DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN ONSTREKEN. Duitschland strijdt voor Europa Nieuwe vorderingen in den Centralen en N. sector van het O.-front. Radiorede Ir. Mussert over Suriname en Curasao. DISTRIBUTIE-NIEUWS Bonaanwijzingen. Weer Kerstgave aan werkloozen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Kijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote 143ste Jaoroono No 281 contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, y u postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Vrijdag 28 November 1941 Duitsch legerberichL Hoofdkwartier van den Füh- rer, 27 Nov. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt be kend: In den centralen en den N. sector van het O. front zijn nieu we vorderingen gemaakt. Sovjet- aanvallen bij en ten N. van Rostof zijn met zware verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Ook aan het omsingelingsfront bij Leningrad zijn verscheidene uit- braakpogingen van den vijand mislukt. Tijdens een nachtelijk gevecht met Britsche motortorpedobooten in het Kanaal hebben patrouille booten verscheidene vijandelijke booten met voltreffers bescha digd. Het verlies van twee Brit sche motortorpedobooten kan worden aangenomen. Het luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht haveninstalla ties aan de Z. en W.-kust van Engeland gebombardeerd. In N.-Afrika duren de gevech ten met onverminderde kracht voort. Voor de kust van Cyre- naica heeft een Duitsche duikboot een Britschen torpedobootjager van de Jervisklasse tot zinken gebracht. Aanvalspogingen van het Brit sche luchtwapen met zwakke strijdkrachten op het N.W. Duit sche kustgebied bleven zonder effect. In den tijd van 19 tot 25 No vember heeft het Britsche lucht wapen 91 vliegtuigen verloren, hiervan 68 in het gebied van de Middellandsche zee en N.-Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Britannië 29 eigen vliegtuigen verloren. Hilversum, 27 Nov. Voor de Nederlandsche radio heeft ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B., de volgende rede uitgesproken: Daar staat het zoo simpeltjes in onze kranten: Amerika bezet Ne- derlandsch koloniaal gebied, thans ook Suriname in beschermng geno men. Maar wat gaat er niet om in de harten van ons Nederlanders, die weten, dat West-Indië duizenden km's verwijderd ligt van welk be staand of mogelijk toekomstig oor logsterrein dan ook, en dat er van bescherming dus geen sprake kan zijn, maar dat het hier louter gaat om roof, roof van het honderden ja ren oude Nederlandsche bezit in Zuid-Amerika, roof onder goedpra ten door de heeren, die in de Mei dagen van 1940 naar Londen ge vlucht zijn en daar uitverkoop hou den van de bezittingen van het Ne derlandsche volk. Het is diep tragisch te zien, hoe ons volk de dupe is geworden van hen, wier heilige roeping het zou moeten zijn om het te beschermen en het te leiden. Het begon al eeni- ge jaren geleden met den uitver koop van onze boter voor 40 ct. per kg. Tegelijkertijd daarmede werden beruchte buitenlandsche zwendelaars door de heeren regeerders op ons volk losgelaten om het uit te plun deren: Barmat, Mannheimer enz. Daarna werd duizend millioen gul den aan goud naar Amerika ver scheept. Met vol bewustzijn werd ons volk aan den verkeerden kant geplaatst, zoodat toen Duitsch land hier moest komen volkomen onnoodig duizenden jongens moesten vallen, terwijl de heeren hun kof fers pakten en er. van door gingen. Tevens hadden zij zooveel mogelijk schepen naar Engeland gestuurd, die sindsdien in Engelschen dienst varen, voor zoover zij niet reeds ge torpedeerd zijn. Prompt werd nog tijdens de oorlogsdagen Curasao bezet door Engeland, dat het op zijn beurt weer verkwanseld heeft aan Amerika of juister gezegd: aan de Ver. Staten. En nu is dan het be richt gekomen, dat Ned. Guyana (Suriname) bezet is. Voor mij was dit geen verras sing. In mijn op 26 Oct. j.l. te Utrecht gehouden redevoering heb ik