De rechtspositie van den kweeker. Bijzondere belasting op mousseerende wijn. i Sanapirin qqq, Extra-uitkeering ook aari de gesteunde grond gebruikers. herdenking 10-jarig bestaan N.S.B. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 11 DECE1V1BER 1941. '„''v.. m Pagina v DE AARD APPELEN WORDEN UIT DE KUILEN GEHAALD EN KLAAR GE MAAKT VOOR DE DISTRIBUTIE. (Polygoon- Kuiper). Regeling thans in voorbereiding. 's-Gravenhage, 9 Dec. Het kan niet ontkend worden, dat degenen die zich met onderzoekingen bezig houden, ongeacht op welk terrein, niet steeds de moreele waardeering ontvangen die zij verdienen en nog minder de financieele resultaten, waarop zij krachtens hun prestaties recht hebben. Natuurlijk hebben wij hierbij het oog op serieuze onder zoekers, op menschen die bezield zijn met de gedachte, producten en artikelen te verbeteren of uit te vin den, om daarmee de geheele volks gemeenschap te dienen. Er zijn ette lijke gevallen aan te wijzen van menschen, wie zulks gelukt is, ter wijl zij maatschappelijk zelf tenge volge hunner experimenten bijna of geheel in armoede hun dagen moes ten slijten. Onderzoekers zijn dik wijls menschen die zóó opgaan in idealen, dat ze onvoldoende koop man zijn om het resultaat van hun arbeid „aan den man" te brengen, dat ze er zelfs een betere maat schappelijke positie door deelachtig worden. Uitzonderingen bevestigen natuurlijk ook hier den regel. Op kweekersgebied, ons bepalen de bij dit terrein, is het niet anders. Een sterk voorbeeld daarvan is on getwijfeld de pionier der aardappel kweekers, wijlen de heer G. Veen- huizen te Sappemeer. Meerdere nieuwe rassen met uit nemende kwaliteiten heeft hij aan het Nederlandsche aardappelsorti ment toegevoegd. Inzonderheid mo ge hierbij worden gedacht aan de al- cmbekende „eigenheimer". In de eerste plaats heeft daarvan de Ne derlandsche boer geprofiteerd in den vorm van hoogere opbrengsten per ha. En dus van meer financieel gewin. In de tweede plaats is de ver richte pioniersarbeid het Nederland sche volk ten goede gekomen. Voor al in tijdsomstandigheden als de huidige voelt ons volk wat het zeg gen wil dat de Nederlandsche boe ren in ruime mate kwaliteitsaardap pels verbouwen. Nu deed zich, om even bij den heer Veenhuizen te blijven, het feit voor, dat, zoodra deze met den ver koop van een nieuw aardappelras begon, ieder de gelegenheid had dit te vermeerderen en het danj% als pootgoed 'in den handel te brengen. Daardoor was het mogelijk uitbrei- dng aan den aanplant van het nieu we ras te geven zonder dat de kwee ker eenige vergoeding ontving voor zijn arbeid van meerdere jaren. Het gevolg is dan ook geweest, dat de heer Veenhuizen met moeite zijn kweekerswerk, waaraan hij zijn liefde verpand had, kon voortzetten, laat staan dat hij een belooning ont ving in overeenstemming met de waarde van zijn prestaties. Hetzelfde geldt in meerdere of mindere mate van andere kweekers van land- en tuinbouwgewassen. Het is niet de geldelijke belooning, doch dB liefde voor den arbeid, die hen steeds weer tot riieuwe scheppende werkzaamheid heeft gebracht en nog brengt. Met dat al plukt de buiten staander voor een belangrijk deel de vruchten van jaren kweekersarbeid. Dat met het kweeken van een nieuw ras jaren gemoeid zijn heeft de be zoeker van de jongste jaarbeurs in den betreffenden stand in de Beatrixhal nog eens duidelijk gede monstreerd gezien. En dan denke men aan de vele teleurstellingen, die zich bij dit werk kunnen voordoen. Niet iedere liefhebber met aanleg en kennis van de materie is échter, afgezien van de onbillijkheid die je gens de kweekers tot nog toe is be stendigd, financieel bij machte- zich