DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een oproep van Hitier. Het vaderland zal als nat. soc. volksgemeenschap ieder offèr brengen. Dagorder van hitier tot de weermacht. DISTRIBUTIE-NIEUWS. De nieuwe bonnen. Adolf Hitler werischt den rijkscommissaris geluk. Duitschland strijdt voor Europa Bolsjewistische versterkingen in het Zwarte Zeegebied aangevallen. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 1. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rtfk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Vrijdag 2 Januari 1942. Terugblik op 1941. Uit het hoofdkwartier van den* Führer werd 31 Dec. den volgen- den oproep bekend gemaakt, wei- Itallen jaren in het binnenland aan kan luiden juist was kunnen allen constateeren, die intusschen het Sov jet-paradijs zelf hebben leeren ken nen. Wat zich in een strijd van tien- ke de Führer ter gelegenheid van de jaarswisseling heeft Uitgespro ken. Duitsch volk, nationaal-socialisti- sche mannen en vrouwen, partij ge- nooten. Toen op 3 Dec. 1939 Engeland en Frankrijk Duitschland den oorlog verklaarden, geschiedde dit niet om op te treden tegen den een of an- deren Duitschen eisch, welke het bestaan of zelfs de toekomst dezer staten zou bedreigen, want het eeni- ge verlangen, dat ik jaar na jaar te Londen en Parijs kenbaar maakte, was dat naar beperking der bewape ning en toenadering der volkeren, doch elke poging om met de mannen die toen de leiding hadden tot een verstandig en vreedzaam vergelijk te komen mislukte door den. haat van hen, die in het nieuwe Duitsch land een groot voorbeeld van socia len vooruitgang zagen en door de hebzucht dergenen, die grootere winsten verwachtten door de oor logsbewapening dan van den vre- desarbeid. Er is aan de zijde van hen die den oorlog uitlokten geen enkele voor aanstaande staatsman, die als be zitter van aandeelen in de wapen industrie geen belang bij den oorlog heeft en achter alles staat als drij vende kracht de Joodsche Ahasve- rus, die sinds duizenden jaren de onveranderde vijand is van iedere menschelijke ordening en dus van ware maatschappelijke gerechtigheid. Hitier, stelde vervolgens de vraag waarom zij den oorlog verklaard hadden bij het ontbreken van ieder duidelijk oorlogsmotief. De grootste oorlogsdrijver Roose velt zegt: omdat zij niet willen leven in eeri wereld zooals wij die wen- schen, maar de Führer wees er daar bij op, dat de Duitsche wereld met Amerika even weinig te maken heeft als het omgekeerde het geval is. Men zégt dat Engeland en Frankrijk den oorlog om Dantzig verklaarden, maar aan 85 millioen menschen stond men geen levensgebied van nauwelijks millioen vierk. K.M toe, maar 45 millioen Engelschen on derdrukken de volken van 40 mil lioen vierk. K.M., waarvan alleen de„ Indische volken al 7 maal zoo groot Igenover den grootsten oorlogsdrijver [sloot tegen de nat.-soc. beweging, weert thans in den grootsten we- eldomvang tegen Duitschland sa- en, de meest reactionnaire kapita- ten met den leider van het Sovjet radijs. Toen Churchill in 1940, ge steund door Roosevelt de vredes- bLnd afwees, rekende hij op deelne- ïng der Sovjet-Unie aan den oor- lot en zoo kwam in 1941 het groot st» conflict dat de wereld beleefd hall. Dat zich op 22 Juni vrijwel ge- heèl Europa verhief is het bewijs voor het beseffen van een gevaar, zool groot als het continent nauwe lijks vroeger bedreigd had, aldus de Führer, die vervolgens betoogde aan de veiligheid van geheel Europa ver schuldigd te zijn door zeer snel han delen de offers te voorkomen, welke de strijd anders in veel grootere mate zou hebben geëischt. Hitier wees op het voordeel van den vrede en een overvloed van ge lukkigen arbeid en memoreerde wat hij en zijn medewerkers