BANKREKENING. HET ZWARTE PAARD «3» STAD EN OMGEVING AGENDA. PUBLICATIES Bescherming der inzameling van winiergoederen voor het front. Radioprogrammabladen geconcentreerd. Gastankstation in de lucht gevlogen^ FEUILLETON DE HOEVE AL KMA ARS CHE COURANT VAN MAANDAG 5 JANUARI 1942. Pagina 2. HET JUBILEUM VAN DEN HEER LANGENBERG. In aansluiting op ons verslag in zake het zilveren jubileum van den heer Langenberg, in dienst der firma Gebr. Kluitman, vermelden wij nog, dat de jubilaris j.l. Zater dagmiddag te zijnen huize is gehul digd door de leden der treinclub ,,'t Dartele Veulen", waarvan ook hij deel uitmaakt. De spontane en hartelijke huldi ging geschiedde in een vriendschap pelijke en collegiale sfeer, die een der kenmerken is van deze treinclub. Er werd veel en dikwijls geestig „gespeecht". Een fraai bloemstuk in de Alkmaarsche kleuren werd aan geboden. VOLKSZANG. De aandacht wordt gevestigd op de in dit blad voorkomende adver tentie. 8 OCTOBER-REVUE. Aanvang 7 uur. De bezoekers van de voorstellingen der 8 October-revue worden zeer dringend verzocht tijdig aanwezig te zijn. Er wordt n.l. precies 7 uur be gonnen. DE VEELEVERING. Voor de levering aan de Centrale werden heden 56 runderen aange voerd, vorige week 52, 25 nuchtere kalveren, vorige week 15 en 140 schapen tegen de vorige week 59. De tijd van de nuchtere kalveren is op kc-mst, zoodat de eerste weken daarvan een verhoogden aanvoer verwacht kan worden. BADHUIS VAN HET WITTE KRUIS. In het badhuis van Het Witte Kruis werden in de maand Dec. 1941 de navolgende baden genomen: 342 kuipbaden, 263 douche le kl., 802 douche 2e kl. en 802 3e kl. MARECHAUSSEE-BRIGADE SNAPT RIJWIELDIEVEN. Aan het station te Heerhugo- waard werden den laatsten tijd her haaldelijk rijwielen gestolen. Tot nu toe had men de(n) dader(s) niet kunnen vatten. Zaterdagavond echter zijn er twee personen in de val geloopen, die de marechaussee brigade van Broek op Langendijk gezet had. Een man, afkomstig uit de Zaanstreek, werd op heeterdaad betrapt, toen hij een rijwiel, behoo- rende aan een der marechaussees, dat daar was neergezet, wilde mee nemen. Een medeplichtige kon even eens worden gearresteerd. Inmid dels bleek, dat bij den heer Kr. bij het station ook een rijwiel gestolen was. Vermoedende, dat er nog wel een derde persoon bij betrokken kon zijn, werd de politie te Krom menie, waar de mannen vandaan kwamen, ingelicht, die haar maatre gelen trof om den eventueele der den man op te vangen. Inderdaad is daar iemand aangehouden, die op de gestolen fiets van Heerhugowaard naar huis peddelde. Hij reed echter irr de armen der politie. Bij het onderzoek is gebleken, dat het drietal te Krommenie aan het station en enkele reis naar Heerhu gowaard had genomen. Zij dachten dus wel te zullen slagen. Zij zijn in het Huis van Bewaring te Alkmaar opgesloten. PROVINCIAAL TERREIN OPEN. De ver, van forensen te Castricum ontving bericht, dat voortaan het geheele provinciaal duinterrein tus- schen Egmond en Wijk aan Zee toe gankelijk zal zijn voor hen die in het bezit zijn van een geldige wan- delkaart. Dit sluit dus in, dat ook voortaan het voormalige „Gevers- duin", een der mooiste natuur-reser- vaten van Nederland, met de gewo- na wandelkaarten is toegankelijk gesteld en daar dus geen hooge entreeprijzen meer behoeven be taald te worden. OMZET VEILING NOORDSCHARWOUDE. De omzet van de veilingsvereeni- ging Noordermarktbond te Noord- scharwoude was in Dec. 256.637.62, tegen 91.572.78 in 1940. De omzet in 1941 beliep rond f 2.990.000, te gen