DE TIJGER Voel weer krachtiger - méér lit en.... vrij van Pijnen. Uitreiking winterkieeding door W.H.N. Ook Suriname in Amerikaansche handen. WIE VOLGT? r/Met DuitschZand tegen het kapitalisme7. Voorbereiding van het muziekgilde. 1V0RQL: le Kwaliteits-tandpaste. liet pachtbesluit ver vangt de pachtwet. De onderhandelingen te Washington. De strijd in het Oosten. De hardnekkige strijd in N. en O. Afrika duurt voort. De strijd in N.-Afrika. Seuiiêelan ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 28 NOVEMBER 1941. ££l*m.-.<ax*SUnnBtSt Juist nu moet ge zorgen voor weer standsvermogen en hebt ge behoefte aan een versterkingsmiddel. Daar om begin vandaag nog de beroemde Kruschen-kuur. Kruschen Salts is door zijn samenstelling het bloedzuiverende versterkings-mid- del bij uitnemendheid. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld werken als een tonicum, ze oefenen een actieve, aansporende werking uit op lever, nieren en ingewanden. Reeds bij een kort maar regelmatig gebruik van Kruschen kunt U dat merken; Uw spijsvertering wordt beter, ge voelt U krachtiger, jeugdiger, ook meer fit envrij van Rheumati- sdhe pijnen! Kruschen het oude beproefde recept sinds 1889. Bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. N.V. Rowntree, Amsterdam. 's-Gravenhag* 27 November. De kleedingstukken, welke bij de door het rijksbureau voor de distributie van textielproducten georganiseerde winterkleeding-actie zijn binnenge komen, zullen door bemiddeling van Winterhulp Nederland aan de daar voor in aanmerking komende per sonen worden uitgedeeld. Daartoe zullen de plaatselijke directeuren en/of buurtschapshoofden der WHN worden ingeschakeld, die zich daar omtrent met de plaatselijke klee- dimgcomité's in verbinding zullen stellen. Personen, die voor deze kleeding in aanmerking wenschen te komen zullen het normale „Aan- viaagformulier van hulpverleening" bij het plaatselijk bureau der WHN moeten indienen. De ingekomen aanvragen zullen door de buurt schapshoofden nauwkeurig worden onderzocht. De kleeding zal gedes infecteerd worden bij plaatselijke wasch- en/of tetricheerinrichtingen terwijl eventueele kleine reparaties op kosten van WHN zullen worden uitgevoerd, zoodat de menschen kleedingstukken zullen ontvangen, welke waard zijn uitgereikt te wor den. Het uitreiken zal geschieden tegen halve punten-waardeering, zonder dat een speciale vergunning wordt vereischt. Slechts punten der textielkaart 2de en 3 de periode, toeslagkaarten, A.K. en B.K. punten zullen geldig zijn voor dit verstrek ken van kleedingstukken. FRAUDULEUZE HANDEL IN v WINSCHOTEN. In den afgeloopen week heeft de gemeentepolitie te Winschoten bij een ingezetene 20 pond thee in beslag genomen. Deze thee werd van de hand gedaan voor 31 en 33 per pond. In verband hiermede zijn twee personen gearresteerd. Voorts heeft de marechaussee te Winschoten deze week een uitgestrekten frauduleuzen handel ontdekt bij verschillende per sonen uit Oude-Pekela, Winschoten en Nieuwe Schans, en deze perso nen gearresteerd. Er werden o.a. in beslag genomen 60 pond koffie, 1500 sigaren, 200 flesschen wijn, 50 pond thee en frauduleus geslacht vleesch, afkomstig van zes varkens. De han del strekt zich uit tot Utrecht en Z.-Limburg. Het onderzoek duurt voort. 