DE TIJGER DE KLANTENBINDING IN DEN BRANDSTOFFEN- HANDEL. RADIOPROGRAMMA. PUBLICATIES Dr. X" HéL Seuii&eton ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 8 DECEMBER 1941. Pagina 3. Enkele uitzonderingen. 's-Gravenhage, 6 Dec. De secr.- gen. van het dep. van handel, nij verheid en scheepvaart deelt inzake de distributie van vaste brandstof fen het volgende mede. Met ingang van 10 November j.l. is, zooals reeds enkele weken gele' den is bekend gemaakt, een klan tenbinding voor den handel in vaste brandstoffen voorgeschreven. Op dit voorschrift worden thans enke le uitzonderingen toegestaan en wel ten aanzien van turf, gascokes en kolenslik. Het is in het vervolg toegestaan turf en slik te be trekken van een anderen leveran cier dan bij wien men als klant is ingeschreven, terwijls gascokes behalve bij dien leverancier ook rechtstreeks van de gasfabriek mag worden afgenomen. Aan turfhande laren- en -slijters, leveranciers van slik en gasfabrieken is het derhalve toegestaan turf, resp. slik of gas cokes te leveren aan verbruikers, die niet als klant bij hen zijn inge schreven. Het is dus mogelijk zich te laten ingeschrijven bij een ko lenhandelaar of -slijter, en toch de bovengenoemde brandstoffen bij an dere leveranciers te blijven be trekken. Indien men op grond hier van een anderen vasten leverancier kiest en het op de stamkaart „hoofd" vermelde codenummer moet worden veranderd, dient men dit niet zelf te doen, maar zich te wenden tot den plaatselijken distributiedienst, die de verandering zal aanbrengen en waarmerken. Woonwagens en schepen. Het voorschrift, dat verbrui kers uitsluitend vaste brand stoffen mogen betrekken van den handelaar, bij wien zij zijn ingeschreven, is bovendien niet van toepassing op schippers en op bewoners van woonwagens en woonschepen. Handelaren behoeven derhalve hun codenummer niet op de distri butiestamkaart van deze _personen te vermelden. Schippers kunnen zich voor het betrekken van vaste brandstoffen wenden tot een brand- stoffenhandelaar in de gemeente, waar zij ligplaats hebben gekozen. Op vertoon van het z.g. grijze boek je of het bevrachtingsboekje mag de betrokken handelaar tegen inleve ring van het voorgeschreven aantal bonnen vaste brandstoffen afleveren Indien de schipper niet in het be zit is van een grijs boekje of een bevrachtingsboekje, dient hij een desbetreffende verklaring van den secretaris van de bevrachtingscom missie over te leggen. Evenals schippers kunnen bewo ners van woonwagens en woonsche pen zich voor het betrekken van vaste brandstoffen wenden tot een brandstoffenhandelaar in de ge meenten, waar zij op dat oogenblik verblijf houden. Als bewijs, dat be trokkene een woonwagen of een woonschip bewoont, dient te worden overgelegd de „vergunning tot het gebruiken als woning van een woonwagen, respectievelijk woon schip", welke verleend is door den commissaris van de provincie. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de handelaren bij aflevering aan bovengenoemde groepen van personen een afleve- ringbewijs moeten afgeven en dat zij de copie hiervan zorgvuldig die nen te bewaren. Behoudens de bovengenoemde uitzondering blijven de reeds be kende bepalingen betreffende de klantenbinding van kracht. De brandstoffenhandelaren en -slijters mogen derhalve alleen aan bij hen ingeschreven verbruikers leveren en wel slechts maximaal zooveel als waarop deze verbruikers krachtens de aan hen uitgereikte 'bonnen en toewijzingen rechthebben. De ad ministratieplicht blijft voor alle categorieën brandstoffenleveran- ciers gehandhaafd. TE DURE GROENTEN TE HAARLEM. Haarlem, 6 Dec. De afgeloopen week is te Haarlem tegen negen detaillisten en vijf grossiers in groen ten, die zich niet aan de prijsvoor- schriften hielden, proces-verbaal op gemaakt. Zeven winkeliers en vier grossiers hadden het zoo erg ge maakt. dat de opsporingsambtenaren besloten de winkels en pakhuizen leeg te halen. Zij bepaalden zich thans alleen tot de versche groenten, het fruit en de aardappelen, doch indien in de toekomst weer ernstige overtredingen geconstateerd wor den, zullen zij ook andere artikelen uit den winkel in beslag nemen. Bij een grossier bleek, dat hg een pak huis vol groenten en fruit in voor raad had, welke voor den z.g. zwar ten handel bestemd waren. AFWIKKELING DEFENSIE- SCHADEN. 