3 DE VUURRODE SCHOENTJES. 1 voor jullie geen Joestwinter" BUITENLAND KERK EN SCHOOL BVRGRRUJKE STAND FILMNIEUWS. VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijf regels uitsluitend a contant. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 2 JANUARI 1942. Nee rusje, Ju krijgt niet meer. J beter. bent el weer Typisch, geen drankje wil re ooit innemen, maar SlROOP BONNEMA geeft heelemaal geen last Dat komt natuurlijk omdat het zoo goed helpt M'n man en ik waren onze hoest ook zóó kwijt en nog is de flesch niet leeg. Als hel óp is. zal Ik zorgen dat er direct een nieuwe komt SIROOP BONNEMA In huis is werkelijk een geruststelling. STROOP BOm/BMA helpt snel en zeker bij hardnekkige hoest bronchitis, griep en kink hoest het maakt het slijm tos. doet de pijn bedaren en be- oordext het wt hoesten. Siroop ÜflMfltÜ MET NARCEINE-AETHYLESTÈR p. flacon f. 1.1$ Fa. BONNEMA - APELDOORN FABRIKANTE DER „ZWITSAl" PRAEPARATEN De Britten bij Salloem en Bardia teruggeslagen. Sfaliaanseh legerbericht. Het Italiaansche lègerbericht van 31 Dec", luidt als volgt: „In de zóne van Agedabia raak ten verkenningsafdeelingen met elkaar slaags. Levendige activiteit van de artillerie aan het front van Solloem en Bardia. De luchtmacht van de' as ging voort met doel treffend de operaties te land te steunen. Ten Z. van Agedabia bond een van onze verkenningsvliegtui gen den strijd aan met 11 vijande lijke jagers en stortte brandend in onze - linies neer, na 3 vijandelijke machines te hebben neergescho ten. Twee leden der bemanning wisten zich met het valscherm te redden. Formaties van de Duitsche luchtmacht bombardeerden her haalde malen met succes het eiland Malta. Het Italiaansche legerbericht van 1 Jan. meldt: „Het succes, dat in de afgeloopen dagen ten Z. van Agedabia is be haald door Italiaansche en Duitsche gemechaniseerde divisies, heeft zich gunstig ontwikkeld. Bij nieuwe gevechten zijn weer 48 pantserwa gens vernield en talrijke buitge maakt. Na hevige artillerievoorbereiding heeft de vijand met steun van ge pantserde middelen en afdeelingen der luchtmacht ons front bij Sol loem en Bardia aangevallen. Hij werd teruggeslagen; de gevechten duren voort. Aan de actie tegen Bardia werd deelgenomen door twee oorlogsschepen, die zich snel terugtrokken, toen zij bestookt werden door het wèlgerichte vuur van de batterijen der vesting. Aan boord van een torpedojager kon men brand waarnemen. Luchtformaties van de spilmo- gendheden hebben krachtige aan vallen gedaan op marcheerende co lonnes en belangrijke centra achter de linie van den vijand, waarbij vele auto's vernield werden. Het bombardeeren der oorlogsinstalla ties op Malta werd energiek voort gezet. Een aanval van Engelsche vlieg tuigen op Athene en andere Griek- sche plaatsen eischte geen slacht offers. De schade is onbeteeke- nend". EN DE INZAMELING VAN WOL BONT IN DUITSCHLAND. Berlijn, 1 Jan. (D. N. B.) Omtrent het voorloopig resultaat der vrij willige inzameling van wol en bont voor de soldaten aan het O. front verneemt het D. N. B., dat reeds 16 millioen stuks ten geschenke zijn gegeven. Daaronder bevinden zich vele honderdduizenden bontatrikelen. In politieke kringen alhier wordt dienaangaande opgemerkt, dat reeds dit gedeeltelijke resultaat een bewijs vormt van den fanatieken wil om te overwinnen en de offervaardigheid van het Duitsche volk. Pagina 4. De strijd In Oo$t~Azie. De strijd op Malakka. