Bel op i 3320 DE TIJGER het me Gl Jongens ei r ADVERTENTIES ABONNEMENTEN drukwerk? feuilleton STAD EN OMGEVING AGENDA. Met Duitschland voor een nieuw-Europa. Rede van den heer Woudenberg. ADM. ALKM. COURANT FILMNIEVWS. TOONEEL. LAATSTE BERICHTEN. Dit of dat ASPBBIN "ioottUtiAus! AMSTERDAMSCHE BEURS Adoe H.S.V. „ZET Jl Teute Zang ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 11 DECEMBER 1041. Pagina Z. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt ver zocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden ter „emeente-secretarie, afd. Bevolking: ELIZABETH ZIJDENBOS, echt- genoote van Karl August Fink, ge boren te Rotterdam, 3 Augustus 1911. ORGELCONCERT DOOR FE IKE ASMA. In de gereformeerde kerk aan de Oudegracsht te Alkmaar zal Zaterdag 13 December a.s. van 45 uur n.m., dank zij welwillende toestemming van den kerkeraad, nog een zeer in teressant orgelprogramma ten ge- hoore worden gebracht door den organist Feike Asma van Leiden. In verband met de algemeene Mo- zart-herdenking (5 December j.l. was het 150 jaar geleden dat Mozart stierf) zal diens groote „Fantasie voor Orgel" ter inleiding door Asma worden uitgevoerd. Vervolgens vermeldt het program ma nog diverse interessante werken. Feike Asma, die 21 April 1912 in oen Helder werd geboren, is sinds 1933 organist der Hooglandsche kerk te Leiden. Hij, gaf reeds onder stijgende belangstelling meer dan duizend orgelconcerten in ons land. CABARET-REVUE EN KINDER MIDDAG IN T GULDEN VLIES. Zondagavond om half acht zal in 't Gulden Vlies een cabaret-revue ten tooneele gebracht worden door 't gezelschap Jan van Laar, waaraan medewerken o m. Pauline Hervé, de bekende voordrachtkunstenares, Jan Hagoort een zeer merkwaardige illusionist en goochelaar, Joop Amand accordeonvirtuoos en Dina Boelen's miniatuurtheater. Dit ge zelschap brengt ook Jan van Laar's nieuwste klucht: De Aardige Kerel of Alleen is maar alleen. Des middags half drie wordt door ditzelfde gezelschap een kindermid dag gegeven, waarvoor een speciaal programma is samengesteld en waarvoor ook stellig veel belang stelling zal bestaan. DOODELIJK ONGEVAL. Maandagmiddag heeft bij de halte Ilpendam van de N.Z.H. Tram een ernstig ongeval plaats gehad, „waarbij de 67-jarige mevr. de wed. Koster uit „De Rusthoeve" te Pur- merend het leven heeft verloren, a.'dus de „Prov. Nh. Crt." De tram had bij de halte gestopt c-n reed reeds weer weg, terwijl mevr. Koster nog bezig was uit te stappen. Zij verloor door het weg rijden der tram haar evenwicht en geraakte onder den 'tweeden wagen, die hierdoor ontspoorde. Toen men de ongelukkige onder den wagen vandaan had gehaald, bleken de levensgeesten reeds te zijn gewe ken. Het stoffelijk overschot, dat deerlijk verminkt was, is naar Pur- merend vervoerd. De tram had lan ger dan een half uur oponthoud. H. S. V. „PACIVOLO." Revue „Zet je beste beentje voor." De vroolijke avond, waarnaar velen zoo belangstellend uitzien, komt er weer! Aanstaande Zaterdagavond, 13 December, zal in „Het Gulden Vlies", de jaarlijksche feestavond van Pacivolo worden gehouden, die zich in alle opzichten zal o*der- scheiden van die der vorige jaren. Een revue wordt ditmaal gegeven en in deze revue „Zet je beste beentje voor" is het' beste van hu mor, artisticiteit en voordrachts kunst bijeen gebracht. Wie genieten wil, en daarbij houdt van een beschaafden toon, zal Zaterdagavond niet ontbreken. Voor nadere bijzonderheden zie men el ders in dit blad. EENWENOJDE PALEN. Nog geheel gaaf. De aannemer van de havenwer ken te Hoorn had in de Oude Haven een niet gemakkelijke taak, aldus het Dgbl. v. W.