bijna 2.350.000 in 1940. OMZET VEILING PURMEREND. De totale omzet van de afslagver- eeniging „Beemster, Purmerend en Omstreken" heeft het vorige jaar, naar de „Prov. Nh. Crt." meldt, 952.496.48 bedragen; dit is ruim 167.000 meer dan in 1940. De groenten hadden weer het leeuwen aandeel; de aanvoer hiervan bedroeg 667.192.21, tegen 510.078.16 in het vorige jaar. De omzet van fruit bracht 285.304.27 op (in 1940 274.502.38). NIEUWE PRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. Met ingang van 6 Januari zullen weer nieuwe prijzen gelden voor de verschillende tuinbouwproducten. De prijs van de roode kool is met 0.50 per 100 kg verhoogd tot 6.30, die van de gele en Deensche witte kool met 0.40 tot rèsp. 6 en 4.20 per 100 kg. Savoye kool zal 6.30 per 100 kg mogen opbrengen, evenals de boerenkool. Witte Uien A zijn verhoogd van 5.105.30 per 100 kg. Druivep, Alicante en Gros Maroc van 7580 per 100 kg. De bloemkool is van de exportlij st af gevoerd. Voor het binnenland zijn de prijzen: sorteering I van 2025 cm 17.50, II van 1620 cm f 14 en III van 10—16 cm 7 per 100 stuks. Glaskoolrabi van 24 cm noteeren 7 per 100 kg als maximumprijs. Sla is van de exportlijst geschrapt. De peenprijzen zijn verhoogd: voor B van 4.504.80, C van 3.70 3.90 en D van 3.103.30 per 100 kg. Gewasschen A-peen mag 9 per 100 kg opbrengen. De spruitkoolprjjzen zijn verhoogd: voor ongeschoonde tot f 18 en voor geschoonde tot 28 per 100 kg. Schorseneeren Ie sorteering tot 20 stuks per kg noteeren nu f 17.50 en II tot 45 st. per kg f 11.30 per 100 kg. Veldsla is verhoogd van 20 tot 25 per 100 kg. Prei, voor levering MIG (industrie) Duitschland boven 10 mm, 7.30 per 100 kg (was 7.50). Knolselderie, voor hetzelfde doel (boven 8 cm) 9 per 100 kg. Van de binnenlandsche prijzenlijst zijn verscheidene artikelen afgevoerd, o.m. de jonge wortelen, bleekselderij, knolselderij met lof, raapstelen, natuur-andijvie, postelein en kasto- maten. Voor prei tot 10 mm is de maxi mumprijs van 5.30f 5.50 per 100 kg verhoogd. Knolselderij zon der lof van 68 cm van 88.50, witlof van 25—26 per 100 kg. Bij de kroten is de regeling met ingang van Dinsdag: tot kg per stuk 5.30, van tot 1 kg 3.80, van 1114 kg 3.10 per 100 kg. Ge kookte kroten: '3 stuks of meer per kg 11.80, minder dan 3 stuks per kg 9.70 per 100 kg. Roode uien 6.50 (was 6) per 100 kg. Glasspinazie is verhoogd van 22 tot 23 en glas- andijvie van 16 tot f 17 per 100 kg. Sjalotten zijn op 9 per 100 kg ge komen. Rammenas van 10 op 10.50 en pastinaken (industrie) van 3.30 op 4.50 per 100 kg. Druiven: Alicante en Gros Maroc 80 per 100 Champion en Gros Colman 95 n Alicante en Grosc Maroc 80 per 100 kg. Appelen, groep I Cox Oranje Pippin enz. IA 65, A 47 en B 28; groep II: Goudreinetten enz. IA 47, B 34, B 22; Groep III: Brab. Bellefleur IA 41, "A ƒ31, B 19; Groep IV: Jacques Lebel A 28, B 19; Groep V: Overige appelen A 34, B f 22; Groep III: Brab. andere sterreinetten B 12, alle overige soorten 10; Kroetappelen B: zuur 8 en zoet 5; Peren, groep I: Beurre d'Anjou IA 59, A 41, B 22; groep II: Beurre Hardy IA 47, A 34, B 16; groep III: Beurre de Merode A 31, B 16; groep IV, overige soorten: A 22, B 16; Kroetperen B 5 per 100 kg. