TJES. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitschland en Italië verklaren de Ver. Staten den oorlog. - x Militair bondgenootschap van beide landen met Japan. Inhoud van de Duitsche nota aan Washington. Verbonden landen zullen niet afzonderlijk vrede sluiten. Hitier sprak in den Rijksdag. President Roosevelt teekent oorlogs- verklaringen. tóotiveering Duitsche oorlogsverklaring. Pagina 4. UE-N1EUWS i VAN BABY- LAKTEN AAN )EDERS. i den Distributie- iCMAAR, maakt be- moeder, die in het schriftelijke ver- geneeskundige of de bevalling ver ft 4 maaanden zal n baby-textielkaart itrekt, tegen over- amkaart van de a.s. ers, van wie het Stamkaart na 1 weid gedateerd, van extra bonnen ïavermout, behoeft l attest, als boven- [en overgelegd, men in ontvangst aan de textielaf- Distributiekantoor, ht 168, en worden aan personen, op- bevolkingsregister ALKMAAR. DISTRIBUTIE- KELEN. den Distributie- LKMAAR, brengt ie aandacht van be- lat het aan gros- te verboden is in achte artikelen op taillisten te leveren sn hiervoor later in en. en, zoowel kooper ordt in hun eigen :n, aan dit voor hand te houden, ernstige gevolgen men hebben. AN HAVERMOUT VRUCHTEN. i den Distributie- SMAAR, brengt on- van belanghebben- ijzingen voor haver- ie vervaldatum ligt 1941, recht geven van havermout of wel per rantsoen iten of 250 gr. ha len zullen niet zoodat detaillisten niet in de gelegen- :n vervaldatum ha kken, op deze toe- ruchten dienen te ;n zich, ter verkrij- uchten te wenden Nederl. Centrale producten, erkende duur van toewij zin iet een vervaldatum 16 December maand worden ver detaillisten of gros- gelegenheid hebben de geldigheidsduur igingen, havermout 1 in staat worden avermout te betrek- vij zingen behoeven ng te worden aan- ien deze verlenging Beschikking van eneraal van het De- ^andbouw en Vis- oaald. mogen tegen deze s niet afgeleverd Leider voornoemd, H. BAKKER. 32. Kijk, nu kon ze èf de grote weg hier afgaan, óf links het bos paadje in. Wat zou ze doen? Het bos paadje was véél leuker. Moeder zou het wel niet goed vinden, als ze zo ging- Maar daar had ze toch niets van gezegd. Pi KMAARSCHE COURA 143ste Jaargang No. 293. Deze courant wordt elke* dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het gelieele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cènts. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Vrijdag 12 December 1941 Berlijn, 11 Dec.' (D.N.B.) De Diiitsche minister van buitenland- sche zaken heeft vanmiddag den Amerikaanschen zaakgelastigde een nota der Duitsche regeering overhandigd, waarin geconsta teerd wordt, dat de regeering der Vereenigde Staten van schendingen der neutraliteit is overgegaan tot openlijke oorlogs handelingen tégen Duitschland en daarmede practisch den oorlogstoestand heeft geschapen. „De Duitsche regeering", aldus de nota, „verbreekt derhalve de diplomatieke betrekkingen met de Vereenigde Staten van Amerika en verklaart, dat onder deze door president Roosevelt veroorzaakte omstandigheden ook Duitschland zich van heden af beschouwt als i#oorlog met de Vereenigde Staten van Amerika". Voorts meldt Stefani dat de Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, in het Palazzo Chigi den Amerikaan schen zaakgelastigde heeft ontvangen en hem heeft medegedeeld: t „Zijne majesteit de Koning en Keizer verklaart, dat Italië zich van heden af in oorlog met de Vereenigde Staten van Amerika beschouwt". Berlijn, 11 Dec. (D.N.B.) „Een jaar van gebeurtenissen van histori