Kent U dit gevoelt AKKERTJE HET ZWARTE PAARD De Nederlandsche Pijnstiller RADIOPROGRAMMA. msm TOONEEL. PUBLICATIES SPORT Or. X" door Maz. (31) FEUILLETON DE HOEVE ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 2 JANUARI 1948. Pagina 3. Moord te Barneveld. Dader gearresteerd. Woensdagavond, ongeveer acht uur, is de pluimveehande laar J. Westeneng uit Barne veld bij het café van het station door zekeren Kok uit Voort- huizen met een mes aangevallen en in de hartstreek gejond. Hij zakte hierop terstond ineen en ■was op hetzelfde oogenblik dood. De dader kon kort daarop door de politie worden gear resteerd. Het bleek, dat het slachtoffer en de dader den geheelen middag sa men op stap waren geweest en ten slotte in een café bij het station aanlandden. Over een kleinigheid ontstond al spoedig een meningsverschil tus- echen de twee mannen, waarna de een den ander uitdaagde naar buiten te komen en het daar uit te vech ten Wat daar gebeurde, kon nog n-'et worden gereconstrueerd, want er waren geen getuigen aanwezig, maar de cafébezoekers zagen enkele minuten later W. weer binnen komen, terwijl hij uitriep: „Ik ben gestoken, maar 't is niets." Een paar seconden later zakte hij ineen. De onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. De ongelukkige bleek door een messteek recht dn het haart getroffen te zfjn. De dader K., die spoedig gepakt kon worden, kon nog niet verhoord worden, daar hij onder den invloed van sterken .drank verkeerde. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw en een kind achter. NIEUWE DIRECTEUR VAN DE LANDSDRUKKERIJ. De secretaris-geneneraal van het Departement van Binnenlandsche Zaken heeft met ingang van 1 Januari 1942 benoemd tot directeur der Landsdrukkerij den heer B. L. Poelstra te Zeist. De heer Poelstra is 37 jaar oud. Hij heeft zijn grafische opleiding in Chemnitz (Duitschl'and) genoten. In 1926 werd hij benoemd tot as sistent-bedrijfsleider bij de N.V. drukkerij v/h. L. E. Bosch Zoon te Utrecht en in 1935 tot algemeen bedrijfsleider en procuratiehouder. Op 1 September 1941 werd de heer Poelstra belast met de leiding van het bureau voor persreorganisatie te Den Haag. De nieuwbenoemde directeur is sinds 1933 lid van de N.S.B. Hij is hoofdredacteur van het districtsblad „De Werker" te Utrecht en secretaris van het tech nisch gilde afdeeling V. TARIEVEN DER C. A. O. VOOR HET HEERENKLEEDING-MAAT ANNEX CONFECTIEBEDRIJF. 's-Gravenhage, 31 Dec. Het col lege van rijksbemiddelaars heeft in dertijd ter vervanging van de in artikel 4 der collectieve arbeids overeenkomst voor het heerenklee- ding-maat annex confectiebedrijf de dato 1 Maart 1938 voor colbertcos- tuums bepaalde tariefindeeling, de navolgende tarieven bindend vast gesteld: tarief I tot en met 81, ta rief II tot en met 102, tarief III tot en met 119, tarief boven IV 119. De duur van deze indende vast stelling, die aanvankelijk gold voor den termijn aanvangende 29 Sept. 1941 en eindigende 31 Dec. 1941, is thans met zes maanden verlengd, zoodat de bovenbedoelde tarieven tot en met 30 Juni 1942 van kracht rijn. De onderwerpelijke regeling wijzigde de tariefsgrenzen en daar door de voor de vervaardiging van colbertcostuums verschuldigde loo- nen in dier voege, dat deze tariefs grenzen werden aangepast aan de gemiddelde prijsstijging der ver werkte grondstoffen. EEN GOED BEGIN. Het nieuwe jaar heeft zijn intrede gedaan en de Nederlandsche ambu lance