DE TIJGER DE V Sanapirin qqq, mg STAD EN OMGEVING Rundvee-iokvereenigingen AGENDA. AMSTERDAMSCHE BEURS KIJKEN is SOOPEN nu CLOECH 10 jaar N. S. B. PUBLICATIES HOEST^ BRONCHITIS, TSRlEPi KINKHOEST S BOtUlCftia helpt snel en zéker Seuilieton RADIOPRi Rozijnen m Weldra klein besch De moord te Verdacht! rv ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 1G DECEMBER 1941. Pagina 2. DE INSTALLATIE VAN MR. DE BRUYES TACK. Naar het Nat. Dagblad meldt hee^t mr. Meyer te Alkmaar, die als eenig lid der balie bij de installatie van mr. De Bruyes Tack als officier van Justitie aanwezig was, het vol gende schrijven aan den Deken der balie gezonden: Mijnheer de Deken, Geachte Confrère. „Bij dezen heb ik de eer U mede te deelen, dat de houding, welke de balie hedenmorgen ter gelegenheid van de beëediging heeft gemeend te moeten aannemen, zoo zeer in strijd is met de eer en de waardigheid van den stand der advocaten, dat ik niet langer geacht wil worden deel uit te maken van de orde van advo caten in het Arrondissement Alk maar. Mijn besluit heeft mede tot ge volg, dat ik den Raad van Toezicht en Discipline, welke oelast is met de zorg voor de eer van den stand der advocaten, niet langer erken als het toezichthoudende orgaan over mijn handelingen als advocaat. Ik verzoek U beleefd mij de goede ontvangst van dit schrijven wel te willen bevestigen." FEESTAVOND PACIVOLO. De feestavond, door de H. S. V. Pacivolo Zaterdag in het Gulden Vlies georganiseerd, had zeer veel belangstelling getrokken en is een groot succes geworden. De directeur en eenige leeraren met hunne da mes woonden de uitvoering bij. Het was een vroolijke onspannings- avond: de lichte muze, dans, mu ziek en humor, vierde hoogtij. Allé medewerkenden hebben den titel van hun revue: „Zet je beste beentje voor", eer aangedaan. „Wij beginnen" was de inleiding en dit kleurrijke begin beloofde veel. De schetsspeiers oogstten met enkele vlotte stukjes veel bijval. De „Beleefdheidsmatch" en de „Mannelijke dienstbode" waren leuke kluchten. André Carrell toonde zich een prettig conférencier. Hij bracht op aardige wijz eenkele liedjes en met zijn partner Ger Greven, drie mi- nuatuur-tooneelstukjes. De ballet ten, gedeeltelijk samengesteld uit leerlingen van de Handelsschool, brachten mooie fleurige dansen ten tooneele. Wij noemen het Zigeu nerballet, het springballet, een boerendans en een menuet. 'Het danspaar Gaston trad bijzonder op den voorgrond. Noemen wij verder nog de mondharmonicavirtuoos: Marinello, die keurig spel leverde. Het Ramona-ensemble en de Swing Stars zorgden voor een uit stekende muzikale begeleiding. Mooi vioolspel was er bij het Zi geunerballet en de Menuet. Enkele origineele décors vielen op. Aan 't slot heeft de heer S. Tes- selaar, voorzitter van Pacivolo, enkele personen voor hun bijzondere werkzaamheden aan de revue dank gezegd en bloemen aangeboden. De heer Jan Ringers Jidie een groot aandeel had gehad in de sa menstelling der revue, wenschte Pacivolo in de toekomst veel succes. HAARLEMSCHE ORKEST- VEREENIGING. Derde abonnementsconcert. Mozart-herdenking. Nu de geheele muzikale wereld zich opmaakt om in den loop der maand December den honderdvijf- tigsten verjaardag van het afsterven van het grootste muziekgenie aller tijden, Wolfgang Amadeus Mozart, te gedenken, zal de Haarlemsche Orkestvereeniging het derde abon nementsconcert, dat op Zaterdag 29 December a.s. te 3 uur in de Harmonie zal worden gegeven, ge heel aan Mozart wijden. Het concert, dat onder leiding zal staan van Marinus Adam, wordt ge opend met de "Haffner Serenade in D-dur K.V. 250. Deze serenade werd in 1776 te Salzburg, ter gelegenheid (Vervolg van gisteren). Doel