's-Gravenhage, 6 Dec. Voor en tijdens de oorlogsdagen in Mei 1940 zijn, ten behoeve van de landsver dediging, onder-waterzettingen voorbereid en gestéld, verdedi gingswerken, hindernissen, versper ringen-, e. d. gemaakt, wegruimin gen uitgevoerd en terreinen, ge bouwen, wateren- enz. in gebruik genomen. De eigenaars, pachters, huurders en gebruikers van- de terreinen en opstallen daarvan, die hierdoor schade hebben geleden, moeten een verzoek tot het bekomen van scha deloosstelling voor 1 Januari 1942 indienen bij den algemeen gemach tigde voor de oorlogs- en defensie- schaden te 's-Gravenhage. Indien voor dien datum geen aanvrage is ingediend, vervalt het recht op schadeloosstelling. Dit geldt niet voor hen, die re-eds een verzoek hebben ingediend bij de adviescommissie-verordeningen of bij de schadecom-missie en schrifte lijk bericht hebben ontvangen over het in behandeling nemen daarvan. Is het niet mogelijk terstond een bedrag als schadeloosstelling aan te bieden, dan kan belanghebbende schriftelijk aan den algemeen ge machtigde voor de d-efensieschade een voorschot of crediet vragen. Op beroepschriften 'beslist in hoogste instantie de secretaris-generaal van het departement van financiën. VROUW AANGEREDEN EN OVERLEDEN. Vrijdagavond is de 36-jarige echt-genioote van de landbouwer M. de W. te Wouw het slachtoffer ge worden van een verkeersongeval. Twee auto's die elkaar in de nauwe Itoozendaalsehei straat passeerden, raakten elkaar van terzijde. Tenge volge biervan reed een der auto's de stoep voor een huis op, waarop het slachtoffer, dat de botsing had zien aankomen, een toevlucht had gezocht. De vrouw, die op weg was om voor haar vier kinderen St. Ni- colaasin-koopen te doen, en binnen kort het vijfde verwachtte, werd tegen den muur gedrukt en levens gevaarlijk gewond. Nadat zij naar het ..k. ihkenhui-s „Charitas" te Roozendaal was overgebracht, is zij daar Zaterdag overleden. DOE HET NU. 's-Gravenhage, 6 Dec. De centrale propagan-da-commissie voor de wel dadigheidspostzegels schrijft ons: Als de winter is gekomen, Als er sneeuw ligt op de straat, Als U huiVrend van koude, Naar Uw warm tehuis toe gaat. Denk dan aan die kleine stakkerds, Die, vooral in dezen tijd, Naar wat levensvreugde hunkeren, Precies zoo als uw kleine meid. Maak Uw beurs blijmoedig open, En als het nog even kan Ga dan kinderzegels koopen, Een plicht voor ieder, vrouw of man. MANDEN MET FRUIT TEGEN TE HOOGE PRIJZEN. Van een groentewinkelier in het centrum van Amsterdam, die een fruitmand, welke ten hoogste 1.40 mocht kosten, voor 3.5;j verkocht, is de geheele voorraad fruitmanden in beslag genomen. Van een grossier werd eveneens de- geheele fruitvoor- raad in beslag genomen. TENTOONSTELLING „TIEN JAAR VAKONTWIKKELING EN SOCIALE JEUGDZORG IN NEDERLAND". 's-Gravenhage, 6 Dec. In het museum voor het onderwijs aan de Hemsterhuisstraat te dezer stede is vanmiddag de tentoonstelling „Tien jaar vakontwikkeling en sociale jeugdzorg in Nederland" geopend met een toespraak van den secretaris-generaal van het Departement van sociale zaken, ir. R. A. Verwey. Bij de opening waren aanwezig o.a. dr. ir. M. H. Damme, direc teur-generaal der P. T. T., prof. dr. J. J. Schrieke, secretaris-gene raal van het Departement van justitie, ir. J, O. de Kat en ir. J. Th. Westhoff, directeuren van den Rijksdienst voor de werkverrui ming, L. Buurman, wethouder