DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. t „JAPAN'S TEGENAANVAL WAS UITGELOKT" Het Italiaansch legerbericht. Bondgenootschap Thailand-Japan. Duitsche vliegtuigen aan O.-front in aclie. Ontmoeting Ciano Darlan. VerklaringvanChurchill in het Lagerhuis. Duitsche Rijksdag bijeen. Het Oostelijk front nog slechts van tactisch belang. Voorschotregeling scheurpremie. Duitschers en Italianen in V. S. gearresteerd. Maatregelen tegen Joden in Frankrijk. Distributie textiel producten. „Met Duitschland voor een niéuw-Europa". ALKMAARSCHE 143ste Jaargang Na. 292. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door liet geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Donderdag 11 December 1941 Japansche woordvoerder Welke vliegtuigen het eerst in actie waren. Tokio, 10 Dec. (DNB). De woordvoerder van de marine heeft aan het agentschap Domei een interview toegestaan. Op de vraag om commentaar te leveren op de beschuldigingen van Roosevelt, volgens welke Japansche vliegtuigen „zonder waarschuwing" een aanval op Hawaiï hadden gedaan, deelde de woordvoerder van de marine voor ne eerste maal mede, dat het Amerikaansche en niet Ja pansche vliegtuigen waren, die het eerst bij dit conflict in actie waren gekomën, en dat daar door Japans tegenaanval was uitgelokt. De woordvoerder deelde mede, dat in den nacht van 6 op 7 December een formatie Amerikaansche vier motorige vliegtuigen in Noordelijke lichting boven het gebied van For mosa werd waargenomen. Het hoofdkwartier van de. marine werd onmiddellijk in kennis gesteld. Een groot deel van de eilanden werd daarop door een rookgordijn omge ven en de Amerikaansche vliegtui gen draaiden af, zonder een vijande lijke daad te verrichten. Japans oorlogsdoeleinden. Tokio, 10 Dec. (DNB). De Japan sche oorlogsdoeleinden zijn vandaag door den woordvoerder van het mi nisterie van inlichtingen, Hori, me degedeeld. „De oorlog, die zoojuist op den Stillen Oceaan isbegonnen", zoo verklaarde hij, „vormt 'n natuurlijk resultaat van de voortgezette kuipe rijen der Vereenigde Staten en het Britsche imperium, die er naar streefden den vrede en de orde in Oost-Azië te verstoren. Deze angel- saksische mogendheden hebben on der voorwendsel van den vrede haar toevlucht genomen tot de internatio naal bekende „dollardiplomatie" en tot intimideering door gewapende strijdkrachten om Oost-Azië voort durend te knechten en haar eerzucht naar de hegemonie in het Oosten te bevredigen. Wij hebben derhalve naar de wapens gegrepen om de vei ligheid van ons land te waarborgen en den vrede en welvaart der vol ken van Oost-Azië te beveiligen, die een gemeenschappelijke bestemming hebben met Japan als gevolg van hun geographische positie en an dere, natuurlijke omstandigheden. De oorlog betreft slechts \Oost-Azië. Namens de Japansche regeering kan ik verzekeren, dat Japan geenerlei vijandschap koestert tegen een of ander land in Oost-Azië, met uitzon dering dan van de regeering te Tsjoengking en ook niet tegen de rest van de wereld, met uitzonde ring van de Vereenigde Staten en 't Britsche imperium, welke de vijan den zijn van Japan". De landing op de Philippijnen. Sjanghai, 10 Dec. (DNB). Het is de Japanners gelukt te landen op het voornaamste eiland de Philip pijnen Luzon, en op de eilanden Vi- gan en Apari. Waarschijnlijk zijn de Japanners op nog meer punten aan land- gegaan. De juiste plaatsen zijn echter in Manilla nog niet bekend. Verder wordt uit de Philippijnsche hoofdstad gemeld, dat reeds de eer ste groote gevechten met Ameri kaansche strijdkrachten op de Phi lippijnen zijn geleverd. Japansche zeestrijdkrachten hebben