sche beteekenis neigt ten einde, een jöar van de grootste beslissingen stafft ons te wachten". Aldus begon de Führer vandaag zijn rede voor den Groot-Duitschen Rijksdag. Hij begon met er op té wijzen, dat het in den herfst van 1940, nadat zijn vredesaanbod door Churchill en diens clique nogmaals was afgewe zen, duidelijk was,; dat deze oorlog tegen alle overwegingen van het verstand en tegen alle noodzaak in tot het einde met de wapenen moet worden uitgevochten. Het Duitsche volk en zijn soldaten werken en vechten, zoo vervolgde de Führer, die in: dit verband de hui- idige *Wrstelibg beslissend noersde voor de komende 500 of 1000 jaar Duitsche en Europeesche geschiede nis, <ja wereldgeschiedenis en zij doen dit voor de komende, voor de verste geslachten. Een historische herzie ning van unieken omvang is ons door den Schepper opgedragen en thans zijn wij verplicht die te vol trekken. De Führer schetste vervolgens in het kort de militaire beveiliging van het gewonnen gebied, dat politiek, strategisch en economisch zoo be langrijk is. „Het is mijn onwrikbaar i?eslmt te maken, dat dit Europeesche front door geen enkelen vijand kan wor den aangevallen". Bij het overzicht van de gevech ten van het afgeloopen jaar herin nerde Hitier daarop vooral aan den steun, waarmede de Italiaansche bondgenoot halverwege dit jaar be gon. Vele maanden, zoo zeide hij, drukte het gewicht van een groot deel der Britsehe macht op de schou ders van den Italiaanschen staat. Slechts tengevolge van hun ontzag gelijke superioriteit op het gebied van zware tanks slaqgden de Engel- schen er in tijdelijk een crisis in Noord-Afrika te weeg te brengen. Reeds 24 Maart 'Sign het afgeloopen jaar evenwel ging een kleine ge meenschap van Duitsch-Italiaansche formaties onder leiding va^i Rommel tot den tegenaanval 'over. Hitier schilderde hierop in het kort de sta dia van dezen strijd. Omtrent den oorlog tegen Rusland bracht de Führer opnieuw in herin nering dat. hij den bittersten nood had géhoorzaamd, toen hij in den herfst van 1939 had besloten een po ging te doen door uitschakeling van de acute Duitsch-Russische spanning de voorwaarde te scheppen voor een algemeenen vrede. De Führer wees on de pacten van bijstand, die Engeland had aangebo den aan de Oostzeestaten, Roemenië enz. Toen was het voor de Duitsche regeering niet slechts een recht, doch ook een plicht ook van haar. kant de grenzen van de Duitsche be langen te bepalen.- De landen in kwestie moesten overigens tot leed- wezen van het Duitsche rijk zelf bin nen korten tijd inzien, dat de eenige factor, die de sterkste waarbors kon. zijn tegenover, het dreigende Oosten, slechts Duitschland was. De winter- oorlog der Finnen drong ons een gevoel van bitterheid op, vermengd met bewondering. Bewondering, om dat wij voor heldendom en opoffe ringen een ontvankelijk hart heb ben. Bitterheid, omdat wij met het oog op, den dreigenden vijand in het Westen en het gevaar in het Oosten, militair niet tot hulp in staat waren. Van maand tot maand werd, reeds in het jaar 1940 steeds meer het in zicht verworven, dat de plannen der mannen van het Kremlin bewust .aanstuurden op bc1* rsch'ng en daarmede vernietiging \an geheel jtBerlijn, 11 Dec. (D.N.B.) In den Rijksdag heeft de Führer medegedeeld;- dat tusschen Duitschland, Italië en Japan een Verdrag is gesloten, waarin is vastgelegd, dat deze- mogend heden besluiten, den oorlog gemeenschappelijk te voeren. Het verdrag verplicht de par tijen