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). VERDUIDELIJKING. In ons nummer van Zaterdag komt een lijst met ingekomen personen voor(2e bladz. hoofdtoald) en daar boven staat een bericht „Verande ring correspondentschap". Deze bei- de publicaties behoorden onder het hoofd Heiloo te staan. LANGEDIJK. Reinigingsdienst. - De thans voor de geheele gemeente ingestelde rei nigingsdienst zal heden, Maandag zijn Werkzaamheden aanvangen. Met het ophalen van vuilnis e.d. zijn belast D. Baker te Broek op Langendijk, N. Bankersen te Oud karspel en D. Schuit te 'Noordschar- woude. Alle drie waren zij reeds als vuilnis-ophalers werzkaam, de laatsctgenoemde was gemeentewerk man van Noordscharwoude. De bei de anderen zullen ook in gemeente dienst komen. HINDERWET. Bij besluit van 3 Januari 1942 is aan den heer E. Scheepmaker ver gunning verleend tot het uitbreiden van zijn inrichting voor het branden van koffie, pinda's, mout e.d. door bijplaatsing van 3 electromotoren resp. van 214, ys P.K. in het perceel Kanaalkade nr. 14, alhier. Alkmaar, 5 Januari 1942. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, A. KOELMA. Bioscopen. Harmonie-Theater, tot en met Maandag 5 Jan., 7.30 uur, hoofdnum mer Prima Donna (Der Weg ins Freie) (rom.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, 'matinee. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De moderne Blauwbaard (comedie). 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3. matinee. Cinema-Theater, 7.30 pur, hoofd nummer Rosen in Tirol (rom. operette). 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. AI km. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Het vlammende woud (rom.-sens.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3. matinee. Maandag 5'Januari. 7.45 uur, hotel De Nachtegaal, lezing voor Genootschap S. N. S. S. 7.15 uur, De Rustende Jager te Bergen, uitvoering door de Masker spelers. Dinsdag 6 Januari. Eerste opvoering van de revue „Gaat dat zien" voor de 8 Oct.- vereen., in de Harmonie en verder op 7, 8, 13, 14, 15, 21 en 22 Januari. Woensdag 7 Januari. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, Nieuwjaars variété vanwege Vreugde en Arbeid. BERGEN. Wijkverpleging. - In het afge- loopen jaar heeft de gemeente-wijk verpleegster 3365 huisbezoeken af gelegd, zich uitstrekkende over 126 gezinnen. Voorts heeft zij 324 zuige lingen-bezoeken gebracht. WIERINGERWAARD. Boerderijenbouw. - Aan den heer W. Uiterdijk, aannemer alhier, is door de Wieringermeerdirectie opgedragen het bouwen van tien boerderijen, t.w. negen aan den Oosterterpweg en één nabij het Werkdorp. Tevens zal hij als laagste inschrijver een nieuwe boerderij bouwen voor den heer G. Geerligs, aan den Kneesweg te A.-Paulowna. 's-Graven'hage, 3 Jan. In het heden verschenen verordeningenblad is op genomen de verordening van den Führer van 23 December 1941 ter bescherming van de inzameling van wintergoederen ten behoeve van het front. Deze verordening luidt als volgt: „De inzameling van wintergoe deren ten behoeve'van het front is een offer van het Duitsche volk voor zijn soldaten. Der halve bepaal ik: 1 Hij, die zich aan ingezamelde goederen of aan goederen, welke door dengene, die gerechtigd is er over te beschikken, voor de inzameling bestemd zijn, verrijkt of zoodanige goederen anders zins aan hun bestemming ont trekt, wordt met den dood ge straft. Daze verordening treedt in werking met haar afkondiging door d'e radio. Zij geldt in het Groot-Duitsche Rijk, in het gou vernement-generaal en in de door de Duitsche troepen bezet te gebieden". Ter uitvoering van bovenstaande verordening heeft de Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied de volgende verordening uit gevaardigd: ArtikellDe verordening van den Führer ter bescherming van de inzameling van wintergoederen ten behoeve van het front'js. op 23 De cember 1941 