Akerties - De overval op Timor. De strijd in het Oosten. VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijf regels uitsluitend a contant. Duitschland strijdt voor Europa Hevige gevechten in de middenzone van nga-siroop verdrijft Uw hoest Oe strijd In Oosl~A2Eië. Met Duitschland voor vrij Nederland. RüQpHn BOEKEN Pagina 4. Vervolg van pagina 1. Een bespreking. Den volgenden dag, 16 December des middags, stelde de Engelsche ambassadeur het Portugeesche mi nisterie van buitenlandsehe zaken er van in kennis, dat „met den Portu geesehen gouverneur op Timor voor den volgenden morgen een bespre king is vastgesteld". Aan den Neder- landsöhen kant van het eiland na derden echter reeds troepenforma ties de Stad Dili, ten einde, een vijan delijke landing te verhinderen, waarvan beweerd werd, dat zij op handen was. De kwestie werd toen nogmaals zeer duidelijk besproken, opdat de Engelsche ambasasdeur er geen twijfel over zou kunnen heb ben, dat men buiten de aangegane onderhandelingen om ging, want de Engelsche ambassadeur had verwe zen naar een andere hypothese dan die eener agressie en de Portugee sche regeerinig had als uitdrukke lijke basis der hulnverleening geva ren of verwachtingen beschouwd die door de feiten nog geenszins be vestigd werden. De instructies van den gouverneur war,en duidelijk en waren ook niet gewijzigd. De ge vraagde bespreking echter zouden wij niet van de hand wijzen In dezen zin werden bevelen aan Timor gegeven. Gezien de houding der Portugee sche regeering kwam de Engelsche ambassadeur er niet toe een ontwerp van een gemeenschappelijke verkla ring der beide regeeringen over de troepenlandinig voor te leggen. De Ned.-Indische vertegenwoordiger deed denzelfden dag soortgelijke stappen. Dit zijn paralellen met de bespreking met den Portugeeschen ambassadeur op het Foreign Office. Ook daar verwees men naar de snelle ontwikkeling der gebeurtenissen, naar het ingrijpen der troepen, naar het ontwerp voor een aan* de dag bladen te zenden nota, waaronder men een verdrag met de Portugee sche regeering verstond, dat in dezen tekst echter onmogelijk was. De ar gumenteering van onzen ambassa deur werd niet afgewezen, maar de onderstaatssecretaris gaf uitdrukking aan de „vrees, dat de actie reeds ten uitvoer was gelegd". Op 17 Decem ber des ochtends handhaafde de Britsche ambassadeur in" een nieuwe conferentie de vorige argumentee- rinig, volgens welke een samenwer king met de Australische en Ned.-In dische troepen reeds bij een loutere bedreiging moest geschieden op de wijze, waarop zij door de Ned.-Indi sche autoriteiten op Timor werd ge ïnterpreteerd. Deze discussie kon echter niet worden voortgezet, aan gezien zij een stand van zaken voor onderstelde, die voor de Portugee sche regeering onmogelijk was: de troepenlanding tegen den wil van de regeering op grond van de veronder stelling van gevaren, die niet bewe zen waren en zich ook niet afteeken- den. Plotselinge troepenontscheping. Op hetzelfde oogenblik, waarop de Britsche ambassadeur in Lissabon nog trachtte, de Portugeesche regee ring te overreden haar toestemming te geven tot een optreden van vreemde troepen, niet alleen in ge val van een aanval op de Portugee sche souvereiniteit, maar ook in ge val van een slechts vermoede be dreiging, werden reeds in Timor de aangekondigde „bescherm jngstroe- pen" ontscheept. Het onderhoud, dat men voor dezen ochtend met den gouverneur had aangevraagd, i was niet bestemd voor onderhandelingen, maar had alleen ten doel hem uit te noodigen de landing te veroorloven. De gouverneur hield zich aan zijn in structies en weigerde toestemming te geven tot de landing, waaraan hij echter met de bescheiden strijd krachten en gezien deze overrom pelende ontwikkeling geen weer stand kon bieden. Dit zijn de laatste officieele be richten van Timor. De gouverneur heeft zijn bevelen ten uitvoer gelegd en telegrafisch protest ingediend bij den Australischen ministerpresident en den gouverneur-generaal 'van Ned.