gedronken, treek! voor w winkelier. /fa/duet? f 60.000 boete voor sigarettenfabriek. Defensie- en bezettings- schade agrarisch bedrijfsleven. BUITENLAND, De strijd in het Oosten. De Japansch-Ameri kaansche betrekkingen. Pagina 8, ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 17 NOVEMBER 1941. ARTEMENT IJ. IEURING VAN actie maakt het 3 een beschikking den Akkerbouw en iksgerechtigde van schrijven een, door :eel grasland of een ermijn, te scheuren ris is beroep moge bedrag van 10 cent :ft, op postrekening beschikking Bodem- nietiging van het ikt, -kan tot 15 Nov. :n opgegeven. Rijkslandbouwcon- een premie in aan- sven, kan alsnog de ij geen premie zal toegepast, wanneer 'annger iemand, die :eft opgegeven, niet scheuren worden straft met gevan- bruik van grasland, :egd. ARTEMENT IJ. ,S. tan Landbouw en 'ovember 1941 de •den verkocht en handelaren de na- Max. verkoopprijs voor den klein handelaar, per dozijn, netto a contant. 1.80 2.30 2.80 3.25 4.- 4.85 g met een 55 K.G. p. 1000 st. 64 K.G. p. 1000 st. 72 K.G.» p. 1000 st. 80 K.G. p. 1000 st. 90 K.G. p. 1000 st. 100 K.G. p. 1000 st. :r stuk, mogen niet landsche Visscherij- over de gewichten optreden, mogen maximum-verkoop- IMISSARIS, fFONDSWEZEN. JPREMIES. senbesluit maakt de nfondsen, het na- en verkrijgbaar zijn coupons voor de ïdrijfsvereenigingen ere mededeelingen lACHTIGDE IZEN VOOR publiek in rekening Sept. Mei t 1 Sept. ;ot 1 Mei per K.G. 0.42 0.70 1.20 1.65 's-Gravenhage, 15 Nov. Een in specteur voor d»e prijsbeheersching in algemeenen dienst te 's-Graven hage veroordeelde dezer dagen een vijftal sigaren- en sigarettenfabri- kanten wegens overtreding van het Bügn. prijsklassevoorschrift. Een Haaiglsche sigarettenfa briek kreeg hiervoor een boete van 60.000 en sigarenfabrieken i „te Valkenswaad en Kampen boeten van 60.000 en f 20.000. 'Twee andere sigarenfabrieken f. resp. gevestigd te Amersfoort en te Veenendaal werden met 10.000 en 1000 beboet. Deze fabrikanten hadden evenals hun collega's in het begin van dit jaar toestemming verkregen tot het verhoogen van hun verkoopprijzen miet een van overheidswege vastge steld bedrag. Deze verhooging, nood zakelijk geworden, doordat de ver werkte tabak belangrijk in prijs is gestegen, mocht echter steeds wor den toegepast onder een voorwaar de: de fabrikanten moesten zich bij hun fabricage houden aan de pro ductie-percentages van de basis periode. Dit kwam er op neer, dat zü ook nu percentsgewijs evenveel goedkoope sigaretten of sigaren moesten maken als in 1939. Door deze maatregel wil de overheid de vlucht in de dure merken tegengaan. De veroordeelde fabrieken echter hebben het prijsklassevoorschrift niet nageleefd en meer dure, minder goedkoope sigaren en sigaretten ge maakt dan waartoe zij verplicht wa ren. Bijgevolg had hier prijsopdrij ving plaatsgevonden, waardoor groo- te bedragen onrechtmatig waren ontvangen. De inspecteur voor de prijsbeheersching is hiertegen opge treden en heeft enkele zware boeten opgelegd. TOESLAGFONDS VOOR HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Liquidatieuitkeering. Het bestuur van het toeslagfonds voor het bloembollenbedrijf maakt bekend, dat aan rechthebbende arbeiders, welke in het voorgaand contractjaap (1940/41) bij aange sloten patroons werkzaam waren, binnenkort een eerste liquidatie uitkeering zal plaats vinden. Deze uitkeering is bepaald voor vaste arbeiders op 9,en voor losse arbeiders op 0,75 per maand en oer kind. Zij zal worden vastgesteld aan de hand van de bij het fonds berustende patroonsver klaringen over 1940/41 en de ove rigens voor dat jaar geldende bepalingen. NAT.