20 personen zijn gearresseerd, vele arrestaties worden nog ver wacht. BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage, 27 Nov. In den af geloopen nacht vlogen enkele Brit- sche'vliegtuigen boven ons land. De uitgeworpen bommen vielen op het vrije veld en bleven zonder uit werking. VOOR 2400 AAN SIERADEN GESTOLEN. Tijdens afwezigheid der bewoners heeft een onbevoegde uit een villa in de Louise de Colignylaan te Naar- den een byouteriekistje gestolen, waarin gouden en andere sieraden geborgen waren ter waarde van S 2400. DEN HAAG HEEFT 9 MILLIOEN TEKORT. (Van onzen Haagschen correspondent). Naar wij vernemen, heeft de wnd. burgemeester van 's-Gra venhage, prof. ir. C. L. v. d. Bilt, de gemeentebegrooting voor het jaar 1942 gereed ge maakt. Deze vertoont een tekort van 9 millioen gulden, welk bedrag de wnd. burgemeester door het uitschrijven van een leening wenscht te dekken. Pagina 3. (Van onzen Haagschen correspondent.) In den laatsten tijd hebben wij reeds eenige keeren in weinig opti- mistischen zin ges care ven over de mogelijkheid van een durend bezit onzer koloniën, en wij meenden goed te doen, rekening te houden zelfs met een geheel of gedeeltelijk ver lies daarvan. Tot dusverre hebben de feiten ons niet in het ongelijk gesteld. Integen deel; elk optimisme in dit opzicht bewees steeds duidelijker, min stens voorbarig te zijn! Ongeveer een maand geleden werden wij opge schrikt door het bericht, dat ons Cu rasao in Amerikaansche handen was overgegaan. En thans blijkt, volgens een mededeeling van de z.g. Neder- landsche regeering in Londen zelf Suriname eenzelfde lot te zijn be-„ schoren. Er is zeker alle reden, zich met een zekere ongerustheid af te vragen, wat er op deze wijze van het bezit der kleine naties zal overblij ven. Het bezit der kleinen en mach- teloozen blijkt voor de groote „be- schermheeren" een zeer gewild sja- cher-product te zijn, en als zooda nig: quantité négligeable. Dat is ove rigens geen nieuws: reeds de bijbel leert het in de gelijkenis van het ééne ooilam, en de geschiedenis van het kapitalisme is er een doorloopend bewijs van. Ook thans heet het natuurlijk, dat Suriname „beschermd" moet wor den, om elke bedreiging van de voor de Amerikaansche bewapening zoo belangrijke bauxietmijnen te voor komen Merkwaardig is echter, dat uit niets ook niet uit de verkla ring van minister Gerbrandy blijkt, waaruit die bedreiging eigen lijk bestaat en tegen wie Suriname „beschermd" moet worden. Soms, gelijk Roosevelt cynisch suggereert, tegen de mijlen-ver verwijderde Duitschers, die wel andere belangen aan het hoofd hebben dan een aan val op Suriname? Gezwegen over de mogelijkheid daartoe! Het verontrustende punt bij dit alles is echter gelegen in de waar heid van het Fransche spreek woord: ,,1'histoire' se répète" (de ge schiedenis herhaalt zich). Aan het einde van de 18de en in het begin van de 19de eeuw zijn onze koloniën n.l. ook tijdelijk bezet geweest, maar Ceylon en Zuid-Afrika waren wij achteraf definitief kwijt. Zullen de Amerikaansche soldaten, die Roose velt nu naar Suriname zendt, ooit daaruit wegtrekken? Denk aan de voor Amerika belang rijke bauxietmijnen van Suriname! Van een tijdelijke naar een defini tieve bezetting „bescherming"! is slechts een kleine schrede..:.. Het is van minder belang, of de heer Gerbrandy vrijwillig of onder dwang deze waardevolle Nederland- sche kolonie aan de Ver. Staten heeft uitgeleverd. Daarentegen is wèl van belang, dat deze uitlevering nooit in het belang van het Nederlandsche volk kan zijn. Dit hebben ook de ex-ministers Weiter en Steenberghe, omtrent wier aftreding dezer dagen werd bericht, begrepen. Want vol gens een mededeeling van Radio- Oranje, van 20 Nov., vloeit het af treden van deze beide ministers voort uit de omstandigheid, „dat zij achterdocht kregen, daar zij niet werden geraadpleegd in aangele genheden van de algemeene poli tiek"; en „dat premier Gerbrandy blijkbaar gedwongen Was een snelle beslissing te nemen, die aanleiding was, dat hij niet tot overeenstem