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japanners, die de uit de buurt van Ipoh vluchtende Britsche troepen achtervolgen, een formatie Austra liërs ten Z. van de hoofdstad van Peraik hebben ingesloten en bezig zijn ze in de pan te hakken. Hevige bomaanvallen waren ge richt op militaire doelen in die oor logshaven van Singapore. Op hef hoofdkwartier van den vijand en op het vliegveld Solata Kran. De verwarring door het snelle op treden der Japanners is nog ver hoogd, dbord&t de elfde Britsche di visie, die belangrijke stellingen bij de Perakrivier onder alle omstandig heden in bezit moest houden, in Z richting op de vlucht is geslagen. De Japanners zijn meer dan 400 kg in Z. richting gevorderd. Het Japansche hoofdkwartier meldlf, dlat Japansche troepen, die langs de Oostkust van Malakka op rukken, op 31 December de strate gisch belangrijke havenstan Kwan- tan, 190 mijl ten Noorden van Sin gapore, hebben bezet. De gevechten op de Philippijnen. Naar uit Sjanghai wordt gemeld, bevinden de Japanners, die met tanks en pantserwagens snel uit het Z. en het N. oprukken, zich reeds op 10 km van Manilla. Aan het N. front blijft het Amerikaansche leger zich terugtrekken, terwijl de Japan sche lurhtmacht van geringe hoogte bombardementen uitvoert. Volgens het Japansche hoofdkwar- ter wordt de ring om Manilla steeds nauwer. De Japanners zijn aan hei Z. front van de Philippijnen opge rukt tot aan de grens der provincie Tayabas. Door het vernielen van wegen en bruggen door de Ameri kanen zijn vele steden der provincie Lagussa van Manilla afgesneden. De stad Cebu op het gelijknamige eiland staat in brand. Nieuwe aanval len zijn ondernomen op de Zuidzee - eilanden Maui, Johnston en Pal myra. Bij een aaval op de vesting Corre- gidor in de baai van Manilla werden ettelijke vijandelijke schepen ver nield. Wat Britsch Borneo betreft, de resten der Britsche troepen zouden daar vernietigd zijn. Japansche troepen op 250 km van Singapore. Naar Domei gisteravond meldi, zijn de Japansche formaties de ves ting Singapore tot op ongeveer 250 km genaderd. De Japansche forma ties zijn reeds over de grens tus sclien de Sultanaten Perak en Sel- langer getrokken. Verklaringen van Togo en Tojo, Minister Togo heeft in een nieuw- jaarserede verklaard, dat Engeland en Amerika weldra uit Azië verdre ven zullen zijn. De oprichting van Mandsjoekwo is een belangrijke fac tor voor de beveiliging van den vrede in O.-Azië en Tsjang Kai Sjek staat voor de ineenstorting nu alle wegen voor levering van materiaal vernield zijn. Minister-president Tojo heeft in zijn nieuwjaarsrede gezegd, dat het Japansche volk met dankbaarheid en bewondering de weermacht be groet, die reeds belangrijke gebieden van Z.O.-Azië onder haar controle bracht. Hij noemde het verheugend, dat het bondgenootschap met Duitschland en Italië versterkt is ge worden en dat een nauwere samen werking tusschen Japan, Thailand en Fransch Irado-China tot stand is gekomen. De oorlog zal lang duren, maar Japan zal doorzetten om O. Azië en de geheel e wereld een duur- zamen vrede te brengen. De oorlog in China. Tokio, 1 Jan. (D.N.B.) Het Japan sche leger in Hoenan, dat op 24 De cember een offensief tegen het hoofdkwartier der 9de zone van het leger van Tsjoengking had ingezet, is, naar de Nitsji-Nitsji meldt, ge vorderd tot 14 kilometer van Tsjangsja. De Japanners rukken over het besneeuwde terrein op en zouden wellicht heden Tsjangsja binnentrekken. In een nieuwen zuiveringsveld tocht ten Zuiden van de rivier Tsier sng in de provincie Tsjeiiang achtervolgen Japansche colonnes fel een vijftal divisies Tsjoengking- troepen, die op de vlucht zijn in zuidelijke richting. De Japansche strijdkrachten begonnen hun op- marsch tegelijkertijd uit Sjatsing, Toengkwan, Sjangjce, Tajau, Tsau- woetsjen en Taujen. Britsche troepen trekken zich terug van Britsch Borneo. Tokio, 2 Januari (D.N.B.) Berich ten uit Melbourne melden, dat de Britsche strijdkrachten op Britsch Borneo volkomen uit Sera wak zijn teruggetrokken en naar Nederlandse!) Borneo zijn gevlucht. De verovering van Serawak door Japansche lan dingstroapen heeft een der rijkste petroleumgebieden ter wereld in Japansche handen gebracht. Helpt den mensch in nood Steunt Winterhulp! De militaire positie. Berlijn, 1 Jan. (DNB). Naar de opvatting van welingelichte kringen alhier wordt de militaire ontwikke ling van het afgeloopen jaar gety peerd door vier hoofdkenmerken, en wel: 1. De beveiliging van de Z. O.