DE TIJGER DE VUURRODE SCHOENTJES. Nieuwe pachtverordening uitgevaardigd. Commentaar van officieele zijde. Hoofdpijn en Kiespijn. RADIOPROGRAMMA. Interessante grepen uit het programma van den dag. ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 26 NOVEMBER 1941. Pagina 's-Gravenhage, 25 November Omstreeks de helft van het landbouwareaal in Nederland wordt door pachters bewerkt. De wette lijke regeling van de pachtverhou- dmgen op landbouwgebied heeft derhalve buitengewoon groote be- teekenis. Ook indien de grondregel „Boerenland in boerenhand" in den loop der komende jaren door de nieuwe agrarische- en grondpolitiek wordt verwezenlijkt, en het aan deel der pachthoeven daardoor ver mindert, zal desondanks de pacht als exploitatievorm van het bouw land niet geheel verdwijnen, doch naast den boereneigendom steeds een rol van beteekenis spelen. In een tijd, waarin door de oprichting van den Nederlandschen landstand de plattelandsbevolking zijn nieu we, definitieve beroepsorganisatie (heeft gevonden, behoort ook een definitieve regeling van de pacht tot de dringendste werkzaamheden. De pachtwet van 1937 heeft reeds den eersten stap gedaan naar een rechtvaardige regeling tusschen pachter en verpachter. De pachtwet van 1937 had evenwel aanzienlijke ■gebreken, die allerzijds werden in gezien en niet in de laatste .plaats ook door de kringen, die thans de drageTs van de nieuwe beroepsor ganisatie zijn geworden. Door een reeks uitvoeringsverordeningen en aanvullende bepalingen zijn enkele der hinderlijkste gebreken reeds verzacht. Desondanks is daardoor de noodzaak voor een grondige, hervorming niet opgeheven, inte gendeel, slechts te dringender ge worden. Deze hervorming is nu tot stand gekomen door de gepu bliceerde pachtverordening en wel door middel vaA uitvoerige, zorgvuldige voorbereiding, waaraan behalve de beide be trokken ministeries, landbouw en visscherij en justitie, een reeks erkende deskundigen heeft deelgenomen. Alle uit gevaardigde uitvoeringsveror deningen en de bruikbare grondgedachten van de huidige pachtwet zijn thans samenge vat in een werkelijke eenheid. Feitelijke inhoud. In tegenstelling tot de oude pachtwet, die een pachtovereen komst principieel voor onbepaalden tijd geldig verklaarde, overigens met de beperking, dat zij tot het twaalfde pachtjaar kan worden opgezegd, zonder dat den pachter rechtsmiddelen openstaan, brengt de nieuwe paehtregeling vaste pachtperioden en wel voor boerde rijen als geheel voor den duur van twaalf jaar en voor losse landerijen voor den duur van zes jaar. Daardoor heeft iedere pachter een vasten pachttijd, waarbinnen hij over'het algemeen geen opzeg ging heeft te verwachten. De pach ter kan derhalve zijn exploitatie op geruimen tijdsduur inrichten en ten bate van het algemeen het hoog ste rendement uit den hem toever trouwden grond halen. Een variable pachtcamon is prin cipieel ontoelaatbaar, omdat daar door prijsverschuivingen van de agrarische producten, die slechts worden uitgevaardigd tot instand houding of versterking van de rentabiliteit van het bedrijf op deze wijze niet den exploiteerenden pachter, doch den verpachter ten goede zouden komen. Uitzonderin gen zijn mogelijk, vooral voor over eenkomsten waarbij de pacht be staat uit een deel van de opbrengst van het land. De bepaling is gehandhaafd, dat pachtovereenkomsten schriftelijk moeten worden vastgelegd, doch in aansluiting op een reeds verschenen uitvoeringsverordening is in zoo verre ook plaats ingeruimd aan mondelinge pachtovereenkomsten, dat elk der partijen de schriftelijke vastlegging door de autoriteiten kan