DE TIJGER DE VUURRODE SCHOENTJES. Ned. Kultuurkamer. bij Landbouworganisaties den Landstand aangesloten. VfKAAG EU AANBOD Nogmaals: Suriname. RADIOPROGRAMMA. ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 1 DECEMBER 1941. Vagina 3. 's-Gravenhage, 29, Nov. Ten aan zien van de verhouding van veree- nigingen van personen en stichtin gen tot de Ned. Kultuurkamer zijn verscheidene onduidelijkheden opge doken. De commissaris voor de niet- economische vereenigingen en stich tingen in Nederland blijft zijn be voegdheden uitoefenen tot de nieu we regeling voor vereenigingen en stichtingen haar beslag heeft gekre gen en wel in overeenstemming met den voorzitter van de Ned. Kultuur kamer. Eers na het gereed zijn van de nieuwe regeling voor vereenigin gen en stichtingen gaan de bevoegd heden van den commissaris over op den voorzitter van de Ned. Kultuur kamer. Het desbetreffende artikel 9 van de Kuituurkamer-verordening heeft den volgenden tekst: Artikel 9. (1) Vereenigingen van personen en stichtingen, welke lid van de Ne der landsche Kultuurkamer zijn of moeten zijn, zijn verplicht haar sta tuten met deze verordening en met de maatregelen, welke ingevolge het bepaalde bij de afdeelingen 4 en 5 worden genomen, in overeenstem ming te brengen. (2) Zoodra de herordening van het vereenigings- en stichtingswezen voltooid is, blijven ten aanzien van de in het vorig lid bedoelde veree nigingen van personen en stichtin gen de bepalingen der artikelen 5 en 6 der verordening no. 145/1940, houdende bepalingen ter verkrijging van een overzicht (Erfassung) van vereenigingen van personen en stichtingen zonder economisch doe!, alsmede de artikelen 1, 2 en 4 tot en met 9 der verordening no. 41/1941, ten einde te komen tot een heror dening op het gebied van de niet commercieele vereenigingen en stichtingen, onverminderd van kracht. De bevoegdheden van den com missaris, bedoeld in het eerste lid van artikel 1 der verordening commissaris, bedoeld in het eerste no. 41/1941, worden dan door den president uitgeoefend. Tot dat tijdstip neemt genoemde commissaris zijn besluiten ten aan zien van de in het eerste lid ge noemde vereenigingen van personen en stichtingen in overeenstemming met den president. De president is bevoegd hierop betrekking hebbende voorstellen in te dienen. 1s-Gravenhage, 29 November. Bij besluit van den commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen van 25 November 1941 zijn het Nederlandsche landbouw- comité en de christelijke boeren- en tuindersbonid met him gewestelijke organisaties bij den Nedexiandschen landstand aangesloten. Met de uitvoering van deze be schikking is beslast van den Neder- landschen landstand. Voorts zijn door den oommissaris voor den Nederlandschen boeren- en tuindersberoepsorganisatie (N.B.T B.) inmiddels stappen ondernomen om ook deze organisatie, waarin, zoo- als bekend, alle vroegere r.k. boeren bonden zijn opgenomen, zoo spoedig mogelijk bij den landstand aan te sluiten. Waar indertijd het Nederlandsche agrarisch front bij de oprichting van den landstand hierin onmiddellijk is opgegaan, zullen dus reeds binnen kort alle centrale landbouworgani saties (C.L.O.'s) in den landstand zjjn opgenomen. Kolendampvergiftiging. - Zater dag ontdekte men te Kerkrade een geval van kolendampvergiftiging in de woning van den 75-jarigen inva liden mijnwerker C. Toen de politie zich toegang tot de woning verschaf te, vond men den man dood op bed. Zijn echtgenoote was bewusteloos. DRIE „DAMES" ACHTER