DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De bezetting van Suriname. Succesvol verloop van de aanvallen aan het O.-front. Deofficieele plechtigheid in de Rijkskanselarij Nog zes staten toegetreden. Verbitterde gevechten in N. en O.-Afrika. Presidenten Kuituur- raad en -Kamer. Met Buitschlanii tegen het kapitalisme! ------- --- -•i ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 279. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Woensdag 20 November 1941 Duiischland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 25 Nov. (DNB). Het opperbevel der weermacht deelt mede: „De aanvallen in den centralen sector van het O.-front blijven een succesvol verloop hebben. Voor de Britsche kust hebben motortorpedobooten onder bevel van den flottieljecommandant, Baethoe, een krachtig beschermd vijandelijk convooi aangevallen en in hevige gevechten met Brit sche torpedobootjagers vier zwaar geladen koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 16.500 ton, waaronder een tank schip van 6.500 ton, tot zinken gebracht. Alle motortorpedobooten keerden onbeschadigd op haar bases terug. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht in de wate ren om Engeland twee groote, in convooi varende, vijandelijke koopvaardijschepen met bommen beschadigd. Aan de Z. O.-kust van Engeland zijn havenwerken gebombardeerd. In het Kanaal heeft de luchtmacht een Britsche motortorpedoboot tot zinken ge bracht. In den nacht van 23 op 24 Nov. trachtten de Engelschen met eenige booten aan de Fransche Kanaalkust te landen. Zij werden door de Duitsche kustverdediging met verliezen afgeslagen. In N.-Afrika duurt de verbitterde strijd in alle frontsectoren voort. Ten N. van Sidi Barani werd een groot Britsch oorlogsschip door een luchttorpedo getroffen. De Britsche luchtmacht trachtte met zwakke strijdkrachten de Duitsche bocht en het bezette ge bied in het W. binnen te vliegen. Drie vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten". Berlijn, 25 Nov. (D.N.B.) Hedên- middag om 12.30 is in de ambassa deurszaal der nieuwe rijkskanselarij de voor de wereldpolitiek belangrijke officieele plechtigheid voltrokken, waarbij uit naam van den Führer en de rijksregeering de rijksminister van buitenlandsche zaken von Rib- bentrop de vertegenwoordigers van de in het anti-Kominternpact ver- eenigde staten heeft begroet evenals de vertegenwoordigers van de regee ringen, die gevolg hebben gegeven aan de uitnoodiging tot toetreding door de mogendheden die reeds lid waren- van het pact. Nadat de vertegenwoordigers van de verdragmogendheden het Protocol tot verlenging van den geldigheidsduur van het anti- Kominternpact met nog vijf jaar hadden onderteekend, maakten de vertegenwoordigers van Bulgarije, Denemarken, Finland, Kroatië, Roemenië en Slowakije op plech tige wijze bekend, dat hun landen toetraden tot dit pact tegen den bolsjewistischen wereldvijand. Vervolgens las de rijksminister van buitenlandsche zaken een tele gram voor van den Chineeschen mi nister van buitenlandsche zaken, dr. Tsoemin Jee aan de rijksregeering, waarin werd medegedeeld, dat. de Chineesche nationale regeering even eens toegetreden is tot het anti- Kominternpact. Behalve de in Ber lijn vertoevende staatslieden der anti- Kominternpactmogendheden waren bij- de plechtigheid» aanwezig de leden der delegaties, het corps diplo matique der pactmogendheden en de vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche pers. De inhoud van het protocol. Berlijn, 25 Nov. (D.N.B.) Bij de officieele plechtigheid in Berlijn is vandaag het volgende protocol op de verlenging van het anti-Komintem- pact voor