Invoering van pachtperioden van zes en twaalf jaar. Or. X" H. Instelling Nederlandsche Kultuurraad en Kultuurkamer. Dep. van V. en K. bestaat één jaar. we vernieuwt ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 26 NOVEMBER 1941. Pagina 4. De laatste onderverdeeld in 6 gilden. 's-Gravenhage, 25 November. Het heden verschenen Verordeningenblad bevat een Verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende den Nederlandschen Kultuurraad en een Verordening aan gaande een Nederlandsche Kultuurkamer. Verordening Kultuurraad. Aan de verordening betreffende de instelling van een Kultuurraad ont- leenen we: Artikel 1. De Nederlandsche Kultuurraad be vordert de ontwikkeling van het Nederlandsche kultuurleven en van de verzorging van de Nederlandsche kuituur. Hij is verplicht alle uitingen van het kultureele leven gade te slaan, zoomede alle diensten en in stellingen, welke op het gebied van het kultuurleven of de kultuurzorg werkzaam zijn, door het geven van adviezen te steunen en deze door het nemen van initiatief tot bepaalde werkzaamheden op te wekken. Artikel 2. De Kultuurraad is een rechtsper soonlijkheid bezittend openbaar lichaam. Zijn zetel is gevestigd te 's-Gravenhage. Artikel 3. Aan het hoofd van den Kultuur raad staat de president. Hij verte genwoordigt den Kultuurraad in en buiten rechte en benoemt een lid van den raad tot zijn vertegenwoor diger. Artikel 4. De Kultuurraad bestaat uit ten minste twintig leden. Zij worden door den president benoemd en ont slagen. Het lidmaatschap is een eereambt. Artikel 5. De president en de leden worden voor het aanvaarden van hun ambt beëedigd. De eedsformule wordt bij instructie van den rijkscommissaris vastgesteld. Artikel 6. De president is voor zijn beslis singen verantwoordelijk. De leden van den Kultuurraad dienen hem bij het nemen van een beslissing van advies. Voor het overige wordt de werkwijze van den Kultuurraad door den president bij reglement vast gesteld. Artikel 8. De president is bevoegd zich ge gevens te laten verstrekken door alle Nederlandsche autoriteiten, bureaux, instellingen, lichamen en inrichtin gen, zoowel van publiekrechtelijken als van privaatrechtelijken aard, be treffende alle aangelegenheden, welke op zijn taak betrekking heb ben. Verordening Kultuurkamer. Aan de Kultuurkamerverordening wordt het volgende ontleend: Artikel 1. Zij, die werkzaam zijn op het gebied van de beeldende kun sten, daaronder begrepen de bouwkunst en het kunstambacht, of op het gebied van de muziek, de literatuur, het theaterwezen, het filmwezen of het perswezen, worden in gilden vereenigd. Deze gilden vormen tezamen de Nederlandsche Kultuurkamer. Het is de taak van de Ned. Kul tuurkamer door de samenwerking van allen, die op het terrein van één barer groepen werkzaam zijn, de Ned. kuituur in het licht van haar verantwoordelijkheid tegenover de volksgemeenschap te bevorderen, de vakkundige, economische en maat schappelijke aangelegenheden der kultuurberoepen te regelen en over eenstemming te brengen in het streven der tot haar behoprende groepen. Artikel 2. De Ned. Kultuurkamer is een rechtspersoonlijkheid bezittend open baar lichaam in den zin van artikel 152 der Grondwet, en is gevestigd te 's-Gravenhage. Artikel 3. Hij die medewerkt aan de voortbrenging, de weergave, de geestelijke of technische bewer king, de verspreiding, de instand houding, het in het verkeer brengen of de bemiddeling tot het in het verkeer brengen van kultuurgoed, is verplicht lid te zijn van de Ned. Kultuurkamer, tenzij dit medewerken een uit sluitend commercieele, adminis tratieve, technische of mechani sche werkzaamheid is. Artikel 