solaas DE VUURRODE SCHOENTJES. f 5 i m 1 Go. Geblokkeerde petroleum- voorraden. ff Kederlandsche boeren naar Ooslland vertrokken. BUITENLAND. De strijd in het Oosten. sisa ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 24 NOVEMBER 1941. Pagina 3. iges. 'ERTEERT IGETEN Mogen in geen enkel geval gebruikt worden. 's-Gravenhage, 22 Nov. Het beeft zich eenige malen voorgedaan, dat landbouwers, die verdacht werden van het overtreden van distributie- voorschriften en van bepalingen, die in het belang van de voedselvoorzie ning 'Zijn gesteld, zich erop beriepen, dat zij, als zij de overtreding niet hadden begaan, geen gevolg hadden kunnen geven aan de opwekking van overheidswege om de productie van hun land zoo hoog mogelijk op te voeren. Zoo zijn er o.m. ten aanzien van de petroleumvoorraden voor den landbouw beperkingen opge legd, die een blokkeering van de on der de landbouwers berustende voorraden inhouden. Het is begrij pelijk, dat een landbouwer, die eenerzijds een behoorlijken voorraad onder zich heeft en deze niet mag gebruiken voor de voortbeweging van zijn landbouwwerktuigen en an derzijds wordt opgewekt cm zooveel mogelijk uit 'zijn grond te halen, hierin een tegenstrijdigheid ziet en met een beroep op de absolute nood zakelijkheid daarvan zijn geblok- keerden voorraad aanspreekt. Ongetwijfeld heeft hij hiermee de beste bedoelingen, doch hij begaat een overtreding en wel zonder direc te noodzaak, daar den landbouw, na de blokkeering van de voorraden petroleum, een voldoende hoeveel heid andere motorbrandstoffen ter beschikking is gesteld. Men beden ke, dat de beperkende bepalingen ten aanzien van d'e petroleumvoor raden niet zonder reden zijn uitge vaardigd, terwijl uit de genomen maatregelen blijkt, dat wel degelijk wordt rekening gehouden met de belangen van den landbouw. De beperkende bepalingen kun nen inderdaad voor den buitenstaan der onbillijk schijnen, doch in het algemeen belang zijn ze noodzake lijk, zoodat ze niet ongestraft over treden kunnen worden. In dit verband kan worden opge merkt, dat in eenige gevallen, waar de overtreders terecht stonden, vrij spraak is gevolgd, doch deze vrij spraak geschiedde wegens gebrek aan bewijs en niet omdat de rechter bovengenoemde verontschuldiging van den lanidbuwer aanvaardde. Onder de tram geraakt. - Za terdagmiddag is op den Overtoom te Amsterdam een 81-jarige voet ganger, toen hij den rijweg over stak, door een tramwagen aange reden en gedood. NEDERLANDSCHE KINDEREN IN ONS LAND TERUG. (A.N.P.) Gistermorgen zijn 520 kinderen in ons land teruggekeerd uit de gouw Württem!berg-Hohen- zollern, waar zij door toedoen van den Ned. Volksdienst sinds 7 Oct. waarmede de Nederlandsche kinde ren uit Duitschland kwamen, is vacantie hebben genoten. De trein, reeds gistermorgen vroeg in Utrecht gearriveerd, waarop verschillende -xtratreinen aansluiting gaven naar lindhoven, Rotterdam, Den Haag, Heerlen en Middelburg. De kinde ren zagen er zeer goed uit en raak ten niet uitgepraat over de vele nieuwe indrukken die zij in Duitsch land hadden opgedaan. Zij waren gemiddeld 68 kg aangekomen. OVERSCHRIJVING VAN LEERLINGEN. 