kan met trots vaststeEen, dat in het oude jaar het Nederlandsche volk zijn plicht gekend heeft. Dui zenden hebben hun bijdrage ge leverd en het bekende gironummer 8-7-6-0-0 heeft daarbij een belangrijke rol gespeeld. Maar ook in 1942 zal het Neder landsche volk zijn steun aan de hulp expeditie niet mogen onthouden. Maak daarom voor 1942 een goed begin. Stort uw bijdrage voor dte Neder landsche ambulance op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Konin- gmnegraeht 22, 's-Gravenhage. Nieuwe vleeschprijzen in f942. 's-Gravenhage, 31 December. Mei ingang van 1 Januari 1942 is de nieuwe vleeschprijzenbeschikking van kracht geworden, waardoor het aantal vleeschsoorten en de prijzen waarvoor deze mogen worden ver kocht, zijn gewijzigd. Over het alge meen komen deze veranderingen neer op een verlaging van de prijzen, uitgezonderd voor schapen- en var- kénsvleesch, terwijl bovendien de controle op de naleving dier prijs- voorschriften veel gemakkelijger is geworden. Voor wat het rundvleesch betreft is het aantal soorten, dat mag wor den verkocht, teruggebracht van elf tot vijf, n.L biefstuk en ossenhaas, roastbeaf en lendenen, rollade en alle soorten lappen, gehakt en pou- let, en rauw rundvet Het aantal soorten varkensvleesch, wélk vleesch, zooals bekend, den laatsten tijd alleen aan ziekenhuizen en zie ken wordt verstrekt en bij nood- slachtingen beschikbaar komt, is van dertien op zeven teruggebracht. Kalfsvleesch mag thans aEeen nog maar worden verkocht als vleesch van graskalveren en van nuchtere kalveren, terwijl hiervoor voorheen negen prijsklassen golden. Het gras- kalverenvleesch wordt nu verkocht tegen rundvleeschprijs, schapen- vleesch moest een weinig in prijs worden verhoogd, omdat het tegen de oude prijzen den slagerijen ver lies opleverde. Het verdient wel de aandacht, dat alle vleeschsoorten, die niet in de nieuwe vleeschprijzenbeschikking wordten genoemd, niet meer mogen worden gemaakt en verkocht. Ten overvloede wordt er nogmaals op gewezen, dat het prijsaanduidingsbe- sluit voor de'slagerswinkels onver minderd van kracht blijft. In een officieele publicatie, die dezer diagen in de bladen verschijnt, vindt men alle prijzen, inclusief omzetbelasting, opgenomen. Beschikbaarstelling generator-anthraciet. 's-Gravenhage, 31 Dec. De sec \- generaal van het dep. van handel, nijverheid en scheepvaart maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van Donderdag 1 Jan. 1942 tot en met Zaterdag 31 Jan. 1942 de met de woorden „generatoranthraciet eerste periode" gemerkte bonnen recht ge ven op het koopen van 1 hl (maxi mum 75 kg) anthracietnootjes 4 of 5 of 50 kg turfcokes, terwijl geduren de genoemd tijdvak de met „genera- torturf eerste periode" gemerkte bon nen recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. Ter onderschei ding van de bonnen van generator anthraciet en generatorturf, welke in het afgeloopen jaar werden gebruikt, is op de bonnen voor het nieuwe jaar in het midden over de breedte van den bon een witte balk uitgespaard. ALLE KAMPEN VAN DEN N.A.D. WEER BEZET. 