en werking N.R.S. In de middagvergadering sprak ir. W. de Jong, hoofdinspecteur van het N.R.S.over doel en werking van het Ned. Rundvee-Stamboek. Spr. wees er op, dat in 1939 9284 dieren ingeschreven stonden in het N.R.S., dat is 3 maal zooveel dan in 1884; 1939 was een topjaar, toch is spr. van oordeel, dat dit getal in de toekomst nog zal stij gen. In 1900 stonden 3272 dieren ingeschreven; men dacht toen, dat het maximum bereikt was; sinds dien is het N.R.S. van karakter veranderd; het beschouwt zich niet alleen als orgaan voor export, doch vooral en allereerst als centrale vereeniging tot verbetering van den eigen veestapel, bekeken uit eco nomisch standpunt. Het N.R.S. beschouwt de plaat selijke en Prov. vereenigingen als medewerkers tot eenzelfde doel; spr. wees b.v. op de productie controle op het melkvee, hetgeen het N.R.S. overlaat aan de plaat selijke vereenigingen, wier cijfers het N.R.S. bverneemt en gebruikt. Een nauwere samenwerking kan men zich nauwelijks indenken. Zoo ook -is er samenwerking, wat be treft de registratie van het jong vee en de keuring van het exte rieur. De leden zijn tot de erkenning gekomen, dat registratie en selec tie leidt tot verbetering van eigen veestapel. Dit blijk in de cijfers; de 9942'leden in 1921 lieten 17160 kalveren registreeren, tegen 9464 leden in 1939 29857 kalveren. Voorts is er een tendenz de exterieur-keuring steeds meer over te laten aan het N.R.S. Friesland, Groningen en Drente en gaan daarbij voor. Aan degenen, die het exterieur keuren, moeten hooge eischen ge steld worden, wat betreft veeken nis, objectiviteit, ervaringen en routine. De meeste waarborg hier voor bieden de inspecteurs van het Stamboek. Exterieur-verbetering is echter geen doel-op-zich-zelf, productie verbetering is hét uiteindelijk doel, waarvoor exterieur-verbete ring middel is. De export, die vroeger nr. één stond, is op het tweede plan geko men. Onze veestapel met name onze zwartbonte staat in het buitenland goed aangeschreven; de laatste jaren exporteerden wij vee naar 17 landen in Europa, naar 14 landen in Amerika, naar 5 lan den in Afrika en 5 in Azië. Voor 'n goede ontplooiing van den Ned. landbouw is export noo- dig van ons hoogveredeld fokvee. Daarvoor is noodig, dat onze vee stapel ondanks alles dezen' crisis toestand doorkomt, door het vol hardend streven van onze fokkers; daarbij hoopt het N.R.S. zijn diensten te verleenen. Veeruiling. De heer E. Koster deed voorts eenige mededeelingen over het verloop van de veeruiling, welke ten doel heeft te voorkomen, dat onze beste productiedieren ten óffer vallen-aan de verplichte vee levering. Voor verschillende be drijven waren de kosten, aan vee ruiling verbonden, te hoog. Wil men alle reactiedieren opruimen, met ruiling van niet-reactie-die- ran, dan zouden daarvoor ruim 8000 dieren op de 6000 aangeslo ten bedrijven in aanmerking ko men. Als men rekent op een bij drage van 25 per dier, zou daar voor 'n paar ton noodig zijn. De Provincie zegde 100.000 toe. On danks spr.'s vele bemoeiingen heeft de prov. organisatie slechts 74 dieren kunnen ruilen.'Toch zijn er door onderhandsche ruiling vee] goéde dieren behouden gebleven, dank zij het doordringen van de ruilingsgedachte. Om deze ge dachte nog verder te doen door dringen, zijn 15 correspondent schappen opgericht; meerderen zullen volgen. Spr. verwacht, dat het resultaat op den duur toch nog gunstig zal blijken. De heer Slot vond het door dringen van de ruilingsgedachte belangrijker, dan de resultaten van het bemiddelingsbureau, waarbij de voorzitter zich onder dank aan den secretaris en zijn bureau aan sloot. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). i Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur hoofd nummer Frau Luna (operette). 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Het meisje van gisternacht (hum.-rom.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnhmmer Miin kind behoort mij (rom.-dram.) 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Lajla (rom.) 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdag 18 December. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, Kerst middag Ned. Vereen, van Huisvrou wen. Kou - Griep - Pijn wordt steeds met goed gevolg gebruikt. dederiandsch.Buisje 4-0ct. van het huwelijk van Elisabeth Haffner, gecomponeerd. Daarna zullen de solisten van dit concert, Rahel Mengelberg, harp en Joh. Spies, fluit, met orkestbegelei ding het Konzert für Flöte und Harfe in C-dur K.V. 299 vertolken. Dit concert werd in 1778 te Parijs gecomponeerd. Na de pauze zal nog de Sympho- nie no. 41 (Jupiter) in C-dur K.V. 551 worden uitgevoerd. Deze sym- phonie werd op 10 Aug. 1788 te Weenen voltooid. AANRIJDING. Slachtoffer in het ziekenhuis. Hedenmorgen te ongeveer 8 uur is de zoon van den timmerman B. te Heiloo, toen hij op den Kennemer- straatweg aldaar ter hoogte van den Nic. Beetsweg met een handwagen reed, door een personenauto aange reden. Hij werd tamelijk ernstig ge wond en is, nadat dr. Hoekstra de eerste hulp had verleend, in bewus- teloozen' toestand naar het St. Eliza- heth'ziekenhuis alhier overgebracht De bestuurder van de auto heeft van het ongeluk niets gemerkt en is doorgereden. Dr. X. KOMT MORGEN TERUG. Wegens dringend plaatsgebrek moeten de teekenplaatjes van Dr. X. tot morgen blijven liggen. SCHOOLARTS KRING „BERGEN." Voor de betrekking van school arts in den kring, waaronder res- sorteeren de gemeenten Bergen, Egmondbinnen, Egmond aan Zee, Farenkars'pel, Heerhugowaard, Koe dijk, Langedijk, Oterleek, Oudorp, Schoorl Sint-Pancras en Warmen- huizen, hebben zich 76 sollicitan ten aangemeld. OPGAVB 1 AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar,. van Dinsdag 16 December 1941 STAATSLEENINGEN. Vor. k. 3'A Nederland 1941 95% 4 Nederland 1941 109% 4 Nederland 1949 II 1005/,- 33'/2 Nederl. 193f| 92% 3 Ned.-lndië 1937 88% BANK-INSTELL. Amsterd. Bans 139% Handel fflij. Cert. v. 2,50150 Koloniale Bank .195 Ned. Ind. Handelsbank 129% IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie lert. CaJve Delft Ceri N«ierl. Ford Lever Bros 162% 12 A/s 344 Phil. Gioeil. Gem. Bezit 291 CULTUUR MAATSLH. H. V. A420 Java Cultuur .2541/2 Ned. Ind. duiker l m. 238 Verg. Vorstenlanden 11-3/ PETROLEUM. '4 Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber IfeLi Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn iava-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Den Batavia Oude Deii283 Sen=mbah226 17a% ,176 29Si/j >286 •231 •14.% 155 14.1/j 139 I4U lil 184% .236 'pim 2n 95% 1UÜ% 1001 92% 89 139 145-3C 194 128 160% 127 345 292 400 252 138 116% 234-5 275' 220-5 155 137 13b 178 179 HENSBROEK. Vergadering ijsvereeniging. - Za terdagavond hield de ijsvereeniging een algemêene vergadering in het café Kossen. Van het polderbestuur was bericht ontvangen, dat het gertoegen is een stuk polderwater aan de vereeniging te verpachten voor het inrichten van een ijsbaan; de bosten zullen een gulden per jaar bedragen. De penningmeester deelde mede, dat de ontvang^en over het afge- loopen jaar bedroegen 152,76 en de uitgaven 142,34, zoodat er een overschot was van f 10,42. Het bezit der vereeniging is 22,32. De aftredende bestuursleden, de heeren Jb. Bas" en P. Kort, weiden met algemeene stemmen herkozen. De voorzitter, die de bondsvergade ring van de Prov. Noordhollandsche ijsvereeniging