FRANKENBERG n,v AGENDA. LANGESTRAAT 28 LAATSTE BERICHTEN. De nationale bibliotheek. SPORT AMSTERDAMSCHE BEURS cent per viji Helsluitend a ci pi ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 17 NOVEMBER 1941. Pagina 2. ERNSTIG ONGELUK TE OUDORP. Zaterdagmiddag is de 46-jarige A. Jongebloed te Oudorp, toen hij voor den heer R. Cnossen aldaar bezig was een tak uit een boom te zagen, van plm. 5 meter hoogte gevallen en op den door de vorst harden grond terecht gekomen. Een lid van het Roode Kruis, de heer P. Kuiper, ver leende de eerste hulp, waarna ge neeskundige hulp werd ingeroepen van den assistent' van dr. Destree uit Sint-Pancras. Deze oordeelde opname in het Centraal Ziekenhuis noodig. Naar wij - ernemen heeft de heer J. een halswervel gebroken en is het ruggemerg beschadigd. DE VONDST TE OUDORP. In verband met ons bericht over het vinden van een groote partij koehoorns te Oudorp schrijft een stadgenoot ons, dat plm. 50 jaar ge leden te Akersloot een dergelijke ■vondst is gedaan. Men veronderstel de toen, dat daar ter plaatse een leerlooierij had gestaan en men in den loop der jaren daar de horens neergegooid had. De schrijver acht deze verklaring meer aannemelijk dan de in dit bericht genoemde. OP HET DRIETAL. Ds. J. D. Kleyne alhier komt voor op het drietal voor predikant bij de herv. gem. te Kampen. DE VEEVORDERING. Voor levering aan de Centrale werden heden een 200 runderen en een 800 schapen aangevoerd. Met de ruiling van reactiedieren voor t. b. c.-vrije gaat het in het rayon Alkmaar heel goed. De com missie voor het rayon Alkmaar heeft de vorige week 32 reactiedieren ge taxeerd en zal dit aantal ook deze week vermoedelijk benaderen. Voor de provincie stagneert deze zoo be langrijke regeling wegens gebrek aan vervoermiddelen. Met teleurstelling werd geconsta teerd, dat er nog handelaren zijn, die Plijk geven, niet voldoende door drongen te zijn van het groote be lang om in plaats van t. b. c.-vrije, reactiedieren in te nemen. De handelaren dienen toch zeker het belang van hun cliënten, door hiervoor open oog te hebben. Het t b c.-vrij maken van de stallen is een te groot nationaal belang, om hieraan niet alle aandacht te schenken. DE RUILVERKAVELING IN HET GEESTMERAMBACHT. Zooals wij eenigen tijd geleden berichtten, is het plan tot ruilverka veling en herontginning van het eerste blok van het Geestmeram- bacht afgestemd. De grootste bezwa ren waren die hooge kosten en het feit, d'at men niet meer zou kunnen varen. Thans kan worden medege deeld, dat er bij de Centrale Cul tuurtechnische commissie een ver zoek is ontvangen, om de herver kaveling en herontgirining op andere wijze te willen uitwerken, opdat de verkaveling toch door kan gaan. DE GROENTEN- EN FRUIT- PRIJZEN. De prijzen voor groenten en fruit zullen met ingang van Dinsdag 18 November niet gewijzigd worden, behalve voor de jonge kastomaten, welke in de sorteeringen A tot en met CC een maximumprijs hebben gekregen van 30 per 100 kg, voor export en voor het binnenland. Voor de bonken van de jonge kastomaten geldt vanaf dien datum alleen voor het binnenland een maximumprijs van 20 per 100 kg voor de goede en 16 per 100 kg voor de afwijkende kwaliteit. IïET VERVOEDEREN VAN PEEN EN KOOLRAPEN. Eenigen tijd geleden werd bekend gemaakt, dat het vervoederen van warmoezerijgewassen verboden was. Voor het vervoederen van alle andere producten, welke men voor veevoeder wenschte te bestemmen, moest ontheffing van dit verbod zijn verleend door de Nederl. Groenten- en Fruit-Centrale. De Nederl. Groenten- en Fruit- Centrale heeft thans aan de veilin gen medegedeeld, dat zij de prov.. voedsel commissarissen verzocht heeft, deze