van sociale zaken en dr. G. Knuttel, directeur van den Gemeentelijken dienst voor kunsten en weten schappen in Den Haag. Ir. Westhoff herinnerde in een inleidend woord aan het feit, dat tien jaren geleden rijk en gemeen ten tezamen maatregelen zijn gaan nemen orp het euvel der jeugd werkloosheid te verhelpen, hetgeen geleid heeft tot de inrichting der cêntrale werkplaatsen en vakcur sussen in verschillende deelen des lands. Deze tentoonstelling biedt nu een beknopt overzicht van de in die tien jaren verkregen resultaten. Ir. Verwey, hierna het woord verkrijgend, legde den nadruk er op, dat dank zij de genoemde maat regelen ruim 5.000 jongens en meisjes, die anders wellicht doel loos zouden rondloopen, nuttig werk kunnen verrichten en hun vakkennis kunnen vergrooten. Voor werkgevers is het raadzaam uit deze jongelieden hun keuze te doen bij de plaatsing van werk krachten. Naast ruim dertig cen trale werkplaatsen, zijn verschei dene kampen voor deze jongens en meisjes ingericht, die niet alleen technisch, doch ook algemeen vor mend onderwijs ontvangen en op die wijze voor hun verdere leven beter worden voorbereid. Het de partement van sociale zaken gaat in de ingeslagen richting voort, want dit werk is nog - voor sterke uitbreiding vatbaar, en spreker vertrouwde, dat allen, die hierbij betrokken zijn, zouden samenwer ken om dit te bevorderen. Een rondgang langs het tentoon gestelde volgde. De tentoonstelling laat schoone resultaten zien op het gebied van metaal- en houtbewerking, deco ratieve kunst, teekenen en handen arbeid van allerlei aard. Zij blijft open tot en met 18 December, de eerste week dagelijks van 10 tot 20.30, de tweede week van 10 tot 17.30 ('s Zondags van 14 tot 17) uur. COMMISSIE KINDERZEGELS EN W.H.N. WERKEN AFZONDERLIJK. 's-Gravenhage, 6 Dec. Namens de Centrale Propaganda-Commissie voor den verkoop van kinderpostzegels, zijn Zaterdagavond enkele woorden gesproken, ten bate van den verkoop der zegels, welke, gelijk bekend, den vijfden Januari eindigt. In deze korte toespraak werd o.m. opgemerkt dat in Nederland in verscheidene plaatsen de mee ning heeft postgevat, dat de op brengst van de kinderpostzegels en van de prentbriefkaarten voor het kind aan Winterhulp Neder land ten goede zou komen. Dit is een volkomen verkeerde mee- ning, het geld van de kinderpost zegels komt, evenals andere jaren, geheel ten goede aan de ruim 400 vereenigingen, die zich de belangen van de misdeelde jeugd aartrekken. Ook werd nog opge merkt, dat ook dit jaar wederom alle vereenigingen, welke deelge- rechtigd zijn, in de opbrengst zullen deelen, geheel op dezelfde wijze als zulks altijd geschiedde. Nog werd medegedeeld, dat de centrale commissie de meest moge lijke medewerking van de betrokken autoriteiten ontvangt. VERGUNNING OPVOERING TOONEELSTUKKEN. 8 toeken van tevoren aanvragen. 's-Gravenhage, 8 Dec. Het depar tement van volksvoorlichting en kunsten maakt in aansluiting op de meded'eeling van d'en 13 en November j.l. nogmaals bekend: Tooneelstukken, cabaret en revue teksten van rederijkers-dilettan ten vereeniging, amusementsclubs enz., dieoen bij het aanvragen van een vergunning acht weken vóór den voorgenomen opvoerings datum overgelegd te worden aan het plaatselijk hoofd van politie der gemeente, waar de uitvoering zal plaats vinden. Noodlottige missprcng. - Zater dagmiddag poogde de 45-jarige remisebeambte der N.-Z.H. tram J. van Oosterom uit Leidien, op het emplacement van de Centrale Werk plaats te Oegstgeest op een rijdende tram te springen. Hij sprong mis, raakte tusschen een ijzeren mast en den tramwagen bekneld en werd zoo zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is over leden. 