FRA1KENBERG N.V. ONTHOUDT U VAN SABOTAGE. Dcmsmatiriée in „'t Gulden Vlies". AGENDA. uzzle s LANGESTRAAT 28 Begrafenis Leo (iestel. ASP1IS1N 'HjJ juHrt£t4i,/uus/ AMSTERDAMSCHE BEURS y-s/i6 ALKMAARSCHE COÜRANT VAN MAANDAG 1 DECEMBER 1941. Pagina 2. Wie de waarschuwing, welke de burgemeester in ons vorig num mer heeft doen opnemen en wel ke op vele plaatsen dezer stad is aangeplakt, met de noodige aan dacht heeft gelezen, heeft daaruit -egrepen, dat onverantwoordelijke elementen ons weer naar een ge vaarlijk avontuur hebben gedre ven. Zij hebben vergeten, dat ons land in dezen oorlog door Duitsch- land bezet is en ook, dat er vele voorbeelden in de wereldgeschie denis zijn dat een bezetting gelijk stond met het sturen van een strafexpeditie en dat de bevolking van het bezette gebied aan de grootste willekeur en terreur was overgeleverd. Niemand zal ontkennen, dat de Duitsche bezetting zich in ons land correct gedraagt. Wij zouden iets geheel anders kunnen onder vinden en dat even machteloos moeten aanvaarden als wij het thans vanzelfsprekend achten, dat men ons volk blijkt te respectee ren. Tegenover rechten staan even wel plichten en het allerminste, dat de bezetter van ons mag ver wachten is, dat ook wfj ons cor rect zullen gedragen en ons zul len onthouden van elke daad van sabotage, die niet alleen volko men doelloos is, maar ons daar naast in groote moeilijkheden kan brengen. Evenmin als een schoolkind de orde in de klas kan verstoren door opzettelijk een potlood van den meester te vernielen, even min kan de bevolking van Alk maar ook maar iets aan den hui- digen toestand veranderen door hier of daar een kabel te bescha digen of een hoeveelheid cokes weg te halen. Het eenige wat men daarmee bereikt is een onvriendelijke reac tie, welke in oorlogstijd een zeer scherpen vorm kan aannemen en welke voor onze stad nog slechts bepaald is tot het verplichte wacht-loopen met de toezegging, dat bjj herhaling hooge boeten worden geëischt en gijzelaars in hechtenis worden genomen. Onze burgemeester is voor het uitvoeren van alle strafbepalin gen persoonlijk verantwoordelijk en wij behoeven aan dit alles wei nig meer toe te voegen omdat het ieder volkomen duidelijk moet zijn wat er verder zal kunnen ge beuren. Eén onbezonnen daad van een warhoofd die zich verbeeldt een heldenrol te hebben gespeeld en vele loyale burgers dezer stad zul len deze uittarting met him ge zondheid, hun geld, misschien zelfs met hun vrijheid moeten be- koopen. Ieder onzer heeft daarom niet alleen het recht maar ook den plicht elke daad van sabotage zoo mogelijk te verhinderen. Laat men bedenken, dat de ano nieme daders niet zelf het risico van hun handelingen dragen, maar willens en wetens volkomen onschuldigen daarvan de dupe laten worden. Moge dit ook tot de hoofden van deze duisterlingen doordrin gen opdat stad en bevolking van verdere onaangename verrassingen verschoond zullen blijven. JUBILEUM. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de héér S. Knegt,' wonende Wolle- brandtstraat, alhier, is aangesteld bij den post en telegraafdienst. Aan vankelijk als jongeling, later als brievenbesteller. Deze dag zal ge heel volgens zijn eigen persoonlijk heid bescheiden herdacht worden. Zijn groote bescheidenheid' ken merkt hem tot een plichtgetrouw ambtenaar, die zijn dienst gaarne met alle stiptheid volbrengt. Moge 't hem gegeven zijn, nog vele jaren tot voldoening zijner superieuren zijn dienst te kunnen vervullen. HET SINT NICOLAAFFEST VAN DEN BOND VAN N. O. A.s. Donderdagmiddag heeft in de Harmonie het groote feest plaats voor de Kinderen der le en 2e klas sen der o. 1. scholen. Tegelijk vieren dan ook de kinderen der Fröbel scholen hun feest in de dancing. Om half twee komt St. Nicolaas met zijn knecht aan de Bierkade aan. De kinderen zullen