-SOC. STUDENTENFRONT BESTAAT EEN JAAR. Te Utrecht is Zaterdag, in het N. V. V.-gebouw, naar het ANP meldt, de eerste landdag gehouden van het nat. soc. Studentenfront. Aanwezig waren om., behalve de leider der N.S.B. ir. A. A. Mussert, prof. Nieschulz, Kreisinspecteur van de N.S.D.AP.. de heer Brandes, plv. Beauftragte van den rijkcommissaris dr. Lindenburg namens de Duitsche studenten en een aantal N.S.B.- functionarissen. De arts F. Houdijk, leider van het Studentenfront, hield een beschou wing over de werkzaamheden van de organisatie. Hij weet „de kloof, die tusschen de nat. soc, en de ove rige bevolking der universiteiten gaapt en die soms schier onover brugbaar schijnt" vooral aan „het ge mis aan arbeidseer bij de tegen standers en aan het gebrek aan po sitieve wil een deel van het eigen ik op te offeren aan de gemeen schap". Na hem voerde prof. R. van Ge- nechten het woord. Hij zeide o.m. dat het nat. 'soc. ontdekt heeft, dat in het volk vier groote waarden te onderscheiden zijn, n.l. bloed, bo dem, taal en geschiedenis. Over het verleden zeide spr.: „Hoe was het nu in den voorbijen tijd gesteld met de cultuur van ons volk, wist bijv. de kunst in het humanistisch Nederland ons volk in zijn geheel nog te boeien? Neen, die kunst ver loor zich geheel in beschouwen. De eene professor sprak den anderen tegen, doch het ergste was, dat de studeerende jeugd geen richtsnoer meer had en zelf maar moest uit zoeken waarheen hij wilde. De hoogescholen waren fabrieken voor het behalen van diploma's, terwijl zij behoorden te zijn: werkplaatsen vernieuwende Nederlandsche cul tuur. De academie in Leiden heeft haar ondergang te wijten aan haar ne gativisme. Thans verspreiden de Leidsche studenten zich over de nog overgebleven hoogescholen, de Leid sche professoren dwalen door de Leidsche straten als verstarde oude mannen. Onder hen zijn er, die niets anders weten te doen,, dan geheime pamfletten te schrijven en derge lijke smeerpijperij. Deze laatsten hebben den zin van respect voor de wetenschap verloren. Bij tientallen sleepten de Leidsche hopgleeraren in de laatste maanden de studenten, die niet, of nauwelijks bekwaam wa ren een examen af te leggen, er door heen. Dit product van examen-fokkerij is een wetenschappelijk schandaal ge worden. Wij nat.-soc. zullen deze afgestudeerden niet op het Neder landsche volk loslaten". „Leiden was de academie van de verpolitiekte wetenschap en al is dit STRAFBAAR, i HAAR. Sig maken. 's-Gravenhage, 15 Nov. Op 10 November j.l. verscheen in het Verordeningenblad een besluit be treffende de afwikkeling van de- fensieschadezaken en bezettings- schaden aan het agrarische be drijfsleven. In verband hiermede deelt de algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensiescha- den het volgende mede: a. afwikkeling van de- fensieschaden. Voor en tijdens de oorlogsdagen in Mei 1940 zijn, ten behoeve van de landsverdediging, onder-water-zettingen voorbereid en gesteld,- verdedingingswerken, hindernissen, versperringen, e. d. gemaakt, wegruimingen uitgevoerd en terreinen, gebouwen, wateren, enz. in gebruik genomen. De eigenaars, pachters, huurders en gebruikers van de terreinen en opstallen, ten aanzien van welke een of meer dier verrichtingen hebben plaats gehad en die hier door schade hebben geleden, moe ten een verzoek tot het bekomen van schadeloosstelling voor 1 Ja nuari 1942 indienen bij den algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensieschaden te 's-Gravenhage. Indien voor dezen datum geen aanvrage is ingediend, vervalt het recht op schadeloos stelling. Zij, die reeds een verzoek hebben ingediend bij de advies-commissie vorderingen en van deze