SLOT EN GRENDEL. Twee zakenlieden van buiten, die Amsterdam bezochten, besloten de bloemetjes eens buiten de zetten. Het geviel, dat zij daarbij kennis maakten met twee dames van een café op den Zeedijk. Heel gezellig ging men de stad in; het eene café na het andere genoot de klandizie van het viertal en op geld werd niet gekeken, maar toch verbaasde het de beide buitenlieden wel, toen zij laat op den avond tot de ontdek king kwamen, dat er van alle bank biljetten, welke zij in hun porte feuilles hadden gehad, niet één meer over was. De beide „dames' werden ondervraagd en tenslotte kwam zooal niet de aap uit de mouw dan toch eenig bankpapier uit de tasschen, dat ze er „voor de aardig heid" in hadden gestopt. De twee heeren wisten echter deze aardig heid niet te waardeeren, temeer, wijl er volgens hen nog belangrijk meer „voor de aardigheid" verdwe nen moest zijn. De politie werd er bij gehaald en bracht bij fouillee- ring inderdaad nog een aanzienlijk bedrag te voorschijn. Hoewel de „dames" bij hoog en bij laag be weerden, dat dit geld haar eigen don was, oordeelde de politie het gewenscht, haar gelegenheid te geven, over het eigendomsvraagstuk ongestoord na te denken. Zij werden daarom evenals een derde vrouw, die mede de hand in het spel zou hebben gehad in het bureau Wamoesstraat opgesloten. THANS 21 DOODEN TE MAASTRICHT. Maastricht, 30 Nov. (A.N.P.) Na de laatste opgave van 17 slachtof fers zijn nog drie zwaargewonden in het ziekenhuis overleden en werd Zaterdag nig een 16-jarig meisje uit de puinhoopen te voorschijn ge haald. De begrafenis van de slacht offers zal geschieden Dinsdag om 11 uur in de kerk van de parochie, waarin de ramp plaats vond. Uit een officieele opgave blijkt, dat 287 huizen gedeeltelijk volkomen ver nield en gedeeltelijk zwaar bescha digd en niet meer bewoonbaar zijn. De burgemeester van Maastricht, de heer L. Peeters, bracht Zondag morgen een bezoek aan de zwaar gewonden, terwijl Zondagmiddag de bisschop van Roermond, mgr. G. Lemmens, eveneens de vele zwaar gewonden bezocht, alsmede de dak- loozen, die in verschillende open bare gebouwen van de stad zijn ondergebracht. Daarna heeft mgr. Lemmens ook nog een bezoek ge bracht aan de plaats van de ramp. CLANDESTIENE SLACHTERS BETRAPT. De gemeentepolitie van Zwolle heeft in samenwerking met de C.C.C.D. te middernacht een inval gedaan in de woning van W. de V. te Veecaten. In de woonkamer, te vens slaapkamer, hing een geslacht schaap. Verder werd in een bedste de in deze kamer, of, zooals de V. het noemde, koelcel, nog een half schaap aagetroffen. Een medeplich tige, zekere J. A. van D., werd eveneens gearresteerd. In totaal had dit tweetal twintig schapen en ten minste drie koeien geslacht. Brand te Zaandam. - -Vrijdagnacht is te Zaandam een perceel aan de Reigerstraat, bewoond door de fami lie van der Lip, geheel afgebrand Het gezin, waartoe vijf kinderen be hoorden, die allen boven sliepen, kon tijdig het huis verlaten. Van den inboedel kon niets worden gered. Het pand was niet verzekerd. LOONBELASTING VOOR LOSSE ARBEIDERS. 