niet, afzonderlijk, maar slechts gemeenschappelijk te zijner tijd vrede te sluiten met de Vereenigde Staten en En geland. Duitschland. Italië en Japan verplichten zich voorts ook na den oorlog zoo nauw mogelijk samen te werken ten gunste van het tot staftd bren- gen éener nieuwe orde." Europa. Slechts een blinde kon over hot hoofd zien, dat hier een op- marsch tot stand kwam op een schaal, uniek in de wereldgeschiede nis en wel niet om iets te verdedi gen, dat niet werd bedreigd, doch slechts om iets aan te vallen, dat niet meer tot verdediging in staat scheen.' - Den fcomêr van 1941 achtte men het gunstigste moment om er op los te slaan. Thans moest een nieuwe Mongolenstorm over Europa razen. Niet de Oeral is de grens van dit continent, doch de lijn, die het le vensbeeld van het Westen scheidt van dat van het Oosten. Eens was er een tijd, dat Europa dat Grieksche eiland was, waar Noordsche stammen waren doorgedrongen om van daar uit voor de eerste maal een licht te ontsteken, dat sindsdien langzaam maar voortdurend de menschen be gon te beschijnen. En toen deze Grieken den inval der Perzische veroveraars afweerden, verdedigden zij niet slechts hun vaderland in en ger,en zin, Griekenland, maat ook het begrip, dat thans Europa heet. Toen trok Europa van Hellas naar Rome. Toen de Romeinsche legioe nen tegenover den Afrikaanschen wervelstorm van Carthago in drie zware oorlogen Italië verdedigden en eindelijk de overwinning bevoch ten, was het weer niet Rome waar voor zij streden, maar Europa, dat de Grieksch-Romeinsche wereld om vatte. De volgende inbreuk op deze ba kermat der nieuwe menschelijke cul tuur kwam uit de beide ruimten van het Oosten. Een vreeselijke stroom van cultumiooze horden uit de bin nenlanden van Azië stortte zich tot diep in het hart ^an het tegenwoor dige Europeesche vasteland. In den slag op de Catalaunische velden stonden voor de qerste maal in een beslissenden strijd van onafzienbare beteekenis Rome.inen en Germanen gemeenschappelijk schouder aan schouder voor een cultuur, die, uit gegaan van de Grieken, via de Ro meinen thans ook de Germanen in haaf ban had getrokken. Europa was gegroeid. Uit Hellas en Rome ontstond het avondland en zijn verdediging was thans geduren de vele eeuwen vooral ook de taak der Germanen., Van dit Europa uit voltrok zich niet slechts de kolonisatie van ande re werelddeelen, maar ook een geestelijke, cultureele bevrucht.ing. Derhalve heeft ook niet Engeland' dit continent gecultiveerd, maar brokjes der Germaansche bevolking van ons continent zijn als Angelsaksen en Noormannen naar flat eiland getrok ken en hebben zijn ontwikkeling mogelijk gemaakt, Eveneens heeft Stockholm, 12 Dec. (D.N.B.) President Roosevelt heeft naar de Britsehe nieuwsdienst uit Washington meldt, Donderdag middag zijn handteekening ge plaatst onder de oorlogsverkla ringen aan Duitschland en Italië. Het Amerikaansche Huis van. Afgevaardigden heeft wets ontwerp goedgekeurd, waarbij toestemming gegeven wordt tot het uitzenden van Amerikaan sche expeditiecorpsen naar welk deel der wereld ook. Het is naar het Witte Huis doorgezonden om door den president te worden onderteekend. Het wetsontwerp verlengt den diensttijd van alle opgeroepen mannen en uitgeko zen recruten voor den tijd van den oorlog. niet Amerika Europa ontdekt, maar omgekeerd. En al datgene, wat Ame rika niet uit Europa heeft betrok ken, kan wel in de oogen van een verjoodscht mengras bewonderens waardig schijnen, maar Europa ziet daarin