DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I I Duitsche troepen breken vijandelijke aanvallen. De wapenverordening. Zware straffen op overtreding. De strijd aan het Zuidzeefront. TIENJARIG BESTAAN DER N.S.B. TE UTRECHT HERDACHT. Verbetering. Méér boter, méér kaas, maar minder vleesch. Extra boter met Kerstmis. Nog eenmaal thee. Mei Duitschland voor een vrij Nederland! Pagina 6. voor ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 295. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Kijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, to.. postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Maandag 15 December 1941 Bmtschland strijdt voor Europa Leningrad en Sebastopol beschoten. Duitsch legerbericht. Het Duitsche legerbericht van 13 Dec. luidt als volgt: Aan het O. front zijn plaatse lijke aanvallen van den vijand af geslagen. Het luchtwapen heeft- met goed effect troepenconcen traties en spoorwegdoelen in de Donetzbocht bestreden aan den Beneden-Don en aan, het Noorde lijk front. Het' bombardeerde ver der luchtsteunpunten der Sow jets ten Z.O. van het Ladogameer en deed in den afgeloopen nacl^t aan vallen op militaire doelen in Mos kou. In den nacht van 12 op 13 Dec. zijn haveninstallaties aan de O. en Z.W.-kust van Engeland door ge vechtsvliegers met bommen be stookt. Het zwaartepunt der in N. Afri ka nog in vollen gang zijnde ge vechten is verplaatst naar de streek ten W. van Tobroek, zon der dat het den tegenstander zou zijn gelukt beslissende resultaten te bereiken. Bardia en Solloem bieden met groote hardnekkigheid tegenstand tegen den toenemen- den druk van den tegenstander. Gedekt door laaghangende wol ken, hebben afzonderlijk vliegen de toestellen bommen geworpen op eenige plaatsen in het Neder- landsch-Duitsche grensgebied, wel ke een gering aantal slachtoffers onder de burgerbevolking maak ten. Bij deze en zonder effect ge bleven nachtelijke aanvallen op de bezette W. gebieden verloor het Britsche luchtwapen twee bommenwerpers Het Duitsche legerbericht van 14 Dec. luidt als volgt: "Aan het O. front heeft de ar tillerie van het Duitsche leger vijandelijke schepen in de haven van Sebastopol en voor den oorlog belangrijke doelen te Leningrad met goed gevolg beschoten. Voor het overige bleven de gevechts handelingen beperkt tot het af weren van vijandelijke aanvallen. De luchtmacht bracht den vijand zware verliezen aan menschen en oorlogsmateriaal toe bij aanvallen op transporten, garnizoenen, co lonnes en barakkenkampen. In de Engelsche wateren is, bij den toegang tot het kanaal van Bristol, een vijandelijke torpedo- bootjager door bomtreffers zoo ernstig beschadigd, dat hij verlo ren geacht kan worden. In den af geloopen nacht heeft de lucht macht met succes militaire doe len aan de O. kust van Engeland gebombardeerd. Bij pogingen om over het Ka naal het bezette gebied binnen te vliegen, verloor de vijand 7 vlieg tuigen; In het gebied ten W. van To broek in Noord-Afrika hebben de DuitschItaliaansche troepen ge concentreerde BrBitsche aanvallen afgeslagen en verscheidene batte rijen, alsmede 11 panserwagens vernield. Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers brachten vij andelijken gemotoriseerden co lonnes groote verliezen toe. Jachtvliegtuigen der spilmogend- heden^schoten bij luchtgevechten 15 vliegtuigen neer, zonder zelf verliezen te lijden. Voorts hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen vlieg velden, ravitailleeringskampen, pantser- en autocolonnes bij To broek met goed gevolg gebom bardeerd. De bolsjewistische luchtmacht heeft van 6 tot 12 December in het geheel 125 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 88 in luchtge vechten en 32 door luchtdoelge schut neergeschoten, de rest werd op den grond vernietigd. In de zelfde periode gingen aan het Oostelijk front 7 Duitsche vlieg tuigen verloren." Steeds weer moet geconstateerd worden, dat niet het noodigë begrip bestaat van den omvang van het wapenverbod en de ernstige gevol gen van een overtreding daarvan. Alle met het bezit van wapens ver band houdende problemen zijn on dubbelzinnig en tot ^n bijzonderhe den geregeld in de verordening van den rijkscommissaris' 1939/41 (wa penverordening). Wapens in- den zin van dezë verordening zijn: 1. Vuurwapens, waarmede 'gelijk staan wapens, die bestemd zijn tot het verspreiden van giftige, verstik kende of weerloos makende midde len. 2. Houw- en steekwapens, d.w.z. wapens, die naar hun aard er toe bestemd zijn door houwen, stooten of steken verwondingen toe te brengen. Onder de wapenregeling vallen dus niet slechts, zooals vaak wordt aangenomen, vuurwapenen van alle soorten en munitie, springstoffen en ontploffingsmiddelen, maar ook overige wapens, zooals dolken, kam- peermessen, ploertendooders, boks beugels, gummistokken en ieder an der voorwerp, van anderen verkre gen of zelfs vervaardigd, dat be stemd is tot het toebrengen van ver wondingen. Niet alleen voor vuurwapens of toebehooren, maar ook voor de ge noemde andere wapens is volgens de wapenverordening verwerving, be zit of bij zich dragen van een uit drukkelijke goedkeuring der be voegde instantie afhankelijk. Door overtreding van deze voor schriften stelt men zich volgens par. 2 der verordening no. 138/41 bloot aan de zwaarste straffen. Van de ge troffen regeling is niemand uitge zonderd. Wie om eenigerlei reden toch nog gelooft zich niets te be hoeven aan te trekken van de be staande ondubbelzinnige bepalingen, moet zichzelf de strenge en zware consequenties verwijten. Vliegvelden -op Burma en Malakka aangevallen. Tokio, 14 Dec. (Domei.) De afdee- ling leger van het keizerlijke hoofd kwartier deelt mede, dat sterke for maties Japansche vliegtuigen aan vallen hebben gedaan op vliegvelden in Burma en op Malakka. Er werden aanvallen gedaan op Penang en het vliegveld Victoria in Burma. |n weerwil van het hevige afweervuur werden troepenconcentraties be stookt. Vier kleine gevechtsvliegtui gen, die op den grond stonden, ge raakten in brand. Twee transport schepen werden tot zinken gebracht, een derde zwaar beschadigd. Andere vliegtuigen bestookten de installa ties op het vliegveld Mergoei in het Z. vanBurma, waar benzinetanks in brand raakten. De vijandelijke vliegtuigen vluchtten. Op het vlieg veld Kwantan op Malakka werd een groote bommenwerper vernield. De Japanners verloren tijdens hun aan vallen drie vliegtuigen. De luchtgevechten boven Malakka. Tokio, 13 Dec. (D.N.B.) In den strijd om Malakka zijn de voornaam ste luchtstrijdkrachten van de Brit ten in het Verre Oosten intusschen vernield en de luchtheerschappij van Japan boven het gebied van Malak ka is gevestigd. Tot nu toe zijn 129 Britsche vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. Vérder is een vijandelijk transportschip tot zinken gebracht alsmede twee ka- nonneerbooten, zijn 4 transportsche pen zwaar beschadigd, en 100 vijan delijke vrachtauto's vernield. De Ja pansche verliezen bedragen 17 vlieg tuigen. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat de Japansche landings troepen in Z.