4. Onder kultuurgoed in den zin van deze verordening wordt begrepen: 1) Iedere kunstschepping of kunst verrichting, welke voor het publiek waarneembaar wordt gefhaakt; 2) iedere andere geestelijke schepping of verrichting, welke door middel van druk, film, radio-uitzending of geluidsband voor het publiek waar neembaar wordt gemaakt. Met druk wordt iedere soort van vermenigvul diging op een voor massavermenig vuldiging geëigende wijze gelijk gesteld. Artikel 7. De president kan bepalen, dat het lidmaatschap van de Ned. Kultuur kamer niet is vereischt in. gevallen, waarin van de uitoefening eener «werkzaamheid, (art. 3), slechts in onbeduidende mate of bij enkele ge legenheden sprake is. Zij moeten in het bezit zijn van een bewijs van vrijstelling. Zij zijn t.a.v. deze werk zaamheid ten volle onderworpen aan de verordenende en beschikking gevende bevoegdheid van de Neder landsche Kultuurkamer. Artikel 9. Vereenigingen en stichtingen, wel ke lid van de Ned. Kultuurkamer zijn of moeten zijn, zijn verplicht haar statuten met deze verordening en met de te nemen maatregelen in overeenstemming te brengen. Artikel 10. Joden of J oodsch-vermaag- schapte personen kunnen niet lid zijn van de Nederlandsche Kul tuurkamer noch van een ver- eeniging van personen, welke lid der Nederlandsche Kultuurkamer is of moet zijn. Voorts is aan dezen personen verboden: 1). Het oprichten of het deelnemen aan de oprichting van een vereeni- ging van personen, welke lid der Ned. kuituurkamer is of mpet zijn: 2.) Het in het leven roepen van een stichting of het deelnemen daaraan, alsmede het direct of indirect voor deel trekken uit het vermogen eener stichting, indien die stichting lid van de Ned. kuituurkamer is of moet zijn; 3). Het werkzaam zijn ten behoeve van een vereeniging van personen, als bedoeld onder 1, of van een stichting, als bedoeld onder 2, of als gast deel te nemen aan het geen door zoodanige vereenigingen personen en stichtingen wordt ge organiseerd. De secr.-gen. van het dep. van V. en K. kan in bijzondere gevallen toestaan, dat 1) een Jood of een Joodsch-vermaagschapte persoon lid van de Ned. kuituurkamer wordt; 2) Vereenigingen van personen of stichtingen, welke lid van de Ned. kuituurkamer worden; 3). Vereeni gingen van personen of stichtingen, welke lid van de Ned. kuituurkamer moeten zijn, van de verplichting lid te zijn worden vrijgesteld, indien haar leden uitsluitend Joden zijn of indien het stichtingsvermogen uit sluitend ten bate van Joden wordt aangewend. Artikel 11. Jood in den zin dezer verorde ning zijn: 1) Degenen die van meer dan één vol-Joodschen grootouder stammen; 2) Andere dan de onder 1 aange duide personen, die hetzij op 9 Mei 1940 tot de Joodsch-kerkelijke ge meenschap hebben gehoord of na dien datum daarin zijn opgenomen. Als Joodsch-vermaagschapte per soon in den zin van deze verorde ning wordt beschouwd oegene, die met een persoon, als bedoeld in lid 3, is gehuvd of daarmede in concu binaat leeft. Een grootouder wordt zonder meer als vgl-Joodsch aange merkt, wanneer deze tot de Joodsch- kerkelijke gemeenschap heeft be hoord. Artikel 12. De president van de Ned. kuituur kamer kan de toelating van een per soon als lid weigeren of een lid uit sluiten, indien uit feiten blijkt, dat de betreffende persoon niet beschikt over de betrouwbaarheid of de ge schiktheid, welke voor de uitoefe ning van zijn werkzaamheid is ver eischt. Artikel 13. Aan het hoofd van de Ned. kui tuurkamer staat de president. Hij ontslaat zijn plaatsvervanger, de gildeleiders en den dag. bestuurder. Artikel 14. De gilden der Ned. kuituurkamer worden voor zoover noodig onder verdeeld in