met den secretaris h£ó bezocht, deelde daarover een en an der mede, waarna een bespreking der toetreding volgde. Men vond het wel wenschelijk om aan te sluiten, ook al m verband met te houden dorpen- -tochten. De contributie bedraagt ?,50 per jaar; de kosten van. ver zekering van het personeel zijn 6 van het uit te betalen loon. Met al gemeene stemmen werd besloten om tot den bond toe te treden. Wat be treft de verzekering van de leden zal de secretaris zich in verbinding stellen met den bondssecretaris. Het voorstel van het bestuur om van niet-leden entree op de banen te heffen werd algemeen goedgevon den. Deze entree werd op 0,25 ge steld. Op voorstel van den heer K. Gelder werd nog besloten de dreg gen bij de bruggen na te zien. Poldervergadering. - Vrijdag hielden polder en banne een alge meene vergadeirng in de polder kamer ten gemeentehuize onder voorzitterschap van den heer Jb. Groot Jr. Afwezig waren de heeren D. Wit (dag. bestuur), C. Bas en P. Admiraal, de laatste wegens ziekte. De aftredende leden, de heeren D. Wit en P. van der Gracht werden herkozen. Van het bestuur der ijsclub Hensbroek" was een schrijven in gekomen met het verzoek feen per ceel water te mogen pachten, om eventueel een baan in eigen beheer te hebben. Op voorstel van den heer K. de Hart werd deze kwestie ter afwisseling in handen van het dagelijks bestuur gesteld. De pacht prijs werd op een gulden per jaar bepaald. Volgde verloting van een perceel dijk, door een huurder losgelaten, werd in twee gedeelten verloot en viel ten deel aan de heeren Jb. Wijtman'en P. Leegwater. Besloten werd de- gedeelten dijk bij de Vries e$ Pander zoo spoedig mogelijk be gaanbaar te laten maken. HEILOO. Een motorspuit. - Onze gemeen te, die in geval van brand bijna uit sluitend is aangewezen op de hulp van Alkmaar, zal binnenkort in het bezit zijn van een motorspuit. Naar wij vernemen ligt het in> de bedoe ling, de bestaande brandweer uit te breiden tot een klein corps. Hoewel wij in de onmiddellijke omgeving een uitstekend geoutilleerde brand weer hebben, zal het velen in de ge meente goed doen te weten, dat Hei loo binnen korten tijd zelf een mo- tprspuit zal bezitten, die in eerste instantie kan optreden. NOORDSCHARWOUDE. Benoemd. - Tot leider der trans portarbeiders, in de plaats van wij len den heer J. Jes is benoemdde heer -H. Kleinbekman, alhier. Filmvertooning. - Maandagavond werden vanwege den Ned. r.k. blin- denbond St. Odilia in „De Burg" al hier de propagandafilms „Levens,- lang" en „Ziende handen" vertoond. Er was zeer groote belangstelling voor. De voorzitter van den bond heeft een rede gehouden, 's Middags werd een filmvoorstelling gegeven voor de schoolkinderen, waarvoor ook veel animo bestond. Geslaagd. - Mej. M. van Die slaagde voor het diploma coupeuse van de Ned. Coupeurschool te Doe- tinchem. BROEK OP LANGEDIJK. Fiets gestolen. - Ten nadeele van den heer K. uit Zuidscharwoude werd Maandagmiddag diens rijwiel ontvreemd, dat hij een paai* minuten onbeheerd had laten staan op de veilingbrug, I alhier. De politie stelt een onderzoek in. (Van onzan Haagsohen correspondent). In modder en regen, die intus- schen niets aan de geestdrift ver mochten af te doeii, 'heeft de N.S.B. haar tienjarig bestaan ge vierd. Een uitvoerig verslag der feestelijkheden en van de bij die ge legenheid gehouden, hoogst-belang- rijke redevoeringen van den Rijks commissaris en van den leider der N.S.B., 'hebben wij reeds gister ge publiceerd. De herdenking droeg vanzelfspre kend het stempel der tijdsomstan digheden: sober en waardig, doch ook vastbesloten om den strijd tot het einde vol te hoyjjen. Hoe zou men in dezen tijd, waarin Europa zich ten