DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BOER EN ERF. Gevechten in midden zone van het O.-front. De oorlog in O.-Azië. Eden's Kerstgeschenk aan Stalin. Rouwauio voor- asinstallatie, en egraienissen en ren CO. Tel. 2490. lent van I. holland maakt de dappelkuilen broei n bevroren knollen, gevolge van broei ij daardoor voor de :n zij den telers op ïg, dat de telers hun. secteeren en bij het men door de partij ieren. Is ook daarna daarvan aan de kg f 0.28 per kg 0.19 per 0.18 per 1.51 per 1.29 per 0.98 per 0.71 per 0.43 per 0.71 per 0.52 per 0.34 per 0.62 per 0.47 per 0.30 per 0.43 per 0.30 per 0.39 per 0.25 per 0.20 per 0.17 per 0.14 per 0.10 per 0.89 per 0.62 per 0.34 per 0.71 per 0.52 per 0.25 per °Alper 0.25 per 0.34 per 0.25 per 0.10 per ekend worden, met ;en wordt, rg. of per bos bere- vóór het schrappen en fruit mag door worden boven den STRAFBAAR. C HAAR. ,dig maken. ALKMAARSCHE COURANT. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Woensdag 7 Januari 1942. DuitscMand strijdt voor Europa. Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Füh- rer 6 Jan. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: „De gevechten in de midden- zóne van het O. front duyen voort. Onze troepen brengen den vijand door afweervuur en tegenaanvallen overal zware verliezen toe. Bij den oorlog in de lucht heeft zich een formatie Kroatische vliegers bijzonder onderscheiden door moedige aanvallen in scheervlucht. De bij Feodosia aan land gezette Sovjetstrijdkrachten en schepen voor Jewpatoria zijn met suc ces aangevallen door gevechts- en jachtvliegers. Een motortor pedoboot werd tot zinken ge bracht, drie transportschepen werden beschadigd. Bij de Faroër en aan de W.- kust van Engeland zijn twee vijandelijke koopvaardijschepen door bommen beschadigd. In N.-Afrika levendige ver- kennings- en artillerieactie in het gebied van Solloem en bij Agedabia. Op Britsche stellingen en ravitailleeringswegen zijn doeltreffende aanvallen gedaan. Op Malta zijn Britsche vlieg velden gebombardeerd. DE VERHOUDING FRANKRIJK-DUITSCHLAND Deat over de regeering te Vichy. Parijs, 6 Jan. (D.N.B.) Voor den Parijschen zender heeft Marcel Deat gisteravond een uitvoerige rede ge houden, waarin hij de houding der regeering te Vichy sedert het tot stand komen van het wapenstil standsverdrag laakte. Terwijl uiter lijk samenwerking het parool der Fransehe regeering schijnt te zijn gebleven, heeft zij zich innerlijk niet aangepast. Sinds 15 maanden speelt de regeering al naar de omstandig heden comedie, in de hoop tijd te kunnen winnen. Zij heeft de baan brekende gebeurtenissen van 1940 en 1941 nog niet begrepen, maar denkt op langen termijn toch alleen aan de revanche. Een dergelijke politiek is echter doodelijk voor Frankrijk. Deat verklaarde, dat de verant woordelijkheid voor dit alles niet rust op de mannen van Parijs, maar op de „pseudo-samenwerkers' en de „vermomde haatpredikers en hard nekkige aanslagplegers", op de Gaul listen, op de dienaars van Engeland en op hen die zaken doen met de Ver. Staten. Desondanks, aldus vervolgde Deat, zal er een nieuw Europa komen en ook in Frankrijk zal de revolutie de overhand krijgen. „Ons geduld heeft echter grenzen. Wij laten ons land niet voor onze oogen te gronde rich ten. Verklaringen van de Brinon. Parijs, 7 Jan. (D.N.B.) Alle bla den wijden veel aandacht aan de verklaringen, die de ambassadeur de Brinon heeft afgelegd op een ont vangst van Parijsche journalisten ter gelegenheid van de jaarwisseling. De Brinon zeide onder meer: „Gij ver dedigt de eenige politiek, die ons land kan redden, de politiek van toenadering, verzoening en samen werking, welke door maarschalk Pé- tain vrijwillig is gekozen en is in geluid door de samenkomst van Mon- toire. Een groot deel van het Fran sehe volk denkt, tengevolge van de rust, waarin het leeft temidden