ming kon komen met de afgetreden ministers". Zóó gauw verlangden de „bondgenooten" dus een beslissing over het afstaan van Nederlandsch gebied! Intusschen is het geval-Suriname een bewijs temeer voor de imperia listische politiek van Roosevelt, die schrede voor schrede het overzeesche bezit van Europa onder controle van de Ver. Staten stellen wil, Engeland ten spijt. Ook in dit opzicht begint het „democratische" Amerika steeds meer kleur te bekennen en zijn wa ren aard te openbaren. Hetgeen voor de „bscherming der kleine naties" specialité-de-la-maison van het An- gelsaksendom! weinig bemoedi gend blijkt te zijn. 's-Gravenhage, 27 Nov. (ANP). De gemachtigde voor de federatie van Nederlandsche toonkunste- naars-vereenigingen, Frans Vink, deelt om. het volgende mede: De ware gemeenschapszin onder de musici zal eerst in onzen tijd ontstaan. Dit zal geschieden met de komst van het muziekgilde. In afwachting van de oprichting van het muziekgilde, dat de Neder landsche musici in dezen nieuwen geest van beroepsvervulling zal in wijden, zal als overgang een heror dening van het vereenigingswezen der Nederlandsche toonkunsteaars plaats vinden. Er zijn in ons land te veel organisaties van beroepsmusici, In dezen chaos van meer tegenstrij dige dan gemeenschappelijke be langen zal thans, orde worden ge bracht. Bij de bestaande voreenigingen ontbreekt de gemeenschapszin evenals het inzicht, dat slechts door samenwerking de cultureele en so ciale belangen der Nederlandsche musici gediend kunnen worden. Het gevolg van samenkoppeling en reorganisatie zal zijn, dat 26 or ganisaties worden teruggebracht tot een zestal vakgroep- organisaties. Er komt een hoogere, centrale eenheid, een overkoepeling dezer zes organi saties, die tegelijk een voorberei dend stadium in de organisatie van het muziekgilde zal beteekenen. Dit centrum zal worden gevormd door de federatie van Nederlandsche toonkunstenaarsvereenigingen die reeds bestond, maar tot dit doel wordt uitgebouwd en door nieuwe statuten een nieuwe taak wordt op gelegd. Aan het hoofd van elk der zes deratie wordt een verantwoordelijk: leider aangesteld, terwijl tevens aan eiken leider een raad van advies wordt toegevoegd. Er wordt van besturen en le den der organisaties verwacht, dat zij aan deze herordening ter voorbereiding van het muziekgilde hun volle medewerking zullen ver- leenen. In eigen belang. Want geen musicus zal zijn beroep meer kun nen uitoefenen, wanneer hij niet lid is van zijn vakgroep, die als zooda nig in het muziekgilde van de Ne derlandsche cultuurkamer wordt op genomen. De voedselvoorziening is, niet het minst op dit oogenblik, voor ieder land van de grootste betee- kenis en in direct verband daar mede staat de positie van den boe renstand. Dat men van overheidszijde deze groote belangen voortdurend in het oog houdt, kunnen de reeds getroffen maatregelen bewijzen. Daartoe behoort het voedselvoor- zieningsbesluit spet de daarop be rustende maatregelen voor de pro ducten der voedselvoorziening, alsmede de maatregelen voor het bewerken dezer producten en voor de bodem- en grondstoffen welke voor de voortbrenging noodig zijn. Steun werd geegeven voor op richting van grasdrogerijen, een regeling getroffen voor den ver bouw van koolzaad en een alge meen reglement afgekondigd voor de bedrijfsorganisatie onzer voed selvoorziening. Bovendien werd de ruilverkavelingswet van 1938 ge wijzigd en werd er een regeling getroffen voor het scheuren van grasland. Een zeer belangrijke maatregel voor den boerenstand is het thans afgekondigde pachtbesluit. Men heeft daardoor meer stabiliteit en meer zekerheid van tijdsduur in de