koste van de zwaarste of fers een weg worstelt naar een nieuwe toekomst en een betere sa menleving der volken, anders kun nen feestvieren dan als een ernstig herdenken en een dankbaar terug zien op hetgeen werd bereikt? De weg van de N.S.B. in die eerste tien jaren van haar bestaan was geen gemakkelijke. Dit zal wel nie mand, hoe hij overigens over de dingen denken moge, willen ontken nen. Er moest veel leed -f- ook on- noodig en onverdiend leed ge leden worden en er moesten vele offers tot doodenoffers toe worden gebracht in den strijd voor het ideaal. En waar leed en offer in den strijd voor een ideaal, waardoor men gegrepen is en dat men dienen wil, niet worden geschuwd, daar past ook den waardigen tegenstan der een houding van eerbied en er kenning. De ontwikkeling der dingen maakt het steeds duidelijker, dat er een weg van ons volk naar de N.S. B. en van de N.S.B. naar ons vólk gevonden moet worden. Of men het plezierig vindt of niet, Mussert's woord van eenige jaren geleden, waarin hij te verstaan gaf, dat het zonder de N.S.B. niet meer gaan zou voor ons volk, blijkt steeds meer van profetischen kracht te zijn ge weest. Het ware onverantwoorde lijke dwaasheid, in een tijd als de onze, waarin nuchtere werkelijk heidszin bij uitstek geboden is, hier aan voorbij te willen gaan. De ooren sluiten voor de taal der feiten kan nooit verstandig zijn. Er zijn fouten gemaakt, aan beide zijden; ook onvermijdelijke fouten. In vele opzichten heeft de meérder- heid van ons volk zich laten mislei den door bijkomstige uiterlijkheden, die moeilijk pasten in het kader van zijn volkskarakter, en zich weinig bekommerd om den wezenlijken in houd van het ideaal, dat de N.S.B. met de onvermijdelijke geboorte weeën van elk nieuw ideaal wil dienen. De N.S.B. heeft harerzijds vaak meegewerkt, om deze fatale vergissing niet alleen te bestendi gen, doch ook voedsel te geven. Het is bij een tienjarig jubileum niet de gelegenheid om deze dingen in den breede uit te spinnen. In dit verband moge echter met dankbaar heid worden- geciteerd een passage uit het artikel, dat prof. dr. Van Genechten, een dér oudste strijders uit de'N.S.B.,, onder den titel: „De vorming der Beweging", in het ju bileumnummer van Volk en Vader land schreef: „Wij zijn in de bewe ging nog allen behept met de kwa len, waartegen wijzelf willen strij den. Onze Nationaal-Socialistische deugden komen meer in onze liede ren dan in onze gedragingen tot uiting, en toch moeten wij dezen strijd op onszelf winnen, want wij moeten er goed van overtuigd zijn, dat wij nooit het Nederlandsche Volk Nationaal-Socialistisch zullen maken, wanneer; wjj, die het in dit opzicht willen voorgaan, dit niet zelf zijn. En wat heeft onze strijd voor zin, wanneer hij alleen ten ge volge heeft het aan de macht komen van een andere groep menschen, als deze groep niet tevens Ae drager is van een niéuw levensideaal?" Hieruit blijkt eens temeer, dat het Natiónaal-Socialisme niet allereerst een regeeringsvorm, doch een le venshouding is. De regeeringsvorm is daarvan slechts afgeleid. In een ons ter beschikking gesteld overzicht van deze eerste tien jaren strijd der N.S.B., wordt gezegd, dat de N.S.B. wil strijden voor de vrij heid van ons volk: "De vrijheid, die wij voor ons volk willen bevechten, is' de vrijheid om naar eigen aard, eigen zeden, eigen gewoonte, in vol le harmonie met eigen wezen, te kunnen leven". De N.S.B. geniet het vertrouwen der Duitsche overheid. Naar men- schelijke berekening is Duitschland de natie, welke in de toekomst Europa en wellicht, meer dan Europa zal beheerschen en leiden. Ook het lot van Nederland ligt in Duitsche handen, en zoowel Hitler als de