A.S. MAANDAG 1 DECEMBER Sf. Nicolaas geschenken Firma J. C. STADEGAARD DE VUURRODE SCHOENTJES. GROOTE KEUZE Juwelier, LAAT ZO7. AANVANG DER 7DE PREMIETREKKING DER N.V. „HAIGHTON CO." Dr. X"i2L Een actueel boek over Nederland. RADIOPROGRAMMA. Pagina 4, „Die Niederlande im Umbruch der Zeiten". (Van onzen Haagsehen corespondent). Wij heibben reeds eerder melding gemaaikt van de uitgave van een be langrijk boek over ons land, van Duitsche zijde uitgegeven onder den titel: „Die Niederlande im Umbruch dier Zeiten. Alte und neue Bezieh- ungen zium Reich". In Opdracht van den Rijkscommissaris, Dr. Seyss- iEnquart, die ook een inleidend woord schreef, werd het samengesteld door Dr. Max Freiherr du Prei en Willi Janke, Pressedezernent van den Rijkscommissaris. Een groot aantal Duitsche en Nederlandsche deskun digen hebben eraan meegewerkt en ieder op eigen terrein belangrijke bijdragen geleverd. Het werd aller eerst geschreven met de bedoeling, den kring der Duitsche medewerkers van d'en Rijkscommissaris op de hoogte te brengen met de situatie jDn Nederland en de ontwikkeling daarvan in den loop der historie. Het wil echter minstens evenzeer den Duitschers in het Rijk van dienst zijn om hen in te lichten over en een juist inzicht te geven van Nederland, zijn geschiedenis en cultuur, zijn kolonialen en technischen arbeid, zijn volkshuishouding en zijn voor malige en huidige politieke ontwik keling, enz. Doch niet in de laatste plaats is het ook voor de Nederlan ders zelf van niet geringe beteeke- nis, omdat hier Duitschers en Neder landers gezamenlijk hun visie geven op ons land en ons volk, zooals het was, zooals het is en zooals het wor den moet. Terecht spreekt dan ook de Rijkscommissaris in zijn inleiding over het vinden van den weg tot ei kaar door de hier geschapen moge lijkheid om wederkeerig elkanders inzichten te leeren kennen en be grijpen. „Dit boek aldus Dr. Seyss-Inquart stelt zich ten doei, uit het oogpunt der beslissing van Mei 1940, aan te toonen, welken ont wikkelingsgang Nederland, dat eens een deel vormde van het Duitsche Rijk, en dat in het jaar 1648 zijn zelfstandigheid als staat verkreeg, sindsdien heeft doorloopen en hoe het daarbij toch immer de verbin ding met Duitsehland in stand hield. Uit de schets van deze geschiedenis wordt het duidelijk, dat Nederland zich niet met opzet, op grond van een separistisch principe van het Rijk afscheidde, maar dat het vóór alles het gebrek aan begrip der Duitsche vorsten voor den strijd der Nederlanders voor hun geestelijken en volkschen aard was, welke de innerlijke breuk van Nederland en het Rijk tengevolge had. Maar ban den van elke soort op alle gebieden van het cultureele en bet bedrijfs leven bestaan tusschen de beide Germaansche volken, en hun cultuur heeft zich nooit zoo ver van den ge meenschappelijken wortel verwij derd, dat niet te allen tijde hun door het bloed bepaalde gemeen schappelijkheid herkenbaar zou zijn. Op deze bestaande gemeenschap' pelijke waarden en eigenschappen voort te bouwen en op den gemeen- schappelijken wortel teruggaand binnen de lijst der Europeesche nieuwe orde nieuwe gemeenschap' pelijkheden te doen ontstaan, dat is de in deze ruimte gestelde taak. Als dit boek een bijdrage levert om de van oudsher bestaande banden ti versterken en de in den loop der laatste 300 jaren opgerichte schei dingsmuren af te breken, dan heeft het zijn taak in den zin der gegeven doelstelling vervuld. Ik hoop, dat Duitschers en Neder landers van de hun hier geboden mogelijkheid om oude en nieuwe wegen van wederzijdsche inzichten te leeren kennen, rijkelijk gebruik zullen maken en zoo den weg tot elkander vinden." trouwde