pachtsverhoudingen gebracht, waardoor de pachters er eerder toe zullen komen het hun toevertrouw de land zoo intensief mogelijk te bewerken. De grondeigenaar heeft nu naast zijn rechten ook zijn plichten gekregen. Hij heeft die plichten allereerst tegenover de gemeenschap, maar ook tegenover den pachter en het nieuwe pacht besluit doet nog sterker dan de oude pachtwet uitkomen, dat men hier te doen heeft met sociale factoren. In het algemeen zal door het nieuwe besluit de verhouding tus- schen pachter en verpachter zoo worden geregeld, dat de pachter meer zekerheid krijgt dat de vruchten van zijn arbeid ook hem ten goede zullen komen, zoodat grootere krachtsinspanning groo- ter algemeen en persoonlijk voor deel beteekent, terwijl daarnaast de belangen van den verpachter geenszins uit het oog worden ver loren. Het nieuwe pachtbesluit legt grondslagen van blijvende betee- kenis voor den boerenstand en daardoor voor de 'belangen van Een onderhoud met Roose velt en Huil. Washington, 27 Nov. (D.N.B.) Roo sevelt, minister Huil, alsmede de speciale Japansehe ambassadeur Koeroesoe en de Japansehe ambas sadeur zouden om 21.30 uur midden- Europeeschen zomertijd voor een speciale conferentie bijeenkomen. Het Witte Huis weigerde de re den voor de bespreking of bijzon derheden hierover mede te deelen. Aan deze bespreking wordt met het oog op de verklaring van het mi nisterie van. buitenlandsche zaken, dat den Japansdhen ambassadeurs voorstellen van Amerika zijn over handigd om de geschilpunten in den Stillen Oceaan bij te leggen, groote beteekenis gehecht. Nader wordt gemeld: De Japansehen ambassadeurs, Koeroesoe en Nomoera, hebben, zoo- ais reedB in het kort is gemeld, een ondterhoud van ongeveer drie kwar tier gehad met Roosevelt. De Associated Press meldt, dat Karoesoe na het onderhoud ten over staan van de pers heeft verklaard, dat het onderhoud „zeer vriend schappelijk" was geweest en dat hij geenerlei instructie had om naar Ja pan terug te keeren. Op de vraag of hij Huil in de eerstvolgende da gen weer zal ontmoeten, weigierde Koeroesoe antwoord te geven. Aan Nomoera werd de vraag gesteld, of de Amerikaansche nota van Woens dag een basis biedt voor verdere on derhandelingen. Hij antwoordde, dat van Tokio nog geen antwoord was ontvangen en hij derhalve deze vraag niet bon beantwoorden. De Ver. Staten hebben hun houding definitief vastge legd. Tokio, 28 Nov. (D.N.B.) Het seuii-officieele agentschap Domei- wijst erop, dat sedert de bood schap van Konoye de houding der Ver. Staten niet gewijzigd is. Het 'hoogtepunt is thans be reikt met de overhandiging van de Amerikaansche nota, die aan toont dat de Vereen. Staten hun houding jegens Japan defi nitief hebben vastgelegd. Alles hangt thans af van de bepaling van een standpunt door Japan ten opzichte van deze nota. De Japansehe regeering moet nagaan of tusschen het voorstel van Ja pan en de Amerikaansche nota punten van aanraking bestaan. Daarbij moet worden opge merkt, d'at een toenemende be moeilijking van den toestand op gemaakt kan worden uit de ver scherpte houding an de met de Vereen. Staten samengaande sta ten tegenover Japan, Een Japansch blad over stand der besprekingen. Tokio, 27 Nov. (Domei). Het blad Asahi noemt de overhandiging der Amerikaansche voorwaarden aan de Japansehe vertegenwoordigers te Washington den laatsten stap in de Japansch-Amerikaansche onderhan delingen. Het succes of de misluk king van de onderhandelingen hangt er uitsluitend van af, of in die voor waarden die nationale overtuigingen van Japan worden erkend of afge wezen. De drie beginselen welke de minister-president Tojo in zijn rede voor den Rijksdag: 1. geen inmen ging van derdie mogendheden in de Chineesdhe kwestie, 2. annuleering der vijandige economische maatre gelen tegen Japan, 3. verhinderen, dat de oorlog op Ó.