hem daar ontvangen en met hem behou dens toestemming in optocht naar c.e Harmonie gaan. Daar zullen de kinderen door St. Nicolaas worden toegesproken en met twee leuke tooneelstukjes worden bezig ge houden. Deze stukjes worden ge speeld door Alkm. onderwijzers en onderwijzeressen. De tractatie be staat ditmaal uit limonaae en spe culaas. Aan 't slot ontvangt- ieder kind zijn geschenken. Op dezen middag is er in de Har monie geen toegang voor kinderen beneden vier jaar. De 3e en 4e klassen komen Zater dagmiddag 2 uur aan de beurt. Zij zullen worden bezig gehouden door een uitgelezen variëté-gezelschap terwijl ze als verrassing misschien nog een tooneelstukje te zien krij gen. Ook dan zal tractie niet ach terwege blijven. Het feest voor de oudste leerlin gen, 5e en 6e kl. en school voor centraal 7e en 8e leerjaar, (ook de klasse van Heldersche leerlingen is bij het feest ingeschakeld) vindt plaats op Zaterdag 13 Dec. om half 3. De Haarlemsche onderwijzers zul len dan opvoeren het mooie tooneel- stuk van Fred Berens: Het Raadsel. In de pauze tractatie. De commissie voor het St. Nic. feest brengt een hartelijk woord van dank en hulde aan de inwoners van Alkmaar voor hun milde gaven op de lijsten en aan de ouders voor hun spontane medewerking door het geven van bonnen. Hierdoor kun nen speculaas en taai als gewoon worden uitgedeeld. Wij twijfelen niet of het feest zal weer in alle opzichten slagen tot voldoening van allen die aan de voorbereiding hebben gewerkt. TIJDSCHRIFT „ONZE KINDEREN EN HUN TOEKOMST". De heer D. L. Daalder te Bergen, die na het uittreden van prof. Gun ning, vanaf 1922 hoofdredacteur was van het veertiendaagsche blad „Het Kind", legt met 1 Jan. deze functie neer en treedt toe toe de redactie van „Onze Kinderen en hun Toe komst", tijdschrift voor ervarings- opvoedkunde", onder hoofdredactie van dr. H. G. Hamaker, uitgevers N.V. uitgeverij voorheen C. A. Mees, Santpo .rt. GESLAAGD. Mej. D. Mooij te Zuidscharwou- de is geslaagd voor het diploma krankzinnigenverpleging. ANDRE DU LANCELLE IN HET GULDEN VLIES. Voor een geheel bezette zaal trad gisteravond wederom André du Lancelle in het Gulden Vlies op Ook nu was het succes zeer groot. Marie-Jeanne van der Veen en Jo Barends. Het was een goede gedachte van Marie-Jeanne van der Veen om Alkmaar als eerste in de rij der ste den te zetten waar zij en haar part ner, Jo Barends, dansmatinées zullen geven. Niet alleen omdat van Alkmaar eens de victorie is begonnen en deze première dus het begin van een reeks succesvolle voorstellingen zal kunnen worden, maar ook omdat zij een Alkmaarsche is en dat in haar hart altijd is gebleven en omdat men hier, door haar optreden in de ballet ten van Yvonne Georgi en haar spontane medewerking aan de popu laire acht-October-avonden, reeds den indruk van een jeugdige dan seres 'met een groote toekomst heeft gekregen. Meer nog dan in het ballet geeft zij als soliste de impressie van een aangeboren talent, van een volledig beheerschen der techniek van den dans en van een volkomen opgaan in de kunst, die haar lief is. Haar dansen zijn expressief in de hoogste mate. Zij beeldt de smart, de verwondering, de nieuwsgierigheid en de blijdschap uit in een rhyth- misch spel der snelle voeten, in de expressieve beweging der handen, in de uitdrukking van het gelaat, dat in deri1 beginne verstrakt lijkt maar waarop zich elke gemoedsbeweging toch duidelijk af teekent. Zoo troffen ons het karakteristieke der Slavische dansen, de gratie van de Wiener Walz, de rust van het oude Menuet en de diepe ernst en devotie in het Adagio van Beethoven, waarin door het stille spel van armen, handen en vihgeis een zaal vol toeschouwers tot diepe ontroe ring wist te brengen. Dansen is „bidden met de (Ontleend aan onze advertentie rubriek). Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Fientje Peters - poste restante (Holl. hum. film). 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Een balnacht in Palamo (operette). Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdagav. geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Voor Duitschland start (rom.) Eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Schaduwen der duisternis (sens.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 1 December. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, cabaret revue „Vroolijkheid in tempo". 8 uur, geref. kerk te Broek op Langendijk, orgelbespeling Feike Asma. Dinsdag 2 December. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, Oost- en Westavond, filmvertooning. Woensdag 3 December. 8 uur, dancing Harmonie, Nuts- avond, optreden Ed. Verkade met Shakespeare's Hamlet. beenen" heeft eens een door deze alleroudste der schoone kunsten ont roerde toeschouwer geschreven, maar het is meer. Het is een expressie van innerlijke bewogenheid, een zoeken en vinden van het gracieuse en sim pele gebaar, dat rechtstreeks tot het hart spreekt en meer zegt dan dui zend woorden kunnen vertolken. Naast deze jonge kunstenares heeft de danser Jo Barends, eveneens uit het beroemd geworden ballet, zich een waardig partner getoond. Hij heeft een zekere voorliefde voor den volksdans, voor het in forsche bewegingen naar voren treden, maar hij toonde daarnaast in „De kunst schilder" van- Kellenbach een fijne combinatie van dans en pantomime en bewees in de talrijke duetten een danser van groot formaat, van technisch meesterschap en volkomen overgave aan muziek en stemming te zijn. De costuums bij de diverse dansen waren eenvoudig, maar uiterst ver zorgd. Het geheel was een combinatie van gratie en jeugd, van kleur en lijn, van licht en leven, die op de geheel gevulde schouwburgzaal een diepen indruk gemaakt heeft. Een allerhartelijkst applaus, dat meermalen tot een ovatie groeide en de zeer talrijke bloemstukken, die den diepgevoelden dank der toe schouwers vertolkten, heeft Marie- Jeanne van der Veen en" haar part ner het bewijs gegeven, dat hun kunst hier ten zeerste gewaardeerd is. Mevrouw Yvonne Georgi, die deze matinée bijwoonde, mag trotsch zijn op wat haar meest begaafde leerlingen bij hun eerste zelfstan dige optreden gepresteerd hebben. Over de klavierbegeleiding en de piano-solo van den heer Kellenbach zal onze muziekverslaggever hier onder nog zijn indrukken weer geven. i Tj. Adema. Peter Kellenbach bleek een zeer muzikaal pianist te zijn die met mej. van der Veer, en Jo Barends een werkelijke eenheid vormde. Toege rust met een goed ontwikkelde tech niek (in de nummers van Albeniz, Dvorak, Frederik Chopin, G. A. Rossini) paart hij daaraan groote verscheidenheid in de toonvoort- brenging, waardoor zijn spel bizon der kleurrijk wordt. En in de solo „Danse rituelle du feu", van de Falla kwamen genoemde kwaliteiten nog meer uit, hoewel zijn spel als bege leiding van den dans niet dat ge- wrongene had wat men soms bij UITVOERING „ULVADERO" De poets van Akkerlnst. Ulvadiero voerde Zaterdag j.l. op het bekende blijspel van O. Hers man „De poets van Akkerlust", het verhaal van een deftig buitenver blijf, dat door de bewoners voor de grap plotseling omgezet wordt in een hotel en de dwaze situaties die er dan ontstaan wanneer een boeren- burgemeester met twee knappe dochters in het „hotel" hun intrek gaan nemen. Het stuk staat of valt met het slagen of mislukken van de rol van den burgervader van Knol- wijkerwou. En Ulvadero had hier voor geen beteren hoofdrolspeler kunnen uitkiezen dan Piet Kroon, die met z'n schilderachtig dialect het pu bliek direct voor zich wist te winnen en tot het einde toe de ster van het gezelschap bleef. Niet dat de overige rollen slecht gespeeld werden, aller