's-Gravenhage, 22 Nov. Op grond van par. 1 der verordening nö. 23/1940 en in overeenstemming met de par. 2 en 3 der verordening no. 3/1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied, wordt gepaald: Artikel 1. De eerste alinea van artikel 1 van het besluit van den secretaris-gene raal van het departement van op voeding, wetenschap en cultuurbe scherming van 20 September 1941 (Nederlandsche Staatscourant van 22 September 1941, no. 184) wordt gelezen: Ten aanzien van leerlingen, die bij den aanvang van het schooljaar of den schoolcursus een bepaalde school voor lager, middelbaar of voorbereiden hooger onderwijs be zoeken, is overschrijving in den loop van dit schooljaar of dien school cursus naar een andere school, be houdens in geval- van verhuizing, alleen toegelaten met goedkeuring van den inspecteur van het onder wijs in algemeenen dienst. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging, den 18 November 1941. TEXTIELGOEDEREN TE DUUR VERKOCHT. Dezer dagen is een Amsterdam- sche fabrikant van heerenconfectie tot 20.000 boete veroordeeld. Hij had met zijn prijzen zoo gemanipu leerd, dat het winstpercentage het laatste jaar belangrijk hooger was dan voor den oorlog, waartegen de prijsbeheerschingsautoriteiten met recht bezwaar maakten. Een heerenkleedingmagazijn te Het A.N.P. meldt o.m.: In de voetsporen van de pioniers in vroe ger eeuwen bij het weder in bezit nemen van ouden Germaanschen bodem, die in den tijd van de volks verhuizing verloren ging, zijn thans ruim honderd Nederlandsche boe ren getreden, die Zaterdagmorgen uit Oldenzaal vertrokken. Zij zul len dus de op de bolsjewisten in het Oost-land veroverde landauwen gaan omzetten in vruchtbaar akkerland en als bedrijfsleider en assistent- bedrijfsleider op de dorpen en ge huchten, die voorheen als kolchosen werden beheerd, worden geplaatst om met behulp der landbevolking in het voorjaar vooral door den verbouw van broodgraan s.'ag te leveren voor de voedselvoorziening voor Europa en ons land. De boeren die vertrokken kwamen uit alle deelen vah ons land. Hun leeftijd varieerde van 19 tot 53 jaar. Nog in December vertrekken opnieuw eenige transporten en in Januari vermoedelijk 400 man. Via Berlijn zullen zij zich voor een verblijf van vier weken naar een kamp in Litzmanristadt, het oude Lodz, be geven, Daar worden zij ingeënt tegen verschillende ziekten en ver trouwd gemaakt met hun uitrusting, die geheel op de omstandigheden in Oostland is berekend. Vervolgens zullen zij doorreizen naar de plaat sen van bestemming in Wit-Rus- land en vermoedelijk ook in de Oekiaine. Voorloopig gaan zij alleen en blijft hun gezin achtei Het vertrek. Op het station waren o.m. aan wezig Landesbaueinführer Graf Grote, de Sonderbeauftragter voor de werving Von Steehhow, Kreis- inspektor Selbasch, Kreisgeschafts- führer Behrwald en Ortsgrupenlei- ter Uhkötten van de NSDAP, eenige meisjes van den vrouwelijken Ne derlandsehen Arbeidsdienst en eenige verwanten van boeren, die feeds in Rusland werken. Nadat de trein was gearriveerd, de kisten met uitrusting ingeladen en de manschappen voor de ramen hadden plaats genomen, nam de leider van het transport, de heer Giebel, afscheid van Graf Grote en zijn gezelschap. Nadat de nat.-soc. groet was gebracht, zette de trein zich onder het gejuich der vertrek kende boeren in beweging. Het eer ste transport van Nederlandsche boeren, die hun streven voor een betere toekomst van Europa met een daad bezegelen en onder wie er verscheidene waren, die hier in j^derland een behoorlijken werk- ffing hadden, is vertrokken. Afscheidsavond. Aan het vertrek ging Vrijdag een intieme feestavond vooraf in de zalen van hotel Terstege te Olden zaal. De avond werd o.m. bijge woond door den Landesbaürnführer en leider der Geschaftsgruppe, Er- nahrung und Volkswirtschaft" van het rijkscommissariaat Graf Grote, verschillende andere Duitsche auto riteiten o.a. de voorz. der comm. voor de uitz. van bedrijfsleiders naar O.