KAART- DE VUURRODE SCHOENTJES. huig iv. Wij Helpen Nederlanders Or. X !ZL WW1 AGENDA. ALLES AVONDJES De beteekenis van de Nederlandsche kuituurkamer. JuUsf AMSTERDAMSCHE BEURS g* h ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 27 NOVEMBER 1941. Pagina 2. ONBEWAAKTE OVERWEG. Doodelijk ongeluk. Op den onbewaakten overweg aan den Hulk, onder de gemeente Berkhout, is gistermiddag omstreeks half twee een vrachtauto van den wegenbouwer Ooms uit Avenhorn gegrepen door den personentrein, d.e om 12.50 uur van Amsterdam naar Enkhuizen vertrekt. De be stuurder merkte den trein te laat op. Hij trachtte nog door vol gas te geven tijdig den overweg te pas- seeren, doch dit gelukte niet. De auto werd achter aan den laadbak gegrepen. Drie der inzittenden werden gewond, van wie één vrij ernstig. De vierde, de 28-jarige J. Westerveld uit Scharwoude, die op het laatste oogenblik uit de auto was gesprongen, geraakte onder den trein en werd zoodanig gewond, dat hij na enkele minuten overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één kind. Zeer spoedig waren dr. van der Linden en dr. Koppen aanwezig, evenals de politie van Berkhout en de burgemeesters van Berkhout en Avenhorn. De bestuuz'der en de twee overige personen werden in een boerderij ondergebracht, waar medische hulp werd verleend. Naar wij nog vernamen was on langs door de spoorwegen ter plaat se een verlichtingsapparaat aange bracht, dat echter nog niet in werking was. IN MEMORIAM. Leo Gestel 1"- Vier dagen na het bereiken van zijn 60ste levensjaar overleed te Laren een der belangrijkste schil ders van de Berger School, Leo Gestel. Meester over den vorm als wei nigen, van een steeds opvallende distinctie in al zijn werk, steeds rijker wordende in zijn coloriet en dieper grijpende naar het levens mysterie, behoorde Gestel tot die genen, tot wie wij opzien als tot de vernieuwers van de schilderkunst. Leo Gestel werd in Woerden ge boren. Hij teekende en schilderde van jongsaf, onder leiding van zijn vader W. Gestel. In Amsterdam bezocht hij de Normaalschool voor teekenonderwijzers en volgde hij ook de avondteekenlessen op de Rijksacademie voor beeldende kunsten naar figuren, onder prof. Aug. Alebé. Schilderen was voor hem leven. Hij werkte in Spanje, Zuid-Frank rijk, Italië, het Ertsgebergte en Beieren. Ook in ons land in Ber gen, Koedijk, de Beemster, Naar- den, Nieuwkoop, Nijmegen en Spakenburg heeft hij veel en be langrijk werk gemaakt. Ook zijn periode in België aan de Lije is een zeer belangrijke. Gestel vernieuwde zich steeds. Hij veranderde dikwijls van pictu rale richting, ging van een vlak decoratieve kunst naar 't recente- beeldend cubisme en vandaar naar het tot de traditie weerkeerend neo-classicisme over. Toch was hierbij steeds sprake van een groei langs lijnen van geleidelijkheid. Tweemaal, en wel eenmaal als opvolger van prof. Dake en een maal na het overlijden van prof. Roland Holst, werd Gestel aange zocht om professor te worden aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, doch hij verkoos daarboven het leven van den vrijen kunstenaar. De paar laatste jaren werkte hij aan een groote regeeringsopdracht; muurschilderingen in het postkan toor te Hilversum. Steeds werd hij door een werkdrift bezield en altijd maar weer vreesde hij dat hem den tijd zou ontbreken, zijn werk af te doen. Toen hij voor enkele weken weer door zijn maagkwaal aan het ziekbed werd gekluisterd, was het ook zijn groote angst, dat hij het werk, waarmede hij thans bezig was en waarvoor hij gelukkig veel voorbereidend werk heeft verricht, niet zou kunnen beëindigen. Van 1909 tot 1918 bezocht hij regelmatig des zomers