W.H.N. in kennis te stellen van de adressen der gezinnen, welke geldelijken steun behoeven. Ook de te verzorgen ge zinnen kunnen zelf een aanvraag in dienen. De opgave kan zoowel schriftelijk als mondeling geschieden bij het plaatselijk bureau ten raadhuize en de volgende leden der werkgemeen schap: mr. J. H. Barrau, Russenweg 5, mevr. Beekman-Houtenbos, St. Antoniusstraat 9, mevr. Bok-Dekker, Russenweg 21, D. Duinker, Dr. van Peltlaan 19, mevr. Henneman, Bree- laan 78, mevr. de Koning-Kenter, Tuindorpweg 16, J. Leegwater, van Reenenpark 9, J. J. Maijs, Tuindorp- weg 21, mevr. Mol-Schrijver, Raad huisstraat 2, mevr. Stam, Meerweg 35 en J. Ton, Prinsesselaan 18. Tevens doe ik nog een beroep op aller medewerking bij de komende collecten. Geeft u op als collectant of als collectrice. Gij verlicht daar door de taak van hen die reeds me dewerken. Het grootst mogelijke succes kan slechts worden behaald door eendrachtige samenwerking. Namens degenen die uw steun niet kunnen ontberen dank ik u voor uwe milddadigheid. Waarschuwing aan wielrijders. - Er wordt aan herinnerd, dat de verduisteringsvoorschriften ten aanzien van wielrijders ook in deze gemeente van toepassing zijn, zoo dat alle rijwielen bij duisternis van afgeschermde voor- en achterlan taarn moeten zijn voorzien. Aan de politie is opdracht gegeven ten strengste hierop toe te* zien. Bij overtreding zal geen waarschu wing volgen, doch terstond pro cesverbaal worden opgemaakt. De kalkzandsteenfabriek. - De kalkzandsteenfabriek aan den Ko- gendijk alhier, die reeds jaren bui ten gebruik was en in vervallen toestand verkeerde, is thans in an dere handen overgegaan. De nieu we eigenaren zullen de gebouwen doen sloopen, waarmede zeer bin nenkort zal worden aangevangen. Iepenziekte. - De iepenziekte breidt zich in deze gemeente nog steeds uit. Ruim 130 boomen, ver spreid over de geheele gemeente, zullen vóór 1 April moeten vallen en op de gebruikelijke wijze wor den behandeld.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 4