ruimst, al waren er dan meer èn min der geslaagde creaties, maar in de schaduw van Gijs Bunderman kon niemand staan; niet alleen ten ge volge van den aard van zijn rol. maar ook door zijn capaciteiten uit deze kostelijke figuur te halen wat erin zit. Na een ietwat zwak en aarzelend begin kwamen alle mede spelenden al spoedig op dreef, spe ciaal nadat de metamorfose tot hotel zich voltrokken had en de professor gérant, de baron „kastelain" (om met Bunderman te spreken) en de cum- laude gedoctoreerde student kellner geworden waren. In 't algemeen vol deden degenen die van functie ver anderden beter in hun nieuwe „rol" dan in hun „eigenlijke hoedanig heid". Al was dit misschien niet vol komen logisch, het kwam ,het stuk ten goede. Van de overige geslaagde rollen noemen we die van Jaap Best als Deetje, de vertraagde student. Piet Lely als prof. de Kenter. Dick Haasbroek als de baron, Thea Kroon als zijn vrouw en enkele kleinere rolletjes, o.a. van Lina Mul der en Ger Hermes als de twee mo derne dochters van Bunderman. De regisseur, Piet Cloeck, had eer van zijn werk. Er was een talrijk en zeer dankbaar publiek. B. Daalder. VERGADERING WATERSCHAP DE SCHERMEER. De Zaterdagvoormiddag ten Stad- huize gehouden vergadering van het waterschap De Schermeer werd door 17 hoofdingelanden bijge woond. De heer P. Dekker was afwezig met kennisgeving van on gesteldheid. Na toelichting door den voorzitter, den heer C. Kramer Glijnis, dijkgraaf, werd goedgekeurd andere pianisten hoort, en waarvan men vermoedt dat zij die zelfde stukken zonder den dans, dus vol komen vrij,.anders zouden voordra gen. In het Adagio uit Beethoven's sonate Pathetique klonk in enkele maten (steeds dezelfde) sommige be geleidingsnoten te sterk tegenover die der melodie; daarentegen waren de meer eenvoudige nummers (Me nuet, van Mozart; Serenade van Haydn, Gavotte van Thomas en de wals van Joh. Strauss) weer zeer mooi van uitvoering. A. Kooger. het voorstel van het dagelijksch bestuur tot verkoop aan het hoog heemraadschap Noordholland Noor derkwartier van een aantal per- ceelen, uitmakende een deel van den ringdijk c.a., gelegen onder Oudorp, Oterleek en Ursem, zijnde o.m. weg, dijk, water, rietland en moeras, benevens enkele erfpachten en andere rechten. De koopsom be draagt 44869. De voorzitter zegde toe, dat in de volgende vergadering een voorstel zal worden gedaan tot bestemming van deze gelden tot afkoop van vaste lasten. Na rondvraag volgde sluiting. BONNENCONTROLE VOOR BOUWVAKARBEIDERS. Morgenavond wordt er voor de bouwvakarbeiders bonnencontrole gehouden. Er wordt op gewezen, dat met de a.s. feestdagen geen on- afgestempelde bonnen worden ver zilverd, zoodat opkomst morgen avond noodzakelijk is. SMOKKELHANDEL IN DE WIERINGERMEER VRIJWEL AFGELOOPEN. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, is de Wieringermeerpolder thans, dank zij de nauwgezette con trole door ambtenaren van den cen- tralen crisis controledienst, in sa menwerking met politie en mare- chausee, zoo goed als geheel gezui verd van bezoekers, die daarheen gingen met het uitsluitende doel, om bepakt met aardappelen weer huis waarts te gaan. In het begin van Nov. is bovendien de reeds eerder ingezette controle op den oogst van granen en peulvruchten bij de land- bouwèrs in de Wieringermeer ver scherpt. De controleurs constateer den toen al geen belangrijke over tredingen meer. DE GROENTENDROGERUEN EN DE VEILINGEN. De Ned. Groenten en Fruit- centrale heeft er in een circulaire de aandacht der veilingen op gevestigd, dat enkele commissionnairs ten be hoeve van de drogerijen op de vei lingen of rechtstreeks bij de telers aankoopen verrichten van prei, knol- selderie en boerenkool, welke zij dan via de veilingen rechtstreeks aan de betrokkenen doen afleveren. Dit is in strijd met de door