aan dit mooie werk ten algemeenen nutte te geven. De situatie is dan ook langzamerhand zoo geworden dat kweekersarbeid voor een groot deel alleen nog wordt verricht door financieel krachtige liefhebbers en door personen in dienst van groote maatschappijen, waar een directe winst niet op den voorgrond staat. Van kweekerszijde is in den loop der jaren meermalen aangedrongen op overheidsingrijpen, terwijl door de bemoeiing van den Ned. Alg. Keuringsdienst (N. A. K.) te Wage- ningen gedurende den allerlaatsten tijd eenige verbetering is gekomen doordat uit een door dit instituut in het leven geroepen fonds kweekers bepaalde vergoedingen kunnen krij gen. Een afdoende oplossing is dit nog geenszins. Noodig is dat de rechtspositie van den kweeker volledig wordt gere geld. Verheugend is het daarom dat er hard gewerkt wordt aan de tot standkoming van een besluit, waar in een en ander ter bescherming van de rechten van den kweeker gere geld wordt, opdat degenen die zich daartoe geroepen gevoelen en de kennis bezitten hun krachten kun nen geven in dienst van den land bouw en daardoor in dienst van hun volk. 's-Gravenhage, 9 Dec. In de Ned. Staatscourant van heden is opge nomen een besluit van den secr.- gen. van het dep. van fininciën, be treffende heffing van een bijzon dere wijnbelasting. Hierbij wordt bepaald, dat zoo wel van ingevoerden als van hier te lande vervaardigden mousseerenden druivenwijn en mousseerenden vruchtenwijn beide soorten op fles- sdheni, een bijzondere wijnbelasting wordt geheven. Onder mousseerenden druivenwijn wordlen verstaan alle geheel of ge- deeüitedlijk uit druiven bereidle wij nen, welke per liter méér alcohol dan 10 gram bevatten en waaruit koolzuur bij het ontsluiten van de verpakking bruisend ontsnapt. On der mousseerenden vruchtenwijn worden verstaan alle uit andere vruchten dan druiven bereide wijnen, welke aan de in den vorigen zin ge noemde voorwaarden voldoen. De belasting bedraagt voor drui venwijn en vruchtenwijn resp. per 1/4 flescth (inih. plm. 0.200 liter) 60 en 30 ct.; flesch (inh. plm. 0.375 liter) 1.12)4 en 55 ct.; 1/1 flesch (inih. plm. 0.750 liter) 2.25 en 1.12)4; 1 literflesch (inh. plm. 1 liter) 3 en 1.50. Voor grootere flesschen wordt de belasting berekend in evenredigheid van het voor een literflesch ver schuldigde bedrag. VORMINGSCURSUSSEN VOOR LEERKRACHTEN. 's-Gravenhage, 10 Dec. Te begin nen met Januari 1942 zullen regel matig door het dep. van opvoeding, wetenschap en cultuurbeschermin; vormingscursussen worden georgani secrcl voor leerkrachten bij bet voor bereidend hoogier en middelbaar on derwijs, het laiger onderwijs en het nijverheidsonderwijs, alsmede voor de léden van het rüksschooltoezicht. Op déze bijeenkomsten, waarvoor het rijk aan de deelnemers reis- en veiblijfkosteini vergoedt, zullen voor- ptellen en maatregelen ten aanzien van dte vernieuwing van het onder- wijls besproken worden. De eerst cursus, waarop het onderwijs in het Nederlandsöh zal worden behandeld, vindt plaats in den loop van Januari. Op dè volgende cursussen zal o.a, het onderwijs in geschiedenis, biolo gie, aardrijkskunde en heemkunde enz. worden besproken, terwijl^naast deze bijzondere cursussen andere worden georganiseerd, waar ver nieuwing van opvoeding en onder wijs in algemeenen zin behandeld zullen worden. Belangstellenden kunnen zich, onder vermelding van den leergang, waarvoor zij in aan merking wenschen te komen, reeds nu opgeven aan het dep. van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescher ming, afdeeling kabinet, Oostduin- laan 2, 's-Gravenhage. pplipil ld een AAN DE MEESTE DEELENVAN HET OOSTE LIJKE FRONT ligt dikke laag sneeuw. De slede bewijgt hier goede diensten bij het vervoer van post en voedsel. (Atlantic- Holland) Rheumafische kwellingen heeft een zekere pijnstillende uitwerking. Neder/andsch. Buisje 4-Oct Uw gift: een band Met volk en land. Uw gift: een tolk Van steun aan 't volk. De nood in winterdagen Moet 't volk eendrachtig dragen. In nood en strijd Reikt heel het land Aan hem, die lijdt De broederhand. Mr. P. M. C. J. Hamer. Gironummer van de W. H. N, 5553. 