den tijd van vijf jaar on derteekend: De regeering van het Duitsche rijk, de Italiaansche en de Japansche re geering, benevens verder de Hon- gaarsche regeering, de regeering van Mandsjoekwo en die van Spanje heb ben, in het inzicht dat de door hen tot afweer van het optreden der com munistische internationale getroffen overeenkomsten op de beste wijze hebben voldaan, en in' de overtuiging, dat de met elkander in overeenstem ming zijnde belangen hunner landen ook verder hun nauwe samenwer king eischen tegen den gemeenschap- pelijken vijand, besloten den geldig heidsduur der genoemde overeen komsten te verlengen en zijn tot dit doel tot overeenstemming gekomen over de volgende bepalingen: Art. 1. Het pact tegen de commu nistische internationale, dat voort vloeit uit de overeenkomst en het aanvullende protocol van 6 Novem ber 1937 en waartoe Hongarije door het protocol van 24 Februari 1939, Mandsjoekwo door het protocolrvan 24 Februari 1939 en Spanje door het procotol van 27 Maart 1939 zijn toe getreden, wordt met vijf jaar, te re kenen van 25 November 1941 af, verlengd. Artikel 2. De staten, die op uit noodiging van de regeering van het Duitsche rijk, de Italiaansche en de Japansche regeering als de oorspron kelijke onderteekenaars van het pact tegen de communistische internatio nale het voornemen hebben toe te treden tot dit pact, zullen hun ver klaring van toetreding schriftelijk toezenden aan de regeering van het Duitsche rijk. Het toetreden wordt van kracht op den dag van de ont vangst der verklaring van toetreding door de regeering van het Duitsche rfjk. Art. 3. Het onderhavige protocol is gesteld in het Duitsch, het Ita- liaansch en Japansch, waarbij iedere tekst als origineel geldt. Het protocol wordt op den dag van zijn onder- teekening van kracht. De hooge verdragsluitende partijen zullen tijdig vóór het afloopen van den in Art. 1 vastgestelden termijn van vijf jaren over de verdere vorming hun ner samenwerking overleg plegefi Ter bevestiging daarvan hebben de ondergeteekenden, in allen vorm van volmachten voorzien door hun res pectievelijke regeeringen, dit protocol onderteekend en van hun zegels voorzien. Aldus geschied in zesvoud te Berlijn op 25 November 1941 in het 20e jaar der fascistische aera, d.w.z. op den 25en dag van de elfde maand van het 16e jaar der aera syowa. Verklaringen van staatslieden. Berlijn, 25 Nov. (D.N.B.) Bij de plechtigheid hebben de staatslieden der bij dit pact aangesloten landen verklaringen afgelegd, waarin zij wezen op de beteekenis van dit pact. De huidige strijd tegen het boslje- wisme bewijst, hoe noodzakelijk het sluiten van het pact was en de lan den, die zich hierin destijds ver- eenigden, onderscheidden toen reeds duidelijk de groote gevaren, die in de eerste plaats Europa en verder ook de overige wereld in den vorm van het alles vernietigende bolsjewisme bedreigden. De Duitsche legers, ge holpen door hun bondgenooten, heb ben aan de dreiging van dit gevaar een einde gemaakt en hierdoor een historischen dienst aan de mensch- heid bewezen. Daarom hebben de onderteekenaars van het pact ge meend uiting te moeten geven aan hun vaste besluit tot voortzetting van den in 1936 ingeslagen koers en tal van staten zijn inmiddels tot het inzicht gekomen, dat deze koers de eenig juiste is, zoodat zij eveneens zijn overgegaan tot onderteekening van het pact. Als eerste der aanwezige staatslie den legde minister graaf Ciano een verklaring af. Hij wees op de trouwe wapenbroederschap tusschen de troe pen, die strijden aan een ontzaggelijk front tusschen IJs- en Zwarte Zee. De strijd tegen het bolsjewisme vindt eveneens diepen