-Azië overslaat, heeft uiteengezet, waren de rec'ht- streeksche uiting van Japans ijze ren overtuiging. Indien de Ver. Sta ten het Japansehe standpunt erken nen, zullen d'e Japansch-Amerikaan- betrekkingen hersteld worden en zal de Stille Oceaan zijn naam weer waardig worden. Doch indien het te gendeel gebeurt, zal Japan vastbe raden optreden om den toestand te herzien. De teerling is geworpen voor onze oogen. Wij wachten af, bereid om aan eiken toestand het ihoofd te bieden. Waarschijnlijk voor Vrijdag een beslissing. Uit New-York wordt door het D.N.B. gemeld, dat de dagbladen publiceeren, groot opgemaakt, de overhandiging van de Amerikaan sche voorwaarden aan de Japansehe vertegenwoordigers De New-York Daily News meldt uit Washington, dat de Amerikaansche regeering in haar nota intransigent haar stand punt herhaalt. Het is niet uitgeslo ten, dat Roosevelt zijn beslissing vóór Vrijdag zal nemen. Het blad meldt verder, dat de president een conferentie met Koeroesoe heeft af gesproken voor een niet genoemd tijdstip. Gisteren heeft volgens het blad de president ook besprekingen gevoerd met den Chineeschen am bassadeur Hoesjin en den Chinee sehen bankier, dr. Soon. Goede vorderingen. Berlijn, 27 Nov. (D. N. B.) De gevechtshandelingen in den cen- tralen sector van het front hebben, naar het D. N. B. van militaire zijde verneemt, ook op 26 November goede vorderingen gemaakt. Gistermorgen namen pantserwagens van een Duitsche pantserdivisie den strijd op tegen goed aangelegde bolsjewisti sche veldstellingen. De hevige vijan delijke tegenstand, die door tegen aanvallen van verscheidene bolsje wistische pantserwagens nog ver sterkt werd, kon gebroken worden. In den strijd der pantserwagens werden de bolsjewisten teruggewor pen. Na de doorbraak door den stellinggordel werd de Duitsche aan val verder naar het oosten voort gezet en des avonds waren 14 plaat sen, die in den rug van de bolsje wistische verdedigingsstellingen lagen, genomen. De Duitsche luchtmacht heeft voor al in den centralen sector met ge- vechts- en jachtvliegtuigen de ge vechtshandelingen van het leger door direct ingrijpen gesteund. In het ge bied rondom Moskou werden de ra- vitailleeringslinies en spoorwegver bindingen van den vijand gebombar deerd. De zware verliezen, waarvan de vernietiging van bijna 300 auto's in'24 uur alleen in den Z. en cen tralen sector een indrukwekkend beeld geeft, oefenen reeds thans een zeer nadeeligen invloed op de ravi- tailleering van den vijand. De strijd bij het Ilmenmeer. Berlijn, 27 Nov. (D. N. B.) Giste ren hebben bolsjewistische afdee- lingen ter sterkte van 6 bataljons een aanval gedaan op de stellingen van een Duitsche infanterie-divisie ten Z.O. van het Ilmenmeer. Tege lijkertijd vielen strijdkrachten ter sterkte van een regiment de linies van de naburige Duitsche divisie aan, na krachtige artillerie-voorbe reiding. De bolsjewistische aanvallen werden reeds vóór de Duitsche stel lingen door een geconcentreerd vuur afgeslagen. Kleine groepen, die konden naderen, werden vernietigd. Gevechten rond Moskou. Berlijn, 27 Nov. (D. N. B.) Sterke formaties van de Duitsche lucht macht hebben, naar het D. N. B. ver neemt, op 26 November den aanval van het Duitsche leger in den cen tralen sector van het front onder steund. In het gevechtsgebied ten N. en ten Z. van Moskou werden 4 bolsjewistische pantserwagens door voltreffers van bommen vernietigd. Een bolsjewistische batterij stelling werd door voltreffers buiten gevecht