eischen. Een verbod omtrent wijziging in de bestemming van het gepachte land, opgenomen in het contract, kan worden opgeheven door de pacht controle, vooral indien dit verbod strijdig is met vermeerdering van de productie of met een exploi tatie in overeenstemming met de behoeften van den tijd. De pachtbescherming. In tegenstelling tot het hui dige recht, dat geen verlenging van de pacht kende, kan vol gens de pachtverodening ook. na afloop der pachtperiode van 12 of 6 jaar een pacht door den pachtrechter worden verlengd. Als de verpachter of een zijner familieleden het stuk land per soonlijk wil bewerken, kan een dergelijke verlenging principi eel niet geschieden. In deze mogelijkheid tot verlen ging ligt een der kernen van de nieuwe pachtverordening. De pach ter, die zijn bedrijf goed heeft ge leid, krijgt het recht, dat het ge pachte land hem principieel ter beschikking wordt gesteld geduren de een nieuwe pachtperiode die bij boerderijen 12 en bij landerijen jaar bedraagt. Het rechi, van den pachter op verlenging van de over- enkomst moet echter een grens vinden, als de eigenaar zelf de ex ploitatie weer ter hand wil nemen, daar anders het eigendomsbegrip op ongewenschte wijze zou worden on dermijnd. In dit geval gaat het rechti van den eigenaar voor dat van den pachter en daarmee blijft de pacht in tegenstelling tot erfpacht en beklemrecht gebruiksrecht met beperkten tijdsduur. Nopens wijziging van pachtrege- lingen zijn de bruikbare bepalingen van de huidige pachtwet overgeno men. Vooral kan telkens na verloop van drie jaar de pachtcontröle op verzoek van een der partijen de pachtvergoedingen opnieuw vast- stelleji, indien de goede trouw dit verlangt. De goedkeuringsprocedure. Een der grootste tekortkomingen van de huidige pachtwet bestond daarin, dat bij de goedkeuring wan pachtovereenkomsten zoowel de pachtrechter als ook de paehtbu- reaux bevoegd waren. Deze proce dure, die leidde tot een zeer uit- eenloopende goedkeuringspraktijk en daardoor vooral tot groote ver schillen in de pachtvergoeding, is geünificeerd. De paebtbureaux, die hun nut in de praktijk hebben be wezen, worden publiekrechtelijke hchamen met den naam „grond kamer" en zijn alleen bevoegd voor de goedkeuring van pachtovereen komsten, benevens voor alle andere beslissingen van zuiver economisch karakter tijdens den duur van een pachtovereenkomst In tegenstelling tot het geldende recht kan de grondkamer bij de goedkeuringsprocedure de pacht vergoeding ook tegen den wil van partijen definitief bepalen. Volgens de oude pachtwet moest de pacht contröle de overeenkomst nietig verklaren en kan dan den pach ter voo:r den duur van ten hoogste 2 jaar het gebruiksrecht verleenen op voorwaarden als juist geacht door de controle. Bij nietigverklaring en goedkeuring moeten de- grondkamers in de eerste plaats de algemeene belan gen van den landbouw in het oog houden en eerst in de tweede plaats de belangen van partijen. Dientengevolge zullen zij over eenkomsten nietig verklaren, in dien de aspirant-pachter on deugdelijk is of indien daardoor een bedrijf wordt verkaveld, voor al door gescheide verpachting van land- en bedrijfsgebouwen. In alle overige gevallen zal de grond kamer de overeenkomsten niet nie tig verklaren, maar de overeen komst op een gezonde basis plaat sen door wijzigingen naar haar goeddunken. Als compensatie voor de uitbrei ding van het recht der grondkamer bij de goedkeuring van pachtoven eenkomsten is de mogelijkheid tot beroep bij een centrale grondka mer ingevoerd. De pachtrechters. Voor alle geschillen, die uit een pachtovereenkomst voortvloeien, met