in het - beaette Neder- lariüsche gebied in werking getre den. A r t i k e 1 2. De bij de in arti kel 1 bedoelde verordening strafbaar gestelde handelingen zijn strafbare feiten in den zin van artikel 2 der verordening no. 52/1940 betreffende Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze is gewijzigd bij de verordening no. 123/1941. A r t i k e 1 3. Met de in artikel 1 van bedoelde verordening bedreigde straf wordt eveneens gestraft hij, die zich aan wintergoederen verrijkt welke buiten de inzameling van het Duitsche volk om zijn bijeenge bracht, of dioor dengene, die gerech tigd is erover te beschikken, zijn gereed'gesteld om ten behoeve van het front te worden gebruikt, dan wel zoodanige goederen op andere wiize aan hun bestemming onttrekt Artikel 4. De bij artikel 3 strafbaar gestelde handelingen zijn strafbare feiten in den zin van arti kel 2 der verordening no. 52/1940 be treffende Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze is gewijzigd bij de verordening no. 123/1941. A r t i k e 1 5. Artikel 2 dezer ver ordening treedt heden ,in werking met terugwerkende kracht vanaf 23 December 1941; de artikelen 3 en 4 treden heden in werking. Dr. J. Smit over de nieuwe luiatergidi van den Ned. omroep. (Van een bijzonderen verslaggever) „Luistergids", het program mablad van den Nederland- schen Omroep, is geboren uit nood, namelijk als gevolg van de papierschaarschte, maar ook uit nood kan iets goeds geboren worden", zoo zeide Zaterdagmiddag ter perscon ferentie Dr. J. Smit, de hoofdredacteur van het nieu we blad, die vervolgens een uiteenzetting gaf van de rede nen, die geleid hebben tot de opheffing van de bestaande programmabladen, en de ver schijning van het nieuwe orgaan. Dr. Smit stelde op den voor grond, dat er op dit terrein in het verleden ontzaglijk veel tot stand is gebracht,,waarvoor men diepen eerbied moet hebben. Hetstreven naar eenheid op het gebied van den omroep moest zich onafwendbaar ook doen gelden ten aanzien van de programmabladen, en zoo is dus met ingang van het nieuwe jaar een nieuwe gids van de pers geko men, een blad, dat op twee begin selen steunt. In de eerste plaats, dat ons volk is een Christelijk volk, hetgeen niet wil zeggen, dat wij allemaal onze catechismus van buiten kennen, maar dat wij ons buigen onder het gebod: Hebt God lief boven alles, en uw naaste als u zelf. In de tweede plaats: dat wij één volk zijn, een groote volksge meenschap. Alle krachten, die van goeden wille zijn, en deze twee groote grondbeginselen erkennen, aldus ds. Smit, zullen welkom zijn als medewerkers aan het blad. En van alle huidige medewerkers wil len wij gaarne aannemen, dat zij aan deze eischen voldoen, totdat zij het bewijs van het tegendeel geke verd hebben. Daarnaast is er nog een groep van personen, die in hét vêrleden den aether zóó vol ge praat, en de bladen zóó vol ge schreven hebben, dat aangenomen mag worden, dat zij hun portie ge had hebben. Zij zullen niet meer aan bod komen! „Luistergids" wil zijn een blad voor iedereen. Het wil helpen, de luistex-aars te oriënteeren, en zal alle goeds in onze samenleving accentueeren. Vooral in dezen tijd is daaraan groote behoefte. Positief werk, daar komt het thans op aan. Dr. Smit voegde hier nog aan toe, dat hij persoonlijk meer zal optreden als geestelijk adviseur. Er zijn voortreffelijke krachten ge noeg, ook onder de medewerkers aan de vroegere programmabladen, die zonder twijfel gaarne de ko lommen van „Luistergids" zullen willen vullen. Critiek van de lezers. Na de