Rijkscommissaris hebben dui delijk te verstaan gegeven, dat zij eerbied hebben voor de wijze, waar op Mussert en de zijnen in Berlijn en in Den Haag op de bres staan voor de Nederlandsche belangen. Het lijkt ons niet uitgesloten, dat zij dit ook, met mogelijk succesfgedaan hebben en zullen doen voor de be langen van ons Indië. Dat zijn toch dingen, waarvoor elke Nederlander, bij alle verschil van inzicht, erkentelijk kan zijn. In dezen geweldigen tijd gaat het im mers er om, ons land en volk te die nen en te behouden en het een toe komst te verzekeren. Behalve de eeuwige kat-uit-de-toom-kijkers, die hun tijd voorbij laten gaan, zal iedere ware vaderlander voor dit ideaal iets willen doen. Praatjes zelfs niet bij den haard vullen geen gaatjes, volgens een kernchtige Nederlandsche zegswijze. Het eerste, wat er te doen is, is, met terzijde stelling van bijkomstigheden en ge voeligheden, te zoeken naar een ge meenschappelijke basis, waarop wij allen tezamen kunnen werken voor de positie van Nederland in de we reld en in dit nieuwe Europa, dat geen fata morgana meer is, doch .een werkelijkheid, welker wording en groei voor ellen, die zien brillen, dagelijks te constateeren valt. ZUIDSCHARWOUDE. Lessen hervat. - In de Kleuter school, die wegens de mazelen eenigen tijd gesloten is geweest, zijn de lessen weer hervat. LANGEDIJK. Kerkelijke verkiezingen. - Tot ouderling van de herv. kerk te Broek op Langendijk werd in de plaats van den heer J. Kouwen Nz. gekozen de heer J. Bak ten Bruggencale. Verkiezing. - Tot diaken van de herv. kerk te Noordscharwoude is gekozen de heer J. Keizer in de vacature K. Zeeman. Jbzn. De hèer J. Peys werd herkozen als ouderling dier gemeente. WARMENHUIZEN. Tweede succesavond voor V.O.P. - "Zaterdagavond gaf in de zaal van den.heer Slikker de tooneelclub V. O.P. voor de tweede maal het too- neelstuk „Vrijdag de Der tiende". De zaal was wederom flink bezet, waaronder vele bezoekers van buiten onze gemeente. Ook nu hebben de spelers hun rollen vlot en op schitterende wijze vertolkt. Na elk bedrijf klonk een dankbaar applaus. BERGEN. Verordening onbeheerde rijwielen. De waarn. burgemeester heeft vastgesteld een verordening tót aan vulling der algemeene politieveror dening dezer gemeente, volgens wel ke het verboden zal. zijn op of aan wegen of op het strand een rijwiel onbeheerd te laten, tenzij een be hoorlijke voorziening is getroffen, teneinde het medenemen ervan door onbevoegden tegen te gaan. Deze verbodsbepaling zal binnenkort in werking treden. GEMEENTELIJ^ BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De Directeur van het Gemeentel- lijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden' mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 17 December tot en met Dinsdag 23 December 1941 de vol gende kleuren bonnen geldig rijn:' Margarinnebonnen bruine kleur; Vetbonnen rose kleur. Alkmaar, 16 December 1941. De Directeur voornoemd', v. d. HEUVEL. DRANKWET. (Staatsblad 1931, nr. 476). De Burgemeester van Alkmaar waarnemende de taak van Burge meester en Wethouders, brengt ter algemeene kennis, dat is ingekomen een verzoek van P. J. van Nimwegen, alhier, om een verlof B. verlof voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank ter plaatse van verkoop in het perceel Paarden markt nr. 6. Binnen twee weken na dagteeke- ning dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, J.6 Dec. 1941. De Burgemeester voornoemd, H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, A. KOELMA. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.*. G. H. W. ter Hoeven. Alkmaar. 