's-Gravenhage, 29 Nov. In de Staatscourant van 27 November 1941 is een uitvoeringsbeschikking opgenomen betreffende de toepas sing van het besluit op de loonbe lasting 1940 ten aanzien van losse arbeiders. Krachtens de daarbij getroffen regeling zijn losse arbei ders verplicht jaarlijks bij den in specteur of bij den plaatselijken dienstgeleider der directe belastin gen een loonbelastingboekje aan te vragen. De inspecteurs zullen plaats en tijd voor het aanvragen van deze boekjes bekend maken. De werkgevers worden er op ge wezen, dat zij voor een lossen ar beider voor het jaar 1942 geen werknemersverklaring behoeven in te zenden en geen loonbelasting- kaart behooren aan te leggen. In een „aanvulling op de handleiding voor de werkgevers", welke dezer dagen zal worden toegezonden, zullen aan de werkgevers verdere mededee- '.ngsn worden gedaan omtrent de voor hen uit de nieuwe regeling voortvloeiend© verplichtingen. FIETSTAXI'S NIET VOOR ZIEKENVERVOER. 's-Gravenhage, 29 November. De secr.-gen. van het dep. van justitie heeft zich met betrekking tot de vraag of fietstaxi's, welke voor zie- kc-nvervoer e. d. worden gebruikt, ook vallen onder het verbod van zoogenaamde fietstaxi's, gewend tot den höhsren SS-und polizeiführer. Laatstgenoemde autoriteit heeft medegedeeld, dat, naar de meening van den rijkscommissaris, uit prin cipieels overwegingen ten aanzien van fietstaxi's géén uitzonderingen kunnen worden gemaakt. Tabakshandelaar moet een jaar sluiten. - De tabakshandelaar J. S. te Amsterdam heeft gedurende vele maanden de door hem verhandelde sigaren duurder gebanderoUéerd en verkocht dan door kosten en kwali teit gereehtvaardird was. Hij kocht de sigaren te duur in en nam boven dien een te hooge grossierswinst. S. werd veroordeeld tot 2000.boete, terwijl hem tevens gedurende een jaar de handel in tabak, sigaren e.d. is verboden. Daarenboven werd het vonnis in een vakblad en door middel van een rondschrijven aan alle vakgenooten bekend gemaakt. Glimlachje. Gezellig zoo bij jullie op visite te komen, jullie hebt het hier zoo heerlijk gemakkelijk ingericht. WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alleen 2de handset) goederen. SS gs3ï3 per vip' refels öiisSmJeE^ a saratarcS. 13. Maar o.., wat naar ze kon niet slapen. Ze was zo opgewon den, dat ze al maar in haar bedje rond- woelde. Hè, ze kreeg het warm, en kroop een beetje boven op de dekens. Heerlijk koel was dat! Kijk, wat een mooi weer was het nog buiten! 14. Vanuit het raam kon ze de avondzon nog op de ber gen zien na- igloeien. Wat was dat toch altijd mooi zó mooi IN HET HOOFDKWARTIER VAN HET VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND worden thans duizenden Kerstpakketten gereed gemaakt voor de soldaten aan het Oostfront. Deze pakketten zijn van huisgenooten of familie. De pakketten worden deskundig verpakt. (Polygoon-Meyer) IN HET GEBOUW VOOR KUNSTEN EN WETEN SCHAPPEN IN DEN HAAG werd Donderdag avond het achtjarig bestaan van de N.S.-gemeenschap „Kraft durch Freude" herdacht met een Weermachts avond, waarbij vele hooge autoriteiten blijk gaven van belangstelling. De autoriteiten in de eereloge. (Polygoon-Meyer) Wat was da reden? (Van onzen Haagschen correspondent). Om het groote belang der zaak voor ons land, willen wij nog eens terugkomen op de kwestie-Suri- name. Gelijk bekend, heeft Ame rika, met de al of niet vrijwillige toestemming van de geëmigreerde Nederlandsche regeering in Lon den, deze Nederlandsche kolonie in feite gemaakt tot een steunpunt voor zijn militaire macht. Als voorwendsel wordt hierbij ge bruikt de bescherming van de bauxietmijnen van Suriname. Heeft prof. Gerbrandy werkelijk gedacht, dat iemand deze verkla ring, als zijnde afdoende, aanvaar den zou? Dat zou toch wel zeer naïef zijn! Ieder normaal denkend mensch kan weten, dat deze mij nen van Duitsche zijde onmogelijk „bedreigd" kunnen worden. Al di rect niet door den enormen af