van 1933 tot 1939 aan cultureelen arbeid, opvoe ding, economischen opbouw en maat schappelijke vorming van het leven had kunnen doen. Men kan dat ver gelijken met wat in de vijandelijke rijken tot stand kwam. Hitier zeide dezen oorlog te betreuren om de we- derzijdsche offers en om den tijd welke hij neemt van degenen, die een groot werk van socialen en be- schavenden arbeid willen verwezen lijken. Hij noemde het ellendig, dat een stumper of een luiaard den kost baren tijd steelt dien men had willen wijden aan cultureelen, socialen en economischen arbeid aan het volk en wees op het voorbeeld van Italië waar de beschavende en nationale revolutie van Mussolini niet verge leken kan worden met het democra- tisch-politiek gestumper van de dag dieven, die in de Angelsaksische lan den het vermogen hunner vaderen verteren of door smerige zaken een niéuw vermogen verwerven. Hij Trees et vervblgens op, dat het jonge Europa zich niet laat berooven van de waarde der eigen volken', hun vrijheid, het sociale en algemeen menschelijke bestaan. Nu Japan, de bedreigingen moede, ook tot noodweer is overgegaan te- zijn als die van het moederland De oorlog is, evenals vroeger, be gonnen door de Joodsch-Angelsaksi- sche financieele samenzwering, die slechts strijdt voor een democratie voor haar kapitalistische belangen en Roosevelt streeft alleen maar naar betere zaken waardoor de cri- tiek tot zwijgen gebracht moet wor den over zijn mislukt economisch be heer. Men heeft in Duitschland ver wacht,'d^t de succesvolle economi sche ep sociale politiek ook andere landen de oorzaken voor him verar ming" zou toonen, want terwijl in Duitschland.,-de onder democratie en verliederlijking ontstane werkloos heid in enkele jaren kon verdwijnen, steeg het aantal millionnairs in an dere landen, maar het aantal arbei dende menschen daalde. Amerika had enkele jaren na Roosevelts be wind 13 millioen arbeiders en een ontredderd financieel bestel, terwijl in dit rijkste land ter wereld tegelij kertijd de eene sociale crisis op de andere volgde. Roosevelt had toeh tot God moeten bidden om licht voor zijn geest, opdat hij zijn eigen land beter en nuttiger zou kunnen lei den, maar in deze jaren kenden de Roosevelts, .Churchills en Edens nog geen volks- of menschelijkheidsidea- len, maar uitsluitend economische oogmerkèn.Zij hoopten hun vermolmd economisch stelsel door een nieuwe oorlogsindustrie weer op de been te helpen en baden toen, dat het ver bond tusschen het Joodsche kapita lisme en bolsjewisme tot de vernieti ging der andere volkeren mocht lei den om tot een langen oorlog en winstgevende zaken te komen. De Führer wees er op, dat daar door alle pogingen om met dit inter nationale ijskoude financieele gezel schap tot een vergelijk van volksbe langen te komen moesten misluk ken en zeide daarna dat achter alles de Jood staat, die als laatste resul taat van dezen oorlog de Joodsche werelddictatuur onder het mom van het bolsjewisme verwacht. Hitier wees er vervolgens op, dat daarom al zijn vredespogingen steeds werden afgewezen en hij in 1940 na den veldtocht in het Westen voor laf aard wérd uitgemaakt toen hij voor de derde maal trachtte de onzinnig heid van dezen oorlog aan te toonen en zijn vredeswil vertolkte. Om hun voordeel bij de oorlogsindustrie te bemantelen moesten zij hun toe vlucht nemen tot gezwets en schijn heilige leugens. Als Churchill in 1940 nog in een mogelijk zakenvoordeel door den oorlog geloofde dan deed hij dat niet in de verwachting dat Engeland den strijd zou winnen, maar in de wetenschap van Ameri- kaansche en bolsjewistische hulp. Hitier wees er vervolgen^ op, dat hij jarenlang het marxisme, het door Joden gefinancierde socialisme, had bestreden. Of