15-jarige dief. - De politie te Nijmegen heeft een 15-jarigen jon gen H. gearresteerd, die zich aan verschillende diefstallen heeft schul dig gemaakt. Hij was een woning binnengedrongen, waar hij een geld kistje openbrak en daaruit eemige honderden guldens en enkele vet kaarten stal. Voorts bleek, dat de jongen konijnen had gestolen. Verdronken. - Gisteren heeft de rivierpolitie in de Zalmhaven te Rotterdam opgehaald het lijk van den 25-jarigen man M. M. Morre, die Zaterdagavond tengevolge van de duisternis in het water is geloopen en verdronken. Glimlachje nrvr-fr Wie ter wereld heeft toch die ladder voor de deur gelegd. DINSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Voor de plattelandsjeugd. 7.30 Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8. BNO: Nieuwsber. 8.15 Politiek weekpraatje (opn.) 8.30 Gr.pl. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gr.pl. 11. Voor de vrouw. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.Gr.pl. 12.10 Klaas van- Beeck en zijn orkest en soliste. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 13.Zang met pianobegeleiding. 13.30 Gr.pl. 14. De lichte toets. 15.30 Viool met piano begeleiding. 16.Bijbellezing. 16.20 Gr.pl. 16.45 Sport en spel voor de jeugd. 17.— Gr.pl. 17,15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Gr.pl. met toelichting. 18.Voor de werkende vrouw. 18.15 Romancers, solist en Dameskoor Aethercharme. 19.Act. halfuur. 19.30 Vreugde en arbeid, gev. progr. (Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales die beschikken over een lijnverbinding met de studio). 20.15 Gr.pl. 20.45 Zang en piano. 22.BNO, Eng. uitz.: Economie news from Holland of gr.pl. 22.15—24.— Gr.pl. HILVERSUM H, 301,5 M. 7.15 Gr.pl 7.30 Zie H'sum I. 8.15 Gr.pl. 8.30 Zie H'sum I. 8.45 Gr.pl. 10.Morgen wijding. 10.15 Gr.pl. 10.40 Vroeger en nu. 11.— Gr.pl. 12.Orkest Ma- lando en solist. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.05 Boyd Bachmann en zijn orkest. 13.45 Gr.pl. 14. Omroep-strijkorkest, solist en gr.pl. 15.30 Voor de zieken. 16.Muz. causerie met gr.pl. 16.30 Gr.pl. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Gerard Lebon en zijn orkest. 18.15 Causerie: Het Jodenvraagstuk. 18.30 Orgelspel. 18.45 Cyclus: In en om de N.S.B. (voorbereid door de N.S.B.) 19.— Act. halfuur. 19.30 Or gelspel. 19.45 Rep. 20.Gr.pl. (Van af 20.15 evenals H'sum I). 20.15 O. Hendriks en zijn orkest. 21. Vreugde en arbeid. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10 22.15 Avondwijding. Ernstige muziek. Van 14.15.uur hoort U over den zender H'sum n Fred. Boshart, tezamen met het Omroeporkest, o.l.v. Louis Schmidt, een Concertino voor piano en orkest van Heinrieh Lemacher. Om 20.45 uur hoort U een uitvoe ring met medewerking van Jan Schipper (tenor), Felix de Nobel (piano) in den cyclus „Dichter- liebe" Op. 48 van Rob Schumann. (Zender H'sum I). Lichte muze. Hedenavond wordt we der een Bonte avond uitgezonden, die door den Ned. Omroep voor de werkgemeenschap „Vreugde en Arbeid" in Delft wordt verzorgd. De Ramblers, o.l.v. Theo Uden Masman, verzorgen het muz. ge deelte, terwijl daarnaast hun me dewerking verleenen: Erica Rosch (zang), Carl Leopold, (Jodler), Paul Duval met Hollandsche lied jes, het duo Wama en de Twee van „Vreugde en Arbeid", voorgesteld door Tommy Leonardi en Ferry de Rooy. De uitz. valt van 19.3020.15 uur over H'sum I en van 21.21.45 uur over den zender H'sum II te beluisteren. Voor de vrouw. Van 18.18.15 uur hoort U in de rubriek „De wer kende vrouw" een voordracht over het onderwerp „Hebt U er ooit wel eens bij stilgestaan, hoe het leven van een kioskjuffrouw is?", door mevr. v. d. SchaafCorsten. Sport. In het programma „Sport en Spel voor de jeugd" wordt dit maal iets verteld over zeldzame sporten in Nederland. De titel van dit praatje luidt: „Er zijn nog meer sporten dan alleen voetbal". AANSCHAFFING SCHOOL- BOEKEN ST. JOSEPHSCHOOL (ULO.) De Burgemeester van Alkmaar brengt ter a-lgemeene kennis, dat op 6 December