dispensatie namens de centrale te verleenen voor den ver koop van roode peen en koolrapen voor veevoeder aan derden. Even wel slechts in die gevallen, waarin deze producten niet voldoen aan de voor mensehelijke consumptie ge stelde kwaliteitseischen. Voor de roode peen zijn deze eischen ge zond, niet gepierd, gebarsten of vertakt, droog, vrij van lof, grond en vuil; voor de koolrapen: geel- vleezig, gezond, voldoende gaaf, droog, vrij van blad, grond en vuil. In geen geval mogen ongesor teerde peen en koolrapen als vee voeder worden verkocht. Een partij is slechts veevoeder, als alle exem plaren in de partij stuk voor stuk niet voldoen aan een of meer van deze eischen. Witlofwortelen mogen thans alle voor veevoeder worden bestemd, behalve in de omgeving van Gouda en op Goeree Overflakkee, waar dit product moet worden verkocht aan de cichoreidrogers. De prijs voor de witlofwortelen voor levering aan de cichoreidro gers is ƒ14 per 1000 kg en voor de witlofwortelen voor veevoeder 11 pei 1000 kg, franco wagon of scheepsboord. Het moet een behoor lijk product zijn om te worden ge droogd, ALS KERKGENOOTSCHAP BEKEND. Men verzoekt ons opname van het volgende: Van het Dept. van Justitie werd officieel bericht ontvangen, dat door het inzenden van de bepalingen be treffende inrichting en bestuur, overeenkomstig het bepaalde van artikel 1 al. 2 der wet van 10 Sept. •1853 (St.bl. no. 102) de Vrije Evang gereform. gem. tot Verbreiding der Waarheid te Alkmaar en omstreken met afdeelingen te A'dam, Dord recht en Zeist, als kerkgenootschap bij de Hóoge Overheid bekend is. Als besturders fungaeren te Alk maar de heerên: J. J. Ruys, herder en leeraar; O. Ploeger, ouderling; F. D. C. Helsdingen, diaken-boekhou der; J. Slagter, diaken. De gemeente werd in Maart 1933 geïnstitueerd. VRIJZ. CHRIST. JEUGD GEMEENSCHAP. 2e lustrumviering. Toen de hoofdleider, ds. P. Prins van Wijngaarden, Zaterdag' te ruim 7 uur opende, was het te merken dat de onofficiëele opening reeds had plaats gehad in het gebouw voor vrijz-.-herv. aan de Heul, waar de plm. 50 gasten van Haarlem, Amster dam en Zaandag ontvangen waren door de J. G.'ers van Alkmaar en onder een gezelligen broodmaaltijd kennis hadder. gemaakt of de ken nismaking hadden hernieuwd. Een welkom van den lustrumvoorzitter, een gelukwensch van Haarlem met een bloemenhulde, muziek en zang volgden elkaar daar op. Deze stem ming nam de jeugd mee, toen ze den schouwburg 't Gulden Vlies voor een derde deel vulde en de ouders en be langstellenden die de zaal verder ge heel vulden, lieten deelen in hun vreugde. Voor deze schare sprak de hoofdleider zijn openingswoord. Te ruggaand tot de oprichting in 1931, memoreerde hij het werk van mej. ds. F. W. Rappold in de eerste 7 ja ren en liet uitkomen dat op dit hechte fundament was voortgebouwd en wekte de jeugd op daarmee voort te gaan op de vele wijzen, waarop dit geschieden kan en de „C" van hun naam nooit te vergeten. Hierna gaf de jeugdvoorzitter, Siem Rem, een getrouw verslag van het interne leven van de J.G. onder drie maal veianderde leiding en in vijf verschillende Honken. Vervolgons sprak de oud-hoofdleidster, mej. ds. Rappold, een gelukwensch tot de J.G. en liet oud-leiding en -bestuur en -leden daarin allen zingend deelen. Een afgevaardigde van het hoofd bestuur te Utrecht bracht vervolgens gelukwenschen over; Dina Nat,-oud voorzitster, volgde en overhandigde een gesloten enveloppe; de voorzitter van den V.C.J.B. liet zijn felicitatie vergezeld gaar. van bloemen en een cadeau voor bet Jeugdhuis. Na deze ouderen betraden een meisje en een jongen het tooneel en overhandigden een vergulde 7- crmige kandelaar en een gekleurde foto van hun Z. S.