BANKINSTELLING STAD EN OMGEVING De service, die een goed geoutilleerde verleent, bevordert een vlotte en correcte afdoening van zaken. Vraagt inlichtingen aan de Alkmaarsche Banken en Bankiers. DE REDDING. Aspirin gj ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 8 DECEMBER 1941. 1 j (^rn- Pagina 5. WINTERHULP. Eenpansmaaltijd. De eenpansmaaltijd vanwege Win terhulp, gistermiddag gehouden in nc-t Wapen van Heemskerk aan da Breedstraat, is een groot succes ge worden: de deelname was boven verwachting - groot. Er stonden tafels in vier rijen in de versierde zaal en alle rijen waren geheel bezet. Vooraf sprak de plaatselijke lei der van Winterhulp, de heer J. Bark man, een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezigen jongen en ouden, armen en beter gesitueerden en daarna zette hij het doel en het goed recht van bestaan van Winterhulp Nederland uiteen. Aan het adres van hen, die nog mochten meenen, dat W.H.N. geen „blijvertje" is, zei spr., dit ook te hopen, maar waarschijnlijk op andere gronden: hij hoopt n.l. dat eenmaal de tijd zal komen, dat Winterhulp niet meer r.oodig is. Zij, die een instelling als W.H.N. niet wenschen omdat zij, zooals het heet, van vreemden bodem komt, moeten bedenken, dat vele goede ideeën tot nu toe uit het buitenland naar hier kwamen en .esondanks toch tal van aanhangers vonden. W.H.N. wil de minderbe deelden in onze gemeenschap steu nen met geld of goederen en op deze wijze de menschen opheffen. Spr. vergeleek de instellingen van weldadigheid, die zich hier te lande op hetzelfde terrein bewegen, met W.H.N. en meende, dut - laatstge noemde de voorkeur verdient, omdat zij op breeder basis staat. Wat betreft den maaltijd zei spr., dat deze vleesehloos is. Hij sprak den wensch uit, dat zij, die daartoe in staat zijn, op het bureau van Win terhulp (Langestraat 87) een vleesehbon zullen bezorgen, opdat een volgende maaltijd niet vleeseh loos behoeft te zijn. Nadat de gegadigden hun eerste oord van het geboden gerecht erwtensoep met smaak hadden genuttigd, zette de heer W. J. B u- 1 e n s, in aansluiting op de woorden van den heer Barkman, nog uiteen hoe de regeling is volgens welke W.H.N. werkt. Zij krijgt haar in lichtingen via de daartoe aangestel de blokleiders, die gegevens verza melen van den economischen toe stand hunner buurtgenooten, zoodat de grootst mogelijke waarborg ont staat, dat de gaven van Winterhulp daar komen waar er behoefte aan b'Sstsst Hierna werd de maaltijd weer voortgezet, want één bord vol was voor velen slechts een begin: er wa ren er, die het brachten tot 3 a 4 borden vol. Dit pleit zeker wel voor dê goede bereiding van de soep. SINT NICOLAASFEEST. Zaterdagmiddag werd het St. Ni- colaasfeest van de afd. Alkmaar v. d. B. v. N. O. in de Harmoniezaal voortgezet met de leerlingen der 3e en 4e klassen der O. L.-scholen. Het feest begon om twee uur met een openingswoord van den heer K. de Vries, die er zijn vreugde over uitsprak, dat dit echt Neder- landsche feest dit jaar weer door gang kon vinden en hij dankte nog maals allen voor de ondervonden medewerking. Het gezelschap Bouwmeester uit Haarlem gaf daarna voor de jeugd een voorstelling met diverse varie- ténummers. Allereerst trad degroo- te aap King Kong op, die later bleek een mensch te zijn. Een jongleur liet toen verrassende staaltjes van handigheid zien met verschil lende voorwerpen. Een succes was daarna het optreden van Florencette met haar sprekende pop Bobby. Zij toonde tot de beste