BEL OP: 3320 ADVERTENTIES ABONNEMENTEN DRUKWERK? FRfMEBBERG n.v. AGENDA. ADM. ALKM. COURANT Kerst- en Nieuwjaars'r KAARtËflH LANGESTRAAT 28 PUBLICATIES ASPIRIN (jg) juxnérUt. Juus/ MAANDAG 22 DECEMBER 1941. Pagina 2. HET POORTJE VAN DE GROOTE KERK. De schutting voor het poortje van de Groote kerk is thans verwijderd, zoodat men het fraaie Gothische poortje aan de Langestraatzijde, thans geheel gerestaureerd, weer in zijn ouden luister kan bewonderen. Aan den buitenkant is men voorts ge reed gekomen met de restauratie van het koor. Van de Lan gestraft bezien valt thans de schoonheid van het middeleeuwsche kerkgebouw zeer op. MODERNE VOEDING IN DEZEN TIJD. Dat de Ned. Vegetariërsbond in dezen tijd een periode van bloei doormaakt en dat de afd. Alkmaar en omstreken bijv. in korten tijd van 30 a 40 tot ongeveer 150 leden is gegroeid, zou men uit de belang stelling voor de tentoonstelling en de causerie over vegetarische voe ding' in dezen tijd van den heer Verhoeff (leider advies-bureau moderne voeding) in het gebouw voor Vrijz. Hervormden, zeker niet kunnen opmaken. Er waren weinig bezoekers aanwezig, maar zij allen zullen het met den voorzitter, den heer C. Verwer, eens geweest zijn, aat dit jammer was: de wegblijvers hebben veel gemist. In zijn boeiende causerie heeft de heer Verhoeff, dikwijls aan de hand van sprekende voorbeelden en ver gelijkingen, waarbij de humor niet ontbrak, gewezen op de noodzaak van juiste en verantwoorde voeding in dezen tijd. Het is, zoo zeide hij o.m., niet alleen noodzakelijk, dat er goede voedingsstoffen worden gebruikt, die goed worden bereid, maar ook, dat deze in de juiste verhouding en op de juiste wijze worden geconsumeerd. Er dient hierbij speciaal gelet te worden op een goede verhouding tusschen zuren en basen in ons voedsel en op de aanwezigheid van alle nood zakelijke vitaminen. Wie niet uit het hem toebedeelde rantsoen haalt wat er in zit gooit onbewust stelsel matig enkele bonnetjes in de vuil nisbak, een „weelde" die niemand zich in dezen tijd kan permitteeren! Vlug en weinig koken en vlug con- sumeeren; een deel rauw eten; zor gen voor voldoende voedsel met een basenoverschot; zoo min mogelijk 't eten weer opwarmen; bruin brood eten met geraspte wortel of ramenas; bij stamppot niet alles samenkoken en een deel er rauw door vermengen; vleesch is als on- noodig voedingsmiddel absoluut niet vereischt; aromatische en genees krachtige kruiden, completeeren door hun voedingsstoffen onze voe ding zie hier enkele raadgevin gen en opmerkingen die we hebben genoteerd. Adviezen, die naar de overtuiging van den spreker, mee zullen helpen dengenen die ze opvolgen gezondheid en mede daardoor ook-levensvreugde te ver schaffen, een onmisbaar artikel, m 't bizonder in dezen tijd! GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig en te bevragen aan het Bureau van Politie te Alkmaar, op alle Woens- en Zaterdagen van des voormiddags 11 tot des namiddags 1 uur, de volgende voorwerpen, ge deponeerd in het tijdvak van 4 De cember tot en met 12 December 1941. Oorknop, oorbel (verm. zilver), grij ze want, kinder gymn. schoentjes, glacé heerenhandschoen, lichtbruine want, bontmuts, huissleutel, hand warmer, paar bruine kinderhand schoenen, huissleutel, linnen boord, paar groene wantjes, boord, grijs wollen handschoen, parapluie, blauwe kinderhandschoen, blauw zakje inh. brood, étui voor schoolge bruik, want, ijzeren moersleutel, paar kindergymn. schoenen, ge kleurde want. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende personen, de volgende voorwerpen, als gevonden aange geven in hetzelfde tijdvak: paar kin derhandschoentjes, Zwart, Wester hofje 29; poremonnaie inh. 0,85, Molenaar, Landstraat 136; blauwe want, Pander, Voormeer 2; teddy beer, Loots, Oudegracht 121; bruine glacé heerenhandschoen, de Jong, Oudorperdijkje 6; paar bruine hand schoenen, Bruin, Oudegracht 124; ijzeren kruik, Keures, Westerhofje 1; half pond boter, Wielinga, Blee- kerskade 6; blauw wollen muts, Bergers, Laat 106; vulpen, Burger, Bleekerskade 2; zilverbon van 1, Burger, Bleekerskade 2; roode por- lemonnaie inh. f 1.13 K, Wortel, Zooherstraat 18; kinderportamonnaie inih, 0,02, van Kleef Bissch. Botte- mannestr. 26; bruin kinderwantje, Bruin, Bissch. Bottemannestr. 9; bril in étui, Zeeman, Asterstraat 12; sportriem, Zeeman, Asterstraat 12; bruin nappa heerenhandschoen, Dane, Nieuwpoortslaan 141; nieuw R.K. kerkboek, Kom, Ridderstraat 23; pakje inh. twee staaf zaklan taarns, Narold, Ridderstraat 4; vaar boom, Visser, Pieterstraat 10; ver chroomd armbandhorloge, Besteman, 2e Landdwarsstraat 23; streng witte kralen, Kuiper, Oudegraoht 160; blauwe want, Bloem, Dijkgraaf straat 44; portemonnaie inh. f 1.50, Stad, 2e Kabelstraat 12; groote bijl, Jong, Koningsweg 60; portemonnaie inh. rozenkrans, Smit, Wildemansstraat 9; double armband, van Latum, Laat 7; dynamo zaklantaarn, Kroon, Re gulierslaan 18; koedrijversstok, Boo- de, Burg. Bosstraat 4; donkergroene heerenhoed, Winder, Geestersingel 22; ketting met slot zonder sleutel, Groenland, Piersonstraat 30; groen- achtige wollen jekker, de Vet, Uiten- H. O. V. Derde abonnementsconcert. De herdenking van Mozart'; 150sten sterfdag is ook in Alkmaar r.iet zonder meer voorbij gegaan, oe Haarlemsche Orkestvereeniging voerde hier n.m. j.l. Zaterdagmid dag een programma uit, dat slechts werken van dezen grootmeester der r.uziek bevatte (Haffner serenade, concert voor fluit en harp en de Jupiter symphonie). De serenade, volgens het pro gramma in 1776 gecomponeerd voor het huwelijk van Elisabeth Haffner, wier vader voor de familie Mozart een ware weldoener is geweest, bevat acht nummers waai'van er steeds maar drie gespeeld worden (lAlegro Moderato, Andante, Me nuet). 't Is muziek waarvan een groote bekoring uitgaa ten die on middelijk tot den hoorder spreekt en de vioolsoli door concertmeester Gijs Beths voortrffelijk voorgedra gen (een hartelijk applaus beloon- ce hem daarvoor) doen dat even eens. In mevr. Rahel Mengelberg en Joh. Spies vond het concert voor harp en fluit een tweetal vertolkers die het kunstwerk in het schoonste licht plaatsten, waar de orkestbege leiding ook zeer toe medewerkte. De Jupiter-symphonie (één van de drie symphonieën van de twee en veertig die het meest op de pro gramma's voorkomen) dankt zijn beroemdheid aan de vermaarde L'inale, die op een oude kerkmelodie gebouwd is, en door de bewerking een geweldig stuk muziek gewor den is. Het is een middag geweest the een zeer weldadigen indruk na- het, waartoe, behalve de solisten, ook het orkest met zijn leider, Marinus Adam, heeft bijgedragen. A. Kooger, INGEKOMEN