schrifte lijk bericht hebben ontvangen over het in behandeling nemen daarvan moeten niet opnieuw een verzoek indienen. Dit geldt ook voor hen, die zulk een verzoek reeds hebben ingediend bij den schadecommissaris en yan dezen schriftelijk bericht hebben ont vangen als voren. Het hoofd der afdeeling defen- sieschade van het departement van financiën onderzoekt de aanvragen van belanghebbenden en biedt deze daarna een bepaald bedrag in geld aan als schadeloosstelling. Wordt de schade van rijkswege in natura hersteld of is het om andere redenen niet mogelijk ter stond een aanbod als vorenbedoeld te doen, dan kan belanghebbende schriftelijk aan algemeen gemach tigde voornoemd een voorschot of crediet vragen, dat, zoo het ver leend wordt, met schadeloosstelling wordt verrekend. Indien belanghebbende de hem door het hoofd der afdeeling de- fensieschade van het departement van financiën aangeboden schade loosstelling niet voldoende acht, kan hij een ongezegeld verzoek schrift richten tot den secretaris generaal van het departement van financiën, waarin vermeld het bedrag, waarop hij aanspraak meent te hebben en de redenen, waarop deze aanspraak berust. Beroep op den rechter, of eeniger- lei andere voorziening, is niet mogelijk. De secretaris-generaal beslist omtrent dat verzoek, tegen welke beslissing niet kan worden opge komen. b. bezettingsschaden aan het agrarische bedrijfs- leven. De aangekondigde regeling in zake de vergoeding voor bezet tingsschaden, voorzoover daarin niet door de Duitsche instarities is voorzien, is voorafgegaan door de oprichting van een stichting landelijke bezettings schaden. Voor een doeltreffende behande ling der bezettingsschaden is het doelmatig voorgekomen dergelijke schaden van het agrarisch bedrijfsleven door een afzon derlijk apparaat te doen opnemen. Daarvoor kwam in aanmerking het bureau ontruiming van het rijks bureau voor de voedselvoorziening. De agrarische bezettingsschaden zijn dikwijls van zeer ingewikkel- den aard, met name in de nabijheid der vliegvelden. Daarbij kan niet worden volstaan met een vergoe ding van de aan goederen geleden schaden of met een vergoeding voor gemis van opbrengst van onroeren de goederen of voor noodzakelijke uitgaven in verband met de inge bruikneming door de Duitsche weermacht. De aanleg van vlieg velden brengt met zich dat aan ver schillende hoeven landerijen of deelen daarvan worden onttrokken, met het gevolg, dat het overschie tende deel dikwijls niet groot ge noeg is om nog een geheel bedrijf te vormen. Dan kan het nuttig zijn om een herkaveling te maken dan wel de in beslag genomen lande rijen en de daaraan grenzende gron den van de eigenaren over te hemen en aan deze of aan de grondgebrui kers een nieuw bedrijf in de plaats te geven. Om deze transacties tot stand te brengen is-heti voornoemd bureau ontruiming voor dit deel harer werkzaamheden omgezet in een stichting landelijke bezettings schaden, welke stichting eventueel tot aan- en verkoop kan- overgaan en desnoods ook gronden kan vor deren. Daarnaast kan da stichting vo orschotten geven op a gra- rischebezettings schaden De directeur van het bureau ont ruiming, dr. C. Staf, president- directeur van de heidemaatschappij, is ook directeur van de stichting landelijke bezettingsschaden. De siching word overigens beheerd door een raad van besuur, waarvan voorzitter is de heer F. L. Rambon- net, algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensieschaden. Bezettingsschaden van het agra rische bedrijfsleven kunnen thans reeds voorioopig worden aangemeld bij de stichting landelijke bezet tingsschaden, Lange Voorhout la, 's-Gravenhage, doch