verschijning van het eerste nummer van het nieuwe blad is er veel critiek losgekomen, die ten deele niet ongerechtvaar digd was. De organisatieleider, de heer J. M. Veldhuis, is na de rede van Dr. Smit op die critiek nader ingegaan. Onomwonden gaf hij toe, dat ook voor hem het eerste num mer een teleurstelling was.Vooral omdat het hetgeen niet de be doeling was op een slechte kwa liteit papier was gedrukt. Wij hadden zoo zeide de heer Veld huis een voorraad goed papier, en het was ons voornemen, het eerste nummer hierop te doen drukken. Door een misverstand is echter de tweede kwaliteit papier ter drukkerij gebracht, maar het volgende nummer, dat op de oude kwaliteit gedrukt zal worden, zal zeker een beteren indruk maken. Mep heeft geklaagd over de te kleine letter, en over den geringen omvang van 32 pagina's. Maar daartegen valt weinig te doen, want er bestaat nu eenmaal papier schaarschte, en er zijn ons slechts 32 pagina's toegestaan. Juist om binnen dit bestek nog zooveel mo gelijk te kunnen brengen, hebben wij dit lettertype gekozen,dat wel klein, maar voor den doorsnee lezer toch wel duidelijk genoemd mag worden. Terdege zijn wij ons bewust, dat dit eerste nummer niet ideaal was. Maar de ons toegemeten tijd was zeer miniem, en het depar tement had ons de dure plicht opgelegd, te zorgen, dat er geen vacuum ontstond, dat wil zeggen, Tot het raderwerk van een moderne Handelszaak behoort het onderhouden van een Vraagt inlichtingen aan de Alkmaarsche Banken en ftankiers. Vanmorgen om zes uur werden de inwoners van Eindhoven gewekt door het geluid van een geweldige ontploffing, die tot ver buiten de stad hoorbaar was en in het centrum van Eindhoven een ware paniek ver oorzaakte. Het bleek, dat het in de onmiddellijke nabijheid der stad ge legen gastankstation, dat aan den Verbindingsweg-Wal in het voorma lige Waaggebouw was ingericht, en eerst enkele maanden geleden in ge bruik was genomen, in de lucht was gevlogen. De pers-gasinrichting werd van den aardbodem weggeveegd en de brokstukken werden honderden meters in den omtrek weggeslingerd. Aangezien de explosie midden in de dicht bebouwde kom plaats vond, waren de gevolgen ernstig. Een aan het tankstation grenzende woning, bewoond door het gezin van Hout, chauffeur van den G.G.D., werd vol komen vernield en de bewoners' wer den onder de puinhoopen bedolven. Onmiddellijk na de ontploffing bo den de leden van den luchtbescher mingsdienst hulp en zjj slaagden er in de leden der familie van Hout onder de puinhoopen vandaan te halen, waarna zij naar het St. Jozef ziekenhuis werden vervoerd. Hier bleek, dat geen van hen ernstige ver wondingen had opgeloopen, de aan den Wal en de Paradijslaan gelegen woningen werden, op een enkele uitzondering na, alle van de ruiten beroofd, terwijl tot op 2 km afstand verschillende groote etalageruiten waren vernield. Verschillende per sonen liepen nog lichte verwondin gen op. door binnenvliegende glas scherven, doch van ernstige persoon lijke ongelukken was wonderlijk ge noeg'geen sprake. De oorzaak van deze explosie moet gezocht worden in het ontstaan van overdruk in het persgasstation. AMBTSAANVAARDING IR. VAN DER VEGTE. 's-Gravenhage, 3 Jan. Vrijdagmid dag te drie uur had in het gebouw van het hoofdbestuur der P.T.T. aan de Korteniaerkade te Den Haag de plechtige ambtsaanvaarding plaats, door deri nieuw benoemden direc teur-generaal der P.T.T., ir. M. L. J. van der Vegte, waarbij verschil lende sprekers het woord voerden. Talrijke ambtenaren, zoowel uit het P.T.T.