DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mededeeling. f KERSTFEEST. Prijsvraag voor besten Nederlandschen roman. De strijd in Oost-Azlë. De reis van Churchill naar Washington. In Cyrenaica is de toestand onveranderd. De strijd in het Oosten. DtaiSschland strijdt voor Europa Zware gevechten in de middenzone van het O.-front. 11 den morgen, 1 aan N. J. k opgelegd, clandestien officier was Drderd. De- Dvendien tot Leeld wegens vervoeren aardappelen, straf voor ooveel lager omdat de 1 volgens de of toewij- Het vervoer oor een ver- de vereeni- wijnhande- vier drie, waarop fo- :eken. Voor arte bladen en wenken ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 303. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, linistratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. woensaag postgiro 37060. Tel. Administratie Ondanks alles wat er om ons heen gebeurt en wat er in de wereld ver andert, zullen er ook dit jaar twee Kerstdagen zijn en wij staan weer aan den vooravond van de mooiste en meest ontroerende aller christe lijke feestdagen. In vele gezinnen zullen de kinde ren uit alle deelen van het land weer naar vader en moeder terugkeeren om gezamenlijk als vanouds het Kerstfeest te vieren, in vele wonin gen zal de kerstboom met zijn schitterende slingertjes en versierse len weer en sprookjesachtigen in druk maken en bij het gouden schijnsel der brandende kaarsjes zullen de oude kerstliederen ook dit jaar weer worden gezongen. Wij leven in een tijd van schaarschte en distributie en ons kerstmaal zal dit jaar zeer sobpr moeten zijn. Maar juist "deze sober heid past in het beeld van den tijd, want ditmaal zullen onze kerstge dachten niet naar feesten en over vloedige maaltijden mogen uitgaan. Meer dan ooit zal op het Vredesfeest ons thans de gedachte beheerschen, dat de wereld rondom ons in vlam men staat, dat in den machtigen vol- kerenstrijd dagelijks duizenden jon ge leven? worden afgesneden, dat het krijgsbedrijf niet kon voorko men, dat veel wat in jaren van noes- tén vlijt en vredigen arbeid met liefde en kunstzin is opgebouwd aan het oorlogsgeweld ten offer is ge vallen. Wat geeft het, vraagt men, als wij onze kinderen reeds op jeugdigen leeftijd onder de bekoring van den sprookjesboom en onder den indruk van het wondere kerstverhaal bren gen, als wij toch niet kunnen voor komen, dat zij als volwassenen de wapenen tegen elkaar opheffen en ons doen leven in een wereld waar in voor gedachten aan vrede op aar de en welbehagen in menschen geen plaats kan zijn? f' Hebben twintig eeuwen van christendom, tweeduizend jaren van kerstviering en overpeinzing, van ernstig voornemen om de wereld door liefde en verdraagzaamheid tot een lustoord te maken, iets tot stand kunnen brengen? Zal het niet'altijd zoo zijn, dat wij, ondanks al onze goede voornemens, juist doordat wij menschen met menschelijke eigen schappen zijn, steeds weer tekort zullen schieten in alles wat wij ons op hoogtijdagen als deze met zoo veel innerlijke blijdschap hebben voorgenomen? Als dat juist was, zouden wij be ter doen de Kerstdagen uit onfcen kalender te schrappen en de kerst- boomen uit ons huis te weren. Misschien zijn twintig eeuwen van christendom niet genoeg geweest om den menseh van een wezen met na tuurlijke instincten, waarin de zucht naar zelfbehoud-een voorname plaats inneemt, tot de liefdevolle figuur te maken, die ons uit de oude bijbel verhalen