weerklank in de harten der volken. Generaal Osjima, de Japansche ambassadeur, gaf uiting aan zijn vol doening, dat heden het protocol tot verlenging van het anti-Komintern pact door de betrokken landen is onderteekend en nog vele landen tot dit pact zijn toegetreden. Von Bar- dossy wees erop, dat Hongarije de eerste Europeesche staat was, die in 1919 het slachtoffer werd van de bolsjewistische terreur, doch ook de eerste staat, die dit gevaar heeft overwonnen en den weg tot inwen dige saneering heeft ingeslagen. Toespraak van Von Ribbentrop. Berlijn, 25 Nov. (D.N.B.) Tegen het einde van de plechtigheid in de rijkskanselarij heeft minister von Ribbentrop een korte toespraak ge houden, waarin hij de 7 nieuwe sta ten, die zich hebben aangesloten, in het bijzonder begroette. De minister wees op den ondermijnend'en arbeid van de Komintern, die na de zware definitieve nederlagen van het bolsjewisme in Duitschland en Italië in versterkte mate in andere landen begon en legde den nadruk op de destijds duidelijk blijkende noodza kelijkheid om een gemeenschappelijk front te vormen tegenover dit gevaar. Ik was destijds, zoo zeide de minis ter, van meening, dat ook andere landen tot dit inzicht zouden komen en tot het pact zouden toetreden. Thans is verreweg het grootste deel van de Eupropeesche volken en van die in het Verre Oosten in het anti- Kominternpact vereenigd. Door den huidigen oorlog is het de wereld pas duidelijk geworden, dat het bolsjewisme inderdaad vastbeslo ten was al zijn machtsmiddelen te gebruiken voor zijn wereldrevolutie. De Duitsche weermacht en haar bondgenooten hebben in zegevieren de slagen het communisme een slag toegebracht, waarvan het zich niet ifieer herstellen zal. Na de vernie tiging van de machtsmiddelen van den staat moeten echter nog de overige in de wereld bestaande in vloeden van het communisme uit den weg geruimd worden. Vervolgens wees de minister nog op de verderfelijke rol van de bond genooten van het communisme, die uit een zuiver opportunisme met het communisme samengingen. Hij be sloot met te verklaren, dat hij ook namens alle ip het anti-Komintern- NIETS BELET DEN OPMARSCH VAN DE DUITSCHE TROEPEN IN HET HOOGE NOORDEN. Negen maanden van het jaar ligt hier sneeuw, maar dat verhindert den Duitschen troepen niet den opmarsch zegevierend voort te zetten. (Atlantic-Holland) In Berlijn is men niet geneigd eenig geloof te hechten aan de Amerikaansche verzekeringen dat de Ver. Staten Suriname (Nederl. •Guyana) uitsluitend zouden bezet ten omdat er gevaar dreigde, dat de kostbare bauxietmijnen aan een vijandelijken aanval kunnen bloot staan. Men weet maar al te goed, dat de Ver. Staten deze mijnen hard noodig hebben voor de alu- minimumfabricage ten dienste der bewapening en men heeft eenvou dig het voorbeeld gevolgd dat En geland in Irak en Iran gegeven heeft, toen het de petroleumbron- nen begeerde. De Amerikaansche maatregelen zijn getroffen in overleg met de Nederlandsche emigrantenregee- ring en de goedkeuring der Brazi- liaansche regeering, die blijkbaar onder zwaren druk tot deze goed keuring heeft moeten besluiten. Men vraagt zich af of de presi dent der Ned. emigranten-regee ring het niet aangedurfd heeft openlijk te verklaren dat zij deze kostbare kolonie eenvoudig heeft uitgeleverd dan wel, wat waar schijnlijker is, dat haar dienaan gaande geen keus is gelaten, daal de Ver. Staten met een Neder- landsch protest weinig of geen rekening zullen houden. Ieder be grijpt dat hier met een der kost baarste Nederlandsche kolonies iets geschied is dat rechtstreeks indruischt tegen het volksbelang en waaraan het meeningsverschil tusschen