Nieuwe straten en gebouwen te Rotterdam. VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijf regels uitsluitend contant. LAATSTE BERICHTEN. WAARI h] ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 8 DECEMBER 1941. Pagina 5. 8 OCTOBER-REVUE. Aan alle medewerkenden aan de ze revue wordt verzocht a.s. Dins dag 7 uur in 't Gulden Vlies aan wezig te willen zijn. Men zie verder elders in dit blad. Buitenland HEILOO. Ingekomen personen. Th. C. Wil denburg, R.K., tuinder, F 181, van Alkmaar. C. Nebbeling en gezin, geen,- opperman, H 59, van Den Helder. Mej. C. A. Ranzijn, R.K, coupeuse, I 33, van Leiden. W Buis en echtgen., N.H., arbeider, H 60 van Bergen. G. C. Th. Koch, N.H., zonder, I 87b, van Den Hel der. C. Buijs en gezin, N.H bankwerker, A 321, van Amster dam. J. W. Verwer, N.H., 2e stuurman, A 514, van Rotterdam. C. P. Kuijs en gezin, R.K., bloem- bollenh., G 171, van Limmen Wed. A. van VlietGroot, geen zonder, E 7, van Bloemendaal. A. F. Henrichs, R.K., zonder, K 56a: van Udenhout. Th. Velzeboer, R.K., bakker, C 209, van Beverwijk, M. Noojj, N.H., zonder, K 67 van Hoorn. Mej. M. Veenstra, Ger.k., dienstbode, E 108, van Op sterland. Mej. E. K. M. van der Laan, R.K., religieuse, L 144, van Assendelft. Mej. L. Bergkamp R.K., religieuse, L 144, van Haar lem. Mej. H. J. M. Stumpel, R.K religieuse, L 144, van Dordrecht. E. Buiskool en gezin, N.H., ambt L.C.O., C 27, van Alkmaar. J. J Schuitem-a-ker, geen, monteur, G 59 van Amsterdam. Vertrokken personen: Mej. G Koopman, N.H., dienstbode, naar Amsterdam. J. van Don-Harting, R.K., zonder, naar Egmondbinnen, K. W. Rothhaar, Ev.L., tand- technikeT, naar Duitschland. R. Visser en echtgen., N.H., ambt. Wie ringerm.-dir, naar Wieringermeer. A. A. Hoppenbrouwers en echt gen., R.K., ambt. Wiaringerm.-dir. naar Wieringermeer. M. Morsch, R.K., landarbeider, naar Uitgeest. C. F. Greeven, ILK., controleur, naar Zeist. A. 'Modder, N.H.. bakker, naar Castricum. L. A, Melieste, N.H., koopman, naar Den Haag. F. L. A. Maandag, Rem., Inspect. Rijkswerkversch., naar Utrecht. Mej. J. P. C. Kevenaar, R.K., religieuse, naar Rotterdam. Wed. J. G. BalkRol, N.H., zonder beroep, vertrokken naar Amster dam. Wed. E. C. EversMuller en ge-zin, R.K., zonder, naar Apel doorn. W. F. Nieuwenburg, geen, zonder, naar Apeldoorn. Mej. M Mooij, geen, dienstbode, naar Schoorl. Mej. E. Brand, N.H., dienstbode, naar Haarlem. C. van der Maat, R.R., grondwerker, naar Leidschendam. R. Apel doorn en echtgen., R.K., zond-er, naar Amsterdam. F. Stroink, geen, zonder, naar 's-Gravenhage. K. Mazereeuw en gezin, geen, matroos, n-aar Alkmaar. Mej. K. Oldenburger, geen, zonder, naar Egmondbinnen. J. van der Veen, chauffeur, naai Duitschland. Wed. E. MeitenStoop, R.K., zonder, naar Oudorp. Gemeenterekening 1940. - De gewone dienst van de gemeentere kening heeft een totaal aan ont vangsten ad 394.488.03, uitgaven 412.251.20, nadeelig slot alzoo 17.763.17. Dit lijkt op het eerste gezicht zeer ongunstig, maar aan inkomsten behoorde o.m. nog te worden ontvangen wegens uitkee- ring uit het werkloosheidssubsidie- fonds f 7060.20. Met enkele andere nog te ontvangen inkomsten wordt het netto-nadeelig saldo ongeveer 8000. De oorzaken voor het ont staan hiervan zijn niet verre te zoe ken. Zoo waren de uitgaven voor den luchtbeschermingsdienst bij de oorspronkelijke begrooting geraamd op 900, in werkelijkheid hebben ze 5086.05 bedragen. Voor het onder houd der wegen werd 13075.30 uitgegeven, terwijl de oorspronke lijke raming 7250 was. Een on gunstige omstandigheid was