Bergen, waar hij zich tot 1929 permanent vestigde. Tijdens een atelierbrand in 1929 ging belangrijk werk, o. m. uit de reisperiode 19231928 ver loren, doch gelukkig is die periode vertegenwoordigd in de collectie Boendermaker, die wel de grootste verzameling van zijn werk vóór 1932 bezit. Ook in verschillende musea, o. a. het Stedelijk Museum te Amsterdam, is zijn werk verte genwoordigd. Na 1930 vestigde hij zich in het Gooi, dat hem echter nooit heeft bevredigd. Steeds gingen zijn ge dachten naar Bergen uit. Nog de 15e dezer schreef hij in een vriendenbrief: Wij denken altijd naar Bergen toe en zien dan alles nog zoo levend voor ons, de natuur, de menschen, de huizen, en aan dat land denkende, hoor je de pol dervogels krijschen en de zee schuren. Je woont waar je wer ken kunt. Het leven is nu een maal niet een speurtocht om het paradijs op aarde te zoeken, (en als je het Vindt niet weer te kunnen werken) maar het Gooi heeft mij nooit aangetrokken. Thans is deze kunstenaar niet meer, maar zijn werk zal yan zijn leven getuigen. Wij zijn er van overtuigd, dat met Gestel een van de erflaters onzer beschaving is heengegaan. Zijn stoffelijk overschot wordt Zaterdagmiddag, na aankomst van den trein van 11.46 op de begraaf plaats „Westerveld" ter aarde besteld. D. A. Klomp. GESLAAGD. Het diploma voor machineschrij- ven werd behaald door de dames A. Griffioen en E. Paleari alhier met resn 183 en 1-73 aanslagen per min. ALKMAARSCHE VEREENIGINGSRAAD. Gisteravond had in de groote zaal van de Harmonie de eerste der kunstavonden plaats, georga niseerd door den Alkmaarschen Vereenigingsraad. Een vijftal Alk- maaTsche vereenigingen op kunst gebied deed zich hooren. Heden avond zijn vijf andere vereenigin gen aan de beurt. De zaal was ge heel bezet. De avond werd geopend door den voorzitter van den Alkm. V. R., mr. V. Leesberg. Deze richtte in de eerste plaats een hartelijk woord van welkom tot de aanwe zigen, in 't bijzonder tot de verte genwoordigers van het Gemeente bestuur, den burgemeester en de wethouders mr. de Groot en van Slingerland. Het streven van den A. V. R. is gericht op het vormen van een hechten band tusschen de Alkm. Ver. Op den sportdag, in den zomer gehouden, is duidelijk gebleken wat de sportvereenigingen pres- teeren. Het succes is groot geweest. Thans is het de beurt aan de ver eenigingen op kunstgebied. Het comité heeft dit beschouwd als een experiment en de beide avonden zullen het bewijs moeten leveren dat zij reden van bestaan hebben en jaarlijks herhaald zullen kun nen worden. Met de beste wen- schen voor het slagen van dit expe riment verklaarde mr. Leesberg, na nog eenige huishoudelijke me- dedeelingen te hebben gedaan, dezen eersten kunstavond voor geopend. Het eerst was toen de beurt aan de Muziekver. Excelsior, die, inge leid door trommels en bazuinen, onder leiding van haren directeur, den heer G. Anderson, een marsch van Fucik ten gehoore bracht, daarna de Valse Poudrée van Popy en ten slotte de opera-fantasie „Attila" van Verdi. De uitvoering van deze nummers verwierf luid applaus. Vervolgens trad op 't Ned. Herv. Kerkkoor onder leiding van den heer J. F. de Haas. Dit gemengde koor gaf een mooie uitvoering van Psalm 103, van Mobach. De bari ton-solo werd gezongen door den heer H. de Haas, eenige kleinere soli door leden van het koor. Ook deze vereeniging vond veel bijval. Als laatste optredende vóór de pauze hoorde men de Muziekver. Alcmaria Victrix, dir. de heer G. Pranger. Een wals van Strauss, een ouverture van Mozart en een marsch werden met succes uitge voerd. Na de pauze werd eerst door de Tooneelver. Ontwaakt opgevoerd een blijspel in één