inbegrip van een vordering tot ontruiming, zijn overeenkomstig de huidige regeling de pachtkamers van de rechtbanken bevoegd. Als beroepsinstantie blijft de pacht- kamer van het gerechtshof te Arnhem bestaan. De bevoegdheid van den pacht rechter blijft evenwel beperkt tot zuiver juridische geschillen. Bij strijdvragen'van zuiver economi- schen aard, vooral nopens de ver goeding van verbeteringen, die de pachter heeft aangebracht, is de grondkamer bevoegd. Bijzondere bepalingen om trent grensgevallen. De huidige pachtwet werd veelal ontdoken omdat de eigenaar een zetboer in dienst nam. Deze ont duiking wordt thans voorkomen, daar dergelijke overeenkomsten eveneens aan goedkeuring van den grondkamers onderhevig zijn, die overigens niet den inhoud hebben te onderzoeken, doch slechts moe ten nagaan of verpachting niet doelmatiger is. Dit voorjaar was het krachtens de vorderingswet noodig gras- en hooiland, ook voor zoover het niet was verpacht, opnieuw te verdee- len. Om deze toestanden te voor komen, kunnen de grondkamers voor overeenkomsten omtrent ex ploitatie van gras- enn hooiland en voor weideovereenkomsten bijzon dere bepalingelï uitvaardigen. Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. SCHOLENSTOPWETJE VERLENGD. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuur bescherming is bepaald, dat tot een nader te bepalen tijdstip wordt verlengd de werkingsduur van: a. het besluit van 19 November 1940, betreffende het stopzetten van scholenbouw, alsmede de in voering van het onderwijs in lichamelijke oefening aan lagere scholen; b. de artikelen 23t>fs, derde lid, 73, vierde lid en 88bis der Lager- onderwijswet 1920. Voorts blijft de in het besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming en van binnenlandsche zaken van 25 Maart 1941 voor het jaar 1941 opgenomen regeling ten aanzien van de vergoeding aan de besturen van bijzondere lagere scholen van de belooningen voor vakonderwij zers voor het vak lichamelijke oefening voor het jaar 1942 van kracht. Overgangs bepalingen. en slot- Onder de nieuwe pachtverorde ning vallen alle pachtovereen komsten, ook als zij tot dusver niet onder de bescherming van de pachtwet vielen, daar zij voor 1 Januari 1936 waren gesloten. Alle huidige pachtovereenkom sten, die voor onbepaalden tijd zijn gesloten, worden geacht voor een zekeren tijd te zijn aangegaan en wel voor 12 jaar, voor zoover het boerderijen betreft en voor 6 jaar, voor zoover het over landerijen gaat. Ook pachters, die na nietig-ver- klaring van hun pacht nog ge bruiksrecht hebben, kunnen in het genot van een langdurige pacht overeenkomst geraken. De pacht- prijsstopverordening wordt opge heven. In plaats daarvan komt de mogelijkheid de pachtvergoeding van alle bestaande pachtovereen komsten door de grondkamers te laten contröleeren. Daarmede is de mogelijkheid ge schapen om pachtovereenkomsten, waarvan de inhoud niet te rijmen valt met de huidige beginselen, hieraan aan te passen. Pachters en verpachters, die gebruik willen maken van deze mogelijkheid, moeten een desbetreffend verzoek binnen een halfjaar, nadat deze verordening in werking is getreden, bij de grondkamer indienen. De grondkamer kan deze wijziging, zoo noodig met terugwerkende kracht tot het begin van het loo- pende pachtjaar, invoeren. De invoering van een pacht op langen termijn met aanspraak op verlenging is ook in aanmerking genomen bij het recht op schade loosstelling van den pachter, die van het gepachte stuk land in het algemeen belang afstand moet doen. De schadeloosstelling van een pachter, die zijn land moet ontrui men in geval van onteigening of van requisitie, kan ook de gederfde exploitatie voor een grooteren ter mijn omvatten dan de twee jaar, die de huidige wetgeving voor schreef. TIJDELIJKE UTTKEERINGEN ONGEVALLENWET. De secr.