-Fr. Immers vóór de stalen damwand geheid kon worden, moesten een aantal oude palen, die geheel onder water zaten, uit den grond getrokken worden. Gelukkig is dat karwei zonder veel stagnatie verloopen en thans ligt de oogst een honderdtal palen van drie tot vijf meter lengte op het opslag terrein aan het Waaigat. De palen schijnen eenige eeuwen oud te zijn, maar zijn desondanks nog zoo gaaf ars een klok. INVENTARISATIE TUINBOUW PRODUCTEN. Bij de leden van "de vereeniging Groentencultuur te Broek op Lan- gendijk waren bij de inventarisatie aanwezig: roode kool 38 wagons (36), gele kool 143 (222), D. witte kool 226 (155), uien 10 (31)* peen 11 (15), kroten y2 (9). De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven den voor raad op de vorige telling aan. OUDKARSPEL. 40-jarig jubileum. - De heer F. Moeijes alhier zal, naar wij ver nemen, op 1 Jan. a.s. 40 jaren in ge meentedienst zijn, eerst als doodgra ver, thans als schoolschoonmaker. De Nederlandsche arbeider is geen proletariër, maar mede bezitter van erfgoederen van vele generaties. Ter gelegenheid van de rede van den heer H. J. Woudenberg uit Amsterdam was de zaal van. het Wapen van Heemskerk gis teravond goed gevuld met belangstellenden in het onder werp „Met Duitschland voor een nieuw Europa". Op 't too- neel, dat met groene planten, kleurige vlaggen en het N.S.B.- embleem een feestelijk aanzien had, hielden twee W.A.-man- nen in stramme houding de wacht. In de zaal waren aan een welvoorziene tafel allerlei brochures, foto's van den Leider, emblemen, enz. geëta leerd. De gramophoonmuziek schalde luid door de zaal. De heer ds. Ouwerkerk uit Amsterdam, de nieuwe kringleider, opende de bijeenkomst met den N.S.B.-groet en constateerde, dat er slechts heel weinig anderen dan leden van de N.S.B. aanwezig waren. Onder de bezielende leiding van den heer M. Schuurman, die deze week vacantie heeft, waarvan door de leiding der vergadering direct gebruik was gemaakt, wer den hierna geestdriftig eenige strijdliederen gezongen. De kringleider deed ver volgens eenige mededeelingen oyer de deelname aan. de viering van het 10-jarig bestaan der N.S.B. en over de colportage met hef nummer van Vova betreffende die feestviering. Hierna werd onder daverende gramofoonmuziek gecolporteerd en gecollecteerd voor het strijdfonds. Rede Woudenberg. ?t Was ruim 9 uur, toen de heer Wou de nberg, geestdriftig be groet, het woord kreeg. Na een korte inleiding, waarin hij zei, dat er de laatste dagen zóóveel is ge beurd, dat Ned. O.-Indië méér in de belangstelling staat dan Suri name, constateerde hij, dat de strijd gaat om de eerste plaats voor de Germanen in Europa. Spr. herinnerde vervolgens aan de Pinksterdagen van verleden jaar, toen hij in gevangenschap te Hoorn zat met stijgende kans op bevrijding naarmate de Duitschers voortschreden, maar ook met klim mende kans, dat zijn zoon zou sneu velen als Nederlandsch soldaat. Deze bleef behouden en strijdt thans bij Rostof. In die dagen bleven de strijders der N.S.B. trouw aan hun geloof, dat de Nederlandsche arbei der een bezitter is van erfgoederen van velé generaties. Vele cultuur goederen zijn ons land ten deel gevallen en zij behooren aan ons heele volk, dat die goederen moet verfraaien en veredelen ten bate van onze kinderen. Zóó gezien, voelt men, dat er voor Joden en andere volksvreemden geen plaats is. De groote revolutie, die thans woedt, de grootste van alle tijden, beslist ook over ons land en Volk. Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer La Habanera (rom.) 14 jaar Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De eeuwige Jood (docu mentaire film). 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Het geheim van slot Vogelöd (sens.) 14 jaar. 8.15 uur, hotel Wapen van Heemskerk (Breedstraat) rede Woudenberg over: Met Duitschland voor nieuw Europa. Donderdag 11 December. 7.30 uur, Harmonie', opvoering van De getemde feeks, voor Covoto. Zaterdag 13 December. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, revue door de H.S.V. Pacivolo. Wij staan er midden in en nu komt het er op aan of wij het lot zullen laten beslissen of dat wij het in eigen hand willen nemen. Willen we dit, dan zijn we rijp voor den nat.-socialistisehen staat. Bij oude soc.-democraten zag spr. dagelijks, dat zij thans hun vroegere idealen afzweren en te rugschrikken voor de consequentie van wat zij voorheen jarenlang hebben nagestreefd. De oude soc.- dem., die na langen werkdag nog het élan hadden voor den strijd, waren echte strijders en wij nat.- soc. zullen dien strijd voortzetten en met de zege bekronen. Wij doen dat echter anders dan zij deden: wij zullen den arbeiders hun minder waardigheidsgevoel ontnemen en trachten de werkgevers tot socia listen te maken. Dan komen Wij tot een arbeidsgemeenschap, waarvan de leider de verantwoordelijkheid voelt voor goede sociale verhou dingen het nieuwe begrip van socialisme: aan de .gemeenschap méér te geven dan men terug krijgt. Diti is sterk in tegenstelling met wat het oude socialisme leerde, want dat vroeg alles van de ge meenschap. De soldaten, die thans strijden voor de gemeenschap, werden door spr. de 'beste socialisten genoemd. Voortdurend meerderen zien .de nieuwe lijnen: in de laatste maand zijn meer dan 30.000 leden tot het N.V.V. toegetreden, waarvan toch de functies bezet zijn door N.S.B.'ers. Spr. stelde vast, dat Nederland door zijn boycot van Duitsche wa ren, waardoor tal van arbeiders daar werkloos werden, heeft bijge dragen tob het losbarsten van den oorlog over ons land. Het is daar door, dat de groote vakcentrales ophitsers waren tot den oorlog. Zij hebben echter ook veel goeds gedaan en dat is behouden gebleven door de nieuwe leiding van die or ganisaties. Deze leiding, uitgaande van de N.S.B., heeft wel zeer' veel veranderd in de grondbeginselen ervan, met name ten aanzien van de plaats van den werkenden mensch in het sociale vraagstuk. Wij willen de vrijheid van den mensch door zijn arbeid. Daarbij moet naar verschillende zijden slag geleverd worden tegen hen, die ge woon waren deri arbeider terug te dringen'. Er zal van dei; Nederlandschen mensch nog veel worden gevraagd, als hij zijn lot in eigen hand wil nemen. Dat kan hij alleen door zijn arbeid, die voor hem worden moet een bron van vreugde en werklust ten bate van het heele volk. Zeker 29.000 menschen uit de .vroegere socialistische gelederen werken eiken dag hieraan spontaan mee door allerlei'werk ten behoeve van de organisatie. Zij voelen voor hun land en alles wat daar is, afkomstig van onze voorouders, en het is aller plicht om deze waarden levendig te maken onder ons heele volk. Alleen door arbeid kunnen wij onze plaats behouden in de groote Europeesche ruimte. Wij, Germanen uit het Wes ten, kunnen zijn en