's-Gravenhage,31 Dec. (A.N.P.) Naar wy vernemen is de belangstel ling voor een vrijwillige dienstne ming bij den Nederlandschen ar beidsdienst in zoo ruime mate geble ken, dat de 30 bestaande kampen voor jongemannen in de op 5 Jan. a.s. aanvangende periode bezet zul len zijn zonder dat men gebruik heeft behoeven te maken van de mogelijkheid tot oproeping voor een verplichte dienstneming. Zestien kampen waren dezen win ter reeds in gebruik, de 14 overige zullen op 5 Januari haar nieuwe be woners ontvangen. De diensttijd voor de op dezen datum komende ploe gen duurt tot 20 Mei a.s., behoudens mogelijkheid tot vrijwillige verlen ging. De bezetting per kamp be draagt 130 tot 140 man. Intusschen worden nieuwe kam pen gebouwd met het oog op de uit breiding van den N.A.D., welke per 1 Juni a.s. gereed moet zijn voor de zomerploegen, waarin o.a. de a.s. studenten zullen worden opgenomen. DOODELÏJK ONGEVAL. Diepenheim, 31 Dqc. De 29-jarige zoon van den landbouwer Meyerink uit de buurtschap Markvelde, was bij zijn neef onder Haaksbergen werkzaam bij een hakselmachine. M. wilde zijn neefje, dat vlak bij een drijfriem stond en gevaar liep gegrepen te worden, beetpakken, doch werd hierbij door de drijfriem gegrepen, weggeslingerd en zoo ernstig gewond, dat dé dood onmid dellijk intrad. NU EN STRAKS. 's-Gravenhage, 2 Jan. De Cen trale Propaganda-commissie voor de Weldadigheidszegels schrijft ons: Bestaat er voor 'n oprechten Neder lander wel een grootere deugd, dan een sterke en gezonde Neder landsche jeugd? immers, ied're kerngezonde Neder lander is toch een gemeenschaps-vreugd? De toekomst van ons mooie land heeft onze jeugd toch in de hand, laten wij dus met elkander zorgen, dat zij gezond blijft niet door ziekten aangetast, want waarvoor wij n u samen borgen, staat straks in 't nieuwe Europa als 'nrots zoo vast. Door nu allen gul kinderze gels te koopen zal dat alles naar wensch verloo- pen, men geneest en helpt den t. b. c.- patiënt en ook dien ondervoeden, futloozen vent, want wat heeft ons vaderland aan een Jan Saliekwant? als gevolg van 'nfrissche en ge zonde gemeenschap staat straks Holland bovenaan op de welvaarts-trag. Glimlachje. Wat ik je zeg, Muller, je schiet te diepl! ZATERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gr.pl 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gr.pl. 10. Ernstige muziek (opn.). 11.— Voor de vrouw. 11.20 Gr.pl. 12.Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Al manak. 12.45 BNO: Nieuws- en eco nomische ber. 13.De organisato rische opbouw van den Landstand. 13.15 Gr.pl. 14.Causerie „Het teeltplan van den kleinen tuin". 14.20 Na gedanen arbeidmuziek en vroolijkheid. 15.50 Gr.pl. 16. Cyclus „God en den mensch". 16.20 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Gr.pl. 17.35 Duitsche taalcursus. 18.Gr.pl. 18.15 Het kwartier van den arbeid. 18.30 Pro Musica" en gr.pl. 19.Actueel halfuur. 19.30 Rotterd. Philharmo- nisch orkest en soliste. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Cello en piano.. 20.40 Vervolg van 19.30. 21.30 Gr.pl. 21.45 BNOê Nieuwsber. 22. BNO: Engelsche uitzending: „Dutch News Reel" of gr.pl. 22.15 De Ramblers (opn.). 22.45 Gr.pl. 23.15— 24.— Frans Wouters en zijn orkest (opn.) HILVERSUM H, 301,5 M. 7.15— 8.45 Zie Programma Hilversum I. 8.45 Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Lichte muziek (opn.). 12.Pianovoordracht. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.05 Roe- meensch orkest Gregor Serban. 13.40 Voor de rijpere jeugd. 14.Zang, piano en gr.pl. 14,30 Gr.pl. 14.45 Cau serie „U en de muziek". 15.— Gooisch Strijkorkest en gr.pl. 15.45 Hier W.A. Hopman C. Wiegel spreekt over „Een nieuw begin". 16.Orkest Malando en gr.pl. 17.Voor de binnenschippers. 