-gen. van het dept. van sociale zaken heeft een nadere rege ling getroffen voor de berekening van toe te kennen tijdelijke uitkee- ringen, d.w.z. de uitkeeringen, die gedurende de eerste zes weken na het omgeval worden verstrekt. De ongevallenwet 1921 bepaalt ter zake, dat, voor de vaststelling van een tijdelijke uitkeering, als dagloon wordt aangenomen het loon, dat in de kalenderweek, voorafgaande aan het ongeval, gemiddeld verdiend js door een aan den getroffene gelijk- soortigen arbeider. Ten einde op vlotte wijze te kunnen voorzien in gevallen, waarin toepassing van dezen algemeenen regel tot onbillijk heden zou kunnen leiden, is echter aan het bestuur van de rijksverze keringsbank de bevoegdheid ver leend om, bij een door het departe ment van sociale zaken goed te keu ren besluit, voor alle arbeiders of voor bepaalde groepen van arbei ders het dagloon op andere wijze te bepalen. Een regeling is getroffen voor ar beiders, wier tijdelijke uitkeering, door bijzondere omstandigheden, bij toepassing van den algemeenen regel, zou worden berekend naar een te laag dagloon, met als onver mijdelijk gevolg een schadeloosstel ling, die niet als een billijke vergoe- dng voor hun loonverlies kan wor den beschouwd. Het dagloon, waarnaar de uitkee ring zal geschieden, is vastgesteld op ten minste het bedrag, dat voor de gemeente, waar de arbeider woon plaats heeft, als dagloon voor de bij wijze van werkverruiming tewerk gestelde arbeiders is vastgesteld. De nieuwe regeling treedt op I Decem ber a.s. in werking. DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Mor- gengesprekken voor den boer. 7.30 Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pL 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gr.pJL 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gr.pl. 11.Voor de kleuters. 11.20 Cello, piano en gr.pl. 12.Gerard Lebon en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.O. Hendriks en zijn orkest en pianospel. 14.Pianovoordr. en gr.pl. 15.Klaas van Beeck en zijn orkest. 15.30 Voor de zieken. 16.Cyclus „Het geweten"; 16.20 Gr.pl. 16.30 De Melodisten en solist. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Om- Omroeporkest en solisten. 18.30 Sociale zorg ook voor U. 16.45 Gr.pl. 19.Act. halfuur. 19.30 Om- roepsymph.-orkest. (Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.30 Gr.pl. 20.45 Om- roepsymph.-orkest en solist. 21.30 Gr. pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— BNO, Eng. uitz.: „National features of the Netherlands" of gr.pl. 22.15 Amus.-orkest en soliste (opn.) 23. 24.— Gr.pl. HILVERSUM H, 301,5 M. 7.15 Gr.pl. 7.308.45 Zie H'sum I. 8.45 Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.40 Voor de plattelandsvrouw. 11. Ensemble Lajos Veres. 11.45 Gr.pl. 12.Amabile-sextet. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.05 Musette- orkest. 13.30 Gr.pl. 14.Ensemble De Kwintslag" en gr.pl. 15.Naai cursus. 15.30 Viool met pianobegelei ding. 16.Zang met pianobegelei ding. 16.30 Gr.pl. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws- econ. en beursber. 17.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua". 18.15 Sport en lichamelijke opvoeding. 19.BNO: Wat Nederland schrijft. 19.10 BNO: Nieuwsber. 19.20 RadiotooneeL 19.40 Gr.pl. 19.45 Causerie „Brandende kwesties". 20.Gr.pl. (Vanaf 20.15 evenals H'sum I). 20.15 Salonorkest. 20.55 Zang en orgel. 