vakgroepen. De leiders der vakgroepen worden met toe stemming van ,den president door den betreffenden gildeleider be noemd. Artikel 17. De kuituurkamer bezit binnen het kader van haar taak verordenende bevoegdheid in den zin van art. 153 der grondwet, die door den president wordt uitgeoefend. Artikel 20. Bij een ingevolge het bepaalde bij artikel 17 uit te vaardigen contribu- 'tiereglement kan worden gpregeld, welke contributie de leden van de Nederlandsche kuituurkamer aan haar dienen te .betalen. Er kunnen tuchtrechtelijke straf fen tot ten hoogste een duizend gul den worden gesteld, nadat het ver dachte lid en eventueel getuigen (art. 26) door degeen, die tot straf oplegging bevoegd is, zijn gehoord. Ieder die als getuige of deskundi ge is opgeroepen, is verplicht aan die oproeping gevolg te geVen en te getuigen. Bij weigering kan een boe te van ten hoogste duizend gulden worden opgelegd. Artikel 28. De Ned. kuituurkamer is aan het toeicht van den secretaris-generaal van het departement van volksvoor lichting en kunsten ohderworpen. Strafbepalingen. Hij die in strijd met het be paalde bij artikel 3 niet lid is van de Nederlandsche kuituur kamer of in strijd met het be paalde bij artikel 7 niet in het beizt is van een bewijs van vrijstelling en niettemin een der werkzaamheden, welke onder deze kamer vallen, uitoefent, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden. In dien dit het geVa1 is met ver- Het Verordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-gene raal van de departementen van justitie, van landbouw en vissche- rij en van financiën tot regeling van de pacht (pachtbesluit). Hieraan ontieenen wij: De Grondkamer is bevoegd bij' besluit te bepalen, dat op pacht overeenkomsten betreffende los land, hetwelk niet grooter is dan een door haar te bepalen opper vlakte, de bepalingen der artikelen 10, 26, 27, 3'0 tot en met 33, en 41 tot en met 46 van dit besluit niet van toepassing zullen zijn. Deze bepaling geldt niet, indien tusschen verpachter en pachter meer dan één pachtovereenkomst is gesloten en de gezamenlijke om vang van Ket, verpachte grooter is dan de in het vorige lid bedoelde oppervlakte. De pachtovereenkomst moet schriftelijk worden aangegaan. Zoo lang dit niet het geval is, is de pach ter niet gehouden den pachtprijs te voldoen. De pachter'is gerechtigd terug te vorderen hetgeen hij on verschuldigd heeft voldaan. Op verzoek van de meestygereede partij wordt de overeenkomst door de Grondkamer schriftelijk vastge legd. Openbare verpachtingen zijn- verboden, tenzij de Grondkamer voor de verpachting daartoe haar toestemming heeft verleend. De Grondkamer kan aan de toestem ming voorwaarden verbinden. De pachtovereenkomst geldt voor een bepaalden tijd. Deze tijd bedraagt 12 jaar voor een hoeve en 6 jaar voor los land, tenzij een langere duur is be dongen. Met toestemming van de Grondkamer kan een pacht overeenkomst voor eei korte- ren duur worden aangegaan. De Grondkamer verleent deze toes lemming slechts indien uit de bijzondere omstandigheden van het geval een korte duur van de over eenkomst redelijkerwijze voort vloeit en de landbouwbelangen hierdoor niet worden geschaad. Als niet beschouwd beperkingen, den bijzondere omstandigheden worden verpachter door derden opgelegd. Nietig is elk beding in een pacht overeenkomst, ingevolge hetwelk de geldelijke lasten, welke den ver pachter door publiekrechtelijke lichamen zijn of zullen worden op gelegd, geheel of ten deele ten laste van den pachter komen. Verlenging en verhooging. Een pachtovereenkomst eindigt door het verstrijken van den over eengekomen termijn. De pachter kan den in