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursber. 17.30 Orgelconcert. 18.— Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbeerid door de NSB). 18.15 .Camelia's", muzikaal programma. 18.45 Een nieuw jaar voor den ploeg. 19.— Act. halfuur. 19.30 Gr.pl. 19.40 Causerie dr. Hoekstra over de Kul tuurkamer. 20.Gr.pl. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over 'n lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Uitverkoop 1941. 21.30 Muziek en muzen bij de Grieken. 21.45 BNO: Nieuwsber, 22.BNO: Toelichting op het weer- machtsbericht. 22.1022.15 Avond wijding. INTERESSANTE GREPEN. Ernstige Muziek: Hilversum I, 18.30 19.uur. Pro Musica o.l.v. Piet Zwager zingt composities van pie penbroek, Jan Nieland, Zagwijn en Keja. Voorts een tweetal werken van Hugo Wolf. Hilv. I, 19.30 20.15 uur en 20.40—21.30 uur: To van der Sluys solieert met het Rotterdamsch Philharmonisch or kest in aria's van Handel, Debussy en een lied van Hendrik Andries- sen. Het orkest speelt o.m. werken van de Hollandsche componisten W. Landré. Anton Schweitzer en verder nog Fransche en Italiaan- sche composities. Om 16.20 kunnen de luisteraars op Hilv. I een interessante zang voordracht beluisteren, te geven door Albert Dana. Het programma is getiteld „Het Finsche Lied" en het bevat, zooals de titel reeds aangeeft, uitsluitend liederen van Finsche componisten. Aan den vleugel: Felix de Nobel'. Lichte Muze: „Uitverkoop 1941" is een revue van Anton Leuving met muziek van Cor van der Linden, Een gevoel alsof U over het geheele lichaam met spelden geprikt wordt: rheumatische zenuwpijnen of eèn uiting van overprikkelde zenuwen. Neem een „Akkertje", dan komen Uw zenuwen tot rust, Dan verdwijnen Uw pijnen en zult U zich weer echt „fit" voelen voor Uw bezigheden. Johan Jong en Jan .Vogel (20.15 20.30 uur). In deze uitzending neemt de schrijver op zijn eigen wijze afscheid van 1941. Wij hoo- ren hier in veel de revue passee- ren, wat ons aangenaam getroffen heeft. Voor de Vrouw: Alledaagsche proble men in de huishouding. Deze uit zending brengt U weer recepten, samengesteld door den heer van der Kroft, bovendien beantwoor ding op vragen van luisteraarsters en nog een aardig scènetje. (Hilv. I, 11.—11.20 uur). Voor de Jeugd: Flitsen uit dé rijpere Jeugduitzendingen 1941. (Hilv. II, 13.40—14.— uur). „GIJSBKECHT"-TRADITIE TE AMSTERDAM VOORTGEZET. Amsterdam heeft de „Gijsbrecht"- traditie ook dit jaar voortgezet en op Nieuwjaarsdag heeft de afdeeling tooneel van het gemeentelijk thea terbedrijf een opvoering gegeven van Vondels Amsterdamsch treur spel. Thans speelde John Gobau de rol van Gijsbrecht van Aemstel en hij schiep een creatie, die lof verdient. Hij maakte van Gijsbrecht een ge- loovigen held, sterk in zijn moed en groot in zijn liefde en onderwerping. Een warm en levend mensch en een fier krijgsman. Magda Janssens was 'n vorstelij ke Badeloch, Frits van Dijk een in drukwekkende Arent van Aemstel, Anton Roemer een waardige» bis schop en Louis van Gasteren een boeiende bode. De reien werden uitstekend gezegd door Vera Bon dam, Nel Snel, Jenny van Maerlant en Elise Hoomans. De voorstelling, die zeer veel succes had bij de tal rijke toeschouwrs werd bijgewoond- door den burgemeester van Amster dam, den heer E. J. Voute én de wet houders dr. J. Smit en ir. C. J. Neiszen. HINDERWET. De Burgemeester van Alkmaar, waarnemende de taak van Burge meester en Wethouders, brengt ter algemeene