moeten dus worden een parel onder de volken van Europa. De vergadering weTd besloten met zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus, waarop de roep van den kringleider „Met Mussert voor volk en vaderland, houzee!" door de zaal luide herhaald werd. GESLAAGD. Voor het propaedeutisch examen in de economische wetenschappen is te Tilburg o.a. geslaagd de heer N. P. G. van Loon, alhier. Mevr. N. M. EskesBuis te Heiloo is te Amsterdam bevorderd tot arts. DE NIEUWE PROGRAMMA'S. De schitterende Scandinavische film Lajla met haar boeiende ge schiedenis uit het leven der Lappen, met haar uitmuntende spel en haar prachtige natuuropnamen zal deze week in het Harmonie-Theater wor den vertoond en wie haar nog niet zag, verzuime de thans geboden ge legenheid niet. Het Victoria-Theater brengt de sprankelende operette-film Frau Luna met de onvergetelijke melo dieën van Paul Lincke. Het is niet alleen een grappige maar ook een gezellige film, waarin de indertijd zoo populaire liederen van Paul Lincke door Lizzy Waldmuller op uitstekende wijze worden gebracht. Als komische krachten treden Theo Lingen en Paul Kemp bijzonder op den voorgrond- Cinema-Theater vraagt de be langstelling voor Het Meisje van gisternacht", een veelbelovende titel voor een alleraardigste film die door Willy Fritsch en Gusti Huber met veel entrain wordt ge speeld. Het is een dolvermakelijke geschiedenis met tal van amusante verwikkelingen. Men zal zich uit stekend amuseeren. Mijn kind behoort mij, een sterke speelfilm, komt in het Alkm. Bioscoop-Theater. Het is de strijd van de moeder, die onder geen omstandigheden afstand van haar kind wil doen, maar ten slotte tot de ontdekking komt, dati opoffering de grootste liefde is. Francoise Rosay vervult de hoofd rol naast Angelo Salloker en Mat thias Weiman. HET BIECHTGEHEIM. Door Willem Goossen's Neder landsch Volkstooneel. Het valt niet te ontkennen, dat de ontspanningslectuur in de laatste dertig jaar een verandering heeft ondergaan* die misschien geeii be langrijke verbetering van den inhoud heeft gebracht, maar wél aantoon de, dat de schrijvers het als. een be hoefte vielden hun verhaal logischer op te bouwen en strakker uit te wer ken. Een zelfde ontwikkeling heb ben we bij het tooneel kunnen vast stellen en het werkt daarom verba zing, dat tooneelwerken uit die voorbij periode het bij opvoering nog „doen", terwijl de Öude romans over vermoorde graven, gevallen meisjes en wanhopig-bedroefde cuders vrijwel afgedaén hebben. In de ontspanningslectuur ziet men dus de overdreven romantiek en senti mentaliteit in dezen vorm practisch niet meer op het tooneel wél. De oplossing zal zijn, dat men in de lec tuur een modern vervangingsmiddel heeft gevonden, terwijl het tooneel aan zoogenaamde volksstukken ge brek heeft, al moet ik hieraan on middellijk toevoegen, dat onder meer Herman Bouber met zijn Jantjes, Zeemansvrouwen en enkele verdere stukken op dit terrein ver dienstelijk werk heeft verricht. De opvatting, dat het ouderwet- sche sentimenteele tooneelstuk het nog „doet", werd gisteravond bewe zen door de opvoering van „Het Biechtgeheim", spel van plicht en opoffering in zes bedrijven, door Willem Goossen's Nederlandsch Volkstooneel in „Het Gulden Vlies". De titel duidt reeds op den inhoud: een priester is door de biecht van een misdadiger, die zich stervende waande, op de hoogte gekomen van een moord, door den penitent be gaan, doch waarvan de broer van den geestelijke