-uropa, pres.-directeur der Ned. Heide Mij., ir. C. Staf. Nadat baron von Stechow, Son- derbeauftragte- voor de werving der bedrijfsleiders, de bijeenkomst had geopend, sprak ir. Staf de mannen toe. Hij zeide o.m.: „Gij hebt een prachtige opgave te vervullen. In u wordt een groot vertrouwen gesteld, want gij hebt tot taak de graanvoor- ziening, ook die van ons land, vei lig te gaan stellen. Toont niet al leen, dat gij goede boeren zijt, maar ook goede Nederlanders en goede kameraden door ginds een gemeen schap te stichten, waarin het parool geldt: Eén voor allen, en allen voor één." Hierna voerde Landesbaüemfüh- rer Graf Grote het woord. Rede Graf Grote. Spr. vroeg den mannen zich de kaart van de wereld voor den geest te halen en te beseffen hoe klein feitelijk de Germaansche Europee- sche ruimte is tegenover d eAziati- sche. Dit besef is het wat ons de handen ineen moet doen slaan om alles wat vor ons en onze kinderen van betsekenis is te beschermen tegen de Aziatische „cultuur". In het bewustzijn hiervan, zult gij be grijpen waarom de Führer met zijn volk en de verbonden volkeren is aangetreden tegen het bolsjewisme. Wanneer het Duitsche en de ver bonden volkeren dan hun bloed in- -ten, aldus spr., „moet gij begrij pen, dat gij mede de handen uit de mouwen dient te steken om de ruimten, gewonnen door het Duit sche zwaard, tot bloei en ontwik keling te brengen. Europa moet wak ker worden in dit historisch uur en de teekenen des tijds verstaan." Spr. zeide tot de boeren: „Toont dan wat de Germiaansche mensch uit den bodem te voorschijn kan brengen. Thans wachten u gure wintermaanden, doch ik weet dat gij een Nederlandschen boerensehe- del hebt en koppig zult volhouden in trouwe kameraadschap om straks als het voorjaar komt en de sneeuw is gesmolten, de moeilijk heden te vergeten en gepakt te wor den door den greep van uw -beroep." „Ten slotte" zoo besloot Graf Grote zijn toespraak „gij doet dit alles niet voor Duitschland alleen. Volgens toezegging van den Führer zal datgene wat gij aan broodgraan boven de behoefte daar uit den bodem haalt, ook ten goede komen aan Nederland. Hiermede krijgt gij dus ook als Nederlandsche patriot ten een groote opgave." Nadat na de pauze, een der ver trekkende boeren een woord1 van dank tot Graf Gnfte en van aan sporing tot zijn kameraden had ge sproken, en voor den Nederland schen landstand ir. A. W. Ausenns een kort propagandistisch woord had gesproken, nam de leider van den Nederlandschen landstand, E. J. Roskam, afscheid van zijn mannen. Zwolle had eveneens zijn prijzen zoodanig verhoogd, dat groo- tere winst gemaakt werden. Hier werd een boete van 12.0-00 opge legd. Een ha-ndelaar in manufacturen in Amsterdam had niet alleen zijn prijzen met meer dan- 1-0-0 pet. ver hoogd, rnaer .verkocht bovendien regelmatig zonder textielpunten in te nemen. Hij kocht ook nog dn den zwarten- handel en beging dus alle overtredingen, die er op dit gebied te bs-gaan zijn. Hij kreeg een boete van 800-0. TERMIJN KERSTPAKKETTEN VERLENGD. 