van den wereldbrand, niet meer na over rijn eigen verantwoordelijkheid en geeft zich liever over aan onvrucht bare speculaties. De eenige kans ligt in het tot stand brengen van een meer geordende en rechtvaardigde maatschappij en vooral in een Euro- Fand samenwerkin§ met Duitsch- Tenslotte riep de Brinon de Fran- schen op tot eenheid en tot mede werking aan de groote Europeesche Verblijf van Abetz te Berlijn Berlijn, 6 Jan. De speciale ANP- correspondent meldt: Naar wij ver nemen, bevindt gezant Abetz zicli nog altijd in Duitschland en wel hier in Berlijn. De .besprekingen zouden niet gaan over een verdere vrijlating van krijgsgevangenen doch over de loopende politieke vraag stukken tusschen Duitschland en Frankrijk in het algemeen. DE INZAMELING VAN WOL EN BONT VOOR DE SOLDATEN AAN HET FRONT. De oproep van den Führer heeft ook in Nederland goeden weerklank gevonden. Zeer vele kasten zijn geopend, om de warme gaven aan het inzamelingsbureau af te staan. Ski-uitrustingen worden met groote dankbaarheid aanvaard. Welke echte sportman wil hiervoor niet zijn deel afstaan? Poly goon-Sagers N. S. V. ZAMELT IN VOOR DE SOLDATEN AAN HET FRONT. De N. S. V. (Nationalsozialistische Volkswohlfahrt) heeft een groote actie op touw gezet voor het inzamelen van jassen, wollen kleeding, pelzen, enz. voor de Duitsche soldaten, die in de felle koude hun plicht aan het front vervullen voor het vaderland. Dat er heel wat binnenkomt, toont onze foto duidelijk. (Stapf) VON RIBBENTROP NAAR HONGARIJE. Berlijn, 6 Jan. De A.N.P.-corres pondent meldt: Naar aanleiding var een bezoek van von Ribbentrop aan Boedapest: Naar wij vernemen, is de reis van rijksminister Ribbentrop naar Hongarije voornamelijk te be schouwen als een tegenbezoek voor de Hongaarsche afvaardiging ter anti-kominternconferentie. Bezoeken aan andere landen, die eveneens op die conferentie vertegenwoordigd .waren, liggen in het voornemen doch vinden niet in aansluiting aan de huidige reis plaats. De strijd op Malakka. Uit Singapore wordt gemeld, dat Japansche guerilla-strijders een ver dere verplaatsing van het Britsche front tusschen Ipoh cn Kwala Loem- poer, de hoofdstad van Selangor, hebben afgedwongen. De Japanners staan op 55 km ten N.W. daarvan. Door de bezetting van de stad Kwantan met vliegveld in O.-Ma- lakka, komt Singapore c-p 250 km Z.waarts binnen het bereik der Ja pansche jagers. Volgens een Domei-bericht vluch ten de Britsche troepen voor de aanstormende Japanners van Kwan tan in de richting van Johore. Het luchtsteunpunt van Kwantan, dat op 3 Januari is bezet, is -de laatste sterkte aan de Oostkust van Malak ka vóór Johore. De Britsche troepen zijn zoodoende van de laatste stel ling beroofd, waar zij vóór Singapore eenigen tijd stand hadden kunnen houden. Naar uit Sjanghai wordt gemeld, wordt de bevolking van Singapore nerveus door het voortdurend ver schijnen van Japansche bommenwer pers. De Japansche luchtmacht be - stookt voortdurend de Britsche troe pen ten Z. van Ipoh. De verdediging van Birma. Naar de Asa-hi uit Nanking meldt, is Tsjang Kai Sjek voornemens, een leger van 250 000 man naar Birima te zenden om tot de verdediging van dit land bij te dragen. 'Het besluit hiertoe zou genomen zijn in een con ferentie van militaire leiders van het ïsjoengking-regime op 27 December j.l., welke geleid heeft tot een ac- coord met Engeland inzake de wederzij dsche verdediging van de grens van Birma. Een Japansch legercommuniqué. Tokio, 6 Jan. (Domei.) De leger- afdeeling van het keizerlijk hoofd kwartier heeft in een communique omtrent de operaties op Malakka en de Philippijnen medegedeeld, dat Japansche legervliegtuigen in den nacht van 2 Januari een aanval op Singapore hebben ondernomen. Zij bombardeerden het vliegveld Ten- gah, waarbij branden ontstonden en hangars in de lucht vlogen. Andere eenheden hebben