DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Oorlog in Stillen Oceaan begonnen. Japan in oorlogstoestand met de A.B.C.D.-staten. Kabinetten bijeen geroepen. De reactie in de Ver. Staten. Engeland in oorlog met Finland, Hongarije en Roemenië. Wat vooraf ging. Duitsche en Italiaansche aanvallen in Donetzbekken. Hevige gevechten in woestijn van Marmarica bij Bir el Gobi. MELKKAARTEN. Hitier wenscht Seyss-lnquart geluk. „Met Duitschland voor een nieuw-Europa". Weer twee aanslagen te Parijs. Pagina 6. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 289. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Maandag 8 December 1941 New-York, 8 Dec. (D. N. B.) De Secretaris van het Witte Huis, Stephen Early, heeft vanmiddag ten overstaan van persvertegen woordigers een korte verklaring van Roosevelt voorgelezen, dat een Japansche luchtaanval zou zijn gedaan op het Amerikaansche vlootsteunpunt Pearl Harbour (Hawaii), benevens op marine- en militaire installaties op het eiland Oahoe. Kort daarop verklaarde Early, dat eveneens Japansche luchtaanvallen zouden zijn gedaan op leger- en vlootsteunpunten te Manila. Het leger der Ver. Staten is, naar de Engelsche berichtendienst meedeelt, gemobiliseerd. Naar Radio Tokio later heeft gemeld, heeft het Japansche mili taire hoofdkwartier bekend gemaakt, dat van Maandagmorgen 6 uur af de staat van oorlog tusschen Japan en de Engelsche en Amerikaansche strijdkrachten in den Stillen Oceaan bestaat. Voorts wordt gemeld, dat volgens een bericht van den Britschen Nieuwsdienst uit New-York, Nederlandsch-Indië Japan den oorlog- zou hebben verklaard. Zeegevecht ter hoogte van Honolulu. New-York, 8 Dec. (D. N. B.) De correspondent van Associated Press in Honoloeloe, meldt, dat valschermtroepen aldaar zijn gesignaleerd. Ter hoogte van Honoloeloe is een zeegevecht gehouden. Ten minste 1 Japansch vliegtuig moederschip is in gevecht met de versterkingen van Pearl Harbour waargenomen. Bij een Japanschen luchtaanval op Honolulu zijn ten minste 5 personen gedood en vele gewond, van wie drie zwaar. Volgens onbevestigde berichten verscheen een buitenlandsch oorlogs schip voor Pearl Harbour en begon met de beschieting van de verster- kingswerken. Er verluidt, dat de Japansche bommenwerpers twee treffers heeft geplaatst, een op het Hickam Field, het militaire vliegveld op het eiland Oahoe, en een tweeden op Pearl Harbour, waar een olietank in brand vloog. Schepen tot zinken gebracht. Het Witte Huis heeft verklaard, dat een met hout geladen transport schip van het Amerikaansche leger op 1300 mijl ten westen van San- Francisco getorpedeerd is. Bijzonder heden zijn nog niet ontvangen. De Engelsche berichtendienst meldt uit Sjanghai, dat de Engelsche kanonneerboot Petrel op de Hoeang- poe tot zinken is gebracht. Landing op N.-Malakka. Stockholm, 8 Dec. (A. N. P.) Naar de Britsche berichtendienst uit Sin gapore meldt, zouden de Japanners op Noord-Malakka geland zijn. Washington, 8 Dec. ('D. N. B.) Roosevelt heeft een buitengewone kabinetszitting bijeengeroepen tegen half negen hedenavond plaatselijken tijd, waaraan de fractieleiders van het congres van negen uur af deel namen. Op het Witte Huis verklaarde Roosevelt, dat hij zoo spoedig moge lijk een overzicht van de situatie zou opstellen, waarop waarschijnlijk met den grootsten spoed een rapport naar het congres zou gaan, vermoedelijk in den vorm van een boodschap. De secretaris van het Witte Huis verklaarde hieromtrent, dat de kabi netszitting zich hoofdzakelijk zou bezighouden met de internationale situatie en niet zoo zeer met mili taire strategie. Daarbij betoogde hij, dat Roosevelt voorloopig niet voor nemens was de voorzitters van de militaire en marinecommissies tot de zitting uit te noodigen. In Engeland. Stockholm, 8 Dec. (A. N. P.) De beide huizen van het Engelsche par lement zullen hedenmiddag om vijf