21.15 De Ramblers (opn.) 21.45 BNO: Nieuws ber. 22.BNO: Toelichting op het Weermachtsber. 22.1022.15 Avond wijding. Ernstige muziek. Over den zender H'sum I wordt van 19.3020.30 uur en van 21.21.30 uur het tweede concert van de Bruckner cyclus uitgezonden. De dirigent is Pierre Reinards, uitgevoerd wordt de eerste Symphonie in D. kl. t. Het tweede deel van het concert brengt werken van Liszt (solist Ed. del Pueyo) en Wagner. Voor de vrouw. Mevr. M. Olff van Boven zal na haar drie eerste les sen een aanvang maken met de tweede naailes „Van oud nieuw maken", over den zender H'sum II (15.—15.20 uur). Sport. Over den zender Hilv. II valt van 18.1518.30 uur een vraag gesprek te beluisteren' met den heer H. W. H. Herberts, secretaris van de techn. comm. van den N.V.B. over techniek en tactiek van het voetbalspel. BARNSTEENTENTOON STELLING GEOPEND. Onder zeer groote belangstelling is gistermorgen in hét Rijksmuseum te Amsterdam de tentoonstelling .Barnsteen, goud der zee" door den gevolmachtigde van den rijkscom missaris voor de stad Amsterdam, Senator dr. Böhmcker, uit naam van den rijksommissaris Seyss Inquart geopend. In een der bovenzalen was een groot aantal autoriteiten en genoo- digden bijeengekomen, waaronder Senator dr. Böhmcker, hooge ver tegenwoordigers van staat, weer macht en partij, de burgemeester van Amsterdam, de heer E. J. Voute, d!e wethouders dr. J. Smit en ir. C. J. Neissen, de gemeente-secretaris, mr. J. F. Franken, de hoofdcommis saris van politie, kolonel S. Tulp en de hoofden van gemeentediensten en -bedrijven. Na een muzikale inleiding hield het hoofd der afdeeling pers en pro paganda - der Staatliche Bernstein- Manufaktur uit Königsberg, dr. Hellbeck, een zeer interessante voor dracht over „Barnsteen in de cul tuur van vroeger en thans". Na deze boeiende uiteenzetting, welke door de talrijke aanwezigen met diepe aandacht werd aanhoord, volgde de overname der tentoonstel ling door den burgemeester, die haar Ginder de auspiciën van de stad Am sterdam stelde. Hij hield daarbij een toespraak, waarin hij wees op de goede betrekkingen van Amsterdam met Koningsbergen en Danzig sedert de middeleeuwen. Spr. besloot met den wensch, dat een toenemend han delsverkeer deze goede betrekkingen zou bevestigen en dat deze tentoon stelling hiervoor een stimulans zou zijn. In opdracht van den rijkscommis saris verklaarde hierna Senator dr. BURGERLIJKE STAND. LANGEDIJK (17—23 Nov.) Geboren: Ingena Susanna, d. v. M. J. Van Keulen en A. C. Wols. Bert Steven, z. v. St. de Rijke en T. E. Willems. Pi-eter, z. v. Jb. Lindeboom en M. M. J. Brasser. Ondertrouwd-: Jelle de Jong en Antje Bak. Overled en: Teetje Bakker, oud 61 -jaar, d. v. J. Bakker en G. Blom. Jacob Deij, oud 73 jaren, echtg. v. H. E. van de Voorde. Glimlachje Had je niet een minder opval lend dessin kunnen nemen, Oskar, je weet toch, dat je vader het moet, dragen als het jou te klein is gewor den? Böhmcker de tentoonstelling ge opend. De genoodigden bezichtigden vervolgens onder leiding van dr. Hellbeck de expositie. 5. Ja, het duurde vast erg lang, voordat zé zo oud zou zijn als grootvader. Hierover zat ze na te den ken, terwijl ze op het heer lijkste plekje van de wereld zat. En dat wasde regenton ach ter het huis. 6. Daar zat je vlak bij een boom en dan kon je zo- heerlijk naar de vogeltjes luisteren, die er zaten te zingen. Wat zou het toch prachtig zijn, om groot te wezen, dacht ze. Je zou nooit meer op een stoel be hoeven te klimmen, als je ergens bij wilde komen, en je zou nooit meer vroeg naar bed hoeven 's .avonds. OeuiMeUm 52 door J. REGIS Daarop snauwde hij plotseling