-Malakka krachtigen vijandelijken tegenstand hebben ge broken en diep in de vijandelijke stellingen zijn doorgedrongen. Hier bij werd een Britsche gepantserde divisie vernietigd. Twintig tanks, 16 pantserwagens en 60 gepantserde auto's werden buitgemaakt. De Nitsji-Nitsji schrijft, dat de vijandelijke verliezen aan oorlogs schepen reeds tenminste 350.000 ton bedragen. De Amrikaansche vloot verloor 6 schepen, n.l. 3 groote slag schepen, een vliegkampschip, èutn duikboot en een klein vaartuig. Drie andere groote slagschepen, 4 krui sers, een jager, een duikboot en een klein vaartuig zijn zeer zwaar be schadigd. Vernielde en beschadigde schepen hebben tezamen een water verplaatsing van 270.000 ton. De En- gelschen verloren 2 groote slagsche pen, een jager' en een klein schip, ter.wijl een ander klein schip ernstig beschadigd is, alles tezamen 80.000 ton. Japansche versterkingen geland. Tokio, 14 Dec. (Domei.) De och tendeditie van het blad Asahi pu bliceert groot opgemaakt een tele gram uit Sjanghai, dat groote Ja pansche versterkingen uitgerust met gemechaniseerde strijdmiddelen erin geslaagd zijn tè landen op verschil lende punten van het schiereiland Malakka als voorbereiding voor een vastberaden aanval te land op Sin gapore. Inmiddels bombardeeren Ja- De N, S. B. de eenige toegelaten beweging. (Van onzen eigen verslaggever.) Duizenden waren naar Utrecht gekomen, om in de oude bisschopstad, waar de N.S.B. voor tien jaar werd opgericht, het tweede lustrum te vieren. Aan den vooravond was een 70-tal journalisten de gast van afdeeling Perszaken der N.S.B. In de Dietsche Taveerne werd hen een diner aan geboden, waaraan Max Blokzijl pre sideerde, die voor een gemoedelij ken toon zorg droeg. Na afloop van den> maaltijd bood de heer Ooster- baan den journalisten het pas-ver schenen boekwerk „Volk en Vader land" aan, waarna men zich voor een gezellig samenzijn in de Raads- kelder veneenigde. Om tien uur werd deze bijeenkomst door den leider der N.S.B., den heer Mussert be zocht, die zich in gesprek begaf met verschillende groepen journalisten. Het défilé. Zbndagmiddag om een uur defi leerden de. onderdeelen van de. W A., den Jeugdstorm en de S.S. voor der, leider op de Maliebaan, die voor dit^ doel op een podium tegenover het N.S.B.-huis had plaats genomen. On danks de druilende regen had zich reeds een uur tevoren een groote menigte aan de Maliebaan opgesteld, die af en toe de N.S.B.-strijdliederen deed hooren. Strand defileerden de verschillende groepen onder de tonen van verschillende muziekcorpsen. Zoowel de leider, als de menigte bracht bij het passeeren van de vaandiels, de N.S.B.-groet. Na afloop van het défilé, dat een ordelijk verloop had, begaf Mussert zich naar het N.S.B.-huis, waar hij op het balcon verscheen en door de menigte luide werd toegejuicht. De herdenkingsbijeenkomst- Om twee uur werd in de groote hal van die Groenten- en vruchten veiling de herdenkingsbijeenkomst gehouden, die diöor een 7000 perso nen werd bijgewoond. Impcneerenö was de groote halfronde witte 'ach tergrond, met in het midden het N.S.B.-inisigne en in de hoeken de N.S.B.