stand, die zelfs 3500 zeemijlen bedraagt! Bovendien heeft de Atlantische Oceaan op dit punt de grootste breedte. En tenslotte bezit Duitschland in eigen land omvang rijke en uitstekende bauxietmijnen. Amerika daarentegen heeft het grootste belang bij deze Surinaam- sche mijnen. Dat wordt in Londen, in Brazilië en zelfs door Amerika zelf dus wel door onverdachte getuigen erkend. Maar de grootste en bovendien gaarne- geziene afnemer van het Suri- naamsche bauxiet is reeds lang Amerika. Dus ook voor Roosevelt kunnen de bauxietmijnen niet het punt zijn geweest, waarom het ging. Wat was dit punt dan wèl? Ongetwijfeld gaat het hier aller eerst om een nieuw uitvloeisel van het Amerikaansche imperalisme. In dit opzicht klinkt de opvatting, dat de Vereenigde Staten thans voor de. eerste maal vasten voet gekregen hebben op Zuid-Ameri- kaanschen bodem, hetgeen tot vér gaande gevolgèn kan leiden, niet onaannemelijk. Een wel zeer nega tieve uiting van de veel-geprezen „goede nabuurpolitiek" dus! Zoo wijst het New-Yorksche blad He rald Tribune reeds thans erop, dat Suriname een voortreffelijke springplank is voor naderhand mogelijke Amerikaansche acties, terwijl het blad tevens de verbin ding NatalDakar in het licht stelt. Terloops moge hierbij nog gewezen worden op de in een an der Amerikaansch blad gepubli ceerde landkaart, waarop onze Nederlandsche kolonie reeds werd bedekt met de Amerikaansche vlag! Er is echter nog een andere re den, die ten nauwste verband houdt met den huidigen oorlog. Dezer dagen werd daarop uitvoe rig gewezen in Het Vaderland. De huidige situatie is zóó, dat Engeland en Amerika op het vas teland van Europa niets meer kun nen uitvoeren. De strijd tegen de Sovjet-Unie moge dan langer du ren dan men had verwacht, maar aan de beslissing kan niet meer getwijfeld worden. Derhalve heb ben Engeland en Amerika een an dere tactiek uitgedacht: zij willen nu trachten, geheel Europa te om singelen en het op zichzelf te doen leven, in de hoop, dat de econo mische nood tenslotte tot een ont zettende Europeesche ramp zal leiden, die dan het begin kan vor men van een nieuwe Angelsak sische wereldheerschappij. Inder daad zijn er vele teekenen, die in deze richting trouwens voor Engeland en Amerika de eenig- overblijvende wijzen. Over de moreele zijde van dit soort politiek willen wij nu zwijgen. Wij hebben deze reeds meermalen met ver schillende argumenten veroordeeld. Voor deze omsingelingstactiek is echter o. m. noodig, dat Duitsch land en Europa worden afgesneden van de welvaartsbronnen van Afri ka. Verschillende gebeurtenissen uit den laatsten tijd het nieuwe Britsche offensief in Afrika; het ontslag van Weygand; de Ameri kaansche steun aan den afvalligen Franschen generaal de Gaulle; de geruchten Over een nieuwe expedi tie naar Dakar; wijzen dan ook erop, dat over het lot van Afrika binnen afzienbaren tijd zal worden beslist. Amerika nu lijkt bereid te zijn, hierbij ook zelf in te grijpen, als de nood aan den man komt, en het neemt daartoe de posities, van waaruit die hulp dan geboden kan worden, alvast in. En ons Surina me behoort tot de punten op het Westelijk halfrond, die het dichtst bij Dakar liggen! Op deze wijze kan Amerika te vens Frankrijk's bewegingsvrijheid beperken, naar Het Vaderland be toogt, indien men zou overwegen, een Fransche expeditie naar West-Afi-ika te zenden, vanuit de Fransche steunpunten op de Ame rikaansche kust of in de Ameri kaansche wateren. Aldus ongeveer zal men zich den achtergrond