DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i Duitschtand strijdt voor Europa Bolsjewistische aanvallen aan liet O.-front afgeslagen. DE STRIJD IN DE STILLE ZUIDZEE. japansche landing op Brïtsch-Borneo. Met Huitschland voor een vrif Nederland! Driemogendhedencon- ferentie te Berlijn. De strijd in N.-Afrika. DISTRIBUTIE-NIEUWS. 1 143ste Jaargang No. 296. MAARSCHE COURA Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, (iT1 postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Ad erna, Alkmaar. Dinsdag 16 December 1941 Dujtsch legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 15 Dec. (DNB). Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: In het Oosten werden op ver schillende plaatsen van het front vijandelijke adnvallen, onder zwa re verliezen voor den vijand af geslagen. De luchtmacht bestreed met succes concentraties van den vijand in de Bocht van de Donetz alsmede spoorlijnen tusschen Don en Donetz. Sterke strijdkrachten van gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers brachten onder bescherming van jagers vernieti gende slagen toe aan pantsertroe pen en aanvallende colonnes van de bolsjewieken in den Centralen sector van het front. De vijand leed hier bijzonder gevoelige verliezen aan zware wapens en rollend .ma teriaal. Ook in den sector van Woltsjof alsmede aan de vMoer- manskspoorlijn hadden aanvallen van de luchtmacht succes. Duitsche marinevaartuigen be schadigden in de Egeische zee met dieptebommen een Britsche duik boot, die als verloren kan worden beschouwd. In N.-Afrika werden nieuwe Britsche aühvallen afgeslagen. Duitsche en Italiaansche formaties duikbommenwerpers plaatsen vol treffers van zwaar kaljber op vij andelijke colonnes en geschut- stellingen te Zuidwesten vafi To- broek. Op een vliegtuigbasis ge raakten opslagplaatsen van brand stof in brand door de uitwerking van bommen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen. Artillerie der Duitsche marine schoot aan de kust van den Atlantischen Oceaan twee Britsche gevechtsvliegtuigen omlaag. De strijd op Malakka. Sjangüai, 15 Dec. (DNB). Zwafre gevechten worden op het oogenblik geleverd in het Kedangebied aan de W.-kust van het schiereiland Malak ka, zoo wordt uit Singapore gemeld. In Japansche militaire kringen al hier wordt dit bericht uitgelegd als een bewijs, dat de Japansche troe pen, die in het begin van de vorige week op verschillende plaatsen van de O.-kust waren geland, geslaagd zijn een doorbraak tot de W.-kust tot stand te brengen, zoodat de Straits Settlements thans zijn afge sloten. Steuntpunt op Westkust van Malakka bezet. Tokio, 15 Dec. (DNB). Het keizer lijke hoofdkwartier van het leger maakt bekend, dat de op Malakka gelande Japansche troepen in snel len opmarsch een uiterst belangrijk steunpunt aan de W.-kust van Britsch-Malakka bezet hebben. In het uiterste Zuiden van Stockholm, 15 Dec. (DNB). De Britsche nieuwsdienst bevestigt dat het den Japanners thans is gelukt tot het uiterste Z. van het Maleische schiereiland door te dringen. De nieuwsdienst onderstreept de hevig heid van den strijd welke in het N. W. van het schiereiland en ook tegenover Penang woedt. Trekken de Britsche strijd krachten op Singapore terug? Lissabon, 16 Dec. (ANP). De Brit sche berichtendienst citeert eeii be richt van Malakka, waarin wordt toegegeven, „dat het wellicht met het oog op gebrek aan vliegtuigen raadzaam kan zijn, onze strijdkrach ten op Singapore terug te trekken, waar wij een beleg zouden kunnen doorstaan tot door anderen verster kingen, vooral vliegtuigen worden aangevoerd". Men kan zeggen, aldus vervolgt de Britsche berichtendienst, dat het initiatief in Japansche handen schijnt te zijn, doch dat de geallieerden trachten een tegenwicht tegen de vijndelijke meerderheid in de lucht te verkrijgen, hetgeen na tuurlijk tijd vraa'g.. De strijd om Hongkong. Tokio, 