wordt verdacht. Zelfs als deze broer ter dood wordt veroordeeld, mag de geestelijke nog niet spreken. Het is haast overbodig er op te wijzen, dat het drama ge lukkig afloopt, de misdadiger zijn straf niet ontgaat en de onschuldige toch het geluk ontvangt, dat hem rechtens toekomt. De bouw en de dialoog van het stuk zijn dusdanig, dat onverpoosd wordt gestreefd naar hevige? ontladingen van sentimenta liteit, van radeiooze droefheid, door spekt met de verschijnselen van een troostelooze liefde. De moeder in het stuk is blind, de vader in den aan vang een bullebak, doch gelukkig toont hij zich in het tweede bedrijf van een betere zijde. De laatste jaren wordt ér voortdu rend gewezen op de noodzaak 't too neel te veredelen de betere Neder landsche gezelschappen moeten bre ken met hun gewoonte om allerlei spitsvondige society-stukken te spelen doch de speelgroepen, die zich meer instellen op het volk en geen „litte ratuur" najagen, moeten gezonde, eenvoudige volksstukken brengen. Inmiddels annonceert Willem Goos- sans, dat zijn gezelschap van „Het Biechtgeheim" reeds meer dan dui zend opvoeringen gaf alom in den lande En overal hebben de voorstel lingen succes. Ook gisteravond in „Het Gulden Vlies" gaven de tal rijke bezoekers door him luid ap plaus ondubbelzinnig te kennen, dat ze én het stuk én de verrichtingen van de tooneelisten waardeerden. Indien we eenmaal aanvaarden, dat het gezelschap de bedoeling had de sfeer van overdreven romantiek en sentiment zooveel mogelijk te be naderen, dan moet ik erkennen, dat dit Volkstooneel hierin is geslaagd. De zuiverste speler van den avond, in den modernen zin van het woord, was F. Verstraete, die als oude kos ter slechts even behoefde pp te ko men, doch deze enkele minuten be nutte om van deze rol een uitste kende en humor-volle vertolking te geven. Dirk Janse als smid, Roosje Kohier als de blinden moeder, Henk Dillewaaxd als de tweede zoon en Bram Boelé als Leon Leplat, de mis dadige jager, wisten het effect te bereiken, dat dit tooneelgezelschap blijkbaar in het stuk wenscht te leggen, WillemGoossens als Pater Karl, de man die het drama moet dragen, vond ik zeer zwak, óók in zijn theatrale scènes, terwijl Greta Goossensv. d. Knaap als het jonge meisje evenmin het beoogde effect bereikte. Het publiek gaf, gelijk gezegd, op ondubbelzinnige wijze van zijn waar deering blijk en zoo heeft het ge zelschap Willem Goossens de zege tocht met ,Het Biechtgeheim" ver volgd. Aangezien in deze speelgroep goede krachten schuilen, hoop ik deze spelers weer eens in Alkmaar te zien optreden met een moderner, zij het eenvoudig speelstuk. Ik ben ervan overtuigd, dat het succes even groot, zoo niet grooter zal zijn. Pieter van der Valk. OOK NEDERLANDSCHE TROEPEN OP MALAKEA. Sjanghai, 11 Dec. (D.N.B.) Uit Singapore wordt gemeld dat daar wordt toegegeven, dat de Engelsche troepen op Noord-Malakka tegen slagen hebben, welke een reorga nisatie noodzakelijk maken. Voorts wordt toegegeven, dat de Japanners in het centrum van het schiereiland reeds geland zijn met zware tanks. Van Engelsche zijde heeft men tanks daartegenover in den strijd gezonden. In Kwantoen zijn sterke Japansche strijdkrachten aan land gezet. O'ok daar hebben de Engel- schen tegenslagen geleden. Ter ver sterking van de Engelsche troepen zijn te hulp geroepen Nederland sche troepen uit Nederlandsch-Indië in Singapore geland. Ook Neder landsche vliegers zijn in Singapore aangekomen, toen het Engelsche lüchtwapen zware verliezen had geleden door de Japanshce bomaan vallen. MOZARTHERDENKING TE 's-GRAVENHAGE. 