voorts nog de ontvangst ad 5371.61 als batig saldo van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf, terwijl de ra ming 10049.46 was. Ten 1 jhoeve van het algemeen beheer is uitgegeven 36.054.01 en ontvangen 33.912.18; openbare vei ligheid 14.197.64 en 1753.35, volksgezondheid f 5893.63 en f 1214.60, volkshuisvesting 2393.09 en 1961.83, openbare werken f 81.085.11 en 27.226.19, eigendom men niet voor den publieken dienst bestemd 27.321.35 en 27.343.25, openbaar lager onderwijs 18.159.66 en 14.600.76, openbaar uitgebreid lager onderwijs 14.320.57 en f 10.519.21, bijzonder lager onder wijs 14.204.16 en 1452.63, onder steuning van behoeftigen 38.151.92 en 5753.68, ondersteuning aan werkloozen 69.884.03 en 27.722.85, belastingen 176.525.18 en 466.57. De kapitaaldienst heeft een totaal aan ontvangsten van 562.471.30 en aan uitgaven 614.719.99. Het na deelig slot bedraagt daardoor f 52.248.69. Nog steeds verschijnen er noodwinkels. Een noodschouwburg in aanbouw. Een belangrijke nieuwe bouwindustrie. (Van onzen Rotterdamschen briefschrijver). Een Rotterdammer die de Maas stad in Mei 1940 had verlaten en sindsdien niet meer in Rotterdam is teruggekeerd weet op het oogenblik op geen stukken na meer den weg in zijn eigen stad en men kan aan de hand van zijn waarnemingen beter nog dan door wat men met eigen oog en aanschouwt, duidelijk vast stellen, dat er al met al toch wel reeds heel wat is tot stand gekomen in de Maasstad. Wie op het oogenblik in de oude binnenstad loopt, kan, zelfs al komt hij er bijna dagelijks, soms totaal verdwalen. Telkens weer worden andere straten of ge deelten daarvan afgezet en opge broken, maar telkens ook komen er straten in zeer verbreeden vorm voor het verkeer vrij. De groote waterkee- ring snfjdt reeds als een reusachtige heuvel door de binnenstad en diverse nieuwe breede straten zijn ontstaan. Zoo kan men thans van de Gedempte Botersloot via de tweemaal zoo breed geworden Stadhuissteeg naar de Hoogstraat komen. De Nieuw- straat, het eertijds zoo smalle straatje van de Groote Markt naar de Blaak, is thans geworden tot een zeer breede straat. Maar de Noord- blaak is buiten gebruik en wil men naar het Calandplein, dan zal men gebruik moeten maken van de Zuid- blaak, die via een Beursplein, dat ook danig onder handen genomen wordt, te bereiken is. De brug over de Blaak bij de Zee vischmarkt is verdwenen. In de plaats daarvan is gekomen een breede straat, via welke men ge makkelijk in de Posthoornsteeg en van daar naar de Maasbruggen kan komen. Dit is zelfs de eenige toe gangsweg tot de bruggen, want na dert men deze via de Geldersche kade, dan meet men de geheele Boompjes af rijden tot de Reederij- straat, waar men via een haarspeld bocht, die een zekere vermaardheid geniet bij de fietsjongens den oprn naar de Koninginnebrug kan berei ken. Bijzondpr belangrijk zijn de vorde ringen, die gemaakt zijn ten aan zien van de Maastunnel. Het is al weer eenigen tijd geleden, sinds het laatste persbezoek aan de tunnel plaats had. Thans wordt de laatste hand gelegd aan dit greote kunst werk, dat wellicht nog dit jaar in gebruik genomen zal kunnen worden. Zoover is men reeds, dat al een fraaie muurbeschildering in het rol- trappenhuis kan worden aange bracht. De aansluitende kunstwer ken zijn wel is waar nog niet geheel gereed, maar ook deze werkzaam heden naderen de voltooiing. Na langen tijd is bij voorbeeld de Ma- thenesserlaan thans weer vrijgege ven voor het tramverkeer, dat thans voert over den 's-Gravendijkwal, zooals ook het verkeer van