slechts een blijk van tierval in kunst en cultureele levenshou ding, het erfdeel van een Joodschen of vernegerden inslag in het bloed. Ik moet deze uiteenzettingen ge ven, want onze strijd gaat eveneens de belangen van ons eigen volk en land ver te boven: Duitschland strijdt thans ook niet voor zichzelf, maar voor ons geheele cqjitinent. Het is een gelukkig teeken, dat het in zicht hierin bij de meeste volken van Europa in hun onderbewustzijn zoo diep geworteld is, dat zij aan dezen strijd deelnemen, hetzij door openlijk stelling te kiezen, hetzij door een vloed van vrijwüligers. De Führer schetste nogmaals kort de ontwikkeling, die tot den strijd tegen de Sovjet-Unie leidde, waarbij hij betoogde: „Ieder jaar zal men ons met vermeerderde en voor al 'ook betere wapens daar v/inden, waar de beslissingen vallen". Als de publicisten in. onze demo cratische kranten thans verklargn, dat ik mij bij nauwkeuriger kennis van de kracht van den bolsjewisti- schen tegenstander nog wel eens zou hebben bedacht, alvorens tot den aanval over te gaan, dan miskennen zjj de situatie evenzeer" als mijn per soon. Ik heb geen oorlog gezocht, maar integendeel alles gedaan om hem te vermijden. Ik zou evenwel plicht vergeten en -gewetenloos han delen, als ik ondanks de wetenschap, dat de wapenen onvermijdelijk moesten spreken," zou verzuimen de eenigmogelijke consequentie daar uit te'trekken. Met het oog op den omvang van het gevaar,-die ons wel licht eerst thans in geheel zijn uitge strektheid bewust is geworden, kan ik God slechts danken, dat Hij mijn gee'st op het juiste oogenblik heeft verlicht en mij de kracht heeft gege ven om datgene te doen' wat moest worden gedaan. Daaraan danken niet slechts millioenen Duitsche sol daten hun leven, maar ook Europa zijn bestaan. Het lot heeft een reeks van volke ren bestemd om door het offer van hum-bloed d^zfen aanval te voorko- m^aJresp. hem op te vangen. Na ge wezen te hebben op den strijd van de Finnen, Slowaken, Hongaren, Roemenen, Italianen, Spanjaarden en Kroaten, vervolgde Hitier: „Als gevolg van dit veelbeteekenend in zicht zijn uit Noord- en West-Europa de vrijwilligers gekomen: Noren, Denen, ^Nederlanders, Vlamingen, Belgen enz., ja zelfs Franschen, die aan den strijd der verbonden mo gendheden van de as in den waar sten zin des woord het karakter van den Europeeschen kruistocht geven. Het oogenblik is nog niet aange broken om te spreken over het ont werp en de leiding van dezen veld tocht. Evenwel meen ik feed's thans in dezen geweldigsten'strijd van alle tijden, in enkele zinnen te mogen wijze op het bereikte". Hier bfacht de Führer nogmaals in korte woor den de belangrijkste data van den veldtocht in het Oosten in herinne ring. Op 1 December bedroeg het totale aantal Sovjet-Russische ge vangenen 3.806.865. Het aantal ver nietigde of buitgemaakte tanks be liep 21.391, dat der stokken geschut 32.541 en dat der vliegtuigen 17.322 Sedert het uitbreken van den strijd in het Oosten werden 2191 Britsehe vliegtuigen neergeschoten. De ma. rine bracht 4.170.611 ton tot zinken en de luchtmacht 2.346.180, dus 6)5 tt^gal 6)516.791 ton. 