's-Gravemhaige, 22 Nov. Het hoofd kwartier van het legioen Nederland maakt bekend: Tengevolge van ver schillende omstandigheden is de af zending van de doozen voor de Kerstpakketten vertraagd. Dit heeft bij velen, die een doos aanvroegen, de vrees doen ontstaan, dat hun gave niet tijdig meer zou kunnen worden teruggezonden De termijn, die oorspronkelijk op 24 November a.s. afliep, is nu ver lengd tot uiterlijk 29 November a.s. Wie reeds aanvroeg, wachtte rus tig af en overstroome niet de al zoo zwaar belaste werkers op het hoofd kwartier met verzoeken om inlich tingen. Het gironummer van het verzor gingsfonds is nog steeds 432100. GROENTENGROSSIERS DIE TE DUUR VERKOCHTEN. Onder leiding van den districts- emmandant voor de prijsbeheer- schin-g en in samenwerking met de C.C.C.D. is Vrijdagmorgen te Am sterdam tegen prijsopdrijvende greentengrossiers opgetreden op een wijze, waardoor de schrik erin is gekomen. Omstreeks 9 uur versche nen enkele controleurs en politie agenten op de centrale markt. Snel werden de niets vermoedende gros siers, S. te Graaf, W. van Sm-eerdijk en C. Bras, die op grond van een kort voorafgaand onderzoek ver dacht werden van het berekenen van te hooge prijzen, gearresteerd. Enkele oogenblikken later ver soheen reeds een politieauto op het marktterrein en werden de verdach ten overgebracht naar het gebouw van de inspectie voor de prijsbe- heersching, waar onmiddellijk met het verhoor van verdachten en ge tuigen een aanvang werd gemaakt. 13 grossiers werden Zaterdagmor gen veroordeeld door den inspecteur voor d-e prijsbeheerschinig tot hoe ten, varieerende van de 500 tot f 1000, publicatie van de vonniss-en in de dagbladen en sluiting van hun bedrijven gedu- r e n d e 6 tot 8maanden, ge paard gaande met het verbod tot uitoefening van het beroep van gros sier in groenten en fruit. In een geval werd zelfs de sluiting van liet bedrijf voor goed bevolen. Enkele dagen geleden heeft de in specteur voor de prijs-beheersching de grossiers in groenten en fruit Van Schaik en de N.V. Keizer's fruithandel, die eveneens op ernsti ge wij-ze zich aan prijsopdrijving hadden schuldig gemaakt, veroor deeld tot boeten ten bedrage van 200-0 en sluiting der bedrijven voor den tijd van 4 maanden,, eveneens met het verbod tot uitoefening van het beroep van grossier voor den zelfden tijd. Van de N.V. Keizer werd bovendien een voorraad fruit ter waarde van f 13.000 tot 14.000 verbeurd verklaard. Vrouw overreden. - Zaterdag avond is in de Witte de Withstraat te Rotterdam de 72-jarige vrouw A. S. Stok door een motorwagen van de R.E.T. overreden en vrijwel op slag gedood. KOLONEL MOLDERS VERONGELUKT. Berlijn, 22 Nov. (D.N.B.) De in specteur der jachtvliegers, kolonel Werner Holders is op 22 Nov. op een dienstvlucht met een koeriers vliegtuig, dat hij niet zelf bestuur de, bij Breslau doodelijk veronge lukt. Door den vijand niet overwon nen, heeft deze overwinnaar in 115 luchtgevechten op zoo tragische wijze den vliegerdood gevonden. De prestaties en successen van dezen 28-jarigen officier zijn weergaloos. In Juli 1941 verleende de Führer en opperste bevelhebber der weer macht aan den commodore kolonel Mölders na zijn 101ste overwinning in de. lucht in den vrijheidsstrijd van het Duitsche volk als eerste soldaat van de weermacht de hoog ste onderscheiding voor betoonde dapperheid, n.l. het eikenloof met de zwaarden en brillanten behoo- rende bij het ridderkruis van het ijzeren kruis. Als waardeering voor de unieke verdiensten van kolonel Mölders heeft de Führer en opperste bevel hebber van de weermacht bepaald, dat het jachteskader, dat tot dusver door kolonel Mölders naar de zoo geweldige overwinningen is gevoerd voortaan zijn naam zal dragen. Te vens heeft de Führer bepaald, dat kolonel Mölders een staatsbegrafe nis zal krijgen. Perscommentaar op den dood van Mölders. Berlijn, 23 Nov. (D.N.B.) In