den Nieu wen Binnenweg'geleid wordt over den 's-Gravendijkwal, evenals dat van den Westzeedijk. Aldus ligt daar een voortreffelijke rechtstreeksche verbinding, zonder kruispunten, ge reed, van de Maastunnel tot de spoor- baan bij het Henegouwerplein. Hier is de oude tunnel voorloopig vervan gen door één andere voor het snel verkeer, met een afzonderlijk plat form voor wielrijders in de richting van Blij dorp naar het Henegouwer plein. In de andere richting -wriemelt de enorme file van wielrijders, die gebruik maakt van deze tunnel, nog gevaarlijk tusschen het van w'eers zijden, komende verkeer, waarvan men zich wel eens afvraagt, hoe het steeds zonder ongelukken verwerkt wordt. Maar een eendere tweede tunnel nadert reeds de voltooiing, waarna hier een uitstekend eenrich tingsverkeer het begin zal zijn van de vele verkeersverbeteringen, welke Rotterdam te wachten staan. Ook de voetgangers, die thans nog in beide richtingen gebruik maken van één afzonderlijke voetgangerstunnel, zui len dan in beide richtingen een tun nel ter beschikking krijgen en uit eindelijk zullen er nog twee tunnels komen, die gebruikt kunnen worden, indien men niet rechtstreeks naar de Maastunnel wil, zoodat er een mooi Kunstwerk van zes, naast eikaal gelegen tunnels zal zijn ontstaan. Het bouwen. Nieuwe straten zijn er genoeg, zoo liet zich deRotterdammer, die zijn stad na 17 maanden terugzag, ont vallen, maar met de nieuwe panden is het minder gesteld. In zekeren zin moet men natuurlijk dezen Rot terdammer gelijk geven. Hard gaat het bouwen nog niet en dat kan ook niet, omdat de materiaalpositie dat nu eenmaal niet toelaat. Dat neemt niet weg, dat er ook ten aanzien van het bouwen toch reeds heel wat tot stand is gebracht. Aan den Westzeedijk bij voorbeeld nadert het kolossale centrale belastinggebouw de voltooiing en aan den Coolsingel beschikt de Rotterdamsche Bank- vereeniging al weer over een bank gebouw van formaat, waarin ook het Adviesbureau Stadsplan Rotter dam is gevestigd. Aan de Meent ontwaart men voorts een massief bouwwerk van een levensverzeke ringmaatschappij. Voorts houdt de aanwas van noodbehuizingen nog steeds aan. In de winkelwijk Dijkzigt, gerenom meerd reeds tot ver buiten Rotter dam, bestonden nog cenige open plekken. Deze zijn thans successie velijk weggewerkt en eenige dagen geleden openden drie firma's met eenzelfde cliëntèle, de banketbak kerij Schiirmann, de modefirma Heinemann en Ostwald en het schoenenbedrijf Kogels hier een ge zamenlijk noodbedrjjf in een archi tectonisch -zeer opmerkelijk geheel, dat den toepasselijke naam heeft ge kregen van „Huize Dijkzigt". Helaas is deze opening niet geheel tot haar recht gekomen, doordien hgt schoe nenbedrijf alleen een étalage kon openen. De rest heeft deerlijk te lij den gehad van het verschrikkelijke bombardement, waaraan Rotterdam op den derden October was blootge steld. Het is jammer, dat deze werkelijk zeer fleurige noodwinkels thans eenigszins ontsierd dreigen te worden door een rij winkeltjes, die van ge meentewege is neergezet. De ge meentelijke noodwinkels zijn tot dusver geen succes geweest. De Goudschesingel is een voortdurend zorgenkindje en ook de Coolsingel heeft dienaangaande niet geheel aan de v efwachtingen voldaan. Het komt ons voor, dat de architectuur hieraan mede wel eenigszins debet is, indien men althans dit woord mag gebruiken voor de vormlooze gebouwen, die de benaming nood- winkel hebben gekregen. Vooral nu er zoo'n rij is ontstaan nabij de fleu rige winkels van Dijkzigt, valt het verschil des