PERSONEN. W. Geelen, R.K., z.b., en echtgen. Oudorperdijkje 16, van Schiedam. J. L. Schaefer, N.H., restaurateur, en echtgen. Font. Verschuirstraat 3, van Hilversum. A. Nagel, HAZEA, dienstbode, Westerweg 252, van Hoo- gezand. E. SweersKoster, Ger. K., z.b., Costerstraat 22, van Smal- lingerland. J. H. Röbken, geen, huisschilder, en gezin, Bisschop Bot- temannestraat 18, van Amsterdam H. Smit, N.H., rijwielhersteller, Hulststraat 16, van Castricum. R: A. Kok, geen, bankemployé, en echtgen., Koorstraat 29a, van Am sterdam. N. M. van Houten, geen, en zusters, St. Jacobstraat 1, van Alphen aan den Rijn. G. J. Brink, R.K., dienstbode, Stationsweg 60, van Heerhugowaard. S. A. Reinke Grootveld, geen, z.b., en dochter, Houtweg 21, van Schagen. J. T. F. Uhlenhop, R.K., stoffenventer en gezin, Hooftstraat 23, van Rotterdam M. M. C. Peet, R.K., z.b., Kenne- mersingel 12, van Amsterdam. B. H. M. van der Helm, R.K., bouw.- kundige, Cabeljaustraat 7, van De venter. Tj. Wolda, N.H., verkoo- per levensmiddelen, en gezin, Oude gracht 112, van Leeuwarderadeel. J. de Geus.Borst, N.H., z.b., Oude gracht 191, van Bergen. J. Laks N.H., kleermaker, en gezin, Stations weg 35, van Ede. J. A. H. Broek- huys, N.H., kantoorbediende, Lange straat 18, van Amsterdam. I. Roodt, R.K., tuinder (o.), en echtg., Koningsweg 33, van Oudorp. C Bakker, geen, koopman in galante rieën, Voormeer 18, van Amsterdam. G. F. Houtenbos, R.K., kruide niersbediende, Baanstraat 4a, van Amsterdam. H. Steenhart, R.K., boekhouder correspondent, Rozen straat 24, van Amsterdam. H. D. Sweers, Vr.Ev., opz. teekenaar, Cos terstraat 22, van Arnhem. J. C. de Ruiter, N.H., banketbakker, Reeker straat 49, van Bergen. A. D. Bon net, D.G., z.b., Jul. van Stolberglaan 22, van Amsterdam. P. J. C. L. Smulders, R.K., priester, Breedstraat 9, van Schiedam. W. Bek, R.K., dienstbode, Popelmanslaan 16, van Bloemendaal. G. Bakker, Chr.Ger., dienstbode, Geest 38, van Langedijk. J. de Vries, geen, ambt. N.S., Spoorstraat 88, van Kampen. B. Klinkert, N.H., schrijver b/d dir. be lastingen, en gezin, Rembrandtstr. 3, Heiloo. W. P. E. Luigies, geen, ass accountant, Corfstraat 12, van Oss. M. Boddeke, R.K., echtg. J. Ver hoogt, z. b., van Castricum naar Ma- rierdaan 2. A. D. M. Huitema, R.K., dienstbode, van Haskerland naar Helderscheweg 34. J. Des- c^ndre, R.K., logementhouder, en gezin, van Hoorn naar Kooltuin 15. C. A. Donenberg, R.K., religieuse, van Rotterdam naar Emmastraat 12. G. Noort, R.K., tuinder, en gezin, van Heiloo naar Kennemerstraat- weg 40. R. Zwolle, Ger.K., z. b., en zoon, van Amsterdam, naar Ma- rienlaan 2. A. Uhlenhop, R.K., detacheur, en echtg., Ger.K., van Rotterdam naar Nieuwpoortslaan 91 J. J. Stam, R.K., petroleumventer, van Heiloo naar Eikelenbergstraat 40. A. L. van Bergen, N.H., ver tegenwoordiger, van Zaandam naar Spoorstraat 56. I. de Haan, N.H., (grondwerker, van Wymbritseradeel naar Omval 80. G. W. van Neure, Ger.K., hoedenmaker, van Koog aan de Zaan naar Boezemsingel 9. L. Peereboom, geen, z. b., van Voor burg naar Nieuwesloot 49. S. Dijkstra, N.H., z. b., van Amsterdam naar Julianastraat 26. J. E. Hees- (Ontleend aan onze advertentie rubriek). Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De mannen de baas (hum.- rom.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Onder het asfalt van een wereldstad (rom.