I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. r a fr 3 a* c/> m Krachtige Sovjet-aanvallen tot staan gebracht. Britten probeeren landing in Noorwegen. Résumé van de legerberichten. Met Duitschland voor een vrij Nederland 1 De strifcl in Oost«AsIë. Britsehe aanval in zóne van Benghasi verijdeld. Voortaan één omroepgids 'Tg t w 8 5 n s e 8 8 m s to ÏR K> n C/> rsn i o m z 0) O S» O 10 m o m 2 DO m z ■i (0 ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 304. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, j__ m December 1941 postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. a Duitschland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 28 Dec. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: In den Z.-sector van het Ooste lijke front werd de vijand, die eenige plaatselijke aanvallen op onze stellingen gedaan had, door krachtige tegenaanvallen afgesla gen. Duitsche, Italiaansche en Slowaaksche troepen, alsmede de uit Deensche, Duitsche, Finsche, Vlaamsehe, Nederlandsche en Noorsche vrijwilligers samenge stelde divisie S.S. "Wiking, hebben opnieuw" goed slag geleverd. In den centralen sector van het O.- front werden vrij krachtige vijan delijke aanvallen in zware gevech ten tot staan gebracht. Zwakkere aanvallen van den vijand in den N.-sector van het front werden eveneens afgeslagen. De lucht macht ondersteunde op alle fronten de gevechten van het leger door krachtige aanvallen op troepen concentraties, achterwaartsche in richtingen en spoorlijnen van den vijand. In de Straat van Kertsj zetten sterke formaties gevechts vliegtuigen en duikbommenwer pers de aanvallen op vijandelijke schepen voort. Zij brachten 3 transportschepen van tezamen 2800 b.r.t. tot zinken en beschadigden een kanonneerboot alsmede 4 andere Schepen. Aan de O.-kust van Engeland brachten gevechtsvliegtuigen in den haven van 27 op 28 Dec. een koopvaardijschip van 6Ó00 b.r.t. tot zinken. Britsehe zeestrijdkrachten pro beerden op 27 Dec. een onver wachte manoeuvre te ondernemen op twee afgelegen punten van de Noorsche kust. Na korte hevige gevechten met de plaatselijke be- wakingsmanschappen van het le ger en van de marine, warden de Britsehe landingstroepen verdre ven. Zij trokken zich op hun sche pen terug. Duitsche gevechts vliegtuigen brachten van een vluchtende formatie oorlogsbodems een torpedojager tot zinken en be schadigden een kruiser alsmede een anderen torpedojager. In luchtgevechten en door luchtdoel artillerie werden tien vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. Bij de nadering van den vijand werd het Duitsche patrouillevaar tuig Föhn door tal Van Britsehe bommenwerpers aangevallen. Het patrouillevaartuig schoot een vij andelijk toestel neer en ging toen onder in heldhaftigen strijd tegen het sterkere vuur van een Brit sehen kruiser en verscheidene tor pedojagers. Enkele Noorsche koop vaarders, die zich vreedzaam met de kustvaart bezig hielden, wer den door de Britten overvallen en tot zinken gebracht. In Noord-Afrika zijn Britsehe aanvallen op de Duitsch-Italiaan sche stellingen mislukt. Formaties der Duitsche luchtmacht vielen Britsehe vliegvelden, kolonne's auto's en tentenkampen in Cyre- naica met succes aan. Bij bomaanvallen op vliegvelden en haveninstallaties op Malta zijn door de escorteerende Duitsche ja gers drie Britsehe vliegtuigen neergeschoten. Britsehe bommenwerpers heb ben in den afgeloopen nacht W.