thans meer dan ooit ten voorbeeld gesteld wordt. Maar geenszins mag dat beteekenen, dat wij het geloof aan het goede dan maar moeten verliezen. Wij zullen uit het wereldgebeuren moeten lee- ren, dat wij den eenmaal ingeslagen weg met nog grooter vertrouwen aan een allesomvattende'liefde moe ten vervolgen. En eenmaal hoe lang het ook duren moge zal I worsteling om los te komen van ons egoïsme toch het resultaat moeten hebben wat ons ieder jaar als een ideaal voor oogen staat en dat wij nimmer konden bereiken. Het is donker en het eenige licht dat wij zien is niet van de ster, die ons de boodschap van liefde en zelf verloochening bracht, maar de on heilspellende gloed van het vuur, dat de wereld overal in vlammen gezet heeft. In tallooze gezinnen herdenkt men in deze dagen een geliefden doode, die voor zijn vaderland het offer van zijn jonge leven gebracht heeft en vraagt men zich angstig af hoelang het nog zal duren eer het gevoel van onrust en beklemming van ons zal wegvallen en wij gezamenlijk weer aan herstel en opbouw kunnen be ginnen van wat de oorlog vernield en verwoest heeft. Laten wij vóór alles bedenken, dat ook deze verschrikkingen zullen ver dwijnen. Het moge wat korter of wat langer duren er is niemand, die dat met zekerheid kan voorspellen maar er zal aan dezen oorlogs brand een eindé komen en zooals er zóóveel door het vuur is gelouterd, zoo zullen de beproevingen ons dan gestaald hebben in den wil tot. een samenleving te komen, die niet op haat en eigenbelang, maar op liefde en barmhartigheid zal gebouwd zijn. Hoeveel leed menschen elkaar ook kunnen aandoen, hoe verschrikkelijk hét beeld van een wereld vol strijd en ellende ook moge zijn, de zon wordt er niet door verduisterd. Boo- mren en struiken zullen binnenkort ./weer een be^Jd van wondermooi ontluikend leven bieden en juist in dezen Kersttijd heeft de zon haar laagste punt bereikt en gaan wij van dag tot dag het licht tegemoet, dat ons naar voorjaar en zomer zal. voeren. Kerstfeest is niet alleen Vredes feest, het is «oh hej, symbool het 's-Gravenhage, 23 Dec. Eenigen tijd geleden schreef de uitgeverij „De Schouw" te 's-Gravenhage een roman-prijsvraag uit, waarbij een prijs van 5000 gulden werd uitge loofd, voor een romanmanuscript, dat volgens het oordeel der jury het dichtst het ideaal van een werkelijk Nederlandschen roman benaderde. Uit de aanvraag om nadere inlich tingen en de verzoeken om toezen ding van de voorwaarden voor me dedinging bleek, hoe groot in litte raire kringep de belangstelling voor deze prijsvraag is. Vrijwel alle bekende Nederland- sche schrijvers hebben de voorwaar den aangevraagd, of op andere wijze blijk gegeven van hun belangstelling. Verwacht mag worden, dat talrijke manuscripten van bekende schrijvers zullen worden ingezonden. AAN HET FRONT VOOR MOSKOU. Een onbeschadigd buitgemaakte bolsjewistische tank. (Weltbild-Polygoon) De strijd op Malakka. Tokio, 23 Dec. (D.N.B.) De Japan- sche troepen staan thans nog slechts op 15 mijl ten N.W. van Ipoh, aldus meldt Domei uit Saigon. De val van Ipoh zou, naar in het bericht verder wordt gezegd, evenzoo catastrophaa! zoo niet nog noodlottiger zijn dan het verlies van !Penanig, daar de ver overing van Ipoh den Japanners een moderne verkeersweg zou openen voor den opmarsch naar Singapore» De militaire situatie bij Hongkong. Nanking, 23 Dec. (D.N.B.) In zake den militairen toestand te Hongkong heeft de