-sens.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd- hummer Lajla (rom.) (Geprolon geerd). 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Frau Luna (operette). (Ge prolongeerd). 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee Maandag 22 December. 7 uur, De Rustende Jager te Ber gen, concert koorvereen. „Bergen". Dinsdag 23 December. 8 uur, dancing Harmonie, leden vergadering Ziekenhuisverpleging te Alkmaar. Woensdag 24 December. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoe ring van De avonturen van Pinokkio, been, R.K., koopman in textielgoede- ren, en gezin, v. Amsterdam n. St. Annastraat 41. C. Pepping, R.K., winkeljuffrouw, vqn Heiloo naar Kennemerstraatweg 7. J. Grent, R.K., onderwijzeres, van Wervers- hoof naar Emmastraat 56. S. Vij selaar, H.A.Z.E.A., voetkundige, en gezin, van Avenhorn naar Oude graoht 140. M. W. Coljee, N.H., marechaussee, van Coevorden naar Vermeerstraat 52. C. Burger, geen, kellner, van Den Helder naar Koorstraat 15. P. H. Ludowina Barends, R.K., religieuse, van Rot terdam naar Emmastraat 12. M. Bobeldijk, R.K., echtg. v. H. Beers, R.K., en zoon, van Koedijk naar Dijkgraafstraat 11. VERTROKKEN PERSONEN. M. M. Koomen, R.K., kokkin; Sta tionsweg 106, naar Bergen. J. J. Ochquee, N.H., huishoudster, Fnid- sen 51 naar Amsterdam. G. Kroe- ke, N.H., houtbewerker, en echtge- noote, en kinderen, Boezemsingel 10, naar Oudorp. R. Westebring, Rem., z.b., Houtweg 3, naar Almelo, T. W. van Weelij, N.H., banket bakker, Kennemerstraatweg 152, n. Oudorp. A. de Vries, N.H., z.b., Kennemerstraatweg 40, naar Enk huizen. C. M. van Sluis, geen, verpleegster, Spoorstraat 34, naar Utrecht. J. M. Constant, R.K., b., Vondelstraat 5a, naar 's-Gra- venhage. P. C. Buikstra, R.K., kellner, Nieuwesloot 85, naar Ber gen. E. Zijdenbos, N.H., Stations weg 192, naar Enkhuizen. C. F. E. de Graaf, geen, verpleegster, Wil- helminalaan 11, naar, Hilversum. G. ten Dam, Ger.K., dienstbode, Spoorstraat 8, naar Workum. A. M. Goudsblom, R.K., dienstbode, Korte Landstraat 7, naar Egmond- Binnen. A. Hildering, naaima chinehandelaar, Luttik Oudorp 66, naar Oudorp. P. W. H. Stieger, R.K., ambtenaar Wieringermeer, Corfstraat 35, naar Zwolle. J. A. Overpelt, R.K., broodbakker, Zeg- lis 7, naar Akersloot. S. C. Huij- zer, R.K., dienstbode, Dijkgraafstraat 56, naar .Heiloo. -- C. M. Kor ver, R.K., hulp in de huishouding, St. An nastraat 21, naar Amsterdam. P. G. van Stipriaan, geen, slager, Rit sevoort 42, naar Barsingerhorn. J. C. M. C. Coelers, geen, korp. tor pedomaker, en echtgenoote, en zoon, Tulpstraat 10a, naar Den Helder. F. L. Hage, Ger.K., en echtgenoote, geen, Omval 24, naar Barsingerhorn. G. Wink, geen, dienstbode, Lom- bardsteeg 17, naar Barsingerhorn. G. E. Scheltus, geen, leerling ver pleegster, -Bleekerskade 7, naar Am sterdam. A. M. Dekker, R.K., dienstbode, Spoorstraat 54, naar Ha renkarspel. DOODELIJK ONGEVAL TE CASTRICUM. Zaterdagmiddag heeft in de ma rechausseekazerne omstreeks 12 uur een noodlottig ongeval plaats gehad met doodelijken afloop. Twee mare chaussees waren bezig met het schoonmaken van hun revolvers. Op een gegeven moment ging het schot af en de kogel doorboorde het hoofd van den 22-jarigen marechaussee Sluis. De plaatsehike doktoren van Nievelt en Leenaers werden telefo nisch ontboden en waren bijna on middellijk ter plaatse, doch konden slechts den dood constateeren. Het slachtoffer, afkomstig van Ameide (Z.