de NGFC getrof fen regeling. In verband hiermede wordt er na drukkelijk de aandacht op gevestigd, dat de opbrengst uit de vrije (d.i. niet gecontracteerde) teelt eerst voor fabriekmatige verwerking mag wor den aangevoerd, nadat de vraag van de zijde der binnenlandsche con sumptie bevredigd is. De hoeveelhe den, welke voor de industrie wor den aangeboden, moeten steeds te lefonisch aan de NGFC worden ge meld, waarna door le Centrale zal worden bepaald voor welke fabriek de partij bestemd is. Ten aanzien van het veilen van boerenkool wordt medegedeeld, dat de met de groentendrogerijen gecon tracteerde boerenkool, voor zoover de contracten door de NGFC zijn goedgekeurd, administratief mag worden geveild tegen de volgende prijzen: gestroopte boerenkool 8, ongestroopte 4.50 per 100 kg. Alle andere dan gecontracteerde boeren kool moet ter veiling worden aan gevoerd en eerst voor net binnen land worden geveild. Daalt de prijs voor de goede kwaliteit beneden den vastgestelden maximumprijs van 4.50, dan dient deze boerenkool tegen dezen prijs ter beschikking te worden gesteld van de groenten- drogerijen. Deze moeten evenwel door de Centrale worden aangewe zen. URSEM. Verandering schooltijden. - Met ingang van vandaag zal de openbare school aanvangen des morgens om 10 uur in plaats van om half 10. Op den killen, triësten, stillen winterdag hadden Zeer velen zich Zaterdag op de begraafplaats Westerveld vereenigd, om de laatste eer te bewijzen aan den kunstenaar Leo Gestel, die vier dagen na het bereiken van zijn zestigsten levens jaar, overleed. Vooral uit de kunstenaarswereld was de belangstelling buitengewoon groot; voor het departement van Beeldende Kunsten was, namens het Hoofd van dit departement, den heer Gerdes, aanwezig de heer P. W. Peschar, chef van dit departement; de academie van Beeldende Kunsten was vertegenwoordigd door Prof. Wolter, het Stedelijk Museum te Amsterdam door den oud-directeur J. Baard en het Rijks-Museum door den conservator, Jhr.' Sandberg. Van de^kunstenaars merkten wij op Charley Toorop, Else Berg, Hu- bert van Lith, Hildo Krop, H. F. Boot, Matthieu Wiegman,Jan Sluy- ters, Willy Sluyters, Adriaan Lub bers, Wim Schumacher. "Jan Fon- stijn, B. Essers, Jaap Weyand, D. H. W. Filarski, Jelle Troelstra, Schwarz Maks, Charles Roelof, Jan de Boer, Wezelaar, Hesterman, Kok, Braat, Voskuyl, Harry Kuiten, Kees Boen dermaker, den kunstcriticus, mr. Slagter, den kunstverzamelaar Reg nault en den kunsthandelaar Sie- denburg. De baar van dezen grootmeester der schilderskunst was bedekt met een schat van bloemen. In de aula van de begraafplaats werd het eerst het woord gevoerd door mr. J. S 1 a g t e r, die zeide, dat het den wensch van Gestel was geweest, dat door zijn oude, intieme vrienden een kort woord aan zijn graf zou wor den gesproken. Spr.'s broer kon niet aanwezig zijn, terwijl Prof. v. d. Pluym we gens ziekte verhinderd was. Ik, al dus spr.; heb Leo groot zien worden in zijn kunst. Het is onbegrijpelijk, dat hij er niet meer is, want hij was zoo jong, jong vooral m zijn werk, zich steeds vernieuwend, maar toch zichzelf blijvend, wat niet door al len is begrepen. Hij was het, die in ons land de schilderkunst eiken dag hooger en hooger bracht, en daarvoor heeft hij zijn leven gegeven en zijn bloed. Nooit heeft iemand zoo voor zijn werk en zijn kunst gevochten als hij. Nog twaalf dagen vóór zijn dood schreef hij mij, n.a.v. zijn komenden 60-sten verjaardag: „Als er iets feestelijks in mij is dan is het de voldoening, dat ik iets in mijn werk heb bereikt. Ik haat openbaarheid en zal mij onttrekken aan alles, wat daarnaar lijkt". Zoo was hij, eenvoudig en groot en toch schreef hij daarbij deze woorden nog, die alleen een groot kunstenaar in zijn rijpheid kan schrijven: „Bovendien zou ik tegen veree ring