gesteld. De bolsjewisten verloren bovendien talrijk ander oorlogs materiaal. onze bodemproductie en voedsel voorziening, wat thans meer dan ooit van zeer groote beteekenis is. Uit dat alles blijkt wel, dat men van overheidszijde al het moge lijke doet om zoowel de positie van den boer beter te maken dan ze tot dusver geweest is en daarnaast en dit is van algemeen belang onze voedselvoorraden zoo groot mogelijk te maken, opdat onze volkskracht in geen enkel opzicht bedreigd zal kunnen worden. Italiaansch legerbericht. Rome, 27 November (Stefani). Het 543ste communique van het Italiaanschet hoofdkwartier luidt: In de Marmarische woestijn be vinden de strijdkrachten der spil zich nog steeds dn nauwe tactische amenwerking in hamekkigen 'jStrijdi met de Britsche strijdkrach ten in het gebied ten Z.O. van Tobroek en aan het front van Solloem. Ook gisteren zijn aanzien lijke successen behaald. Aan het front van Solloem is de belang rijke stelling Sidi Omar door Duit sche en Italiaansche pantserafdee- lingen heroverd, terwijl de divisie Savor na aanvallen van vijandelijke pantserwagens afsloeg. Onafgebro ken worden Ehgelsche gevangenen binnengebracht te Bardia, dat hecht in onze handen is. Meer naar het W. bevond zich de divisie Ariete in hevigen strijd met gemotoriseerde afdeelingen en afdeelingen infante- de van den vijand. In den centralen sector kwam het opnieuw tot botsingen tusschen panitsemfdeelingen. Duitsch-Itali- aansche strijdkrachten hebben een tegenaanval ondernomen, waardoor den vijand opnieuw groote verliezen werden toegebracht. Voor Tobroek hebben onze af deelingen wederom nieuwe uitvals- pogingen der belegerden verijdeld. De verdedigingsstellingen en ha venwerken werden opnieuw ge bombardeerd door formaties der Italiaansche luchtmacht. Engelsche oorlogsschepen hebben zonder succes kustsectoren ten W. van Tobroek beschoten. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aanval op Benghazi gedaan, eenige gebouwen werden getroffen, doch er zijn geen slachtoffers te betreuren. Agedabia ■werd opnieuw door drie vijandelijke vliegtuigen aangevallen. Een toe stel werd door onze jachtvliegers neergeschoten. De Italiaansche en de Duitsche luchtmacht hebben krachtige aan vallen gedaan op vijandelijke con centraties van troepen en auto's. Bij luchtgevechten heeft onze lucht macht, die met nieuwe vliegtuig typen opereert, in totaal 13 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Twee vijandelijke vliegtuigen, die een onzer verkenningstoestellen hadden aangevallen, werden getrof fen, terwijl ons vliegtuig, hoewel het beschadigd was, op zijn steun punt kon terugkeeren. De Duitsche luchtmacht heeft Maandag nog 6 en Dinsdag 7 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In O.-Afrika zijn Gondar en de stellingen in de nabijheid voortdu rend door artillerie beschoten en door de vijandelijke luchtmacht ge bombardeerd. Onze batterijen be antwoordden op doeltreffende wijze het vuur en verijdelden verschil lende pogingen van den vijand, die onze stellingen wilde naderen. Volgens nadere berichten heeft de vijand in de gevechten, die pp 20 November bij het steunpunt Tsjelga geleverd zijn, de volgende verliezen geleden: twee Engelsche officieren gesneuveld en anderen gewond, 350 Soedaneesche soldaten gesneuveld of gewond. In den afgeloopen nacht heeft onze luchtmacht met zeer explosie ve bommen de vliegvelden Micabba en Halfar op Malta bestookt. Het optreden van de Duitsche luchtmacht. Berlijn, 27 Nov. (DNB). De Duit sche luchtmacht heeft, naar het NDB verneemt, gisteren met goede uit werking de hevige gevechten van de verbonden Duitsche en Italiaan sche troepen in N. Afrika onder steund. De Duitsche vliegers meng den zich niet alleen in den strijd te land, doch vielen zelfs de ravitail- leeringslinies en de achterwaartsche gebieden der Britten aan, waarbij in het bijzonder spoorweginstallaties bij Sidi El Barani talrijke treffers van bommen van zwaar kaliber kregen. Ook aan het O.