j.l. is vastgesteld het volgende besluit: De Burgemeester van Alkmaar; Gelezen het adres d.d. 9 Septem ber 1941 van het Bestuur der Ver eeniging „St. Joseph" voor de R.K. Jongensscholen alhier, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken voor de aanschaffing van schoolboeken wegens uitbrei ding van het aantal leerlingen der eerste klasse van de St. Joseph- school (ulo) alhier; Overwegende, dat de aanvrage voldoet aan de in artikel 73 der Lager Onderwijswet 1920 gestelde eischen en de Commissaris der pro vincie Noordholland heeft medege deeld, dat noch bij den Secretaris- Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken, noch bij hem, bezwaar bestaat tegen het inwilligen der aanvrage, zulks over eenkomstig punt 7a, eersten zin, der Algemeene Voorwaarden, ver bonden aan de toekenning van Rijkssteun aan noodlijdende ge meenten; Gelet op de artikelen 3, 13 en 28 ■van de Achtste Verordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied betref fende bijzondere maatregelen op administratiefrechtelijk gebied d.d. 11 Augustus 1941 (Verordeningen blad 1941, nr. 152); Gelet voorts op de artikelen 72 an 75 der Lager-Onderwijswet 1920; Besluit: I. de gevraagde medewerking te verleenen; II. de uit het besluit onder I voortvloeiende uitgiave te zij ner tijd nader te regelen bij supletoire begrooting. Binnen dertig' vrije dagen, te re kenen van heden, kan ieder inge zetene en het schoolbestuur van dit besluit in. beroep komen bij 'den Commissaris der provincie Noord holland. Alkmaar, 8 December 1941. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. Det Secretaris, A. KOELMA. Reportages. Over den zender H'sum II van 19.4520.uur hoort U een reportage over het onderwerp: „Wat de onderwijzer van zijn leerlingen verwacht, wordt ook van hem geëischt. Reporter is Frits Sampimon. 99 Het beteekent, dat je te de val lil en nog pretfeê Mn minuut te leven hebt. ik gooi de kamer over- hoop. iet de safe open en klaat Is KeeiJ Bankier Mulder te voor it 80.000 bestolen, Dick Bos Is door den dief neergeschoten en Dl X «int •weer) Denk eraan I Beweeg Je lüel™. Aha... Dan ben JJ Lange Toon.... JtlTstik dacht wel dat Dr. X j'n mannetjes overal had lit- ten. Is dit een nieuwe vorm van liefdadigheid? En die koffie bevatte een Slaapmiddel, hÜ Die moest je feitelijk ook eens proeven! door J. REGIS. 62 Ze wendden hun hoofden naar rechts. Twee wegen kwamen hier bij elkaar en uit de verte vlogen, snel in grootte en felheid aangroei end, twee gloeiende gele oogennaar hen toe. Een auto stopte naast de hunne en een stem schreeuwde hun toe: „Wie bent u?" „Wallion en Rambouillet. En u?"» „Rechercheursuit Stockholm. Hebt u de roode auto gezien?" „Nee u?" „Hij is dien kant op naar het Noorden. Bij den spoorwegovergang is hij gezien. Veel succes!" De auto met derechercheurs suisde verder. De journalist hernam zijn wilde vaart. Vijf minuten later werden ze door een paard en wa gen, midden op den weg, tegenge houden. Een zwaarlijvige heer kwam hun tegemoet en de pet van een landelijke inspecteur van politie dook in den lichtkegel op. Namen werden gewisseld als bij de aflossing van de wacht en een stem riep dezelfde vraag: „Hebt u de roode auto gezien?" „Dan zouden we niet hier zijn!" antwoordde Wallion ongeduldig, terwijl hij wegreed. De grijze auto van Wallion en Rambouillet overtrof zichzelf. Zon der twijfel was zij nog nooit door zulk een bekwame en koene hand bestuurd geworden. „Naar Noorwegen of naar de zee?" stamelde Rambouillet. „Waarom nu juist dat alternatief? Zijn er dan geen andere mogelijkheden?" „Dat komt er niet op aan Ontzet zonk de Franschman in de auto terug. Kwam het er niet op aan? Was de journalist niet goed meer bij het hoofd? De grijze oogen glinsterden met 'n fanatischen glans en het gezicht was doodsbleek ge worden. „Ik begrijp u niet", waagde Rambouillet een