hij een Hollandsche vrouw was hij in de gelegenheid, zich een gefundeerd oordeel te vormen over ons land en volk. Wij verstaan dan ook ten volle, hetgeen de heer Janke op een bijeenkomst, door den Rijkscommissaris ter gelegenheid van het verschijnen van dit boek heeft gezegd over de hem opgelegde taak, mede te werken aan de samen stelling van dit Nederlandsch Duitsche werk: „Zij schenkt mij des te meer voldoening, daar ik door mijn langdurig verblijf hier te lande den Nederlandschen mensch, zijn aard en prestaties, alsook het Neder landsche landschap, grondig heb leeren kennen en waardeeren". Het Janke toebedeelde onderwerp in het kader van dit boek behoort on getwijfeld tot de lastigste: het schrij ven van de geschiedenis van een nog loopende periode en welk een periode! is voorwaar geen gemak kelijke taak! Niettemin heeft deze bijdrage, die in dit licht stellig een geslaagde poging tot objectieve ge schiedschrijving genoemd kan wor den, ook voor de toekomst ongetwij feld beteekenis, daar haar waarde verre uitgaat boven die van een vluchtige „momentopname". Het spreekt vanzelf, dat vele lezers hier en daar een vraagteeken zullen zetten, maar ook de schrijver zal de mogelijkheid hiertoe zeker niet wil len ontkennen. Het gaat hier im mers om de meest-actueele „geschie denis" en het betreft een ontwik keling, die nog in vollen gang is, ja, zelfs hier en daar nog op vollen gang moet komen! Doch ook al meent men bij enkele passagers met den naar objectiviteit strevenden schrijver van meening te moeten verschillen, dan verhoogt dit slechts de waarde van diens werk. Want dit boek wil immers in de eerste plaats het gesprek" tusschen Nederlan- „BLIXOLON" BLEEKT AFDOENDE, IS VOLKOMEN ONSCHADELIJK, BEVAT GEEN CHLOOR. FABRiKAAT-'^Echfa" N:v% ENSCHEDÉ/ Indien wij in deze eerste beschou wing over dit gedegen boekwe k vele hoofdstukken leenen zich voor een afzonderlijke, nadere bespreking een algemeenen indruk moeten geven, d'an is het wel deze: vrijwel elke bladzijde getuigt van een op rechte belangstelling voor ons volk en van den eerlijken Duitschen wil tot samenwerking. De Duitsche over heid voelt zich niet alleen, zelfs niet allereerst, de bezettende overheid, doch zij ziet zich in ons land een veel grootscher taak gesteld: het scheppen van nieuwe en betere ver houdingen van volk tot volk. Hiertoe is bovenal noodig een beter begrij pen en een beter bep-epen worden. De schrijvers van dit boek hebben in dit opzicht behoudens mis schien een heel enkele uitzondering een eerlijke poging gedaan, die niet alleen belangtelling, doch even zeer navolging verdient. De Duiï- sche medewerkers toonen op eenige bladzijde een groote mate van be grip, ook al voelen zij de dingen wel eens nog niet geheel juist aan. Ook getuigen zij meermalen van veel waardeering voor ons volk en voor het vele, dat het in menig op zicht in den loop der jaren heeft ge presteerd en ook thans nog presteert. Natuurlijk hoe zou het anders kunnen? hebben zij evenzeer cri- tiek en ook deze uiten zij vrijmoedig; echter niet in een hinder lij ken vorm maar zakelijk en ongetwijfeld met opbouwende bedoelingen. En wie onzer zou durven volhouden, dat er in heden en verleden niets te critisee- ren valt? Wij hebben er zelfs een goed-Hollandsch spreekwoord voor: over den vriend, die ons onze feilen toont Van bijzondere actualiteit is de bijdrage, die de heer Janke, de Pressedezernent van den Rijkscom missaris, zelf heeft geschreven, over de ontwikkeling van Nederland sedert Mei 1940. Janke heeft zeer zeker recht van spreken, want door zijn langdurig verblijf in ons land hij woont hier reeds meer dan 14 jaar, werkte hier eerst