-H.), was ongehuwd. Daar de verstandhouding onder de collega's zéér goed is. is de deelneming alge meen. CONCERT. Kerstconcert van de Chr. muziek vereniging „Soli Deo Gloria" vanaf den molen van Piet, op den Tweeden Kerstdag, aanvang half 10 's morgens. Programma. 1. Psalm 89 1. 2. O, Kerstnacht, schooner dan de dagen. 3. O, hoe heerlijk, hoe begeerlijk. 4. Heerlijk klonk het lied der Engelen. 5. Der Engelen vreugd. 6. Gezang 270 1. 7. Jezus die mijn ziel bemint. 8. In Bethlehems stal. 9. Eere zij God. 10. Stille nacht. 11. Vol van pracht. 12. Gezang 229 1 en 7. boschstraat 84; bruine portemonnaie, de Boer, Luttik Oudorp 68; sjaaltje, Schenk, Magdalenenstraat 6; ge breide handschoen, Reinders, Jan van Scorelkade 69. Zij, die in het bezit zijn van een gevonden voorwerp dienen zulks zoo spoedig mogelijk aan het Bureau van .Politie te Alkmaar op te geven. ARBEID DER VERKEERSPOLITIE OVER DE MAAND NOVEMBER '41. Autorijden zonder rijbewijs 1 autorijden en max. snelheid over schrijden 1 Autorijden zonder papieren van A.B.D. 2 Autorijden en geen stopteeken geven 1 Autorijden zonder kan te eken aan de achterzijde 1 Autorijden zonder werkboekje of werkboekje invullen 2 Wielrijden en geen of niet tijdig richting aangeven 7 Wielrijden zonder bel 1 Wielrijden zonder verlichting 16 Wielrijden en daarop 2e persoon medevoeren 1 Wielrijden in verboden straat of richting 5 Wielrijden en niet rechts houden 2 Wielrijden links naast 2 andere wielrijders 1 Verkeer op onibewaakten over weg belemmeren 1 Overtreding Arbeidswet 1 Rijwiel onbeheerd laten staan 1 Voetiganigerslantaarn met wit licht gebruiken 3 Zonder legitimatiebewijs 6 Woning onvoldoende verduisterd 14 Strooparij 1 Zich te laat In open lucht op houden 2 OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Langestraat 85. Nieuwe aanwinsten 1941 lijst 278. Nederl. gedichten, tooneelstukken. 811G60 Gorter. Liedjes. 811S83o Steen, van der. Cadans. 812H76w Hooft. Warenar; met inl. van Dr. J. Bergsma. 812S75p Sophocles. Philoctetes. Nederl. romans. A40.5 Arkel Zegwaard, van. Vrou wenarts. B16.1b Bakker, P. Branding... B68.5 Boissevain. Fagade. B74.1r Bordewijk. Rood paleis. B87 Broeder. Groote Pier. E14.61d Eekhout. Leven en daden van pastoor Poncke van Damme in Vlaanderen. F44.3 Franke. Njai Sarina. M58.1 Meyer. Vaer-wel, Marjo (j) S99.7kl. SzekelyLulofs. De klei ne strijd. V55.5r Vestdijk. Rumeiland. V64.1e VisserRoosendaal. Het één of het ander. In het Nederl. vert. romans. B31.6 Beausobre, de. Een mensch overwon. B88.6n Brompeld. Nieuw leven tegemoet. B88.8 Bronte. De woeste hoogte. B93.5b Buck. Ballingschap. B93.5t Buck. Het trotsche hart. C46.3ko Cronin. Koortseiland. H29.6 Harsanyi. Hongaarsche rhap- sodie. 3 dln. P12.3 Page. De vrijheidsboom. S55.5i Scott. Ivanhoe. S70.41o Smith, Nore K. Louise, j is: ook voor jongeren. is hist. 15 Totaal Gewaarschuwd 28 personen. 