15 Dec. (DNB). De berich ten uit Kauloen, melden dat de de fensiestellingen van Hongkong als gevolg van den intensieven aanval door de Japasche artillerie en lucht macht, wier bombardementen den geheelen dag voortduurden, snel be zwijken. De Japansche artillerie opende om 10.20 uur het vuur op de forten en bracht deze in enkele uren tot zwij gen. Daarop richtte zij het vuur op andere militaire doelen in het O. van Hongkong, terwijl Japansche ge vechtsvliegtuigen het bombardement op en de beschieting van militaire doelen, die om acht uur waren be gonnen, den geheelen dag voortzet ten. Tokio, '15 Dec. (D.N.B.) Domei meldt uit Kauloen, dat het Hong- kongfort Mosingling door krachtig artillerievuur is verwoest. Ook aan tal van militaire installaties op het oostpunt van het eiland zijn door de artillerie zeer zware verwoestin gen aangericht. De strijd op de Philippijnen. Shanghai, 15 DeG: (Domei). Een radiobericht van Manilla dat hier is opgevangen meldt, dat de Japansche vliegtuigen onophoudelijk het vlieg veld Nichols hebben gebombardeerd vanaf hedenmiddag 12 uur. Sedert hedenochtend is het Jpansche offen sief op de Philippijnen beperkt ge bleven tot luchtaanvallen. Mededeeling van generaal Mac Arthur. Sjanghai, 15 Dec. (D.N.B.) De op perbevelhebber van de Amerikaan- sche strijdkrachten in het Verre Oosten, generaal Mac Arthur, heeft, naar radio Manilla meldt, in zijn eerste weekbericht meegedeeld, dat de Japansche luchtstrijdkrachten 14 aanvallen op de Philippijnen heb ben ondernomen. Op het oogenblik, zoo deeldl hij verder mede, vinden- zware gevechten plaats, in den N. sector van Luzon tussgh'en Japan sche en Amerikaansche strijdkrach ten.' De aanwezige luchtmacht practisch vernietigd. Tokio, 15 Dec. (D.N.B.) In tcttaal zouden bij de Japansche actie tegen de Philippijnen tot dusver 279 Ame rikaansche vliegtuigen neergescho- ten^of op den grond vernield zijn, zco'meldt Tokio Nitsji Nitsji op grond van opgaven van militaire deskündigen. Daar er volgens de opgaven van den vijand in totaal slechts 300 vliegtuigen op de Philip pijnen waren kan opgemerkt wor den, zoo verklaart het Japansche blad, dat de daar aanwezige vijan- 'delijke luchtmacht practisch geheel vernietigd is en dat zoodoende Ja pan de onbeperkte heerschappij in de lucht boven dit operatiegebied heeft verkregen. De strijd in Burma. Stockholm, 15 Dec. (A.N.P.) Vol gens den Engelschen betichtendienst heeft het hoofdkwartier van het Burmaansche leger te Rangoon het volgende bekend gemaakt: Als gevolg van sterke pressie van Japansche strijdkrachten heeft ons kleine garnizoen van Victoria zich „volgens de plannen en na noodza kelijke vernielingen" teruggetrok ken. (Victoria ligt in de uiterste zuidpunt van Burma). Japansche luchtaanval op Nanning. Tokio, 15 Dec. (Domei), van de „luchtbasis van het Japansche leger in Zuid-China" wordt gemeld, dat de Japansche legervliegtuigen plot seling een massa-aanval hebben on dernomen op Nanning, een belang rijk vliegveld van Tsjoenking in de provincie Kwangsi. Het vliegveld werd beschadigd. Alle vliegtuigen keerden op hun basis terug. Tokio, 16 Dec. (D.N.B.) Het Ja pansche hoofdkwartier heeft mede deeling gedaan van een geslaagde Japansche landing op *Britscb- Borneo. IIET 10-JARIG BESTAAN VAN DE N.S.B. De Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seyss Inquart, begroet den leider der N.S.B.,(ir. Mus- sert, bij zijn aankomst in de groote hal van de groenten- en fruit veiling te Utrecht. (Polygoon-Sagers). EEN OVERZICHT VAN DE ZAAL tijdens de herdenking van de gevallen kameraden door den plaatsvervangend leider der N.S.B., C. van Geelkerken. (Polygoon-Sagers). De gemeenschappelijke taken besproken. Berlijn, 15 Dec. (D.N.B.) Onder voorzitterschap van den rijksminis ter van buitenlandsche zaken; von. Ribbentrdp, zijn op 15 Dec. de ver tegenwoordigers der in het