zijn bewering, dat het slechts tot de ellende der volkeren van alle tijden strekt een front van nationale staten zich uit van het Ka naal tot Oost-Azië. Wat de soldaten van Duitschland en zijn bondgenoo- ten het eerste jaar hebben gepres teerd is historisch en onvergankelijk. Men zal duizenden jaren van deze slagen en overwinningen spreken en ze bewonderen als de grootste dagen van een. drang naar zelfbehoud dei- volkeren. De offers, ontberingen on doodsverachting aan dit alles ver bonden kan slechts hij beoordeelen. die in dezen en den vorigen wereld oorlog soldaat en strijder voor zijn volk was. Het vaderland, dat slechts de gevolgen van de moeilijk verkre gen overwinningen kent, kan' zich geen voorstelling maken- van het ontzettende ongeluk, dat over Duitschland en geheel Europa zou zijn gekomen wanneer het Joodsche bolsjewisme de overwinning zou hebben behaald. Roosevelt en Chur chill hebben Europa aan Stalin u geleverd en, met geloof aan een hoogere gerechtigheid, zeide de Führer, dat het bolsjewistische mon ster hen en hun volken zelf zal ver scheuren, want de Jood zal het slachtoffer van zijn eigen aanslag worden. In het Oosten duurt de strijd no met een gewetenloos offeren aan Sovjetslaven voort om langzaam te verstarren. In O.-Azië is de strijd be gonnen en terwijl twee godlasteraars voor hun zaken bidden, bevrijden de volkeren zich van Kun ketenen. Het komende jaar zal'geweldige eischen stellen, maar front en' binnenland zullen daaraan voldoen. Het vader land zal als nat.-soc. gemeenschap ieder offer, ook het laatste brengen en werken voor de voeding en de bewapening en voor het front komt het uur waarop weer wordt aange treden om te voleindigen wat be gonnen werd. Wij kunnen, aldus de Führer, den Almachtige slechts bidden, dat hij ons volk en zijn soldaten de kracht moge geven vlijtig en dapper te ver dragen wat noodig is om vrijheid en toekomst te beveiligen, opdat het lot der Voorzienigheid in vervulling zal gaan. Wie strijdt voor het.leven van zijn volk, voor het dagelij ksche brood en de toekomst van zijn volk, zal over winnen, doch wie in dezen oorlog met zijn Joodschen haat de volkeren tracht te vernietigen, zal vallen. Het jaar 1942 zal, daarom willen wij allen God bidden, de beslissing brengen voor de redding van ons volk en de met ons verbonden vol keren. Churchill te Washington terug gekeerd. (A.N.P.) - Naar Associated Press meldt uit Washington, is Churchill Woensdag na zijn bezoek van vier dagen aan Canada terugge keerd uit Ottawa en heeft hij de be sprekingep met Roosevelt hervat. EEN KIJKJE OP DE PHILIPPIJNEN. Rijstvelden in de bergen van Noord-Luzon. (Orbis-Holland) Hoofdkwartier van den Füh rer, 31 Dec. (D.N.B.) De Führer en opperste bevelheb ber heeft bij de jaarwisseling den volgenden dagorder tot dc- weermacht gericht, die tege lijkertijd den groet van der Führer als opperbevelhebber van het leger bevat: Soldaten. Evenals na den veld tocht in Polen heb ik in weerwil van bittere ervaringen ook in Juli 1940 na het glorierijke einde van den oorlog in het W. besloten den vijanden, die ons op 3 September 1939 den oorlog verklaard hadden, de vre-deshand toe te steken. Zij werd teruggestooten en mijn aanbod werd uitgelegd als het teeken van onze zwakte. De mannen, die reeds voor 1014 tot den eersten wereld oorlog hebben aangezet, meenden stellig door nieuwe coalities het Duitsche volk en de verbonden sta ten in 1941 voor goed te kunnen neerslaan, doen ontbinden en doe-"r éi'dwijnen. Zoo bleef- ons niets ai' - ders over dan den helm vaster te binden en het oog te vestigen op den verderen strijd .De reden voor het besluit dezer internationale oor logsdrijvers, die onder geen om standigheden vrede wilden sluiten, lag, behalve