- Duitschland aangevallen. De bur gerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Volgens tot dusver ontvangen berichten scho ten nachtjagers en luchtdoelartil lerie 10 vijandelijke bommenwer pers neer. De Duitsche. Het Duitsche legerbericht van 24 Dec. maakt) melding van bolsjewis tische tegenaanvallen die bloedige verliezen voor den tegenstander brachten waarbij eenige plaatselijke vorderingen door een Duitschen tegenaanval werden opgeheven. Melding wordt gemaakt van ver nietiging van vliegtuigopslag plaatsen en stationsinstallaties in de haven van Tuapse aan de N.O. kust van de Zwarte Zee. Het Duitsche luchtwapen was overal actief, speciaal op den ijsweg van het Ladogameer. Ravitailleeringstreinen op de Moer- mansklijn werden vernield en Moskou des nachts gebombardeerd. Vier vijandelijke koopvaarders werden in den grond geboord. Het in den grond geboorde Britsehe oorlogsschip is het vliegtuigmoeder schip Unicorn gebleken. In N. Afrika hebben Duitsche troepen Britsehe batterijen en tanks vernie tigd. Britsehe concentraties in N.- Cyrenaica zijn uiteengedreven. Een vliegboot in de Middellandsche zee werd vernield Bij een Britsehe luchtaanval boven W.-Duitschland en de bezetten W.-gebieden gingen twee Engelsche bommenwerpers verloren. „Het legerbericht van 25 Dec. meldt bolsjewistische aanvallen in den centralen sector waarbij 21 sovjet-pantserwagens vernield wer den. In den centralen en N. sector worden vijandelijke colonnes van alle wapensoorten vernietigd Ten O. van Tichwin en op den Moer- manskspoorweg werden transport treinen vernield. Duitsche vlieg tuigformaties vielen in Cyrenaica Butoconcentraties en vliegtuigen aan. Voor de Libysche kust werd een Britsehe torpedojager tob zin ken gebracht en havenwerken in La Valetta werden gebombardeerd. Op 26 Dec. werd melding ge maakt van 't succesvol afslaan van vele vijandelijke verliezen in de bocht van de Donetz. In den mid densector werden vele sovjet-tanks vernietigd. Bij een. uitbraakpoging uit Leningrad verloren de bolsje wisten mesr dan 10 00 dooden en 19 tanks. Melding wordt gemaakt van succesvolle vliegtuigaanvallen in den middensector, bij Leningrad en op ravitailleeringstreinen bij Moer- mansk. Benghazi werd 'ontruimd en door de Britten zonder stpijd bezet. Volgens hef legerbericht van 27 Dec. werden gereed staande sovjet strijdkrachten uiteengeslagen of door tegenaanvallen vernietigd. In Kertsj werden sovjet-troepentran- sportschepen tot zinken gebracht en andere beschadigd met groote verliezen voor den vijand. Vier schepen van een Britsch con vooi ten O. van Gibraltar wedden tot zinken gebracht. In totaal zijn nu een vliegkampschip en 9 koop vaarders met tcsamen 37,0-00 ton tot zinken gebracht. In N.-Afrika werden aanvallen op de Duitsch-Italiasnsche stellin gen afgeslagen. Installaties en vliegtuigen op Britsehe vliegvelden in Cyrenaica werden vernield of be schadigd en Malta werd opnieu-v succesvol met zwarre bommen be stookt. De Italiaansche. Het Italiaansche legerbericht van 24 Dec. maakt) melding van hervat ting der gevechten in Cyrenaica waar Britsehe strijdkrachten her haaldelijk aanvielen. Bij Solloem werd een Engelsche aanval afge slagen. Ter hoogte van Mersa- Matroe werd een Britsehe Hurri cane neergeschoten. Op 25 Dec. werden vele nieuwe Britsehe pogingen gemeld om met steun van nieuwe formaties pant serwagens op verscheidene punten van den rand van de Dsjebel van Cyrenaima tot