's-Gravenhage, 10 Dec. De secre taris-generaal van het departement van sociale zaken heeft aan de burgemeesters bericht, dat, behalve aan de ondersteunde werkloozen, ook aan de ingevolge de steunrege ling voor kleine boeren en tuinders gesteunde grondgebruikers een extra-uitkeering miag worden ver strekt. Deze uitkeering bedraagt voor de groep B dier grondver- bruikers (met een theoretisch weekinkomen van 4 tot 7) in totaal twee of drie weken steun, al naar gelang de be trokkenen wel of niet hun eten betrekken uit de centrale keukens. De uitbetaling zal verdeeld wor den over het tijdvak 21 December 1941 tot en met 10 April 1942 op gelijken voet als reeds voor de on dersteunde werkloozen is bepaald. Aan de C-grondgebruikers (the oretisch weekinkomen 7 tot 9) zal een extra-uitkeering worden gegeven van 200 of 300 van de tot een weekbedrag herleide totale jaarvergoeding. IN DE KAS SEN, WAAR IN HET OVE RIGE GE DEELTE VAN HET JAAR DRUIVEN EN GROENTEN GEKWEEKT WORDEN, STAAN NU CHRYSAN TEN. Het plukken van deze prachtige bloemen. (Polygoon- Kuiper) TENTOONSTELLING GEOPEND. (ANP). Op initiatief van het dep. van volksvoorlichting en kunsten heeft de uitgeverij „De Schouw" een tentoonstelling te Den Haag geor ganiseerd onder den titel „Tien jaren strijd voor het nationaal-socialis- me". De bedoeling is, nu de N. S. B. haar tienjarig bestaan herdenkt, een globaal overzicht te geven van het geen zij in deze jaren heeft tot- standgebracht en ondervonden. Wie slordig op zijn bonnen is Staal met één been in de gevangenis. WITLOF IS DE EERSTE NIEUWE GROENTE, welke op de veilin gen wordt aangevoerd. Deze groente is gekweekt in witlof stokerij en, waar de bakken centraal verwarmd worden. Het eerste witlof wordt veiling-klaar gemaakt. (Polygoon-Kuiper), BEURSMAATREGELEN. Amsterdam, 9 Dec. De voorzitter van de vereeniging voor den effec tenhandel (bedrijfsgroep effecten handel) heeft bepaald: De reecjs vermelde maatregelen betreffende den handel ter beurze op Maandag 8 Dec. 1941 blijven met in achtneming van eenige wijzi gingen van kracht. Met ingang van heden zullen derhalve tot nader or der de volgende voorschriften gel den: a. Noteeringen in zeven tijdvak ken op reglementaire wijze zullen slechts plaats vinden in die fondsen, welke voorkómen onder de rubrie ken staatsleeningen en industrieele ondernemingen. Ten aanzien van de overige in de prijscourant onder het hoofd „no teering van fondsen in zeven tijd vakken" voorkomende fondsen, zal geen handel kunnen plaats vinden dan met in achtneming Van het na volgende: 1. In deze fondsen is slechts één noteering toegelaten. 2. Een notee ring, welke niet meer dan 5 pet. van de reeële waarde afwijkt ten op zichte van den vorigen koers is zon der voorafgaande goedkeuring van den commissaris voor de noteering toegelaten. 3. Noteeringen, welke meer dan 5 pet. afwijken van den vorigen koers, behoeven de vooraf gaande goedkeuring van den com missaris voor de noteering. 4. De no teeringen worden om 14.40 uur vast gesteld. b. Alle onder de gewone notee ring voorkomende obligatien, pand brieven, premieleeningen en certifi caten kunnen daarvan worden ver handeld en genoteerd op de gebrui kelijke, reglementaire wijze. c. Alle onder de gewone noteering voorkomende aandeelen, winstbe- DE DISTRIBUTIE VAN MELK, 's-Gravenhage, 10 December. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visseherij maakt bekend, dat gedurende -de week van 14 tot en met 20 Decern ber a.s. de met „48 A melk I" ge merkte bon van de melkkaarten D.M. en D.N. recht geven op het koopen van 3 K liter melk. Genoem de bonnen mogen met ingang van Donderdag 11 December reeds voor het koopen van rneilk worden ge bruikt. Voorts is de geldigheidsduur van de met „47 A melk I" gemerkte bonnen, welke voor de loopende week, dit is dus de week van 7 tot en met 13 December, zijn aange wezen, met een week, derhalve tot en met 20 December a.s. verlengd. De boven omschreven maatregel is genomen ter 'bevordering van een regelmatig verloop van de verstrek king van melk aan scholieren. De ouders, wier kinderen aan de schoolmelkvoorziening deelnemen, en die in verband daarmede de met „47 A melk I" gemerkte bon hij de school hebben ingeleverd, kunnen Jhans de met „48 A melk I" ge merkte bon voor het betrekken van melk gebruiken, terwijl de ouders, die de met „47 A melk I" gemerkte bon niet bij de school hebben inge leverd, daarvan ook in den loop van de volgende week melk kunnen betrekken en derhalve zonder be zwaar de met „48 A melk I" ge merkte bon bij de school kunnen inleveren. Het ligt in de bedoeling om met ingang van 28 December a.s. ter bevordering van een gere geld verloop van de schoolmelk voorziening, per periode van vier weken vier bonnen tegelijk voor het koopen van melk aan te wijzen. Glimlachje. Zoo zie ik er in burger uit. wijzen e.d. worden verhandeld en ■genoteerd op de gebruikelijke regle mentaire wijze met dien verstande dat: 1. Een noteering, welke niet meer dan 5 pet. van de reeële waarde af wijkt ten opzichte van den vorigen koers, zonder voorafgaande goed keuring van den commissaris voor de noteering is toegelaten. 2. Noteeringen, welke meer dan 5 pet. van den vorigen koers afwij ken, behoeven de voorafgaande goedkeuring van den commissaris voor de noteering. TOT OP WEINIGE METERS is de verkenningsafdeeling de vijan delijke stelling genaderd. De goede dekking maakt de bescherming tegen verrassende bolsjewistische aanvallen mogelijk. (Orbis-Holland). Redevoeringen ir. Mussert en prof. Goedewaagen. 's-Gravenhage, 10 Dec. (A.N.P.) Met het oog op de herdenking van het 10-jarig bestaan der nat.-soc. beweging werd gisteravond in de groote zaal van Pulchri Studio een plechtige samenkomst voor genoo- digden gehouden. Met dien leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, en den secr.-gsneraal van het dep. van volksvoorlichting en kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, die redevoeringen hielden, waren als gasten aanwezig van Duitsehe zijde o.. de commissarissen-generaal Rauter en Schmidt, de gemachtigden van den rijkscommissaris voor Z. Holland en Utrecht, dr. Sehwebel en die heer Somimer, de adviseur voor landlbouwaamgelegenihed'en Graf Grote en Kreisinspektor der N.SD. A.P. dr. Schuon. Van Nederlandsche zijde merkten wij o.a. op die secr.- gcn. van justitie prof. dr. J. J. S.cbrieke en van opvoeding, weten schappen en cultuurbescherming prof. dr. J. van Dam, den bevelheb ber van het vrijwilligerslegioen Ne derland: lt.-gen. H. A. Seyffardt, den wnd.-commandiant van den Ned. Ar beidsdienst, gen.-arbeidsleider L. A. C. de Bock, den leider van den landstand Roskam, dien comm. voor niet-aommercieele vereenigingen Müller Lehninig, den commissaris voor de vakvereeniginigen, Wouden- 1, en den secr.