zich in de ze krijgsoperaties gemengd. Op de Philippijnen bevinden zich, naar Domei meldt, naar schatting 38000 man Amerikaansche en Phi- lippijnsche troepen, waarvan 1800 man tot de geregelde troepen behoo- ren. Generaal Mac Arthur is met het opperbevel belast. Volgens berichten uit Manilla zijn Woensdag in totaal 4 luchtaanvallen op militaire doelen bij Manilla ge richt. Op de stad Manilla zelf' zijn geen bommen geworpen.' O.a. het havengebied, het marine steunpunt Lavite, 25 km. van Manilla en de vliegvelden Nichols, Iba en Clock- field werden aangevallen. 25 vijan delijk toestellen zoo wordt uit Tokio gemeldt, werden neerge schoten en 17 op den grond vernield. Aan Japansche zijde gingen slechts vijf machines verloren. M3,l^kk3,t Sjahghai, 10 Dec. (DNB)'. In een communiqué der Britsche autoritei ten te Singapore wordt bevestigd, dat de Japanners nieuwe troepen hebben doen landen te Singara op Malakka. De stad Singapore is vol komen verduisterd. De burgerbevol king is grootendeels naar het bin nenland gevlucht. Om het vliegveld van Kota Baroe worden zware ge vechten geleverd. Japansche vliegtuigformaties heb ben gisternacht opnieuw Singapore aangevallen. Alle toestellen zijn op hun steunpunten teruggekeerd. We gens de hevige duisternis kan om trent 't resultaat van den nachtelijken aanval niets met nauwkeurigheid worden medegedeeld, doch ver wacht kan worden, dat zware schade is aangericht. Hongkong. Berlijn, 10 Dec. (DNB). De Engel- nieuwsdienst meldde Woens dagavond, dat de Japanners hun he vige aanvallen op Hongkong voort zetten. „Tijdelijk" zijn zij de Engel- sche stellingen binnengedrongen. De gevechten duren voort. OOK CUBA VERKLAART DEN OORLOG. Stockholm, 10 Dec. (ANP). Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Cubaansche congres beslo ten, Japan den oorlog te verklaren. Gisteren heeft NieuwZeeland Japan den oorlog verklaard. Columbia heeft de diplomatieke betrekkingen met Japan verbroken. De Argentijnsche regeering heeft gisteravond bepaald, dat de centrale bónk alle operaties met Japansche saldi tijdelijk zal staken. Vicepresident Mendez van Chili heeft in een nota aan president Roosevelt medegedeeld, dat Chili de regeering der Ver. Staten niet als oorlogvoerend zal beschouwen, en evenmin de regeeringen van andere Amerikaansche landen, die den oor log verklaard hebben. Tegenover hen zal Chili de wetten en beginse len volgen die gelden voor de neu traliteit. Tevens wordt verklaard, dat Chili bereid is, de verplichtingen na te komen welke het op zich heeft genomen met betrekking tot de ver dediging van het Amerikaansche continent. Welke landen Japan den oorlog verklaarden. Berlijn, 10 Deo. (DNB). Na de oorlogsverklaring van Japan aan de Ver. Staten 'en aan Engeland op 8 Dec., hebben de volgende staten Ja pan den oorlog verklaard: Engeland, Canada, Costarica, Austr.alië, Nica ragua, Nederlandsch-Indië (alle op 8 Dec.), de Ver. Staten, de republiek San Domingo, Haiti, Honduras, Cu ba, San Salvador, Mexico, Panama, Nieuw-Zeeland (alle op 9 Dec.) en de Unie van Zuid-Afrika (op 10 Dec.) De regeering van Tsjoengking heeft Japan, Duitschland en Italië formeel den oorlog verklaard. Z.