pachtzaken bevoeg'den rechter verzoeken, de pachtovereenkomst te verlengen. Dit verzoek moet ten minste een jaar vóór. het einde van de loopende p.. chtovereenkomst worden gedaan. In bijzondere gevallen kan ook een verzoek, dat na dit tijdstip is ge daan, in behandeling worden ge nomen. De pachter moet een verhooging van den pachtprijs gedoogen, wan neer gedurende een pachijaar of eenigingen of stichtingen, dan wor den de leden van het bestuur ge straft, behalve de besturders, van wie blijkt, dat het feit buiten hun toedoen is begaan. Deze verordening vindt op zijn vroegst toepassing vanaf het tijd stip, waarop het voor die werk zaamheid in aanmerking komend gilc'c is ingesteld. Hij die na de in stelling van een voor hem in aan merking komend gi de een werk zaamheid in den zin van artikel 4 wil blijven uitoefenen, moet bij den president van de Ned. kulturkamer onvci'wijld, cn wel uiterlijk binnen vier weken, een verzoek tot opne ming als lid in:i:?nen Hij mag de werkzaamheid blijven uitoefenen, zoolang op het in het vorig lid be doelde verzoek nog niet een eindbe slissing is gegeven. Op hot tijdstip, waarop het „fiim- gi.de" wordt ingesteld, gaat het ver mogen van den Ned. bioscoopbond in eigendom van de Ned. kuituur kamer over. De Ned. kuituurkamer wordt als opgericht beschouwd, zoodra twee gilden zijn ingesteld. een pachtseizoen de lastem, die den verpachter door publiekrechtelijke lichamen zijn opgelegd' wegens bui tengewone werken, waardoor des pachters bedrijf gebaat wordt, aan zienlijk hooger zijn geweest dan bij het aangaan van de pachtovereen komst. De Grondkamer. In elke provincie wordt door de secretarissen-generaal van de de partementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij een Grond kamer ingesteld'. De Grondkamer is een rechtspersoonlijkheid bezit tend publiekrechtelijk lichaam. Zij is samengesteld uit een voor zitter, een secretaris en ten minste vier deskundige leden. Deze wordt op aanbeveling van de Grondkamer door de secretaris sen-generaal van de departementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij benoemd en ontslagen. De voorzitter en de plv. voorzit ter of de secretaris moeten doctor in de 'rechtswetenschap, in de rechtsgeleerdheid' of de hoedanig heid van meester in de rechten, bezitten. Van het beroep tegen beslissingen der Grondkamer wordt kennis ge nomen door de Centrale Grond kamer, welke gevestigd is te Arn hem. De leden en plaatsvervangen de leden van de Pachtkamer van het Gerechtshof te Arnhem zijn van rechtswege tevens lid van de Cen trale Grondkamer. De Centrale Grondkamer beslist met vijf leden, van wie drie raads- heeren en twee niet tot de rechter lijke macht behoorende deskudigen. Van de uitspraken van de Pacht kamer staat beroep open op het Gerechtshof te Arnhem. Rede dr. Goedewaagen. 's-Gravenhage, 25 Nov. De secr.-gen. van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen heeft hedenavond voor den Ned. omroep een radiorede gehouden ter gele genheid van het éénjarig bestaan van het departement, waarin hij een overzicht gaf van wat in dit jaar tot stand werd gebracht en waarin hij het een en ander mede deelde over inrichting en werk wijze van het departement. Volksvoorlichting, aldus spr., o. m., is geen zaak van individu, onderneming of vereeniging, maar van den staat als dienaar des volks. Dit heeft geleid tot oprichting van een apart departement voor de volksvoorlichting. In de tweede plaats was er behoefte aan een meer intensieve behartiging van de belangen der kunst. Hierbij gold tevens de overweging, dat ook kunst regeeringszaak moet heeten en dat ook bij de kunsten het indi vidualisme van een