zijn, want er zijn nog zulke leemten in mijn werk en ik gevoel zoo aan het begin te staan". Alleen echte kunstenaars kunnen zulke dingen zeggen, want Gestel was een groot kunstenaar. Hij leefde in zijn kunst en idealen. Op zijn sterf bed zei hij nog: „ik zal in mijn werk blijven voortleven". Hierna herdacht spr. Gestel als vriend, waarbij hij opmerkte, dat hij, die haast geen seconde voor eigen genot terzijde kon leggen, nog zooveel gaf aan zijn vrienden. Aan z ij n grooten geest en warm hart trokken wij ons. op. Hij heeft den wensch gehad, dat hij zou worden begraven bij de zee, in het duin, dicht bij het graf van zijn lievelingsbroer John. In de branding heeft hij gestaan, overal zijn de golven over hem heengegaan, maar hij is groot en onaantastbaar gebleven. In het laatste van zijn le ven kwam de opdracht, waarop hij heel zijn leven heeft gehoopt: het maken van een groote, monumenta le muurschildering in een groot ge bouw. Nu is het werk onvoltooid; de studies zijn klaar, hij begon aan de kartons; een ander zal het werk voortzetten en dit zeker met piëteit doen. Het siert het hoofdbestuur van de Posterijen, dat het de opdracht heeft gegeven, maar het valt ':e betreuren, dat zijn land niet heeft begrepen, daü die opdracht tientallen jstren eerder had moeten komen. Al waren er wel eens oogenblik- ken van verbittering ln hem, toch bleef hij zacht van gemoed. Laten wij zijn naam hoog houden in de wereld. Laten wij trachten voor ons land en de wereld de erkenning van zijn werk te verkrijgen, waarop het recht heeft. Spr. richtte tenslotte nog woor den van troost tot de echtgenoote, den 88-jarigen vader en de familie. De heer van H i 1 s t sprak hierna namens de familie en vrien den, die in het buitenland zijn en verzekerde, dat allen Gestel als een geestelijken vader hadden vereerd, om zijn mooi en hoogstaand karakter. De oudste vriend spreekt. De heer J. Pon t ij n uit Ber gen schetste hierop Gestel als een waar vriend, een kerel, voor wien bij uitstek gold: een man een man, een woord een woord. Je was een sterk karakter, een, die nooit., boog en nooit zou buigen voor materieel of artistiek succes. Eens zal de we reld over jouw werk oordeelen en v?at de Kunst aan jou verloor. Wij, je vrienden, danken je Leo, voor de vele jaren van vriendschap en voor de vele uren, in vreugdesamen doorgebracht. We denker, aan 'ou en je enorme wilskracht zal ons kracht en moed geven, om staande te blijven. Jij kende ook dien eenen zin in den laatsten brief van Vincent van Gogh: „Mon travail, c'est moi". Hierna richtte spr. troostwoorden tot de familie. Namens de kunstenaars. De heer Jelle Troelstra uit Hilversum sprak hierna namens de kunstenaars. Met Leo Gestel, aldus spr., verliest de Nederlandsche schil derkunst een figuur, aan wie onze hedendaagsche schilders iets te dan ken hebben. Zijn landschappen van Majorca, portretten, stillevens, zijn werken uit de Beemster, openden ons de oogen voor nieuwe wegen, voor nieuwe uitdrukkingsmogelijk heden. Hij gaf ons allen wat mee op onzen weg en we gevoelen de behoefte hem daarvoor dank te zeggen. Zijn werk spreekt tot ons in onze eigen taal; het heeft altijd houvast en iets onloo chenbaar directs, dat aansluit bij het eigene der Nederlandsche schilder kunst van alle tijden. In oprechte bewondering en .waardeering zullen de Nederlandsche schilders de ge dachtenis van Leo Gestel in eere houden. De Berger vrienden. Namens de Berger vriendert sprak de heer D. A. Klomp, een woord, waarin hij de liefde van Gestel voor Bergen, die nog acht dagen vóór zijn verscheiden in een brief aan Charley Toorop tot uiting kwam, schetste en deed uitkomen, hoe allen steeds ge noten van zijn reisbrieven, die ware novellen waren; want als schrijver beheerschte hij ook de schoonheid van de taal. Spr. was overtuigd, dat met