te meer op. In afwachting van definitieve nieuwe behuizingen voor de beken de firma's Piet van Reeuwijk en Vroom en, Dreesmann aan den Ouden Binnenweg, zullen voorts aan dien weg ook nog twee flinke nood winkels verrijzen, die, naar het zich laat aanzien, de omgeving van den Coolsingel weer wat zullen opfleu ren. Hetzelfde mag men verwachten van den noodschouwburg, die aan de Van Oldenbarneveltstraat zal verrijzen en die in April gereed moet zijn. Het bouwen van dezen noodschouwburg zal een van die mrakante staaltjes zijn van vin dingrijk aanpakken, zooals men die zooveel ontwaart te Rotterdam. Er wordt gefundeerd met oude heipa len, die eenmaal de kerk in de Van Oldenbarneveltstraat gedragen heb ben en er zal gebouwd worden met steenen uit het puin, hetgeen niet wegneemt, dat er, naar het zich volgens het ontwerp van de archi tecten Sutherland laat aanzien, toch een zeer aanlokkelijke schouwburg zal verrijzen. Bijzondere constructies zyn wel aan de orde van den dag. Hieronder moeten genoemd worden de beton- vloerconstructies naar het systeem van den architect v. d. Land. De gebruikelijke houten vloeren wor den daarbij vervangen door beton en wel op een wijze, die tot een zeer belangrijke materiaalbesparing leidt. Ingewijden zijn van meening, dat deze bouwmethode onafhanke lijk van de materiaalschaarschte van blijvende beteekenis zal zijn. Straten worden aangelegd, kana len gegraven, tunnels geconstru eerd, groote gebouwen opgetrokken langzamer, moeilijker natuurlijk dan onder normale omstandigheden, maar toch dusdanig, dat er eens te meer plaats is voor groote bewon dering voor de bevolking van de stad, die zoo ontzaglijk van het oorlogsgebeuren te lijden heeft ge had en nog steeds te lijden heeft, zooals de afschuwelijke nacht van den derden October op droef dui delijke wijze heeft getoond. Niette min zijn de Rotterdammers op hun post om het hunne bij te dragen tot den wederopbouw #an hun zwaar beproefde stad. Huishoudproblemen in oorlogstijd. We eien en drinken taptemelk en karnemelk. (oning Leopold van België hertrouwd. ^2/ De kampioen-bokser latt thuis, Brussel, 7 Dec. (D.N.B.) De aartsbisschop van Mechelen, kardinaal van Roey, heeft op Zondag, den 7en December, in alle Belgische kerken een her derlijk schrijven laten voor lezen, waarin aan de geloovi- gen wordt meegedeeld, dat koning Leopold III hertrouwd is met mejuffrouw Maria Li lian Baels, de dochter van den vroegeren minister Hendrik Baels. De tekst van dit herderlijke schrijven luidt als volgt: „Zeer béminde broeders! Wij zijn gemachtigd, u een belangrijke mededeeling te doen. Zijne Ma jesteit Koning Leopold III is in het huwelijk getreden met mejuf frouw Maria Lilian Baels. De uit verkorene is een landgenoote en behoort tot een zeer eerbare fami lie uit West-Vlaanderen. Zij is een dochter van den gewezen minister Hendrik Baels. Wij hebben de eer en het genoegen gehad, het ko ninklijke huwelijk op 11 Septem ber kerkelijk in te zegenen, in tegenwoordigheid van de ouders in de kapel van het kasteel te Laecken. De burgerlijke formali teiten werden eveneens in het zelfde kasteel vervuld. Wij zijn ge machtigd hieraan toe te voegen, dat dit huwelijk uitsluitend het parti culiere en familieleven van den koning betreft en geenerlei gevol gen zal hebben op openbaar en rechtelijk gebied. Een authentieke acte van den koning bepaalt, dat de echtgenoote van den koning afstand doet van den titel en rang van koningin, welke voorwaarde zij zelf aan het huwelijk gesteld heeft. Zij zal den titel voeren van prinses van Rethy. In dezelfde acte verklaart de ko ning, dat de eventueele kinderen uit dit huwelijk geen enkel erf recht op de kroon zullen hebben. Laat ons bidden, zeer beminde broeders, voor het behoud en het geluk van onzen koning, opdat hij op het door de goddelijke Voorzie nigheid bepaalde oogenblik de lotsbestemming van het vaderland weer in handen moge nemen en met wijs beleid besturen". WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handscb goederen. DE STRIJD AAN HET O.