voorbijgaand tijdvak niet meer aan de orde van den dag is. De werkzaamheden van het .dept. in het afgeloopen jaar heb ben twee hoofdstukken omvat. Al lereerst heeft het departement een cultuurpolitieke taak vervuld, die bestond in het steunen, stimulee- ren, ordenen, zuiveren en contro leeren van alle uitingen van Ned. cultuur voorzoovcr onder volks voorlichting en ..unsten ressortee- rende. In de tweede plaats is het dit eerste jaar bezig geweest met de organisatorische en propagandisti sche voorbereiding der Ned. cul tuurkamer, het lichaam, dat niet zoo zeer de cultuurpolitiek, als wel de belangen (vakkundig, econo misch en sociaal) der cultureele werkers te behartigen heeft en dat tegenover de overheid de functie van een cultureele.beroepsvertegen woordiging heeft. Spr. behandelde achtereenvolgens de diverse afdee- lingen van het departement': de pers, de radio, de film, de actieve propaganda. Bij de samenvatting van deze voorlichtingsafdeelingen stelde spr. nog eens met nadruk vast, dat „voorlichting nooit neutraal, maar altoos gericht is. Dit wil niet zeg gen, dat zij niet waarheidsgetrouw of niet objectief is. Goede voorlich ting heeft steeds tweeërlei leidend LEVENSLOOP W. B. ENGELBRECHT COMM. PROV. UTRECHT. 's-Gravenhage, 26 Nov. Willem Bernard Engelbrecht is op 11 Aug- 1881 te Batavia geboren, als zoon van wijlen mr. W. A. Engelbrecht, oud-lid van dien raad van Ned.-Indië. Na hiet gymnasium Willem III te Ba tavia, dat te Delft en een handels school, volgde hij een specialen cur sus voor den oonsulairen dienst. Na in 1902 met goed gevolg het eerste examen te hebben afgelegd, begaf hij zich naar Engeland, alwaar hij een 3-tal jaren werkzaam was aan de consulaten te Cardiff en New port alsmede aan het consulaat- generaal te Londen. In 1905 werd hij benoemd tot leerlinig-consul te Hamlburg, waar hij tot 1907 bleef en was vervolgens eenigen tijd werk zaam aan het dept. van buitenland- sche zaken. In 1908 legde hij het examen voor vice-consul af, waarna hij te Antwerpen werd geplaatst. Van 1909 tot 1911 was de heer Engelbrecht vice-consul te Hamburg. 'In September 1911 volgden een dienstreis naar Bulgarije en een korte zending naar Birma. In 1913 was de heer Engelbrecht tijd. zaak gelastigde te Bangkok en van 1914 tot 1918 belast met de waarneming van het conulaat-generaal te San tiago, welke zending als voorberei ding diende voor de vestiging van een gezantschap in' Chili. Hierna kwam de opdracht de onderhande lingen te doen over het herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen ons land en Venezuela, met als re-^ sultaat het door hem met den Vene-'' zolaanschen min. van buitenland- schen zaken ter zake gesloten ver drag. In 1921 volgden onderhan delingen te Madrid over de sluiting van een handelsaecoord. Hierna werd de heer Engelbrecht benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister in Chili, waar hij tot 1928 bleef, toen zijn benoeming volg de tot buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister in Polen. Ten slotte werd uit bezuinigingsover- wegingen het gezantschap te War schau opgeheven. 