vrouwelijke be oefenaars van de kunst van buikspre ken te behooren en Bobby vond bij de jeugd groote sympathie met zijn soms dwaze antwoorden. Dat de nummers luid applaus kregen, spreekt van zelf. Nadat een tracta- tie had plaats gehad, werd het Bouweester programma voortgezet en liet o.a. een goochelaar tal van verbazingwekkende toeren zien. Na een tweede tractatie volgde voor de kinderen nog een verras sing. Ds Alkmaarsche onderwijzers voerden n.l. voor hen nog op: De kok en de dieven., het tooneelstukje, dat Donderdag zoo'n succes had en het ook nu weer best deed._ Een onnauwkeurigheid in ons verslag van Vrijdag willen wij hier bij even herstellen. St. Nicolaas kreeg n.l. ter gelegenheid van zijn twintigjarig jubileum een couvert (lepel en vork) van de Commissie- en geen couvert met inhoud. EEN MOEDIGE REDDER. Door de duisternis misleid, kwam gisteravond om 7 uur de wed. Kaan dorp, St. Jacobstraat alhier, in het Verdronkenoord terecht. De heer A. Breed, Verdronkenoord alhier, sprong gekleed te water en smaakte de vol doening de vrouw zwemmende te redden, zoodat zij door omstanders op het droge kon worden getrokken. Voorzichtigheidshalve werd de vrouw naar het St. Elisabethziekenhuis ver voerd, waar zij een paar dagen in observatie zal blijven. Voor den heer Breed, die, als redder, niet geschroomd heeft zich onver wijld in het ijskoude water te bege ven, hebben wij niets dan lof. CURSUS ELECTRISCH LASSCHEN. De eerste Gemeentelijke cursus electrisch lasschen werd op 5 Dec. beëindigd. Aan zes van de 8 cur sisten kon een getuigschrift worden uitgereikt. Het examen werd afge nomen onder controle van de Neder- landsche Vereeniging voor Lasch- techniek (N.V.L.) De namen van de geslaagden zijn: 'A. P. Spierenburg, C. Rasch, D. Stol. ker, J. J. van Heems en P. J. Kleij- noaB alkier en W, v: d, Hoff te Graft, DE STORM. Tengevolge van den storm brak Zaterdagavond de draad over den Rijksstraatweg, waaraan het doek van de Ortskommandantur was be vestigd. De 25-jarige T. A., die juist passeerde, werd door den draad ge troffen en van zijn rijwiel geslingerd. Hij kwam er gelukkig met lichte kwetsuren af. VOORSTELLING COR RUYS' CABARET. „De Mallemolen". Het Cor Ruys Cabaret: „De Mal- lenmolen" heeft hier gisteren in het Gulden Vlies een middag- en avond voorstelling gegeven, waarvan de laatste een geheel gevulde zaal had. En de aanwezigen hebben zich bij dezen Mallemolen" zeer goed ver maakt. Nadat het uitnemende piano-duo Beuker en Denijs het programma muikaal hadden geopend, kwam Cor Ruys dat nog eens doen met het gesproken woord. En wel op origineele wijze zooals men dat al leen van Cor Ruys kan verwachten. De vergeten annonces werden in het stukje Jonge Liefde, gespeeld door Joke Wels en Willy Ruys op geestige wijze ingelascht door Cor Ruys. Loutje Bouwmeester toonde zich daarna een uitstekend parodistisch danser in een nummer met zijn charmante partner. Zeldzaam zoo lenig als deze dansacrobaat is. Aar dig waren ook de tango-variaties, vooral de Schotsche manier. Met Willy Ruys als partner speelde hij een paar dolkomische scènes, n.l. In den bliksemtrein en Bij den tand arts. Van Joke Wells zag en hoorde men nog een tweetal voordrachten, n.l. de Filmbezetene, met een potpourri van filmliederen en De brief van Lien over de voetbalmatch. Zij maatke een zeer sympathieken in druk. Asta Lee en Anton Ruys speelden met succes een leuke cabaret-schets n.l. De Weddenschap. Het program ma voor de pauze werd besloten met het optreden