van het geval-Suriname moeten denken. Dan dringt zich echter nadrukkelijk de vraag naar voren, of de heeren in Londen wel handelden in het belang van Neder land, toen zij Suriname aan Ame rika afstonden. Naar onze meening kan dat onmogelijk het geval zijn. Integendeel Gérbrandy en de zij nen hebben hun land met deze daad een slechten dienst bewezen. Zij hebben de Nederlandsche krachten van buiten Europa in dienst gesteld van het anti-Europa. Misschien is „Batavia" hiermee op zekere hoogte gediend; ten aanzien van „Den Haag" is dat geenszins het geval. En het belang van het Rijk in Euro pa diende toch primair te zijn; al thans voor een zich noemende „Ne derlandsche regeering". Voor Enge land en Amerika is dat natuurlijk niet het geval. Voor hen is Europa niet van doorslaggevende beteeke- nis, doch wel Australië, Zuid-Afri- ka, China, Zuid-Amerika. Deze dingen moeten ook Steen- berghe en Weiter wellicht de beste koppen van de destijds ge- emigreerde regeering, die in Lon den intusschen weinig blijken van saamhoorigheid geeft, gezien het feit, dat reeds de helft der minis ters is afgetreden: de Geer, Dijkx- hoorn, van Rhijn, Steenberghe, Wei ter hebben ingezien. Zooals wij reeds eerder geschreven hebben: Nederland moet in de eerste plaats Europeesch leeren denken, omdat het in de toekomst meer dan ooit zal ervaren, tot Europa te behooren; niet alleen geografisch-politiek, doch vooral economisch. Derhalve is een krachtig Nederlandsch pro test tegen dezen gang van zaken zeer zeker gewenscht; ook al zal het wellicht weinig succes hebben. Want indien wij zwijgen, behoeven wij ons zéker niet te verwonderen, wanneer er straks met onze belan gen en wenschen geen rekening wordt gehouden. Wij pleiten hier niet voor een Duitsche zaak, doch uitsluitend voor een Nederlandsche. Duitschland heeft hierbij weinig of geen belang; voor Nederland echter staat veel, zoo niet alles, op het spel. Hoezeer dit wel het geval is, moge tenslotte nog een uitlating in de Herald Tri bune illustreeren. Dit blad ziet n.l. in het geval-Suriname „een waar schuwing voor Japan". Japan heeft echter bij West-Indië geen belang, doch daarentegen wel bij ons Oost- Indië! Derhalve een wellicht op zichzelf weinig-beteekenende op merking, doch die niettemin als symptoom zeker merkwaardig is. Summa summarum: elk optimis me ten aanzien van ons koloniaal bezit blijft voorbarig en ongemoti veerd. DINSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Boe renland in boek en krant. 7.30 Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Politiek weekpraatje. 8.30 Gr.pl. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gr.pl. 11.Voor de vrouw. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.Boyd Bachman en zijn orkest. 12.40 Alma nak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ ber. 13.Orgelconcert. 13.30 En semble Jack der Kinderen, solist en gr.pl. 14.30 De lichte toets. 15.30 Pianovoordr. 16.Bijbellezing. 16.20 Gr.pl. 16.45 Voor de jeugd. 17. Gr.pl. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Schrammelkwartet en soliste. 18.Voor de plattelands vrouw. 18.15 John Kristel en zijn orkest en solist. 19.Act. halfuur. 19.30 Amus.-orkest, Figura-kwartet en solisten. (Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centraes, die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 20.15 Gr.pl. 20.45 Zang met piano begeleiding. 21.10 Grplj. 21.45 BNO: Nieuwst er. 22.BNO, Eng. uitz.: Economic News from Holland, of gr.pl. 22.15—24.