bij voorkeur door tusschenkomst van de plaat selijke vliegveldcommissies of van de gemeentebesturen. nest thans bezig uit te branden, er bestaat goede hoop, aldus spr., dat uit de asch nog dit jaar een nieuwe phoenix zal herrijzen. Leiden zal dan zijn de politieke académie, welke zich geheel en al in dienst stelt van het volk. De nieuwe student zal zijn de soldaat van de toekomst, alle studenten zullen worden opgenomen in den nieuwen geest, zoowel de hoogleeraar als de student zal de lichamelijke opvoeding hebben te beoefenen, want volksch willen wij optreden in deze nieuwe academie voor het jonge Nederland en het jonge Europa. (Langdurig applaus). Zacht is ons gemoed, maar hard onze hand, dat zal een ieder onder vinden, die niet van goeden wil is." Spr. behandelde voorts de vraag hoe Nederland zich gedragen heeft van 1648 af tot op heden. Hij be toogde, dat ons volk steeds in de historie eigen Germaanschen aard en eenvoud heeft bewaard, en, aldus spr., „tenslotte heeft dit volk on danks de duizenden binnenstroomen- de Joden zich steeds weten te zui veren van de Joodsche straathonden. Een zoo goed volk verdient, ondanks zijn misstap van de laatste jaren, in het nieuwe Europa een plaats. Voor Nederland is in de toekomst dan ook dank zij Mussert, een schoone toe komst weggelegd". Na de pauze sprak de heer C. van Geelkerken een kort woord. Aan het slot van den landdag sprak nog ir. A. A. Mussert. In het kort schetste spr., welke palats Ne derland in het nieuwe Europa zal gaan innemen. Hierop volgde een gemeenschappelijke maaltijd en een k ameraadschapsavond. AANMELDING LEERKRACHTEN LICH. OPVOEDING. De secretaris-generaal van het dept. van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming brengt ter al- gemeene kennis, dat allen, die be roepshalve of tegen belooning lei dinggevend werkzaam zijn, of willen zijn op het gebied van de lichame lijke opvoeding en de sport, of dat krachtens hun bevoegdheden kun nen zijn, zich vóór 29 Nov. 1941 schriftelijk dienen aan te melden bij de afdeeling lichamelijke opvoeding en sport van bovengenoemd depar tement, Jan van Nassaustraat 50 te 's-Gravenhage, onder opgave van naam en voornamen, geboortedatum, adres en de werkzaamheden die op het gebied van de lichamelijke op voeding en de sport door de(n) be trokkene worden verricht. Deze oproep tot aanmelding geldt derhalve voor leeraren (essen) en onderwijzers(essen) in de lichame lijke oefening, voor oefenmeesters (essen), sport- of spelleiders (sters) al of niet gediplomeerd, voor eigenareiï(essen) van, en leer krachten, verbonden aan of werk zaam in particuliere sportscholen gymnastiekinstituten, Inrichtingen voor heilgymnastiek of masage e.d. Tenslotte geldt deze oproep ook voor hen, die slechts af en toe, of periodiek, tot een der bedoelde ca tegorieën gerekend kunnen worden. PRENTBRIEFKAART BLEEF ELF JAAR ONDERWEG. Dezer dagen ontving de heer Ravenshorst te IJsselmuiden een prentbriefkaart uit Leiden, welke, volgens het stempel, 31 December 1930 gepost was. De kaart was dus bijna elf jaren onderweg geweest. Dat ze toch haar bestemming be reikt heeft, is een die,r ondoorgron delijke beschikkingen van Tante Pos. VERKLARING BURGEMEESTER VAN DELFT. Op een Zaterdagavond te Delft gehouden stamppotmaaltijd ten bate van Winterhulp Nederland heeft de burgemeester, de heer F. W. van Vloten, gewezen op de sabotage van het winterhulpwerk zelfs door hooge gemeenteambte naren en de volgende verklaring afgelegd: „Ik verklaar op dit oogenblik, dat ieder die in dienst is der ge meente Delft of leveringen ver richt aan deze gemeente, uitge sloten zal zijn, indien zijn naam niet voorkomt