immers reeds gezegd, dat het bij de bezetting van Curasao niet zou blijven en dat de onverantwoorde lijke politiek van de Nederlandsche emigrantenregeering nog tot ver dere noodlottige gevolgen aanleiding zou geven. Er zijn nog altijd Nederlanders, die naar den zoogenaamden Oranjezen der luisteren, en die er nog aan ge- looven ook. Behalve de alleronge- neeselijksten, zullen er toch velen zijn, die nu begrepen hebben, hoe zij bij voortduring door die lieden bedrogen worden. Immers, nog maar eenige dagen geleden, om precies te zijn op 17 Nov., heeft deze leugenfabriek verkondigd: „In opdracht van de onderdrukkers wordt door de kranten in Holland beweerd, dat Curasao nu door de Engelsche regeering aan de Ver. Staten in handen is gespeeld;" en verder: „Diegene, die de gevoelens kent, welke Amerika ten aanzien van het Nederlandsche volk nu heeft, zal met mij inzien, dat datzelfde Ame rika zich niet op kosten van het Ko ninkrijk der Nederlanden verrijken wil". Het is toch brutaal om zooiets te verkondigen om dan rustigweg een week later met de boodschap te ko men, dat Amerika om de rijke bau xietmijnen Suriname heeft bezet Nu zal er toch waarlijk in Neder land geen denkend wezen, meer zijn, dat niet weet, dat in Amerika de Nederlandsche gewesten zijn uitver kocht, voor zoover het betreft de groote waarden petroleumindustrie en bauxiet. Zoo heeft dan het Witte Huis (de zetel van de Amerikaansche regee ring in Washington) officieel be kend gemaakt, dat Amerikaansche troepen naar Suriname werden ge zonden, d.w.z. Suriname zullen be zetten. Het is de moeite waard de of- ficieele verdediging van dit schel menstuk nader te bezien. Doel van de bezetting: dit zijn de bauxietmij- nen, die voor 60 procent de grond stof leveren voor de Amerikaansche alluminium-industrie. Ziet, dat is nu het eenige sympathieke van het ge heele verhaal. Van Engelschen zijn wij altijd gewend geweest, dat, als zij op roof uitgingen, zij dan ver kondigden, dat het ging om de be scherming van het christendom en de beschaving, en zij bedoelden daarmede petroleum en katoen. Amerika heeft hiervoor in de plaats gesteld democratie en vrijheid, en bedoelt ook: petroleum, katoen, rubber, bauxiet, enz. Die eerlijkheid is het eenige sympathieke. De nood zaak der bezetting zou zijn veilig heid der mijnen te waarborgen. Er kan dus een vijand verwacht wor den. De normale mensch vraagt dan: wie is de vijand, waar is de vijand? Daarover wordt echter volmaakt gezwegen. De heeren hebben ver geten om ons te vertellen door wie die bauxietmijnen in het binnen land van Suriname bedreigd wor den. Een ieder weet, dat er duizen den kilometers in den omtrek van die mijnen geen vijand bestaat. Dat het voor Duitschland, om het kind maar bij den naam te noemen, een volkomen onmogelijkheid is om ook maar zelfs in de buurt te komen. De onzin van de bescherming ligt er dus duimdik op. Er is geen schijn van noodzakelijkheid voor bezet ting. Geen Nederlandsche bezetting, zeggen de emigranten in Londen, want Nederlandsche troepen zijn noodig in Oost-Indië, en het Neder landsche legioen in Engeland moet het moederland gaan bevrijden. Och ja, waarom niet? Stalin kon de Duitsche troepen in Rusland niet te genhouden met minstens 10 mil lioen man, tienduizenden kanonnen, vliegtuigen en pantserwagens. Daar om is het best te begrijpen dat de heer Gerbrandy zijn duizend man van het Nederlandsche legioen in Engeland bij elkander wil houden om de Duitsche weermacht uit Ne derland te smijten. Hoe is het mogelijk, dat die lieden denken dat er hier menschen zijn die zulken daverenden onzin geloo- ven? Maar het mooiste komt nog: De heeren hebben aan Brazilië verzocht om militaire maatregelen te treffen aan de Braziliaansche grens. Dit is een speculatie op de onwetendheid van de menschen. Immers, de grens gebieden Suriname en Brazilië zijn volkomen ontoegankelijk oerwoud. Zelfs de boschnegers komen er niet doorheen. Het is