van Cor Ruys met de: Eigenwijze liedjes van Bram- metje. En men heeft kunnen consta teren hoe hij deze liedjes op een bijzondere wijze, die alleer. hij kent tot een groot succes weet te maken. Hij maakt van elk liedje een klein tooneelstukje. Zoo b.v. van De Kus, Allemaal een vriend en De Pillen van Pa, die mede door de uitsteken de muzikale begeleiding van Han Beuker een luid applaus verwierven. Welk een goed acteur hij is be wees Cor Ruys ook na de pauze in zijn voordracht: Ik ben te bang, te angstig voor mijn vrouw. Een fijn stukje cabaretkunst. Beuker en Denijs lieten zich op de twee vleugels hooren in een pa raphrase overbekende melodieën en één over een compositie van Peter Kreuder. Het zeer muzikale duo verdiende 'zeer zeker het applaus. Met veel genoegen zal men voor en na de pauze kennis hebben ge maakt met de bekende radio-ster Conny Stuart. Inderdaad een uit muntende zangeres, die haar Fran- sche chansons op fijne wijze tot het publiek wist te brengen, vooral in Sombrero's et Mantilles en Je 't aime. Maar ook de andere nummers waren zeer goed. De aanwezigen toonden haar optreden zeer te waar- deeren. De voorstelling sloot met eenige parodieën van Loutje Bouwmeester maar dat het besluit nu juist zoo gelukkig was, kunnen wij niet zeg gen. G. C. van Gulik. KINDERVOORSTELLINGEN IN 'T GULDEN VLIES. Zaterdagmiddag hadden in het Gulden Vlies twee kindervoorstel lingen plaats van het bekende kin- dertooneelstuk Jopie Slim en Dikkie Bigmans. Da verschillende avon turen van het ondeugende tweetal werden echt meebeleefd zooals wel bleek uit de opmerkingen van de jeugd uit de zaal. En Dikkie met zijn varkenskop nadat hij met Jopie de oude vrouw had geplaagd gaf aanleiding tot groote vreugde. St. Nicolaas kwam met zijn loonde enkel*# kinderen, die op het knecht ook nog op bezook en be- tooneel zoo mooi voor hem zongen. Daar waren er eenige bij di-: inder daad voor hun uitstekend zingen dit prijsje ten volle verdienden. NIEUWE PRIJZEN VOOR GROENTEN. De maximumprijzen voor de verschillende soorten groenten en fruit hebben een aanzienlijke ver andering ondergaan. Verscheidene prijzen zullen met ingang van Dinsdag worden verhoogd. "De roode kool wordt van 4.80 tot 5.30 per 100 kg verhoogd, de savoye kool (geel) van 4.80 tot 5.20, de witte kool van 3 op 3.40. De prijs van de witte uien A (van boven 25 mm doorsnede) is van 4.70 op 4.90 per 100 kg gebracht; de druiven Alicante en Gros Maroc, die voor export in aanmerking komen, hebben 70 als maximumprijs. De'prijzen vian de bloemkool zijn als volgt) vastgesteld: I van 2025 cm over den kop gemeten 15.50 per 100 stuks; II van 1620 cm 11.70 en III van 1016 cm 7.80 per 100 stuks. De peen zonder lof is eveneens verhoogd: de B van 51200 gram van 4 tot 4.30; de C van 201 500 gram van 3.20 tot 3.50 en de D van 501 gram en hooger van l 2,60 tot 2.90 per 100 kg. Gewasschen peen zonder lof, van 2050 gr., de sorteering A, is tot V.80 per 100 kg verhoogd; de on gewasschen A-peen en de gele on- gewassehen peen mogen 2.50 per 100 kg. opbrengen. Spruitkool is van 16 tot 17 per 100 kg verhoogd voor de on ge schoonde; van 26 tot 27 voor de geschoonde. Schorseneeren zullen mogen opbrengen 17 per 100 kg voor de sorteering I (tot 20 st. per kg) en tot 11 per 100 kg voor de sorteering II (tot 45 stuks per kg). De prijs van jonge bospeen ingesteld op 8 per 100 kg. De savoye kool, welke tot nu toe 5.50 opbracht, is op 5.80 ge komen, evenals de boerenkool. Chineesche kool geldt nu 4.30 per 100 