'it zijn nuchtere feiten en wel licht droge getallen. Maar achter deze getallen zijn de prestaties, of fers en ontberingen verborgen, staan de heldenmoed en de doodsverach ting van« millioenen der beste man nen van cns_ eigen volk en van de met ons verbonden naties". De Führer betoogde opnieuw, dat alle wapens en hun leiding het maxi mum hebben gegeven. Evenals vroe ger heeft ook--thans onze unieke in fanterie den zwaarsten last van den strijd verdragen. Verliescijfers. Hitier somde vervolgens de ver liezen op: van 22 Juni tot 1 Septem ber heeft het Duitsche leger verlo ren: 158.773 dooden, 563.082 gewon den en 31.191 vermisten, de lucht macht 3231 dooden, 8454 gewonden en 2028 vermisten, de marine 310 dooden, 232 gëwondeh en 115 ver misten. De Duitsche weermacht in totaal dus: 162.314 dooden, 571.767 gewonden en 33,334 vermisten. Aan dooden en gewonden dus iets meer dan het dubbele van het aantal in den slag aan de Somme tijdens den wereldoorlog, de vermisten iets min der dan de helft van het toenmalige getal. Laat imij thans daartegenover stel ling nemen tegenover die andere wereld', die haar vertegenwoordiger heeft in dfen man, die op tactvolle wij'ze, terwijl de volken en hun sol daten strijden in sneeuw en ijs, pleegt te babbelen bij het baard-' vuur en dus vooral over den man, die dé hoofdschuldige is aan dezen oorlog. Sprekende over de onderhandelin gen met Polen zeide. Hitler^ o.m.: „Toen in Augustus de houding van Polen, dank zij de waarborg van En geland in den vorm van een blanco volmacht, steeds stroever werd, zag de Duitsche regeering zich genoopt en wel voor de laatste maal een voorstel in te dienen, d'at'zij bereid wa's als basis te gebruiken voor on derhandelingen .met Polen". „Als een zoo onbelangrijke staat .ls Polen het kon wagen dergelijke voorstellen eenvoudig te neg'eeren, dan heeft inzage in d'e documenten van het ministerie van buitenland- sche zaken te Warschau de verkla ring daarvoor gegeven.. Een man was er", aldus Hitier, „die met dui- velsche gewetenloosheid geheel zijn invloed iii' het geding bracht om Polen in zijn verzet te stijven en iedere kans op, verzoening uit te schakelen» De rapporten, die die toenmalige Poolsche gezant te Washington, graaf Potocki aan zijn regeering te Warschau zond, zijn documenten, waaruit angstwekkend duidelijk 'blijkt in welke mate( een enkele man en de krachten, die' hem voortdre ven, beladen zijn met de verant woordelijkheid van den tweeden wereldoorlog. In de eerste plaats rijst de vraag, om welke redenen d'eze man tot zoo fanatieke vijandschap kon geraken tegenover een land, dat tot dusver in zijn gbheele geschiedenis noch aan Amerika noch aan hemzelf eenig leed. had berokkend Voor zoover het om, de houding van Duitschland jegens Amerika gaat, valt het vol gende te zeggen: 1. Duitschland is wellicht de eeni ge groote mogendheid, die noch in Noord- noch in Zuid-Amerika ooit een kolonie heeft bezeten of poli tieke activiteit heeft ontplooid, ten zij dan dbor de emigratie van vele millioenen Duitschers en hun mede werking, waaruit het Amerikaansche continent en vooral de V.S. slechts voordeel hebben getrokken. 2. Het Duitsche rijk heeft in de geheele geschiedenis van het ont staan der V.S. nooit een politiek af wijzende of zelfs vijandige houding aangenomen, maar wel met het bloed van vele zijner zonen mede- geholpen aan de verdediging van de V.S. 3. Het Duitsche Rijk heeft aan geen enkelen oorlog tegen de V.S. zelve deelgenomen, maar' wel werd het in 1917 door de V.S. den oorlog aangedaan. 