eigenlijk dwaas om nog een woord te verspillen aan de drogre denen van de emigrantenregeering, die recht wil praten wat zoo voor een ieder duidelijk zichtbaar krom is. De zaak is heel eenvoudig, en komt hierop neer, dat de Ver. Sta ten gebruik maken van de onmacht der Europeesche staten, om de Euro- peesche eigendommen te rooven. Eerst de geweldig groote en kost bare olie-raffinaderijen op Curagao en nu de bauxietmijnen van Suri name, volgens het van ouds beken de motto: pik in, het is winter. Dat er een Nederlandsch emigran- tendom in Londen is, dat zich re geering noemt en met drogredenen, die voor ieder denkend mensch dui delijk zijn, dit tracht goed te pra ten. is het ergste. Wij weten nu ook waarom eenige dagen geleden de heeren Weiter en Steenberghe zijn afgetreden, n.l. om dat dit zelfs hen te gortig werd, de zen uitverkoop wilden zij niet me demaken. Wij zullen nooit verge ten, dat dit in hun voordeel pleit. Tusschen hen en de heeren, die Su riname hebben verkwanseld, zal verschil zijn te maken. Overigens, hoe zeer deze roof ons ook treft, wanneer wij onze geschie denis nagaan, dan weten wij dat de Angel-Saksers ons door de eeuwen heen beroofd hebben: In 1704 werd Gibraltar door de vereenigde Engelsch-Nederland- sche vloot ingenomen met landings troepen onder den prins van Hes- sen-Darmstadt. Engeland pikte het in en behield het tot op den huldi gen dag. In 1795 werd het prachtige eiland Ceylon door de Engelschen op de Nederlanders veroverd. In datzelfde jaar, 1795, werd Malakka aan de Engelschen overgedragen door den naar Engeland gevluchten stadhouder, den lateren koning Wil lem I. Dus juist hetzelfde als nu gebeurd is met Curagao en Suri name. Terugontvangen hebben wij het nooit. Dit noemt men dan bescher men. In hetzelfde jaar 1795 werd de Kaapkolonie door een Engelsche krijgsmacht bezet voor den ge- vluchten stadhouder en in diens op dracht, om haar in bewaring te ne men, totdat Nederland weer in zijn onafhankelijkheid zou zijn hersteld. In dien zin was deze daad door En geland geproclameerd en bij de ca pitulatie gaven de Engelschen de verzekering, dat de rechten, de godsdienst, enz., der bevolking zou den gewaarborgd blijven. De teruggave geschiedde in 1803. In 1806 vielen de Engelschen weer met groote overmacht binnen, de Nederlandsche macht werd versla gen bij Blauwberg en de kolonie ging in Engelsche handen over en bleef geroofd. In 1816 werden Demara, Essequi- bo en Berbice door de Engelschen van ons geroofd. In 1820 werd Singapore, Neder landsch bezit, door den Engelsch- man Raffles veroverd. In 1871 werd de goudkust, in W. Midden-Afrika, aan de Engelschen afgestaan. In 1902 werden de republieken Transvaal en Oranje Vrijstaat, nadat 26.000 vrouwen en kinderen in de concentratiekampen waren omgebracht, bij het Engelsche im perium ingelijfd. In 1939 wordt Curagao door de Engelschen bezet. In 1941 wordt Suriname door de Amerikanen bezet. Zoover zijn wij dus. Het komt ipij voor, dat dit lijstje voldoende- Es voor ieder, die een greintje begfip heeft, om te beseffen, dat, wat .-u gebeurt, de Angel-Saksische roofpo- litiek door de eeuwen heen is. Volksgenooten. Wij hebben kennis genomen van de bezetting van Curagao en Suri name door de troepen der Ver. Sta ten, zonder dat daar ook maar de geringste noodzakelijkheid voor be staat. Machteloos moeten wij dit aanzien. Het is nog maar kort gele den, dat het rijkscommissariaat aan dit Nederlandsche volk de mededee- ling gedaan heeft, dat de Führer wil dat Nederland zijn zelfstandig heid zal krijgen. Wij nationaal-so- cialisten, wisten dat ons vertrouwen niet beschaamd zou worden. Natio- naal-socialisme is geen imperialis me. Imperialisme en kapitalisme hebben bewezen bij elkander te be- hooren. Het nationaal-socialisme en het fascisme bouwen aan een nieuw Europa, een vereenigd solidair Euro pa, waarin de volkeren in vrijheid en eensgezindheid met elkander zullen kunnen leven. De