70 HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 9 tot December 1941. Bestuurswij zigingen: Warmenhuizen: Onderling Vee fonds, Dorpsstraat 239. W ij zigingen: Alkmaar: Laan's Vervoercentrale, Paternosterstraat 5, bestelhuishou der; overgegaan aan P. J. van Nirn- wegen. J. de Boer, Achterdam 15. schildersbedrijf enz; overgegaan aan mevr. de wed. C. de BoerTromp. Fa. E. W. Vet, „Het Manchester- huis", Langestraat 37, winkel in be- arijfskleedmg; benoeming bewind voerder (Treuhandler) op grond van paragraaf 7 van den secretaris-gene raal van financiën en economische zaken. N.V. Manufacturenhandel van J. Spruijt v.h. M. Leijers, Lange straat 68, in liquidatie getreden. Anna Paulowna: N.V. „Atbonta", Spoorbuurt 16, autobusonderneming enz.; ontslag procuratiehouder. Bergen: N.V. Maatschappij tot aan neming van werken v.h. H. J. van Brussel en D. W. Beijllonse, Herten laan 4; in liquidatie getreden en be noeming vereffenaar. Castricum: N.V. bouw- en exploi tatie mij. De Hom, Dorpsstraat 15, in liquidatie getreden en benoeming vereffenaar. N.V. bouw- en ex ploitatie maatschappij Terra Casa, Dorpsstraat 15, in .liquidatie getre den en benoeming vereffenaar. Heiloo: Aannemings-maatschappij De Moei en Hermes, Rijksstraatweg 2, rechtsvorm gewijzigd. Nieuwe Niedorp: Leegwater's Autotransportbedrijf, 't Veld C. 88, verplaatst naar Oudkarspel, Spoor straat A 5. Oterleek: K. Verweel, Stompeto- ren D 62, timmerman; overgegaan aan P. Verweel. Zuidscharwoude: J. Broers, Dorps straat A 205, broodbakkerij; overge gaan aan C. Boots. DRANKWET (Staatsblad 1931, nr. 476). De Burgemeester van Alkmaar waarnemende de taak van Burge meester en Wethouders, brengt ter algemeene kennis, dat is ingekomen een verzoek .van den heer F. van Suijdam, alhier, om een verlof A verlof voor den verkoop van zwak- alcoholischen drank in het klein zoo wel voor gebruik ter plaatse, voor welke het verlof geldt, als voor ge bruik elders in het perceel Nieu wesloot nr. 7. Binnen twee weken na dagteeke- ning dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 22 Dec. 1941. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, De Secretaris, A. KOELMA. OUDE SCHOENEN VERKOCHT VOOR TE HOOGE PRIJZEN. Op 20 Dec. 1941 heeft de inspecteur voor de Prijsbeheersching te Am sterdam een schoenhersteller en -handelaar te Alkmaar veroor deeld tot 50C boete, omdat hij oude gedragen schoenen verkocht voor prijzen, welke hooger zijn dan deze schoenen nieuw gekost zouden heb ben. WIER1NGERWAARD. Winterhulp. - Over de maand December mag in deze gemeente door Winterhulp nog vier honderd gulden worden uitgekeerd. DE H.A.B.O. OVERGENOMEN DOOR DE A.T.O. Met ingang van 1 Jan. a.s. is de H.A.B.O. overgenomen door de A.T.O. Geheel onverwacht komt dit bericht niet, maar toch zullen velen het jammer vinden, dat de in deze .omgeving zoo goed bekende naam zal verdwijnen. Een geruststelling moge zijn, dat althans voorloopig voor een jaar alle diensten van de H.A.B.O. op de gewone wijze zullen worden uitgevoerd en dat het heele personeel in dienst blijft. Naar wij vernemen zal in de lei ding van de H.A.B.O. een wijziging worden gebracht, hoewel de heer Boon het eerste jaar tenminste nog met de leiding belast blijft. Verder zouden, naar men mededeelt, niet alle garages door de A.T.O. zijn overgenomen. Men hoopt nu, dat aan de vaak geuite klacht over het beperkte ma teriaal thans een einde gemaakt zal worden, zoodat het niet meer zal voorkomen, dat de menschen in de bussen gepakt zullen zitten als haringen in een ton. EERLIJKE VINDER. Zaterdagemiddag deed de 20- jarige melkrijder