zijn bediende toe: „Ga maar weg! En vergeet niet, dat je van mijn welwillendheid af hankelijk bent! Neem je in acht! Ja weet, wat ik bedoel! Laat mijn automobiel in het vervolg- met rust! Zoo maak dat je weg komt!" Ledbitter aarzelde. „Mijnheerbegon hij. De stok van Walter Cray sloeg op den grond en de bediende ver dween zonder verder iets te zeggen. De philanthroop lachte zachtjes in zichzelf. Zijn gezicht had weer zijn welwillende uitdrukking gekregen en hij zei: ,,Het. was goed, dat ik dat van u gehoord heb. Nu heeft de kerel een lesje gekregen; voordat er schade werd aangericht. U was zeker wel erg verbaasd, meneer Wallion?" „Nee, niet zoo erg. Ik ben in mijn leven al te veel gezichten tegenge komen, achter welker eerzame mas kers ik iets heel anders ontdekt heb. Ik raad u aan, uw beschermende hand, niet van Leadbitter af te hou den anders kan het nog slecht met hem afloopen!" Walter Cray draaide zijn stok tusschen zijn vingers rond en glim lachte. „Zooals ik zei, monsieur: Alexan der is zoo verbazend dom, dat alles ervan afhangt, wie hem in de hana heeft. En nu ik hem toevalligerwij ze in de hand gekregen heb, kunt u ervan overtuigd zijn, dat ik hem iets zal voorspelen, waarvan hij niet ge droomd heeft". In de gele pupilen van den phi lanthroop zag de journalist dezelf de eindelooze rust als bij een ouden philosophischen, luien kater, en hij zei beleefd: „Daarvan ben ik meer en meer overtuigd, monsieur Cray!" Hij maakte een buiging en verliet het huis. „Nu begin ik iets van het heele geval te hegrijpen", dacht Wallion. „Er is dus iets belangrijks aan den gang. De heksenketel begint te brobbelen, spoedig zullen de gees ten zich in den damp ervan ver- toonen!" Leadbitter dom? Misschien! Maar toch niet zoo vreeselijk dom! Wallion krulde zijn lippen en sloeg met zijn wandelstok door de lucht, dat het suisde. Leadbitter de looper vooruitge schoven, schaak en mat! Hjj herinnerde zich een uitdruk king uit de schaakwereld: zwart bracht nu een schitterend loopers- offer". De journalist floot tusschen zijn tanden. Tja, wanneer men Leadbitter aan het spreken kon krijgen? Niet nu, maar later? Wanneer de voortreffelijke gepen sioneerde kampioensbokser met cte moordenaarsphysionomie zou be grijpen, dat hij ondanks alles maar een schitterend loopersoffer was? Toen Wallion het huis van Walter Cray verliet, had hij Leadbitter nergens meer gezien. De man hield zich verborgen. Wist hij, in welx gevaarlijk spel hij was verwikkeld? Dat was een nevenprobleem, waar over viel na te denken. In diepe gedachten verzonken, keerde de journalist naar huis terug. Hij vond Rambouillet met een couvert in de hand staan, dat hij nieuwsgierig bekeek. Daarna keek hij naar het geizcht van den bin nenkomenden journalist, dat duide lijk de sporen droeg van de onzach te aanraking met de vuist van den gewezen kampioenbokser, die thans als bediende van Walter Cray fun geerde. „Leadbitter en ik hadden een kleine woordenwisselingzei Wallion in antwoord op de vraag, die op het gezicht van den Fransch- man was te lezen. „Werkelijk? En waarover hebt u met elkaar gesproken?" „Hij sloeg me eerst in het gezicht, maar ik maakte hem daarna met een doorslaand argument sprake loos. Mijn vriend Cray besliste den strijd in mijn voordeel De Franschman lachte luid. „U en die philanthroop van u!" riep hij met vroolijk glinsterende oogen: „Ik heb bewondering voor zulk een vriendschap, trouw en duurzaam. Vooral duurzaam!" Wallion keek hem aan. „Tot in den dood!" zei hij zacht en zijn neusvleugels trilden. De glimlach verdween op het ge zicht van Rambouillet. De journalist greep met