woordvoerder van het Ja- pansohe leger meegedeeld, dat de Engelschen zich Maandag nog in he,t bez#t bevonden van zeven forten, die dapper verdedigd werden. De Ja panners zetten him operaties met onverminderde hevigheid voort. De verovering van Kauloen, zoo deelde de woordvoerder mede, is tijdens een nachtelijken aanval in een ge vecht mot de bajonet geschied, waar voor speciaal opgeleide Japansche troepen gebruikt zijn. Tokio, 23. Dec. (D.N.B.) Naar Do mei meldt, is een nieuwe, vijande lijke versterkte stelling op Mount Cameron op Hongkong door de Ja panners na felle gevechten bezet. Cameron behoort tot de ten Z. van Victoria gelegen, deels zwaar ver sterkte reeks heuvels, waar de En gelschen zich voor den laatsten tegenstand hebben verschanst. De tegenstand op Hongkong P"pTirnlrpn Tokio, 23 Dec. "(D.N.B.) De Ja pansche troepen hebben, naar Domei meldt, den laatsten tegenstand dei- Britten op het eiland Hongkong ge broken en de laatste versterkte stellingen bij Taping en Kili aange vallen, nadat zij Maandagavond het fort op den Cameron-berg hadden bezet. De verdedigingsinstallaties op dezen berg en in de nabijheid zijn tijdensteen nachtelijken aanval ge nomen. Naar Domei verder meldt, bedraagt het aantal Britsche gevan genen, gemaakt tijdens de acties rondom Hongkong, tot 23 December 118 Engelschen, 814 Indiërs en 187 Chineezen. De strijd op de Philippijnen. Sjanghai, 23 Dec. (D.N.B.) Uit Ma nilla wordt gemeld, dat de Japan ners van de Qelf van Ligajen uit naar het Z. oprukken. In de nabij heid van een' spoorwegknooppunt vinden zware gevechten plaats. Het Amerikaansche hoofdkwartier spreekt van een aanzienlijk aanta'. Japansche troepen, die in den aan val zijn. Overigens noemt het Ame- rikaanschfe hoofdkwartier den toe stand onoverzichtelijk. Sjanghai, 23 Dec. (D.N.B.) In de omgeving van de Golf van Lingajer. op het eiland Luzon (Philippijnen* zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag hevige gevechten uitgebro ken, nadat van de zijde der Ameri kanen versterkingen waren ontbo den. Ook zware wapens mengden zich in versterkte mate in den strijd, zooals blijkt uit hedenochtend ontvangen berichten uit Manilla. De Japanners drongen tot aan de stad San Thomas op. Een andere Japan sche landing wordt gemeld uit Agno in het Z. van de Golf van Lingajen. Ook het Amerikaansche hoofdkwartier geeft thans toe, dat de activiteit van de Japansche vlieg tuigen boven de Philippijnen in neg terugkeerende licht, de voorbode van nieuw leven, van een wereld, die zich aan het duister ontworstelt om zich in schoonheid te kunnen ontplooien. s Laten wij dan straks, als wij bij den kerstboom bijeeri zijn, niet al leen naar het verleden en het heden, maar vóór alles naar de toekomst kijken. Laten wij vertrouwen, dat uit het kwade het goede wordt geboren en bedenken, dat hoe steiler de weg is, die ons thans naar beneden voert, des te hooger de top zal zijn waar heen ons levenspad weer opwaarts zal gaan en vanwaar wij zullen uit zien op een wereld van vrede, van liefde en verdraagzaamheid. Wanneer wij ons dat voor oogen houden, zal het aloude kerstverhaal ook dit jaar voor ons weer van ont roerende schoonheid en diepe betee ken ia kunnen zijn, sterkere mate is toegenomen dan te voren, Japansche vliegtuigen hebben verscheidene steunpunten met bom men aangevallen en. verijdelden de pogingen der Amerikaansche strijd krachten om de Japansche landingen aan d-e W4 kust van Luzon te belem meren. Japansch expeditiecorps ge schat op 6 tot 8 divisies. Rio de Janeiro, 23 Dec. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Manilla wordt van Amerikaansche zijde toe gegeven, dat de thans aan den gang zijnde grootscheepsche Japansche aanval van beslissende beteekenis zal zijn voor het bezit van den Phi- lippijnschen archipel. In een mededeeling van het depar tement van oorlog te Washington wordt de sterkte van het Japansche expeditiecorps, dat onder bescher ming van een machtig escorte van vloot en luchtmacht met tezamen 80 transportschepen naar Luzon is op getrokken, op zes tot acht divisies geraamd. Hoofdstad van Mindanao vol ledig bezet. Tokio. 23 Dec. (D.N.B.) De afdee- •lingen leger en vloot van het keizer lijke hoofdkwartier maken bekend, dat de Japansche troepen, die op het eiland Mindanao (Philippijnen) .ge land zijn, in nauwe samenwerking met de zeestrijd'krachten de hoofd- ?tad van dit eiland, Davao, volledig bezet hebben. Met de inneming van Davao en met de versterkte aanvallen op de hoofdstad van Luzon, Manilla, is volgens de opvatting hier de mili taire situatie op de Philippijnen reeds ten gunste van de Japansche weermacht beslist. Na 1904 zijn aldaar tal van Japan sche nederzettingen gesticht, die zich voornamelijk bezighouden met hennepbouw. Op Mindanao bevin den zich 19.000 Japanners, waarvan te Davao alleen 16.000. Mindanao is bovendien zeer rijk aan grond stoffen. Davao, het Tokio der Zuid zee, gaat als belangrijk steunpunt van een nieuw economisch gebied in- Oost-Azië een groote toekomst tege moet. Steeds heviger Japansche aanvallen. Lissabon, 24 Dec. (A.N.P.) Het Amerikaansche ministerie van oor log heeft tev Washington bekend ge maakt. dat de aanvallen van de Ja- nanscha troepen op het Oostelijke striid van de Golf van Lingajen op de Philiopijnen aan hevigheid toe= nemen, en dat de Japanners bij hun krachtige aanvaller! ten Z. van Agoc (eiland Luzon) gebruik maken van Mehte pantserwagens. Langdurig zware aanvallen. Tokio, 23 Dec. (D.N.B.) Het Ja- Dar-che luchtwapen heeft, naar Do mei meldt, zeer sterke aanvallen ge richt cd de versterkingen Sn het Oos telijk d°el van Hongkong De aan-/ vallen duurden bijna twaalf uur on afgebroken voort. Zeer zware ver nielingen werd in Öe vijandelijke stellingen waargenomen. Naar 'ver der verluidt, neemt de druk op de stad Victoria en de heuvels ten Z. der stad toe. Men verwacht snelle vorderingen van den Japanschen aanval. In militaire kringen wordt' verklaard, dat de gevechten wel nog aan den pang zijn, maar dat het eiland zich reeds hecht in Japansche handen bevindt. .ïananners geland cp eiland Wake. Lissabon, 24 Dec. (A.N.P.) Het ministerie van marine der Ver. Sta ten maakt bekênH. dat Japansche strijdkrachten' - Dinsdagmorgen ge land zijn op het in den Stillen Oceaan gelegen Amerikaansche eiland Wake. Volgens een verklaring van het Amerikaansche ministerie van mari ne is de sterkte der Japansche lan dingstroepen op het eiland Wake niet bekend. De Amerikaansche be zettingstroepen aldaar zijn slechts van geringe sterkte. De gevechten op het eiland duren met toenemende hevigheid voort. Het ministerie van oorlog v.oegt hieraan nog toe, dat vijandelijke duikbooten voor de Pacific-kust van de Ver. Staten twee nieuwe aanvallen op Amerikaan sche koopvaardijschepen hebben on dernomen. Massale Japansche luchtaanval op Rangoon. Sjanghai, 24 Dec. (D.N.B.) Japan sche hebben, Dinudag- Berlijn, 23 Dec. De A.N.P.