-gen. der N.S.B., ir. Huygen. De plaatsvervangend le van de N.S.B., die heer C. van Geelkerken, sprak een welkomstwoord, waarna prof. dr. T. Goedewaagen sprak over „Politiek en cultuur". Hieraan ont- leemen wij: Rede van prof. Goedewaagen. De basis van allen arbeid der Overheid ten aanzien van die cultuur (in den engeren zin van „volksvoor lichting en kunsten") ligt in de idee, dat cultuur arbeid is van den schep penden mensch met eigen karakter en geen aanhangsel van politiek be heer. Er is geen staatscultuur, door ambtenaren gedragen en geschapen. De cultuur is vrij in den zin dier vrijheid, die luistert naar de wetten van het eigen wezen, het eigen be grip. Op die vrijheid berust de ma gische werking van kunst en volks voorlichting, die haar roem en ook bij wijlen haar noodlot is. Om zich evenwel vrij en naar eigen wetten te kunnen uitleven behoeft de cultuur den steun, de stuwing en het toezicht van den staat. Hij auivert de cultuur van ele menten, die hij, uit welke motieven dan ook, gevaarlijk acht. Hij 'bundelt de vrije krachten der cultuur en controleert haar uitingen, houdt nauwlettend toezicht en weegt de prestaties der cultuurwerkers van het gezichtspunt uit dat hem be- heerscht. Hoe en in welken zin de staat dit doet, hangt geheel af van de wereld' beschouwing die hem beheersoht, van de mythe, waaraan hij gehoor geeft, van het credo, waaruit hij leeft. De liberale staat bemoeit zich met de cultuur en haar dragers, maar hij is daarbij bepaald door de humanis tische grondgedachte, van het on vervreemdbaar cultureele grond recht van den scheppenden enkeling, zelfs ten koste der volksgemeen schap. Zeker: de liberale stiaat steunt en stimuleert de cultuur. Maar zijn steun betreft meer het belang van de gelukkige invididuën en groepen, die zich in zijn belangstelling mo gen verheugen, dan d'at zij het ge heele volk raken. Alles is mogelij k in de liberale cultuurpolitiek en de Jood maakt er handig gebruik van en weet zich op het eerste plan te werken en zich als buitenlandsch genie te laten bewierooken. In den nat.-soc. staat is de gebon denheid der individtiën en eenzelf de volksche levensstijl het hoog ste dloel een levensstijl die in wijder perspectief weer uitmondt in den levensstijl van één stam en van één ras. In onze door cosmopolitism© zoo grondig van eigen aard ver vreemde cultuurwereld, blijkt het meest waardevolle element altijd weer een variatie op het oerthema van Germaansch beelden en denken te zijn, uitingen van dien Noordschen mensch. De nat.-soc. cultuurpolitiek in Nederland weet zich gebonden en geborgen in de oerwaarden van het Noordras, den'Germaanschen stam, het Ned'erlandis'Che volk. Zij bevor dert en stuwt dit bewustzijn der bloedgeoneenschappen in volksvoor lichter en kunstenaar. De cultuurpolitieke taak van het nat.-soc. omvat een cultureele en socialistische doelstelling: de cultureele, die kan worden samen gevat in de woorden: bewaren en vernieuwen van de volksche kunst, en de socialistische, n.l. de zorg der overheid: voor den cultureelen wer ker en het publiek door middel van de Kultuurkamer, de ordening van het werk van leeken op cultureel gebied en het contact met de kunst te verstevigen. Rede van ir. Mussert. Na prof. Goedewaagen sprak 'de leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, over volksche kunst in Nederland, Daaraan wordt ontleend: Ik geloof aan de zending van het Germaansohe yas als het krachtigste dragende element van het nieuwe Europa en aan die moigelijkheid, dat het Nederlandsche volk, als deel van dit Germaansche ras,tot nieuwen ongekenden bloei zal geraken. Hierop volgde een uitvoerige uit eenzetting over de ontwikkeling van die cultuur in de middeleeuwen, óver die na de hervorming (die spr. toe schreef aan het „verzet van de diepte van het Germaansche gemoed tegen de uiterlijkheid van den vor mendienst") en die ontwikkeling tot de „stijllooze liberale 19e eeuw", ten prooi aan kapitalisme en commu nisme. „Het is", zoo verklaarde spr., „de historische roeping van het nat.