-vlag onder pas sende woorden. Nog volgde een schriftelijke felici tatie van ds. S. v. d. Woude uit Dordrecht, voorheen te Alkmaar. Hiermede was dit feest geopend. Vóór het spel, „De wolf van Gubbio", een aanvang nam, vertelde de leidster der spelgroep, mej. E. de Boer, den inhoud en de bedoeling daarvan. Toen het doek opende en de spelers onder plechtig pianospel binnen schreden, was ieder gevangen door dit stemmig en sober gebeuren. Alles werkte daartoe mee, het een voudig décor, de kleurrijke kleeding, de oprecht ingeleefde spelers. Zoo trokken de drie deelen met zeer korte onderbreking aan de oo'gen der toeschouwers voorbij en voerden naarjhet hoogtepunt van het spel, toen Franciscus van Assisi zijn cru cifix omhoog hief en den wolf vriendschap werd geschonken door allen, ook. door Enrica,. wier zoon door dezelfde hand gedood was, die zij nu drukte. „Kinderen van één \/ader, reikt eikaar de hand", deze hartebede van Franciscus voelden allen mee, toen het doek viel. De voorbereiding van de revue werd aangenaam gevuld door hal optreden van de Haarlemsche J. G. band „The Schelling Boys". De 15 nummer geheel te bespre ken zou nog afbreuk doen aan deze echte revue, terugblik. De pakhuis zolder met het luikje, NoVa Zembla met de ijsbeer, twee oude dames wel-iheb-ik-van-me-leven en St. Nic. op een stokpaard lieten de zaal da veren van gezond jolijt. Ononder broken volgden nu accordeon 'met zang, volksdans, waarbij de vloer golfde voor je oogen, gelijk de knorrige buurman het noemde, en een kermistenttafreel dat moest ein digen met een knaleffect, doch de bom sprong niet. Een paar stukjes moesten verscho ven worden tot den volgenden dag en zoo kwam het einde met het nieuwe Honk, dat letterlijk uit de lucht kwam vallen en met een „open doekje" begroet werd. Vóór dat décor verzamelden alle medewerkenden zich met alle vlag gen waarbij een gedicht werd ge zegd en de hoofdleider den avond sloot met eenige woorden en een lied door allen te zingen. De gelef- dedienst, door het bestuur ingesteld, hielp gasten en gastheeren naar alle punten van de stad. Zondagmorgen waren allen on der het gehoor van ds. P. Prins van Wijngaarden in de Kapelkerk, waarna naar Heiloo werd gewan deld om in de Rustende Jager het feest voort te zetten. De maaltijd. „The Schelling Boys" daverden weer van gezond jolijt, doch de ernst was er oqk weer, uien ds. de Jong van Stompetoren op boeiende wijze vertelde. „Taceo de monnik", zullen ze niet vergeten. Het einde naderde, doch daar gezelligheid geen tijd kent, moest het nogmaals daveren, totdat de hoofdleider terug riep naar den ernst en deze lustrum- Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Het dolende hart (dram.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Königswalzer (rom.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Aikm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Attentie, spionnage! (sens.) 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinèe. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De speler (rom.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 18 November. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „Adriaan en Olivier" door het Centraal Tooneel (dir. Cees Laseur). KIEST DEZE VOORAL MET ZORG UIT ONZE MODERNE COLLECTIE Komt U eens kijken? ZUIDSCHARWOUDE. Langedijker Jeugdtooneel. - Het Langedijker Jeugdtooneel, een groepje jongelui, dat onder leiding van den heer C. Wagenaar jeugd- tooneelstukken wil gaan opvoeren, heeft met het eerste stuk „Vacantie- spoken" van Tob Maer, een goed aebuut gemaakt. Het is een echt stuk voor jongelui, geeft gelegenheid voor heldhaftig heden en de liefde speelt er natuur lijk een groote rol in. Deze eerste opvoering, welke werd verzorgd door jongens en meisjes, waarvan een deel voor het eerst op cie planken stond, heeft de aanwe zigen de zaal was goed bezet een genoeglijken avond bezorgd. Er werd vele malen goed samen spel te zien gegeven. Vooral in het tweede bedrijf, waarin zich meer tooneeltjes met twee of drie per sonen voordeden, in tegenstelling met de beide andere bedrijven, waarin de bezetting grooter was, kregen de jongelui de gelegenheid hun- kwaliteiten te ontplooien. De rolkennis was uitstekend, zoo dat het spel vlot verliep. URSEM. Extra brood voor rooiers. - Voor degenen, die bezig zijn met het rooien van aardappelen of bieten, zijn weer CO rantsoenen extra brood verkrijg baar. Af te halen op het gemeente huis. Stamkaarten medebrengen. Aan kinderen beneden 18 jaar worden geen distributiebescheiden mede gegeven. F. KOLSBEEK t. Te Woerden ontsliep in den ouder dom van 84 jaar de heer F. Kals- beek, die zijn loopbaan bij het chr. onderwijs als onderwijzer destijds te Broek op Langendijk begon. Later was de overledene (sedert 1895) ja ren lang hoofd der chr. Ulo-school te Woerden en directeur der chr. normaalschool aldaar. De thans ont slapene stond in heel ons land be kend als een zaer bekwaam paeda- goog. Zijn school trok leerlingen uit de geheele Rijnstreek en daar bui ten. Na zijn pbnsionneering in 1923 werd hij wethouder van Woerden Hij was schrijver van een standaard werk „Van Strijd en Zegen", de ge schiedenis van het chr. onderwijs. De begrafenis had onder groote belangstelling plaats. SCHERMERHORN. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer P. G. J. Plevier, die het vorige jaar het middenstandsdiplo ma behaalde, slaagde thans te Am sterdam voor het vakexamen voor kruidenier. Verkoop. - De vrachtdienst Schermerhorn-Alkmaar van den heer A. Lakeman is bij onderhand- schen verkoop overgegaan aan den heer E. Vlug. HEILOO. Wijziging kantooruren Distribu- tiedienst. - Het distributiekantoor zal tot nader aankondiging op de daarvoor vastgestelde dagen ge opend zijn van' 9.30 tot 1 uur. Tooneelvereeniging „Falkland". - De tooneelvereeniging „Falk land", die 12 October j.l. een zeer geslaagde uitvoering gaf van „Schakels", zal op 14 December een reprise hiervan geven. Velen, die nog geen donateur van 'ge noemde vereeniging waren en de uitvoering hebben gemist, zullen zeker van deze gelegenheid gebruik maken. De entreeprijs is zoo laag mogelijk gesteld. Voor verdere bijzonderheden, wat betreft het aanmelden van donateurs e. d., verwijzen wij naar de in dit nummer voorko mende advertentie. dagen sloot. De fietsers vertrokken, de bus kwam voor en Alkmaar toog zingend naar huis. Een in - alle op zichten geslaagde 2e lustrum van de V. C. J. G. IN DEN CENTRALEN SECTOR „In den centralen sector van het Oostfront hebben infanterie-afdee- lingen, die op taaien tegenstand stootten, na hardnekkigen strijd een zeer diepe bunkerstelling der Sowjets veroverd Zoo, in een enkel zinnetje staat het in het weermachtbericht, een voudig en sober als de Duitsche soldaat zelve. Op dezelfde wijze, zonder eeni gen ophef te maken, arbeiden de ambulances aan het Oostfront. In alle stilte verrichten deze mannen en vrouwen hun mensch- lievenden arbeid. Maar dat wil niet zeggen, dat wij hen vergeten mogen, zij verdienen uw hulp en steun, Nederlanders, uw eigen land zendt een ambulance naar het Oostfront, aan deze hulpexpeditie künt gij in ieder geval uw steun niet onthouden. Stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Ko ninginnegracht 22, 's-Gravenhage. DE JAPANSCH—AMERIKAANSCHE BETREKKINGEN. Een positief resultaat