-Am. conferentie. Washington, 10 Dec. (DNB). De minister van buitenlandsche zaken, Huil, heeft bekend gemaakt, dat een bijeenkomst van de ministers van buitenlandsche zaken der Ameri kaansche staten te Rio de Janeiro in de eerste week van Janüari in het voornemen ligt. Rome, 10 Dec. (Stefani). Het 556e communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In den sector van Solloem is de vijandelijke druk op de door onze troepen bezette stellingen krachti ger geworden. Ten zuiden van To- broek duurden de gevechten voort, waarbij vijandelijke pantsergroepen vernietigd werden. Luchtformaties van despil hebben met succes nieuwe aanvallen gedaan op aan zienlijke autoconcentraties van den vijand ten oosten van Bir el Gobi en op rijdende autocolonnes! Verder zijn ook Tobroek en sterke concen traties van pantserafdeelingen ten Oosten van Tobroek doeltreffend gebombardeerd. In talrijke luchtge vechten werden negentien vijande lijke vliegtuigen neergeschoten, waarvan dertien door de nieuwe Italiaansche jagers en zes door Duitsche jagers. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten dóór het afweergeschut van Age Dabia en Solloem. Acht onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op Derna en Bardia. In Bardia zijn twee veld lazaretten, die duidelijk met het roode kruis gekenmerkt waren, ge troffen, waarbij eenige verpleegden werden gewond. In den pfgeloopen nacht heeft de vijandelijke lucht macht Trapani aangevallen. De schade is onbeteekenend. Onze vlegtuigen hebben met duidelijk re sultaat doelen op Malta gebombar deerd. Een onzer schepen, dat met tweeduizend Britsche gevangenen van Libye was vertrokken, is voor de Grieksche kust door een vijande lijke duikboot getorpedeerd. Het reddingswerk is in vollen gang". Tokio, 11 Dec. (Domei). Het bu reau voor de inlichtingen deelt me de, dat Japan'en Thailand heden een „offensief en defensief bondge nootschap" hebben gesloten. De tekst van de mededeeling luidt: „Gemeld wordt, dat overeenstem ming van opvattingen betreffende het sluiten van een offensief defen sief bondgenootschap tusschen Ja pan en Thailand is bereikt tusschen den Japanschen ambassadeur te Bangkok, Teiji Tsoebokami en den Thailandschen eersten minister Songgram, hedenmorgen om elf uur". Vertegenwoordiging in Japan. (D.N.B,) - Het ministerie van bui tenlandsche zaken deelt mede, dat Argentinië zich belast heeft met de bescherming van de Britsche belan gen en dat Zwitserland de beharti ging van de Amerikaansche belan gen jn Japan, op zich genomen heeft. EEN DU1TSCHE VERKENNING STROEF KEER® TERUG. De witte camouflagekleeding steek slechts weinig bij het wintersche landschap af. (P.K. Wurst-Hoffmann») Duitschland strijdt voor Europa. Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 10, December (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakti bekend: Aan het Oostelijk front wer den plaatselijke aanvallen van den vijand rtlef succes afgesla gen, Hierbij leed de vijand op nieuw zware, bloedige verliezen. De luchtmacht heeft - met sterke strijdkrachten in den zuidelijken sector van het Oos telijk front troepenconcentraties, alsmede groepen pantserwagens uiteen bedreven en vliegvelden der bolsjewisten doeltreffend gebombardeerd. Ook in het ge bied rondom Moskou alsmede ten noordoosten van het Hmen- meer leed de vijand doop aan vallen van gevechtsvliegtuigen aanzienlijke verliezen. In Noord-Afrika duren de zware gevechten voort,. Duitsche én Italiaansche duikbommen werpers hebben Britsche colon nes voertuigen en luchtafweer,- stellingen doeltreffend bestre den. Duitsche jagers hebbqti bij Tobroek vijf vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Turijn, 10 Dec. (Stefani). Graaf Ciano heeft hier heden een onder houd gehad met den Franschen plaatsvervangenden premier en mi nister van buitenlandsche zaken, admiraal Darlan. Het onderhoud vond plaats in het Palazzo Madama, waar te tien uur de leden van de Italiaansche en de Fransche wapen stilstandscommissie aankwamen. Graaf Ciano arriveerde te 10.45 uur. Hij werd verwelkomd door den burgemeester, andere