bedrijf: Het Slippertje, en de aanwezigen heb ben meermalen hartelijk gelachen om de twee vrienden, die zoo graag naar Antwerpen wilden. De avond werd besloten met het optreden van het mannenkoor Orpheus. Dit groote koor heeft zich, onder de uitstekende leiding van den heer Karei Böhne, van zijn beste zijde laten kennen en van de nummers Saltarelle van Saint Saëns en Zigeunerleven van Roeske een prachtige en luid toegejuichte uitvoering gegeven. Een mooi besluit van een zeer geslaagden avond. ALKMAAR. GEBOREN: Adriaan J., z. van An- dries Kesselaar en C. Houtkooper. Maartje, d. van Wilhelmus J. Duive- man en J. Bakker. GETROUWD: Johannes A. Brug man en Sara J. Brakenhoff. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Zestien jaar (rom.-dram.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur hoofdnummer Gasparone (operette) Alle leeftijden. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Eén te veel aan boord (rom.-sens.) 14 jaar. Hedenavond geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De gasman (hum.) 18 jaar Donderdag 27 November. 7 uur, Harmonie, kunstavond van wege den vereenigingsraad; muziek, zang en tooneel. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, cabaret avond N.R.V. afd. Alkmaar. Zaterdag 29 November. 7.45 uur, 't Gulden Vlies, opvoe ring blijspel „De poets van Akker- lust" door Ulvadero. voor Uw LANGESTRAAT 28 AUTOBOTSING. Op den Kennemerstraatweg, ter hoogte van het Blockhovepark, is gisteravond plm. 7 uur een treiler op een Citroën-personenauto gere den, waarin drie personen zaten, van wie één uit Breda en de beide anderen uit Overveen kwamen. Alle drie werden gewond en door den G.G.D. naar het Centraal Zie kenhuis overgebracht. Eén der slachtoffers uit Overveen is van morgen reeds weer naar huis terug gegaan. De beide anderen, hoeweJ toch niet ernstig verwond, zullen nog wel eenige dagen moeten blij ven. De kuituur-politiek ook van den staat. 's-Gravenhage, 25 Nov. Na de op richting van den Ned. landstand welke de belangen van de lande lijke bevolking behartigt en waakt over de eer van de standgenooten en na de voorbereiding van den op bouw van een zelfstandige organisa tie ter ontwikkeling van het be drijfsleven komt thans de organisa tie van de cultuurberoepen aan de beurt. Het dept. van V. en K. is reeds geruimen tijd aan de voorbereiding hiervan bezig. Het is echter niet gebleven bij een theore tische voorbereiding; practisch is reeds zeer veel werk verricht. Veel vakgroepen zijn reeds daadwerke lijk gevormd, bijv. op het gebied van pers en fiim. Men denkt zoo dikwijls, dat het leidersbeginsel een gecentraliseerde bureaucratische staatsinrichting me debrengt. Niets is minder waar..De thans verschenen verordening is een voorbeeld van een organische be roepsorganisatie, welke in eigen kring eigen zaken regelt. De Nederl. Kultuurkamer is on derworpen aan het toezicht van den secr.-gen. van het dept. van V. en K. In deze bepaling ligt de verant woordelijkheid tegenover den staat opgesloten, welke cultuur-politieke leiding heeft. Overigens zijn de cul tuurdragers autonoom in eigen kring. Aan het hoofd van de Ned. Kul tuurkamer staat de president. De top van de organisatie zal ervoor hebben zorg te dragen, dat de regelingen, EGMOND AAN ZEE. De gemeente-ontvanger neemt ontslag. - De heer H. J. Conijn, entvanger dezer gemeente, heeft met ingang van 1 Januari a.s., in verband met zijn leeftijd, ontslag aangevraagd. De heer Conijn was sinds 1 Aug. 1921 gemeente-ontvanger, na te voren de-gemeente jaren als wet houder gediend te hebben. Hij vervulde zijn ambt, ondanks zijn hoogen leeftijd, met grooten ijver en accuratesse in