een hef tige beweging naar een sigaret en begon rookend op en neer te wan delen. ,De bewrijzen!" mompelde hij: „Ik moet de bewijzen hebben, dan „Intusschen", merkte Rambouillet bescheiden op, „moet u uw corres pondentie niet verwaarloozen". En hij rijkte den journalist den brief. „Het antwoord uit Turkije", voeg de hij er even rustig aan toe, maar met een oplikkering in zijn ooghoe ken. „Het is zoo juist gekomen". Met een uitroep van verrassing greep de journalist naar den brief en opende hij het couvert. Er zaten twee blaadjes in, die dicht met ma chineschrift waren beschreven. „Van den plaatsvervangenden chef der geheime politie in Constan- tinopel, zei hij onder het lezen: Hij begon voor te lezen: „Het verheugt me, U een dienst te kunnen bewijzen, na hetgeen U tijdens de onrustige dagen in Spanje voor me gedaan hebt. Ik heb persoonlijk een snel en gron dig onderzoek aan de nand van Uw mededeelingen laten instel len en ben tot de volgende resul taten gekomen. „De door U genoemde Issul is blijkbaar identiek met den „Tij ger" Issul Bey, die hier een tijdje geleden in het openbare leven een belangrijke rol gespeeld heeft. Heele families zijn door zijn toe doen ongelukkig geworden. Hij stond aan het hoofd van een ben de, die op groote schaal opereerde, en hij wist zich de hulp der auto riteiten te verschaffen, doordat zijn macht tot in officieele kringen was doorgedrongen. Dat de oude heer Koprilis door zijn schuld verdween, is zeker, evenals dat hij Clarendons bank door zijn intriges tot ondergang bracht, met de bedoeling, zich van het aan deelenkapitaal meester te maken. Clarendon schijnt echter het net, waarin hij verstrikt was geraakt, ontdekt te hebben en de twintig millioen in stilte in het Avond land te hebben ondergebracht. Issul Bey wilde zich daarover, wreken en Clarendon moest vluch ten. „Als een interessante bijzonder heid kan ik u verder nog mede- deelen, dat ik in ons archief ver schillende verzoeken van de poli tie uit Londen en New York heb gevonden, betreffende een opspo ring en aanhouding van een zeke ren John Fearenside. Deze Fea- renside moet in Massachussetts in 1877 geboren zijn en zich in 1904 als bankbediende in Chicago aan vervalschingen en bedrog op groo te schaal schuldig hebben ge maakt, ontsnapt zijn en later on der den naam Adam Power als stichter van een godsdienstige secte in New York opgetreden zijn, waarvandaan hij met de groote bedragen, die hij voor zijn kerk had verzameld, verdwenen is. Eenige jaren later werd hij in Londen opgespoord, waar hij een tijdlang in de hoogste kringen on der een naam, dien men liever geheim wilde houden, een vlot leventje leidde. Hij ruïneerde daar een twintigtal personen en onder nemingen en een hoogstaande po litieke persoonlijkheid schoot zich als gevolg daarvan voor het hoofd Het schijnt, dat de New-Yorksche en de Londensche politie zijn spoor tot aan Turkije gevolgd heeft, maar daar werd het weer verloren. Ik heb verschillende re denen om aan te nemen, dat Issul Bey dezelfde was als deze Fearenside, vooral op grond van de handige manier, waarop de on derzoekingen van de Westersche politie hier op het verkeerde spoor werden geleid. „Wanneer wij nu, na al die ja ren, weer met hem in aanraking zijn gekomen, dan moet ik U waarschuwen en U er opmerk zaam op maken, dat U met den koelblcedigsten, vindingrijksten en brutaalsten misdadiger van deze eeuw te doen hebt. Ik was niet in staat, U een betrouwbaar signa lement te verschaffen. Zijn hulp bronnen waren hier vrijwel onbe grensd en zijn wreedheid is nog grooter (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5