68 door J. REGIS De chef verbleekte zichtbaar. „En mevrouw Chrisman? En Hen- riques?" viel hij hem in de rede. Aspeland maakte een beweging van radeloosheid. Wallion was dadelijk naar den haard geloopen, had zich in een stoel geworpen. Hij antwoordde in de plaats van Aspeland, zonder op te zien: „Geen van hen was in de roode auto. Van den aanvang af heeft al leen Leadbitter erin gezeten. En we hebben den heelen nacht verdaan met hem in den dood te jagen, de laatste nacht van Suzanne Chris- man's leven! En wat nog erger is: hij stierf zonder iets te zeggen, zonder te verraden, waar zij of rijn meester waren te vinden,.," De chef boog zich over tot den journalist en balde zijn vuisten. Hij Wilde spreken, vragen, maar hij vond geen woorden. En opeens stond Allan Chrisman daar. Nie mand had gezien, waar hij vandaan kwam. Hij wierp zich op Wallion als een wild dier, ademloos, buiten zichzelf en vreeselijk in zijn vertwij feling. Hij schudde Wallion b.„ zijn schou ders heen en weer. „Zeg! Toe!" riep hjj. „Waar is ze? Is ze dood? Zooveel sterke mannen en geen één, die haar kan redden! Help haar toch!" Wallion verroerde zich niet en als verlamd van schrik viel Allan voor 'den journalist op de knieën, totdat hij den blik uit de oogen van den ander ontmoette. „Weet u, waar ze is?" fluisjerde hij sidderend. „Leeft ze? Antwoord me dan toch, ik houd het niet langer uit!" Hij wist, dat de journalist hem hoorde. De grijze oogen, thans zoo dicht bij hem, waren op hem ge richt en de flikkering van het vuur- schijnsel was er in te zien. Waar aan dacht Maurice Wallion? Er lag iets bijzonders in zijn blik, dat het hart van Allan sneller degd klop pen. Hij sprong op en keek met wilde blikken om «zich heen. Hij staarde den chef aan, daarna Rambouillet en al de anderen, die daar zoo stom en onbewegelijk om hem heen ston den. „Waarom krijg ik niets te hoo- ren? Waarom antwoorden jullie niet?" Niemand waagde het, het uit te spreken. Allen hielden Suzanne Chrisman voor verloren. De Fransch- man hield zijn blik gericht op het gebogen hoofd van Wallion en durfde Allan niet aan te zien. De chef mompelde: „Niets van hen in de auto! Alles met elkaar een verkeerd spoor! Een valsch spoor om ons van het goede weg te lokken! En binnen een paar uur Hij sprak dezen zin niet uit, maar Rambouillet, die zijn woorden hoorde begreep hem en beet zich met zijn sterke witte tanden op de lippen. Dó blok sloeg halfzeven. Maurice Wallion maakte een onrustige bewe ging en ze zagen een weerschijn in zjjn oogen, die heen en weer dwaal den en naar iets schenen te zoeken. Hij stond moeizaam op. De uren achter het stuur' begonnen zich te doen gelden, hij was stijf van ver moeidheid en zijn gang was onzeker. Hij ging voor den politiechef „taan en vroeg zacht: „Hebt u de beide rechercheurs nog in Parklaan 1?" „Nee, toen ze met het onderzoek van de kamer van Leadbitter klaar waren, zjjn ze hierheen gekomeo. Ze hebben overigens niets gevonden" En, daar de chef niet begreep, wat Wallion met zijn vraag bedoel de, voegde hij eraan toe: „Maar in de kamer van Henriques op Parklaan 3 zitten nog steeds twee mannen op wacht". „Waar is .dat voor noodig?" zei Wallion. „Daar komt hij toch niet!" „Zoo? Niet? Waar is hij dan? In de auto was hij niet, in zijn woning is hij niet ergens moet hij toch zich zelf en mev-rpuw Chrjsman verborgen houden!" „Als ik ji eens zei, waar hij is?," Thans zeg Allan Ch cisman, dat het niet alleen het schijnsel van het vuur was, dat in de oogen van Wal lion flikkerde. De journalist stond recht op, een lange lenige gestalte, zich donker tegen het vuur afteekenend, de hoofdfiguur, tot welke allen zich mét één slag hadden gewend, in een onwillekeurige beweging van ver wachting en hoop. Zelfs de chef. boog zich voorover en liet