- Indië. In de kolonie heersch rust. De gelande troepen zelf had den, naar het schijnt, de onjuiste overtuiging, dat zij optraden met de toestemming van de Portugeesche regeering en in haar belang. De regeering trachtte terstond de feiten op te helderen. De verklaringen en gevoelens der Britsche en Ned -Indi sche regeeringen jegens de Portu geesche kunnen helaas niets veran deren aan den toestand. De aange legenheid is nog niet ten eihde. De regeering zal liet land van de ge beurtenissen in kennis stellen, wan neer zij dat noodig acht. Intusschen gaat zij verder met haar onderzoek en haar voorbereidingen om het gar nizoen van Timor te versterken ten einde, voor zoover het van ons af hangt, de rust in dat gebied in stand te houden, dat thans rechtstreeks is blootgesteld aan de verwarringen van den oorlog. Een nuchtere reeks van feiten; Ik wilde, zoo besloot Salazar, slechts de nuchtere reeks van feiten geven en heb mij er van onthouden daar ook maar het geringste com mentaar aan toe te voegen. Ik zou echter nog twee punten willen noe men, waarvan het eene ons betreft, terwijl het tweede betrekking heeft p anderen. De regeering heeft het zuivere geweten, dat zij met trouw en ernst, zelfs met ijzer, gehandeld heeft voor de belangen van anderen, nauwkeurig kennis dragende van de bondgenootschapsplichten en de rechten der natie. Terecht verwacht ten zij behandeld te worden in den vorm, waarin zij de aangelegen heclen, vooral de onderhandelingen met de Britsche regeering, heeft be handeld. Wat ons, kleinen en zwak ken volken, niet veroorloofd is, is ook den regeeringen niet veroor loofd, die de groote imperia regee. ren'. H'et is hun niet veroorloofd, d- kalmte te verliezen, die vereischt Is om diensten van onrecht te onder scheiden. En op grond van het ver trouwen op den moed hunner solda ten mogen zij. niet een 'streven met overijldheid verwisselen. Het eerste zou er toe geleid hebben te waken over het recht van anderen, het tweede heeft er toe geleid het» ge bied van een neutraal land en boj vendien van een vriend en bondge noot, ongemotiveerd te bezetten. Berlijn, 20 Dec. (D.N.B.) Ook gisteren heeft de vijand, naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, nieuwe aanvallen met sterke strijdkrachten ondernomen tegen de Duitsche linies over het met sneeuw bedekte terrem in den centralen sector van het O.-front. Terwijl de bolsjewisten op ver schillende plaatsen met groote ver liezen konden worden afgeslagen, duren op andere plekken de ge vechten nog voort. Evenals den voorafgaanden dag heeft de tegen stander ook den 19den December behalve talrijk ander oorlogsmate riaal ook eenige pantserwagens verloren. De luchtmacht heeft tij dens aanvallen onder slechte weers omstandigheden drie bolsjewistische afdeelingen caivallerie uiteenge jaagd, talrijke yrachtauto's vernield en vele andere beschadigd. Moskou opnieuw aangevallen. Berlijn, 21 Dec. (DNB). In aan sluiting op het Duitsch legerbericht van 21 Dec. verneeemt het DNB nog het volgende: De gevechten in den centralen sector van het O.-front duurden op 20 Dec. met onverminderde hevigheid voort. Ondanks het barre winter weer sloegen de Duitsche formaties de aanvallen af. De luchtmacht mengde zich op doeltreffende wijze in deze gevechten. Ook Moskou werd opnieuw aan gevallen. Evenzoo kregen de mili taire doelstellingen bij Sebastopol effectvolle bomtreffers. Ook bij een hernieuwde poging om met sterke strijdkrachten, waar bij gebruik gemaakt werd van pant serwagens, uit Leningrad te ontsnap pen, leden de bolsjewieken een ne derlaag. De Duitsche afweer voor Leningrad is zoo sterk en de om singeling van de tweede hoofdstad der Sowjet-Unie blijft pok bij het felste winterweer zoo krachtig, dat alle pogingen der bolsjewisten om door te breken, sinds wekent tever geefs zijn. De Duitsche luchtmacht heeft in den afgeloopen nacht ook bij haar