's-Gravenhage, 11 Dec. Gister avond heeft in den Stadsschouwburg te 's-Gravenhage, onder auspiciën van-de Nederlandsch-Duitsche Kul- tuurgeme'enschap een herdenking van den honderdvijftigsten sterfdag van Wolfgang Amadeüs Mozart plaats gevonden, waaraan werd me degewerkt door de Nederlandsche Kameropera. De feestavond werd bijgewoond door prof. dr. T. Goedewaagen, se cretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten, den Beauftragte van den rijkscommissaris voor de provincie Zuid-Holland, Schwebel, dr. Schuon, Kreisinspektor der N.S.D.A.P., prof. Snijder en vele andere Duitsche en Nederlandsche gasten. De avond werd geopend m,et de ouverture tot de opera Titus van Mozart, waarna prof. dr. Th. Baader uit Nijmegen een herdenkingsrede uitsprak. Hij behandelde in het kort de levensgeschiedenis van Mo zart. Hij zeide o. m.: „Mozart was een goddelijk genie, hij stichtte een nieuw tijdperk in de kunst. Gebo ren uit een Nordischen vader en een Dinarische moeder vereenigde hij in zijn wezen de krachtige bezonnen heid van den Noord-Germaan met het vroolijke, meer luchthartige van den alpenbewoner". Beide tabletten dra» gen het »Bayer«- kruis en beide zijn ze even goed. Aspirinfabletten hebben steeds dezelfde goede werking, dezelfde houdbaarheid. Zonder uit zondering vallen ze gemak* kelijk uit elkaar. Kortom ze hebben alle dezelfde goede hoedanigheid Buisje a 20 tabletten 55 ct. Zakje d 2 tabletten 7 et. 110 1 Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubbe» Dell. Bat. Rubbei Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Urne TABAKKEN. Deri Batavia 228»/, Oude Deli270 1 Senembah 1 laten >289 274i/s >241 1501/, •140 .125 1' 135 1 173 .195 1 pim 2u 95'/, 100»/, 100% 92»/4 891/, OPGAVB f AMSTERDAMSCHE BAKS K& Bijkantoor Alkmaan* van Donderdag II December 1941 STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3% Nederland 1941 95'/. 4 Nederland 1941 IOC1/, 4 Nederland 1940 JI lOOy, 33V, NederL 1938 92% 3 Ned.-Indië 1937 89% BANK-INSTELL. Amsterd. Bank .140U, Handel Mij. Cert. v. f 2.50137 Koloniale Bank .190 Ned. Ind. Handelsbank 115 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 165 Calve Delft Cert. >133 Nederl. Ford 3*5 Lever Bros190V, PhiL Gloeil. Gem. Bezit 3011/. CULTUUR MAATSCH. H. V. A400 1 Java Cultuur ,244 Ned. Ind. Suiker Unit 220 1 Vèrg. Vorstenlanden PETROLEUM. 1601/. 129V, 346 1811/, 293 NOORDSCHARWOUDE, 11 Dec. '41. (Nocrdermarktbond). 65200 kg Roó- de kool 5.30; 84800 kg Gele kool 5.20; 74700 kg D. witte kool 3.40; 2900 kg Groene kool 5.80; 200 kg Peen (gewasschen) 6.70; 1600 kg Vroege witte kool 3.40; 3600 kg And vie 3.104.80; 200 kg Spruit- kool (geschoond) 27. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Dec. (Lang. Groentenveiling). 67600 kg Roode kool 5.30; 183500 kg Gele kool 5.20; 58300 kg D. witte kool 3.40; 17300 kg Savoye kool 5.80; 200 stuks Bloemkool 9.4011.70; 2100 kg Vroege witte kool 3.40; 700 kg And vie 1.602.20. WARMENHUIZEN, 10 Dec. 1941. 94000 kg Roode kool 5.30; 45100 kg Gele kool f 5.20; .37800 kg D. witte kool 3.40. Van de vele composities van Mo zart achtte spr. de opera's het hoogst. Voor den Germaanschen mensch is de opera de hoogste uiting van het kunstzinnig leven. Het volk moet /evenwel de opera weer leerèn genieten na een tijd, waarin het gewend was geraakt aan een muziek, welke den Ger maanschen mensch vreemd is. Vervolgens- voerde de Ned. Ka meropera een tweetal stukken van den grooten componist op, n.l. „Der Schauspieldirektor" en „Bastien und Bastienne". o door J. REGIS. 