uit voerige hoofdartikelen betreurt de Duitsche pers het groote verlies, dat de Duitsche luchtmacht heeft geleden door den dood van kolonel Mölders. Zij herinnert aan de suc cessen van den pas 28-jarigen vlieger, die zijn beloond met de hoogste onderscheiding voor dap perheid. De Berliner Börsenzei- tung schrijft, dat het eskader van Mölders 16 dragers van het ridder kruis telde. „Wij rouwen om hem", aldus het blad, „maar wij versagen niet, want we weten, dat de geest der helden met ons opmarcheert naar de overwinning", STEEDS VERDER VOORWAARTS, ONDANKS REGEN EN MODDER. (P.K. Paul-Hoffmann) DE VEREENIGING „HET RASKONIJN" hield een tentoonstelling In café „Sans Souci" in Den Haag. De keurmeesters aan den arbeid. (Polygdon-Meyer) Uitvalspogingen uit Leningrad afgeslagen. Berlijn, 22 Nov. (D,N.B.) Aan het omsingelingsfront van Leningrad zijn op 21 Nov. wederom in den sector van een Duitsche divisie uit- valspogingen der bolsjewisten met zware verliezen voor hen afgesla gen. Zij vielen ter sterkte van een regiment, ondersteund door pant serwagens en vliegtuigen, de Duit sche linies aan. In een tegenaanval werd de vijand teruggeworpen en werden tien pantserwagens vernie tigd. Terzelfdertijd mislukten in den sector van een andere divisie infan terie eveneens twee uitvalspogingen der bolsjewisten. Ook hier leden zij zware verliezen. Ook in een anderen sector van het O. front heeft een Duitsche for matie succesvolle gevechten gele verd. In een dapperen aanval heeft een Duitsche voorhoede-afdeeling eener divisie infanterie in weerwil van de moeilijke terreingesteldheid en de beijzelde wegen een bolsje wistisch bataljon vernietigd en zoo doende den tegenstand der bolsje wisten ter plaatse gebroken. De toestand in Moskeu. Berlijn, 22 Nov. (D.N.B.) Achttien bolsjewistische arbeiders, die zich den 20sten Nov. ten W. van Moskou overgaven, hebben medegedeeld, dat zij eenige dagen tevoren uit Moskou waren gevlucht. Zij hadden daar schuilloopgraven moeten aanleggen en door bommen aangerichte schade moeten herstellen. Zij moesten dag en. nacht werken en kregen slechts honderd gram brood per dag, zoo zeiden zij. Wie daarover klaagde, liep gevaar wegens sabotage te worden doodgeschoten. Als zij een der vele vernielde baanvakken in Moskou weer had den hersteld, werden deze door de volgende bomaanvallen der Duit sche luchtipacht weer vernield. Door samenwerking van infante- rit» en artillerie hebben Duitsche tróepenafdeelingen den 20sten No vember, naar 't D.N.B. verneemt, in het gebied ten Z. van Moskou op nieuw sterke veldstellingen der bolsjewisten opgerold. De Duitsche troepen hebben daar mede een nieuwe bres geslagen in de bolsjewistische verdedigingswer ken rond Moskou. Berlijnsche persstemmen over de inneming van Rostof. Berlijn, 22 Nov. (D.N.B.) Alle Berlijnsche avondbladen deelen met opschriften over de geheele pagina de inneming van Rostof mede. De „Deutsche Allgemeine Zei- tung" schrijft: Dit overwinningsbe- richt komt op een oogenblik, dat de Engelschen krampachtige pogin gen doen om de aandacht van de wereld af te leiden van den veld tocht in het O. en over te brengen op het oorlogstooneel in Afrika. Daarmede geven zij ongewüd toe, dat de nederlaag van het bolsjewis me door hen gevoeld wordt als de pijnlijkste gebeurtenis van dezen oorlog waarover men niet graag spreekt. De „Berliner Lokal Anzeiger" zegt: Al is men in Duitschland niet gewoon goedkoope speculaties op de toekomst te maken, toch kan men voorspellen, dat de uitwerking