10 Oct. 1941 werd hij benoemd tot commissaris der prov. Utrecht. ECONOMISCHE RECHTER. Zitting van Maandag 24 Nov. (Vervolg.) Verboden kool geteeld. De directeur van een tuinbouw- onderneming, P. Bakker uit Enkhui zen, móest terecht staan, omdat hij op de gronden van de onderneming kool'had laten telen, hoewel hij als straf voor een vroegere overtre ding dat niet mocht. Hij beweerde, dat niet hij, maar zekere C. van hem een stuk grond had gehuurd en voor eigen rekening de kool had verbouwd. Uit het vooronderzoek was echter gebleken en uit de ver klaring van een controleur bleek het opnieuw, dat genoemde C. bij verdachte slechts in loondienst was en in opdracht van verdachte de kool had geplant. Verdachte hield hierop een uitvoerig, op schrift gë- steld betoog, waarin hij scherpe verwijten deed aan de vroegere re geerders, die last gaven tot ver nietiging van groenten, terwijl on der dat zelfde regiem biddagen werden gehouden om een goeden oogst. Stelselmatig was hij vervolgd, omdat hij zich verzette tegen die zondige practijken en ook nu wferd hij nog steeds' gehinderd en dat, terwijl de productie zoo groot mo gelijk moet zijn De officier zei, dat verdachte van oudsher zich tegen alle overheids- bepalingen heeft verzet. Hij tracht te nu weer een ander voor zijn da den te laten opdraaien:. G., die het land van verdachte zou hebben ge huurd, is gewoon in loondienst bij verdachte en heeft zelf heelemaal geen teeltvergunning. Spr. bedreig de verdachte met zeer strenge maat regelen, indien deze zijn' oude poli tiek bleef doorzetten. „We zullen een kijken wie 't langst volhoudt: de justitie of Bakker". De officier vorderde ten slotte f 1000 of 100 dagen. Verdachte: Ik protesteer absoluut tegen wat de officier zegt. De rechter achtte het ten laste ge legde volkomen bewezen. Wat ver dachte beweerde over het verhuurd zijn van het betrokken perceel tuin grond, werd door hem niet aan vaard Mede omdat verdachte voort durend tegenwerkt, veroordeelde de rechter hem conform den eisch. beginsel: 1. zich te houden aan de feitelijke objectieve werkelijkheid er. 2. het welzijn vah heel het volk te dienen en dus niet „neutraal" te zijn." Hierna gaf spr. een overzicht van de vier kunstafdeelingen van het departement: muziek; theater en dans; bouwkunst, beeldende kunst en kunstambacht; letteren. Verdachte zei nog, dat hij erg on billijk was behandeld en zijn recht zou zoeken. Schapenmoordenaars, Te Zwaag werden op 7 Novem ber twee schapen clandestien en op min of meer moorddadige wijze ge slacht door twee inwoners van Zwaag, V. Homan en Q. Meester. Voor dat feit stonden ze Maandag reeds voor den rechter Het waren niet de eenige schapen die ze had den geslacht, kort tevoren waren er nog twee dieren naar de andere wereld geholpen. Het vleesch ver kochten de' beide Zwagenaars voor gezamelijke rekening. De zaak was uitgekomen, doordat de 12-jarige zoon van Homan was aangehouden, toen hij op de fiets een partijtje vleesch naar een klant bracht. De officier vorderde tegen beiden 10 maanden gevangenisstraf. Na een pleidooi door den verdedigers, mrs. Kamminga en Leesberg Jr., veroordeelde de rechter Homan tot 9 maanden gevangenisstraf en Meesier, omdat die verminderd toe rekenbaar moest worden geacht, tot het minimum, n.l. 6 maanden ge vangenisstraf 488e STAATSLOTERIJ. EERSTE KLASSE TWEEDE L2J6T Trekking van 25 November. PRIJZEN VAN ƒ20. 1018 1162 1389 1640 1769 1845 2185 2481 2636 2909 3135 3275 3417 3659 3829 3982 4032 4250 4363 4482 4628 4849 5155 5328 5618 5894 6097 6379 6650 6852 7004 7246 7365 7517 7673 7969 8105 8349 8512 8713 9021 9077 9408 9653 9882 1010 1158 1382 1619 1758 1837 2157 2450 2635 2886 3107 3213 3357 3493 3802 3958 4007 4204 4333 4471 4625 4778 5144 5301 5490 5872 6037 6374 6646 6812 7001 7138 7334 7497 7632 7899 8077 8335 8500 8681 9010 9072 9367 9597 9861 10009 10033 10160 10164 10313 10321 10392 10416 10752 10816 10898 10910 11028 11048 11153 11271 11517 11527 11679 11693 11907 11933 11997 12047 12281 12349 12563 12587 12775 12783 12884 12921 13067 13156 13271 13275 13512 13517 13757 13783 13844 13847 14008 14035 14205 14249 14408 14410 14646 14691 14855 14919 15149 15151 15282 15364 15484 15554 15644 