kg, prei 7.50 voor de sortee ring boven 10 mm doorsnede en 5.30 voor de sorteering tot 10 mm. Knolselderie met lof is eveneens vehoogd: I boven 10 cm. van 7.50 tot 8, II van 8ló cm van 5.50 tot 5.80 en III van 68 cm van 4 tot 4.30 per 100 kg. Beneden 6 cm is de prijs 2.20. Knolselderie zonder lof noteert 8.30 per 100 kg, bleekselderij boven 1 kg per stuk 7 en van tot 1 kg 3.80 per 100 stuks. Kroten zijn eveneens duurder geworden: tot kg isde prijs nu 4.80, van K tot 1 kg 3.30 en van 1—1K kg 2.70 per 100 kg. Ge kookte kroten bij drie stuks of méér dan drie stuks per kg 11.20 en minder dan 3 stuks per kg 9 per 100 kg. Roode uien .komen op de lijst voor met 6 per 100 kg. Herfst- knollen, tot nu toe 2.50, zijn met ingang van Dinsdag op 3 geno teerd. Bij de appelen en peren zijn ook eenige verhoogingen toegepast. Medegedeeld wordt, dat alle appelen uit de groepen I en V, alsmede de B-kwaliteit, uit de groepen II, III en IV voor het binnenland mogen worden geveild. De Ia en A-kwali teit uit de II, III en IV mogen tot nader order niet worden geveild. Alle peren mogen voor het binnen land worden geveild, Telers, op wier product beslag is gelegd, kunnen alleen maar veilen op vertoon van het' 'betreffende formulier, waarop de veiling het geleverde kwantum dient af te schrijven. Dit geldt zoowel voor koolrapen als voor peen zonder lof en uien. De uien mogen alle worden geveild. WAARNEMEND BURGEMEESTER VAN CASTRICUM BENOEMD. Bij beschikking van den com missaris van Noordholland van 5 December is benoemd tot waarne mend' burgemeester de heer R. de Vries, die bereids zijn functie heeft aanvaard. Voor belanghebbenden is hij te spreken des Dinsdagsmorgens van 912 uur ten raadhuize. De heer de Vries werd in 1901 ge boren te Deventer. Na zijn eindexa men H.B.S. trad hij in dienst van een expsditiezaak in textiel te En schedé. Daarna was hij nog in een zelfde betrekking te Tilburg. Ook m het buitenlanad heeft hij de belan gen van de textielondernemingen behartigd. In het begin van Febr. 1940 is hij de studie aangevangen in gemeente-administratie. Hij werkte toen achtereenvolgens als volontair te Zaandam en Castricum. Aldaar werd hij begin Dec. j.l. aangesteld tot chef van het kabinet van den burgemeester. In al zijn functies heeft de heer de Vries veel belang stelling voor sport getoond. De heer de Vries is lid van de N.S.B. EEN VREEMDE VISCH GEVONDEN. Maan- en zonnevisch. In de^ afgeloopen week werd ten Zuiden Van Camperduin een vreem de visch gesignaleerd, welke op hex strand lag. Terstond werd door Dolf Waalewijn, alhier, een onderzoek in gesteld, en hij had het geluk het dier te vinden, waarvan de heer Maschaupt zei, dat het een maan- visch of zonnevisch was, welker La- tijnsche naam is Orthagoriscus mola. Deze visch, welke in de Middel- landsche Zee thuis hoort, komt slechts sporadisch in de Noordzee voor. Sinds 1830 zijn op onze kust van deze soort slechts 23 stran dingen of vangsten met visschers- booten bekend. De beschrijving van het dier is als volgt: het lichaam is geheel zijdelings platgedrukt, aan buik en rug is een zeer groote vin, op zij vlak achter het oog is nog een kleine vin. De staart heeft een merkwaaidigen halfronden gekartel- den rand, zoodat het dier wel eens is aangezien voor „een zwemmende kop". De mond is in verhouding tot het lichaam zeer klein. De lengte van de nu gevonden maanvisch is 1.15 m, de hoogte (af stand tusschen de toppen van rug- en buikvin) was 1.50 m, het gewicht wordt geschat op ongeveer 200 kg. Artis bleek op het dier veel prijs te stellen, zoodat genoemde Dolf Waa- lewijn en zijn broer Ru, met als derde KL Kuiper, alle drie lid van den Nederlandsehen Jeugdbond voor Natuurstudie (N.JJU.) afd. Alkmaar, er op uit trokken can het dier te nigheid was. Toch slaagden zij er in het beest naar Alkmaar te transpor teeren, vanwaar het verder naar Ar tis zal wonden overgebracht, waar vermoedelijk het geraamte zal wor den bewaard. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig en te bevragen aan het Bureau van Politie te Alk maar, op alle Woens- en Zaterda gen van des voormiddags 11. uur tot des namiddags 1 uur, de vol gende voorwerpen, gedeponeerd in het tijdvak van 20 tot en met 26 November 1941. Pak drukwerk, duimstok, een grijze want, jute zak, gymnastiek schoen, ceintuur, grijs kinder wantje, pasfoto, zwart lederen dameshandschoen, foto-album, bruine kindermuts, étui met rozen krans, hondenpenning no. 389, étui met 8 broodbonnen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende personen, de volgende voorwerpen, als gevonden aange geven in hetzelfde tijdvak: damesportemonnaie, inh. 0.38, van Tuin, Rich. Cobdenstr. 7; een paar lederen dameshandsehoenen, Sieben Blaeustraat 29; een breuk band, Verspaandonk, Voordam 4a; eenig kleingeld in papier, Jongens, Kennemerstraatweg 184; zilverbon van 1, Blokdijk, Kennemerstraat weg 72; bruine glacé heerenhand schoen, de Visser, Heemraadstr. 9; vulpen, Morsch, Overdiepad 48; bruin lederen handschoen m. kap, Bourgonje Dijkgraafstr. 38; bruine nappa heerenhandschoen, Wer- neke, Brillesteeg 3Ring m. roode steen, Flokstra, Blaeustraat 11, een paar lederen handschoenen met kap, Derksen, Bleekerskade 91; zakmes, Zwart, Brouwerstraat 15; portemonnaie, inh. 5.04)4, Den- nijs, Akerspad 5; heerenparapluie, Kobes Eikelenbergstr. 15; lederen heerenwant met kap, Koningsweg 54b; bruin ^lederen handschoen, Berger, Heilooërdijk 30; zilverbon- étui, inh. 15.50, van Lisse, Anje- liersti'. 14; een pakje, inh. o. a. een blauw handtaschje en een klein taschje, Mantel, Staringstraat 4; sleutel van fietsslot, Admiraal Stu- artstr. 46; een paar blauw m. roode wanten, Stet, Anjelierstr. 28. Aanwezig en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar, op alle Woens- en Zaterdagen van des voormiddags 11 uur tot des namid dags 1 uur, de volgende voorwer pen, gedeponeerd in het tijdvak van 26 November tot en met 3 December 1941: bezem, zwarte gymn. schoen, gymn.-schoentje, handwarmer, melk- sleutel, damesoverschoen, vleesch- kaart, bruine Nappa-handschoen, blauwe want, Lipssleutel 8323, rose want, huissleutel, donkerblauwe kin- derwant (met lichtblauw streepje), kmderhandschoen, kinderwantje, 2 bruine wollen wanten en een blau we ceintuur, mutsje (groen met wit). Aanwezig en te bevragen bij de navolgende personèn, de volgende voorwerpen, als gevonden aangege ven in hetzelfde tijdvak: roode por temonnaie met ritssluiting inh. 52 ct., Kroon, Westerhofje 32; porte monnaie inh. 1.75, Keijsper, 2e Tuindwarsstraat 13; donker bruine parapluie, Landman, Laat 132; brui ne kinderpet, Burger, Julianastraat 7; gymn.schoen, Zwart, Westerhofje 29; paar regenpijpen, Verkeersbu reau, Helderscheweg 2; onbewerkt borduurkleed, Pronk, Westerstraat 99, Oudorp; paar bruine Nappa hee renhandschoenen, Sjoerdsma, Zes- wielenstraat 13; paar bruine dames handschoenen, Buurmeyer, verple ger, Bakkum; groen wollen das, Bas, K. v. 