autoriteiten en de beide delegaties. Wat later kwam admiraal Darlan met zijn medewer kers aan. Hij was in uniform en droeg zijn decoraties. Graaf Ciano was in fascistische uniform en droeg de onderscheidingsteekens van de Squadrista. De beide ministers kwa men bijeen in de ontvangstzaal van het paleis. Het onderhoud werd on middellijk aangevangen. Van bevoegde Fransche zijde wordt medegedeeld, dat Darlan vergezeld was van den directeur voor politieke zaken in diet ministerie van buiten landsche zaken, Roehat, van den or donnansofficier majoor Fontaine en van den chef van het protocol van het ministerie van buitenlandsche zaken, de Beauverger. De terugkeer van admiraal Darlan naar Vichy wordt binnenkort verwacht. DE EEN HEEFT VEEL DE ANDER NIETS GEEFT WINTERHULP VAN HET VELE- IETS GIRO SSS3 Stockholm, 10 December (A.N.P.) Naar Reuter meldt, heeft Churchill bij de mededeeling omtrent het ver lies der slagschepen Prince of Wales en Repulse in het Lagerhuis gezegd: „Ik heb slechte berichten voor het huis, die ik meende 'zoo spoedig mo gelijk te moeten meedeelen. Ik zal bij de volgende zitting gebruik ma ken van de gelegenheid tot het af leggen van een korte verklaring over de algemeene oorlogssituatie, die in vele opzichten de laatste paar dagen gunstige zoowel als ongunstige wij zigingen heeft ondergaan." Churchill's verklaring werd door het Lagerhuis ontvangen met een ijzig stilzwijgen, dat minutenlang duurde, zoo melden de correspon denten der Zweedsche bladen. Zicht baar onder den indruk van de som bere stemming in het parlement verhief Churchill zich toen nog maals en legde zijn bovengenoem de belofte omtrent een verklaring af. De „Prince of Wales" had een wa terverplaatsing van 35.000 ton. De „Repulse" was een schip van 32.000 ton. Zij liepen resp. in 1939 en 1916 van stapel en hadden resp. een be manning van 1500 en 1200 koppen. Verklaringen hoofdkwartier. Tokio, 10 Dec. (Domei). In zijn aankondiging van het tot zinken brengen van de Repulse of Prince Wales verklaart het keizerlijke hoofdkwartier, dat de Britsche vloot in het Verre Oosten „vernietigd" is. Naar van de zijde der Japansche marine wordt meegedeeld, is bij den Japanschen bomaanval op het gros der Britsche vloot in Oost-Azië ook het Britsche slagschip King George met groote waarschijnlijk heid tot zinken gebracht. Er zijn nog geen nauwkeurige berichten ontvangen. Sincfs het uitbreken van den oorlog zijn 38 vliegtuigen der Japansche vloot verloren gegaan. De Japanners hebben echter geen enkel oorlogsschip verloren. De legerafdeeling heeft medege deeld, dat sinds hét uitbreken van den oorlog op 8 December twee Ja pansche transportschepen gëzonken zijn en twee andere schade heb ben gekregen. Evenwel ging hier geen man bij verloren. Dertien legervliegtuigen zijn tot dusver niet op hun steunpunten teruggekeerd. Een Britsch patrouillevaartuig van de Saint Monance klasse, van 820 ton is bij Hongkong tot zinken ge bracht. Volgens een tot dusver nog niet bevestigd bericht is het 11.500 brt. metende vliegtuigmoederschip Langley tot zinken gebracht. Roosevelt's mededeeling dat een Japansch vliegtuigmoederschip bij Pearl Harbour tot zinken is ge bracht, wordt door den zender To kio onwaar genoemd. „MAX BLOKZIJL SPREEKT". 