-frfont behaalde de Duitsche luchtmacht bij den strijd tegen de ravitailleeringslinies der bolsjewisten nieuwe successen. Bij aanvallen op verkeersmiddelen wer den acht belangrijke stations met bommen bestookt, waarbij gebou wen en emplacementen zware tref fers kregen. Tijdens dappere aanvallen werden vier transporttreinen en dertien af zonderlijk rijdende of stilstaande lo comotieven en ongeveer vijftig per sonen- en goederenwagons totaal vernield. Dertien andere treinen werden door bommen zoo zwaar ge troffen, dat zij onderweg bleven staan. Hevige gevechten in de Marmarische woestijn. Front in de Marmarische woestijn, 27 Nov. (Stefani). Een der speciale correspondenten van het agentschap Stefani schrijft, dat de strijd voort duurt in alle sectoren in de Marma rische woestijn. Er vinden opnieuw hevige gevechten plaats tusschen pantserformaties. De Italiaansche luchtmacht, die met de landstrijd krachten samenwerkt bij de vernie ling der vijandelijke pantserwagens, heeft ook in de luchtgevechten schitterende successen behaald. Van ochtend heeft een formatie jacht vliegtuigen boven Bir El Gobi een vijandelijke formatie van meer dan 30 toestellen ontmoet. Ondanks de groote numerieke overmacht van den tegenstander bonden de vliegers onmiddellijk den strijd aan. Zij schoten 7 Engelsche toestellen bran dend omlaag. De overige, hoewel nog steeds in aantal de overhand hebbend, gaven er de voorkeur aan een voortzetting van den strijd te vermijden en verdwenen met groo- ten spoed. Alle Italiaansche toestel len keerden op hun basis terug. Ieder ofjer, dat wij ons getroos ten ten bate van het Sinter- hulpwerk, komt de scheppings kracht van het Nederlandsche volk ten goede. Gironummer van de W. H. N. 5553. door J. REGIS. 54 Gedurende den ganschen dag was de reporter spoorloos verdwenen. De dag vervloog in stijgende onrust Er zat iets in de lucht. De chef van de recherche telefoneerde herhaalde malen naar Wallion, zonder hem te kunnen bereiken. Lang voor den af gesproken tijd stond Rambouillet op "Wallion te wachten. Het was inmid dels reeds over zessen, maar er was nog steeds niets van den journalist te zien. De Franschman was niet in staat, stil te zitten, hij liep op den rand van 't trottoir op en neer en de gedachten joegen door zijn hoofd. Waar was Wallion? Had hij een bot sing met den vijand gehad? Bij de gedachte daaraan voelde de Fransch man werkelijk angst en de ver schrikkelijkste voorstellingen zweef den hem voor oogen. Hij hoorde het kwart over zes slaan en hij vervloekte zichzelf we gens zijn werkeloosheid. Eindelijk, tegen half zeven, ont snapte een diepe zucht van verlich ting zijn borst. Hij zag op grooten afstand een lange, welbekende ge stalte in het schijnsel van de lan taarns en hjj snelde die dadelijk te gemoet. Maurice Wallion had de kraag van zijn jas opgeslagen en had haast In zijn grijze oogen blonk een won derlijke glans. „Het einde nadert!" zei hij snel met zachte stem. „Komt u mee!" Hij trok den Franschman met zich mee in de richting van de Park laan. „Maar vertelt u dan^ vertelt u dan toch!" fluisterde Rambouillet. „Wat is uw meening over den muziekleeraar Henriques?" ant woordde de journalist. De Franschman bleef staan, maar Wallion pakte hem bij den arm en trok hem verder. „Mijn hemel mompelde Rambouil let. „Henriques?" „Wanneer u over