strijd tegen Engeland vrij sterke strijdkrachten in den strijd gewor pen. Zij viel in het bijzonder het industriegebied en de havens in het graafschap York aan. WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handsch goederen. Britsche druk op divisies ten W. van Uerna. Italiaansch legerbericht, Rome, 20 December (Stsfani) Het 566ste communique van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Gepantserde en gemotoriseerde vijandelijke afdeelingen hebben in Cyrenaica een massale actie uitge voerd tegen onze stellingen in het deel van de Dzjebel. De Italiaan sche en Dui.sche troepen, die dap per streden en groote bekwaamheid toonden, betrokken ten W. van Derna nieuwe stellingen en bele*.- ten den vijand zijn doei te bereiken. Het vliegveld van Derna bevindt zich in handen van den vijand. Herhaalde aanvallen van vijande lijke pantserstrijdkrachten tegen onze stellingen van Sollosm en Bardia werden afgeslagen Op Tri polis en Benghasi werd een beperkt aantal bommen geworpen. Duitsche vliegtuigformaties hebben her haaldelijk Malta gebombardeerd. Een van onze vlooteskaders stiet in het centrale deel van ds Middel- landsche zee den 17aen December op een uit slagschepen, kruisers er. torpedojagers bestaand Enge'sch eskader. Na een kort vuurgevech trok de vijand zich in de duisternis terug. Een licht vijandelijk schip werd door het vuur tot zinken ge bracht en een ander door het vuur van onze torpedojagers zwaar ge troffen en waarschijnlijk tot zinken gebracht. Een groot vijandelijk schip werd door het vuur van onze groote schepen getroffen. Geen van onze schepen werd getroffen of beschadigd. Ons convooi bereikte voltallig de havens van bestem ming. Het gevecht vond plaats ten N. van de golf van de Groote Syrte. Tijdens den aanval van onze esca drilles torpedovliegtiuigen, die ge schiedde in nauwe samenwerking met ons vlooteskader, werden 4 vliegtuigen neergeschoten. Het legerbericht van 21 Dec. luidt als volgt: „Ten W. van Derna, dat weer door vijandelijke strijdkrachten^ be zet ds, duurt de ij andelij ke druk op onze divisies voort. Gevechten van plaatselijk karakter bij Solloem en Bardia. In den nacht van 19 op 20 December hebben Duitsche lucht strijdkrachten met zichtbaar succes militaire doelen van Tobroek hevig gebombardeerd Een batterij lucht doelgeschut werd vernietigd. An dere Duitsche luchtformaties hebben ||q|. Q .|rQnt Het legerbericht van 21 Dec, Duitsch legerbericht. Het Duitsche legerbericht van 20 Dec. meldt: In den centralen sector van het O. front duren duren de zware gevechten voort. De tegenstander heefti nieuwe zware verliezen geleden. Formaties gevechts vliegtuigen, duikbommenwerpers en jagers hebben vijandelijke veldstellingbn en batterijen ver nield en met bommen en vuur uit de boordwapens bestreden en gemotoriseerde Sovjetcolonnes uiteengedreven. Andere doeltref fende luchtaanvallen waren ge richt op luchtsteunpunten' en spoorweginstallaties. Een vracht schip heêft op de Barentszee bom- trffers van zwaar kaliféer gekre gen. Op de Barentszee is het tot een nachtelijk zeegevecht ge komen tusschen Duitsche en bolsjewistische torpedobootja- gers. Een vijandelijke torpedo- bootjager is met torpedotreffers in den grond geboord, een tweede met artillerietreffers beschadigd.- De Duitsche torpedoboctjagers zijn na het succesvolle gevecht zonder schade een steunpunt: bin- nengeloopen. Duikbooten hebben op den Atlantisehen Oceaan 4 vijande lijke schepen met in totaal 17.000 brt. in den grond geboord. Boven dien werden twee tankbooten en een vrachtschip met torpsdotref- fers beschadigd. In het Kanaal van St, George hebben vliegtui gen die gestart waren voor ge wapende verkenning boven zee, in den afgeloopen nacht een in convooi varende tankboot van 8.000 ton vernietigd. In N.-Afrika hebben de Duitsch- Itallaansche troepen zich, na het afweren van vijandelijke aanval len, systematisch losgemaakt van den tegenstander. Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met goed ge richte treffers militaire installa ties in de haven van Tobroek gebombardeerd. Het legerbericht luidt als volgt: Hoofdkwartier van den Füh- rer, 21 Dec; (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: „De gevechten in de midden- zóne van het O. front houden met onverminderde hevigheid aan. Verscheidene krachtige aanvallen van den vijand-werden afgesla gen. In den sector van een leger corps werden daarbij 20 Sovjet pantserwagens vernield. Ook aan net omsingelingsfront voor Le ningrad werden heftige, door pantserwagens ondersteunde, uit- valspogingen met aanzienlijke verliezen voor den vijand ver ijdeld. Daarbij werden 19 vijan delijke pantserwagens vernietigd. De luchtmacht heeft met succes vijandelijke troepen- en voertui gercolonnes, concentraties van pantserwagens, batterij- er, kaze matstellingen bestookt. In het N. en in de Finsche zóne van het O.- front werden transportbewegin gen van den vijand met succes gestoord door de vernietiging van i avi ,a Üleeringsmateriaal, treinen en spoorrails. Aan de Oostkust van Engeland plaatste de luchtmacht in den afgeloopen nacht bomtreffers op een groote fabriek. Verkennings vliegtuigen beschadigden in de Engelsche wateren twee vijande lijke schepen door bomtreffers. In Noord-Afrika duren de ge vechten voort, waarbij alle strijd krachten der verbondenen ter land en in de lucht heldhaftig strijden. Een afdeeling Duitsche gevechtsvliegtuigen vernietigde bij een aanval op een Britsch vliegveld en op concentraties van voertuigen verscheidene vliegtui gen en talrijke vrachtauto's. Tusschen 13 en 19 December 1941 heeft de Sovjetluchtmacht 81 vliegtuigen verloren, waarvan er 45 in luchtgevechten en 30 door luchtdoelgeschut werden neergeschoten en de rest op den grond vernield. In die periode gingen aan het O. front- 8 Duitsche vliegtuigen verloren. Per l .esch f 1.„Wat Mijnhard! maakt is goed". Bij Apoth. en Drogisten De strijd op Malakka. Bern, 20 Dec. (DNB). De Japan- sche troepen aan de W.-kust van Malakka zetten hun opmarsch naar het Z. voort en naderen reeds de Britsche verdedigingslinie aan de rivier Kriang, waar men gevechten op groote schaal verwacht, zoo meldt de United Press uit Singapore. De Japanners hebben hun front kunnen uitbreiden tot een breedte van 80 m. Klaarblijkelijk trachten zij in het bezit te komen van de be langrijke wegen om dan hun gemo toriseerde eenheden voor den op- 'marsch naar het Z. beter te kunnen gebruiken. Belangrijk voor de verdere ont wikkeling der operaties is het feit, dat de gevechten niet meer gele verd worden in de moerassige ge bieden, maarin hooger gelegen streken, die den troepen makkelij ker' gelegenheid geven zich te ont plooien. Men verwacht hier de mo- eiijheid, dat de Britsche troepen het bevP zullen krijgen zich terug te trekken van de stellingen aan de Kriang. Hei gebruik van versche Japan- sche troepen op Malakka geeft de conclusie aan de hand, dat een nieuw Japansch offensief voor de deur staat, zoo meldt de Exchange Telegraph uit Singapore. De toe stand van Hongkong noemt het Enge,sche agentschap wanhopig. Ook United Press meldt, dat na de landingen van sterke Japansche strijdkrachten op het eiland Hong kong, het lot van deze Britsche ko lonie bezegeid schijnt. Vluchtelingen uit Penang te Singapore aangekomen. Sjanghai, 20 Dec. (DNB).