nauwgezette I iichtsbetrachting, velen jongeren ten voorbeeld. De distributie. - De détaillisten te Egmond aan Zee zijn dezer dagen opgeschrikt door de mededeeling van het kringkantoor Heiloo, dat zij te Heiloo alle distributiezaken dienen af te handelen, dus niet meer te Egmond aan Zee en ook zelfs niet meer te Egmond aan den Hoef. Van bevoegde zijde kunnen wij echter verzekeren, dat men zich niet ongerust behoeft te maken, aangezien de getroffen maatregel slechts tijdelijk is, met het oog op reorganisatie van den dienst. Uiter lijk 1 Januari a.s. moet deze reor ganisatie haar beslag gekregen hebben en zullen de détaillisten te Egmond aan Zee alle distributie- zaken kunnen afhandelci met den zgn. reizenden agent. BERGEN. J. Sevensma spreekt. - De evan gelist J. Sevensma, van Amsterdam, die ook buiten kerkelijk terrein be langstelling weet te trekken, hoopt morgenavond om 8 uur wederom een evangelisatieavond te leiden, in het evangelisatiegebouw aan de Dr. van Peltlaan (ingang consistorie kamer). Wanneer de belangstelling voldoende is, zullen maandelijks dergelijke samenkomsten worden gehouden. OUDKARSPEL. Kleuterschool. - De ouderavond van de kleuterschool van Volks onderwijs, welke gehouden werd in café Jansen, was goed bezocht. Medegedeeld werd, dat de schooltijden blijven zooals ze zijn, met dien verstande, dat 's Woens dagsmiddags wel school wordt ge houden en Zaterdag den geheelen dag vrij is. Het bestuur heeft als hulpkracht aangesteld mej. M. Greeuw. Het aantal leerlingen van de school be- eraagt thans 55. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren dr. J. de Wit en J. Duy ves herkozen en in de plaats van mevr. KuiperKater werd mevr. I. EecenSchipper gekozen. Medegedeeld werd dat het St. Nicolaasfeest tezamen met de kleu terschool van Zuidscharwoude zal vorden gehouden in „Concordia". De tentoonstelling van werkstuk jes van de leerlingen der schooli. welke in het lokaal was opgesteld, trok zeer veel belangstelling. NOORDSCHARWOUDE. Takkenbossen op het dak. - Dinsdagmiddag is een wagen, be laden met takkenbossen met den ver-uitstekenden bovenlast in aan raking gekomen met de dakpannen van den winkel van den heer P. alhier. Het gevolg was, dat een flink aantal pannen in stukken viel. KOEDIJK. Fiets gestolen. - Het wordt ook hier gevaarlijk voor onbeheerd staande rijwielen. Dat ondervond gisteravond de heer Heeman, die zijn fiets had neergezet voor de wo ning van den heer W. Butter. Even daarna terugkomend, ontdekte hij dat zijn karretje spoorloos was ver dwenen. Aangifte bij de politie volgde. welke voortspruiten uit de verschil lende gilden en groepen, met elkaar en met de algemeene cultuur politieke leiding van den staat in overeenstemming zijn. Allen, die zich bezighouden met onze cultuur, van de eerste geeste lijk scheppende daad af tot aan de beschikkingstelling voor het publiek toe, zullen lid moeten zijn van de Ned. Kultuurkamer. De verordening maakt geen onderscheid tusschen hen, die door hun bezigheid geld ver dienen, en amateurs. Amateur musici, die voor het publiek op treden, moeten evengoed lid van de Kultuurkamer zijn. De verplichting om lid te zijn van de Ned. Kultuurkamer brengt niet met zich mede, dat een ieder, die werkzaam wil zijn op het gebied van productie of distributie van cultuur goed, zonder meer als lid zal worden aangenomen. Het lidmaatschap staat open voor Nederlanders, Nederland sche onderdanen en vreemdelingen. Joden en Joodsch vermaagschapte personen kunnen echter geen lid van de Ned. Kultuurkamer zijn. Evenzeer zal de president toelating weigeren van, hen, waarvan feitelijk blijkt, dat zij de noodige betrouwbaarheid