-bedrijf als van andere depar tementen en instellingen, hadden van hun belangstelling blijk gegeven. Nadat door een van de aanwezigen een portret van dien leider der N.S. B. was aangeboden, dankte ir. Van der Vegte in eenige welgekozen woorden voor de hem betoonde hul de. Hij sprak daarbij het vertrouwen uit in den steun van alle nationaal- sóeialistên in bet P.T.T.-bedrijf en zegde zoowel nat.-soc. als andersden kende steeds zijn volledige mede werking toe. dat onmiddellijk na het verschijnen van de laatste nummers der oude bladen het nieuwe blad gereed voor verschijning zou zijn. In dien opzet zijn wij gelukkig geslaagd, al heeft het er om gespannen! En dat was ons een groote voldoening. Intus- schen is noch de organisatie, noch de drukker blind voor foutenreeds thans hebben wij ervaring opge daan, die wij ons ten nutte zullen maken. Maar wij moeten rekening houden met de tijdsomstandigheden, en men moet niet het onmogelijke van ons willen vragen! De Secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, Prof. Dr. T. Goede- waagen, heeft in de persconferentie, waarin de nieuwe luistergids ten doop werd gehouden, voorts nog het woord gevoerd. Ook hij erken de, dat wat de oude omroepbladen bereikt hebben, van groot belang mag worden genoemd; zonder de ervaring, in het verleden opgedaan, zouden wij thans niet in staat zijn geweest, met een nieuw omroep blad te komen. Spreker betoogde, dat de luistergids een prachtig arbeidsterrein krijgt; het zal het geheele Nederlandsche volk heb ben voor te lichten, en een hechte schakel moeten zijn tusschen om roep en luisteraar, daarbij rekening houdende met alle schakeeringen van ons volk. Het departement is dankbaar voor dit initiatief van den Ned. Omroep, en zal gaarne aan dit blad zijn volle medewerking ver- leenen. MUSSERT MET OUDEJAAR BIJ HET NEDERLANDSCH LEGIOEN. 's-Gravenhage, 3 Jan. Het Neder landsche legioen, dat over enkele weken aan het Oostelijk front in den strijd zal worden gebracht, heeft den Oudejaarsavond op zeer bijzóndere wijze gevierd in het oefenkamp in Oost-Pruisen. De leider der N. S. B., Mussert, was zelf gekomen om met de soldaten van het legioen, die voor het grootste deel lid zijn van zijn be weging, afscheid te nemen van het oude jaar. In zijn gezelschap be vonden zich de heeren van Geel kerken, Rost van Tonningen, Müller Lehning, Feldmeier, voorman der Nederlandsche SS, van 't Hoff, chef van den staf der WA. en plaatsver vangend commandant der W. A., Jhr. de Block van Scheltinga en Max Blokzijl, hoofden van afdee- lingen van het hoofdkwartier der N. S. B. In het kamp sloot zich hier bij aan de commandant der W. Au, Zondervan, die als Untersturmführer het legioen aan het front zal bege leiden en den winterveldtocht zal meemaken, alsmede van den Hout van den staf der W. A. die bij het legioen is ingelijfd. Ir. Mussert werd in het kamp verwelkomd door den commandant van het legioen, S. S. Oberführer Reich, waarna hfj met den S. S. Brigadeführer Knoblauch en den S.S. Gruppenführer Rauter 'n eere- campagnie inspecteerde. In den loop van Woensdag be zocht ir. Mussert met zijn Neder landsche gezelschap den Reichs- führer-SS, H. Himmler, in zijn hoofdkwartier, waar hij na langdu rige beraadslagingen nog het mid dagmaal gebruikte. Des avonds vier de ir. Mussert den Oudejaarsavond bij de troepen, waarbij het midder nachtelijk uur werd ingeluid door zijn redevoering tot de soldaten en officieren. De manschappen hadden rijkelijk geschenken gekregen, die uit Nederland waren meegebracht. Op den eersten