kennis, dat. bij zijn be sluit van 31 Dee. 1941 de beslissing op het verzoek van de Stichting Tankgasstation Alkmaar om ver gunning tot het oprichten van een tankstation voor het leveren van persgas ten behoevè van autotractie in het perceel Helderscheweg nr. 16 is verdaagd. Alkmaar, 2 Januari 1942. De Burgemeester voornoemd, F. H VAN KINSCHOT, De Secretaris. A. KOELMA. Schaken. ACHTKAMP OM DE BURMANIABOKAAL. Van 5/m 12 Januari a.s. zal in de Harmonie te Leeuwarden een schaakachtkamp worden gehouden om de Burmaniabokaal. Aan deze wedstrijden zullen de volgende spelers deelnemen: H. Kramer,, H. Kmoch, F. Spinhoven, A. Th. v. d. Tol, D. Hokwerda, E. Floegh, C. Mulder van Leens Dijk stra en N. Corltlever. Laatstge noemde is de verdediger van de bokaal. Tevens wordt aan deze wedstrij den een achtkamp voor de jeugd verbonden. Vijf Friesche schakers, t.w. G. Croes, P. Vanderland, C. Feiters, G. Zijlstra en D. Boven, zullen het hierbij opnemen tegen de Amsterdammers Wolthuis, Sandifort en Henneberke. Helpt moeder en kind Wordt lid van den NEDERLANDSCHEN VOLKSDIENST! 99 Ja, MuTder, Wit Dr. X. Jl. Ik. zelf. Ik kom persoonlijk met je praten, ja, vannacht nog!. door N. K. 6 Maarten ging met haar over alle velden en verklaarde het verschil tusschen de eene bebouwing en de andere. In de bocht van de beek lag de weide. Er lagen een paar koeien en terwijl zij naar de rivier wandel den liet Maarten ze alle opstaan. „Waarom laat je ze opstaan?" vroeg zij. „Ik zie ze het liefst op de pooten en in beweging, juffrouw Nora", antwoordde hij, „Dan weet ik dat alles in orde is". Zij staken de velden, waar beur telings graan en bieten werden ver bouwd, over en bezochten tenslotte het hoenderpark, waar twee duizend stuks pluimvee een heerlijk leventje leidden. „Deze wandeling heeft me ver moeid", zei zij. „Ik ben er niet aan gewend om over het land te zwer ven, maar het is een wonder, zooals je de zaken leidt en ik zal me daar op geen enkele wijze in mengen. Ik zou je graag voor het middagmaal uitnoodigen". „Zooals u wenscht, juffrouw Nora". „Ik wilde, dat je mij de boekhou ding uiteenzet, al vrees ik, dat ik er niet veel van begrijpen zal. En dan is er nog dat rare winkeltje in het dorp. We zullen daar vanmiddag heengaan". „Ik weet niets over den dorpswin- kel", vertelde Maarten haar. „Uw oom had daar persoonlijk het toe zicht over". „Niettemin zal ik je hulp noodig hebben", hield ze aan, met haar liefsten glimlach. „En nu moet ik naar binnen gaan om te probeeren wat verstand te hameren in het hoofd van die domme oude Janna!" Zij verliet hem met het gevoel, dat haar ochtendwandeling over de boerderij goed geslaagd was maar Ze had alles bedorven met haar laatste woorden. Maarten was tot de conclusie ge komen, dat zij toch een beter soort meisje was dan hij vermoedde, maar de .onheusche opmerking over juf frouw Janna nam hij haar kwalijk. HOOFDSTUK VI. Nog meer moeilijkheden. Eva was dien morgen nóg vroeger dan gewoonlijk op pad, daar de wijkverpleegster van de streek ziek was, en zij vond het vanzelfsprekend dat zij haar taak zou overnemen. Bij de oude vrouw Smit, die ge heel invalide was, moest de kachel worden aangemaakt. Daarna, nadat zij uit bed geholpen en in een leun stoel geplaatst was, moest het bed worden opgemaakt en het ontbijt verzorgd. Zoo waren er een half dozijn ge vallen en Eva kon pas in den mid dag haar inkoopen gaan doen in den dorpswinkel van Lange veld. In