van deze nieuwe bolsjewistische neder laag buitengewoon groot zal zijn, op zijn minst de overvleugeling in het Z. van het geheele Donetsbekken, dat daardoor geheel voor de bolsje wisten verloren is gegaan. DE INNEMING VAN ROSTOF. Berlijn, 23 Nov. (D.N.B.) Over de inneming van Rostof verneemt het D.N.B. de volgende bijzonder heden: In moedige aanvallen rukten snelle troepen en afdeelingen der Waffen-SS van het N. en N.W. naar Rostof op. De bolsjewisten trachtten dezen opmarsch te stui ten met pantserwagens, artillerie en luchtmacht, doch hun wanho pige tegenstand werd gebroken en op 20 November werden de N. en N.W. uitloopers der stad bereikt. Ook hier verdedigden de bolsje wisten zich hardnekkig. Aan den rand der stad hadden zij sterke afdeelingen artillerie, pantseraf- weer en pantserwagens opgesteld, terwijl de luchtmacht onophoude lijk scheervluchten uitvoerde. Ook deze tegenstand werd gebroken en in den avond van den 20sten wa ren de Duitsche troepen gevorderd tot aan de Z.O. en O. voorsteden. Er ontsponnen zich toen hevige straatgevechten. Den 21en Novem ber des ochtends was Rostof hecht in Duitsche handen. De bolsjewis ten vluchtten in verwarring naa het Z. over den Don, die voor oen deel was dichtgevrotcn. De Duit sche troepen maakten vele gevsn genen en behaalden een buit, wel ker omvang nog niet te overzien is Verscheidene Sowjetvliegtuigen, die niet meer konden opstijgen, werden op den grond vernield. De Duitsche luchtmacht verleende den troepen grooten steun. FINSCHE KERK BEGROET DUITSCHE SOLDATEN. Helsinki, Nov. 1941. De Finsche bisschop van Bonsdorff heeft na mens de Finsche kerk een begroe tingswoord gericht tot de Duitsche soldaten in Finland, waarin hij o.a. zegt: „Aan de Duitsche soldaten, die als onze wapenbroeders in ons land strijden, bied ik in naam der Fin sche kerk hartelijke groeten en zegenwenschen aan. In een tijd, waarin wij op leven en dood strij den, is het christelijk geloof ons een onoverwinnelijke krachtbron. Daarom is het mijn innige wensch en mijn gebed, dat naar de Apostel het eens heeft gezegd het geloof, hetwelk wij met U ge meenschappelijk hebben, in U krachtig moge worden door de erkenning van al het goede, dat gij hebt in Jezus Christus. Wan neer de vrede Gods, die alle ver stand te boven gaat, in onze harten woont, vreezen wij geen ongeluk, ja zelfs ook geen dood. Broeders! De kerk van Maarten Luther in Finland wenscht U van harte alle goeds!" EEN INCIDENT IN ARGENTINIË. BuenosAires, 23 Nov. (D.N.B.) Gisteren hebben 200 met knuppels gewapende woestelingen in de pro vinciale hoofdstad Cordoba een bioscoop bestormd, waar een Duit sche film draaide. Het gepeupel mishandelde 80 toeschouwers, on der wie veel Duitschers. De film werd onder beleedigingen aan het adres van Duitschland op straat verbrand. Tevoren was om ver sterking van de politiebescherming gevraagd, maar hieraan was niet voldaan wegens gebrek aan be schikbaar personeel. Volgens tot dusver ontvangen berichten werd merkwaardigerwijs slechts een toe schouwer gearresteerd. DE BOLSJEWIEKEN EISCHTEN VAN DE ENGELSCHEN „EEN TWEEDE FRONT". Berlijn, 23 Nov. Aan het D.N.B. wordt o, a. medegedeeld, dat de bolsjewieken, na het initiatief aan het O. front te hebben verloren, den Engelschen den eisch gesteld hadden om ter verlichting van het O. een tweede front te vormen. De Engelschen schijnen thans in N.