65 „Ik was hem op de hielen!" riep hij. „Neemt u me mee en zet hem na!" Ze namen hem mee en reden ver der. Aspeland boog zich tot Wallion over en riep, terwijl de auto steeds weer verder suisde: „Rijd als de duivel! Ze zijn nog geen twee kilometer vóór ons!" Wallion boog zich slechts dieper over het stuur, maar Rambouillet wendde zich haastig tot Aspeland: „Hebt u hem gezien, monsieur Aspeland?" „Ja! Pech, natuurlijk! Hij kwam heelhuids den berg af, maar ik niet! En hij was me nauwelijks honder^ meter voor! Honderd meter!" Aspeland was razend. Hij maakte srrabcwegingen als een jockey op het einde van een ren. Hij was bui ten zichzelf, hij brulde zinlooze woorden in de duistere nachtlucht. „Rij zoo hard als u kunt man! We kruipen! Dat is geen auto! Dat is een melkwagen!" „Houd je snavel!" blafte de jour nalist hem plotseling toe. Hij liet een moment zijn dogen zien: ze waren bloeddoorloopen. As peland zonk op zijn achterbank te rug. Rambouillet zweeg. Hij had het gevoel, zich in het gezelschap van woestelingen te bevindenhij had Maurice Wallion nog nooit in zoo'n toestad gezien De anders zoo rustige Zweed zag er nu vreeselijk uit: zijn neusvleu gels stonden wijd open, zijn kin scheen uit graniet te zijn gehouwen en zijn oogen vlamden. „Als dat nog lang duurt, worden we allemaal gekdacht de Franschman, die zich onweerstaan baar voelde meegetrokken door den maalstroom van razernij om zich heen. Om half drie, juist toen zij op den ♦op van een langen berg waren, hoorden zij uit het Zuiden over het witte veld vóór hen' schoten tot hen komen. Het klonk als zweepgeklap. Ze luisterden met ingehouden adem en hoorden voorzoover het lawaai van hun eigen vaart het hun veroor loofde, vijf schoten achter elkaar. Daarop trad weer een stilte in. De auto vloog den berg af, als een ski- looper over een helling, zonder de aarde onder zich te voelen. Beneden kruisten drie wegen zich en de auto remde zoo hevig, dat As peland en de Franschman van hun zitplaats op*Viun knieën op den grond vielen. Maar Wallion haalde zijn zaklantaarn te voorschijn en snelde heen en weer, terwijl hij den weg afzocht. Hij zei geen woord, maar hij wees met de hand op den grond en ze zagen de gegroefde sporen van de wielen van de roode auto ep van de glijketting. Wallion bracht zijn wagen weer op gang, zonder om te zien, of de ande ren meekwamen. Op eenigen af stand waren twee glanzende punten te zien en een motor bromde. Twee mannen waren als waanzinnig be zig, het rechter voorwiel van een open auto te verwisselen, en ant woordden met vloeken, toen Aspe land ze aanriep. Ze zwaaiden met hun armen en riepen: „Niet stoppen! De roode auto is •vlak vóór jullie!" „Waarom hebben jullie 'hem niet tegengehouden?" „Tegenhouden! Hemel nog toe! Hebt u die schoten dan niet ge hoord? Hij heeft onze handen stuk geschoten! De kerel, dié in deze auto rijdt, is volkomen gek hij is do) De stemmen verzonken in den chaos achter hen en vóór hen beefde de glijdende hand van den weg in het trillende licht van de groote autolampen. „Dhar is hij! Daar vóór ons!" Aspeland en Rambouillet schreeuw de het luid, tegelijk. Een lang, recht stuk weg lag vóór hen en daar op eenigen afstand zagen ze een klein rood licht op en neer springen als een dwaallicht Boven dit roode punt, dat