Januari werden vele soldatenvertrekken door Mus sert bezichtigd, waarna hij een toe spraak richtte tot het geheele le gioen, waarvan meer dan 3000 sol daten waren aangetreden. De indruk van het bezoek was zeer groot en voor de troep zelf onvergetelijk. Mussert is weer naar Berlijn ver trokken, waar hij hedenavond voor een vergadering van 2000 Nederlan ders het woord zal -oeren. BOETEN VAN f 40.000 EN 12.500. Eem confectiebedrijf te Amster dam, dat groote partijen kleeding zcnxJer punten had verkocht en tegen aanzienlijk hoogere prijzen dan voor dergelijke goederen veroor loofd was, 'werd veroordeeld tot 40.000 boete en verbeurdverklaring van 262 heerencostuums. De direc teur kreeg een boete van f 3000. Een grossier in stoffen te Tilburg kreeg wegens prijsopdrijving 8000 boete. Een grossier in manufacturen te Groningen, die te hooge winsten maakte, werd tot f 12.500 boete ver oordeeld; een manufacturier te Har- lingem kreeg om dezelfde rede 8000 boete. 20 JANUARI. 's-Gravenhage, 5 Jan. De Centrale Propaganda Commissie voor de Kin derpostzegels schrijft ons: 't Pas geboren '42 Kraait van ongedwongen pret. Is dit ook geen aardig nieuwtje? Onze actie wordt weer voortgezet. Nog twee weken staan de dames In haar tentjes voor U klaar. „Kinderzegéls, prentbriefkaarten? Wat zal 't zijn, zegt U 't maart' 30 Januari is 't onherroepelijk gedaan Wie dan nog heel graag zou [koopen, Kan ongetroost weer huiswaarts [gaan. Ontsnapte gevangene aange houden. - De Amsterdarnsche politie heeft een 22-jarigeii man aangehou den, die in October j.l. ontvlucht was uit Veenhuizen. Hij bleek in middels al weer verscheidene inbra ken aan zijn strafregister toegevoegd te hebben. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.*. G. H. W. ter flr.vVPri Alkmaar. door N. K. 8 Natuurlijkerwijs waren ze dik wijls samen en de menschen begon nen al te zeggen: „juffrouw Brak man en meneer De Roever schijnen bijzonder goede vrienden te zijn. Misschien zullen we op een goeien dag wel iets over een trouwpartij hooren. Ik vraag me ri wat juf frouw Eva ervan denkt". Sommige van deze nieuwtjes be reikten Eva zelf, en Nora schepte een zeker behagen in de gedachte dat Eva dit niet prettig zou vinden. Het zou dwaasheid zijn om zich met Maarten's beheer van de boer derij te bemoeien, maar Nora brand de van verlangen om zich ergens mee te bemoeien én haar aandacht con centreerde zich op den winkel. Zij wenschte Maarten te bewijzen, hoe verstandig zij wel was. Dien middag wandelde zij naar het dorp en kreeg juist de kans waar zij op gewacht had. Zij bereik te den winkel juist toen mevrouw Laarman, de vrouw van den dok ter, tot het koopen van een stuk goed had besloten. De winkel be vond zich in een hevige verwarring, want alles was, op zoek naar het goed, overhoop gehaald en de arme juffrouw Trever had geen tijd ge had om alles weer op te bergen. „Dit is meer dan ik verdragen kan, meneer Trever!" zei Nora ver stoord. ,,Ik heb nog nooit zoo'n rom mel gezien!" De oude Trever trachtte haar uit te leggen, dat alles in een paar mi nuten weer in orde zou zijn, maar Nora legde alles wat hij zei in zijn nadeel uit. „Geen verontschuldigingen alstu- bieft!" riep zij. „De waarheid is dat jtj en je vrouw lui zijn en onbe kwaam. Er is hier geen systeem, geen methode! Het huis is niet goed schoon en- ik verafschuw vuil ên vuile menschen". Trever trachtte tegen te spreken, maar zij wilde niet luisteren. „Er moet iets achter steken", ver volgde zij. „Drinkt u?" Eindelijk had ze hem boos ge- maak,t wat ook haar