tien uur bijeenkomen, zoo meldt de Engelsche berichtendienst. Naar verluidt zal Churchill in deze speci ale zitting van het parlement een verklaring afleggen. Voorts meldt de Britsche Nieuws dienst, dat de Amerikaansche am bassadeur Winant gisteravond laat een onderhoud heeft gehad met Churchill. Nieuw-Zeeland. Sjanghai, 8 Dee. (D. N. B.) Het Nieuw-Zeelandsche oorlogskabinet is, naar Reuter uit Wellington meldt, Zondag verscheidene malen voor be raadslagingen bijeengekomen. De plaatsvervangende minister-president Nash, heeft verklaard, dat het kabi net voortdurend op de hoogte ge houden wordt van den toestand in het Verre Oosten. De ministers heb- beff ook beraadslaagd met de chefs van den generalen staf en met den minister-president. Philippijnen. Sjanghai, 7 Dec. (D. N. B.) Met het oog op den toestand in het ge bied van den Stillen Oceaan heeft president Quezon van de Philip pijnen, naar uit Manilla gemeld wordt, een speciale vergadering van het kabinet belegd in de badplaats Baguio. 'Verder noodigde president Quezon den Amerikaanschen opper bevelhebber der strijdkrachten in het Verre Oosten, lt.-gen. Charles Mac Arthur uit, heden naar Baguio te komen, teneinde militaire maat regelen te bespreken. New York, 8 Dec. (D.N.B.) De New Yorksche bevolking heeft Zon dagmiddag door de radio en door extra-edities het uitbreken van de vijandelijkheden vernomen. Op de Times-Square stroomde snel een steeds grooter wordende menschen- menigte samen. In de stad heerschte algemeen zeer groote nervositeit. De reusachtige belangstelling van het publiek kwam niet alleen tot uiting in samenscholingen voor de dagblad- bureaux, maar ook in het feit, dat de bioscopen him programma's onder braken en de radio de laatste be richten over de ontwikkeling gaf. De nervositeit te New York wordt ook bewezen door het feit, dat de leider van den New Yorkschen brandweerdienst de leden heeft op geroepen, zich gereed te houden en voorbereidingen heeft getroffen voor verduistering. Antwoorden op nota's onbevredigend geacht. Berlijn, (D. N. B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, is officieel verklaard, dat Groot- Britannië zich van Zaterdag nacht om een minuut na midder nacht G. M. T. in staat van oorlog beschouwt met Finland, Roeme nië en Hongarije. Vrijdag laat, zoo werd Zaterdag verklaard, is een antwoord van de Finsche regeering ontvangen, dat echter als totaal onbevredigend werd beschouwd. Uit het antwoord blijkt duidelijk, dat de Finsche regeering geenszins het voornemen heeft te voldoen aan den in de Britsche nota genoemden eisch. Van de Roemeensche en Hongaar- sche regeering zijn langs diploma- tieken weg geen antwoorden ont vangen. In den nacht van Vrijdag op Za terdag zijn door Londen aan alle drie betrokken regeeringen mededeelin- gen gezonden en deze mededeelin- gen zijn Zaterdag door den Ame rikaanschen gezanten in de drie hoofdsteden overhandigd. Zij gaven te verstaan, dat de oorlogstoestand vanaf een minuut na middernacht G. M. T. zou intreden. Tekst ultimata. Het Britsche ultimatum van 30 November had den volgenden tekst: „De Roemeensche regeering ver richt sinds vele maanden op het ge- biefl van de met Groot-Britannië ver bonden Unie der socialistische Sovjet republieken militaire acties die het karakter dragen van een aanval. Zij werkt ten nauwste samen met Duitschland en neemt op deze wijze deel aqn den algemeenen Europee- schen oorlog, terwijl zij tevens het militaire streven van Duitschland zooveel mogelijk steunt. Ten aan zien van deze feiten ziet de regee- rmg van Zijne Majesteit den koning van Groot-Britannië gedwongen, aan de Roemeensche regeering mee te üeelen, dat wanneer de Roemeen sche regeering voor 5 December de militaire acties en elke actieve deel neming aan de vijandelijkheden niet staakt, aan de regeering van Zijne Majsteit geen andere keus overblijft dan het bestaan