4. Ook overigens bestaan er geen tegenstellingen tusschen het ArnerL «sus ■t. 6 Berlijn, 11 Dec. (D.N.B.)5' De nota, die door den Duitschen minister van buitenlandsche za ken vanmiddag aan den zaakge lastigde van de Ver. Staten is overhandigd, heeft den volgen den inhoud: „Nadat de regeering van °de Ver. Staten van" Amerika sedert het uit breken van den door de Engelsche oorlogsverklaring aan Duitschland op den 3en September 1939 opge drongen Europeeschen oorlog alle regelen der neutraliteit in steeds stijgende mate ten gunste van de tegenstanders yan Duitschland op de meest flagrante wijze heeft geschon den, zich voortdurend aan de zwaarste provocaties tegenover Duitschland heeft schuldig gemaakt, is zij tenslotte tot openlijke militaire aanvalshandelingen overgegaan. Den llen September heeft de pre sident der Ver. Staten'van Amerika openlijk verklaard, dat hij de Ame rikaansche vloot en luchtmacht be vel heeft gegeven op elk Duitsch oorlogsvaartuig zonder meer te schieten. In zijn rede van den 27en October van dit jaar heeft hij nog maals uitdrukkelijk bevestigd, dat dit bevel van kracht was. Overeen komstig dit, bevel hebben sedert be gin September van dit jaar Ameri kaansche oorlogsvaartuigen Duitsche reestrijdkrachten systematisch aan gevallen. Zoo hebben Amerikaansche torpedojagers, b.v. de „Greer", de „Ysskearney" en de „Ruben Ja mes" stelselmatig het vuur op Duit sche duikbooten geopend. De Ame rikaansche minister van marine, Knox, heeft zelfs bevestigd, dat Amerikaansche torpedojagers Duit sche duikbooten hebben aangeval len. Verder hebben de zeestrijd krachten der Ver. Staten van Ame rika op bevel van haar regeering Duitsche koopvaardijschepen op open zee in strijd met het volkenrecht als vijandelijke schepen behandeld en gekaapt. De Duitsche regeering stelt der halve vast: 5 Ofschoon zich Duitschland zijner zijds tegenover de Ver. Staten van Amerika gedurende den geheelen duur van -dezen oorlog streng heeft gehouden aan de regelen van het volkenrecht, is de regeering der Ver. Staten van Amerika van aan vankelijke schendingen der neutrali teit tot openlijke oorlogshandelingen tegen Duitschland overgegaan. Zij heeft daarmede practisch den oor logstoestand geschapen. De Duitsche regeering verbreekt daarom de diplomatische betrekkin gen met de Ver. Staten van Amerika en verklaart, dat onder deze door president Roosevelt veroorzaakte omstandigheden ook Duitschland van heden af zich als in staat van oorlog met de Ver. Staten van Ame- rika beschouwt". AAN HET WOESTIJNFRONT RAAST BE SLAG. In een geveehtspauze wordt een nieuw aangekomen kameraad op een Duitsch vliegveld als „Afrikaan" verkleed. (Atlantic-Holland) VOOR LENINGRAD. Een -bergjager uit de Oostmark neemt de Vijandelijke stellingen waar door gen verrekijker, .(Qrbis-Holland) kaansche en het Duitsche volk. De verscheidenheid van staatsvorm was altijd al aanwezig. Zij kan echter in het geheel niet als reden voor vijan delijkheden in het leven der volken worden genoemd, zoolang niet een staatsvorm er naar streeft buiten bet hem van nature aangewezen ge bied in te grijpen in andere gewes ten. Historische conflicten, Het is evenwel een feit, dat de •beid'e historische conflicten tusschen Duitschland en de V.S./ zij het ook geïnspireerd door dezelfde' kracht, uitsluitend ontketend werden door twee mannen uit de V.S., n.l. presi dent Wilson en Franklin Roosevelt De geschiedenis zelf heeft vonnis geveld over Wilson Zijn naam blijft verbonden aan een der gemeenste woordbreuken van alle tijden. De gevolgen van zijn woordbreuk wa ren ontbinding van het leven der vqlken, niet sléchts bij de z.g. over wonnenen, doch ook bij de overwin naars zelf. Wij- weten thans, dat ach ter Wilson een gezelschap belang hebbende financiers stond, die zich bedienden van