- De laatste berichten uit Singapore mel den, dat het eeiste schip met vluch telingen uit Penang reeds a.daar is aangekomen. Penang is geheel ge ëvacueerd, behalve door .het garni zoen en de vrijwillige politie. Aanvallen op öe Philijipijnen. Toio, 20 Dec. (DNB). De ,1e-, gerafdeeling van het keizerlijke hoofdkwartier meldt, dat Vrijdag Japansche bommenwerpers en 'ge vechtsvliegtuigen van het leger de vliegvelden Nichols Field, Camp Murphy en Saboeren in de omge ving van Manilla met succes hebben aangevallen. De laatste resten van het Philippijnsche luchtwapèn heb ben, zoo zegt het Jaapnsche com muniqué, den doodsteek gekregen. De drie vliegvelden zijn tijdelijk on bruikbaar geworden. n den ochtend van den 20sten de haven van La Valetta op Malta op doeltreffende wijze gebombardeerd. Een Italiaansch verkennings vliegtuig, dat door drie Spitfires werd aangevallen, schoot er een neer, trof een tweede en keerde onbeschadigd op zijn basis terug. Twee vermiste vliegtuigen zijn op een onzer bases teruggekeerd na jagers te hebben «eergeschoten. Later binnen-gekomesr berichten be vestigen dat de vijandelijke kruiser, waarvan Maandag werd gemeld, dat hij in het O. der Middellandsche zee getorpedeerd was, tot zinken gebracht is." Landing op Mindanao. Stockholm, 20 Dec. (DNB). Reu ter meldt in een extra pericht uit Manilla, dat officieel bekend is ge maakt, dat de Japanners met sterke strijdkrachten in Davaö op het eiland Mindanao geland zijn. Den geheelen morgen werd fel gestre den. Uit Tokio wordt nog gemeld, dat de vijandelijke tegenstand werd ge broken en dat de toestand zich snel ontwikkelt ten gunste van de Ja pansche strijdkrachten. De val van Honkong aanstaande. Tokio, 21 Dec. (DNB). De Asahi Sjimboen meldt, dat de val van Hongkong aanstaande is. Japansche Oorlogsschepen hebben Hongkong volledig omsingeld in een omtrek van 900 zeemijlen, zoodat de Brit sche kanonneerbooten, torpedojagers, mijnlegger en p ic'ere oorlogsvaar tuigen, in totaaj een honderdtal, practisch niet meer kunnen ont komen. Een niet nader aangeduid oorlogs schip heeft in de wateren van Hongkong meer dan 100 Britsche vaartuigen vernield. De Britsche troepen te Penang zijn tot een overhaasten terugtocht overgegaan. Dat Penang zonder strijd is opge geven, is te verwonderlijker, daar de Engelschen het eiland tot een steunpunt van den eersten rang hadden gemaakt en van_ daaruit de Straat van Malakka 'gemakkelijk konden beheerschen. Ook- voor de verdediging vn Singapore was Pe nang daarom van groote beteekenis De helft der Amerikaansche zeestrijdkrachten vernietigd. Sofia, 21 Dec. (DNB). In een in terview met de Sora heeft de Ja pansche marine-attache verklaard, dat reeds 80 pet der Amerikaansche zeestrijdkrachten in de Stille Zuid zee, die 60 a '70 pet. van de totale Amerikaansche vloot vormen, door de Japanners is vernietigd. De Ame rikaansche vloot heeft tot dusv.er derhalve reeds de helft verloren. De marine-attache betoogde, dat nog geen enkele vijandelijke bom een Japansch slagschip heeft ge troffen. BESLUITEN VAN PORTUGALS NATIONALE VERGADERING. Lissabon 20 Dec. (D.N.B.) Nadat Salazar zijn rede in de nationale vergadering onder stormachtige toejuichingen van de afgevaardig den beëindigd had gaven vétschei- den-e afgevaardigden uiting aan hun verontwaardiging over den over val. Eenstemmig betuigden de af gevaardigden hun instemming met ue kalme houding, welke de Port- tugeesche regeering in deze aange legenheid heeft aangekomen. De afgevaardigde Freitas verklaarde: „Als mensch, als Portugees, als af gevaardigde, wil ik hiermede mijn allerscherpste protest tegen de on dergane agressie uitspreken". De afgevaardigde Amaral riep uit: „In de beschrijving, die de geschiedenis eens over dit incident zal geven, Nu de Duitsche legers Europa's grootsten vijand temederleggen, blijkt eens temeer en overduidelijk dat het Duitsche volk het recht toe komt het nieuwe Europa te leiden. Het is dan ook een ontzaggelijke taak, welke Adolf Hitler wacht, na melijk Europa eendrachtig te ma ken, opdat het zijn taak in de we reld zal kunnen vervullen en een nieuwe orde scheppen, welke zal steunen op de erkenning van de jonge levenskrachtige volken. Onder die jonge volken neemt ons volk, dat de Nederlanden bewoont, een eerste plaats ,in. Want het Volk der Nederlanden is geen klein volk! In het verleden hebben wij tallooze bewijzen geleverd van ónze groot heid te land en ter zee. Onze sche'p- pingsdurf gedurende de bloeitijdper ken van onze beschaving manifes