— Gr.pl. HILVERSUM II, 301,5" M. 7.15 Gr.pl. 7.308.15 Zie H'sum I. 8.15 Gr.pl. 8.308.45 Zie H'sum I. 8.45 Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.40 Vroeger en nu. 11.Piano voordr. en gr.pl. 12.Ensemble Joan Lancé. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.05 De Melodisten, soliste en gr.pl. 14.Gron. Orkestver. en solist, 15.30 Voor de zieken. 16.„Groote Mozart-interpreten" causerie met gr.pl. 16.45 Schneiderhan-kwartet (opn.) 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Gr.pl. 17.45 De Ram blers. 18.15 Causerie „Het Joden vraagstuk". 18.30 Gr.pl. 18.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (voorbe reid door de NSB). 19.— BNO: Cul tureel allerlei. 19.10 BNO: Nieuws ber. 19.20 Koor van „Zanglust" met pianobegeleiding (opn.) 19.40 Rep. 20.Gr.pl. (Vanaf 20.15 evenals H'sum I). 20.30 Omroeporkest en soliste. 21.30 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— BNO: Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10 22.15 Avondwijding. Ernstige muziek. Van 14.15.30 uur H'sum II, voert de Gron. Orkest ver. een orkest-progr. uit, dat aan de Weensch-klassieke school is ge wijd. Henk Franke is solist, met het cello-concert van Josef Haydn. Vcor de vrouw. Over. den zender H'sum I wordt van 18.18.15 uur de uitzending „Vrouw van Dijk" ten gehoore gebracht. Reportages. „Waar Sinterklaas zijn inkoopen doet" kunt U van 19.45 20.uur over den zender H'sum H beluisteren. De reporter Paul de Waart brengt een bezoek aan Ne derlandsche Speelgoedindustrieën. Lichte muze. De Lichte Toets, die van 14.3015.30 uur den luis teraars wordt voorgezet, wordt verzorgd door Klaas van Beeck en zijn orkest, Jan Hofmeester, accor deon en het trio De Schavuiten. Gesproken woord. Over den zender Pl'sum II spreekt van 18.1518.30 uur prof. dr. R. van Genechten over het onderwerp: „Het Joden vraagstuk I". Spert. In het programma „Sport en Spel" voor de jeugd hoort U van 16.4517.uur een vertelling door H. Onland over hockey-training. (Zender H'sum I). Seaiiiekm 56 door J. REGIS Hij bleef eenige seconden staan, steeds nog met den rug naar het venster, begaf zich dan snel naar de deur, draaide het licht uit en ging de kamer uit! Wallion en Rambouillet sprongen op en keken elkaar aan. „Het zal zoo moeten zijn", zei de journalist zacht, doch duidelijk. Rambouillet begreep hem. Voor over gebogen, met de handen tot grijpen gereed en iedere spier ge spannen, wachtten zij tegen den muur ieder aan een kant van de huisdeur, om zich op den man te werpen, zoodra hij naar buiten zou komen. Maar hij liet op zich wachten. Minuten gingen voorbij, maar de man kwam niet de huisdeur uit! Met de zaklantaarn in de eene hand en de revolver in de andere slopen ze de deur binnen en ze vonden de hal leeg. Rambouillet liet een zucht hooren en. vloog als een bliksemstraal de trap op naar de eerste verdieping. Toen hij terugkwam, vertoonde zijn gezicht een boosaardigen glimlach. „Wat een interessant huis!" zei hij met vreeselijke ironie. „Men gaat een deur uit en als men die achter zich gesloten heeft dan is men verdwenen! Men is lucht geworden! Een reusachtig interes sant huis". „Zeer interessant", stemde Wal lion toe. „Maar er is er één, dat nog interessanter is". „Ah, u bedoelt Parklaan 1?" „Dat huis is ook niet oninteres sant. Maar ik dacht juist aan een ander". „Aan welk dan?" „Aan het huis van Walter Cray in Parijs!" „Wat heeft dat met den muziek leeraar Henriques te maken?" „Niet zoo weinig!" „Zoo, zoo, niet zoo weinig, mon sieur