den muziek leeraar Henriques geen meening hebt", ging Wallion voort, „dan wil ik u helpen, er een te vormen. Ik ben nu van plan, u den man te la ten zien, met wien Leadbitter 's nachts samenkomsten heeft. Nu zal ik u er een verklaring voor ge ven, waarom niemand uit Parklaan 1 naar buiten kwam, toen onze vij and dien nacht in de Villa Rosa was. Ik geloofde eerst, dat ik gek was ge worden. Het heeft me verscheidene dagen gekost, om uit te vinden, dat een muziekleeraar bij tijden een even interessant studieobject kan zijn als een philanthroop Ze waren de Parklaan ingeslagen. In het huis van Walter Cray was als gewoonlijk licht in de orgelkamer en Rambouillet mompelde verbluft: „De philanthroop is thuis „Hij speelt misschien orgel", ant woordde Wallion peinzend. Het gedrag en de toon van den journalist zette den Franschman meer en meer in verbazing. Ze wa ren Parklaan al voorbij geloopen en bleven nu voor het kleine ijzeren hek van het huis ernaast staan. Parklaan 3 was een onaanzienlijk, weinig fraai gebouw van één ver dieping, dat niet in deze omgeving scheen te hooren. Het had een voor tuin van drie of vier meter lengte. Door dezen tuin volgde Rambouillet den journalist tot de huisdeur. Binnen in de diepe hal was het geheel donker, maar Wallion liet eenige seconden lang zijn zaklan taarn op een deur aan zijn linker hand schijnen, en de Franschman las op een klein zwart bordje de woorden: „Henriques, Muziekleeraar". Daarop verdween het licht weer en de stem van Wallion fluisterde: „In dit huis wonen op de eerste verdieping twee families, die ons niet interesseeren. Hier rechts be neden woont nog een familie. Die interesseert ons evenmin. Maar deze enkele kamer, zonder gang, op de deur waarvan u zooeven de woor den „Henriques, Muziekleeraar" ge lezen hebt die interesseert ons daarentegen in ongewoon hooge ma- tel" „En waarom?" „Daarom, omdat de man, die hier woont, er zeer zonderlinge gewoon ten op na houdt!" Rambouillet, die begon te ver moeden, dat hij aan den rand stond van éen verbazingwekkende ont dekking, deed een pas terug en daarbij trapte hij iemand op zijn voet. „Pardon!" zei hij. „Ik heb u op den voet getrapt, monsieur Wal lion!" „Mij? Nee, heelemaal niet!" De Franschman hoorde iemand achter zich ademen en greep naar zijn zaklantaarn. Hij hoorde snelle voetstappen en toen de lamp aan ging, ijlde een magere jongensge stalte door de huisdeur naar buiten. Ze liepen den jongen man na, maar kwamen nog juist op tijd, om de ge stalte in razende vaart in de duis ternis van de straat te zien verdwij nen. „Hebt u hem herkend?" riep dé Franschman. „Ja", fluisterde de journalist. Spreekt u niet zoo hard! Dat ziet er naar uit, alsof Joseph Koprilis zich ook voor onzen muziekleeraar in teresseert!" En rustig, alsof er niets gebeurd was, ging hij voort: „Joseph Koprilis hier! Dat is merk waardig. De lijnen beginnen samen te komen en wij hebben geen tijd te verliezen. Hebt u zin om muziekles te nemen, monsieur Rambouillet? Dan bent u hier aan het verkeerde kantoor, want Henriques geeft heelemaal geen muziekles. Misschien geeft hij boksles, want hij is grooter dan ik en heeft bovendien breedere schouders. Hij is moeilijk te treffen, want hij is zoo goed als nooit thuis! Geeft hij misschien nachtelijke les sen? Waarom niet, want in den nacht, waarin de onbekende vijand in de Villa Rosa zijn inbraak pleegde en u het huis Parklaan 1 bewaakte, kwam de muziekleeraar Henriques om één uur thuis!" „Monsieur Wallion", zei Rambouil let, die van spanning beefde, „is deze muziekleeraar niet lang geleden soms wijnhandelaar geweest?" .(Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5