- flank van Europa door den veld tocht. op den Balkan en de bezetting van Kreta, alsmede de onmogelijk heid van een belangrijk vijandelijk initiatief in het O. der Middelland- sche Zee. 2. De bescherming van de ge heels O.-flank van Europa tegen het dreigende gevaar eener massale bolsjewistische invasie. Daarmede is voor den vijand iedere hoop, dat hij op het vasteland de beslissing nog zou kunnen beïnvloeden ten gunste van Engeland, de bodem ingeslagen. 3. De opheffing der bedreiging van de Z.-flank, doordat het Engel sche offensief in Libye is blijven steken, terwijl de zware Engelsche verliezen, meer dan 1200 pantserwa gens en ruim 10.000 van de best uitgeruste soldaten, reeds catastrofa le gevolgen op alle oorlogstooneelen beginnen te krijgen. 4. De doodelijke bedreiging van het Britsche rijk tengevolge van de door Roosevelt en Churchill ge- wenschte uitbreiding van 't conflict en de vernietiging der offensieve kracht van Engeland en Amepika in de Zuidzee. Hieruit vloeien voor 1942 drie factoren van zeer groote beteeke- nis voort: 1. Engeland bevindt zich in de zelfde positie als de centralen in 1918. Het moet op vele fronten dei- aarde militair optreden. Daaruit vloeit een versnippering zijner krachten voort. Om het deficit in Afrika te dekken, moest Engeland in het Verre Oosten schulden ma ken. 2. Het gaat den Engelschen gene- ralen staf bij het begin van dit jaar als Ludendorf in 1918. Door de vele fronten tegen Engeland en doordat het niet overal even krach tig kan optreden, is voor Engeland iedere offensieve mogelijkheid ver dwenen. Het is overal in het defen sief en kan nergens een militair zwaartepunt vormen. 3. Doordat Engeland zich in een oorlog heeft gewerk), welke zich over de geheele wereld uitstrekt, ;s de strijd steeds meer een transport kwestie geworden. En hier berust de kans op de overwinning uitslui tend bij degenen, die het voordeel van de binnenlinie hebben, Duitsch land, Italië en Japan. Het transport probleem is het doodsprobleem van Engeland geworden. De Vereenigde Staten, die zelf door de Japanschè slagen tot de uiterste krachtinspan ning ten aanzien van de transport middelen worden gedwongen, zijn van de creditzijde naar de debetzij de van_ Engeland overgegaan. Lon den draagt het tekort. Het O.-front, aldus zegt men te Berlijn, is op dezen eersten dag van het nieuwe jaar geen probleem meer voor de Duitsche oorlogsvoe ring en voor Europa. De Sowjetaan- vallen zijn, operatief beschouwd, een moede onderneming, een verde re vernietiging der vijandelijke strijdkrachten in een gebied, waar over 1942 het laatste woord zal spreken. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJKE FRONT. Berlijn, 1 Januari (D.N.B.) In den centralen sector van hét O. front hebben, naar het D.N.B. ver neemt, de krijgsoperaties op 31 December ondanks de koude en sneeuwstormen met onverminderde hevigheid voortgeduurd. Op verschillende plaatsen ont stonden hevige afweergevechten, in het verloop waarvan de Duit sche troepen aanvallende bolsjewis tische formaties terugwierpen. Zoo hebben de troepen van een pant serdivisie verscheidene aanvallen, waarvan een ter sterkte vaan een bataljon, afgeslagen. Tweehonderd