't Veerstraat 77; blauw wollen muts, de Jager, West'erweg 344; schakelarmband, Peperkamp, Dreb- belstraat 2; handschaar, Berger, Hei looërdijk 30; grijs konijn, Balink, Baansingel 41; portemonnaie inh. 1 en bonnen, Popelmanslaan 16; rozen krans, v. d. Kuyt, Dahliastraat 5; portemonnaie, inh. 1.25, de Munck, Oudegracht 21; bruin kindertaschje, der Kinderen, Leeuwenhoekstraat 13a; rijwieltasch, de Vries, Peper straat 3; portemonnaie inh. 10.47, Blankendaal, Nic. Beetskade 10; hoornen haarspeld, de Graaff, Laat 187; fantasie armband, Graaff, Eike lenbergstraat 54; kindertaschje, de Wit, 2e Kabelstraat 21; groen wol len kindermutsje, Witvliet, Rem- brandtstraat 5; zwart wollen dames- trui, de Vries, Stuartstraat 40; paar bruine glacé heerenhandschoenen, Scheltinga, Dorpsstraat, Oudkarspel; étui, inh. acht gulden aan papier geld, de Gier, Heemraadstraat 12; 4 kaasjes van 20+, Paling, Regu lierslaan 13; bankbiljet van 10, Butter, Steynstraat 12; bruin links kinderschoentje, Engel, Trompstraat 38; bruine leeren portemonnaie fnh. 1 met sleutelring, Stoop, Oude gracht 219; portemonnaie, Concierge Gerechtsgebouw; sleutel, van Latum, Krelagestraat 8; heestertje, Dekker, Kennemerstraatweg 111; blauwe want, Kuhne, Verdronkenoord 113; zwart gummi handwarmer, Knol, Luttik Oudorp 94; blauwe hand schoen, ter Maat, Popelmanslaan 14; bruine muts met bontrand, Rakeling, Grensstraat 6. Z(j, die in het bezit zijn van een gevonden voorwerp, dienen zulks zoo spoedig mogelijk aan het Bureau van Politie te Alkmaar op te geven. NOORDS CH ARWOUDE. Geslaagd. - De heer G. van Rijn, alhier is geslaagd voor het vak diploma melkslijter. Uitvoering „Jong Leven". - Zon dagavond heeft de tooneelver. Jong Leven voor een uitverkochte zaal een tweede uitvoering gegeven met het tooneeispel „Vliegersvrouwen", door Jan van Ees en Henk Bakker. Men heeft weer veel succes gehad. Sommige menschen schijnen met hun distributiebons om te springen als met de entree-biljetten van de bioscoop na afloop van de voorstel ling wanneer die papiertjes, als zijnde waardelooze rommel, benut worden om de straat te ontsieren of om in den zak van jas of vest een vergeten bestaan te lijden tot die zak voor schoonmaak in aanmerking komt. Zulke menschen laten de kostbare bons eenvoudig maar slingeren als prooi voor ratten en muizen, dieven en kinderen. Anderen daarentegen schijnen op andermans bons gebrand als de dui vel op een ziel: ze hebben daar in braak en misschien wel moord en doodslag voor over. Tusschen deze slordigen en de ze misdadigen staat de overheid met haar vinger opgeheven om te manen tot voorzichtigheid en om te dreigen met straffen die verschrik kelijk zijn. Nu gun ik aan dengene die zich aan de bons van een ander ver grijpt, niet veel goeds: noch dit extra rantsoen of het daaraan ge lijkwaardige financieele buitenkans je, noch zijn eigen rantsoen, noch zijn vrijheid om weer anderen in het ongeluk te kunnen gaan storten. En dat er voortaan ook gerechte lijke straffen gegeven worden we gens slordigheid met distributiebe scheiden heeft zijn goede zijde. Mis schien is dit wel in staat om den sloddervos te cultiveeren tot iemand met een ordelijken levenswandel en daarvoor is een geldboete van ten hoogste vijfentwintigduizend gulden niet overdreven duur. Maar hij krijgt voor zijn zoekge raakte distributiebescheiden geen nieuwe en dat is erger. Gelukkig heeft de overheid er echter iets op- gevonden om zoo iemand voor het allerergste te behoeden n.l. een hechtenis van ten hoogste één jaar. Een jaar op water en brood is im mers gezonder