het gebied van Ben ghasi door te dringen. Al deze po gingen zijn door gemechaniseerde formaties der spilmogendheden af geslagen en plaatselijke tegenaan vallen van Duitsche pantserafdee- lin-gen waren succesvol waarbij Britsehe gevechtswages en kanon nen werden vernield en gevangenen werden gemaakt. Brische aanvallen op Solloem en Bardia hadden geen resultaat. Malta werd onophoude lijk gebombardeerd. Op 26 Dec. werd gemeld, dat de bewegingen in W. Cyrenaica vol gens de plannen werden voortgezet, Benghasi werd door Britsch-Indi- sche detachementen bezet. Aanvallen bij Bardia en Solloem werden afgeslagep. Het legerbericht van 27 Dec meldt het afslaan van gepantserde afdeelingen ten Z. van- Benghazi, De Britten wierpen bommen op eenige plaatsen in Libye en deden een langdurigen aanval op Tripoli, Op den Atlantischen Oceaan werd een gewapend schip van 6090 ton tot zinken gebracht. MAX BLOKZIJL SPREEKT. *s-Gravenhage, 29 Dec. Het poli tiek weekpraatje, dat Max Blokzijl hedenavond van 19.4520.uur via den zender Hilversum 2 zal uitspreken, heeft tot titel: „Naar een vrijheid van hoogere orde". Dit nummer bestaat uit acht pagina's DE AFLOSSINGSDAGEN WORDEN GE BRUIKT OM TE EXERCEEREN. Het spreekwoord „Rust roest" staat bij de Duitsche Weermacht in hoog aanzien, (Weltbild-Polygoon) JE RIJKSCOMMISSARIS, DR. SEYSS INQUARX, heeft op het Rijkscommissariaat de bemanning ontvangen van ae reddingboot „Dorus Rijkors" in verband met de red ding van de 48-koppige bemanning van een Duitsch schip, hetwelk op 5 Dec. 1940 gestrand is bij den Helder. Kapi tein Bo^t ontving uit handen van den Rijkscommissaris een gouden en de zoon van kapitein Boot, benevens de machinist Eeliman elk een zilveren horloge. (Polygoon-Zeylemaker) Hongkong gevallen. Nadat op 24 December melding was gemaakt van de vernieling van Britsehe vliegtuigen en 3 oorlogs schepen in Z.-China en de vernieti ging van tal van vijandelijke lucht- bases zijn de gevechten om Hong kong dien dag overgeslagen op Toenlong, een eiland ten O. van Hongkong. Op 25 December werd door Japansche afdeelingen voor leger en marine .de val van Hongkong bekend gemaakt. In het communiqué wondt gezegd, dat de Britten te 17.50 de over-# gave aanboden, waarna de Ja pansche troepen om 19.30 bevel kregen het vuren te staken. De Japanners constateerden, dat de Britseh-Indisehe troepen de zwaarste -gevechten moesten leveren. De ontwapepning van omstreeks 6000 man was spoedig voltooid en Étlle geïnterneerde Japanners werden in vrijheid gesteld. Bepaald is, dat een bepaald aantal Japansche troe pen voor het handhaven van vrede en orde op Hongkong blijft. De Brit ten moeten ongewensehte inciden ten verhinderen. Er wordt op gewe zen, dat Hongkong een belangrijke oorlogshaven voor de leveringen aan Tsjoeng'king was. De Britten waren op Hongkong 22.000 man stérk. De vesting had verdedigingsinstallaties ter diepte van 8 km en 'elk der om liggende eilanden was een fort op zichzelf. Gistermiddag zijn de Ja- binnengerukt. Op den Victoriaweg hebben de bevelhebbers een groote parade afgenomen. Gevechten op de Philippijnen. Wat de gevechten op de Fhilip- iinen betreft, wordt gemeld, dat daar bijzonder sterke aanvallen zijn gericht op de vliegvelden en mili taire installaties ten N. van Luzon, waar zware schade is veroorzaakt. Uit Manilla werd bericht, dat tegen over Lueena nieuwe Japansche troe pen op Luzon aan land zijn gezet. Troepen zouden in