de officieele uitdrukking op zijn gezicht varen. „Weet u dan, waar hi; is?" zei hij haastig. „Dan weet u ook, waar me vrouw Chrisman ;s?" „Ja", zei Wallion kalm. Hij strekte zijn hand uit en ging voort: „Binnen een minuut zal ik alles bewijzen of alles verliezen! Bin nen een minuut zal ik u de waar heid vertellen of Suzanne Chris man is voor altijd verloren!" Een diepe zucht ging door de ka mer. Het was, alsof allen voor hem terugweken. Ze wisten immers, dat hun de nederlaag bov 1 l-*t hoofd hing! De uitgestrekte hand van'Maurice Wallion daalde op de tafel en hij greep naar een envelop. Niemand had bij de algemeene opwinding de ze envelop tevoren gezien; zij was onaanzienlijk en vuil, met poststem pels bedekt en als toevallig daar neergeworpen. Maar iemand achter in de kamer r:ep op een toon, alsof hij zich plot seling een kleinigheid van geringe betuekenis herinnerde: „O ja de brief!",. „Ja, de brief!" zei Wallion, terwijl hij zich onstuimig tot den spreker wendde. „Ik vermoed, 'dat u me wel kunt vertellen, hoe die hier is gekomen!" „Hjj werd van de redactie van D e Koerier voor u hier gebracht, terwijl u weg was", antwoordde de stem angstig. „Ik heb hem daar op tafel gelegd „En u hebt hem vergeten! Mon sieur Rambouillett Dat is de brief uit Parijs! U ziet de eer en het le ven van een mensch hangen vaak van onbeteekenende dingen af!" .(Wordt vervolgd). ALKMAARSCH Woensdag 17 HIVERSUM I. 7.45 Ochtendgym BNO: Nieuwsber Ochtendgymn. 8. de huisvr. 9.25 Voor de kleuters Rentmeester. 12.0 Voor den boer. l: BNO: Nieuws- e: 13.00 Nederl. Ka 's-Gravenhag< een directe g Turkije is men in de tweede h een partij Smy voeren. Hoewel heele hoeveelhi komen, is het r gedeelte groot distributie van te gaan. Naar de gem: prijzen mededei oog op het nad( al het mogelijki om de huisvrou\ len een, zij het hoeveelheid te 1 De prijs kan he gesteld worden al wend was. Dit daar de aanvoer de groote rivieren hetgeen een maai en verschillende e zakelijk maakte. Binnenkort zal sche Staatscourant de beschikking wc Door middel van blicatie in de bla binnenkort, de pri gemaakt. NED. FED. v. KUNSTEi Op de algemeem de Nederlandsch Beeldende Kunste den te Amsterdam bedankte de heer voorzitter der Nee ratie. De vergaderi heengaan en brach al wat hij voor de kunst en kunstena; Dezer dagen is S. uit de Deimansti die verdacht word' op 3 Dec. j.l. gep] jarigen H., die bi, woonde, uit het zie vertoefde omdat zij teloos was geraakt, in politiebewaring Sindsdien is zij doi langdurige en se onderworpen. Zij kennen, maar de pi bewijsmateriaal, da wel door de mand is gisteravond gebe heeft zij zelfs een i ven van de ger: waarop deze moorc Zij had het vaste p jongeman te ontdo> daarom eerst bij de ven wegens rij wie zien H. echter niet steld werd, heeft zi raamd, hem van. ne ven. Zij kocht een ningen en verstopte zijn deur, zoodat h niet op slot zou ku Dinsdagavond 2 een kennis buiten slang leenen en to dat haar aanstaand heeft zij 's nachts c sloten op de gaslei bleek te kort, maar wist zij, met behulp zuigeslapg, een gore gasleiding te fabric kamerdeur van den ke deur op een ki Toen zij de gaskra stroomde het gas m toen naar bed gega; 's ochtends opgestaa Haar slachtoffer Zij was toen van p gasleiding weer 1 maar is toen zelf fc gevallen. Omtrent het motii verschaft de politi tingen. In heetwaterpi 39-jarige arbeider H Velsen is dezer da duisternis in een pu gevallen. Met erns den is van der W. r Kruisziekenhuis te gébracht, alwaar hij aan de bekomen v overleden. 37. O wee de steen was gladdaar gleed haar voet uiten van schrik viel één van de mooie nieuwe schoentjes in het water. LSL

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2