als journalist voor verschillende groote Duitsche bladen en persbureaux, en werd later verbonden aan het Duitsche ge zantschap in Den Haag; bovendien ders en Duitschers stimuleeren! Een enkel citaat uit Janke's bijdra ge, die hij tot titel gaf: „Regungen des neuen Geistes („Manifestaties van den nieuwen geest") moge deze eerste beschouwing over een be langrijk, en ook keurig-verzorgd uitgegeven i-oek, op den omslag ver sierd met de ons vertrouwde kleu ren oranje-wit-blauw (bedoeld van Duitsche zijde als uitirg van waar deering voor ons volk en als beves tiging van den wil tot beter begrip? besluiten: „Het was geen wonder, dat de overgang van het oude naar het nieuwe voor veel menschen in het eerst niet gemakkelijk is geweest en dat zij niet onder wrijving tot stand kwam. Anderzijds was het maar al te logisch, dat reeds onmid dellijk in den beginne, en nog meer in het verdere verloop der ontwik keling, meer of minder principieele maatregelen en wijzigingen moesten worden doorgevoerd en een groot aantal vernieuwingen ingar moes ten vinden. Uiteraard go.d dit in de eerste plaats voor het politieke leven en voor de vorming van de publieke opinie". Na de liquidatie van het parle mentaire systeem te hebben be sproken, wijdt Janke dan een para graaf aan de nieuwe partijen, waar in hij o.m. wijst op de bestrijding van de N.S.B. in de jaren vóór den oorlog en vooral sinds het uitbreken van de vijandelijkheden in 1939. „Zoo kwam het, dat in een land, dat zich altijd zoo op zijn democratische instellingen en op de daarin schijn baar zoo rijkelijk voorhanden zijnde vrijheid van meening en geloof liet voorstaan, alle mogelijke uitzonde- rings- en terreurmaatregelen tegen de leden der N. S. B. werden ge troffen. Lastige, maar met de con stitutie in overeenstemming zijnde interpellaties van de vertegenwoor digers der N. S. B. in het parlement werden door machtsmisbruik van de voorzitters der Kamers afgewim peld". Over de „Nederlandsche Unie" zegt de schrijver: Door gebrek aan vastbesloten heid, onderling verschil van mee ning, onduidelijke inzichten en zwakheid, heeft de Nederlandsche Unie zich den eigen weg naar de toekomst in hooge mate versperd." ONJUISTE MEDEDEELJNG OVER W.H.N. 's-Gravenhage, 27 Nov. De direc teur-generaal Winterhulp Neder land, tevens landelijk leider van den Nederlandschen avolksdienst, deelt mede, dat de in enkele bladen ver schenen berichten over het inhouden van 1 procent op vorderingen van de leveranciers aan de provincie Overijssel en de gemeenten in die provincies, door een waarnemend functionaris zonder zijn voorkennis zijn gelanceerd. Daar het gepubliceerde volkomen onjuist is, verzoekt de heer Piek deze publicatie als niet gedaan te beschouwen. De uitslagen der trekking zullen regelmatig in DIT BLAD verschijnen. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. PRIJZENBESCHIKKING SPIERING EN POS 1941. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van 15 November 1941 in werking ia getreden de Prijzenbeschikking Spiering en Pos 1941, die de volgende bepalingen inhoudt: I. Met betrekking tot het verkoopen van versche spiering en pos door visschers, groothandelaren en kleinhandelaren gelden de volgende maximumprijzen en -marges: Max. ver koopprijs voor den visscher per kg. Max. marge voor den groothande laar, franco sta tion v. bestem ming incl. verpak king en bijkomen de kosten per kg. 0.10 0.12 Max. marge v. d. klein handelaar af kleinhande laar netto a contant per kg. 0.12 0.18 Spiering i. d. periode 1 Mei1 September 0.20 1 September1 Mei 0.40 pos 0.10 Voor versche spiering en pos uit de Waddenzee en het LJsselmeer gelden bovenstaande prijzen slechts