dezen professor, die aan vallende ziekte leed om Ameri ka in den oorlog te storten, waarvan zij uitbreiding van zaken hoopten. Wat is nu de reden, dat er na zulke bittere ervaringen een presi dent der V.S. te vinden is, die het opnieuw zijn eenige taak acht oor logen te laten ontstaan en vooral de vijandschap .tegen Duitschland tot aan het uitbreken van een oorlog op te voeren? Om te beginnen, de persoonlijke kant: Ik begrijp maar al te goed, dat tusschen d'e levensopvatting en houding van president Roosevelt en mijzelf een eindeloos groote af stand bestaat. Toen de wereldoorlog kwam, had Roosevelt op een post in d'e Sphadüw aan Wilson dezen oor log meebeleefd in het kamp der ver dieners. Als gewoon soldaat heb ik mijn best gedaan om in deze vier jaar tegenover den vijand mijn plicht te doen en ik keerde natuur lijk even arm uit d-en oorlog terug, als ik hem in den herfst van 1914 in gegaan was. Toen de heer Roosevelt de loopbaan koos van een politicus met normale ervaring in zaken, een economische basis en protectie dank zij afkomst, streed ik als naamlooze onbekende voor de wedergeboorte van een volk, döï het zwaarste on recht in zijn geheele geschiedenis had ondergaan. De krachten, die den heer Roose velt droegen, waren de krachten, die ik op grond van het lot van mijn volk en van mijn heiligste innerlijke overtuiging bestreed. In nauwelijks vijf jaar waren in Duitschland onder nat.-soc. leiding de economische problemen opgelost en de werkloosheid opgeheven. In dezelfde periode heeft 4 president Roosevelt de staatsschulden van zijn land op de ontzaglijkste wijze ver hoogd, den dollar gedevalueerd, het bedrijfsleven nog meer ondermijnd en het aantal werkloozen. op peil gehouden. Dit valt echter niet te verwonde ren, als men bedenkt, dat de gees ten, die deze man heeft opgeroepen, tot zijn ondersteuning of juister, die hem hadden geroepen, behooren tot de elementen, die als Joden slechts belang kunnen hebben bij ondermij ning etf nooit bij orde. De wetge ving van den man van de New Deal* was verkeerd. Roosevelt had derhal ve afleiding noodig op het gebied der buitenlandsche politiek. Hij werd daarin versterkt door den kring van Joden uit zijn omgeving. Zoo begint dan de invloed van den Amerikaanschen president in toenemende mate de strekking te krijgen tot het teweegbrengen van conflicten of versterken van bestaan de geschillen. In ieder gaval poogt hij te beletten, dat conflicten een vreedzame oplossing vinden. Bijzonder uitdagend wordt zijn optreden in dezen zin tegen het Duitsche rijk. Van 1937 af kwam er een aantal redevoeringen, waarin deze man stelselmatig begint het Amerikaansche publiek tegen Duitschland op te hitsen. Hij dreigt met invoering van een soort quaran taine tegen de z.g. autoritaire staten. Bij de uitvoering van deze politiek van haat en ophitsing, die president Roosevelt nu voortdurend opvoert, roept hij den Amerikaanschen ambas sadeur uit Berlijn naar Washington om rapport uit te brengen. Sindsdien zijn de beide staten nog slechts door zaakgelastigden vertegenwoordigd. In November 1938 begint hij stelsel matig en opzettelijk iedere kans op een politiek van verzoening in Euro pa te saboteeren. Hij dreigt eiken staat, die bereid is een politiek van Vreedzaam overleg te voeren, met blokkeering van de mogelijkheid tot het sluiten van leeningen, economi sche vergeldingsmaatregelen, opzeg ging van leeningen, enz. Zie vervolg pag. 2.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1