in hun economisch- kapitali'stische belangen, in de over tuiging, dat zij het Duitsche rijk definitief zouden kunnen vernieti gen door de deelneming van de Svojet-Unie aan dsn strijd tegen Europa, welke in het geheim was voorbereid voor den zomer, van 1941." De Führer, noemt vervolgens 1941 ais het jaar der grootste overwin ningen en herinnert aan den strijd cp diverse oorlogstooneelen. Sedert 22 Juni hebt gij, mijn sol- i-a.en, aldus de Führer, op de oor- .ogstooneslen van hst O., van het moge N. tot aan de Zwarte Zee, ge vechten geleverd, die ongehoorde eischen aan u stelden, doch be kroond zijn mst overwinningen, die olies overtreffen, wat de geschiede nis der volken kende. „Door uw dapperheid, uw doods- v.iachl'xg en uw offervaardigheid werd n.-v alléén ons Duitsche va- -trland, maar geheel Europa gered s-.'. bewaard vcur een lot, waaraan wij sicca s aiet huivering kunnen denken. Vrouwen en kinderen en ai is anderen in het vaderland kun nen u, ssldate-n van het O. front, n et genoeg danken voor hetgeen g:j voor hen gedaan nebt. Gij zelf ziet sedert 22 Juli met eigen oogen den aard van het „paradijs", waarin de gemeenschappelijke samenzwe ring van Joodsche kapitalisten en bolsjewisten ook Duitschland wilde veranderen." Als Führer en woord voerder van het. volk en als opper ste bevslhebbm der weermacht, dankt. Hitier alle dappere mannen van ganscher harte voor hun zoo vaak betoonde heldhaftigheid. U soldaten van het leger en van de Waffen SS, in het bijzonder aan het O. front, aldus de Führer, groet met de trolsche blijdschap, dat ik thans het onmiddellijke! opperbe vel voér over het deel der weer macht, dat, den zvaarsten last van den strijd, heeft te dragen. Het ge heels- Duitsche vaderland ziet met grenzeloos vertrouwen op zijn weermacht. Fiont en volk, geden ken eerbiedig de kameraden, die bun liefdé en trouw voor Duitsch land met den dood moesten bezege len en de slachtoffers onder de sol daten der bondgenooten. Soldaten van het O. front, zoo vervolgt de Führer, in 1941 hebt gij in tallooze slagen den vijand, die voor den aanvalssprong gereed was, niet alleen verwijderd van de gren zen van Duitschland en zijn bond genooten, maar gij hebt hen meer dan 1000 km. in zijn eigen land te ruggeworpen. Zijn poging om in den winter van 1941 op 1942 weder tegen ons op te trekken, moet en zal mislukken. „In 1942 willen wij met alle voorbereidingen, die zijn getroffen, dezen vijand der mensch- heid opnieuw aanpakken en zoo lang slaan, tot de verniétigingswil der Joodsch kapitalistische en bolsjewistische wereld gebroken is. Duitschland wil en kan niet om d-e 25 jaar door dezelfde misdadigers in een nieuwen oorlog om het zijn of riet zijn worden geworpen. Euro pa kan en wil zich niet eeuwig in spannen alleen daarvoor, dat een bende Angelsaksische en Joodsche samenzweerders in de twisten der volken bevrediging voor haar za- kenmanoeuvre-s vindt. Het bloed, dat in dezen oorlog vergoten wordt, moet dat is onze hoop in Eu- aopa voor generaties lang het laat ste zijn. Moge God ons daarbij in het komende jaar helpen." DE RIJKSCOMMISSARIS MET OUDEJAAR TE ROTTERDAM. Rotterdam, 1 Jan. De rijkscommis saris lieeft op den laatsten avond van het Oudejaar stellingen van de Duitsche luchtdoelartillerie in de Maasstad bezocht. Rijksminister Seyss-Inquart' werd hierbij, toen hij zich onder leiding van majoor Pöttker en in gezelschap van den gemachtigde voor de stad Rotterdam, dr. Völckers, in de kwar tieren en stellingen der luchtdoel- batterijen bevond, door de soldaten overal levendig en hartelijk verwel komd. Hij maakte van deze gelegen heid gebruik om de officieren en manschappen te danken voor hun optreden tot bescherming van Rot terdam en voor hun