het dorp bestonden drie be langrijke instellingen: de kerk. die als het middelpunt van alles werd beschouwd; vervolgens de Roode Leeuw, een gezellige, kleine herberg waar men meer geld verdiende door kamers te verhuren aan reizigers, dan met den verkoop van bier; en tenslotte de winkel. Het postkantoor dat door juffrouw Moesman beheerd werd, telde nauwelijks mee, want daar was geen ruimte om gezellig te praten. De winkel geleek op een vereeni- gingsgebouw. Eiken morgen ont moetten de vrouwen elkander daar om de laatste nieuwtjes uit te wis selen. De mannen kwamen er 's avonds en spraken over politiek, terwijl zij een rattenval of een schoffel uit zochten. Het echtpaar Trever, dat de zaak voor den ouden Jacob Brak man bestuurde, kende iedftr die er kwam en begreep zijn verlangens nog voor hij ze geuit had. De winkel bevatte kruidenierswaren, versche eieren van „Het Zwarte Paard" en al die practische of persoonlijke voorwerpen, die de plattelandsbe volking noodig heeft. Eva werd met een glimlach ont vangen en bediend door den ouden Trever zelf. Er was een nieuwe voorraad ham binnengekomen, pre cies van de soort waar de dominee zoo van hield, maar het duurde lang, eer Eva de verschillende dingen vond, die zij noodig had, en het uit tellen van kleingeld was een moei zame en opwindende arbeid. Ten slotte was de bestelling voor de pas torie echter gereedgemaakt en door Piet, den loopjongen, in zijn wa gentje geladen en weggebfacht. Nora was haar, inspectietocht in den winkel al eerder begonnen, maar zij was niet te zien. Zij had zich met juffrouw Trever in de ach terkamer begeven om het onder goed, de hemden, costumes, truitjes kousen en hoeden te bekijken. Maar ten was opgehouden door zaken op de boerderij, maar hij kwam juist binnen toen. Eva haar inkoopen bé- ëindigd had. „Ik denk dat juffrouw Nora al binnen is", zei hij tegen Eva. „Zij wil een overzicht krijgen van haar eigendom'"*. „Kun je het nogal met haar vin den?" vroeg het meisje. „O ja! Zij schijnt in het werk be lang te stellen, maar met den win kel heb ik natuurlijk niets te ma ken". Nora betrad den winkel op dit oogenblik, gevolgd door juffrouw Trever, die er bezorgd uitzag. „Nooit!" zei Nora. „Nooit van mijn leven heb ik een zoo slordig bestuurden winkel gezien. Deze twee menschen zijn absoluut ongeschikt. Er heerscht hier zoo'n wanorde, dat zij niet eens weten waar alles gebo gen is". Nora bedwong zich om Eva vriendschappelijk een hand te geven en haar met een glimlach te be groeten. „Hoe maakt u het, juffrouw Sche per? Ik zou graag uw meening hoo- ren. Er moet hier dadelijk iets ge beuren om orde te scheppen". Eva was niet van plan partij te trekken tegen de twee oude mensch- jes, die de gebruiken van het dorp kenden en meer wertken dan men oppervlakkig gezien zou denken. „De Trevers werken hard en kennen alle klanten persoonlijk en weten wat ze noodig hebben", zei ze zacht. „Ik vrees dat wij in Langeveld niet erg vlug zijn, maar we vinden steeds alles in den win kel wat we noodig hebben, niet waar, meneer Trever?" „Wij doen ons best, juffrouw Eva", antwoordde de oude vrouw, bijna in tranen uitbarstend. „Ik geef toe, dat we niet zoo jóng meer zijn als toen we kwamen, maar de pa troon was altijd tevreden". „Op het oogenblik wensch ik er niet verder over te spreken", merk te Nora op. „Later zal ik bepalen wat er gebeuren moet". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 5