driemo- gendhedenverdrag verbonden grootp mogendheden bijeengekomen voor een speciale conferentie. Doel dei- bijeenkomst was ter uitvoering van de voortdurende samenwerking de nieuw.e belangrijke taak ter hand te nemen, die voortvloeit uit den ge meenschappelijken oorlog tegen de Angelsaksische mogendheden. Als vertegenwoordiger van de Ita liaansche regeering nam ambassa deur Dino Alfieri deel aan de con ferentie en als vertegenwoordiger der Japansche regeering ambassa deur Osjima. Van Duitsche zijde wa ren bij de conferentie ook aanwezig de opperbevelhebber der marine, groot-admiraal Rader, de chef van het opperbevel der weermacht, ge neraal veldmaarschalk Keitel, en de staatssecretaris voor luchtvaart,, ge neraal veldmaarschalk Milch. In gezelschap van de vertegen woordigers der drie regeeringen be vonden ziel» de leden der in het drie- mogendhedenpact vastgelegde ver schillende commissies. Na begroeting van de deelnemers uit naam van de rijksregeering gaf de minister van- buitenlandsche Za ken een algemeen overzicht van den door de gebeurtenissen der laatste dagen in het leven geroepen toe stand. Hij wees vervolgens in het bijzonder op de hierdoor aan de conferentie gestelde nieuwe takenrop politiek, militair en economisch 'ge bied en liet het licht vallen op, de beteekenis der nauwe samenwerking tusschen de drie mogendheden voor het behalen van de gemeenschappe lijke eindoverwinning. Generaal veldmaarschalk Keitel nam het woord om uit naam van de Duitsche weermacht de Japansche weermacht als nieuwen wapenmakker te ver welkomen en uitdrukking te geven aan zijn bewondering voor de groote successen der oorlogvoering op de Stille Zuidzee. -In aansluiting hierop narrten de Italiaansche ambassadeur Alfieri en de Japansche ambassa deur Osjima het woord, waarbij zij de opvattingen hunner regeeringen uiteenzetten, welke in alle opzichten gelijk zijn aan de opvatting der rijks regeering. Vervolgens werd in bij zonderheden het plan vastgelegd voor de voortzetting en uitbreiding der .gemeenschappelijke taken. DE AEGEMEENE JAPANSCHE AANVAL OP HONGKONG BEGONNEN. Op het kaartje is met stippellijn de grens aangegeven van de Britsche kroonkolonie Hongkong. De Japan ners zijn van uit Sjoemtsjoen opge rukt langs den spoorweg en hebben Kauloen bezet: van uit deze. stad be schieten zij nu de stad Victoria, dik wijls ook Hongkong geheeten. Victoria, de hoofdstad van hei eiland Hongkong, is goed versterkt en een belangrijke haven voor de scheepvaart in Oost-Azië, tevens een vlootsteunpimt voor de Britsche marine. Hongkong behoort tot de verdediging van den driehoek Hong kong,—SingaporePort-Darwin. Er wordt nog steeds met hevigheid en verbittering gevochten. Rome, 15 Dec. (D.N.B.) Omtrent den toestand in de Marmarische woestijn wordt van bevoegde Ita liaansche zijde medegedeeld, dat de slag niet aan. hevigheid en verbitte ring heeft ingeboet. De in de weer. maehtberichten van de laatste 'dagen gemelde verplaatsing van den strijd naar het W. heeft voordeelen voor de strijdkrachten der spilmogendhe- den Voor wat. betreft de ravitaillee ring en de opératies, daar zij daar door den numeriek sterkeren tegen stander beter het hoofd kunnen bie den. De duizenden gevangenen, die in handen van de strijdkrachten van de spil zijn gevallenen de honder den pantserwagens en automobielen, die®" buitgemaakt .of vernietigd wer den, leggen getuigenis af van het verbitterde karakter van den strijd. Eert sprekend bewijs van de zware uitputting en de verliezen van den aanvaller levert het feit, dat de be wegingen der Italiaansche en Duit sche eenheden steeds in volkomen orde en bijna zonder lastig vallen door den tegenstander, geschieden. Drie tot vier dagen zagen de Engel- sche strijdkrachten werkeloos toe bij de bewegingen van de Italiaansche en Duitsche eenheden. Eerst nadat de verplaatsingen ten uitvoer waren gelegd, hebben