op de lijsten van Winterhulp Nederland .Deze rege ling gaat Maandag a.s. in, doch de betrokkenen hebben veertien dh- gen de gelegenheid hun fout te herstellen". Smokkelhandel in goud en dia manten. - Aan de Nederlandsch-Bel- gische grens bij Budel werden twee Belgen aangehouden, dié voor een waarde van honderdduizend gulden aan goud en diamanten bij zich droegen. Zij zijn naar de gevangenis overgebracht. Door locomotief gegrepen. - Vrijdagmiddag is de 69-jariige heer J. Aibbink uit Almelo, toen hij per rijwiel op we® was naar zijn tuintje, op den on'bewaakten overweg in den Noord'broeksweg onder genoemde gemeente door een losse locomotief gegrepen en op slag gedood. Brand te Bolsward. - Vrijdag woedde te Bolsward een hevige uit slaande brand in de nieuwe bazar voorheen F. Ooisterbaan, bewoond door de familie V. Het vuur ontstond in de kamer achter den winkel waar een om de kachel geplaatst scherm Jn brand was geraakt. Na een uur was de brand gebluscht. De schade aan luxegoederen en speelgoederen is aanzienlijk. Frauduleuze vetsmelters. - Door de politie te Nijmegen zijn twee vetsmelters van het gemeentelijk slachthuis, zekere J. S. en M. V., aangehouden, omdat zij reeds eenige maanden vet van geslacht vee ach terhielden en naar een pakhuis lie ten vervoeren, vanwaar zij het weer aan derden verkochten. Voorts wer den nog twee betrokkenen gearres teerd, i DE HEER J. BAKKER TE DEN HAAG heeft te Slikkendam een snoek gevangen, welke een lengte heeft van 1.15 m. en kilo weegt, De fortuinlijke visscher met zijn vangst. (Polygoon-Meyer). VOORTDUREND WORDEN DE BOLSJEWISTI SCHE STELLIN GEN DOOR EEN VELDKIJKER WAARGENO MEN. Ter be scherming tegen waarneming door den vijand ge bruikt men sneeuwhemden en witte bedekkin gen voor de hel men. DE „ANGRIFF" OVER ROOSEVELT. Berlijn, 15 Nov. (A.N.P.) pe An- griff behandelt in het derde num mer van haar reeks de affaire van de Z.-Amerikaansche landkaart en van de zoogenaamde plannen van Hitler met de godsdiensten. Het blad licht eerst de doopceel van Taborda en noemt hem een be roepsmisdadiger en handlanger van Roosevelt en schrijft, dat hij de man is, die de beruchte kaart met de „Duitsche verdeelingsplannen" had vervalscht. De kaart werd ge publiceerd en wel door het Argen- tijnsche blad „Critica", dat opgericht is door den schoonvader van Ta borda. Overigens was deze landkaart geenszins alleen voor binnenlandsch gebruik bestemd. Niet voor niets maakte Roosevelt in zijn rede van 28 October melding van Panama. Immers, hier werd juist de staats greep volbracht, die dr. Arias als president afzette en verving door een gewilligen dienaar van Roose velt. De Angriff verklaart, dat de Lon- densche Daily Mirror deze kaart 28 Augustus had gepubliceerd onder het motto: Aanvalsplan van de Reichswehr (Sic) op Zuid-Amerika. Maar op 2 Oct. maakt de Washing ton Times Herald melding van een plan om het stroomgebied van de Amazone te maken tot invloedsfeer van de Vereen. Staten en daarheen millioenen emigranten te zenden, hetgeen Roosevelt volgens dit blad reeds twee jaar geleden had geën tameerd. Om Roosevelts plannen in de hand te werken, moest het wan trouwen van Zuid-Amerika op Duitschland gevestigd en daardoor van de Ver. Staten afgewend wor den. Daarenboven koestert Roose velt nog de noodige plannen omtrent steunpunten in Zuid-Amerika. Het blad wijst tenslotte op de om standigheid, dat Roosevelts aantij ging tegen Duitschland, dat het nat.