-FRONT. Berlijn, 6 December (D.N.B.) In den centralen sector van het front zijn, naar het D.N.B, verneemt, de verkeerslalooppunten Maloar Chan- gelsk, Liwny en Nowossil ten oosten van Kursk-Orel reeds sedert eeni gen tijd in Duitsche handen, alsmede de belangrijke plaats Mzensk en Tszhern, ten oosten van lijn Orel- Kaluga. Formaties van alle wapens heb- bendit gebied deels onder zeer slechte weersomstandigheden op de bolsjewisten veroverd. De bolsjewis ten leden in deze gevechten groote verliezen aan menschen en materiaal. Finsche troepen hebben het in Oost-Karelië gelegen spoorweg knooppunt Karhumaeki ingenomen, De daar ingesloten bolsjewistische divisies werden voor het grootste gedeelte vernietigd en is een be langrijk knooppunt van den Moer- mansk-spoorweg. Radio-Moskou heeft, zoo meldt het D.N.B. uit Stockholm, vandaag de kinderen opgeroepen om deel te nemen aan den strijd tegen de Duitsche soldaten. In den oproep wordt o. a. het volgende gezegd: „Jullie vaders en broers staan aan het front. Denkt niet, dat jullie niet aan dezen strijd behoeft deel te nemen, omdat jullie nog kinde ren zijn. Ik zal een paar gevallen opsommen van kinderen, die het bolsjewisme groote diensten heb ben bewezen. Ergens in de door de Duitschers bezette gebieden heeft een tienjarig knaapje een handgranaat geworpen naar een groep Duitschers. Een ander twaalfjarig knaapje heeft vijande lijke pantserwagens met benzine overgoten en aangestoken. Dik wijls worden door kinderen de telefoondraden van den vijand doorgesneden" enz. HITLER FELICITEERT VON MACKENSEN. Hoofdkwartier van den Führer, 6 Dec. (DNB). De Führer en op perste bevelhebber van de weer macht heeft generaal-veldmaar- schalk von Mackensen in een persoonlijken brief mede namens 't Duitsche volk hartelijk gelukge- wenscht met ijn 92en verjaardag. (Ongecorrigeerd.) LONDENS HOUDING EN WASHINGTON. Lissabon, 8 Dec. (A.N.P.) De door den oorlogstoestand tusschen de Ver. Staten en Japan ontstane toestand zal, naar de Britsche Nieuwsdienst meldt, door de Lon- densche regeering in het licht van de berichten uit Washington met den grootsten spoed bestudeerd worden. De Britsche regeering zal ook in contact blijven met de domi nions. Churchill is onverwijld met beraadslagingen begonnen met zijn medewerkers. Het is zeker, aldus de Britsche berichtendienst woorde lijk, dat zoodra de Ver. Staten Japan formeel den oorlog hebben verklaard, onverwijld een soortge lijke. verklaring van de Britsche regeering zal volgen. Minister president Churchill zal in het La gerhuis een uitvoerige uiteenzet ting van den toestand geven. Het eiland Wake. De Britsche berichtendienst meldt op grond van een inlichting van het Columbia Broad Casting System uit New-York dat de Japanners het eiland Wake in den Stillen Oceaan bezet zouden hebben. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de troepen aldaar voor den tijd van drie maanden onderworpen worden aan de militaire wet en dat alle vrijwilligers voor den actieven dienst zijn opgeroepen. Volgens den zender te Philadel phia heeft president Roosevelt op het Witte Huis tegenover journa listen verklaard, dat de Amerikaan- sche vloot en het leger op Hawaii zware verliezen hebben geleden. Het Japansche antwoord. Stockholm, 8 Dec. (A.N.P.) De Am. staatssecretaris Huil heeft, naar de Britsche ber.dienst uit Washington méldt, den tekst gepubliceerd van zijn memorandum aan Japan en van het Japansche antwoord, dat hem Zondagmiddag is overhandigd. Vol gens den Britschen nieuwsdienst heeft Hull in zijn verklaring beweerd, dat „op het oogenblik der besprekingen over de beginselen en methodes van een vrede, Japansche troepenforma ties op verscheidene strategische pun ten zich voorbereiden op het inzetten van nieuwe aanvallen op naties, on der meer ook op de Ver. Staten.". Japansch kabinet bijeen. Tokio, 8 Dec. (DNB). Hedenoch tend om 7 uur is een speciale zitting van het Japansche kabinet gehou den onder voorzitterschap van mi nister-president Tojo in diens offi- marine, Sjimada, bracht rapport uit marine, Sjimada bracht rapport uit over het verloop tot dusverre van de vijandelijkheden met Engelsche en Amerikaansche strijdkrachten. De regeering nam daarop besluiten betreffende verdere maatregelen. Minister-president Tojo begaf zich vervolgens naar het keizerlijk paleis om den Tenno rapport uit te brengen. Taptemelk en karnemelk zijn dran ken die nog tot onze vrije beschik king zijn en het is daarom van be lang, dat we onze aandacht op deze vloeistoffen vestigen. U zult vragen of taptemelk en karnemelk waarde voor ons hebben uit voedingsoogpunt bezien. Tapte melk, magere melk of ondermelk is verkregen door ontrooming yan de melk. Men is gewend de melk te beoordeelen naar het vetgehalte. Naast het vet komen echter ook an dere voedingsstoffen in de melk voor en deze blijven na ontrooming ook in de ondermelk achter. Ondermelk bestaat dus niet, zooals tegenwoordig velen beweren, alleen uit water. Welke voedingsstoffen komen dan nog in taptemelk voor? Eiwit, kool hydraten, in den vorm van melk suiker, yoedingszouten en vitaminen. Het eiwitgehalte van melk is vrü hoog en bovendien is dit melkeiwit volwaardig, d.w.z. dat uit het melk eiwit lichaamseiwit opgebouwd kan worden. Het verdient nu daarom aanbeve ling om ruim gebruik van taptemelk te maken om in onze behoefte aan dierlijk eiwit te voorzien, nu de andere dierlijke levensmiddelen, die veel eiwit bevatten, schaarsch zijn (vleesch, eieren, visch). Bij de ontrooming worden met het vet ook de voor ons zoo belangrij ké in het vet oplosbare vitaminen A en D uit de melk verwijderd. VI famine B blijft echter in de tapte melk achter: dit vitamine heeft o.a. een groeibevorderende werking en is daarom van groot belang voor kinderen. Van de zouten, die in taptemelk voorkomen, zijn de calcium- en fos- forzure belangrijk voor den groei en het verbeeningsproces der beende- ren; deze zouten komen in ruime hoeveelheden in melk voor. Toch wordt taptemelk vaak als minderwaardig voedsel beschouwd Dit moet denkelijk toegeschreven worden aan de blauwwitte kleur van de taptemelk. Deze kleur ont staat door verwijdering van het vet uit de melk. Taptemelk is, doordat de melk ontroomd is, niet op één lijn te stel len met volle melk, maar het is aan te raden om- deze vloeistof nu in rui me hoeveelheden te gebruiken om ons rantsoen aan te vullen. Taptemelk als drank of in pap of een andere toespijs verwerkt is ieder bekend. Taptemelk kan echter ook in stamppotten en soepen ge bruikt worden. De stamppot wordt hiervoor met weinig water gekookt, zóór dat hij ongeveer droog is, als de massa gestampt wordt. Daarna wordt hij afgemaakt met gekookte melk. Zoodoende wordt het eiwit, dat vroeger meestal door vleesch werd toegevoerd, nu door taptemelk aangebracht en de stamppot volle diger gemaakt. mengd en de massa al roerende aan den kook gebracht. Enkele andere smakelijke toespij zen, die van karnemelk bereid kun nen worden, zijn karnemelkvla, kar- nemelkschepap en hangop. Karnemelkkvla. 