's-Gravenhage, 11 December. He denavond spreekt Max Blokzijl van 19.4520 uur over den zender Hil versum n in zijn serie Brandende kwesties" over het onderwerp „Groote tijden en gelukkige tijden". Berlijn, 10 December (D.N.B.) Het1 oostelijk front is nog slechts van tactisch, niet meer van strate gisch belang, naar het D.N.B. van welingelichte zijde' verneemt. Van Duitsehen kant bestaan voor den winter geen strategische ambities meer. Daarom hebben de frontcor recties, die thans en mogelijkerwijs in den loop van den winter nog worden volvoerd, uitsluitend tacti sche beteekenis. Plaatselijk 'betrekt men stellingen, die de verdediging gedurende den winter gemakke lijker maken. Waar ver vooruitge schoven wiggen een ongunstige po sitie innemen voor den winter, worden zij op een bepaalde lijn te ruggetrokken. Waar gunstiger ter reinomstandigheden het betrekken van een stelling op vijandelijk ge bied eischen, trekt men voorwaarts. Ondanks de strenge vorst heeft de Duitsche luchtmacht gisteren vol gens tot dusver ontvangen berich ten groote activiteit aan den dag gelegd. In totaal zijn 25 Sovjetvlieg tuigen neergeschoten. DE AFFICHE VAN WINTERHULP NEDERLAND voor de collecte van 22 en 23 December a s. Polygoon-W. H. N.) Aanhooren verklaring der Rijksregeering. Berlijn, 11 Dec. (D.N.B.) De Duitsche Rijksdag komt heden middag om 15 uur bijeen voor het in ontvangst nemen van een verklaring der Rijksregee ring. De zitting zal over alle Duit- 'sche zenders worden uitgezon den. Een herhaling der uitzen ding zal des avonds om 20 uur 15 gegeven worden. 's-Gravenhage, 10 f)ec. Naai de regeeringscommissaris voor de bodemproductie mededeelt, ligt het in de bedoeling een voorschot op de in uitzicht ge stelde scheurpremie te verlee- nen van 75 per ha. Overlevenden in Singapore. (A. N.P.)De Engelsche berichtendienst meldt dat overlevenden van de Prinioe of Wales en d© Repulse in Singapore aan land zijn gegaan. De commandant van de Repute, kapitein T-onnant, is gered, Stockholm, 10 Dec. (DNB). Vier duizend Duitschers en Italianen zijn gisteren, naar blijkt uit een in de Zweedsche bladen gepubliceerd be richt van United Press uit Washing ton, op last van de Amerikaansche autoriteiten gearresteerd. In het ge heele land zijn door de politie bij Duitschers en Italianen huiszoe kingen gehouden. De zender van New York meldt, dat de leider der vertegenwoordiging van het DNB in New York, Heinz Cramer, is gear resteerd. Tot dusver zijn 17 Duitsche cor respondenten in de V. S. gearres teerd. In doorgaans welingelichte kringen hier acht men het niet uitgesloten, dat het optreden tegen de Duitschers in de V. S. -kan leiden tot zekere maatregelen tegen de Amerikanen in Duitschland. Den Amerikaanschen corresponden ten te Berlijn is bij het begin van de dagelijksche persconferentie ver zocht de zaal te verlaten en zich naar hun woningen te begeven. Voorts zijn als represaille m Duitschland een aantal Amerikaan sche burgers gearresteerd. VERDUISTER GQED! ZON 11 Dec. onder: 17.25 12 Dee. op: 9.42 MAAN 11 Dec. op: 0.22 onder: 13.55 II Dec. Laatste kwartier. Vichy, 10 December (D.N.B.) De Fransche regeering heeft thans de maatregelen gepubliceerd, waartoe de ministerraad heeft besloten ter onderdrukking van de daden van terreur en de aanslagen op leden van het Duitsche bezettingsleger. Deze maatregelen zijn: 1) Vreemdelingen, die op heeter- daad worden betrapt bij het aan zetten tot misdrijven, worden voor den krijgsraad gebracht en ter dood veroordeeld. 2) Alle Joden, die sedert 1 Januari 1936 in Frankrijk gevestigd zijn en niet over geldmiddelen be schikken, worden onverwijlJ bijeen gebracht in arbeidscompagnieërt. Den anderen Joden, die over be staansmiddelen beschikken, wordt een gedwongen verblijfplaats aan gewezen, waar zij eveneens in groepen worden bijeengebracht. Deze groep van Joden is bovendien verplicht geld op te- brengen voor het levensonderhoud van hun ge- loofsgenooten. 