met Amerika is mogelijk. Tokio, 17 Nov. (DNB). In zijn re devoering heeft minister Togo ten aanzien van de Japansch-Ameri- kaansche onderhandelingen ver klaard, dat het Japansche stand punt thans duidelijk is gemaakt. De regeering van de Ver. Staten moet inzien, dat zelfs van technisch ge zichtspunt .geen noodzakelijkheid bestaat voor verdere langdurige be sprekingen, ingeval men thans niet tot een succes komt. Togo verzeker de, dat Japan aan iedere ontwikke ling, die het Japansche rijk bedreigt of Japans prestige als groote mo gendheid in gevaar brengst, vastbe raden het hoofd zal bieden. Hij, To go, voedt op dit oogenblik, waarop hij de leiding der besprekingen met de Ver. Staten op zich neemt, op dit punt geenerlei twijfel. Togo ver klaarde verder, dat hij niets kon mededeelen omtrent de bijzonder heden der besprekingen, hij gelooft echter, dat een positief resultaat mogelijk is, ingeval de regeering der Ver. Staten even eerlijk streeft naar den wereldvrede als Japan. Koeroesoe overlegt met Nomoera. Washington, 17 Nov. (DNB). De speciale gevolmachtigde van Japan, Koeroesoe, heeft een langdurige be spreking gehad met den Japanschen ambassadeur Nomoera, die hem he denochtend aan staatssecretaris Huil zal voorstellen. Naar verluidt heeft Koeroesoe een uitvoerige uiteenzet ting van den minister van buiten- landsche zaken, Togo, meegebracht betreffende de voorwaarden voor 'n Amerikaansch-Japansche overeen stemming. JENGELENDE PESSIMISTEN. Kunt u zich iets voorsteden, dat erger is dan een jengelende pessi mist? Zoo iemand, die niet ophoudt met zaniken en zeuren, een man of een vrouw, die met een soort wel lust overal de schaduwzijde van zoekt en iedereen verveelt met de meest trieste voorspellingen en ver onderstellingen. Stekelige opmerkin gen, laatdunkende grijnslachjes, ver ongelijkte schouderbewegingen, alles rnoet meehelpen den somberen toe stand en wanhopige toekomst te demonstreeren. LandJgenoot, kunt u zich voorstel len, begrijpt u nu, dat een groot ge deelte van ons volk een diepe min achting koestert voor dit soort „Ne derlanders", temeer daar er duizen den flinke kerels zijn, die met de wapenen in de vuist, een betere toe.- komst voor ons land en volk, ginds in het Oosten, veroveren? Deze jengelende pessimisten, ze zpjn een schande voor een volk dat duizenden dappere vertegenwoordi gers, heeft aan het Oostfront. En gij landgenoot, die nog twijfelt aan welke zijde uw plaats is, vindt gij bet zoo moeilijk uw keuze te doen? Neen, uw plaats is niet bij die troep jengelende pessimisten, uw plaats is in de gelederen van ons legioen, waar u schouder aan schou der met de strijders voor het nieuwe Europa uw plicht zult doen voor volk en vaderland. Meldt u aan bij het „Vrijwilligers legioen „Nederland", Koninginne gracht 22" te 's-Gravenhage. Pennekrassen ail Parijs. Van een doode boekerij tot een levend volksbezit. (Van onzen correspondent.) Parijs, eind October. De gemiddelde Parijzeriaar weet van de Bibliothèque Nationale wei nig meer dan dat men er boeken bewaart waarin oude en gepension- neerde heeren met grijze haren, een speciale toegangskaart en een lorg net bladeVen. Hij vermoedt niet, dat het oude gebouw aan de rue de Ri chelieu de belangrijkste bibliothean ter wereld bevat, belangrijker zelfs dan die ten Vaticane. Niet immer is het paleis, hetwelk Mazarin van een president van het Parijsche parlement kocht, de be waarplaats der Fransche biblio theek geweest. Sinds Karei den Vijfden, die den grondslag voor de bibliotheek legde, is zij gehuisvest geweest te Fontainebleau, in het Louvre, in de rue de la Harpe, in de rue Vivienne, totdat Colbert het hotel de Nevers aankocht, dat