- en -princevlag. Achter in de zaal liet een orkest zich vanaf een balcon hooren. Toen. de Rijkscom missaris. Dr. Seyss-Inquart, met de vertegenwoordigers d'er D.S.D.A.P., den Omerbefehlsleiter, Friederichs, de general coinmmissarissen en ver tegenwoordigers van weermacht en partij de zaal betrad, werden zij, ter wijl de zaal in een zee van licht baadde, met luide houzee's begroet. Dit was nog in sterkere mate het ge val, toen na hen de heeren Mussert en Van Geelkerken naar voren schreden. Staande zongen hiema cle aanwe zigen eenige strijdliederen, waarna de menigte werd toegesproken door den heer Van' Geelkerken, die Mus sert schetste als den man, die naar voren moest komen. Met groote eerbied werd het afle zen van de namen van hen die in de Mei- en de teireurdagen en aan het Oostfront vielen aangehoord. Op elke naam volgde een krachtig pre sent van de aanwezige familieleden, den Führer te berichten, dat de N.S. Voor de verslagen van de redevoe ringen verwijzen wij naar elders in dit nummer. Oberbefehlsleiter Friederichs bracht hierna die groet van de Duit sche partij over. Het woord was hierop aan dr. Seyss-Inquart, die met luide Houzee's en applaus werd begroet. Ten dr. Seyss-Inquart mededeelde, dat voortaan de N.S.B. in Nederland de eenig-toegelaten politieke be weging was, barstte minuten-lang de hoera's los. Nadat de menigte weer een paar strijdliederen had gezongen, trad de leider der N.S.B. naar voren. Met langdurige Hoezee's begroet. Onder groote instemming der menigte deel de de heer Mussert mede, dat hij den Rijkscommissaris verzocht had des Führer te berichten, dat de N.S. B., in het bewustzijn van hetgeen zij den leider aller Germanen ver schuldigd was, haar lot verbonden wensehte te weten aan- dat van het Duitsche Rijk. Het is onze roeping te zorgen, dat ons volk door het wereld gebeuren niet wordt verpletterd, maar in de wereld van morgen een eereplaats inneemt, om den arbeid te verrichten, die het te verrichten heeft'. Scherp schetste spr. de twee machten, die thans in de wereld tegenover elkander staan en met overtuiging riep hij uit: wij weten, wie zullen winnen. Hierop volgde een langdurig ap plaus. Spr. verzekerde, dat dfe Füh rer er zich zeer over had verheugd, te hebben vernomen, dat de N.S.B. zich op leven en dood verbonden weet met alle Germaansche volke ren. Hij wil ons volk de gelegenheid geven, om als een vrij nationalis tisch, Germaansch volk zijn plaats in het nieuwe Europa in te nemen en aandeel te hebben in de wording van het nieuwe Europa, (Hoera's en plaus.) Toen Mussert de punten ontwik kelde, waarin hij aangaf, hoe hij de toekomst ziet, gevoelde men, dat hier iemand aan het woord was, die overtuigd was van hetgeen hij be toogde. Met klem wees hij op de verpliohtingen, die thans op de N.S. B.-ers rust, nu de N.S.B. verklaard is tot dfe eenige toegelaten politieke beweging in Nederland. „Wij moe ten bewijzen", aldus spr, „dat wij uit God en niet uit den duivel zijn, dat wij het goede willen bevorderen en het kwade willen bestrijden". Door seconden-lange toejuichingen en hoera's toonden de aanwezigen hun verknochtheid aan den leider. Na het zingen van het Deutsch- land-lied en het Horst Wessellied werd de bijeenkomst gesloten met het 6de couplet van het Wilhelmus. Hiermede was een historische dag in de geschiedenis van ons Vader- JaM beëindigd, In den vertaalden tekst van de redevoering van Hitier staat in de passage, waarin, de Führer mede- deeling doet van de geleden ver liezen, dat deze verliezen geleden zijn in het tijdvak 22 Juni tot 1 September. Dit moet zijn, 22 Juni tot 1 December. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. pansche vliegtuigen hevig de mili taire doelen van Singapore, met in begrip van het beroemde- grootste droogdok ter wereld. Het Britsche opperbevel te Singapore zou drin gend verzochthebben om verster kingen uit Nederlandsch-Indië, voor al om vliegtuigen en tanks. Amerikaansche duikboot tot ■zinken gebracht. Tokio, 14 Dec. (D.N.B.) Het Ja pansche hoofdkwartier meldt, dat in de Philippijnsche wateren een Ame rikaansche duikboot door een Ja- panschen torpedojager tot zinken is gebracht. Bij- de luchtaanvallen, gis teren gedaan op verschillende vlieg velden op de Phiiippijnen, waaron der Nichols, zijn 43 vijandelijke toe stellen op den grond vernield. Een vliegtuig, dat opsteeg om den strijd aan te binden, werd neergeschoten. Overgave van Hongkong geëischt. Nanking, 13 Dec. (D.N.B.) De woordvoerder van het Japansche le ger heeft medegedeeld, dat na de innming van Kauloen, van waaruit het eiland Hongkong gemakkelijk door een bombardement kan worden vernield, de commandant der tegen Hongkong opereerende troepen ge sommeerd heeft tot overgave van Hongkong, om verder bloedvergie ten te vermijden. Hij wees er in zijn sommatie op, dat het eiland Hong kong thans aan het Japansche leger is prijsgegeven en binnen het bereik van het Japansche geschut rligt. In dien dat in actie zou komen, zouden vooral onder des onschuldige Chi- neësche bevolking de verliezen groot zijn. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat 'de verovering van Hong kong, indien aan deze sommatie geen gevolg zou worden gegeven, slechts een kwestie van tijd zou zijn. Alle verbindingswegen tussehen Tsjoeng- king en de rest van de wereld loo- pen over Hongkong. Do mei meldt uit Kanton, dat de gouverneur- gene raal van Hongkong de Ja pansche sommatie tot over' gave van de hand heeft ge wézen. Algemeiene aanval op Hong kong begonnen. Sjanghai, 14 Dec. (D.N.B.) De Japansche troepen, gesteund door formaties van het luchtwapen, zijn vanochtend den algemeenen aan val op het eiland Hongkong be gonnen, naar uit Kauloen wordt gemeld. Gevechten in het Noorden van Thailand. Tokio, 13 Dec. (D.N.B.) Naar de Nitsji-Nitsji uit Bangkok meldt, heb ben de Thailandsche strijdkrachten Britsche troepen en troepen van Tsjoengking, die bij Tsjengmai over de Thailandsche Noordgrens tracht ten te komen, teruggeslagen. Sedert Vrijdagmiddag wordt er slag gele verd. Britsche en Chineesche troepen trokken in Noordelijke richting te rug. Amerikaansch expeditiecorps naar de Phiiippijnen? Tokio, 14 Dec. (D.N.B.) Naar Do mei meldt, heeft de Amerikaansche hooge commissaris op de Phiiippij nen per radio verzocht, onverwijld een Amerikaansch expeditiecorps naar de Phiiippijnen te sturen. MUSSEKT BIJ HITLER. Berlijn, 13 December (D.N.B.) De leider der Nat. Soc. Beweging in Nederland, ir. A. A. Mussert, heeft deelgenomen aan de laatste zitting van den Rijksdag. Op 12 December is hij, tezamen met den rijkseommis-< saris voor de bezette Nederlandsche gebied rijkscommissaris Seyss In- quart en commissaris generaal Schmidt door den Führer ontvangen in tegenwoordigheid van den rijks minister en chef der rijkskanselarij, dr. Lammers en van den leider der partijkanselarij, rijksleider Bor- VERDUISTER GOED! ZON 15 Dec. onder: 17.25 16 Dec. op: 9.45 MAAN 15 De-c. op: 5.23 onder: 15.48 18 Dec. Nieuwe Maan. EXTRA BRANDSTOFFEN VOOR GROOTE GEZINNEN. De Leider van den Distributie- dienst, Krixig Alkmaar^ maakt be kend, dat gezinnen, die door uit breiding tot de categorie „groote ge zinnen" (7 of meer personen) zijn gaan behooren, alsnog voor extra brandstoffenbonnen in aanmerking kunnen komen. Hoofden van groote gezinnen die nen zich hiervoor te vervoegen bij de Afdeeling Brandstoffen van den Distributiedienst, Oudegracht 168. De distributie-stamkaarten van alle tot het gezin behoorende perso nen moeten worden overgelegd. De Leider voornoemd, H, BAKKER. 