3) Buiten de 11.000 personen, die de laatste zes weken in communis tische en terroristische kringen in het niet-be-zette gebied gearresteerd zijn, zijn in de afgeloopen drie dagen 1850 personen in hechtenis geno men. Deze zuiveringsactie duurt voort. Gift van een millioen. (D.N. B.) - De gloeiende vaderlandsliefde, die het geheele Japansche volk in dezen oorlog bezielt komt o.a. tot uiting in de vele giften in geld voor de frontstrijdets en hun verwanten. Een Japanner uit de provincie heeft zich, nadat hij de keizerlijke proela- rnate door de radio had gehoord, ter stond naar Tokio begeven en de regeering een bedrag van een mil lioen yen beschikbaar gesteld. Mussolini ontvangt koning Mi chael. (Stefani.) - Mussolini heeft in het Palazzo Venezia koning Michael en de koningin-moeder van Roeme nië ontvangen en een lang en harte lijk onderhoud met hen gehad1. 's-Gravenhage,10 December. De secretaris-generaal van het depar tement van handel, 'nijverheid en scheepvaart vestigt er de aandacht op, dat het voorschrift, dat men verplicht is bij het koopen van textielproducten op punten van de textielkaart de distributiestamkaart over te leggen niet van toepassing is, indien de houders van de distri butiestamkaart deze hebben moeten inleveren. Dit is met name het ge val ten aanzien van: 1) arbeiders, die in het buiten land werkzaam zijn; 2) arbeiders, die in werkkampen verblijf houden; 3) personen, die lid zijn van den Nedërlandschen arbeidsdienst 4) personen, die in ziekenhuizen worden verpleegd of in gevan genissen e. d. zijn onderge bracht. In al deze gevallen is aan de- bovenbedoelde personen een ver klaring afgegeven, waarop is ver meld, dat zij hun dirtsi-butiebescheii- den hebben ingeleverd. Ten aanzien van de onder 1 en 2 genoemde ar beiders, is deze verklaring door den distrlbutiedienst op de formulieren MD 27 gesteld. De personen onder 3 en 4 genoemd hebben een ver klaring van den arbeidsdienst van het ziekenhuis of van de gevangenis ontvangen. Op vertoon van deze verklaring is het hun toegestaan tegen inlevering van het voorge schreven aantal punten van de textielkaart textielproducten te koopen. Indien zij b.v. op grond van verblijf in het buitenland hier toe niet zelf in staat- zijn, kunnen ook hun familieleden op vertoon van bovenbedoelde verklaring voor deze personen de benoodigde tex tielproducten koopen, vanzelfspre kend echter onder afgifte van het voorgeschreven aantal punten. Het voorschrift, dat de distributiestam kaart moet worden overgelegd, is voorts niet van toepassing op per sonen van Duitsche nationaliteit, die niet in het bezit van distributie stamkaarten zijn. „10 JAAR STRIJD VOOR HET NAT.-SOC." Bij de opening van de tentoonstel ling „10 jaren strijd voor het na tionaal socialisme" in het zaaltje van „De Schouw" te Den Haag, wa ren aanwezig verscheidene hooge functionarissen der N.S.B. en een vertegenwoordiger van het rijks commissariaat. De heer N. Ooster- baan, administrateur van het dep. van V. en K. en commissaris van de uitgeverij „De Schouw" hebben het woord gevoerd. Na gesproken te hebben over het Nederland van vóór 10 Mei 1941 zei de heer Oosterbaan: „Aan ons weer de taak den „Sinn der Erde", gebonden aan hoogere en zedelijke verantwoordelijkheid, op nieuw te vertolken. De ondergaande humanistische cultuur en de ge boorte van den nieuwen tijd, ziehier den gemeenschappelijken wortel der Europeesche revolutie". Tenslotte heeft de heer van Haer- solte, als gemachtigde van den leider der N.S.B. voor de provincie Zuid holland woorden van dank en waar deering gesproken voor de organi satie van deze belangwekkende ten toonstelling.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1