Germaan- sche volkeren van het vasteland zul len in nauwe lotsverbondenheid schouder aan schouder staan. Dit is noodzakelijk voor de handhaving van Europa in de wereld. Hoe nood zakelijk dit is, speciaal voor ons Ne derlanders, geen beter bewijs is daarvoor dan dit lijstje, dat hierbo ven staat, het lijstje der geroofde Nederlandsche bezittingen. Wij nationaal-socialisten en ik weet in dit geval te spreken namens het geheele Nederlandsche volk erkennen den roof van Suriname en Curagao niet en we hebben de ver wachting, dat een herboren, een drachtig en sterk Europa, het Euro pa dat wordende is, eens onzen eisch tot teruggave zal steunen. Meer dan ooit zijn wij gesterkt in de overtuiging, dat de Europeesche revolutie van heden de levensnood zaak is voor alle Europeesche vol keren. Zonder nat.-soclalisme en fascisme was Europa te gronde ge gaan, vernietigd door de bolsjewie ken en van zijn bezittingen beroofd door het Joodsche groot-kapitalisme in Londen en New-York. Hitler en Mussolini halen Europa van den rand van den afgrond, en het is onze heilige plicht en roe ping daaraan mede te werken, met inzet van geheel ons wezen. Want wij hebben ons vaderland lief en strijden voor de toekomst van ons volk. BURGEMEESTERS ONTSLAG VERLEEND. 's-Gravenhage, 27 Nov. Het rijks commissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor be stuur en justitie heeft op grond van par. 3 van verordening 108/40, teza men met par. 4. artikel 1 van veror dening 3/40 de volgende burge meesters op hun verzoek ontslag verleend uit hun ambt: P. L. H. Mertens te Heythuizen en Roggel. Mr. J. L. E. M. H. Gerradts te Maasbracht en Montfort. V. W. Ruijpers te Urmond. AANKOOPEN DOOR HET DEP. VAN V. EN K. 's-Gravenhage, 26 Nov. Het dep. van V. en K. deelt mede: Op de tentoonstelling Nederland sche beeldende kunst in het Rijks museum te Amsterdam werden door het dep. van V. en K. de volgende werken aangekocht: no. 67 Zeeuw- sche boogschutter van R. J. P. Kim- pe, no. 152 De drie potjes van L. van der Vlist, no. 150 Drie oude kruiken van M. Verheus. Beeldhouwwerken: no. 13 Holland van T. Visser. Grafiek: no. 5 Noordzee van W. J. Dijk, no. 19 Westduinpark den Haag van H, W. C. Stolle. De Fuhrer ontvangt de buitenlandsche staatslieden. Berlijn, 27 Nov. De speciale cor respondent van het A. N. P. meldt: Heden bereikte de staatslieden- bijeenkomst alhier haar hoogtepunt. De Führer zelf was aangekomen en ontving in den loop van den dag de verschillende buitenlandsche gasten in afzonderlijke audiëntie. Van bevoegde zijde wijst men er op, dat men deze gebeurtenis in his torisch licht moet zien en bedenken hoe men b.v. over 20 jaar daarover zal oordeelen. Nauwelijks 8 jaar is het geleden, dat Hitier de macht overnam in een geruïneerd rijk, in een geruïneerd Europa. En thans ontvangt hij de Europeesche staats lieden, die in een grandiose mani festatie van hun wil blijk geven om ons werelddeel nieuw te vormen. Men zoekt in de geschiedenis tever geefs naar een parallel. En wanneer men dan bedenkt, dat dit alles ge schiedt onder het woeden van een gigantischen oorlog,, dan bespeurt men de adem der historie, die over Europa gaat. De speciale A. N. P.-correspondent meldt, dat de Führer en zijn gasten zich hedenmiddag aan een maaltijd hebben vereenigd. Een groote menschenmënigte be woog zich den ganschen dag op en om de Wilhelmplatz, zoodat orde maatregelen noodig waren. Iedereen trachtte een glimpje van het ge beuren op te vangen en menig man in de straat hoopte, dat Adolf Hitler zch op het balcon zou vertoonen. De Duitsche bladen zien in de ontvangst door den Führer van de vreemde staatslieden een symbo lisch hoogtepunt van een vrijheids strijd waarin Europa zich dankbaar om zijn redder schaart. De Völki- sche Beobachter schrijft, dat het nieuwe Europa alle gezonde volks krachten oproept en aan iedere natie de plaats wijst, welke zij naar de historie door prestatie, verantwoordelijkheidsgevoel en beproefde Volksche substantie verdiend heeft. De Deutsche Dup l.