van den staat van oorlog tusschen deze beide landen af te kondigen". Vóór het uitbreken der vijande lijkheden heeft Roosevelt, naar het Am. departement van buitenland- sche zaken heeft bekend gemaakt, nog een boodschap aan den Japan schen keizer gezonden. Van den in houd werd niets medegedeeld. Voorts maakte het departement bekend, dat Japan 125.000 man troe pen in Indo-China concentreert, een getal, dat zoowel door Viehy als door het Japansche antwoord op de vragen van Roosevelt wordt tegen gesproken. Assoc. Press meldde hierop, dat Roosevelt de Japansche verklaring omtrent de troepenbe wegingen in Fransoh Indo-China al lerminst bevredigend achfje, evenals het uitblijven van antwoord op de nota van Huil. Gisteren werd dit antwoord door de Japans'che am bassadeurs, Nomoera. en Koeroesoe, op het departement van buitenland- sche zaken aan minister Cordell Huil overhandigd. Nadat de am bassadeurs het departement hadden verlaten, maakte dit bekend, dat Huil zich in scherp afwijzende be woordingen tegenover de ambassa deurs over de Japansche antwoord nota had geuit. Een uitbreken der vijandelijkheden was thans blijkbaar niet meer te vermijden. President Roosevelt zou, naar de Britsche berichtendienst^ uit Was hington meldt, heden om 12.30 uur een toespraak houden in een ge meenschappelijke zitting van het congres. De tekst van het ultimatum aan Hongarije is gelijkluidend. Finsch-Engelsche notawisseling. In de eerste Britsche nota geda teerd 28 November, deelt de Engel sche regeering aan de Finsche regee ring mede, dat ingeval de Finsche regeering voor 6 December de oor logshandelingen niet staakt en ver volgens van elke actieve deelneming aan de vijandelijkheden afziet, de Britsche regeering geen andere mo gelijkheid ziet dan den oorlogstoe stand tusschen de beide landen uit te vaardigen. In het antwoord wordt o.m. ver klaard, dat Finland's strijd niets anders ten doel heeft dan het bestaan en de veiligheid van het Finsche volk te waarborgen, dat met volledigen ondergang bedreigd werd. Geconsta teerd werd, dat de Finsche strijd krachten er niet ver meer van ver wijderd waren, hun strategische doelen te bereiken en wel de be vrijding van de bij den vrede van Moskou verloren gegane gebieds- deelen van den Finschen staat en de zuivering van die gebieden, vanwaar de vijand Finland had willen ver nietigen. Roemeensche antwoordnota. Het D. N. B. meldt thans uit Boe karest de volledige tekst van de Roe meensche antwoordnota. In deze nota wordt o.m. gezegd, dat Roemenië in Juni 1940 het slacht offer was van een ernstigen aanval van de zijde der Sovjet-Unie, waarbij Bessarabië, de Boekowina en het gebied Herta in Moldavië werden bezet. Nadat de aanval van de Udssr zijn eerste doel bereikt had, hebben de provocaties der Sovjet-regeering niet opgehouden, aldus wordt ver klaard. Er worden acht argumenten hiervan te berde gebracht. Met het oog op den ernst van den toestand en onder den druk van het openlijke gevaar van de talrijke di visies die aan de grens waren sa mengetrokken, is Roemenië op 22 Juni 1941 daarom een militaire ac tie begonnen, als eenige mogelijk heid om zijn nationale bestaan te waarborgen tegen een voortdurend dreigend gevaar van een aanval en voor het verkrijgen van zijn mis kende rechten. Er bleef Roemenië geen andere mogelijkheid dan aan de zijde van de groote mogendheid den strijd te beginnen, die dezen historischen strijd voor de verdediging van de Europeesche beschaving had aan-, vaard. Budapest, 6 Dec. (ANP). De Hon- gaarsehe minister-president von Bardossy heeft in het Huis van Af gevaardigden een uitvoerige rede gehouden waarin hij het Hongaar- sche standpunt rechtvaardigde. Ook Ryti, de Finsche president, heeft in een redevoering Finlands besluit verdedigd. Berlijns oordeel. Berlijn, 6 Dec. (ANP). De verwer ping van den ultimatieven eisch van Engeland door