bij een aanval op een convooi van vijandelijke trans port- en oorlogsschepen in de Straat van Malakka op 2 dezer een groot vrachtschip tot zinken gebracht, ter wijl een andere formatie een trans portcolonne tusschen Kampar en Degong in beneden-Perak in brand gebombardeerd heeft. In den middag van den 4en Januari hebben bommenwerpers een aanval ondernomen op het aan de W.kusl van den staat Selangor gelegen vliegveld Klang en tien Britsche bommenwerpers op den beganen grond vernield. In het gebied der Philippijnen hebben Japansche vliegtuigen, die samenwerken met de landstrijd krachten op het schiereiland Bataan. op 2 Januari herhaaldelijk vijande lijke troepenconcentraties in het ge bied van Rimai, Balanga en Subic gebombardeerd. Voorts werden transportcolonnes in dit gebied en schepen in de omringende wateren gebombardeerd, waarbij 146 vracht auto's vernield en tien schepen tot zinken gebracht werden. De toekomst .van Ned.-Indië. Sjanghai, 6 Jan. (A.N.P.) De hui dige superioriteit van Japan ter zee en in de lucht versterkt de vrees in Londen, dat de waardevolle eilanden van Nederlandsch-Indië niet meer met effect kunnen worden verde digd, De Japansche landingen in Britsch Borneo hebben in Londen reeds diepen indruk gemaakt. De „Times" wijst er in een hoofd artikel op, dat een dergelijke expe ditie van Saigon naar Borneo over een afstand van 1000 zeemijlen mid den tusschen de groote steunpunten van de beide voornaamste zeemo gendheden der wereld, tusschen Sin gapore en Manilla door, waanzin zou ziy geweest, indien de slagschepen „Prince of Wales" en „Repulse" en de Amerikaansche vloot van den Stillen Oceaan nog intact geweest zouden zijn. DE PROTESTANTSCHE KERK IN JAPAN. In den loop van December is de aaneensluiting der verschillende Protestantsche kerken in Japan offi cieel tot stand gekomen. Het Japan sche ministerie van Opvoeding en Eeredienst heeft de staatsrechtelijke erkenning van het nieuw-gevormde Verbond van Protestantsche kerken, waarin meer dan 1500 Protestantsche corporalis met ver over de 250.000 leden vereenigd zijn, afgekondigd. De president van het nieuwe Ver bood is ds. To-mita, voorganger van één der 11 kerkgroepen, die zich tot deze vereenigde kerk aaneengesloten hebben. Deze jongste Protestantsche kerk -omvat 1534 kerken, 388 gods dienstige gemeenschappen en 2697 Japansche pi-edikanten. Naast de Roomsch-Katholieke en de Grieksch- Katholieke is nu ook de Protestant sche kerk in Japan van staatswege erkend en toegelaten, en geniet aldus de bescherming van den eenigen tijd geleden in Japan afgekondigde wet- cp-de-godsdiensten. Vijandelijke doelen in Cyrenaica gebombardeerd. Italiaansch legerbericht. Rome, 6 Januari. (Stefani.) In zijn legerbericht no. 583 maakt het Ita- liaansohe hoofdkwartier het volgen de bekend: Levendige activiteit van de weder- zijdsche artillerie aan de fronten van Agedabia en Solloem. In Cyrenaica hebben Italiaansche en Duitsche luc'htformaties, die veelvuldige aan vallen ondernamen op de achter- waartsche verbindingen van den vijand, belangrijke verkeerseentra concentraties van gemotoriseerde strijdmiddelen en op marsch zijnde troepen bestookt. Talrijke pantser wagens werden in brand geschoten. De luchtmacht van de as zette met duidelijk resultaat haar offensief voort op de luchtbases en havens van Malta. Tijdens luchtgevechten haal den Duitsche jagers drie Hurricanes en een Blenheim neer. Moeder moet eens met vacantie Daarvoor zorgt de N.V.D. Europa aan het bolsjewisme uitgeleverd. (Van onzen Haagse-hen correspondent.) Dat het Britsche Rijk langzamer hand in de positie van een „be nauwde kat" is geraakt, zal wel voor niemand meer een geheim zijn. En ook de „rare sprongen" ontbreken niet. Een der vreemdste hiervan is wel het innige bondgenootschap met Stalin en zijn helsche horden. Een bondgenootschap, d'at zóóver wordt