-P o 1. Korrespondenz schrijft o.a. De rede, welke minister van Ribbentrop gisteren heeft uitge sproken, heeft de geheele wèreld duidelijk gemaakt, dat de strijd van Duitschland tevens een vrijheids strijd voor Europa is. en heeft tevens met onweerlegbare logica aangetoond, waarom deze oorlog ontstaan is en komen moest. Tenslotte verklaart de Diplo het volgende: „De staatslieden van Europa, die thans in Berlijn met de vooraanstaande mannen van het Duitsche rijk en vooral met zijn Führer Adolf Hitler bijeenkomen, zijn de representanten van naties, die allen den strijd om het leven kennen en die daarom ook vastbe sloten zijn op grond van het lijden, de ontberingen en ervaringen van hun volken en hun vaderland een beveiligde ontwikkeling en een veelbelovende bloei te waarborgen. Het doel van alle naties van Europa, hetzij groot of klein, is: het Europeesche vasteland te be veiligen en zich daar gemeen schappelijk zoo in te richten, dat hierin een leven van welvaart voor allen en voor iedereen afzonderlijk gewaarborgd is. OOK WEER PEULVRUCHTEN. 's-Gravenhage, 28 November, Voor de week van Zondag 30 No vember tot Zaterdag 6 December zijn de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleesch- waren, melk en aardappelen ver krijgbaar op de bonnen no. 46 van de daarvoor bestemde kaarten. Verder zijn in het tijdvak van Zondag 30 November tot Zaterdag 27 December van de bonkaart algemeen aangewezen: voor 1 kilogram suiker bon 150; voor 1 rantsoen bloem, brood of gebak, de bonnen 151, 152, 153 en 154; voor 250 gram koffie-surrogaat bon 155; voor 500 gram jam bon 156; voor 100 gram kaas de bonnen 157, 158, 159 en 160; voor 250 gram havermout of peulvruchten bon 161; voor 250 gram gort bon 162; en voor 100 gram vermicelli of mai- zena bon 163; Van de cacaokaart is in dat tijd vak geldig de 2e periode voor 50 gram cacao; terwijl op de bonnen F en G rijst per bon 250 gram rijst verkrijgbaar zal zijn. Tenslotte zullen gedurende de maand December bon 164 van de bonkaart algemeen en bon E van de zeepkaart recht geven op het koopen van 1 rantsoen zeep, ter wijl 75 gram toiletzeep 80 pet. be schikbaar is op bon E toiletzeep. TOILET- EN HUISHOUDZEEP. Gedurende het tijdvak van 1 De cember tot en met 31 December a.s. geeft de met „164" genummerde 'bon van de „bonkaart algemeen" alsme de de met „E zeep" gemerkte 'bon van die zeepkaarten P en Q, welke respectievelijk aan kinderen bene den den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar zijn uitgereikt, recht op het koopen van: hetzij 150 gram toiletzeep (sa- mensteEing van na 1 Sept. 1940) hetzij 90 grain huishoudzeep hetzij 200 gram zachte zeep (sa menstelling van voor 1 Jan. 1941) hetzij 150 gram zachte zeep (sa menstelling van na 1 Jan. 1941) hetzij 100 gram zachte zeep (sa- mensteUing van na 31 Aug. 1941) hetzij 250 gram zeeppoeder hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mo gen tegen inlevering van een bon worden uitverkocht. Gedurende bovéngenoemd tijdvak geeft de met „E toiletzeep" gemerk te bon van de zeepkaart P, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt^ recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Vo'lledigjbeidlshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet ge kocht kan worden door het publiek, cloch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wassche- Irij en. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. VERDUISTER GOED ZON 28 Nov. onder: 17.3>3 29 Nov. op: 9.24 MAAN 28 Nov. op: 15.36 onder: 3.22 3 Dec. Volle Maan. ZEEP VOOR WASSCHERIJEN. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onvermin derd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verphcht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeephon van het pubEek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is, die nen de wasscherijen eerst een bon van haar klanten in ontvangst te ne men en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten, in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op geves tigd, dist bovenstaand voorschrift ook geidt voor de zoogenaamde waschverzenders", die slechts als tusschenpersoon tusschen het pu bEek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's enz. voor zoover bet handdoe ken, poets- en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter be handeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. CACAOPOEDER. D'e secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vissche- rij maakt bekend dat gedurende het tijdvak van 30 November tot en met 27 December a.s. de met „een rant soen cacao 2e periode" gemerkte 'bon recht geeft op het koopen van 50 gram cacaopoeder vermengd met 100 gram suiker. De belanghebbenden dienen de zen bon 'gedurende het tijdvak van 30 November tot en met 6 December ,s. wederom in te leveren bij hun winlkeHers, die op hun beurt de bon nen in die periode van 8 December tot en met 12 December p.s. bij de plaatselijke distributie diensten kunnen inwisselen tegen toewijzingen. Gedturende het tijdvak van 14 De cember tot en met 27 December 1941 mag de cacaopoeder aan de consu menten worden afgeleverd. VERKOOP VAN VLEESCH EN VLEESCHWAREN Zooals bekend mag gedurende de eerste drie dagen van de distributie periode (Zondag, Maandag en Dins dag) door den kleinhandel geen vleesich of vleeschwaren worden verkocht. Van bevoegde zijdie wordt er met nadtruk de aandacht op gevestigd, dat dit verbod voor den geheelen kleinhandel, dus behalve voor sla gerijen ook voor kruideniers, inarkt- verboopers e.d. geldt. Het koopen, zoowel als het verkoopen van ge noemde waren gedurende de ge noemde dagen der week is strafbaar. De secr.-gen. van het dep. van soc. zaken heeft goedgekeurd, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen, boven hun gewone steunuitkeering, een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag wederom bedragen 25 van het bedrag, dat de betrok kenen over de week van 7 tot en met 13 Dec. a.s. aan uitkeering ontvangen. De berekening zal zoodanig moeten geschieden, dat 25 wordt gegeven van de wer kelijke uitkeering (waarin begre pen eventueele brandstoffen- bijslag), welke de ondersteunden over vorengenoemde week ver krijgen. De Kerstgave mag ook worden verleend over eventueele niet uit arbeid verkregen inkomsten, die ten volle op het steunbedrag in minde ring behooren te worden gebracht. Voorts strekt zij zich mede uit tot den extra-bijslag, welke aan inwo nende kinderen wordt uitgekeerd alsmede tot degenen, die een ver korten arbeidsttijd hebben en daar bij, als aanvulling van hün loon, een steunuitkeering genieten. Ook in de ze beide laatste gevallen wordt de Kerstgave berekend naar het netto bedrag van de genoten tegemoet komingen. Aan personen, die uitkeering uit hun werkloozenkas ontvangen, kan de Kerstgave worden uitgekeerd, indien en voor zooveel zij aan kas- uitkeering plus eventueele kasbij- slag minder ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, indien zij geen kasuit- keering ontvingen. Ook aan de ondersteunde kleine boeren en tuinbouwers kan over het tijdvak van 7 tot en met 13 Dec. a.s. een Kerstgave worden verstrekt op dezelfde wijze als dit in het vorige jaar is geschied. PROF. DR. T. GOEDEWAAGEN, secretaris-generaal van het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten en president van de Neder landsche Kultuurkamer, zette in een uitgezonden radio-vraaggesprek met den heer L. G. Wijbrands Marcussen, hoofd van de reportage- afdeeling van den Nederlandschen Omroep, de taak van de Kultuur kamer uiteen. (Polygoon-Meyer), MENSCH EN MACHINE STRIJDEN TEGEN DE MODDER. Honderd meter voor het doel is de auto in de modder bhjven steken. De inzit tenden moeten er uit en probeeren te duwen.(Orbis-HoEand) Zie vervolg Buitenland pag. 4.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1