de heeren Gerbrandy, Weiter en Steenbergen natuurlijk niet vreemd is geweest. Blijkbaar heeft prof. Gerbrandy een zoo snelle beslissing moeten nemen, dat tijd voor overleg en overeen stemming eenvoudig heeft ont broken. Steeds meer blijkt, dat de Ver. Staten zich niet meer vergenoegen met uitbreiding van hun machts sfeer door de bezetting van steun punten op Britsch gebied, maar dat zij alle overzeesche Europee sche bezittingen, waarschijnlijk onder de leuze van de Monroeleer „Amerika voor de Amerikanen" zoo spoedig mogelijk wenschten te annexeeren. De meening in beide huizen van het Congres. New York, 26 Nov. (D.N.B.) Om trent de aangekondigde bezetting van Nederlandsch Guyana hebben leden van beide huizen van het con gres meeningen uitgesproken. Voor een deel wordt daarbij de opvatting naar voren gebracht, dat het gaat om een „verdedigingsmaatregel van het Westelijk halfrond en om „bescher ming" van de Nederlandsche kolonie. Deze opvatting wordt ook in eenige hoofdartikelen uitgesproken, waarin gezegd wordt, dat geen onderscheid bestaat tusschen de bezetting van IJsland en die van Ned. Guyana. On genoegen daarentegen werd tot uit drukking gebracht door senator Nye. Hij eischte, dat wanneer werkelijk een gevaar aanwezig was, dat het uitzenden van troepen naar de Ne derlandsche kolonie noodig maakt, het Congres daarvan op de hoogte zou worden gebracht. De republikein- sche senator Aiken verklaarde, dat het er naar uitziet, alsof de Ver. Sta ten trachtten de geheele aarde te be zetten. In dezen zin spreekt de Washingtonsche correspondent van het interventionnistische blad P. M. van de mogelijkheid van verdere be zettingen, behalve de bezetting van Fransch Guyana en noemt het moge lijk, dat de Ver. Staten ook troepen naar Curasao en Aruba zullen zen den. PERSCOMMENTAREN. Amerikaansche bladen. Uit New-York wordt gemeld, dat de ochtendbladen uitvoerige commentaren over de bezetting van Nederlandsch Guyana publi- ceeren. De „Herald Tribune" wijst er op, dat thans Fransch Guyana volledig omsingeld en geïsoleerd is en dat de bezetting bovendien een voor treffelijke springplank voor later mogelijke Amerikaansche acties is, terwijl de samenwerking met de Nederlandsche regeering een waarschuwing voor Japan is. De militaire belangen van N. en Z.-Amerika komen hier dichter dan ooit bijeen en de strategische positie der Ver. Staten op de smalste plaats van den Atlanti- schen Oceaan tegenover W.-Afrika wordt verbeterd. De „New-York Times" merkt op, dat deze maatregel, gecombi neerd met de verklaring over de uitstrekking van de leen- en pachtwet tot hulp aan de gaullis ten, een eind maakt aan iederen twijfel, dat de samenwerking met de regeering te Vichy practisch is beëindigd, al zijn ook de betrek kingen met Vichy nog niet afge broken. Volgens de New-York Post" heeft de maatregel niet slechts ten doel de bauxietmijnen van Guyana te beschermen, maar het gebied tevens te gebruiken als lucht- en vlootbasis. Duitsche bladen. De „Berliner Lokal Anzeiger" vraagt wie eigenlijk dit tropenland HET GEVECHTSTERREIN IN NOORD-AFRIKA. KAART VAN PELT Op de kaart is de driehoek Sidi Omar-Bardia-Solloem aangegeven, het gebied waarin het Britsche offensief in de woestijn van Marmarica op 20 November begonnen is. De pantserveldslagen ten Zuiden van Tobroek en aan het front SolloemBardia zijn nog niet ten einde en zullen nog wel enkele dagen duren, daar de Britten op zeer krachtigen tegenstand stuiten en over de ontwikkeling van den strijd nog weinig te zeggen valt. pact vertegenwoordigde staten sprak, wanneer hij de vernietiging van het bolsjewsime als het doel noemde, waarnaar gestreefd