doorgedreven, dat de Britsche socie ty pijnlijk-krampachtige pogingen doet, de bolsjewistische autoriteiten in Londen tot salonhelden om te too- veren, terwijl de aartsbisschop -van Canterbury het zelfs noodig heeft geacht voor de vernietigers van „godsdienst, gezin en gezag" openlijk te bidden. Waar deze vriendschap met het bolsjewistische barbarendom reeds toe heeft geleid, heeft men kunnen leeren uit de berichten omtrent de bespre kingen van den Engelschen minister Ed-en met Stalin, welke dezer da-gen te Moskou werden gevoerd. Het kan namelijk helaas niet meer worden betwijfeld, dat Ed-en aa-n Stalin als rijs voor den bloedigen tol, dien hij .n den Engelschen noodtoestand op nieuw en in versterkte mate heeft geL'ischl, toegezegd heeft om na af loop van den oorlog die natuurlijk d-cor hen samen gewonnen wordt! het geheele Europeesche continent aan bet bolsjewisme prijs te geven. Men herinnere zich in dit verband het geruchtmakende en cynische ar- tikel in de LoncJ'ensche Times, waar in gesproken werd over „de gemeen schappelijk idealen" van Enigeland en de Sovjet-Unie, en waarin verder woordelijk te lezen stond: „De so cialistische en economische activiteit van de Sovjet-Unie zal bij de komen de nieuwe ordening der wereld een groote rol kunnen spelen". Niet ten onrechte legt men er van Duitsche zijde den nadruk op, dat hierdoor opnieuw wordt bevestigd, dat Engeland, wanneer het ooit daar toe bij machte mocht wezen, zonder aarzelen bereid zou zijn, de geheele beschaafde Europeesche wereld aan het bolsjewisme over te leveren. De Eurcpeesche landen en dus ook Nederland zullen verstandig handelen, indien zij met deze even verbijsterende als cynische openhar tigheid hun winst doen en tijdig vooral tijdig! hun keuze maken. Van tweeën één: het bolsjewisme is M de hel op aarde, waarin christen dom en cultuur volkomen vernietigd worden en menschelijkheid en recht totaal zijn uitgedoofd, öf het is de reddende engel, die Europa zal be vrijden, waar Engeland zulks niet vermocht. Het antwoord .op deze vraag heeft ons volk reeds jarenlang onomwonden gegeven. Afgezien van het feit, dat het Stalin gelukkig niet meer mogelijk zal zijn, de hem slecht passende rol van reddenden engel te spelen, gaat het voor op rechte menschen en dat willen wij toch nog trachten te zijn niet aan, thans opeens een ander ant woord op die vraag te geven of het antwoord schuldig te blijven en te doen, alsof men van d-en prins-Stalin geen kwaad weet, alléén omdat de politieke belangen van het Angel- sa-ksend-om, dat reeds tallooze landen en volken van Europa smadelijk en trouweloos verraden heeft, zulks zouden vereiseben! Wie niettemin wenscht te kiezen vóór Stalin en zijn trawanten, voor hem geldt, in het licht van het bovenstaande: „Blij vooruitzicht, dat mij streelt" Maar hij heeft geen recht meer zich te beklagen, als het straks tegenvalt. Want hij had het kunnen weten en hij hééft het ook eens geweten! „Een boer mag tegenwoordig wel stalen zenuwen hebben, gezien het groot aantal crisisambtenaren, dat hij tegenwoordig in zijn bedrijf en op zijn erf ter controle krijgt", aldus de voorzitter van de Vereeniging van Oud-leerlingen der Rijkslandbouw Winterschool te Schagen in de laat ste jaarvergadering. Uit deze uitlating blijkt wel, dat ook onder de jongere boeren, die voor het nieuwe, dat zich over Euro pa voltrekt, meer open staan dan de oudere een zekere wrevel aanwezig is over de vrijheidsbeperking die thans aan den zoo op zijn vrijheid gestelden Noord-Hollandschen boer, in het belang van de voedselvoorzie ning van ons volk, moet worden op gelegd. Wij kunnen ons dien wrevel wel voorstellen. De tijd waarin de dichter zong: „Hoe genoeglijk rolt het leven Eens gerusten landmails heen" ligt reeds ver achter ons. Ook vóór den tienden Mei zag de boer zich, in verband met de crisismaatregelen, allerlei