in zooverre genoemde vischsoorten een lengte van ten minste 10 cm hebben en voor de consumptie bestemd zijn. De commisëiekooper van spiering mag zijn opdrachtgever ten hoogste 0.02 per kg. in rekening brengen, waarin eventueele vracht kosten niet zijn begrepen. Indien de verkoop van partijen spiering en pos over meer dan één groothandelaar loopt, moeten de groothandelaren de groothandelsmarge onderling deelen. Ingeval de groothandelaar spiering in consignatie geeft, moet de ver goeding uit de groothandelsmarge worden betaald. Bij verzending van spiering is de groothandelaar verplicht voor 5 overwicht zorg te dragen. Op vischafslagen moet de prijs voor spiering, indien de kwaliteit ten gevolge van onvoldoende verzorging is verminderd, met 25 worden verlaagd. II. Met betrekking tot het verkoopen van gerookte of gestoomde spiering door rookers, groothandelaren en kleinhandelaren gelden onderstaande maximumprijzen: Max. verkoop prijs voor Max. verkoop prijs voor den rooker, die versche spiering van een groothan delaar koopt, af station v. verzending, incl. verpak king en bijk. kosten, p. kg. Max. verkoop prijs voor den klein handelaar netto a contant per kg. den rooker, die versche spiering rechtstreeks van den vis scher koopt af station v. verzending, incl. verpak king en bijk. IrnctPD n Ver 1 Mei—1 September 0.77 0.87 1.20 1 September1 Mei 1.12 1.24 1.65 Betrekt de groothandelaar gerookte spiering van een rooker, die de versche spiering rechtstreeks van den vischafslag of den visscher heeft betrokken, dan mag hij bij levering franco kleinhandelaar ten hoogste den verkoopprijs van den rooker, die van een groothandelaar betrekt, in rekening brengen. Ingeval de groothandelaar gerookte spiering betrekt van een rooker, die de versche spiering van een groothandelaar heeft betrokken, dan mort hij tegen denzelfden prijs, vermeerderd met de toegestane vracht kosten, aan den kleinhandelaar leveren. De rooker is in dit geval ver plicht den verkoopprijs met 5 te verminderen. III. Met betrekking tot het verkoopen van gerookte of gestoomde pos gelden de navolgende maximumprijzen per kg.: Max. verkoopprijs voor den rooker, incl. verpakking en bijkomende kosten, per kg. franco afnemer: f 0.55 Max. verkoopprijs voor den kleinhandelaar, netto a contant per kg.: S 0.75 Levert de rooker aan een groothandelaar, dan is de rooker verplicht den verkoopprijs met 5 te verminderen. In geval de rooker pos rechtstreeks aan den kleinhandelaar levert, moet hij franco kleinhandelaar leveren. TENTOONSTELLING VAN NED. BEELDENDE KUNST. In het Rijksmuseum te Amster dam is Woensdagmiddag de tentoon stelling Ned. beeldende kunst, welke op initiatief van het dep. van V. en en K. door de Ned. federatie van beeldende kunstenaarsvereenigin- gen is ingericht, officieel geopend Hierbij waren o.m. aanwezig de gevolmachtigde van d^n rijkscom missaris voor de stad Amsterdam, Senator dr. Böhmcker, Oberst Weiner als vertegenwoordiger van General Siburg, commandant in de Luftgau Holland en het hcofd van de afd. bouwkunst, beeldende kunst en kunstnijverheid van het dep. van V. en K„ de heer Ed. Gerdes. Deze laatste heeft de tentoonstelling met een toespraak uit naam van den secr -gen. van heit dept. van V. en K. geopend. BLIJFT STEUNEN. Ook als straks de Nederlandsche ambulance naar het Oostfront is vertrokken is uw steun onontbeer lijk. Er is veel werk en slechts met de beste uitrusting kunnen goede resul taten berejkt worden. Maak er een gewoonte van om eens per maand een bijdrage te storten op gironummer 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. STERKE AARDBEVING GEREGISTREERD. Te de Bilt werd op 25 Nov. te 18 uur 9 min. G.M.T. (20 uur 9 min. M.E.Z.T.) een buitengewoon sterke aardbeving geregistreerd, waarvan de haard gelegen was op 2440 K.M. in W.S.W., in de richting van de Azoren. Stoottroepen voor blanke wapenen man tegen man. Steunt de Nederlandsche ambulance v/h oostfront. Koninginnegracht 22 giro: 87600 's-Gravenhage. ZATERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Causerie „Brandende kwesties" (opn.) 8.30 Gr.pl. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gr.pl. 10.Ernstige muziekprogram ma's (opn.) (11.11.20 Voor de huis vrouw). 12.Gr.pl. 12.10 De Ram blers. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 13. Will Glahé en zijn orkest. 13.40 Or gelconcert. 14.Causerie „Het nut en de voordeelen van de konijnen teelt". 14.20 Na gedane arbeid Muziek en vroolijkheid". 15.50 Gr.pl. 16.Cyclus „Elia de Thisbiet". 16.20 Cello en piano. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Gr.pl. 17.35 Duitsche taalcursus. 16.Gr.pl. 16.15 Het kwartier van den arbeid. 18.30 Utr. Sted. Orkest. 19.Act. halfuur. 19.30 Utr. Sted. Orkest en solist. (Vanaf 20.15 alleen voor de radio centrales). 20.30 Gr.pl. 20.45 Nederl. Motetver. en solisten. 21.10 Amh. Orkestver. en orgel (opn.) 21.30 Gr. pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22. BNO, Eng. uitz.: „Dutch News Reel" of gr.pl. 22.15—24.— Gr.pl. HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—8.15 Zie H'sum I. 8.15 Gr.pl. 8.308.45 Zie H'sum I. 8.45 Gr.pl. 9.25 Toon kunstkoor en Utr. Sted. Orkest (opn.) 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Lichte muziekprogr.'s (opn.) 12.Pianovoordr. 12.35 Gr.pl. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.05 O. Hendriks en zijn orkest. 13.40 Voor de rijpere jeugd. 14. Jeugdkoor van het Christ, gemengd koor „Excelsior". Als intermezzo: Orkest (opn.) 14.45 U en de muziek, causerie. 15.Zang met pianobege leiding. 15.30 Gr.pl. 16.Vroolijke weekeindklanken. 16.45 Gr.pl. 17. Voor de binnenschippers. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Or gelconcert. 18.Cyclus „In een nieuw licht bezien" (voorbereid door de NSB). 18.15 „KalvéItaliaansch progr. (met muz. illustraties). 18.45 Voor den boer. 19.BNO: Gro- ningsch praatje. 19.10 BNO: Nieuws ber. 19.20 Gr.pl. 19.45 Wetenswaar digheden van de week. 20.Gr.pl. (Vanaf 20.15 evenals H'sum I). 21.30 Causerie „Marnix van St. Alde- gonde". 21.45 BNO: Nieuwsber. 22. BNO: Toelichting op het weer- machtsbericht. 22.1022.15 Avond- wijding. Ernstige muziek. Hilv. II. 20.45 21.10 uur. Abend-musik, Buxte- hude. Dit jaar is het driehonderd jaar geleden dat in de Mariakerk te Lubeck een aanvang werd ge maakt tegen den Adventstijd des Zondags in den namiddag van 45 uur geestelijke composities ten ge- hoore te brengen. Ter herdenking van deze abondmusiken zal in een vijftal uitvoeringen Buxtehude's „Das jüngste Gericht" door de Ned. Motetver. o.Lv. Joh. Legéne wor den gegeven, waarvan hedenavond de eerste. Lichte muze. H'sum II, 20.1521. uur. Bonte avond mmv. Boyd Bach- man en zijn orkest, Carla Tijm zang, Jack en Conny Willard, accor deon duo, Carl Leopold, jodler, Clinge Doorer.bos en Johan Jong orgel. Reportage. H'sum II. 19.4520.uur. Actueel kwartier. 9. Morgen werd ze tóch een jaar ouder en zou er feest zijn en ze zou cadeautjes krijgen! O, wat heerlijk om jarig ie zijn! 10. Dol van blijdschap huppelde ze nog wat in haar tuintje rond achter het huis, tot Moeder haar riep, om bin nen te komen. Het was al lang bedtijd voor haar ge worden. '99 W:M i .V gjjg 1 S r 1 Nou, fe komt net op tijd, want het is haast zoover. Ja. Jan. pak apparaat maar alvast.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6