bolsjewisten bleven op het slag veld liggen. In een anderen sector van het front lieten de terugtrekkende bolsjewisten 172 dooden achter. Een vijandelijke groep werd in een tegenaanval voor de helft vernie tigd, terwijl de rest naar het N. terugtrok. Toen de bolsjewisten daarop des middags met ondersteu ning van artillerie en pantserwa gens tot den aanval overgingen, leden zij opnieuw een zware neder laag. Vier pantserwagens werden stukgeschoten. Tijdens het afweren van hevige vijandelijke aanvallen in het mid den van het O. front hebben de soldaten van een Duitsch leger corps op den laatsten dag van het afgeloopen jaar een bijzonder suc ces behaald. Zij vernietigden n.l. den duizendsten bolsjewistischen pantserwagen. ten ren. 59. En zij liet zich maar van alle kan- beWonde- Alle maal vriende lijk bedankt, hoor!" zei ze, terwijl ze zo trots als een pauw rond stapte. 60. Jacob moest er- om lachen. „Maar nu begint het pas!" zei hij ernstig tegen de elfjes. „An neke moet nog een heel lange tocht maken en het zal nog wel een hele tijd duren, eer ze weer bij Vader en Moeder terug komt. Zou ze. daar wel aan gedacht heb ben?" EEN OPROEP VAN GÖRING. Rijksmaarschalk Garing heeft in een oproep ter gelegenheid, van de jaarswisseling gezegd, dat front en Vaderland elkaar de hand hébben gereikt, vervuld van strtfidwil en ver trouwen op de overwinning. Hij her innerde aan de Europeesche veld tochten, bovenal aan den triomftocht van den Führer tegen de roodc stoomwals, die Europa wilde ver pletteren. Hij wees er op, dat de burgerlijke behoeften moeten ach terstaan bij de groeiende eischen van bewapening en verzorging der sol daten. Altijd, zoo zeidë hij, moesten onze vaderen tegen de afgunst van anderen verdedigen wat zij verwor ven haddien. Hij wees er ten slotte op, dat Duitschland op alle fronten in onverbrekelijke wapenbroeder- schap staat met zijn bondgenooten. Het gaat er nog slechts om het laat ste bolwerk te nemen. Laten wij ons voor den laatsten stormaanval nog nauwer aaneensluiten en als een keten van staal staan om onzen Füh rer en het geliefde vaderland. Een dagorder aan de lucht macht. In een dagorder aan de lucht macht heeft Göring aan de schitte rende wapenfeiten van 1941 herin- merd en dank gebracht voor wat de luchtmacht in alle veldslagen, in het bijzonder in den grooten strijd in het Oosten gepresteerd heeft Hij bracht ♦evens dank aan de arbeiders en in genieurs der wa-pengmidsen en zeide, ciat men den opgedrongen oorlog be eindigen zou tot aan de schitterend ste overwinning. In gelijken geest hebben admiraal Rader en Himmler in dagorders ge sproken. Eveneens heeft maarschalk Man- nerheim een dagorder uitgevaardigd RADIOREDE VAN PETAIN. Vichy, 1 Jan. (D. N. B.) Het staatshoofd, maarschalk Pétain, heeft vanavond een radiorede voor het Fransche volk gehouden. Hij wees op de uitbreiding van den oorlog tot de vijf werelddeelen en verklaarde, dat Frankrijk buiten het conflict blijft. Pétain gaf uiting aan de hoop, dat de toenadering tusschen de Duitsche en de Fransche natie verdere vorde ringen zal maken. Vervolgens wekte de maarschalk de Franschen tot eenheid op. De maarschalk betoogde vervol gens, dat ue regeering van haar kant alle plichten jegens de bevolking zal vervullen. De Fransche landbouw blijft de ware hoop des lands en zijn beste reserve. Omtrent de begrootingsontwerpen verklaarde Pétain, dat de grondwet bepalingen bevat omtrent nauw con tact tusschen regeering en volk. Voorts roerde het staatshoofd de sociale vraagstukken aan. Ten slotte betoogde Pétain, dat het Fransche imperium in eclatanten vorm zijn trouw aan den dag heeft gelegd en deed hy een beroep op de Franschen om hem te helpen bij zijn werk van wederopbouw. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 4 JAN. 1942. ALKMAAR. Kapelkerk, 10 uur, ds. Warners, van Apeldoorn; 3 uur, ds. Kleyne; 5 uur, ds. Nell, van Noordschar- woude; Remonstr. geref. gem., 10.30 uur, ds. Fetter, van Den Haag; luth. kerk (Oudegracht), 10.30 uur, mej. da. F. A. v. d. Bosch, van Amsterdam; doopsgezinde kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper; geref. kerk, 10 uur, ds. von Meyenfeldt; 4 uur cand. J. van Eerden (Heidelb. Catech. Zondag 13; extra coll. dia conie); herst. Apost, gem., Tous- saintstr., 9.30 en 4 uur, dienst; vrije evang. geref. gem., Doelen- str. 15, v.m. 10.15 uur (onderwerp: „Wat Jezus voorspelt") en 's av. 5 uur (Kerstnabetrachting), ds. Ruys. UIT DE OMGEVING. Bergen, 10.30 uur, ds. van den Kieboom (bevest. kerkeraadsleden); geref. kerk, 10 en 3.30 uur, cand. G. J. van Kamp; Maranatha, 10.30 uur, de heer Dun, van Alkmaar. Broek op Langendijk, doopsgez. gem., geen dienst. Castricum, geen opgaaf ontvangen. De Rijp, geen opgaaf ontvangen. Dirkshorn, 3 uur, ds. Boeke. Egmond aan Zee, geref. kerk, 9.45 uur, cand. J. van Eerden; 4 uur, ds. von Meyenfeldt (Heidelb. Catech. Zondag 42; maandcoll.) Egmond aan den Hoef, 10.30 uur, ds. Rasch, van Borger. Graft, geen opgaaf ontvangen. Groet, 10.30 uur, ds. Boeke (bev. kerkeraadsleden Heiloo, half elf, ds. Bloemhoff; tekst Deut. 30 19, onderwerp: „Kiest het leven" (bevestiging kerkeraadsleden); evang. a. d. Kerklaan, 10 uur, ds. Dönszelmann, van Amsterdam. Hensbroek, 10.30 uur, ds. Buiskool (bevest. kerkeraadsleden). Heerhugowaard, geen dienst. Koedijk, geen opgaaf ontvangen. Limmen, 2 uur, ds. van Mullem. Nieu.we-Niedorp, geen dienst. Noordscharwoude, geen dienst. Oude-Niedorp, 10.30 uur, ds. de Mooy. Oudkarspel, 10.30 uur, ds. Nell. Oudorp, 10.30 uur, ds. de Jong. Schagen, geref. kerk, 10 en 2.30 ur (voorb.) ds. van Nieuwkoop, an Anna Paulowna. Schermerhorn, 10.30 uur, ds. Boe- ndonk (bevest. kerkeraadsleden). Schoorl, zie Groet. Uitgeest, av. 7 uur, ds. Hanneman. Ursem, 2.30 uur, ds. Boerendonk, van Schermerhorn. Veenhuizen, geen dienst. Warmenhuizen, 10.30 uur, ds. Kleyne, van Alkmaar. Winkel, geen dienst. Zuidscharwoude, geen opg. ontv. Zuidschermer, 10.30 uur, ds. Kastein. Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij. DISTRIBUTIE VAN GESMOLTEN RUNDVET. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat In verband met de getroffen regeling ten aanzien van het verkrijgbaar stellen van 200 gram gesmolten rundvet per twee met „03" genummerde bonnen van de v e t k a a r t, de slagers deze van hun klanten ontvangen bonnen op Maandag 5 Januari a.s. in veelvouden van twintig stuks 10 rantsoenen) met een minimum van twintig op opplakvellen MD. 18 bij de Plaatselijke Distributiediensten dienen in te leveren. Zij ontvangen daarvoor toewij zingen, welke 'zij dienen door te geven aan de Plaatselijke Toewijzingscommissie van de Nederlandsche Veehouderij-Centrale. Indien het door den slager ont vangen aantal bonnen geen veelvoud van twintig stuks vormt, dient hij het restant van ten hoogste achttien stuks eveneens door te geven aan de Plaatselijke Toewijzingscommissie. Deze zal de van de slagers ont vangen toewijzingen doorgeven aan den leverancier van het gesmolten vet en voor de voorziening der onder haar ressorteerende slagers zorg dragen. Provinciale Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij. STOPZETTING HANDEL IN STROO. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Noord holland deelt aan belanghebbenden mede, dat de handel in stroo voor loopig is stopgezet. Buiten deze regeling valt de handel van teler rechtstreeks naar vee houder, welke op de normale wijze kan plaats vinden. Wij vestigen er de aandacht op, dat deze regeling uitsluitend geldt voor de provincie Noordholland. WIJZIGING LEVERINGSDATUM VAN SLACHTSCHAPEN. De Landbouw Crisis Organisatie voor Noordholland deelt aan de bij haar georganiseerde houders van schapen, die een aanslag voor het leveren van slachtschapen hebben ontvangen, het volgende mede: Rubriek A: De uiterste leveringsdatum voor rubriek A (schapen, geboren vóór 1941) is gewijzigd van 1 Januari 1942 in 1 September 1942. Rubriek B: De uiterste leveringsdatum voor rubriek B (schapen, .geboren in 1941) is gewijzigd van 1 Mei 1942 in: a. 1/4 op 15 September 1942, 1/4 op 15 October 1942, 1/4 op 15 November 1942, 1/4 op 15 December 1942, indien de leveringsplicht 4 of meer bedraagt; b. uiterlijk 15 November 1942, indien de leveringsplicht minder dan 4 stuks bedraagt. De Landbouw-Crisis-Organisatie voornoemd, behoudt zich het recht voor in het bovenstaande wijzigingen aan te brengen, indien zulks naar haar oordeel noodig is. N.B. Zeer binnenkort is een publicatie te verwachten over de mogelijk heid van het afsluiten van weide-contracten voor schapen. Men wachte eerst deze publicatie af, alvorens een aanvrage daartoe in te dienen. ALKMAAR. GEBOREN: Piet, z. van Hendrik Bras en E. G. Groenveld. Luise C„ d. van Johan nes Nijman en Charlotte J. Diehl. Kees, z. van Cornells Schermer en Hillegonda A. C. Vester. Cathari- na M., d. van Adrianus J. Dekker en H. C. van Hooff. ONDERTROUWD: Petrus J. Bosman en Alida J. Raat. Petrus M. Pouw en Cornelia M. A. W. Werneke. Lode wijk Prinz en Cornelia Mater. GETROUWD: Pieter Strijbis en Neeltje de Vries. Gerard Nottelman en Johanna Wulffelé. Wilhelmus Th. Wester en Maria de Moei. Gerrit J. ten Haken en Geertje Hollenberg. OVERLEDEN: Jan Baas, weduwnaar van E. van Waard, 79 jaar. Johannes van der Linden, weduwnaar van A. Bij waart,, 75 jaar. Lamberdina Heekelaar, weduwe van J. H. Heijer, 89 jaar. Jan Nool, gehuwd met G. C. Vis, 47 jaar. CASTRICUM (December) Geboren: Harmpje Jacobje, d. v. Hendrik Tromp en Harmpje Ja cobje van der Vliet. Anna Divera, d. v. Jacob Zentveld en van Johan na Schermer. Gerardus Joannes, z. v. Johannes J. G. Ernst en van Anna Maria Tromp. Overleden: Willem Frederik Miolee oud 78 jaar, te A'dam, we duwnaar van M. van der Weijden. - Johannes van Leeuwen, oud 61 jaar, te A:dam, echtgen. van Jansje Faile. Louise. De aan lagen wal geraakte Oginski ontdekt de schuilplaats van Antonia en wil chantage plegen. An ton ia gaat naar het landgoed van Detlev, ziet het groote geluk, dat daar heerscht en offert zich op. Prachtige operatafereelen: Semira- mis, Rigoletto enz. met fraaien zang c a. van Walter Ludwig in Rigoletto en van Zarah Leander in opera en liederen, boeien naast sterke speel- tooneelen. Hans Stüwe als Detlev, Eva ümmermanm als Louise en Siegfried Breuer als Oginski mogen met veel lof genoemd en brengen de film op een hoog plan. Een voorprogramma met mooie journaals gaat aan het hoofdnum mer vooraf. ROSEN IN TIROL. Cinema-theater. Velen hebben reeds weer genoten, van deze alleraardigste operettefilm onder leiding van Geza von Bolvary, vervaardigd naar Carl Zeller's be roemde operette. Het is inderdaad een feest van vreugde, romantiek en melodie. Bovendien spelen en zin gen Johan Heesters en Marte Harell de hoofdrollen op buitengewone wij ze, terwijl Theo Lingen en Hans Moser met Leo Slezak zorgen, voor het komische in de'geschiedenis van den vorst van Lichtenberg, die op vroolijke avonturen uitgaat, terwijl zijn jonge, vrouw naar Tirol reist en daar een charmant avontuur beleeft op het rozenfeest met luitenant Her- bert von Waldendorf. Ook Christl van de post en Jiet danseresje