de Britten hun aan vallen weer hervat, die in het bij zonder gericht waren op de Italiaan sche divisies. Na zware gevechten gelukte het dezen echter den vijan delijken stormloop tegen te houden, den tegenstander terug te slaan en hem gevoelige verliezen aan man schappen en pantserwagens toe te brengen.. De luchtmacht van de spil levert haar gebruikêlijke, effectvolle bij drage aan den strijd en treft dag aan dag vijandelijke formaties en de reeds sterk beschadigde versterkings- werken van Tobroek met zware sla gen. In de luchtgevechten trekken de Angelsaksers als gevolg van de superieure eigenschappen van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht aan het kortste eind. De ondernemin gen van de Engelséhe vloot wordfen vaak door Italiaansche en Duitsche vliegtuigen afgeslagen,, zooals de treffers op kruisers en torpedojagers, die korten tijd geleden het kust gebied van Derna trachtten te be schieten, hebben bewezen. Het aan deel van de Britsche luchtmacht aan den slag en haar optreden in het achterland schijnt zich den laatsten tijd weer vooral tot niet-militaire doelen te bepalen, want er moest weer een toeneming van de aanval len op hospitalen van Italianen en Duitschers worden geconstateerd. DE TOESTAND, IN NED.-INDIE. Geen opeenhoping- voorraden in\ havenplaatsen. Batavia, 15 Dec. (ANP). Het vrije vervoer van producten van onderne mingen naar havenplaatsen is stop gezet. Deze bepaling is Ingevoerd teneinde de voorraden in die haven plaatsen niet op te voeren en de douane-loodsen niet tot het uiterste tfe belasten, nu de uitvoer geheel stilligt. Batavia, 15 Dec. (ANP). Nader wordt gemeld, dat alle Neder- landsch-Indische koopvaardij sche pen door de„marine zijn gerequi- reerd, ook die welke niet onmiddel lijk noodig zijn. Dit laatste is geschied ter verhin dering van mogelijke pogingen van de zijde der reederijen om deze sche pen aan hun oorlogsbestemming te onttrekken. Politiek van vernietiging in Ned.-Indië? Stockholm, 15 Dec. (DNB). Naar de Londensche nieuwsdienst meldt, is in Batavia bekend gemaakt, dat Nederlandsch-Indië onder bepaalde omstandigheden bereid is dn eigen land een poiltiek van vernietiging in den grootsten omvang te voeren naar het voorbeeld van de Sowjet- Unie. Engelsche duikboot verloren. (A.N.P.) De Britsche admiraliteit heeft gisteravond medegedeeld, dat de duikboot „Tetrarch" (1090 toni ovei- tijd is en verloren geacht moet worden. AAN DEN VOORAVOND van de viering van het 10-jarig bestaan van de N. S. B. bevond de leider zich onder zijn kameraden. De Win terhulp-loterij werd niet vergeten. Polygoon-Sagers) Heftige tegenstand tegen Britsche aanvallen. Italiaansch legerbericht. Rome, 15 Dec. (D.N.B.) Het Ita liaansche weermachtbericht no. 561 luidt als volgt: De aanhoudende vijandelijke druk in het gebied van Ain el Gazala stiet op den taaien tegenstand van onze troepen, die overal tot den tegenaan val overgingen. Aanvallen op de steunpunten van Solloem en Bardia werden afgeslagen. De1 aanvaller het enkele gevangenen in onze handen achter. De luchtmacht der spil heeft in sterke mate deelgenomen aan den 'strijd. Zij bestookte vijandelijke aanvalscolonnes r»et mitrailleurvuur en vernielde concentraties van pant serwagens. Twintig vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten, waarvan dertien door Italiaansche en Duitsche jagers, zeven door de lucRtdoelarlillerie. Twee vap onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Bij vijandelijke aanvallen op Der- na en Cirene vielen twee dooden en een gewonde te betreuren. Schade werd niet aangericht. Tijdens een actie in de Middel- landsche zee werden twee van onze liphte kruisers door torpedotreffers tot zinken gebracht. Bijna de gehee le bemanning kon worden gëred. Een vijandelijke torpedojager van de voormalige Nederlandsche mari ne is'tót zinken gebracht. De duik boot onder bevel van den korvet kapitein Torri heeft in het O. deel van de Middellandsche zee een En gelschen kruiser aangevallen en hierop een torpedotreffer geplaatst. De duikboot onder bevel van luite nant ter zee eerste klasse Campa- nella heeft in het centrale deel van de Middellandsche zee een anderen vijandelijken kruiser getorpedeerd. MINISTER KNOX OVER DE VÉRLIEZEN OP HAWAII. Stockholm, 16 Dec. (ANP). Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft de Ame rikaansche minister van marine, Knox, die een bezoek aan Hawaii heeft gebracht, gisteren een on derhoud van 2 y£ uur met presi dent Roosevelt gehad. Later deelde Knox mede, dat bij de Japansche aanvallen op Pearl Harbor een Amerikaansch pant serschip en vijf andere oorlogs schepen verlozen zijn gegaan, 2729 officieren en manschappen zijn gesneuveld en 656 gewond. Knox voegde hieraan toe: „De aan de oppervlakte varende strijdkrach ten der Vereenigde Staten waren bij den verrassende luchtaanval len niet op haar post". Er zal ech ter geen wijziging in het comman do komen, zoolang Roosevelt de kwestie niet heeft onderzocht. De verliezen van het leger aan vliegtuigen zijn zeer groot ge weest. Ook zijn er eenige vlieg- loodsen vernield. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. Egypte verbreekt diplomatieke betrekkingen met Roemenië en Hon garije. (A.N.P.) - De Engelche be richtendienst meldt uit Caïo, dat Egypte de diplomatieke betrekkin gen met Roemenië en Hongarije heeft verbroken. VERDUISTER GOED! ZON 16 Dec. onder: 17.26 17 Dec. op: 9.46 MAAN 16 Dec. op: 6.44 onder: 16.25 18 Dec. Nieuwe Maan. HET THEERANTSOEN VAN ZIEKEN. 's-Gravenahge, 15 Dec. De secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat, in afwijking Van de geldende regeling, administrateurs van ziekenhuizen den voor het koo- pen van thee aangewezen bon „168" van' die patiënten, die, naar de ver wachting van den behandelend ge neesheer, voor of op 21 Dec. 1941 uit het ziekenhuis zullen worden ont slagen, aan deze patiënten dienen ter hand te stellen. Hierdoor zijn de betrokkenen of hun familieleden in staat dezen bon nog tijdig, dus uiter lijk op 17 Dec. a.s. bij den detaillist in te leveren. DISTRIBUTIE VAN AARDAPPELEN. 's-Gravenhage, 16 Dec. De secretaris-generaal van het de- partement van landbouw en-~ visscherij maakt bekend, dat ge durende het tijdvak van Woens dag 17 Dec. tot en met Zaterdag 27 Dec. a.s. bon 49a van de aardappelbonkaart recht geeft op het koopen van 13/4 kilo gram aardappelen. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met 49b gemerkte bon van de aardappelbonkaart recht geeft op het koopen van een half kilogram aardappelen. Uit het voorgaande blijkt, dat de voor de week van 20 tot en met 27 Dec. a.s. bestemde bonnen voor aardappelen reeds vanaf Woensdag 17 Dec. a.s. gebruikt kunnen worden voor het koopen van aardappelen, hetgeen in verband fetaat met de voorziening voor de komende Kerst dagen. EXTRA-RANTSOENEN. Ouk aan arbeiders met ver lof in ons land. 's-Gravenhage, 15 Dec. De secre taris-generaal van hét departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat op 27 Dec. a.s. ook aan personen, die in het buitenland ar beid verrichten en hier te lande een of meer dagen met verlof verblij ven, tijdens dat verlof een extra kaasrantsoen van 100 gram, dat, zooals bekend, ter gelegenheid van Sint Nicolaas is beschikbaar gesteld, zal worden toegekend. De plaatselij ke distributiediensten zullen hiertoe aan de bedoelde personen extra rantsoenbonnen voor kaas vertrek ken. Helpt, den mensch in nood Steunt Winterhulp! *EM voi-ue: S&M ueKos papu 1» DAT Uw SEOOEUNG? Wee.STZ.mNtc» Mg-r Polygoon-Seym 10 JAAR N.S.B. Het défilé van de W.A., de S.S. en den Nationalen Jeugdstorm op de Maliebaan te Utrecht, voor ir. Mussert, den leider der N. S. B. (Polygoon-Sagers).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1