15710 15944 15963 16046 16076 16307 16326 16543 16580 16722 16777 16910 16954 17159 17203 17315 17325 17638 17660 17911 17938 18121 18159 18308 18318 18415 18418 18581 18621 18726 18730 18805 18827 18910 18924 19067 19078 19215 19331 19533 19538 19629 19669 19788 19804 19941 19962 20145 20198 20418 20509 20579 20630 20799 20871 2J.047 21084 21203 21211 21292 21297 21398 21404 21659 21714 21892 21901 1030 1191 1413 1667 1762 1859 2191 2547 2648 2981 3137 3282 3422 3664 3846 3986 4106 4258 4365 4484 4630 4949 5171 5333 5650 5922 6134 6455 6660 6872 7007 7250 7385 7535 7699 7992 8143 8362 8520 8804 9024 9118 9482 9679 10044 10209 10323 10441 10823 10942 11066 11341 11549 11714 11943 12084 12377 12614 12803 12986 13163 13279 13686 13786 13873 14044 14260 14464 14694 14955 15190 15366 15571 15740 15976 16129 16329 16588 16810 16957 17226 17407 '17680 17945 18261 18332 18419 18636 18751 18828 18925 19101 19338 19544 19670 19810 19972 20202 20510 20635 20934 21088 21215 21301 21429 21750 21919 1046 1226 1420 1698 1765 1874 2196 2548 2664 2983 3175 3297 3428 3694 3854 3994 4118 4263 4383 4503 4638 5011 5174 5343 5687 5989 6157 6529 6733 6905 7013 7254 7393 7582 7769 8020 8158 8372 8579 8885 9032 9147 9484 9691 10047 10232 10326 10501 10858 10950 11072 11386 11600 11816 11944 12135 12404 12629 12812 12994 13172 13356 13688 13798 13908 14083 14270 14481 14762 14978 15219 15403 15584 15836 15981 16131 16350 16614 16837 16975 17244 17427 17751 17983 18264 18350 18432 18645 18757 18833 18931 19115 19385 19578 19681 19865 20004 20287 20521 20680 20935 21094 21222 21328 21438 21768 21934 1085 1250 1469 1699 1771 1903 2230 2587 2678 3002 3177 3302 3432 3720 3897 3997 4119 4280 4397 4548 4656 50 «J 5191 5417 5695 6009 6217 6550 6747 6987 7041 7303 7410 7583 7777 8026 8283 8395 8613 8895 9034 9172 9492 9763 10059 10257 10357 10545 10870 10957 11086 11391 11633 11848 11956 12154 12490 12644 12822 18188 13364 13698 18830 13933 14172 14328 14507 14779 14996 15233 15411 15591 15881 15999 16170 16387 16663 16864 17114 17289 17551 17796 18015 18265 18373 18436 18666 18760 18864 18936 19124 19413 19585 19704 19887 20037 20322 20536 20701 20965 21115 21224 21339 21501 21774 21996 1123 1331 1541 1717 1785 1987 2307 2610 2712 3041 3196 3339 3460 3741 3946 4130 4286 4399 4553 4728 3078 5225 5431 5731 6025 6227 6592 6798 6993 710S 7324 7436 7589 7796 8028 8284 8403 8646 8961 9036 9189 9528 9787 10093 10288 10388 10626 10873 10959 11093 11396 11642 11874 11966 12234 12511 12648 12841 18208 13403 13713 13834 13940 14177 14379 14532 14796 15003 15257 15423 15610 15914 16213 16447 16690 16891 17129 17297 17588 17807 18032 18288 18401 18493 18709 18783 18869 18956 19154 19502 19598 19721 19897 20066 20249 20558 20706 21007 21134 21226 21352 21561 21861 21999 1158 1346 1554 1749 1827 2048 2351 2616 2740 3066 3197 334S 3473 3777 3956 4179 4316 4455 4623 4748 5090 5237 5440 5793 6032 6317 6611 6804 7131' 7331 7462 7592 7885 8052 8300 8422 8674 8969 9059 9352 9567 9794 10125 10297 10390 10728 10882 10982 11107 11442 11670 11886 11983 12238 12553 12759 12866 13267 13505 13714 13842 13949 14187 14389 14586 14799 15038 15273 15477 15630 15938 16275 16465 16694 16908 17156 17305 17599 17824 18100 18306 18402 18547 18712 18798 18881 18992 19168 19525 19617 19733 19904 20105 20278 20566 20708 21028 21154 21286 21357 21583 21863 l99 "Wat is dit?... 'n metalen kruisje... nee. 