-soc. voornemens zou zijn de be staande godsdiensten te liquideeren en een wereldgodsdienst in te voe ren, ook een bijbedoeling had. Hij had zooveel critiek te hooien gekre gen op zijn bewering, dat de grond wet der Sovjet-Unie vrijheid van godsdienst waarborgt, dat hij het nóodig achtte Duitschland op dit terrein in de oogen van zijn gods dienstige landgenooten te beklad den ter vergoelijking van zijn steun aan de Sovjet-Unie. Leugens, vervalschingen, valsche voorstellingen, daarmee jagen de Amerikaansche president en een kleine bende geschoolde misdadi gers, een vreemdzaam volk in den oorlog, zegt het blad. Roosevelts vervalschingswerk- plaats heeft langzamerhand routine gekregen. Zij beschikt over geheel het ontzaglijke technische apparaat der Amerikaansche politiek en der Joodsche kapitalisten. Zonder dat Amerika het mérkt, wordt het lang zaam vervormt tot werktuig in de hand van een enkelen man, die zijn politiek tot verovering van de we reldheerschappij voert met een ben de van enkele misdadigers als hel pers, zonder rekening te houden met menschenlevens. DE STRIJD IN CHINA. Tokio, 16 Nov. (D.N.B.) De mi nister van marine, admiraal Sjimada, heeft vandaag in den rijksdag ver klaard, dat de Japansche vloot thans een blokkade van de Chineesche kust over een afstand van 2800 zeemijlen heeft ingesteld. In samenwerking met het leger heeft zij de scheep vaart op de Janigtse over een af stand van meer dan 800 zeemijlen gewaarborgd: In de afgeloopen tien maanden heeft de marine op 26 plaatsen langs de Chineesche kust landingen ondernomen voor het ver sterken van de blokkade en de ravi tailleering van het front via de Jangtse door het beveiligen van de etappediensten gehandhaafd. Japansche marine-vliegtuigen heb ben voorts Tsjoengkinig alsmede alle toegangswegen via Birma en Zuid- China geregeld aangevallen, waarbij Tsjoengking tijdens één week in Augustus twintigmaal met bommen is bestookt. Het luchtgebied boven China wordt beheerscht door Japansche marinevliegers. Bovendien heeft de ■marine tezamen met het leger einde Juli in het Zuidelijk deel van Fransch-Indo-China landingen uit gevoerd. De marine is bijgevolg, zoo zeide Sjimada, voorbereid en vastgesloten het conflict met China op te lossen en het hoofd te bieden aan iedere eventueel® toekomstige ontwikke ling. Tusschen buffers doodgedrukt. - Op het spoorwegemplacement te Blerik speelden Vrijdagmiddag kin deren tusschen rangeeremdie wagons. De elfjarige J. V. geraakte tusschen de buffers bekneld en werd doodge drukt, Oorlogstransporten aan gevallen. Berlijn, 16 Nov. (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren in verschillende sectoren van het Oostelijk front spoorwegtransporten aangevallen. Twee spoorbruggen werden vernield, dé spoorwegen op verscheidene plaatsen beschadigd. Op de Krim werden de luchtaan vallen met succes voortgezet. Ver scheidene vliegtuigen bestookten de havenwerken van Sebastopol, ter wijl andere toestellen de operaties van het landleger tegen de verster kingen bij Sebastopol ondersteun den. Belangrijke spoorlijn overschreden. Berlijn, 16 Nov. (D.N.B.) Volgens een bericht van den Engelschen berichtendienst is in Koeibisjef (Samara) bevestigd, dat de Duit- schers de „belangrijke spoorlijn Leningrad-Wologda bij Tichwin overschreden hebben." Leningrad, Moskou en Poesjkino geteisterd. Berlijn, 16 Nov. (D.N.B.) Sterke formaties van de Duitsche lucht macht hebben gisteren stations, spoorlijnen, treinen en bruggen alsmede verkeerswegen der bolsje wieken met zichbaar resultaat aan gevallen. Vooral Moskou, Lenin grad en Poesjkino werden geteis terd. 14 treinen en 26 locomotieven werden vernield of zwaar bescha digd en de rails werd» op verschei dene plaatsen onbruikbaar gemaakt. De belangrijke militaire inrichtin gen van Leningrad werden gisteren weer door de Duitsche artillerie be