C. Cornelisse te Castricum aangifte bij de politie aldaar, dat hij zijn portefeuille, in houdende 220 had verloren. Na tien minuten kwam de eerlijke vin der, de heer H. Hoek, wonende aan den Breedeweg te Castricum, aan gifte doen van het vinden van de portefeuille, SCHAGEN, Oud-Leerlingen R.L.W. - Het resultaat der schapenschurft- bestrijding bevredigend. De 81ste alg. vergadering van de Ver. van Oud-Leerlingen van de R.L.W. te Schagen werd Zaterdag te Schagen gehouden. De voorzitter, de heer W. v. d. Oord, schetste in zijn openingswoord de huidige moeilijkheden voor den boerenstand, die het boer-zijn niet tot een genoegen makeii. Met den wensch, dat spoedig betere tijden voor den boerenstand mogen aan breken, opende spr. de vergadering. De voorzitter deelde mede, dat de resultaten van de schapenschurftbe- strij-ding, waartoe op de vorige ver gadering besloten is, bevredigend zijn. Reeds zijn 300 schapen gewas- schen en van marktwege werd mede gedeeld, dat de schapenhokken steeds ontsmet worden na gebruik. Spr hoopte, dat de nog nalatige scha pen-houders aan de bestrijding zul len meewerken. Aan veearts d-e Boer heeft men een belangeloos en waar devol medewerker. De heer Joh. de Veer gaf het be stuur in overweging overleg te ple gen met den Veeartsenijkundigen dienst, opdat de bestrijding voor alle schapenhouders verplichtend wordt. Voorts deelde de voorzitter mee, dat het station voor melkonderzoek, waar particulerien geen gebruik meer van maken, overgedaan is aan de Fokvereeniging SchagenBarsin gerhorn, waarmee de vergadering accoord ging. De bespreking over de voorstellen tot reorganisatie van het landbouw onderwijs (toevoeging 3e leerjaar en verscherping toelatingsexamen) wer den aangehouden tot een der vol gende cursusvergaderingen. Blijkens het jaarverslag steeg het ledental tot 289. De rekening 1940/41 werd goedgekeurd in ontv. en uitg. op 1008.37y2,; d-e begrooting 1941/42 werd vastgesteld in ontv. en uitg op 1615. Voor de schapenschurft- bestrijding was 750 geraamd aan uitgaven, waartegenover f 250 aan bijdragen voor dit doel was ge raamd. De contributie werd op 2 vastgesteld, verhoogd met 15 cent incasso. Het bepalen van de plaats van de zomervergadering werd aan het be stuur overgelaten. In de vacatures S. Bakker en W. v. d. Oord werden tót bestuurslid benoemd de heeren C. Lakeman te Oude Niedorp en E. Rispens te Wieringermeer. Tot voorzitter wérd gekozen de heer C. Lakeman. De secertaris deelde mede, dat de cursusvergaderingen gewijd zullen zijn aan: opfok van jongvee; de N A. K.; de ordening van het bedrijfs leven en de horzelbestrijding bij vaarzen en jongvee, dit laatste on derwerp in te leiden door prof. Bodet'te Wageningen. De voorzitter dankte het aftredend bestuurslid Bakker voor het werk in het belang van de vereeniging. Buisje a 20 tabletten 55 ct. Zakje 6 2 tabletten 7 eft De voorzitter, die als zoodanig af treedt, dankte voor de prettige sfeer in de vereeniging die gedurende zijn voorzitterschap heerschte. De heer J. de Veer dankte den voorzitter voor zijn werk in het be lang van de vereeniging; hoewel de vereeniging steeds goede voorzit ters had, juichte spr. het toch toe, dat om de twee jaar 'n ander de leiding krijgt; de aftredende voorzit, ter heeft een eervolle plaats in de rij van voorzitters ingenomen en zoo wel