-corres- pondent meldt: Nadat gisteren ge meld was, dat Eden in Moskou on derhandelt, komt thans een Reuter- bericht mededeelen, dat Churchill zelf in gezelschap van Beaverbrook te Washington is aangekomen. Klaar blijkelijk doet Engeland alle pogin gen om door persoonlijk contact van zijn voornaamste staatslieden in de hoofdsteden zijner bondgenooten die hulp te krijgen, welke het tot dus ver' op andere wijze telegrafisch en langs diplomatieker: weg ver geefs heeft ingeroepen. Het roept om hulp gelijk Frankrijk in Juni 1940, en het heeft er allen schijn van, dat Amerika- evenals toen antwoordt, tot zijn spijt geen hulp te kunnen ver schaffen. Het is slechts op eigen ver meendeveiligheid bedacht. Na-de ontzetting, welke het Ame rikaansche volk door de vernietigen de slagen op Hawaii, Guam en de Philippijnen aangreep, vertoont Washington al meer de neiging, zich in eigen huis terug te trekken in de rïïèening, zich daar met succes tegen de vereenigde aanvallen der mogend heden van de nieuwe orde te kun nen verdedigen, terwijl alle anderen stuk voor stuk onder den voet zijn geloopen. Churchill in de pers conferentie. Stockholm, 24 Dec. (A.N.P.) Uit Washington wordt gemeld, dat in de gisteren gehouden persconferentie op het Witte Huis ook Churchill aanwe zig was die, volgens den Engelschen nieuwsdienst, zeide te gelooven, dat het zeer moeilijk zou zijn, een op persten bevelhebber voor de strijd krachten der bondgenooten te benoe men. De oorlog omvat thans de ge heele wereld. Naar Churchills mee ning kan*niet een enkel man de functie van opperbevelhebber dei- wereld op zich nemen. Op de vraag, of hij een Duitsch offensief aan een nieuw front verwacht, zeide Chur chill te gelooven, dat er iets op komst is. Hij kon echter niet zeggen, wanneer en waar. Op een andere vraag, of hij zou fnstemmen\met een conferentie tusschen hemzelf, Roo sevelt, Stalin en Tsjang Kai Sjek, antwoordde de Britsche minister president: „In beginsel, ja". EenAngelsaksische „oorlogs raad". Stockholm, 23 Dec. (D.N.B.) Naar Associated Press meldt, heeft Roose velt een conferentie der leiders van het Amerikaansche leger en de ma rine met Churchill en gevolg uitge schreven. Naar het Witte Huis heeft verklaard, zal deze groep de „oor logsraad" worden genoemd. Van Amerikaansche zijde zijn uitgenoo- óigd de minister van oorlog, Stim- son, de chef van den staf van het leger, Marshall, de chef van den luchtstaf, Arnold, de minister' van marine, Knox, de chef der marine- operaties, Stark, en de buitenge wone gemachtigde voor het leen- en pachtprogram, Harry Hopkins. Hoe men er in Duitschland over denkt. Berlijn, 23 Dec. (A.N.P.) De aan wezigheid van Churchill in Washing ton interesseert Berlijnsche politieke kringen in de eerste plaats daarom, omdat men er een symptoom in ziet. Men spreekt over Churchills duide- lijken eang naar Canossa die, door RoosefpH is vooïgeschreven. In de Wilhelmstrasse is men ook van mee ning, dat do catastrophale toestand der Engelsch-Amerikaansche oorlog voering tot deze ontmoeting geleid heeft. In de Wilhelmstrasse gelooft men, dat Roosevelt van Churchill voorwaarden zal eischen, die diep in het Engelsche leven en in de be langen der volkeren van Engeland en Amerika zullen ingrijpen, en het zeer mopilijk, zoo niet onmogelijk middag een massalen aanval onder nomen op Rangoon, de hoofdstad van Birma, waar het vliegveld