een deel uitmaakte van het paleis van Mazarin, het met de huizingen van Tuboeuf en Chivry vereenigde en zoo een geheel schiep, waaraan in 1854 de architect Labrousse zijn te genwoordig aspect gaf. Daar zijn de 4.'5 millioen boeken onderge bracht, ffe 125.000 manuscripten, de 240.000 munten en medailles, de 4500 gegraveerde steenen, de vijf millioen kranten, de drie millioen prenten, de 200.000 landkaarten en nog een klein millioen kunstvoorwerpen bo vendien. Het oordeel van dien denkbeeldi- gen gemiddelden Parij zenaar is niet geheel ongerechtvaardigd. De natio nale bibliotheek was tot dusverre weinig meer dan een plaats, waar een groep van heele en halve ge leerden, snuffelaars in de historie, journalisten, die altijd iets hebben na te slaan, studenten, die voor hun dissertatie werkten en andere boe- kenwurmen, zich thuis voelde. De nieuwe directeur van de bibliotheek, Bernard Fay, is van meëning, dat zulks moet veranderen. Het museum moet het centrum warden van intel lectueel leven, een onderdeel van den arbeid tot verheffing des volks, een levend volksbezit in den waren zin des woords.. De deuren der bibliotheek moeten wijd openstaan voor ieder, een iegelijk moet deel hebben aan de cultuur. Olm dit doel te bereiken wordt er momenteel veel gewijzigd in hel grijze gebouw aan de rue de Riche lieu. De administratieve diensten zullen verhuizen en in den openge- komen linkervleugel van het huis wordt een departement voor de mu ziek ondergebracht. Men zal er, dank zij de goede zorgen van den heer de Van, conservator der mu ziekarchieven van Parijs, die tevens de beschikking kreeg over de ar chieven van Opera en conservato rium, alle muziek kunnen vinden, welke ooit werd geschreven, alle in strumenten van vroeger en later, en zelfs een concertzaal waar met name de muziek van onbekende Fransche componisten zal worden gespeeld. Een geografische afdeeling wordt gevormd, waarvan de bestaande Société de Géographie een onder deel zal uitmaken, zonder nochtans haar zelfstandigheid te verliezen Deze afdeeling, ondergebracht in de voormalige studievertrekken van Mazarin, bezit de rijkste collectie documenten van geheel Europa. In een annex welke door een onder grondse)» gaïig met da bibliotheek is verbonden wordt een centrum van economische documentatie ge sticht die van wercldbeteekenis be looft te worden. Het prentenkabinet aal de rue Berrver verlaten en zich eveneens in dé nationale bibliotheek vestigen en ten slotte zijn er nog zalen beschikbaar waar mettertijd een corporatieve school wordt inge richt voor bibliothecarissen. Aldus hoopt de heer Fay tot zijn doel te geraken: de bibliotheek een centrum van geestelijk leven. En niet slechts voor Frankrijk. Reeds thans bestaat de uitwisseling van boeken met aile Europeesciie biblio theken. Die samenwerking kan wor den uitgebreid in den zin bijvoor beeld van wederzijdsche bezoeken van bibliothecarissen, volontairen- arbeid van jongeren die tot dit be langrijk ambt worden opgeleid. Plannen daartoe zijn in onderzoek. Er waart een nieuwe geest door de gangen van de oude Bibiothèque du roi. De Voltaire van Houdon in de vesibule ziet het nijvere gedoe voor de nieuwe inrichting met zijn be kende scepsis aan alsof hij een „paarlen voor de zwijnen" op de lip; pen heeft, doch Cicero kijkt met ernst en vertrouwen in de toekomst. En voor de geestdrift zorgt de direc teur, enthousiast dat hij straks de schatkamers der nationale biblio theek voor een ieder kan openstel len. Ook voor den gemiddelden Pa- rijzenaar, die niet van deftige biblio theken en stijve en stoffige musea houdt, er een beetje den spot me'e drijft zelfs, doch geen gelegenheid laat