's-Gravenhage, 13 Dec. Ter gelegenheid van de Kerstdagen zal een extra rantsoen boter be schikbaar worden gesteld van 250 gram per persoon. De bon waarop deze boter zal kunnen worden verkregen zal nader worden bekend gemaakt en een geldigheidsuur hebben van 22 December t/m. 31. Januari 1942. Doordat men zich eenige maanden geleden, in verband met de minder gunstige vooruitzichten ten aanzien van de -veevoederpositiie gedwongen had gezien door middel van ver lenging van den termijn, waarvoor de bonnen -geldig zijn, het boter- rantsoen van 2-00 gram per persoon per week op 184 gram terug te brengen is de boterpositie thans zoo danig, dat het mogelijk is, het rant soen weer tot het oude peil te ver- hoogen. Men heeft dit verkregen, door met ingang van 28 December a.s. de geldigheidsduur van de bon nen der boter- en vetkaarten, waar van nu gelijktijdig twee bonnen elk gedurende 19'dagen recht geven op het koopen van 25'0 gram boter, te verkorten, zoodat het oude rantsoen van in totaal 200 gram boter per persoon per week wed-er zal zijn hersteld'. Van 28 December af zul len dus, evenals voor eenige maan den, twee bonnen van de boter- en vetkaar-ten tezamen voor den d-uur van 17 of 18 dagen worden geldig verklaard. Tegenover het herstel van het oude rantsoen boter staat echter met ingang van 5 Januari 1942 een verlaging van de wekeldjksch te verkrijgen hoe-veelheid vleesch per persoon. Van genoemden datum af wordt deze hoeveelheid gebracht van drie rantsoenen op 2 'A rantsoen per week; dit wil dus zeggen, dat van dien datum af, wekelijks in plaats van 300 gram vleesch, 250 gram vleesch, been inbegrepen, per persoon verkrijgbaar zal zijn. Aan den andererf kant is het ksasrantsoen met ingang van 28 December verhoogd ter compensa tie van 'heit verminderde vleesch- rantsoen. Van dien datum af zal het wekelijksche rantsoen niet meer 100 gram,' doch 125 gram bedragen. Men zal -dan dus in- staat zijn om zich met de bonnen van vier weken een stuk kaas van een pond, aan te schaffen. Daar de verlaging van het vl-eeschrant-soen eerst 5 Januari in gaat, komt deze regeling dus eigen lijk neer op een verstrekking van een extra rantsoen kaas met oude jaar. VLEESCH. De nader aan telwijzen met A gemerkte vleeschbonnen van- de nieuw uitgereikte bonkaart zullen elk recht geven op het koopen van een rantsoen vleesch of vleeschwa- ren en de met B gemerkte bonnen elk op een kwart rantsoen vleesch of vleeschwaren. De nieuwe bon kaarten, welke aan' de verbruikers, -die niet tot e-erige bijzonder© cate gorie behooren, zijn verstrekt, be vatten van eik nummer twee met A gemerkte bonnen en twee met B gemerkte bonnen v.oor vleesch of vlees chwaren. Een rantsoen vleesch blijft be dragen 100 gr. rund-, varkens- of sehapenvleesch dan wel 150 gr. paardenvleesch, gewicht van been inbegrepen. Ook een rantsoen vleeschwaren ^Lijft bedragen 75 gr. geir-ookt of gekookt vleesch of gerookte worst, 100 gram gekookte worst, 125 gr. leverartikelen of ton genworst dan wel 150 gr. bloed worst of zult. Tot nu toe werden drie 'van de hiervoor genoemde rantsoenen van vleesch of vleesch waren per week. beschikbaar ge steld, na 5 Januarj a.s. zal dit aanta-l rantsoenen voor iedere week 2)4 bedragen. THEE. Op den met ,,168" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" wordt 40 gram thee verkrijgbaar gesteld. De aflevering van deze thee aan het publiek zal plaats vinden iin den loop van de maanden Januari en Februari a.s. Het publiek dient dezen bon op Maandag 15 Decem ber, Dinsdag 16 December of Woensdag 17 December a.s. bij den winkelier' in te leveren. De winke lier is verplicht hiervoor desge vraagd een ontvangstbewijs af tè geven. De aflevering van de the? aan het publiek zal in verband met