teert zich nog op den huidigen dag in grootsche kathedralen en torens, in prachtige monumenten, in oude gildehuizen, in stijlvolle patriciërs woningen, in wonderwerken van schilderkunst en van literatuur. En wat een geweldenaars waren onze zeehelden, die onzen erfvijand, Engeland, herhaaldelijk bevochten enversloegen!. Ons volk kan zich echter slechts ontplooien, wanneer het vrij en zelfstandig kan leven. Vrij naar binnen, Hat wil zeggen: bevrijd van de dictatuur der geldmacht en van de knechtschap aan het Jodendom en in het gewaarborgd bezit van ze kere vrijheden, waarvan de vrijheid van godsdienst de voornaamste is. Vrij en zelfstandig, dat is: geleid door een sterk, van de geldmacht onafhankelijk staatsgezag, dat in handen is van bekwame, deskundige en edele Nederlandsche staats lieden. Vrij en zelfstandig naar bui ten: dus een vrije, Nederlandsche Staat, geleid door Nederlandsche Staatslieden, een vrij volk in een eigen Rijk. Slechts dan zullen wij waarachtig vrij en zelfstandig kun nen zijn, wanneer in Nederland de nationaal-socialistische orde zal zijn gevestigd. Onder Mussert's leiding zal Nederland als vrije en zelfstan dige Staat in den Germaanschen Statenbond een belangrijk ele ment vormen in het nieuwe Europa. De groote Germaansche levens ruimte zal ons opnieuw en beter dan vroeglr ooit het geval was, gelegen heid bieden onze gaven en kunde en kracht en grootheid te ontplooien. Indien wij onze bestemming slechts willen zien en den wil hebben onze scheppende krachteri te verzamelen en te richten, zullen wij ons eigen volk tot ongekende bloeikracht bren gen. Zoo zien wij de toekomst. Dat doel is zware strijd waard. Daarom strij den thans reeds vele duizenden Ne derlanders aan het Oostfront mèt Duitschland voor vrij Nederland. A. B. zal er geen plaats zijn voor den eed van een Pontius Pilatus" De af gevaardigde dr. Albino Dos Reis verklaarde: „Onze souvereinitieit dankt niet haar ontstaan aan roof- ochton en evenmin aan de regeling van historische conflicten der groo te mogendheden." Vervolgens heef de nationale vergadering het volgende letterlijk weergegeven votum van vertrouwen in de regeering eenstemmig aan genomen: „Met bet oog op de uiteenzettin gen van den minister-president en minister van Auitenlandsche zaken over de recente gebeurtenissen op Timor,in welker verloop ondanks de Portugeesche neutraliteit en het volkomen vertrouwen in de vervul ling der internationale verplichtin gen, onze souvereine rechten wer den miskend, besluit de nationale vergadering, terwijl zij op rustige v/ijze het gevoel en de wenschender •t uiting brengt, het vol gende: Een besluit der nationale vergadering. a. zij betuigt onvoorwaardelijk .haar instemming met de bui tenlandsehe politiek der re geering. b. Zij verklaart de Portugeesche souvereinitiet over alle natio- haar protest tegen den op Timor baar en onwrikbaar. Zij geeft formeel uiting aan haar protestegen den op Timor gep leegden aanslag op de eeuwenoude vreedzame Portu geesche souvereiniteit Zij vertrouwt ten volle op de regeling welke de regeering zal treffen, in een voor de natie eervolle en waardige behande ling der betrokken aangelegen heid in overeenstemming met het gevoel voor vaderlandslief de van alle Portugeezen. Holland over zee, door Jan Feith, Hollandia drukkerij N.V. te Baarn. Er is in dezen tijd meer dan ge wone belangstelling voor onze mooie en rijke koloniën. Bij velen komt die belangstelling in een tijd, waarin men zich angstigafvraagt of deze overzeesche gebieden ook in de toe komst nog Nederlandsch territoir zullen blijven, wat bewijst, dat men vele dingen eerst leert waardeeren op het moment, dat men ze dreigt te verliezen. Er is over Oost en West Indië een schat van lectuur, maar jhr. Jan Feith, de bekende auteur en oud-journalist heeft in het bijzonder over de geschiedenis der laatse veertig jaren geschreven. Hij heeft in Indië gewoond en kan dus grootendeels uit eigen