voorbijgaan om op aangename wijze zijn kennis te verrijken. Hij behoeft thans niet tot den 'pensioen gerechtigden leeftijd te wachten, 'de belangrijkste bibliotheek ter wereld, de nationale bibliotheek te Parijs is straks vrij en voor een ieder toe gankelijk. Zoo zal een doode boeke rij tot een levend volksbezit worden. T. O. DE WEDSTRIJDEN VAN GISTEREN. Verschillende terreinen werden gisteren afgekeurd. In de le klasse district V ging geen enkele wedstrijd door. Verder gingen Haarlem-HDVS, PEC-Enschede en Tubantia-Hengelo niet door. In district I kwam ADO stevig op de eerste plaats door een 3-1-zege op Feijenoord in Rotterdam. DFC won met 4-2 in Utrecht en staat nu op de tweede plaats. Ajax en EDO deelden de punten, 1-1. DWS sloeg VUC in den Haag met 1-0, terwijl Stormvogels met 2-1 van Xerxes won. In district II is de spanning nog steeds groot. Tusschen de nummers 1 en 8 is er verschil van drie pun ten. HBS, Sparta en DHC staan ge lijk met 11 pt. HBS won van Emma met 4-3, Sparta verspeelde een punt aan BFC en DHC won in Hilversun, met 2-1. Biauw-Wit was zeer pro ductief en sloeg VSV met 6-0. In district III slechts drie resul taten. Een 2-1-overwinning van Quick op Wageningen, een 3-0 van AGOW en een 2-0 van Heracles (nog wel op NEC). AGOW heeft nog steeds de leiding, gevolgd door de Nijmeegsche clubs. In district IV vier gelijke spelen en twee kleine overwinningen, waardoor de spanning ten zeerste is toegenomen. NAC en BW heb ben de leiding met 16 pt. Maat Eindhoven met 15 pt. en twee wed strijden minder gespeeld staat er het beste voor. 2e klasse A: Ook in deze afd. maar drie resul taten. De twee wedstrijden aan de Buisje 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 Cf VERDUISTER GOED l ZON 17 Nov. onder: 17.45 18 Nov. op: 9.06 MAAN 17 Nov. op: 6.33 onder: 17.18 19 November Nieuwe Maan. Zaan gingen niet door. Kennemers deed goed werk door tegen HBC 2-2 te spelen. West-Frisia verloor in den Helder met 2-1, terwijl de Aikm. Boys een puntloos gelijk spel speel den tegen KFC waardoor tenminste weer een punt binnen is. De stand is nu: RCH 8 7 1 0 28-10 15 ZFC 7 5 1 1 20-14 11 HBC 8 4 2 2 21-12 10 WFC 7 4 1 2 16-15 9 Kennemers 8 3 1 4 20-14 7 HRC 8 rH 1 4 9-14 7 KFC 9 3 1 5 15-13 7 Santpoort 7 2 1 4 14-21 5 Alcm. Victrix 7 2 1 4 10-20 5 Aikm, Boys 8 2 1 5 10-22 5 W.-Frisia 9 2 1 6 23-31 5 In 2B een nieuwe nederlaag van Volewijckers en AFC, waardoor Vriendenschaar en HVC twee pun ten rijker werden. DWV-OSV 3-2. In 3 A een 1-0 van Hollandia op Zaandijk. In 4 A een, nederlaag van Alkmaar tegen BKC en een 3-0-ne- derlaag van Bergen tegen Water vogels. HFC verloor met 1-0 van Kinheim. Aikm. Boys II verloor met 3-1 van QSC II, terwijl Alcm. Victrix II met 2-1 won van WFC III. ZWALUWEN-ELFTAL. LF' :al Zondag ziet er als volgt uit: Michel (VSV) Spicht Voet (RFC) (VSV) Arendse Bommele Kool (DHC) (DHC) (HVV) Grieze Balvers (RFC) (VSV) Sjerp P. Eversteyn Ockenburg (Xerxes) (ADO) (Emma) HET BONDSELFTAL. Het Bondselftal dat in Dordrecht speelt, zal bestaan uit: Wille (EDO) Tettelaar v. 't Oever (HDVS) (HBS) Verheul Wallaart v. Buitene (Sparta) (UVS) (HDVS) JBennlngshof Vrauwdeunt (RFC) (Feijenoord) Colthoff v. d. Hulst de Wolf (HVV) (Haarlem) (Xerxes) OPGAVE AMSTEÏÏDAMSCHE BANK N.V, Bukantoor Alkmaar.,-* 1941 van Maandag 17 November STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3'A Nederland 1941 96n/lf 4 Nederland 1941 100'/4 4 Nederland 1940 II lOl1/, 3—3V, Nederl. 1938 93 V, 3 Ned.