stookt. Zware granaattreffers kwa men neer op centra der verzorging en op militaire doelen. DUITSCHLANDS STRIJD TER ZEE. De Middellandsche Zee zal spoedig voor de Britsche scheepvaart onbevaarbaar blijken. Berlijn, 15 Nov. De correspondent van het A. N. P. meldt: Na een nachtelijken overval op een Italiaansch convooi, waarvan de verliezen terstond getrouwelijk door het Italiaansche weermacht- bericht werden bekend gemaakt, pochte Churchill, zoo heeft men ons hier van deskundige zijde mede gedeeld, dat Engeland toch nog maar meéSter van de Middellandsche Zee was. Het tot zinken brengen van de Ark Royal en het buiten gevecht stellen van de Malaya werpen wel een eigenaardig licht op dat mees terschap. Het is door geen enkele vloot ter wereld te dragen bij een enkele nachtelijke ontmoeting een groot slagschip en een enorm vlieg tuigmoederschip te verliezen. Het feit, dat deze geweldige verliezen werden toegebracht door slechts twee duikbooten, die zelf behouden terugkeerden, maakt de prestatie nog indrukwekkender. De beteekenis van deze gebeurte nis gaat intusschen nog ver boven het oogenblikkelijk resultaat uit: Duitsche duikbooten in de Middel landsche Zee, geyoegd bij de Duit sche luchtmacht boven die wateren, op Sicilië en in Noord-Afrika, dat wil zeggen, dat dit voor Engeland vitale zeegebied spoedig voor de Britsche scheepvaart even onbevaarbaar zal wezen als de wateren van Hendaye tot Petsamo. In zijn groote rede in den Loewen- braukelier heeft de Führer o.m. ge zegd: „Ik heb mijn voorbereidingen in het Westen zoodanig getroffen, dat de Engelschen ieder oogenblik kunnen oprukken, als hun dat blieft, hetzij in Noorwegen, hetzij aan onze Duitsche kust, hetzij in Nederland of België of in Frankrijk wij heb ben deze kusten thans in een anderen toestand gebracht, dan waarin zij een jaar geleden nog verkeerden". Deze woorden doelden op de on uitvoerbaarheid van een Engelsche landingspoging en een offensief, waarom Stalin en de linksche par tijen in Engeland zoo dringend had den geroepen. Zij gelden echter evenzeer voor offensief als defensief. Niet alleen heeft Duitschland de rijk ingesneden Atlantische kusten van Europa tegen iederen aanval bevei ligd, doch die heele kustlijn van 6000 K.M. is tegelijk ingericht voor den strijd op den Atlantischen Oceaan, zoowel op en onder water als in de lucht. Konvooien, die vaak tot het laatste schip toe geheel door de luchtmachten en door de Duitsche onderzeeërs zijn vernietigd bedragen het twintigvoud en meer van de Italiaansche schepen, die wel eens aan de Britsche aanvallen in de Mid dellandsche Zee ten offer vallen. Voegt men bij de uitgestrektheid van de Spaansche grens tot Moer- mansk de kusten van Oost- en Zwarte Zee, dan heeft de Duitsche marine een gezamenlijke kustlijn van 9000 K.M. direct onder haar bescherming en dat deze bescherming afdoende is, daarvan getuigen de dagelij ksche weermachtsberichten. MIJNWERKERSSTAKING IN VEREENIGDE STATEN BEGONNEN. Washington, 16 Nov. (D.N.B.) Na dat de onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers gedurende drie uur waren voortgezet, heeft de voorzit ter der bij het C.I.O. aangesloten vakorganisatie van mijnwerkers, Lewis, medegedeeld, dat er geen resultaten waren bereikt en dat de wapenstilstand Zaterdag te midder nacht zou afloopen. De New Yorksehe bladen van heden melden in grooten opmaak, dat de organisatie van mijnwerkers te middernacht de staking heeft uit geroepen voor de tot de staalin dustrie behoorende mijnen, met de mededeeling, dat het noodzakelijk kan blijken, ook in de asfaltfabrie ken tot staking over te gaan. Intus schen worden de onderhandelingen tusschen