Hongarije, Roemenië en Finland, wordt in Duitsche poli tieke kringen gewaardeerd als een Europeesch antwoord. De diploma tieke actie, die Winston Churchill op aindrang van Stalin heeft ingezet, eindigt daarmede en de Britsche po litiek wordt, vooral wanneer men aan de tragische omstandigheden denkt, waaronder dergelijke eischen aan Finland zijn gesteld, in een bijzonder schril licht gesteld. Een natie, die zoo schaamtelooze handelingen pleegt, is, zoo verklaart men in de Wilhelm- strasse, door het lot geteekend. Zij overtreedt de moreele wetten van .Duitschland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 7 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Ondanks felle koude hebben Duitsche en Italiaansche troepen in het Donetzbekken plaatselijke successen in den aanval behaald. Op verscheidene plaatsen van het Oostelijk front werden bolsje wistische aanvallen afgeslagen. Voor Leningrad mislukte een uitvalspoging, die ondernomen werd met behulp van pantser wagens en gevechtsvliegtuigen. De beschieting van belangrijke militaire inrichtingen der stad werd voortgezet. De luchtmacht ondersteunde aan het geheele oostelijke front de gevechten van het leger door aanvallen op vij andelijke stellingen, troepencon centraties en spoorlijnen. Ten zuidoosten van het Ladogameer werden bolsjewistische luchtba- ses gebombardeerd. Op de west kust van het Onegaaneer plaat sten gevechtsvliegtuigen voltref fers van zwaar kaliber op een fabriek. In de wateren van het Kanaal ontstond een gevecht tusschen Duitsche mijnvegers en verschei dene Britsche motortorpedoboo- ten. Een vijandelijke boot werd tot zinken gebracht ,een andere zwaar beschadigd. Onze vaartui gen leden noch verliezen noch schade. In N.-Afrika duren de gevech ten voort. Voor de kust van Cy- renaica viel een Duitsche duikboot een Britsch convooi met aanvoer voor Tobroek aan en plaatste treffers op een torpedojager, een tankboot en een vrachtschip. Wegens zwaren afweer kon het zinken der schepen niet worden waargenomen. Nachtelijke aanval len van Duitsche gevechtsvlieg tuigen verloren. Daarvan werden vliegvelden op het eiland Malta. Er werden bomtreffers waarge nomen op hangars en barakken. In den tijd van 29 November tot 5 December heeft de bolsje wistische luchtmacht 228 vlieg- ytigen verloden. Daarvan werden er 136 in luchtgevechten en 67 door luchtdoelartillerie neerga- schoten. De rest werd op den be- ganen grond vernield. In denzelf den tijd gingen aan het Oostelijke front 21 eigen vliegtuigen ver loren. Uit hoofdkwartier van den Führer maakte het opperbevel van de weermacht naar het D.N. B. meldt, bekend, dat het leger bericht van 6 Dec. als volgt luidt: Op verschillende plaatsen aan het Oostelijk front werd de vijand door plaatselijke aanvallen te ruggeworpen. In.de bocht van de Donetz werden krachtige Sovjet- aanvallen met zware verliezen voor den tegenstander afgesla gen. Een vijandelijke uitbraak- poging uit Leningrad mislukte met zware bloedige verliezen. In de golf van Finland werd het eiland Osmussaar door een afdeeling marinestoottroepen be zet. Het luchtwapen plaatste vol treffers met bommen op verschei dene transporttreinen in heb ge bied van Wologda'en deed in den afgeloopen nacht aanvallen op spoorweginstallaties en ravitail- leeringsbedrijven in Moskou. De vliegtuigfabriek Rybinsk aan de Wolgai is met bommen van zwaar kaliber bestookt. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringscheepvaart heb ben duikbooten 5 schepen tot zinken gebracht met in totaal 25.500 brt. Gevechtsvliegtuigen hebben vannacht haveninstalla ties in het Zuid-Westen van Engeland aangevallen. Bij aan- valspogingen van het Britsche luchtwapen in het gebied van het Kanaal en aan de Nederlandsche kust werden acht vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. "Voor de Noorsche kust hebben twee duikbootjagers der marine een Britsche duikboot aangevallen, met dieptebommen gedwongen aan de oppervlakte te komen en vernietigd met artillerievuur. In Noord-Afrika zijn opnieuw zware gevechten ontbrand. Italiaansch legerbericht. Rome, 7 Dec. (Stefani) Het Itali- aanSche weermachtbericht luidt als volgt: De gevechten in de woestijn van Marmarica duren aan het front van Tobroek en in het gebied ten zui len van Tobroek tusschen El Aden .r«*Rir El Gobi voort, waar herbaal- lelijk sterke aanvallen, die onder - ïomen werden met versche strijd krachten, door de troepen der spil- nogendheden tot staan werdén ge- oracht en afgeslagen. Bij deze acties rebben ook afdeelingen jonge fas cisten met voorbeeldig uithoudings vermogen en dapperheid gestreden. Aan het front van Solloem is de toestand onveranderd. De Duitsche en Italiaansche luchtmacht nam aan de operaties deel en viel herhaalde nalén vijandelijke pantserwagens en infanterietroepen aan. Zij lever de bovendien talrijke luchtgevech- en, in het verloop waarvan 22 vij andelijke vliegtuigen brandend neergeschoten werden, waarvan 14 door de Italiaansche en 8 door de Duitsche luchtmacht. Verscheidene bemanningen van vijandelijke vliegtuigen werden gevangen ge nomen. Zes Italiaansche vliegtui gen worden vermist. Engelsche oorlogsschepen bom bardeerden onze stellingen ten wes ten van Tobroek. Drie van onze torpedovliegtuigen onder bevel van de vliegerofficieren kapitein Mas- Europa en de zedelijke beginselen van de Europeesche traditie. Voorts wordt o.m. gezegd: Voor de verbonden naties zelf, evenals voor Duitschland, is de verklaring van Engeland, dat het zich in staat van oorlog met de genoemde landen be vindt, practisch zonder beteekenis. Het 'eenige wat Engeland werkelijk zou kunnen doen, zou een troepen landing op hei Europeesche vaste land zijn ter bestrijding van deze landen, hetgeen echter volkomen on uitvoerbaar is, zoodat men volkomen algemeen gezien de oorlogsverkla ring een belachelijke bluf moet noe men. De eenige, uit de gebeurtenis te trekken consequentie is de bevesti ging van het door Duitschland ver scheidene malen geconstateerde feit, dat Churchill bereid blijft voor het bolsjewisme te strijden en het ook Europa prijs te geven. süniliano Erasi, luitenant Gugliel- mo en Ranieri en luitenant Alfredo Pulzetti troffen tusschen Tobroek en Ras Azzaz vele malen twee vijandelijke kruisers, waaruit hooge vlammen opschoten. Een dezer krui sers kan als tot zinken gebracht worden beschouwd. Waargenomen werd, dat tijdens den aanval op Benghazi, waarvan melding is ge maakt in het weermachtbericht van 2 Dec., door de Duitsch-Itali- aansche luchtdoelartillerie twee vijandelijke vliegtuigen zijn neer geschoten, die in zee stortten. De Britsche luchtmacht heeft in den afgeloopen nacht opnieuw Na pels in verscheidene golven met brand- en brisantbommen bestookt. Er werden eenige gebouwen en ker ken getroffen. Onder de burgerbe volking vielen twee dooden en een gewonde te betreuren. Stefani meldt, dat 't Italiaansche weermachtbericht van Dec. als volgt luidt: In de Marmarische wostijn niets van belang aan de fronten van To broek en Solloem. De gevechts handelingen in den middensector hebben zich ontwikkeld tot een hervatting van de gevechten tus schen de vooruitgeschoven forma ties van beide kanten in den sector Bir El Gobi. De gevechten zijn nog aan den gang. De activiteit van de Italiaansche en Duitsche luchtmacht was, hoewel zij gehinderd werd door de slechte weersomstandigheden, gekenmerkt door herhaalde inmenging van de gevechtsvliegers in den strijd te land en door hevige succesvolle luchtgevechten van de vergezellen de jachtvliegtuigen. Dertien vijan delijke vliegtuigen werden bran dend door Italiaansche jagers en twee door Duitsche jagers neerge schoten. Talrijke andere vijande lijke vliegtuigen kregen zware tref fers. Vier Italiaansche en vier Duit sche vliegtuigen zijn niet terugge keerd. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 5 op 6 December Napels gebombardeerd. Onder de bevolking vielen zeven dooden en ongeveer 40 gewonden te betreu ren. Aan niet-militaire gebouwen werd aanzienlijke schade aange richt. Verscheidene branden werden onmiddellijk gebluscht. Nachtjagers Dit nummer bestaat uit zes pagina's. VERDUISTER GOED/ ZON 8 Dec. onder: 17.26 9 Dec. op: 9.38 MAAN 8 Dec. op: 22.07 onder: 12.29 11 Dec. Laatste kwartier. 's-Gravenhage, 6 December. In het bericht betreffende de geldig ver klaarde bonnen der nieuw uitgereik te melkkaarten voor kinderen, is sprake van zoogenaamde roode melkkaarten. Dit zijn de kaarten, welke slechts in gebruik zijn in en kele gebieden, waar de melk niet gestandariseerd wordt. De bonnen van deze kaarten hebben een rooden ondergrond, met een witten drie hoek en geven elk recht op 13/4 liter melk. Nu is op de onlangs in de steden uitgereikte melkkaarten voor kinde ren,, in rood gedrukt „S melk 1 47 A". Hierdoor denken velen, dat dit de roode kaarten zijn, welke in be doeld bericht worden genoemd. Dit is echter niet het geval. De in rood met S melk 1 47 A bedrukte blauwe bonnen geven elk recht op 3% liter melk. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 8 December. Het politiek weekpraatje van Max Blok zijl, dat hij van 19.4520.00 uur over den zender Hilversum II houdt, heeft tot titel „Werkers en Parasie ten". 's-Gravenhage, 7 Dec. De Führer heeft aan den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-lnquart, ter ge legenheid van diens zilveren huwe lijksfeest op den dag van heden het volgende telegram met gelukwen- schen gezonden: „Mijnheer de rijksminister Seyss- lnquart. Op den dag van heden mijn zeer hartelijke gelukwenschen voor u en voor mevrouw uw echtgenoote. Uw Adolf Hitier». hebben een van de aanvallend© vliegtuigen neergeschoten, dat bij Ottaviano neerstortte. Van de uit zes leden bestaande bemanning werden er twee gewond gevangen genomen, terwijl de rest om het leven is gekomen. Twee andere vij andelijke vliegtuigen kregen vol treffers en stortten in zee, éen ten noorden van Baia en het andere voor Kaap Miseno. Parijs, 7 Dec. (DNB). Gisteren en vandaag zijn alhier twee nieuwe aanslagen gepleegd op leden van de Duitsche weermacht. De comman dant van Groot-Parijs heeft dien tengevolge het volgende bevolen: Van 8 Dec. af moeten alle café's, amusementsinrichtingen, bioscopen en schouwburgen om vijf uur 's middags sluiten. Aar. de bewoners van het departement Seine (Groot- Parijs) is 't verboden zich tusschen 's middags en 's-ochtends vijf uur op straat te bevinden. Slechts voor personen met een bijzondere ver gunning wordt uitzondering ge maakt. Tijdens den verboden tijd moeten de ramen gesloten blijven. De Metro en andere verkeersmid delen met uitzondering van de trei nen op lange trajecten mogen in de zen tijd niet rijden. Op overtreding staan strenge straffen. Finsche schepen onder bewa king der V.S. (D.N.B.) - Het mi nisterie van marine der Ver. Staten heeft bekend gemaakt, dat de Ame- rikaaahsehe kustwacht opdracht heeft gekregen de Finsche koopvaar dijschepen in de Amerikaansche ha vens onder bewaking te plaatsen. Doodvonnissen te Luik. (D.N. B.) - Enkele dagen geleden zijn te Luik zes Belgen wegens aanslagen met ontplofbare stoffen ter dood veroordeeld. De voltrekking van deze vonnissen is echter opgeschort en afhankelijk gesteld van staking van sabotagedaden door de Luiksche bevolking. 11 Dooden bij ontploffing. (D. N.B.) - Te Almazora (Sp.) heeft zich bij het lossen van een goederen trein een geweldige ontploffing voorgedaan, waardoor zes menschen op slag werden gedood. Vijf zwaar gewonden stierven in het zieken huis. Vier. wagons werden vernield. Men vreest dat onder de puinhoopen nog meer slachtoffers liggen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1