en de hangars, het station, de regeerings- gebouwen en de kazernes zwaar ge bombardeerd werden, zoo wordt in een Japansch frontberieht gemeld. Behalve dat zij een aantal Engelsche vliegtuigen" vernielden, die op <jen beganen grond stonden, schoten de Japanners verscheidene van in totaal 15 Engelsche vliegtuigen neer, die aan de luchtgevechten hadden deelgenomen. Men kon het uitbreken van verscheidene groote branden constateeren. Alle Japansche toestel len zijn behouden op'hun steunpun ten teruggekeerd, zouden maken, die belangen met el kaar in overeenstemming te bren gen. In ieder geval ziet men in be voegde kringen der rijkshoofdstad in de reis van Churchill, die ge schiedt op een oogenblik van de zwaarste oorlogsinspanningen, een sein en een signaal voor de noodlot tige positie, waarin Amerika zich door het verlies van zijn vloot in den Stillen Oceaan en Engeland dogr het dreigende verlies der voor zijn bestaan beslissende stellingen bevin den. Duitsche persstemmen. Berlijn, 23 Dec. (D.N.B.) Onder opschriften als: „Churchill naar de Ver. Staten ontboden", „Door Roose velt ontboden, enz., publiceeren de bladen de berichten over de ont moeting tusschen Roosevelt en Churchill in de Ver. Staten. De bla den karakteriseeren de reis van Churchill als „gang naar Canossa" van een staatsman, die reeds zoo af hankelijk is geworden van Noord- Amerika, dat hij de Engelsche oor- logswenschen onder de aanwijzingen van Roosevelt mo'et schikken. Eens luidend wijzen de bladen er op, dat vooral door de laatste groote verlie zen der vijandelijke mogendheden op de Stille Zuidzee, Churchill en Roo sevelt zich geplaatst zullen zien voor onoplosbare problemen. Het voorhandene, aldus de Loltal- Anzeiger, dat veel te schaarsch is om de behoeften van den door Roo sevelt ontketenden wereldoorlog doeltreffend te dekken, moet ver deeld worden, zonder dat ergens zwakke plekken opduiken. Een on oplosbaar probleem. De Nachtaus- gabe merkt ironisch op, dat men op deze conferentie stellig in de eerste plaats de vernieling zal moeten con stateeren van alle plannen dep Britsch-Amerikaansche en bolsjewis tische oorlogvoering tegen Duitsch land voor 1942. Italiaansch legerbericht. Rome, 23 Dec. (Stefani). Het 569ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „In den Dzjebel van Cyrenaica, waar bedrijvigheid van patrouilles viel waar te nemen, is de toestand onveranderd. De vijandelijke artil lerie heeft haar actie tegen de stel lingen te Bardia en Solloem ver sterkt. De luchtoperaties werden -beperkt door ongunstige „weersom standigheden. Tobroek en Derna zijn op doeltreffende wijze door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Italiaan- sche en Duitsche vliegtuigen heb ben Malta herhaaldelijk aangeval len en, in weerwil van het leven dige afweervuur, militaire' doelen getroffen". Dit nummer bestaat uit tien pagina's. Onze Courant zal na heden weer verschijnen Maandagavond 29 Dec. Onze zaak zal dus ook Zaterdag 27 December GESLOTEN zijn. ALKMAARSCHE COURANT. IR. MUSSERT HEDENAVOND VQOR DE RADIO. Hilversum, 24 Dec. Over de zen ders Hilversum I en II zal de leider der N.S.B. Mussert hedenavond van 19.45 tot 20.00 uur een Kerstwoord uitspreken. Berlijn, 23 Dec. (D.N.B.) Verschei-, dene aanvallen, die de bolsjewisten gisteren bij sneeuwstormen in den centralen sector van het O. front hebben ondernomen, zijn, naar het D.N.B. verneemt, door de Duitsche troepen in