'n X-teeken. Laat ik, U tpaar in m'n zak steken. Je kunt niet veten. Pardon, maar wist U dat Distel geld had! Ik heb hier 82 biljetten van 1000 gulden gevonden,,# Hé nee. dat wist ik zeer zeker niet! Hoe kwam die daaraan Zeg. Bruins, wat ik ook nog vond. was dit agenda'tje. Er staat niets bijzonders in. alleen eiken Dinsdag- avond staat erj „Biljarten Piet. 8 uur". En achterin vind ik Piet zijn telefoonnummer. Dit is 873654. Laat dat eens voor me opzoeken. n Kwartier later....» Nummer is van 'n cafétje „De Dwijl".In de RiouwstraaL H'm. Hij zoekt z'n biljart wel ver van huis. Misschien vergis ik me. Bruins, maar ik g9 daar eens kijken op Dinsdagavond. Baat 't niet. dan schaadt 't niet! 143ste Jaargang EEN REDE 1 Berlijn, 26 Nov. (D receptie welke ministe trop vanmiddag in 1 ter eere van de staat thans zijn gasten zijn, heeft hij een uitvoeri; den, waarin hij een oi het ontstaan en vei oorlog en de Duitsche de huidige situatie op buitenlandsche politie: Hij wees er op, dat solini reeds meer dan het bolsjewistische hadden en den strijd derfelijke systeem had den. Zij stieten op groc in de buitenwereld en grijpelijk dat Engelan Dantzig en een autov corridor een oorlog op Engeland weigerde a: aanbiedingen welke v had overgebracht en 1 vast, dat dit zeer onve weest. Het bolsjewisme worden. Spreker schetste het oorlog en kwam daarn; aan het Oostfront, een pelijke vrijheidsstrijd, eens zal zien als besli; voor het verloop van voor het lot van Eur komst der geheele cult wees er op hoe Duitse tuin werd geleid. Stal 1939 reeds op een afj in het Westen, waar jewisme gemakkelijk Europa zou vinden en lukte, spande hij same: logshitsers Engeland en Het is Duitschland ui van de geheime zitting gelsche Lagerhuis in 1 dat men daar na de van Frankrijk bezorgd oorlogskansen, waarna toezegging van de hulp Rusland en dtn steun d kon doen. De overeenk Londen en Moskou slechts de lang gehc plannen. Spr. wees e de hoogste katholiek! die Sovjet-Rusland hef van het atheïsme hadde plotseling verkondigder wieg van het christe: weest. Na vijf maander militaire hoop der A Europa vernietigd, v veldtocht welke de gro< daad uit de wereldgesc Spr. beschreef de f macht en de terreinhin het O. front. De bolsjev jaren in de sfeer van geleefd, opdat men Eur nen verpletteren. Dooi ning is Europa voor goi blokkade bestand en d in het reusachtige be werkt reeds aan het tiëel. Het overwicht van c het Driemogendhedenps verdwijning van Ruslar geworden, dat geen co daartegen op den duui ten. Ook N.-Afrika Oosten zullen zich op c aan de uitwerking de ontplooiing kunnen ont minister wees op de gu van Japan en zette di here Roosevetl met leugi zijn land in oorlog mei Wilde brengen. Niet het volk maar net internationalen Jode schuldigen. Of en in welken om Staten oorlogsmateriaal vijand leveren en of zij aan den oorlog deelnerr den afloop van den oorle veranderen. De Ameri geering heeft slechts eer tie voor haar oorlogspol nen. Mocht er desond: oorlog ontstaan, dan sta geschiedenis vast. dat woordelijkheid bij pres velt berust. Engeland zal ondergaan. De minister wees te van Roosevelts actie op gen een afleiding te vir mislukking van zijn bii politiek. Roosevelt moe worden als de aansticht schuldige aan den oorlog zal er uiteindelijk de la ellende van dragen. Eng wereldrijk zien afbrokk steeds grooter afhanke derden geraken. Door de treerden strijd van Dui zijn bondgenooten zal h eiland worden verwoest laat ondergaan. Duitschland capituk Sinds de ineenstorting rijk heeft Duitschland j voelhorens meer uitgesl dit ook niet doen. Churcl ringen kunnen slechte be dit vredesverlangen in I staat. Er zullen geen re men in Duitschland o gebieden en nooit zal Duitschland capituleeren Met de moderne macht een revolutie in de beze uitgesloten, en in één op; het volkomen eens: Enj op het vaste land nooit n

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6