bedoeling was. „U hebt niet het recht om zoo iets te zeggen, juffrouw Brakman!" wierp hij tegen. „Mijn vrouw en ik zijn ons heele leven geheelonthou ders geweest". „Werkelijk? Nu, dat zal ook wel een praatje zijn", antwoordde zij snijdend. „Persoonlijk geloof ik niet dat je oprecht bent. Luie menschen spreken nooit de waarheid. In ieder geval kan ik jullie niet langer ge bruiken. Jullie moeten weg en hoe eerder dat- gebeurt hoe beter!" Zjj stapte heen, hen stomgeslagen achterlatende. De oude Trever liep door den winkel als iemand die droomt, terwijl hij allerlei dingen doelloos verlegde. Zijn vrouw zat op een van de ouderwetsche stoelen, haar gezicht verborgen ln haar han den en begon te huilen. Iets derge lijks had ze gedeeltelijk gevreesd, maar er waren verscheidene weken voorbijgegaan sedert Nora de haas op de boerderij geworden was en 'zij had weer hoop gekregen dat haar vrees ongegrond was. „Kop op, oudje, wij wij moeten het niet zoozwaar opnemen!" troostte Trever haar, die zelf de tra nen nauwelijks kon bedwingen, al was het alleen maar omd^t hij haar zag huilen. „Wij zullen ons wel door dezen tegenslag heenslaan, wees daar gerust op". Zijn vroolijke optimisme was echter vermorzeld, en hij sprak slechts uit gewoonte hoopvol. Hij wist dat er geeft uitweg bestond. Alleen de bitterste armoede restte hen. Er kwamen geen klanten en hij trachtte tevergeefs z'jn vrouw te troosten, maar, hoewel zij haar tra nen droogde, zei zij: „Wij zijn te oud om nog eens opnieuw te begin nen, Jan. We hebben daar de kracht niet meer voor". HOOFDSTUK VHI. Moeilijkheden. Toen kwam Eva binnen, „Wat i§ dat nu, mijn beste men schen?'-' riep ze uit. „Wat is er ge beurd? Vertel roij alles!" Het nieuws deed haar schrikken en zij gelastte Trever op den winkel te letten, terwijl zij met zijn vrouw naar boven ging om alles te bepra ten. Zij kende deze twee bijna haar leven lang, .maar, zooals zoo dik wijls gebeurt, er waren enkele dingen, waarvan ze niets afwist. Ze meende stellig, dat ze wat hadden overgespaard. Juffrouw Trever ver telde haar van de dochter in Ame rika. „Ik herinner mü haar", zei Eva. „Ze vertrok toen ik nog een klein meisje was. Ze trouwde, is het niet?" „Ja, juffrevw, maar haar echtge noot bleek geen goede man te zijn en hij is nu dood en zij is met de drie kleinen achtergebleven. Het is daar even moeilijk als overal voor een alleepstaande vrouw. Wij moes ten haar helpen". „Natuurlijk moesten jullie dat", stemde Eva toe, maar ze zag er van op, toen ze hoorde dat ze de helft van hun inkomen hadden overge maakt, „Hebben jullie hier met me neer Brakman over gesproken?" vroeg zij. „Neen, juffrouw. Dat kon niet. Jacob Brakman is zoo goed voor Jan en mij geweest dat we niet durf den", was het antwoord. „Hij is zoo edelmoedig, .dat hij zich verplicht zou hebben gevoeld om ons te hel pen en dat zou niet goed geweest zijn. Daarom vertelden we er nie mand iets van, opdat het hem niet langs een omweg ter oore zou ko men". Eva glimlachte en kuste haar. - „Je bent een dapper vrouwtje ge weest en het is een schande dat je daar nu voor moet lijden", zei zij. „Maar wat moeten we nu doen? Laat me een oogenblik nadenken". Eva zou het liefst onmiddellijk naar Nora zijn gegaan, maar ze voel de instinctief dat zij de laatste was naar wie Nora Brakman zou luiste ren. Het zou de zaak alleen maar bemoeilijken. Maar Maarten! Ja, Maarten zou iets kunnen doen. Zij moest met hem gaan praten en zijn hulp winnen. V- (Wordt yervolgd)',

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2