beperkingen opgelegd, die, hoewel zij verband hielden met de economische \t:ereldverhoudingen, een zooveel hatelijker karakter droe gen, omdat zij genomen werden voor productiebeperking en productiever nietiging. Bij de thans genomen maatregelen dient men in het oog te houden, dat ze genomen worden om de productie van het land, in het be lang van de voedselvoorziening, op te voeren. Wie zich de toestanden in Neder land tijdens den oorlog 1914-1918 herinnert, toen ons land niet zelf in den oorlog betrokken we:-d, weet, dat het voor ons volk als geheel een zegen genoemd mag worden, dat de overheid thans prijsregelend op treedt en er met krasse maatregelen tegen waakt, dat de kapitaalkrachti gen zich, ten koste van de niet-kapi- taalkrachtigen, een grooter deel van de voor ons volk beschikbare voor raden toeëigent. De sociale recht vaardigheid vordert, dat bij beperkte voorraden het beschikbare pond- pondsgewijze aan allen ten goede komt. Daarvoor is ook een systeem, dat de prijzen beheerscht noodzake lijk en zonder controle gaat dit nu eenmaal niet. De binding van alle landbouwor ganisaties onder één leiding heeft ook allerminst de instemming van onze boeren die verknocht waren aan hun organisaties die, naar Hol- landsche zeden, van onderop waren gegroeid. Wij kunnen ons daarom indenken, dat velen die lange jaren, uit liefde voor den boerenstand, be langloos vereeriigingswerk hebben verricht, thans den brui er aan ge ven om een werkzaam aandeel te blijven voeren in die organisaties nu deze bij den Landstand zijn inge deeld. De leider van den Landstand, den heer Roskam, heeft dezer dagén kenbaar gemaakt, dat deze houding geëerbiedig zal worden. „Nooit", zoo schreef hij, „zullen wij in de persoon lijke vrijheden van iemand ingrij pen, want de Landstand is juist ge komen om den boerenstand te lei den in veilige banen. Dat geldt even goed voor den boer als enkeling als voor het hoerendom als levenskring. Daarom zullen wij er in berusten als velen, die wel hebben medegearbeid üi leidende functies van de vroegere organisaties of instellingen, nu niet Dit nummer bestaat uit vier pagina's. medearbeiden aan den opbouw van den Landstand". Na te hebben uiteengezet, dat hij door den opbouw hoopt te bewijzen, dat er voor iederen rechtgeaarden boer een taak en een roeping in den Landstand ligt, vervolgt hij: „Een ding staat echter vast en laat men dit nu niet misverstaan, indien zij niet mede willen bouwen, dan moeten zij ook hierin de eer van on zen stand en van ons hoerendom hoog houden. Zij moeten zich dan terugtrekken op hun eigen bedrijf en als zij dat goed doen, zullen wij met respect aan hen denken en ook hen eeren in hun opvatting". Verder betoogt hij echter, dat zij, die weigeren mede te arbeiden en toch en functie willen vervullen op het terrein van de voedselvoorzie ning, zich vergissen. Aan hen zal daarvoor de pas worden afgesneden. Wie dit leest stelt zich als ernstig mensch de vraag of het wel verstan dig is, een afwijzende houding aan te nemen. Hoe deze oorlog ook zal eindigen, vast staat wel dat het oude niet wederkeert en dat er in Europa nieuwe 'sociale en economische ver houdingen geboren worden. Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst en daarom is het wen- schelijk, dat zij, die voorheen hun sporen op organisatorisch gebied hebben verdiend, hun invloed blij ven aanwenden bij den opbouw van het nieuwe. In de op 30 December van het voorbije jaar gehouden vergadering van den Provincialen Bond van Vei lingen in N.H. werd dit duidelijk toen naar voren kwam, dat de hand having van den lagen maximumprijs voor de witte kool tot schade zou strekken van de voedselvoorziening; en het bestuur de opdracht aan vaardde om hierin verbetering te brengen. Wij weten dat de N.H. boer zijn bedrijf uitoefent om zich daar door een bestaan voor zich en de