of geschiktheid missen. Betrouwbaar heid doelt op de persoonlijke eigen schappen. Zoo zal iemand, wiens ge drag kennelijk de eer van den be roepsstand zou schaden, niet als lid kunnen worden opgenomen. Ge schiktheid doelt op de vakkundige bekwaamheid. Niet alleen natuurlijke personen, doch ook rechtspersonen en zelfs niet rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen moeten lid van de Kultuurkamer zijn, indien zij zich bezighouden met de productie of distributie van cultuurgoed. Tooneelvereenigingen, zang koren, fanfare-orkesten en schil- dersvereenigingen zullen dus alle lid van de Kultuurkamer moeten zijn. Vergeet bij Uw inkoopen voor St. Nicolaas de armen niet. Leg wat geld op zij voor de derde Lijstcollecte op 5 en 6 Dec. ONTEIGENING ALKMAAR-OOST TEN BEHOEVE VAN DEN WEDEROPBOUW. De BURGEMEESTER der ge- gemeente ALKMAAR maakt bekend, dat van Vrijdag 28 November 1941 tot en met Donderdag 18 December 1941 ter gemeente-secretarie koste loos voor een ieder ter inzage liggen: a. een aanzegging tot onteigening door den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid overeenkom stig artikel 5 van het Besluit van den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht van 24 Mei 1940 betreffende den Wederopbouw II Staatsblad nr. 0.552); b. een lijst van ten Zuiden van de Uitenboschstraat in deze gemeen te gelegen perceelen, welke de Algemeen Gemachtigde voor noemd krachtens de onder a. be doelde aanzegging ten name van de gemeente Alkmaar en ten behoeve van den Wederopbouw heeft onteigend; c. een kaart, waarop deze perceelen zijn aangeduid. Alkmaar, 27 November 1941. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, A. KOELMA. Er zijn natuurlijk wel geneesmid delen geweest, die snel „in de mode" kwamen, doch spoedig weer verdwenen. Een preparaat echter zooals ASPIRIN, dot door ernstigen, we- tenschappelijken arbeid ontstaan is en in altijd dezelfde goede hoedanigheid door een wereld firma vervaardigd wordt, is geen modeartikel. Dat bewijst zijn meer dan 40-jarig bestaan, ziin aanwezigheid over de geheele wereld. ^SPIKIN Buisje a 20 tabletten 55 ct, Zakje a 2 tabletten 7 et. OPGAVB V AMSTERDAMSCHE BANK AT, Bijkantoor Alkmaar.- van Donsderdag 27 November 1941 STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3% Nederland 1941 96% 4 Nederland 1941 100"/;6 4 Nederland 1940 II 100%6 33»/a Nederl. 1938 93s/16 3 Ned.-Indië 1937 95 BANK-1NSTELL. Amsterd. Bank .137 Handel Mij. Cert. v. 2.50 179 Koloniale Bank 255 Ned. Ind. Handelsbank 164% IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 154 Calvé Delft Cert. .128 Nederl. Ford 3'9i/s Lever Bros170 Phil. Gloeil.Gem. Bezit 289 CULTUUR MAATSCH. H. V. A500 Java Cultuur .299 Ned. Ind. Suiker Unit 78 A/s Verg. Vorstenlanden 143 PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 15S% Java-China-Japan lijn 185 Kon Ned. Stoomboot .220 Scheepvaart Unie .238 TABAKKEN. Deli Batavia 289 Oude Deli340t/s Senembah247 .349 •3 9% .284 185 •197i/s •171 pim 2u 966/g 100% 100% 137 178 253 163 154 128 345 169 287 495 300 282 142 346-7 334 2-0 190 196 156 184 217 234 286 336 246 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.t G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. 7. Ze zuchtte ervan. Maar opeens begon ze te lachen, want mórgen, morgen dan zou er iets heerlijks ge beuren! Want morgen dan werd ze jarig, g 8. Zés jaar 'werd ze al! En al had ze dan ook nog geen grijze haren zoals groot vader, en al moest ze ook op tijd naar bed en op een stoel klimmen om een kopje uit de kast te pakken dat gaf allemaal niets! 99 Waar is 't biljarten baas

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2