Lisa zijn bekende figuren. Men zal onzen landgenoot Johan Heesters met veel genoegen zien en hooren in deze film. Marte Harell is charmant als altijd. Theo Lingen heeft weer veel slaap en Theo Da- negger speelt den vorst uitstekend. Men sla deze film niet over. Het voorprogramma bracht de journaals, Ufa en Tobis Holl. Nieuws en de Ufa-film: Een volk in oorlog. PRIMA DONNA. Harmonie-Theater. Deze boeiende film brengt een mooie creatie van Zarah Leancier als zangeres en als actrice en geeft ook tal van anderen gelegenheid hun beste spel te laten zien in een film, die uw belangstelling ten zeerste waard is. De beroemde zangeres Antonia Corvelli, die in Weenen triomfen viert, is getrouwd met Detlev von Blossin, een Pruisische landjonker, die er op staat, dat zij het bonte tooneelleven vaarwel zal zeggen en mee zal gaan naar het landgoed in Mecklenburg. Als Antonia toch een nieuw contract teekent, gaat Detlev vol woede naar zijn landgoed. De alleenstaande Antonia komt nu weer in aanraking met een vroegeren ge liefde, graaf Oginski, van wien zij zich echter los wil maken. Het be richt van haar dood wordt verspreid Detlev verneemt het ook en trouwt spoedig daarna met zijn nichtje DE MODERNE BLAUWBAARD. Victoria-Theater. Natuurlijk is deze Blauwbaard een filmster en hij is werkelijk van zijn zesde vrouw gescheiden, wat intusschen niet zeggen wil, dat al zijn ex-vrouwen niets meer vair hem willen weten. Zij komen zelfs allen bij hem op de thee en hij is galant en vriendelijk tegen al zijn vroegere eega's, waarvan er eenige ook nog een paar van zijn kinderen meebrengen. De groote vraag waarom het in deze film gaat die talrjjke opna men van werkelijke „opnamen" op het doek brengt is wanneer een filmspeler de grens passeert waar op hij terwille van zich zelf en van het publiek niet meer de jeune premier kan spelen. Bernd Flohr wil die grens niet zien en komt in heftig conflict met zijn volwassen zoon, wanneer een filmmagnaat dezen tegelijk met diens vader wil laten optreden. Er is bovendien nog een jeugdige studente in het spel, waarop de va der verliefd is, maar waarmee de zoon zich tenslotte gaat verloven. Gelukkig komt alles tot een be vredigend slot en Bernd Flohr speelt met zijn „lievelingsvrouw", tot wie hij definitief terugkeert, een film waarin dit zilveren paar het beste tot haar recht komt. Johannes Riemann en Carola Höhn spelen in deze alleraardigste film de beide hoofdrollen. Vooraf: veel Tobis- en oorlogsnieuws. HET VLAMMENDE WOUD. Alkmaarsche Bioscoop theater. In het A. B. T. draait deze week de prachtige bergfilm „Het vlam mende woud". Het is de geschiede nis van vorst Ettingen, die op zijn jachtgoed in de bergen gaat lo- geeren en omdat niemand hem daar kent en hij incognito wil blij ven en anderen naam heeft aan genomen. Hij maakt daar kennis met de dochter van een overleden schilder, welk meisje geheel alleen in een berghut woont en bevrijdt haar ten slotte van de attenties van den bergjager Mazegger, die het meisje geen oogenblik met rust laat. Als Mazegger in dolle woede op den vorst heeft geschoten en hem gelukkig gemist heeft, steekt hij uit wraak het bosch rondom de berghut in brand en geeft het meisje de keus met hem te vluch ten of te verbranden. Hoe alles ten slotte nog terechtkomt en de vorst en Petri het meisje nog nader tot elkaar komen, wordt in span nende tafreelen weergegeven. Prachtig zijn de opnamen der berg landschappen en karakteristiek die der landelijke bewoners. Vooraf gaat veel Tobisnieuws, o. a. een prachtopname van den opbouw van een groot circus. WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de bandscb goederen.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 6