moet .worden. Bonverlies door slordigheid is straibat**! bedreigt, omdat men van gevaar durft spreken. Het blad ziet in de bezetting niets anders dan annexa tie, dat wil zeggen: roof in haar meest brutalen vorm'. De „Berliner Börsenzeitung" wijst er op hoe hier opnieuw ge speeld wordt met den „bondge noot", en hoe democratische rech ten verkracht worden. Van een wensch der bevolking of een volks stemming heeft men niets verno men. De „Deutsche Allgemeine Ztg." noemt de zgn. bescherming der bauxietmijnen schaamteloos, daar Amerika aluminium voor zijn bewapening noodig heeft. Dc opvatting in Duitsche politieke kringen. In Duitsche politieke kringen beschouwt men den maatregel als een eersten militairen aanval op Z.-Amerikaansch gebied. Men heeft het masker van idealisme thans laten vallen. De bewering dat uit Fransch Guyana een be dreiging van de bauxietmijnen in Nederlandsch Guyana te vreezen is, wordt eenvoudig belachelijk ge noemd. Men ziet in den maatregel het begin van een verderen op marsch op het Z.-Amerikaansche vasteland. Men vermoedt, dat de Ver. Staten zich ook willen verze keren van de beheersching der verbinding tusschen Natal en Da kar. Wanneer Brazilië deelneemt aan de bezetting, moet dit onder sterken druk gebeurd zijn. Men verwondert zich niet over de hou ding der Nederlandsche emigran- tenregeering welke zeilt in het vaarwater van het Angelsaksische streven en niet versmaadt het loon daarvoor in klinkende munt in ontvangst te nemen. Italiaansch legerbericht. Rome, 25 Nov. (Stefani). Het 541e communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Op het slagveld in de Marmari- scbe woestijn hebben de strijdkrach ten der spilmogend'heden ook giste ren den geheelen dag verbitterd ge vochten. In de zóne van Bir El Gobi hebben, na een omsingelingsma- noeuvre, die den 23en was begonnen, de divisie Ariete en de Duitsche ge pantserde divisies de 22e Britsche pantserbrigade vernietigd. Opnieuw werden gevangenen gemaakt. De zuivering van het terrein, dat be zaaid is met onbestuurbaar geworden of in brand gestoken Engelsche pantserwagens, duurt voort. F.r zijn geen wijzigingen aan het front van Tobroek, waar de vijand met steun van artillerie en lucht macht door middel van pantserwa gens uitvallen trachtte te doen, die alle door onze troepen werden ver ijdeld. Twaalf pantserwagens wer den vernield, 3 vliegtuigen neerge schoten. Aan het front van Solloem stuit ten de aanvallen, welke de vijand met uit het O. aangevoerde divisies ondernam, op de vastberaden ver dediging der Duitsche en Italiaan sche troepen. Genoemd dient tè wor- Dit nummer bestaat uit zes pagina's. VERDUISTER GOED I ZON MAAN 26 Nov. ondre:: 17.35 27 Nov. op: 9.21 26 Nov. op: 14.50 onder: 1.07 3 Dec. Volle Maan. 's-Gravenhage, 25 November. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1, sub. 16 en 17, van zijn verordening nr. 108/40 (vierde verordening betreffende bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) binnen het kader van de verorde ning nr. 212/41 prof. dr. G. A. S. Snijder tot president van den Neder- landschen cultuurraad en den secre taris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, tot presi dent van de Nederlandsche cultuur kamer benoemd. den de prachtige houding van de divisie Savona, die verbitterd vocht en de belangrijkste stellingen hield. De verbonden luchtmacht greep door intensief bombardeeren en be schieten in, Ook de installaties en de haven van Tobroek werden herhaal delijk gebombardeerd. Bij luchtge vechten heeft onze luchtmacht 8 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten, 12 andere werden neergehaald door de Duitsche