dan zes maanden op water en niets. BOERENVOLK. Een Westfriesche roman, door Jac. Broersen. Vol belangstelling hebben wij van het begin tot het eincfe den dezer dagen bij de Uitgevers Mij. „West-Friesland" te Hoorn ver schenen roman „Boerenvolk" van onzen nog jeugdigen collega Jac. Broersen gelezen. Een reeks van jaren heeft de schrijver in het hartje van West- Friesland geleefd en de stugge aan hun land verbonden werkers, die maar één ideaal, „hun plaats tot de beste te maken", kennen en daar door onze oeroude volkskracht be stendigen, heeft hij daardoor zeer juist kunnen teekenen. De schrijver toont ons het leven van drie generaties na de tachtiger jaren in hun leven en werken, hun innerlijk leven bijna steeds voor anderen' verbergende. Wij zien hen op de Opmeersche kermis en de jaarmarkten in Alkmaar. Het land is hun alles, hun vee hun trots, de geboorte van een kalf haast even belangrijk als die van hun kind. Sober en hard is hun leven en in de crisisjaren moeten zij alle krachten inspannen om niet te verzinken in het moeras van den tijd. Begrijpelijk is het dan ook, dat er zoo af en toe een enkele, met meer avontuurlijden zin, zich aan getrokken gevoelt tot het schijn- leven van de groote stad, om daar onder te gaan. Zoo'n avontuurlijk aangelegde is de schoonzoon van den hoofdpersoon uit 't boek, dien de schrijver toch volkomen recht doet wedervaren. Overigens zijn het menschen, zooals men die in het tooneelstuk „De Distel" getee- kend vindt: „hard voor hun volk, maar ook hard voor zichzelf. Ko ning op hun erf en trouw aan de-, genen, die ze lief hebben, doch zich die liefde pas later bewust worden. De schrijver en dit is belang rijk verklaart historisch en phi- losofisch, dat wat in West-Fries land veranderd is, maar toont ons ook, wat krachtens de geaardheid van de West-Friezen immer zal blijven. Het boek heeft bovendien de ver dienste, dat het litterair goed is geschreven. Vooral voor de bewoners onzer steden kan dit boek van veel nut zijn. Zij zullen daardoor n.l. dich ter gebracht worden tot het inner lijke leven van deze zich zelve vaak alles ontzeggende werkers, die, uiterlijk beschouwd, weinig sym pathiek zijn. D. A. Klomp. LEENING NOORDHOLLAND. 's-Gravenhage, 6 Dec. Van be voegde zij'de deelt men ons het vol gende mede: In verschillende bladen is onlangs melding gemaakt van een besluit van den commissaris der provincie Noordholland inhoudende, dat te zijner tijd tot dekking van bepaalde uitgaven leeningen zullen worden gesloten tegen een reëele rente van ten hoogste 4% Het boven dat persbericht ge plaatste opschrift „Nieuwe leening van de provincie Noordholland" heeft tot misverstand aanleiding gegeven. Daaruit is namelijk afge leid dat de provincie thans of in de naaste toekomst tot het betalen van een rente van 4J4 bereid zou worden gevonden hetgeen geenszins het geval is. De gekozen formulee- ring duidt op de mogelijkheid van het voor de gestelde objecten opne men van leeninggeld ook indien daartoe eerst na verloop van jaren zou worden overgegaan, in verband waarmede op de gebruikelijke wijze een ruime marge genomen is. Vast staat, dat de provincie Noordholland vooralsnog geen plannen tot het sluiten van eeft leening heeft en dat zij, indien eer lang de behoefte aan leeninggeld zich mocht doen gevoelen, er niet aan denken zal schuldbrieven uit te geven met een hooger rentetype dan 3H huis! Buisje a 20 tabletten 55 ct. Zakje 6 2 tabletten 7 ct LANGEDIJK. Vergrooting van het aantal inwo ners? AR lier