het ach terlicht van de voortvluchtige auto was, teekenden zich de donkere om trekken af van de roode auto in 't licht van de schijnwerpers op den weg daarvóór. Met de snelheid van den wind vloog de auto voor hen uit. Het was, alsof een gordijn was weg getrokken: daar was hij! Ze zagen hem! Ze verslonden de roode auto met hun oogen. Ze konden zelfs de ach terruit in de carossériè zien schitte ren. Wie zat daar achter? Was het werkelijk mogelijk, dat Suzanne Chrisman in de auto zat? En de andere? Rambouillet en Aspeland schreeuw den: „Halt! Of we schieten!" Ze hadden volkomen alle overleg verloren. Ze dachten er niet aan, dat de vluchtelingen, net als zij omge ven door het lawaai van de snelle vaart, hen onmogelijk konden hoo- ren. Wallion legde hun met een bewe ging van zijn gehandschoeide hand het zwijgen op. Al}e drie zaten ze voorover gebo gen, met starre oogen en gretig ge- openden mond. Rambouillet had zijn revolver in de hand en hij verlang de ernaar, een schot van den ande ren kant te hooren. Dan zou, zoo dacht hij, zelfs Wallion hem niet kunnen verhinderen, daarop een antwoord te geven. Maar de roode auto gleed verder met dezelfde ontzaglijke snelheid voor hen uit, waarniee zij zelf voor uit vlogen, zonder dat een geluid er van hoorbaar was, zonder dat een arm. of een hoofd buiten het silhouet ervan stak. Om het even ze hadden de auto tenminste voortdurend in het vizier. Maurice Wallion keek er onafgebro ken naar met een wilde woede, als of hij de auto met zijn blikken in vlammen wilde zetten. Van de drie inzittenden van de grijze, auto wist alleen de journalist, dat de jacht weer in Zuidelijke rich ting ging. De achtervolging had in den loop van den nacht een reusach- tigen nalven cirkel beschreven en scheen thans weer op weg naar het van uitgang. (Wordt vervolgd) ALKMAARSCH Veilingen in Het grootste d bestond uit kool dere wintergroe vorige week, d Maandag en Vri aangevoerd, dez op Maandag eer aanvoer. De koolaanvoi melijk uit vai meestal matige, van elders. Bloi 2e en 3e soort ei kool was duur, tweede soort stuks. Bloemend hoor lij ke kwaliti de maximumprij: gehaald. Roode gewild, de prijze 5.50; de boerel de hand tegen van 5.50. Sprui en duur en alle voerd ging gretii van 1826.5 Bij de beoordee' kwantum andijv: ning te houden de natuur en de groote prijzen vei f 13.50 per 100 mooie kwaliteit de prijs van kg is allerminst was ook niet erg zen 4.507.8 De restanten ti mooi) brachten per 100 kg op. W doch van goede ring, de prijzen v 100 kg. Bospeen j 100 bos vlug va peen (matige kw 4.30 per 100 k{ zie werd in klei: voerd tegen 14 Het restant van 1 onder ook kleine welke voor Sa verkocht) had ni nen. AFLOOP VAN T< In Conoordia dag ten overstaar Smit te koop aa huis met kooldor aan de Spoorstra groot 4.25 A, eij wed. D. Bregman Plekman; in op f 3200, opgehouch 'een woon- en win en erf aan de Dorpsstraat te groot 1.50 A, eig Schaap te Schage f 5800, opgehoude Heden ove groot»' droef] Broeder en Z JOHAN PRI in den oudere P. J. I A. C. Alkmaar, 9 Op kantoor t voor onmiddellij gevraagd eenige leeftijd 16/17 ja: nende schrijven. Sollic. door ei ven brief worde letter D 117 bui puny VAN A Willy Fritsc in de oer-h (DAS MaDi G Levendig geestig pikant Een film dif alle zorgen UFA-film in den Schc Introducties ve du Bois, Regui Bezoekt de welke gehoude van Hotel „B Georganiseerd Lid van de A welke geopend uur tot 5 uur VRIJ ENTRj

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2