samenwerking met alle wapens met succes afgeslagen. Be halve het verlies van een groote hóeveelheid oorlogsmateriaal zijn de verliezen van den vijand aan men schen bij deze gevechten zeer hoog. Voor een enkelen Duitschen divi siesector verloren de bolsjewisten in de gfevechten op 20 en 21 Dec. meer dan duizend dooden. Een veel voud aan gewonden moesten zij uit het Duitsche vuur weer naar het punt van uitgang meenemen. De ge- vechtsformatiesx van de luchtmacht vielen eveneens steeds weer in het achterwaartsche gebied van den vijand ravitailleeringscolonnes en troepenconcentraties aan. Bij deze gevechten werden op 22 Dee. ver scheidene stukken geschut, talrijke bespannen voertuigen, meer dan 60 vrachtauto's en vier pantserwagens alleen in den centralen sector van het front vernietigd. Ten O. van Taganrog heeft een Duitsche stoottroep der infanterie, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, een bolsjewistische veld- stelling volledig opgerold. Het ge lukte den Duitschen infanteristen de stelling-.te bestormen en er binnen te dringen,. Behalve wapens en munitie bracht de stoottroep een aantal bolsjewistische gevangenen mee te rug. ^Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 23 Dec. (D.N.B.) 'Het opperbevel der weermacht deelt mede: „De zware gevechten in de mid denzone van het O. front duren voort. Op verscheidene plaatsen hebben wize troepen krachtige vijandelijke aanvallen met succes afgeweerd; zij hébben daarbij 19 Sovjetpantserwagens vernietigd. Afdeelingen gevechtsvliegtuigen en stuka's ondersteunden de ge vechtshandelingen te land. Zij brachten den vijand bloedige verliezen toe, vernietigden talrijke pantserwagens en voertuigen van iedere soort en stelden verschei dene batterijen buiten gevecht. In de wateren bij Sefoastopol heeft de luchtmacht een oorlogsschip der bolsjewisten door rechtstreek- sche bomtreffers beschadigd. Ten O. van, het visschersschiereiland heibben gevechtsvliegtuigen een vrachtschip van middelbare ton nage tot zinken gebracht. Een tweede koopvaarder werd in de baai van Kola door bommen be schadigd. Zooals reeds in een speciaal be richt gemeld is, heeft een duik boot onder bevel van Kapitan- Leutnant Bigalk op den Atlanti- schen Oceaan een Britseh vlieg kampschip aangevallen, dat een convooi beschermde. De duikboot maakte het vliegkampschip door torpedotreffers in de schroef stuur loos. Na twee torpedotreffers in voor- en middenschip zonk .het vliegkampschip met den neus om laag. In Noord-Arika kwam het giste ren in het gebied ten O.- van Benghazi toit gevechten, die nog voortduren. Duitsche gevechts vliegtuigen hebben in het Westen van Cyrenaica Britsche troepen- concentarties en colonnes vracht auto's verstrooid. Overdag en des nachts zijn mili taire installaties op Malta gebom bardeerd. Duitsche jagers schoten daarbij twee Britsche vliegtuigen neer. Zwakke strijdkrachten der Brit- sche«tuchtmacht hebben in den af- geloopen nacht een klein aantal brisant- en brandbommen laten vallen op woonwijken in eenige plaatsen aan de Duitsche bocht. Door marine-artillerie werd een vijandelijke bommenwerper neer- geschoten". J g'I I „DE ITALIAANSCHE KONING EN KEIZER VICTOR EMANUEL BEGAF ZICH DEZER DAGEN OP REIS, OM MILITAIRE INRICH TINGEN ENZ. IN OOGENSCHOUW TE NEMEN. Op onze foto inspecteert de vorst de Eerecompagnie der Duitsche Marine. (Atlantic-Holland) 1

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1