Wallion! Maar u moet toch toegeven, dat Henriques, nu hij niet bij Parklaan 3 is uitgegaan, nog er gens in Parklaan 3 zijn moet?" Wallion antwoordde niet. Hij dacht een weinig na en zei dan: „Een van ons moet hier blijven". „Dat ben ik!" antwoordde de Franschman kort. „Ik heb me in het hoofd gezet, onzen vriend Henriques een nieuw soort muziek te leeren! De revolversonate, monsieur Wal lion!" „Als u even wacht", zei de jour nalist, „dan ben ik zoometeen met wat publiek terug. Ik ga namelijk dadelijk naar den chef van de re cherche!" HOOFDSTUK XIX. De catastrophe. Maurice Wallion liet slechts on gaarne Rambouillet bij Parklaan 3 achter, maar het was noodig, de hulp van de politie te vragen in verband met hetgeen te wachten stond. Hij hield in de buurt een leege taxi aan en de chauffeur, die den journalist kende, reed hem als een stormwind door de stad. Oude hee ren verloren hoeden en de oude dames gingen op den rand van het trottoir staan, toen ze voorbijsuis- den. Men beschouwde het later als een wonder, dat slechts vier politie agenten tijdens dit ritje procesver baal opmaakten Om kwart over zeven stond Wal lion voor den chef der recherche. Deze kwam hem met uitgestoken hand en een triomf eerend lachje te gemoet. „Bent u daar eindelijk welkom hier! Ik zoek al sedert vanmiddag naar u. Maar dat is gek komt u alleen?" „Ja, ik kom alleen Rambouil let staat in de Parklaan op wacht. Het kan een kwestie zijn van se conden en ik heb uw hulp noo dig „Maar mijn beste vriend, dat heeft toch zoo'n haast niet", zei de chef verbaasd. „De zaak kan toch wel tot morgen wachten!" Wallion keek den chef aan. Hij begreep het niet. Tot morgen? Toen de chef het verwonderde gezicht van Wallion zag, werd ook hij even in verwarring gebracht. „Maar hoe heb ik het nu! U hebt toch wel gehoord Wallion deed een stap naar vo ren. „Wat!?" Ik dacht, mevrouw Chrisman ik meende, dat u wistnadat En de chef, die bij het zien van het vragende gezicht van Wallion steeds zenuwachtiger werd, riep uit: „Ja, weet u het dan heusch niet? Weet u niet, dat de safe van Cla rendon vandaag ontdekt Is?" „Ja, de aanwijzingen, die u dezer dagen gegeven hebt, waren volko men juist. Ik heb ze gevolgd en de safe van Clarendon is vandaag ge vonden, hier in Stockholm!" De journalist vergat voor een oogenblik al het andere. Er kwam een blos op zijn wangen en Hij zei: „Het was dus goed?" „Ja, u had gelijk. Toen Felix Cla rendon naar Stockholm reisde, deed hij dat, om de millioenen hier te de- poneeren. Het was niet noodig, in heel Europa en Amerika naar de safe te zoeken. Den heelen tijd was het geld hier binnen ons bereik. Een wandelingetje van een kwar tiertje en we zijn er!" „Waar?" „In de Scandinavische Crediet- bank. In Augustus van het vorige jaar is daar een man, die zich John Smith noemde, een safe komen hu ren. Deze man was Felix Clarendon en in deze safe deponeerde hij de twintig millioen, waarschijnlijk in den vorm van obligaties en andere waardepapieren. Tot nu toe is de safe onberoerd gebleven, zonder dat iemand opening ervan gevraagd heeft, en de bank had geen aanlei ding, zich daarom te bekommeren, want de safe was voor vijf jaar ge huurd en de huur was vooruit be taald!" Gedurende een paar seconden had Wallion een duizelig gevoel van vreugde. Hij was het, die dit deel van het geheim had opgelost. Hij had het werkelijke doel van het be zoek van Clarendon aan Stockholm doorzien en de politie een wenk ge geven. .(Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5