-lndië 1937 95 BANK-INSTELL. Amsterd. Bank .132 Handel M(j. Cert. v. S 2.50176 Koloniale Bank 239 Ned. Ind. Handelsbank iel IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 154VS Calve Delft Cert. ,125 Nederl. Ford .334% Lever Bros103>/4 Phü. Gloeil. Gera. Bezit 2ÖL3/, CULTUUR MAATSLH. H. V. A499 Java Cultuur 21U/S Ned. Ind. duiker 11 ni, 2?6i/s Verg. Vorstenlanden 1373/, PETROLEUM. Kon. Petr333 RUBBERS. Amstérd. Rubber .357 Deb Bat. Rubber ,2c9 Hessa Rubber rM/s Oostkust *194 Serbadjadiihn, SCBEETVAARTEN. /s Holiand-Amerika l«n 154% Java-China-Japan lijn 1V9 Kon Ned. Stoomboot .212'/, Scheepvaart Unie .227'/, TABAKKEN. Dexi Batavia 283 Oude üeli3241/, Senembah 275% plm 2u 9<>7/i« IOC'yj6 100% 93'/, 94% 132 175 242 103 154'/, 126 335 164 275% 498 295 2 il 138 333% 313 2/0 174 190 162 1541/, 1S2 214 22.1/, 282 324 276 ALKMAARSCHE COI ALKM. BOYS-I Verdedigingen b Het was gisteren op rein geen fraaien v xnen te zien kreeg:; 1 ook feitelijk niet, wai kelijk hard bevroren goed spel ten eenenn Jijk. De meeste speler snel genoeg keeren en te den bal voldoende trole te houden. Merl noeg konden aan beid verdedigers met het beter over weg dan d De diverse aanvallers kansen. De oud-interr de Boer kreeg' voor d rechtervleugel niet v toen hij later middenv len, hield men hem c in 't oog. Eenmaal maakte doe op keurige wijze een van dichtbij onschadel Uit den wedstrijd no grepen. Vele goede aanvallen en enkele cc worden genoteerd, wa nog juist het KFC-dc doorboring ontsnapte 1 uit een goed van re corner tegen de B gekopt. Toen Kramer een la bal onvoldoende wegwc zich keurig te herstelle voorkomen. Na de pauze eenzelfc De Boys-aanvallen wa rijker, doch de Zaans bleek goed cp dreef te andere kant ging het pi rechtervleugel van d bleek al heel zwak te kele maal braken de K door, doch in laatste ir doelman Kramer op wijze. Het was alleen die de toeschouwers Jol boeide. Met 00 kwam HET NDORD-HOLI ELFTAL. 3 Alkmaarden Het Noord-Hollandse) a.s. Zondag in het kadi technischen dag te wedstrijd zal spelen teg gevormd door Amsterd: de-klassers, is als vo steld: Doel: Dijkstra (ZFC) Achter: Runderkamp en Maassen (Alcm. Vic1 Midden: Beukers (Zï ter (WFC) en Root Victrix), Voor: Muskee (W.Fris (OSV), Westhoven (Ho der Veen (Hollandia) e (Alkm.Boys). DE STANÖE District I, le klasse ADO 9 7 0 DFC 9 4 3 Feijenoord 9 4 2 Ajax 9 3 4 VUC 9 4 2 DWS 9 3 3 Stormvogels 9 3 2 Xerxes 9 2 3 EDO 9 1 5 DOS 9 1 2 District n, le klass HBS 9 4 3 Sparta 9 3 5 DHC 9 5 1 RFC 9 4 2 Emma 9 3 3 Blauw-Wit 9 4 1 H-DVS 8 3 2 VSV 9 3 2 't Gooi 9 2 2 Haarlem 8 2 1 District ra, le klas AGOW 9 6 1 Quick 9 5 1 NEC 9 4 Enschede 8 4 2 Wageningen 9 5 0 PEC 8 4 1 Heracles 9 3 1 Ensch Boys 9 3 1 Hengelo 8 2 1 Tubantia 8 1 1 District IV, le klass NAC 11 7 2 .BW 11 7 2 Eindhoven 9 "7 1 MVV 11 7 0 Spekholzerh. 11 6 2 Longa 11 5 3 Willem II 10 4 3 PSV 11 4 1 NO AD 11 2 2 Roermond 10 0 5 Picus 11 2 1 Helmond 11 1 2 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofcüed. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.t G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. DE UITSLAG] District I, le klasse: I Xerxes 2-1, Ajax-EDO DWS 0-1, DOS-DFC 2-4, ADO 1-3. District II, le klasse: 1-2, Emma-HBS 3-4, 3-3, Blauw-Wit-VSV 6-0 District III, le klasse: gemngen 2-1, Ensch. E U-3, Heracles-NEC 2-0. District"IV, le klasse: I-1, Eindhoven-MVV 1-C ,lem II 0-2, BVV-Long mond-PSV 0-0, Roermc zerheide 1-1. 2e klasse A: HBC-Kei HRC-West-Frisia 2-1, 1 KFC 0-0. 2B: Vriendenschaar-' 4-3, HVC-AFC 7-0, DWt 3 A: Hollandia-Zaandij 3 B: Schoten-Helder 2- °aal-Zilvermeeuwen 3-5. HFC l-o. 3D: VVA-Swift 3-0, i-l, Ahrends-Jan Har f A: Alkmaar-BKC 4- gels-Bergen 3-0. Res 3 A: QSC II-Alk: ;.7'Alcm. Victrix II-W West-Frisia II-ZFC III 2 II-HoIlandia II 0-1. vraag en a Woensdags en zat Alléén 2de handscb g

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2