hjj als de vereen, kunnen op een resultaatvolle periode van twee jaar terugzien. De voorzitter dankte voorts ook den secretaris voor diens medewer king. In de middag-vergadering leidde de heer G. J.'Blaauboer namens de aardappel-commissie de bespreking in over de vraag, wat er gedaan kan worden ter verbetering van de aardappelcultuur en de machines, die daarbij in gebruik zijn. Deze commissie had nl. een enquête inge steld op een 30-tal bedrijven op de klei- en goeden zandgrond met een. totale oppervlakte van 1335.57 H.A., waarvan 242.34 H.A. met pootaard- appelen was beplant. Het resultaat van deze enquête had de commissie vastgelegd in een ge drukt rapport, dat een onderwerp van discussie zal uitmaken op een der in Jan. te houden cursusverga deringen D.e vragen, dié na de in leiding van den heer Blaauboer ge steld werden, zullen op bedoelde cursusvergadering beantwoord wor den door hen, die over de betref fende vraag praktische ervaring hebben opgedaan Na de inleiding werd de reeds eer der in dit rayon vertoonde Maro- film „De aardappel- ons volksvoed- sel" vertoond, die 'r. suggestief beeld gaf van de belangrijkheid van den aardappel en de aardappelcultuur in Nederland; van het kweeken en het onderzoek van nieuwe aardappel rassen; van de teelt van aardappelen in het bijzonder van pootgoed; van de keuringen te velde en op partij en tenslotte van het belang van het gebruik van goedgekeurd pootgoed. BERGEN. Uitvoering Vrouwenkoor. - In het teeken van de aanstaande Kerstdagen stond de uitvoering van de Bergensche Motet- en Madri- igaalvereeniging, het vrouwenkoor dat onder Corns. Jonker's zorgvul dige leiding staat. Het programma toch bevatte een aantal oude kerst- melodieën bewerkt door Jac. Bon set, Heinrich Reimann en anderen, twee nummers uit de Weihnachts- cantate van Reinecke, en verder het „Ave Verum" van Mozart en Adeste van Hespe, zeer beschaafde en zuivere zang kenmerkte ail die nummers. Mej. Jorien Leegwater die in Gloria in Excelsis" met een lid van het koor de daarin voorkomen de solo voordroeg, zong daarnevens een aria van Handel, en Jesuslied: van Hildach. Haar eenvoudige voor dracht, waarbij de zeer mooie so- praanstem het hare doet Met niet na indruk te maken. Daarin even aarde haar de heer Grondsma die op zijn bekende, magnifique manier bijdragen ten gehoore bracht van Anton van Duinkerken, Vondel en Mevr. CramerSchaap. De organist, die mej. Leegwater begeleidde (Nico Akkerman ac compagneerde de koornummers) en een tweetal orgelnummers gaf, speelde tot slo. de Engelenzang „Eere zij God in den Hooge." Het stond niet op het programma, en, in plaats dat men de kerk verMet (die geheel gevuld was) bleef men het afwachten niet alleen, maar begon langzamerhand spontaan mede te zingen. Een wijdingsvolle middag had hier mede een einde genomen. A. Kooger. VERKIEZING TE ZUIDSCHARWOUDE. De heer C. de Boer Wzn. werd herkozen als ouderling der herv. gemeente, de heer J. Kostelijk Cz. als diaken. In de vacature, wegens het vertrek van den heer P. de Graaf werd tot diaken gekozen de heer P. Koeman. Na herstemming werd tot lid van het kiescollege gekozen de heer P. van Exter. Helpt den. mensch in nood Steunt Winterhulp! .Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Pro v.*. G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2