-Afrika op dezen wensch te zijn ingegaan. Zonder twijfel hebben zij het initiatief genomen voor een grootschen aanval. Er heeft zich hier een strijd ontwikkeld, die uiteraard niet binnen enkele da gen kan zijn afgeloopen. Het Duit sche legerbericht van heden geeft een duidelijk beeld van den om vang van dezen strijd en van de zware verliezen aan pantserwagens welke de Engelschen daar lijden. Dergelijke zware verliezen reeds aan het begin van een offensief, zullen, naar de ervaring geleerd heeft, ertoe leiden, dat het offen- Landstandpersdienst, sief op zijn minst aan elan inboet, indien het al niet blijft steken. Wat moet men echter van het initiatief tot het oprichten van een tweede front denken, wanneer reeds na enkele aanvalsdagen het gevaar opdoemt voor de mislukking van dezen aanval als gevolg van den afweer der aangevallen troepen? DE POSITIE VAN ZWITSERLAND VOOR DEN DERDEN OORLOGS WINTER. Bern, 3 Nov. (DNB). De leider van het departement van economi sche zaken, bondsraad dr. Stampfli, heeft zich in een redevoering bezig gehouden met de positie van Zwit serland op den drempel van den derden oorlogswinter. De vrijheid van drukpers en de vrijheid van het woord, aldus dr. Stampfli mo gen niet misbruikt worden op een wijze, dat daardoor de Zwitsersche betrekkingen met andere in het bij zonder met oorlogvoerende landen ten nadeele van het geheele land verstoord worden. Hij betoogde, dat alle oorlogseconomische maatrege len van Zwitserland slechts ten doel hebben, de verzorging van het land met essentieele voedingsmiddelen te waarborgen. De positie van Zwit serland is oneindig veel moeilijker dan in den wereldoorlog. De tegen- blokkade valt ook in Zwitserland te bespeuren. Een goede verhouding met de asmogendheden is daarom noodzakelijk, want zonder die zou Zwitserland noch met Europa, noch met de gebieden buiten Europa het voor zijn economische bestaan on ontbeerlijke handelsverkeer kunnen handhaven. Ten slotte sprak hij zich uit tegen elke nieuwe prijsverhoo- ging, welke slechts tot inflatie zou moeten leiden. Het Zwitsersche volk moet zich op nieuwe beperkingenen ontberingen voorbereid houden. DE JAPANSCH- AMERIKAANSCHE ONDERHANDELINGEN. New-York, 22 Nov. (D.N,B:) Om trent de missie van den specialen Japanschen ambassadeur Koeroesoe meldt de „New-York Herald Tribu ne" uit Washington, dat de onder handelingen tusschen Japan en de Ver. Staten weliswaar tot stilstand zijn gekomen, aangezien Japan niet bereid is de spil te verlaten, maar dat uit de gevoerde onderhandelin gen de mogelijkheid gebleken is van een beperkte overeenkomst met Ja pan. Daarbij zou Japan, naar de correspondent wil weten, zich be reid hebben verklaard zijn troepen uit Inclo-China terug te trekken als tegenprestatie tegenover een ge deeltelijke opheffing van de econo mische beperkingen der Ver. Staten, Indien dit het geval mocht wor den, bestaat in Washington in geen geval het voornemen om Indo-Chi- na aan het Vichybestuur terug te geven. Het plan der Ver. Staten is veeleer Indo-China over te dragen aan een Annamietische locale regee ring, die tezamen met een soort in ternationale controleoverheid zou werken. 1. Heel hoog in de bergen, in een aardig dorpje, woon de Anneke van den houthak ker. Haar huis stond een klein stukje buiten het dorp. Dat was toch zo'n grappig huis. Het was hele maal van hout gemaakt. 2. Het hout kwam weer van de grote pijnbomen, die hier overal groeiden. Toen Anneke's grootvader jong was ge weest, had hij het huis zelf helpen bou wen. Hij had de grote, zware bomen omgehakt, waarvan het gemaakt was. i: 'i

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5