Gestel een cultuurdrager van de Nederlandsche beschaving was heen gegaan, die een plaats verdient on der de erflaters dier beschaving. Voorts bracht hij hem een laatsten groet van den verzamelaar P. Boen dermaker, den man, die reeds vóór 30 jaar de waardeering voor Gestel's werk toonde, die het verdiende en wiens gezondheidstoestand niet toe liet, hier aanwezig te zijn. Spr. noemde het een voorrecht van kunstenaars, dat zij door hun werk voortleven; want slechts door hen leeren zij, die na ons komen, hoe zij hebben geleden en gestreden voor het hoogere. Voor de familie moet het een troost zijn te weten, dat hun man, zoon en broeder tot de groote Neder landers behoort. Onder het orgelspel van de Litanie vart Schubert werd hierna de baar grafwaarts gedragen; aan de groeve dankte de vader, de heer W. Gestel uit Woerden in een gevoelvol woord voor de belangstelling. Diep onder den indruk verlieten allen den doo- d en akker. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A Kfbmp, Bergen Binnenland: B. Daalder, Bergen. - Stad en Prov.*, G. H. W.' ter Hoeven, Alkmaar. Buisje 6 20 tabletten 55 ct. Zakje 2 tabletten 7 ct ALKMAAR. GEBOREN: Rudolf L. P., z. van Johannes J. Rootring en C. M. Jong- mans. Hermanus J., z. van Her- manus J. Schrieken en A. Hollen- berg. Petrus J. C., z. van Oene J. Stavenuiter en E. M. Kleverlaan. PRIJZEN TUINBOUWPRODUCTEN. In de prijzen van de verschillen de tuinbouwproducten is geen ver andering gekomen. Alleen zijn aan de binnenlandsche maximumprijzen lijst toegevoegd de pastinaken, wel ke voor industrie zijn vastgesteld op 3.50 per 100 kg. KOEDIJK. Textiel- en melkkaarten. - Deze week zal de uitreiking geschieden van: 1. textielkaarten voor kinde ren, geboren na 1 Nov. 1938; 2. melkkaarten voor kinderen, geboren na 1 Jan. 1928; 3. melkkaarten voor arbeiders, die bij hun werkzaamhe den voortdurend met giftige stoffen omgaan. De uitreiking geschiedt uitsluitend aan belanghebbenden, welke in het bevolkingsregister ingeschreven staan of wier bedrijf in de gemeen te is gevestigd; die van aanvraag formulieren voor melkkaarten voor bovengenoemde categorie van ar beiders geschiedt dagelijks tusschen 10 en 12 uur. De formulieren die nen vóór 8 Dec. wederom te wor den ingeleverd. De uitreiking van de textiel- en melkkaarten voor kinderen vindt op Donderdag 4 Dec. plaats, voor de wijken A, B, E en F ten gemeente huize, v.m. tusschen 9.30 en 12 uur en voor de wijken C en D in café Ottink, n.m. tusschen 2 en 4.30 uur. De stamkaarten dienen te worden meegebracht. Uitvoering Eurora. - De harmonie Aurora gaf Zondag haar eerste uit- voerinf in dit seizien onder leiding van den heer Nieman uit Haarlem. Het bezoek kon goed genoemd wor den en het gebodene voldeed aan de verwachting. Ter afwisseling werd met eigen krachten een één-actertje opgevoerd. LANGEDIJK. Uitreiking vitamine-D tabletten. - De uitreiking van vitamine-D- tabletten zal voortaan in de ge meente Langedijk op den eersten Dinsdag, Woensdag en Donderdag van elke maand geschieden: Dinsdag van half 4 tot half 6 in het hoogtezon- lokaal van het Wit- Gele Kruis, boven de garage van hotel De Burg te Noordscharwoude; van half twee tot half zes in het magazijn van het Witte Kruis te Zuidscharwoude; Donderdag van half twee tot half zes in beide genoemde lokalen. SCHOORL. Spreekuur burgemeester. - Van heden af is de burgemeester voor het publiek uitsluitend ten.gemeente huize te spreken op Maandag, Woens dag en Vrijdags, des morgens van 1012 uur, na aanmelding ter secre tarie. OPGAVS AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar. - van Maandag 1 December 1941 plm 2u yf/ic 100Va6 lt0'/s 91>/« 137V, 175 2)9 160 156»/< 1281/, 345 169V, 2:6-7 STAATSLEENINGEN. 3!4 Nederland 1941 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 II 33'/, Nederl. 