de technische moeilijkheden, welke deze distributie met zich brengt, eerst plaats vinden met in-gang van een nader te bepalen, door middel van de pers bekend te maken da tum in Januari. Het is voor een goed verloop van de distributie noodzakelijk, voors hands de aflevering van thee1 ge heel stop te zetten. Tot nader aan kondiging is derhalve elke afleve ring van thee, dus niet alleen afle-- veri-ng aan het publiek, doch ook aflevering door handelaren aan handelaren- verboden. Ook op de door de distributiekantoren aan detaillisten en -grossiers uiti te rei ken toewijzingen mag derhalve ter zake een nadere officieele bekend making zal zijn gepubliceerd-, geen thee worden afgeleverd. Voor de nadere voorschriften, waaraan de handel'zich bij deze distributie dient te houden, wordt verwezen naar de desbetreffende in de bladen op te nemen -officieele publicatie. In verband! met het beschikbaar stellen van thee op de bovenom schreven wijze zal de eerstvolgende bon .voor 250 gram koffies-urrogaat niet worden aangewezen voor een tijdvak van vier weken, doch voor een tijdvak van acht weken. Gedu rende het tijdvak van 28 December tot en met 21 Februari a.s .zal een nader aan te wijzen bon van de bon kaart algemeen recht geven op het koopen van 250 gram koffiesurro- gaat. Men zal derhalve met dit kof- fiesurrogaatrantsoen twee maal zoo lan-g toe moeten komen als ge woonlijk. PEULVRUCHTEN. Bonnen inleveren. 's-Gravenhage, 13 Dec. De secre taris-generaal van het departement van landbouw en visseherij maakt bekend, dat een aanvang zal wor den gemaakt met de distributie van peulvruchten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze distributie geheel los staat van de verstrekking van peulvruchten op den haver- moutbon. Een nader aan te wijzen bon van de bonkaart algemeen zal geduren de de distributiepeniode van 28 De cember tot en met 24 Januari a,s. re-cht geven op 25-0 gram peulvruch ten. Ten einde den winkelier in staat te stellen zich tijdig te bevoor raden, wordt thans reeds een z.g. „bestelbon" aangewezen en wel bon 169 van de bon-kaart a-lge-meen. Het publiek dient dezen bon 169 reeds -op Maandag 15 December, Dinsdag 16 December of Woensdag 17 De cember a.s. bij den winkelier in te leveren. De winkelier is verplicht hiervoor desgevraagd een ont vangstbewijs af te geven. De afle vering der peulvruchten door den wi-nke'lier aan het publiek mag eerst geschieden, nfed-at t. z. t. de voor koopen en afleveren der peul vruchten aan te wijzen bon zal zijn ■bekend gemaakt. Met dezen bon moeten de consumenten zich dan vervoe-gen bij denzelfden winkelier, bij wien zij bon. 169 hebben inge leverd. Voor de voorschriften, waaraan de handel zich bij deze distributie -dient te houden, wordt verwezen naar -de desbetreffende in de bladen op te nemen officieele publicatie. VERKOOP VAN VLEESCH EN VLEESCHWAREN VOOR DE FEESTDAGEN. 's-Gravenhage, 13 Dec. Met het oog op de komende feest dagen heeft de Nederlandsche vee houderij-centrale' vergunning ver gunning verleend tot het verkoopen en het afleveren van vleasch, vleeschwaren en gerechten, waarin vleesch en/of vleeschwaren zijn verwerkt, aan uiteindelijke verbrui kers op de -dagen Maandag 22 De cember, Dinsdag 23 December, Maandag 29 Decembsr en Dinsdag 3-0 December 1941. Het bovenstaan-de geldt niet ten aanzien van dé bepaling, dat op Dinsdag in restaurants en dergelij- ken geen gerechten mogen worden bereid of verstrekt m-et vleesch of vleeschwaren, dan wel gerechten, waarin dege artikelen ziin srerwierikt.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1