grooten getale aan land zijn gegaan en de vijande lijke druk in het N. zou zijn toege nomen. Volgens eén mededeeling van radio-Manilla overwegen d'e defen sie-autoriteiten op de Philippijnen Manilla tot „o-pen stad" te verkla ren. Tevens wérd gemeld, dat de Amerikaansche opperbevelhebber, generaal Mc. Arthur, Manilla zou verlaten. Op 27 December werd -melding gemaakt van nieuwe Japansche lan dingen op slechts 50 mijl afstands van Manilla. Het Amerikaansche legerbericht meldt toenemender: Ja- pans-chen druk op het Z.O.-front in de N. frontsector van Luzon, waar de Japansche vanuit het Z. Tague- garao bereikt hebben. Bij Lingajen zouden de Japanners die, naar gemeld wordt, nog slechts 300 miil van Singapore verwijderd zijn den Amerikanen zware verliezen toebrengen. Ten N.W. en Z.O. van Manilla wordt heftig gestreden. Ten Z.W. wierpen de Amerikanen tanks in dén strijd. De operaties naderen snel een beslissing, daar de Japan ners .voortdurend nieuwe verster kingen aanvoeren. Volgens de Asahi Sjimiboen ligt Manilla onder gecon- t centreerd vuur. De Philippijnsche regeering is tot een ingrijpende ka binetswijziging overgegaan. Uit Tokio werd gister door het D.N.H. meldt, dat de Japansche troepen op Luzon de verklaring van Manilla tot open stad van de hand wijzen, daar de stad omgeven is door belangrijke militaire inrichtingen. De non-comlbattanten kunnen zich op twee plaatsen terugtrekken, daar de Japansche gevechtshandelingen zich streng tot aanvalen op militaire doelen zullen beperken. De Japansche luchtmacht heeft Zaterdag zware aanvallen onderno men op schepen in de baai van Ma nilla. Japanners zijn Zaterdag op nog twee andere plaatsen der W. kust van Luzon, ongeveer 70 km van Manilla geland. Het eiland Alabai zou door de Japanners bezet zijn. Aan bet N. front van Luzon heb ben de Japanners zware artillerie in actie gebracht. Manilla werd vrij zwaar aangevallen. De strijd in Birma. Op Rangoon hebben Japansche lbommenwerpe-rs groote verliezen veroorzaakt, waardoor vele branden uitbraken. Op de N. grens van Thai land hebben de Britsehe strijdkrach ten van Birma het vuur op, Thai- landsche troepen geopend, waarna zij door de Thailand-ers weer over de grens werden gedreven. In een twee den massalen aanval op Rangoon schoten de Japanners boven de stad 32 Britsehe vliegtuigen neer en be schadigden zij 5 schepen in de haven. Nader werd: melding gemaakt van 40 neergeschoten Britsehe vliegtui gen en 8 die op den grond zijn ver nield. De gevechten op Malakka. Naar het Japansche hoofdkwar tier meldde, trachtten Britsdh-Indi- sche troepen in de voorste linies den Japansöhen opmarseh tot staan te brengen. De Japanners staken de Perak-rivier over en vielen die Brit ten in dén rug aan. Volgens Domei zijn er op Malakka 18000 Britten, .25000 Australiërs en 97000 Britsch- Indiërs met 320 vliegtuigen, waar van er 90 over zouden zijn, w.o. 40 zware machines. Op 26 Dec. werd door de Japan sche troepen, die langs de W. kust oprukken d'e rivier Perak bereikt, mm \4|p" Minuten 04&QSfeCMTa;AAMHesi5 Wl£i.