1938 3 Ned.-lndië 1937 BANK-INSTELL. Amsterd. Bans Handel Mij. Cert. v. 2.50 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Caive Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Phil. Gioeii. Gem. Bezit CULTUUR MAAXStH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. ^uiker Uni. Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deb Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Den Batavia Oude Deii Senembah Vor. k. 96Vs 10C'/s 10US/C 938/a« 94'/, 137'/, 175 250 16.1/, 157 128 3 6 169 288 497 2945/3 2801/, 140»/, 347 3371/, 277 182 1981/, 170 157 l8l 21. 1/,. 235 290 344%. 281 296 280 1381/, 344 337 280 180 194 163 155-6 1// 215 234 289V, 310 250 ALKMAARSCHE FILMVERTOONI N.S.D.. Zondagmiddag hai machtheim een film uitgaande van de N bereich in den Niedei holland, Amt für V zaal was geheel bez wezigen bevonden leden van de N.S.B., tal kinderen. De heer Mayer, leiter, sprak een ope in hij allen welkom 1 heeren Muller, Kreisl Hopman, propaganda] resp. te Alkmaar en De heer Muller be toonen programma, mededeelde, dat h Hclfende Hande reed bioscooptheaters is v van het Duitsche Ro voor ook deze midda seerd) en dat die filet ten bijval was beg groote giften van sam duizend gulden voor l te Amsterdam. In Helfende het uitgebreide tei waarop de Deutsche beweegt: Roode Krui: nemen van voorzorg luchtaanvallen, hulp c in het gezin als de m is ter vervanging van vaderland dient als veel méér. In een gi duidelijke foto's werd zien gegeven en wat viel was de opgewek deze vrouwen bezield Het tweede numme was Die Deutsi s c h a u met in hoofc het Oostelijk front, uitkwamen de grool waarmee de oprukke kampen hebben ten; slechte wegen, die w lijken. En desondan voorwaarts, overal i zich verzet openbaart alvorens dit geheel i: en de bolsjewistiscl met opgeheven hand plaatsen verlaten en zienbare colonnes als marcheeren. Wij noer derden foto's nog 1 Mussolini aan den front. Na de pauze werde vertoond, n.l. „Arbei en „Werkkindergarten de rolprent geeft in reeks foto's weer tot arbeidsdienst voor vrc roepen: op den akker De geest onder deze zooals tal van plaa uiterst opgewekt en pelijk te zijn. Werkkindergai zien op welke harteli \yijze de kinderen van ders worden verzorgd tijd, dat deze hun taa kantoor, fabriek of op tehuizen, waar de k heengebracht, zijn gro heerlijk gelegen en de vriendelijk en hartelijk Aan het eind van d< de heer Maijer een w voor de opkomst, v Muller na een „Heil I Heil" inzette, dat dr werd door de aanwe; zingen van het Deuts de bijeenkomst geslote VERTROKKEN I D. de Boer, R.K., Emmastraat 56 naar A. Bakker, N.H., cafi zin, van Houttil 34 n; G. L. Huijbers, R. bediende, en echt,, 121 naar Amsterdam, N.H., bakker, van E r.aar Oterleek. J. 7 dienstbode, van Ly naar Amersfoort. J eehtg. v. J. Genet, v 27 naar Egmond aan 1 N.H., leeraar Nijver van Frans Halsstraat huizen. P. G. Nan ling verpleegster, var genstraat 18 naar Nij Wolzak, Ger.K., kru de, van Mient 20 na; C. Toppen, Ger.K pleegster, van Wilt naar Appingedam. dienstbode, van Tulp: Groningen. K. N.H., kapper, Van K weg 42 naar Almelo, burg, R.K., dienstboc manstraat 21 naar D P. F. H. Grunéll, gee ker-kok, van Laat n: M. Hoek, geen, echtg Dam, en kinderen, v: sonstraat 21 naar Am F. J. van der Sijden, tik Oudorp 1 naar Ro: Schreuder, geen, laa de, van Schermerweg sterdam. INGEKOMEN PE J. P. Kersten, get Raad van Arbeid, va naar Roemer Visschei J. de Geus, N.H., z. b dam naar Sliksteeg I der Sluijs, N.H:, accc Amsterdam naar Stati J. C. van'Bennekom, bouwkundige, van Arr Pr. Hendrikstraat 48. singer, D.Ev., bean Dienstpost, v. 's-Grav mastraat 50. F. E van Heerhugowaard r weg 104. E. Reiner; diende, van 's-Gravenl mast Vat 50. E. D.Ev., postbeambte, t hage naar Emmastraa Kooreroan, N.H., kooi

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2