de staalindustrie en de vak- vereenigingsleiders voortgezet. Roosevelt heeft een onderhoud ■gehad met militaire raadslieden, onder wie de minister van oorlog en de commandant van het leger corps te Birmingham in Alabama, het centrum van het mijngebied, en men maakt daaruit op, dat de mili taire zullen ingrijpen, indien Roose velt morgen geen bevredigend ant woord heeft gekregen. EEN MEXICAANSCHE STAP BIJ DE DUITSCHE REGEERING. Berlijn, 16 Nov. (D.N.B.) Het Mexicaansche gezantschap te Berlijn heeft onlangs aan het ministerie van buitenlandsche zaken mededeelingen van de Mexicaansche regeering doen toekomen inzake de kwestie der repressailes wegens het vermoorden van twee leden van de Duitsche weermacht in Frankrijk. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft hierop het gezantschap later mededïelien, dat het geen prijs stelt op schriftelijke of mondelinge verklaringen van derde mogend heden in deze kw criie. Polygoon). (Weltbild- Tokio, 16 Nov. (D. N. B.) Volgens Domei komt men in politieke krin gen te Tokio bij de bestudeering der Amerikaansch-Japansche betrek kingen tot de slotsom, dat er geen reden is voor optimisme. In ieder geval is dit weekeinde van histori sche beteekenis. Nomoera en Koe- O roesoe zullen te Washington nog maals wijzen op het onveranderlijke karakter der Japansche houding en op de stemming in Japan, die ten gevolge van de omsingeling blijk geeft van veel spanning. Minister Togo zal een verklaring afleggen over de vredelievende bedoelingen van Japan, maar ook tot uiting brengen, dat Japan niets zal dul den, dat ook maar eenigszins zijn eer en bestaan schaadt. Rijksdagrede van Tojo. Tokio, 17 Nov. (DNB). In zijn rede voor het Hoogerhuis heeft de eerste minister, generaal Tojo, omtrent de Japansch-Amerikaansche betrek kingen verklaard, dat het in het licht van de ervaringen uit het ver leden moeilijk is, het resultaat van de Japansch-Amerikaansche onder handelingen te voorspellen. Japan heeft bij de voortzetting van de di plomatieke onderhandelingen met Washington het volgende op het oog: 1. De uitschakeling van de po gingen eener derde mogendheid om het program der Japansche regee ring te verstoren. 2. De liquidatie van vijandige acties, zooals de eco nomische blokkade van Japan door buitenlandsche mogendheden en het herstel van normale internationale economische betrekkingen. 3. De uit breiding van den Europeeschen oor log naar het Verre Oosten met alle middelen te verhinderen. Tojo herinnerde verder aan de ge beurtenissen, welke er toe hebben geleid, dat Japansche troepen wer den gestationneerd in Indo-China. Hij verklaarde, dat het vreedza me karakter van het Japansche program in het buitenland volko men onjuist is voorgesteld. Een economische blokkade van Japan, zooals de buitenlandsche mogendhe den die hebben uitgevoerd, vormt een „daad van vijandschap" die wellicht nog erger is dan een wer kelijke oorlog. Verwijzende naar de ontwikke ling in Noord-Mandsjoekwo, zèide Tojo, dat Japan zich niet kon ver oorloven de internationale ontwik kelingen, die ontstaan zijn door het uitbreken van de Duitsch-bolSjewis- tische vijandelijkheden, licht op te vatten. Japan heeft daarom alle noodige maatregelen in dit gebied genomen, welke de positie van Ja pan kunnen beveiligen. Met het oog op den buitengewoon ernstigen toestand moet de natie zieh iedere inspanning getroosten om de natio nale verdediging volledig te maken. Hij, Tojo, is er van overtuigd, dat de natie schouder aan schouder zal staan om alle voor de bereiking van de nationale doelstellingen noodige offers te brengen. Ili

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5