zal worden begon nen met de registratie van de Hel- derseh-a vluchtelingen. Daarbij zal worden nagegaan of er termen aan wezig zijn, de betreffende personen definitief in het bevolkingsregister van LangedRk in te schrijven. Dan zal de 800o spoedig'bereikt zijn. De samenvoeging der scholen. - Zooals wü verleden week bericht ten, zal met ingang van 1 Januari a.s. de school te Zuidscharwoude worden opgeheven. Thans is de schoolgrens geregeld. Te Zuidschar woude is deze A 94 en B 82. De kin deren, die ten Zuiden van deze per- ceelen wonen, met inlbegrip van de genoemde perceeleai, zullen de school te Broek op Langendijk moeten be zoeken. Die ten Noorden van deze peroeelen zullen naar Noondscbar- woude gaan. Te Noordscharwoude is de grens bij het perceel Dorpsstr. B 60. De kinderen, die ten Noorden van dit perceel en ten Noorden van de Lan gestraat wonen, zullen de school te Qudkarspel moeten bezoeken. OUDORP. Vertrokken personen: H. Steen hof, N.H., med. analyste, van Scher- merweg D35 naar Zaltbommel. M. Schot, R.K., z.b., van Friesche- weg E43 naar Ginneken en BaveL C. P. Raadschelders (wed. J. Verhaar), R.K., z.b., en kinderen, van Heerenweg B5b naar Alkmaar. - P. A. Denijs, N.H., los-arb., van Kievietstraat 6 naar Lochem.M. Wapstra (echtg. van C. Rijkers), N.H., van Friescheweg E49 naar Velsen. Jac. Volger, N.H., los- arb., van Huigendijk C25 naar Sint Pancras. A. Vis, G.K., huish., van Burg. G. Bosstraat 38 naar TexeL Jac. Berkhout, R.K., dienstb., van Friescheweg E51 naar Amsterdam. P. Pauw, N.H., schipper, en ge zin, van Molenkade C5 naar Alk maar. Th. I. Meijering, R.K., z.b., van Breelaan C16 naar Zeist. E. B. Rijser, R.K., monteur, van Hee renweg A59 naar Purmerend. A. Kremer, geen, betonwerker, en ge zin, van woonwagen aan den Hee renweg naar Zeist. Ant. Kremer, N.H., betonwerker, en gezin, idem. D. Bleeker, R.K., dienstbode, van Heerenweg B54 naar Limmen. A. F. Kunst, R.K., dienstmeisje, van Breelaan C15 naar Alkmaar. C. Winder, R.K., verpleegster, van Hee renweg A75 naar 's-Gravenhage. C. Th. Schot, R.K., kapper, van Frie scheweg E43 naar Medemblik. K. Kluft, geen, kaaspakhuisknecht, en echtg., van Munnikenweg E25f naar Alkmaar. Ingekomen personen: W. Jonker, R.K., dienstb., Molenkade C8 van Alkmaar. A. Brakenhoff, R.K., religieuse, Heerenweg A39 van Haarlemmermeer. A. J. Wester, R.K., slagersknecht, Heerenw. A62 van Warmenhuizen. M. G. Dek ker, N.H., z.b., Breelaan C18 van 's- Gravenhage. Alb. Kremer, geen, betonwerker, en gezin, woonwagen aan den Heerenweg van Heeren veen. C. Kuiper, R.K., religieuse, Heerenweg A39 van Oude Niedorp. P. A. Denijs, N.H., schoenmaker, Kievitstraat 6 van Lochem. E. B. Rijser, R.K., monteur, Heerenweg A59 van Purmerend. H. Nannin- ga, N.H., netwasscher, Kievitstraat 20 van Groningen. Joh. Berkhout, R.K., dienstb., Friescheweg E51 van Naarden. A. M. Berkhout, R.K., wjnkelbed., Friescheweg E51 van Alkmaar. A. Stam, R.K., machi nist, Zeswielen E73 van Utingera- deel. E. Bettink, G.K., huish., Burg. G. Bosstraat 38 van Moor drecht. M. G. Bakkum, R.K., dienstb., Friescheweg E57b van Heerhugowaard. H. Berkhout, R.K., dienstb., Friescheweg E51 van Bussum. J. S. Verberg (echtg. van M. Bolk), N.H., z.b., en kinde ren van St. Pancras. C. J. Kaag, R.K., brugwachter, en gezin, Nieuwe Schermerweg D31 van Assendelft. J. Pauw, N.H., kanster, Hoorn- sehewee BI van St. Pancras. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.*, G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2