zwaren dienst, benevens om uiting te geven aan zijn vreugde, dat hij de laatste uren van het jaar 1941, dat een jaar van groote en voor Duitschland gunstige beslissingen op het gebied der we reldpolitiek is geweest, kon door brengen bij een der jongste en be langrijkste wapens van de roemrijke Duitsche weermacht. FAMILIEBERICHTEN NAAR INDIE NIET UITGEZONDEN. Hilversum, 31 Dec. De persdienst van den Nederlandschen omroep meldt: Zooals bekend, had de Nederland- sche omroep de mogelijkheid gebo den, om op Oudejaarsdag door mid del van den ultre-korte-golf-zender familieberichten naar Ned.-Indië uit te zenden. In verband met de reactie, die Kan Ned.-Indische zijde op dit voornemen volgde, zal het beluisteren van deze familieberichten sterk belemmerd worden. Besloten werd bedoelde uit zendingen voorloopig niet te doen plaatsvinden. DARLAN TOT DE FRANSCHE STRIJDKRACHTEN. Vichy, 1 Jan. (DNB). Als minister van verdediging heeft admiraal Dar- lan een boodschap tot de Fransche strijdkrachten gericht, waarin hij uit naam van maarschalk Petain en de regeering dank zegt voor de talrij ke bewijzen van moed, vaderlands liefde en discipline, die in het jaar 1941 zijn geleverd. „Wij kennen al len aldus Darlan slechts één chef, maarschalk Petain, die voor ons het symbool der eer is. In ons hart hernieuwen wij den eed, waar bij wij gezworen hebben zijn beve len ten uitvoer te leggen. In dit nieuwe jaar vatten wij ge meenschappelijk onze taak aan: de voorbereiding van een sterker en gelukkiger Frankrijk". Mijnontploffing in Engeland. (A.N.P.) - Naar Reuter uit Londen meldt, zijn bij een ontploffing in een kolenmijn te Burslem in Staf fordshire Woensdag 53 mijnwerkers bedolven. De eerste zes slachtoffers, die te voorschijn werden gebracht, waren dood en van vijf gewonden zijn er inmiddels twee in het zieken huis bezweken. Reddingsploegen wei-ken koortsachtig cm de overige bediolvenen in veiligheid te stellen. De oorzaak der ontploffing is onbe kend. Petain zendt gelukwenschtele- gram aan Hitier. (D.N.B.) - Maar schalk Petain heeft aan den Führer ter gelegenheid van de jaarwisseling een gelukwenschtelegram gezonden. Petain heeft eveneens telegrammen Japan en Italië, alsmede aan den paus. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Let op de vleeschbonnen, 's-Grav?nhage, 2 Januari. Voor de week van Zondag 4 tot Za terdag 10 Januari zullen de ge bruikelijke rantsoenen brood of gebak en aardappelen verkrijg baar zijn op de bonnen 02a en 02b van de daarvoor aangewezen kaarten. Ook voor vleesch of vleeschwaren is bon 02 aange wezen, met dien verstande ech ter, dat op bon 02a, zooals reeds werd aangekondigd, een rant soen zal kunnen worden ge kocht, doch dat op bon 02b slechts een kwart rantsoen ver krijgbaar zal zijn, waardoor de tot dusver beschikbaar gestelde wekelijksche hoeveelheid van 3 rantsoenen wordt teruggebracht tot ty. rantsoen, voorts is bon 26 van de petroleumkaart aange wezen voor het koopen van 2 liter petroleum in de periode van 4 Januari tot 14 Februari. Den Haag', 1 Jan. De Führer heeft op Oudejaarsdag aan den rijkscom missaris voor het bezette Nederland- sche gebied het volgende telegram gericht: „Aan rijkscommissaris Seyss- Inquart, den Haag. Met oprechten dank voor den tot dusver ver richten waardevollen arbeid zend ik u mijn hartelijke wenschen voor u persoonlijk en voor de voortzet ting van uw succesvolle werk zaamheden in het komende jaar. Adolf Hitler". 48 dooden bij treinongeluk ia Noord-Frankrijk. (A.N.P.) - In de vroege ochtenduren van 28' Decem ber zijn tusschen die stations Laven- tie en Labruquiere-Estraires twee treinen zoo hevig tegen elkaar inge reden, dat 8 wagens bijna volkomen verbrijzeld werden. 