luchtmacht, die ook 6 op den grond staande vliegtui gen in brand deed geraken. Bij de hevige gevechten van dezen dag werden den vijand zware verliezen aan manschappen, pantserwagens en ander materiaal toegebracht. Ook onze verliezen zijn aanzienlijk. In het Z. van Cyrenaica bood het kleine garnizoen der oase Dzjala hardnekkigen tegenstand tegen den vijandelijken druk. Onze luchtmacht deed opnieuw heftige aanvallen op de gemotoriseerde Engelsche colon nes, die in de richting van dfe oase trekken. Wederom werden talrijke auto's der colonne getroffen en in brand geschoten. Engelsche vliegtuigen deden aan vallen op Tripolis, Benghazi en eenige kleinere plaatsen in Libye, waarbij geen slachtoffers te betreu ren zijn en slechts weinig schade is aangericht. Boven Tripolis heeft een onze jagers een Blenheim neerge schoten. Op Sicilië heeft gistermiddag het afweergeschut een Hurricane neer geschoten. De bestuurder werd ge vangen genomen. In Oost-Afrika kwam de vijand in contact met de vooruitgeschoven stellingen van Gondar. Met vlieg tuigen en artillerie viel hij onze ver- dediginigsstellmgen aan, die zich hef tig verweerden. Aan het N. front van Gondar werden vijandelijke af- deelingen voor het steunpunt Tsjertsjer (Walag) aangvalien en door onze formaties verstrooid". IN DEN WIE- RINGERMEER- POLDER zijn nog plaatsen, waar de vrucht bare zeeklei be dolven ligt onder een laag zand en veen. In werk verruiming is men nu bezig op deze plaatsen de veen- of zand laag af te graven. Duidelijk ziet men de af schei-. ding tusschen veen en klei. (Pol.-Kuiper) Zestig jaren lang streden arbei ders en arbeidsvrouwen in Neder land voor de vernietiging van de macht, die zij terecht zagen als de grootste bedreiging van hun bestaan en hun levensgeluk: Het kapitalisme. Zij voerden als niet-bezittenden een verwoeden klassenstrijd, tegen de bezittenden. Zij gaven gehoor aan stemmen van buitenaf die hen vertelden dat alle ellende, alle leed en kommer hen werd aangedaan door menschen van hun eigen Volk. Zij hadden hun „partij', hun „vakbeweging". Zij predikten staking en boycot en werden het slachtoffer van uitslui ting. Zij hoopten met den groei van hun aantal een gelijke verbetering van hun levenslot te kunnen ver krijgen. Pas later hebben zij ingezien, dat zij zich vergist hadden. De afge dwongen verbeteringen gingen te niet in de ellende van werkloosheid en stempellokaal. Het kapitalisme behield zijn macht. Het blééf heer- schen over den arbeid, het grootste bezit van den arbeider. De be langen van het kapitalisme bleven voorgaan boven die van den ar beider, Maar een nieuwe tijd is aangebro ken. Het nationaal-socialisme is ge komen. Het heeft in Duitschland het kapitalisme over-wonnen. Het heeft' bezitters en niet-bezitters sa mengesmeed tot een Volk dat als één man werkt aan hetzelfde, ge meenschappelijke doel, en dat in zijn geheel de vruchten van dien arbeid plukt. De op wraak zinnende kapitalisten van de internationale beurzen heb ben in een nieuwen oorlog hun ne derlaag in Duitschland weer willen goedmaken. Maar opnieuw onder vinden zij de kracht van een eens gezind Volk dat strijdt voor zijn be staan, voor de vrijheid van zijn ar beid! Duitschland gaf en geeft het voor beeld! Het nam de bescherming op zich van de Europeesche volkeren tegen het internationale kapitalisme. Er wordt gestreden voor Europa, óók voor Nederland. Daarom staan alle Nederlanders, die het einde, de bekroning van den strijd voor de vrijheid van den Ne- derlandschen arbeid willen zien, op de bres voor Europa met Duitsch land tegen het kapitalisme. J, de H.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1