£N L.03--E.N K.wyr! (Polygoon-Seym) nadat de geheele provincie van dien naam bezet was. Op 29 Dec. werd de achtervolging op den Z. rivieroever voortgezet. De strijd in China. De voornaamste strijdmachten van Tsjoengking worden langs de Hsingsj-oei-rivier in de provincie Kaengel aangevallen. De Japanners bezetten de stad Woeninghain en rukken op naar Kaoanin het N.w. der provicie Kiangsi. Het Japansche offensief ten Z.W. van Hankau, in het N.O. deel van de provincie Hoenan, heeft de rivier de Milo bereikt, waar verscheidene ves tingwerken werden veroverd. Tevens werd het Japansche offensief ten Z.O. van Hankau geopend. De steden Woeling en Miling, in Noordelijk Kiangsi vielen in Japansche banden. Jpansche landing cp Gilbert- eilanden. Reuter meldt uit Wellington, dat de Japanners op 23 Dec. aan land zijn gegaan op het eiland Apaiang, dat deel uitmaakt van de Gil'bert- eilanden. De Britsehe nieuwsdienst geeft de landing der Japanners op de Gilbert- en Ellice-eilanden in Oceanië toe. Italiaansch legerbericht. Een aanval van de vijandelijke infanterie, die gesteund werd door pantserstrijdkrachten, is in de zóne ten Zuiden van Benghasi verijdeld. Wij brachten den vijand verliezen tóe en maakten krijgsgevangenen. Er viel activiteit óp te merken van de artillerie aan het front van Sol loem en Bardia. Duitsche formaties vliegtuigen bombardeerden her haalde malen belangrijke centra in den rug van den vijand en vielen vliegvelden aan. Men nam branden en ontploffingen waar. Eenige ma chines werden vernield of bescha digd. Talrijke motorvoertuigen wer den getroffen. Het luchtdoelgeschut haalde drie vliegtuigen omlaag. Een ander toestel stortte op den grond, getroffen door het luchtdoelgeschut van Tripolis, tijdens een aanval die eenige slachtoffers maakte en onbe langrijke schade aanrichtte. Ver scheidene aanvallen van de Duitsche luchtmacht op militaire inrichtingen van het eiland Malta veroorzaakten groote resultaten. Drie vijandelijke toestellen werden tijdens lucht gevechten neergehaald. Andere ma chines werden op den beganen grond in brand geschoten. Italiaansch succes in het Oosten Oostelijk front, 28 Dec. (Stefani) Een speciale verslaggever meldt: De hardnekkige veldslag, op den Kerstmorgendoor een hevigen aan val van talrijke Sovjet-troepen op onze stellingen ontketend, is na drie dagen van ononderbroken gevechten geëindigd met een nieuwe zware nederlaag van den vijand, die drie divisies infanterie en een divisie cavalerie in den strijd had gewor pen. Hij werd tot achter zijn stellin gen teruggedreven en verloor meer dan 2000 gesneuvelden, 1000 gevan genen en tal van wapens. DUITSCH LUCHTAFWEERGESCHUT BESCHERMT EEN VLIEGVELD. (Weltbild-Eplygoon) KERSTTOESPRAAK VAN GOBBELS. Berlijn, 24 Dec. (D.N.B.) Dr. Göbbels heeft op den vooravond van Kerstmis in een toespraak voor de radio verklaard, dat Duitschland zal volhouden tot de zege is bevochten. Hij dankte het vaderland voor zijn onwrikbare houding en noem de de oorlogsdooden een voorbeeld van lichtend heldendom. In woorden van de hartelijkste waardeering wendde dr. Göbbels zich vervolgens totde vele Duit sche hoorders in het buitenland. Denkend aan den Führer, zeide hij, zullen wij ons om het-vader land scharen. Dit moet grooter, mooier en verhevener uit dezen oorlog te voorschijn komen. De Führer kan zich verlaten op zijn volk aan het front, in het vader land en overal ter wereld. VERDUISTER GOED1 ZON 29 Dec. onder: 17.33 30 Dec. op: 9.51 MAAN 29 Dec. op: 15.20 onder: 5.26 2 Januari Volle Maan. Omvang en oplage ervan beperkt. Hilversum, 24 Dec. De pers dienst van den Ned. Omroep meldt: Gelet op de papierschaarschte, besloot de secretaris-generaal van het departement) van volks voorlichting en kunsten de verschillende omroepbladen tot één programmablad samen te voegen, den omvang