48 personen werden hierbij gedood en. talrijke anderen ernstige gewond. RIJKSCOMMISSARIS KOOPT KUNSTWERKEN. Amsterdam, 31 Dec. Rijkscommis saris dr. Seyss Inquart heeft een bezoek gebracht aan de tentoon stelling van de Nederl. Federatie van Beeldende Kunstenaars in het Rijksmuseum en daarbij de vol gende kunstwerken aangekocht. Th. van Delft „Dooiweer", F. Engel, „Polderland", P. de Haard, „Echtpaar", B. J. van den Heuvel „Bloemen", W. A. van Leeuwen „Stilleven", H. C. van Maurik „Uien", Alb. Mulder „Montceuille sur Mer", T. Pluymers „Meertje"A. Potgieter „Najaarsstemming", J. Scherrewitz „Brabantsche Koestal", W. Wijmans „Straatje te Elburg" en de grafieken „Winter" van G. van Duffelen en „Roversnest" van H. van Ingen. VERDUISTER GOED! ZON 2 Jan. onder: 17.39 3 Jan. op: 9.48 MAAN 2 Jan. op: 18.03 onder: 9.06 2 Januari Volle Maan. Duitsch legerbericht. Het Duitsche legerbericht van 31 Dec. luidt als volgt: Onder samenwerking' van alle op de Krim beschikbare Duitsche en Roemeensche strijdkrachten is sinds den 17en December de stelselma tige aanval op de vesting Sebasto- pol aan den gang. Ondanks den zwaarsten afweer werd een groot aantal sterk gepantserde bolsjewis tische verdedigingsstellingen in hevige gevechten op korten afstand veroverd en werden diepe wiggen gedreven in het vijandelijke ver dedigingsstelsel. Ter ontlasting van de verdediging van Sebastopol heeft de vijand de laatste dagen op het schiereiland Kertsj en bij Feo- dosia weer vrij sterke strijdkrach ten aan land gezet. Met de ver- eischte tegenmaatregelen is een begin gemaakt. Op verscheidene andere plaatsen van het O. front ontstonden bij strenge vorst verbitterde afweerge- vechten. Zware artillerie nam be langrijke militaire inrichtingen te Leningrad onder doeltreffend vuur. De luchtmacht ondersteunde vooral in den centralen frontsector den afweerstrijd van het - leger door doeltreffende aanvallen. Op ver scheidene plaatsen werd infanterie en cavalerie van den vijand, die gereed stond voor den aanval, met zware verliezen verslagen. In N.-Afrika succesvolle ge vechtsactie in het gebied ten O. van Agedabia. Bomaanvallen op colonnes vrachtauto's, oliedepöts en tentenkampen der Britten in Cy- renaica en Marmarica veroorzaak ten hevige branden. Op Malta werden verscheidene vliegvelden en andere militaire in richtingen opnieuw door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Het legerbericht van 1 Januari luidt als volgt: „De in Feodosia aan land gezette Sowjetstrijdkrachten en haar ra- vitailleeringswegen over de Zwarte Zee zijn door sterke afdeelingen der luchtmacht aangevallen, De vijand leed aanzienlijke verliezen aan menschen en materiaal. In de middenzone" van het O. front duurden de hevige gevechten ook gisteren voort. De luchtmacht zette de stelselmatige storing der vijandelijke aanvalsbewegingen voort. Verscheidene plaatsen wer den in brand gebombardeerd, spoorlijnen en rollend materiaal vernield. Aan het Ilmenmeer is een vrij groot aantal Sowjetvliegtuigen door bomaanvallen op den grond ver nietigd. In N.-Afrika hadden de gevech ten der Duitsch-Italiaansche strijd krachten in het gebied om Ageda bia ook de laatste dagen een gunstig beloop. Opnieuw werden 48 pantserwagens en talrijke gepant serde verkenningswagens vernield. Bij luchtgevechten werden drie Britsche jagers neergeschoten. Overdag en des nachts zijn vijan delijke vliegvelden op Malta door de luchtmacht aangevallen". MENSCH EN DIER HEBBEN BEIDE ONDER DE WINTERKOUDE TE LIJDEN. De adem heeft zich als rijp aangezet. P.K. Kessler-Hoffmann. EEN BOLSJEWISTISCH VLIEGTUIG, aac aoor het Duitsche lucht afweergeschut tot een noodlanding werd gedwongen. (P.K. Schrfiter-Hoffmann).

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1