schuchtere opmer king. „Begrijpen!" riep Wallion heftig uit. „Begrijpt u dan niet, dat het er niet op aan komt, waar de roode auto heen rijdt? Veronderstelt u eens, dat een schip ergens op hem wacht; dan zal hij probeeren naar de zee te komen. Veronderstelt u eens, dat hij een schuilplaats in Noorwegen in Trondjem of in Bergen vooraf in orde heeft gemaakt: dan zal hij met geweld of met list, met of zonder hulp van de auto probeeren daarheen te ont snappen. Maar dat komt er alle maal niet op aan! Hij is ginds vóór ons. Alles, wat hij nu, op dit uur, wil, is ons van zijn spoor af te brengen. Naar het Noorden! Naar het Noorden! Wij of de anderen! Hij zal gevonden worden! Hij hoopt niets anders dan niet vóór morgen gevonden te worden!" Maurice Wallion gunde Rambouil let geen blik geen oogenblik verloor hij den weg uit het oog, die wit en leeg in duizelingwekkende vaart onder de elastische wielen van de auto wegvloog. Maar Rambouil let hoorde den journalist met korte zinnen verder spreken: „Ik wil niet aan een mislukking denken wanneer we hem niet kunnen aanhouden, is het lot van Suzanne Chrisman bezegeld dat mag niet ze vertrouwt op ons ik wil nergens anders aan denken, dan dat ze op ons vertrouwt dat wij haar moeten redden!" En een tijdje later: „Bent u bereid tot alles?" „Ja, tot alles!" antwoordde de Franschman ernstig. „Bent u bereid, hem dood te schie ten? Wanneer het noodig zal zijn, zal ik liever ons allemaal samen in de sloot rijden, dan dat ik hem laat ontsnappen. Bent u bereid, uw leven te offeren?" „Ja, alles!" herhaalde Rambouil let. In een opwinding, die door de spanning, de koude en de duisternis werd opgewekt, zag hij de catastrophe reeds vóór zich; de beide auto's, de roode en de grijze, die samen over den berm naar beneden stortten, om dan ginds onderaan de helling, ver pletterd tusschen de steenen, bewe gingloos in puin te blijven liggen. En Rambouillet van zijn kant spande zijn oogen in om de eerste te zijn, die de vluchtend^ róode auto vóór hen op den stillen weg ont dekte. Maar de weg bleef eenzaam. Geen mensch, geen voertuig was om dezen tijd buiten en /an den vluch teling was niets te zien. Misschien zouden zij hem geheel onverwacht bij een bocht van den weg ont moeten, waarbij zij dan met een daverenden slag als twee geweldige roofdieren tegen elkaar aan zouden botsen en Hij wierp een blik naar beneden in den afgrond, die hier drie of vier meter diep en met ijs en steenen gepantserd was. Ze zouden van hun plaatsen worden geslingerd, door de duisternis heensuizen, een harde va] en dan het einde: zoo zou het ook gaan met Henriques en met Leadbitter Hij kreeg een schok. Suzanne Chrisman? Zou zij „Om 's hemels wil", stamelde hij en voor de eerste maal gedurende de zen tocht greep hij Wallion bij den arm, „Suzanne! Suzanne Chrisman!" „Laat mijn arm los!" „Maar Suzanne denk eens aan haar!" „Denk ik dan aan iets anders?" „Ze moet gered worden, levend, heelhuids!" „Vertrouw maar op mij!" Ze suisden met de snelheid van een kogel naar een bocht in den weg toe, waarachter de leege duis- sternis boven eenige boomtoppen gaapte en ondanks zichzelf tastte Rambouillet achter zich naar een steunpunt. Wallion reed, alsof hij hulp verwachtte van een wonder, alsof hij de natuurwetten trotseer de. De wijze, waarop de auto de bochten omvloog, veroorzaakte bij den Franschman een gevoel, waarbij zijn koelbloedigheid te kort schoot. Met ijskoude vingers haalde Rambouillet gedachteloos 'n sigaret te voorschijn. Met een gefronst voorhoofd keek hij ernaar. Daarna wierp hij de sigaret met een korten lach in de leege ruimte. In dezen orkaan, die de zwijgende Zweed naast hem met een steeds wilder tempo teweegbracht, een sigaret te willen aansteken, was de reinste onzin! Het was al een krachtproef om adem te halen! (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5