34 liter karnemelk, 24 gram (2 afg. lepels) suiker, 3 afg. lepels maizena of 4 afg. lepels bloem, 1 groote zure appel. Meng de bloem of maizena met weinig koude karnemelk in een gave pan aan, tot een glad papje. Verdun di„ met de rest van de karnemelk en breng het onder voortdurend roeren aan den kook. Laat de pap even door koken en maak ze van het vuur af met de suiker aan, Schil de appelen, snij ze in kleine blokjes en meng deze door de koud geworden vla. Karnemelkpudding. 34 liter, karnemelk, 1 d.L. bessen sap of y d.L. citroensap of ander vruchtensap, 36 gram (3 afgestreken lepels) suiker, suikerzoet, 15 gram (pl.m. 7 J4 blaadje) gelatine, waar van 34 blaadje rood. Voeg het vruchtensap bij de koude karnemelk. Week de gelatine in koud water, knijp ze uit en los ze in een steelpannetje op een klein vuur of op den wasem van een pan op. Voeg de suiker toe en laat deze ook oplossen. Giet de opgeloste gelatine en suiker bij de koude karnemelk en het vruchtensap. Laat de puddingmassa bekoelen onder af en toe omschep pen. Giet de puddingmassa, als ze drillig begint te worden, in een met water omgespoelden puddingvorm. Laat de pudding stijf worden en keer haar om op een schotel, die met warm water is omgespoeld. Geef bij deze frissche rose pudding een cus- tardsausje van taptemelk. N.B. Voor de bereiding van deze pudding is geen brandstof en zijn geen bons voor bindmiddelen noodig. T. S. MARKTBERICHTEN Bij de dranken, die we van tapte melk kunnen maken, willen we ook even blijven stilstaan. We kunnen van ondermelk ci troen-, anijsvruchten- en limonade melk maken. Citroenmelk. Laat een dun citroenschilletje on geveer 34 uur in de melk aftrekken. Verwijder het schilletje, vermeng de melk met iets suiker en presenteer ze warm. Anijsmelk. 1 liter melk, 5 gram anijszaad, 20 gram suiker. Laat het anijszaad in de melk ongeveer 34 uur aftrekken. Vermeng de anijsmelk met suiker en presenteer de melk warm, nadat ze gezeefd is. Vruchtenmelk. De melk wordt hiervoor in een glas gegoten, het vruchtensap en de suiker worden vermengd. Onder voortdurend roeren wordt langzaam het vruchtensap met de suiker bij de melk gegoten. Vruchtensappen, die zich hiervoor goed laten ge bruiken, zijn: citroen-, bessen- en frambozensap. Daar citroensap erg zuur is, moet het iets verdund wor den met water, voordat de melk wordt toegevoegd, om schiften te voorkomen. De roode vruchtensappen geven aan den drank een rose kleur, het geen een aardig effect geeft. Voor al kinderen vinden deze rose melk een tractatie, terwijl de drank bo vendien voedzaam is. Karnemelk. WARMENHUIZEN, 6 Dec. 1941. 12500 kg Roode kool 4.80; 7650 kg Gele kool 4.80; 13650 kg Witte kool 3; 7850 kg D. witte kool 3; 220 kg Andijvie 2.50. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Dec. (Lang. Groentenveiling). 