en de op- lage daarvan te beperken, ené den Nederlandschen Omroep met de uitgave daarvan te be lasten. Het inschrijfgeld werd be paald op twee gulden per half jaar, of tien cent voor week- abonné's. Zij, die per einde 1941 op een radioprogrammablad wa ren ingeschreven, of dit weke lijks geregeld betrokken, be houden de voorkeur. Zij zullen, indien zij reeds betaalden, het nieuwe blad blijven ontvangen, als zij niet schriftelijk aan het adres der administratie, Kei zersgracht 107, Amsterdam, een anderen wensch kenbaar ma-ken. Andere radio-luisteraars, die dit blad eveneens wekelijks wenschen te ontvangen, worden verzocht twee gulden te storten op postrekening 400.000, ten name van den Nederlandschen Omroep, onder vermelding: „Inschrijfgeld-pro gr-ammabliad". De hoofdredactie is opgedra gen- aan den heer dr. J. Smit tie Amsterdam. DE REIS VAN CHURCHILL NAAR WASHINGTON. In Tokio heeft de reis van Chur chill naar Washington weinig op winding veroorzaakt en ziet men er slechts een bewijs in van den ernst der Britsehe positie in Oost-Azië. De Kokoemin Sjimboen verwacht van de besprekingen geen practisch re sultaat. De Nitsji Nitsji zegt, dat of schoon Engeland waarschijnlijk po sitieve hulpverleening ter verdedi ging van Singapore zal eischen, Amerika dit niet tot stand zal kun nen brengen. Een Amerikaansche Atlantische vloot zou hetzelfde lot ondergaan als de Russische oorlogs schepen in den RussischJapan- schen oorlog. In Berlijn wordt de indruk sterker dat Churchill een gang naar Canossa heeft ondernomen en ter verant woording wordt geroepen. Churchill heeft te lang getracht Japan's poli tieke en militaire mogelijkheden be lachelijk te maken en ook dat Roose velt 'thans dezelfde ervaring opdoet, welke Churchill heeft opgedaan met het oordeel van Joodsche emigran tenkringen te Londen over Duitsch land. In de Wilhelmstrasse heeft men geen aanleiding zich bezig te houden met alle aan deze ontmoeting vastge knoopte combinaties, aangezien zij hoogstens een symptoom vormen voor den catastrophalen toestand der Angelsaksische mogendheden. Een rede van Churchill, Voor den Amerikaanschen senaat en het Huis van Afgevaardigden heeft Churchill gewaarschuwd den ernst der beproevingen, die nog te wachten staan niet te onderschatten. Engeland en de Ver. Staten moeten nog veel leeren en zuilen nog veel terrein verliezen. Pas 1943 zal men een initiatief op groote schaal kun nen nemen. De Engelsch—Ameri kaansche nederlagen in O.-Azië ver klaarde hij door te zeggen, dat een deel der uitrusting, die voor Ma lakka en O.-Indië beschikbaar was, in Lybië is gebruikt. In toonaangevende Duitsche krin gen acht men dit geen ernstige be spreking waard en merkt men op, dat er voor 1943 nog veel water in zee zal stroomen. Churchill's termij nen zijn steeds onjuist gebleken. Duitschland beperkt er zich toe der gelijke voorspellingen door de feiten te corrigeeren. Eden naar Tsjoengking. (D.N.B.) - De Nitaji-Nitsji meldt, dlat volgens berichten uit Tsjoengkinig de Brit sehe minister van buitenlandische zaken, Eden, binnenkort aldaar zal aankomen om deel te nemen aan de besprekingen over de versteviging van het front: Engeland', Ver. Sta-< ten, Tsjoengking. Mexico verbreekt diplomatieke betrekkingen. (D.N.B.) - Naar Uni ted Pres uit Mexito meldt, heeft Mexico de diplomatieke betrekkin gen met Bol'garije, Roemenië en Hongarije yerbjpken.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1