ervaring spre ken, maar hij heeft alles wat hij schreef eerst ter lezing in beoordee ling gegeven van den gïooten man uit onze koloniale geschiedenis den oud-gouverneur-generaal mr. D. Fock, die dit leerzme boek van een passend voorwoord voorzien heeft. Menno van Meeteren Brouwer voorzag het werk van artistieke tee- keningen en de uitgever lie eft het geheel in een eenvoudig, maar smaakvol bandje gestoken. Menschen en dieren in den Kerst nacht. Nieuwe kerstverhalen verza meld door N. BasenauGoemans, Uitgeverij Ploegsma, Amsterdam. Een kerstverhaal moet tintelen van licht en leven ais de vlammetjes van een kerstboomkaarsje en het moet ontroeren als de schittering in de zilveren klokjes en blinkende loo- vertjes tusschen het dennengroen. En zijn menschen en dieren in alle lan den waar men het Kerstfeest viert en overal zijn er op Kerstavond merkwaardige dingen gebeurd al was het alleen maar in de hoofden en harten van zoo vele eenvoudige lieden, die onder den indruk van de stemming in den Kerstavond zijn gekomen. Mevrouw Basenau—Goemans heeft in dezen bundel 21 kerstverhalen uit verschillende landen bijeenge bracht en voornamelijk die uit Zwe den en, Finland zijn treffend door hun eenvoud en gevoeligheid. Aart van Breda heeft het bun deltje hier en daar met alleraardig ste penteekeningen geïllustreerd. Tj. Adema. KALENDERS. De Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat geeft een Industrie kalender iftt, met voor elke twee- weken een blad, waarop in kleuren een kijkje in de een of andere Nederlandsche fabriek. De achter zijde van de bladen geeft een be schrijving van de afgebeelde in dustrie. De kalender geeft voor hen, die niet ouder zijn dan 18"jaar, ge legenheid mede te dingen in een prijsvraag, waarvoor geldprijzen zijn uitgeloofd. Een zakkalendertje, Van wege het departement van sociale zaken is een handig boekje in den handel gebracht, waarin het werk van de Raden van Arbeid naar vo ren komt. Het beoogt algemeene bekendheid te geven aan de rechten en verplichtingen, die de sociale verzekering voor een zeer groot deal van ons volk met zich brengt. De aantrekkelijkheid der uitgave is verhoogd door er ook wenken op het gebied van gezondhei I en vei ligheid in op te nemen, alsmede een kalender, posttarieven, enz., waar door het boekje het geheele jaar een bruikbare gids blijft. Wij ontvingen weer eenige kalen ders voor het komende jaar. Het aantal is heel wat geringer dan vo rige jaren. De Amstleven-kalender geeft op elk der 12 maandelijksche bladen een teekening van den schilder Sam van Beek van oud-steden schoon, gezien in dezen tijd. De uit voering ervan is bijzonder goed en doet onwillekeurig denken, dat het jammer is, dat deze kalender geen 14-daagsche is, opdat het dubbele aantal teekeningen had kunnen wor den opgenomen. Bij de fa. Van Gorcum en Comp. N.V. te Assen is verschenen de „Ko renaar-kalender", die beoogt de gees telijke waarden en economische mo gelijkheden van het platteland, waar zich een steeds sterkere bewustwor ding baan breekt, te dienen. Ver schillende deskundigen werkten aan de samenstelling van dezen kalen der mee. De levensverz. mij. R. V. S. biedt een kleinen maand- en wandkalen- der aan met een kleurenfoto van een paar vroolijke kinderen, onbezorgd voor de toekomst, zooals de ge noemde maatschappij die vQor alle kinderen gaarne wil verzekeren. „Melodie der oude Maasstad" heeft het reclame-adviesbureau Van Staal en Co. te Rotterdam haar kalender voor het komende jaar genoemd. Hij geeft op elk maandelijksch blad een paar prachtig geslaagde foto's van de oude stad, die haar doeji kennen ut haar leven en werken, haar han del en bedrijf en haar mooi pittores ke hoekjes, alle voorzien van een uitvcerigen tekst. Het geheel is zoo danig ingericht, dat na het afscheu ren van het kalendarium een boek werk met de foto's overblijft. Glimlachje 5 „Wat? maar één!!!

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6