zij- nen te verzekeren en dat er nog heel wat water door de zee zal vloeien voor hij dit allereerst doet in het be wustzijn, dat hij daardoor een taak voor het Nederlandsche volk vervult. Wanneer hij echter bij dien arbeid de zoo noodige bestaanszekerheid vindt, dan kan hij daartegen allerminst be zwaren hebben en het is dit wat ook door den Landstand wordt nage streefd en in het weekblad „Boer en Erf" nader wordt belicht. Dit week blad wordt thans in een oplaag van 300.000 exemplaren aan de leden van de vroegere landbouworganisaties gezonden. Het is ons bekend, dat in tal van dorpen honderden weigeren het blad te ontvangen, dat tal van gevulde postzakken weer aan het adres van afzending terug gaan. Wij hebben eenige weken het blad 'inge zien en daarin tal van artikelen aan getroffen die het overdenken waard zijn. Men moet het toch aandurven kennis van het nieuwe te nemen en bovendien bevat het blad toch ook talrijke leerzame artikelen, die- geen propaganda beoogen voor de nieuwe orde. VERDUISTER GOED! ZON 7 Jan. onder: 17.46 8 Jan. op: 9.47 7 Jan. op: 23.30 onder: 12.01 10 Januari Laatste kwartier. MAAN WAVELLS HOOFDKWARTIER TE SOERABAJA? Sjanghai, 6 Jan. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Delhi heeft generaal Wavell op een persconferentie ver- klaard, dat men moet verwachten, dat de toestand voor de Engelsch- Amerikaansche strijdkrachten voor- loopig nog slechter zal worden. Het hoofdkwartier van Waveil zou naar Soerafoaja verplaatst zijn. DE WINTERVERBLIJVEN VAN DE DUITSCHE SOLDATEN IN HET OOSTEN ZIJN RUIM EN WARM. Het zijn net „aardwoninkjes", voorzien van een schoorsteen, waaruit het lustig rookt. (Orbis-Holland-P.K. Cusian) EEN TURKSCH OORDEEL. Ankara, 6 Jan. (A.N.P.) In het officieuze Turksehe blad Oeloes pu bliceert de hoofdredacteur, afge vaardigde Atay, een interessant ar tikel ever de verdeeling van de krachten op de wereld, zooals deze zich tegenwoordig begint af te tee kenen. Aan den eenen kant, aldus Atay, staan de mogendheden van het anti- kominternpact, aan den anderen het bolsjewistische-democratisehe front. Hei anti-kominternfront is vastbera den, straf georganiseerd en goed voorbereid en het is meester van het initiatief. Het bolsjewistische-democratisehe front is daarentegen weinig gesloten n niet in dezelfde richting georiën- eerd. In dit front bevinden zich egeeringen van staten, die in der, oop van de militaire acties zijn be zet, dus voor de oorlogvoering niet meer in aanmerking komen. Voorts zijn daarin staten opgenomen, die op geenerlei wijze voorbereid zijn op den oorlog en derhalve evenmin door hun kracht gewicht in d'e schaal leggen. Als in dit pas begonnen jaar 1942 de Japanners kans zien op nieuwe overwinningen m de Stille Zuidzee en de Duitschers den Russischen veldtocht ten einde kunnen bren gen, zijn de kansen voor het bolsje- wistisch-democratische front klein, dat weet men zoowel te Berlijn als te Tokio. Het anti-koininternfront zal dus in de komende mSianden in het besef van zijn kans alle krachten verzamelen om den oorlog tot een gelukkig einde te brengen. GROENTEN DROGEN komt meer en meer in zwang, maar met het oog op het behoud der voedings waarde, moet het vakkundig ge schieden. Waar geen groentendroge- rij is, brengt de bakkersoven uit komst. Het drogen vanboerenkool. (Polygoon-Kuiper) DR. VAN MOOK NAAR AUSTRALIë. Stockholm, 6 Jan. (ANP). Naar Reuter meldt, heeft de Australische minister-president, Curtin, bekend gemaakt, dat de luitenant-gouver neur-generaal van Nederlandsch- Indië, dr. Van Mook, heden te Can berra verwacht wordt voor het voe ren van besprekingen. Mussert door Rosenberg ont vangen. (D.N.B.) - De rijksminister voor de bezette Oostelijke gebieden heeft den leider der N.S.B. in Neder land, Mussert, voor een langdurig onderhoud ontvangen.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1