9500 kg Roode kool 4.80; 95000 kg Gele kool 4.80; 43000 kg D. witte kool 3; 14700 kg Savoye kool 5.50; 2300 kg Peen 3.20—5.30; 2600 kg Bieten 2.504.50; 300 stuks Bloemkool le s. 11.2014; 5500- kg Andijvie 3.606; 700 kg Rammenas 2.50 8.40; 1300 kg Knollen 2.50; 1100 kg Spruitjes 16—26; 200 kg Prei 3.10—4.90. ALKMAAR. VERTROKKEN PERSONEN. P. Nuij, R.K., machinist drag line, en gezin, van Woonwagen kamp Kanaaldijk naar C.B.R. (Centraal Bevolkings Register). M. Vellinga, R.K., koopman in ga- lanteriën, en gezin, van Woonwa genkamp naar C.B.R. H. van den Berg, geen, uitvoerder bij bag- gerwerken, en gezin, van Woon schip haar C.B.R. G. Laagland Winder, geen, grondwerker, en echtg., van Woonwagens Zeglis naar C.B.R. C. Balder, N.H., grondwerker, en echtg., van Woon schip Kwakelpad naar C.B.R. P. C. van der Kooij, R.K., koopman in bezems en boenders, en gezin, van Woonwagenpark naar C.B.R. A. R, Rensmaag, N.H., los werkmani, van woonschip Wolfpad, naar CBR. C. Schmidt, R.K., muzikant eni echtg. en kinderen, van Woonwa gen naar CBR. T. Meurs, N.H... van eRmbrandtstrakt 8, naar Mid- woud. W. A. M. van Leuven, R, K., vertegenwoordiger, en echtg. en kinderen, van Staringhstraat 4a, naar Amsterdam. D. Daalden, N.H., kantoorbediende, van Snaar- manslaan 119, naar HoHorn. S. Groot Nieuwland 47, naar Den Helder. J. Vink, geen, schrijver politie, van Heiligland 38a, naar 's-Gravenhage, H. K. J. A. Thijs- sen, R.K., z.b., en echtg., van Tous- saintstraat 12, naar Utrecht M. N de Jong, N.H., kantoorbediende, van Waerdendelstraat 4, naar Zwol- Uit voedingsoogpunt bezien kun-1 la, A. de Betue, geen, dienstbode, nen we karnemelk ongeveer gelijk Van Nassaulaan 25 naar Winkel. stellen met taptemelk. Velen denken, q j_ schut geen, meubelmaker, en dat karnemelk veel voedzamer is dan ,t OBisCl van Hnntti Jpti- taptemelk, omdat de karnemelk dik- ff^:' "-Outhaven- ker en witter is dan taptemelk. Kar- s tra at JL Oud-orp. W. Eijs- nemeik is een. bijproduct van de J ackers, R.K., dienstbode, van Ken- boterbereiding en bevat evenals nemerstraatweg 7, naar Akersloot, taptemelk weinig vet. DE NOTEERINGEN DER AMSTERDASCHE EFFECTEN BEURS. Bij heit ter perse gaan van dit nummer waren de noteeringen ter Amsterdamsche Effectenbeurs nog niet bekend. Stoottroepen voor blanke wapenen man tegen man. Steunt de Nederlandsche ambulance v/h oostfront. Koninginnegracht 22 giro: 87600 's-Gravenhage. Karnemelk kunnen we in de eerste plaats als drank gebruiken. Op de zelfde manier als hierboven beschre ven is bij taptemelk, kunnen we van karnemelk ook vruchtenkarnemelk of limonadekarnemelk maken. Voor het dagelij ksch gebruik vin den velen karnemelk te koud om te drinken. Als de flesch met karne melk vóór het gebruik achter de ka chel gezet wordt, kan aan dit be zwaar tegemoet gekomm worden. De karnemelk kan vóór het gebruik ook heet gemaakt worden. Hiervoor wor den 2 lepels bloem met weinig koude karnemelk tot een glad papje aange mengd en dit mengsel met weinig karnemelk verdund. Roerend wordt de massa aan den kook gebracht en telkens wordt de kokende karnemelk met weinig koude karnemelk verdund. Op 1 liter karnemelk worden 2 afgestreken le pels bloem gebruikt. Behalve als drank kan karnemelk als toespijs gebruikt worden. De karnemelkschepap is ons allen be kend. Hierin kunnen we afwisseling brengen door de pap te binden met bloem, havermout, gortmout, gort, boekweitengort en rijst. Om het schiften van de karnemelk bij verhit ting te voorkomen wordt het bind middel met koude karnemelk aange- U ook adverteert, wélk ander reclame-middel U ook gebruikt, U kunt er docht* menschen moe bereiken, die vandaag de courant hebben gelezen en ze morgen even zeer zullen lezen. Vandaar, dal eouranteareolame on weersprekelijk de basis Is van Iedere goede reclame campagne. rèlk 3ËNh tmawJ

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3