- soc. en het fascisme om dezen drei- geridJen ondiergang (in een cultuur loos tijdperk) af te wenden en den grondslag te leggen voor een nieu we periode in het leven der Euro- peesche volkeren, het tijdperk van de volksche cultuur". Het' volk moet zijn gebondenheid aan zijn ras en>aan zijn bodem weer bewust worden. Zijn denken en han delen moeten zich richten naar de wetten dér schepping. Dan zal ont staan die vrijheid in gebondenheid, die noodig is om tot den nieuwen stijlte geraken, geboren uit de volksziel. In het Noordelijk deel van Europa is groeiend het Germaansch bewust zijn, het besef dat binnen de Ger maansohe levensruimte de volkeren slechts in vrijheid kunnen leven en him toekomst verzekeren wanneer zij militair en economisch samen werken onder doelbewuste leiding. In den Nederlandschen Germaan- schen nat.-soc. staat zullen gewesten tot nieuwen opbloei komen. De ver scheidenheid van aard zal ge respecteerd worden. Maatschappe lijk zal de orde hersteld worden door de instelling van levenskringen, corporation, kamers, gilden of hoe zij verder ook genoemd zullen worden. Rassenleer en volkskunde, bloed en bodem zijn waarden, die de nieuwe orde mede moeten helpen tot stand brengen, opdat de enkeling zich gebonden weet aan zijn ras, aan zijn volk, aan zijn bodem, maar daardoor de ware vrijheid erlangt, die noodig is om scheppend te wer ken. Zoo zal een nieuwe stijl ont staan, de uiterlijke vorm van de innerlijke gebondenheid. Bij het leggen van de grondslagen moet het oude cultuurgoed, dat tot ons geko men is, worden bewaard en hechte fundamenten voor het nieuwe dat komen gaat, worden gelegd. In verband hiermee zei spr.: Stel bodem en taal van een volk veilig en organiseer de beroepsstamden en al het andere zal daaruit voortvloeien. Spr. waarschuwde hierbij voor staatsaibsolutisme. De staat kan cul tuuruitingen bevorderen, maar ook in grenzenlooze ijdelheid, domheid en grofheid pultuurvernietigend op treden. Spr. besloot: „Zoo staan wij dan aan het begin van een nieuw tijd vak in het leven van ons wereld deel. Het Europeesche verantwoor delijkheidsgevoel, dte Germaansche lotsvehbondheid, de volksche saam- hoorigheid, de eenheid in verschei denheid, de liefde tot het vaderland, de eerbied voor den arbeid, al deze waarden, redelijk geordend, zullen den grondslag vormen voor^ den nieuwen opbouw in Europa." Het geschonden recht zal worden her steld, de band tussehen schepsel en Schepper zal verstrekt worden, eeuwige levenswetten zullen hun oude waarden herkrijgen. Aan ons de taak het volk te leiden door de grootste revolutie van alle tijden naar d'e wederopstandig in het tijd perk aan welks drempel wij staan. In Godsvertrouwen voorwaarts voor volk en vaderland". NED. ARBEIDERS IN BELGIE EN FRANKRIJK. Sociale verzekering. 's-Gravenhage, 9 December. Bij besluit van den sec, .-gen. van het dep. van sociale zaken zijn de on dernemingen of organisaties in België en Frankrijk, welke de so- siale verzekeringen der bij haar werkzame Ned. arbeiders opgedra gen hebben aan de stichting „De Centrale Onderlinge Brussel" gelijk gesteld met in Nederland gevestigd© ondernemingen of organisaties. Deze gelijkstelling treedt in werking met ingang van den dag waarop de stichting de sociale verzekering der betreffende onderneming of orga nisatie overneemt.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5