DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bolsjewistische strijdkrachten in de Krim vernietigd, De „Times" over de Engelsch-Russische betrekkingen. De oorlog in O.-Azië. Nieuwe bombardementen op Malta. Particuliere cursussen moeten zich melden. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK DISTRIBUTIE-NIEUWS, Distributie van boter. Distributie van pap. rEPVAARt boden: een Radiotoe- zoo goed als. nieuw. IT 27, Alkmaar. i damesrijwiel, beste cersschotels met stok gens. IIJF, Groot Nieuw- a-, n. accordeon merk oomlijn, knopjeskla- EG 1, zijstraat in de kmaar. Brieven onder letter van dit blad. Wringer, 1 rol ,z. g. ook afzondei lijk. CSLAAN 140. prima Radio met mooie Tigerkacbel, regenjas voor klein zoo goed. als nieuwe (geen stroomlijn), ioenen maat 42. IN C 60. tehelschè stoelen en bevragen HEKEL- DUÏNWEG 5, Schoorl boden: Philips Radio 1., goed spelend en er wagen van Delft. URAATWEG 36, na eerenrijwiel en een net beste banden. P 19. Viool. Te bevragen r 69. irduvels en Wasch- rls met drie kook- rten zaal- en kamer- /oormeer 2. heerenrijwiel met den staat. -T 43. 3 radio, inzinkbare ie en een bakfiets. 1 83. ertje, leeftijd 1012 Intel tusschenmaat, ichels en fornuizen^ matrassen, werk- Fnidsen 91, Alkmaar Erres Radiotoestel iURT 30, Bergen. gedragen gr. winter- bl. jekker maat 48, L met bontvoering, esmantel en mantel- r'tog, Koningsweg 7. ihouten Bureau koop, prima staat, LAN 1, Limmen. chtige costumes voor is gezet, persoon. In ook e.en regenjas en ;mi. 1, Koningsweg 72, y ALKMAARSCHE COURANT. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone ad verten tien: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek-en Handelsdrukkerij v/h'. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, 10,- postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Donderdag 8 Januari 1 *l- Duttschland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 7 Januari (D.N.B) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op den Krim zijn vijandelijke strijdkrachten, die onder be scherming van oorlogsschepen in Eupatoria geland waren, door snel ingrijpen in taaie gevechten tot in de huizen vernietigd. Een ten Z.W. van Feodosia gelande kleine strijdmacht werd door Roemeensche formaties verslagen. Formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen, duikbommenwerpers en jachtvliegtuigen hebben doeltref fende aanvallen ondernomen op de landingstroepen der Sovjets op den Krim en op de verbindings wegen over de Zwarte zee. In den centralen en den N. sec tor van het O. front zijn bij af nemende Vorst ook gisteren tal rijke aanvallen van den vijand mislukt. In het gebied ten N.O, van Charkof werd een plaatselijk- binnendringen van den vijand in onze. Unies door een tegenaanval teniet gedaan. Twee Sovjet bataljons werden hierbij uiteen geslagen. Aan de Engelsche O. kust werd een koopvaardijschip van 3000 brt. door bommen tot zinken ge bracht .terwijl verscheidene bom- voltreffers werden geplaatst op een groote fabriek. In Noord-Afrika geen belang rijke gevechtshandelingen. Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben Britsche vliegvelden in de Mar- marica en op het eiland Malta met succes aangevallen. Leiding van deze beide landen in aangelegenheden, die Europa aan gaan, wordt van de groote democra tieën verwacht en volkomen goed gekeurd. Het is daarom in hoogste mate gewenscht, dat de latere orga nisatie van Europa nog tijdens den oorlog door de Britsche en Russi sche staatslieden en natuurlijk niet door dezen allen, ernstig zal worden overwogen en besproken. De ge vaarlijke veronderstelling te aan vaarden, dat dit vraagstuk reeds uitsluitend door het uit den weg ruimen van. de Duitsche militaire macht voor altijd zou zijn geregeld, wordt niet ondersteund door het At lantische charter, dat met de groot ste uitvoerigheid ver uitgaande bo ven het gebruik der wapens, dreigt of wellicht dreigen zal. Een positief einde zal niet alleen door een onder drukking zonder meer bereikt kun nen worden. De taak van den op bouw van een nieuw Europa ver- eischt zoowel een militaire alsook een economische organisatie. Boven dien wordt daartoe het grootste staatsmansbeleid vereischt. De strafexpeditie zou aan den Rijn geen halt houden. 's-Gravenhage, 7 Jan. In aanslui ting op de radiorede van Eden na diens terugkeer uit Moskou houdt de „Times" zich in een hoofdartikel bezig met de betrekkingen tusschen Engeland en de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie, zoo schrijft het Londensche blad, vormt een onvoor waardelijk noodig belangrijk onder deel van het groote bondgenoot schap tegen het Hitlexdom in al zijn uitwerkingen. De „nauwe politieke samenwerking" tusschen Gr.-Britan- nië en de Sovjet-Unie, waar Eden over gesproken heeft, vormt het pendant tot de nauwe samenwer king, die zich zoo snel tusschen En geland en de Ver. Staten ontwik keld heeft. De grondslagen voor een dergelijke poütiek kunnen thans ge legd worden. Door den krachtigen stimulans van den oorlog neemt zij reeds thans vasten vorm aan, im mers, zij moet stevig' gegrondvest zijn op een bondgenootschap van Engeland met de Ver. Staten en de Sovjet-Unie, dat door den oorlog tot stand is gekomen. Elke gezonde toe komstige politiek moet Engeland in staat stellen, met Europa eenerzij ds en met overzeesche landen ander zijds de nauwste betrekkingen van vriendschap en practische samen werking te onderhouden. Deze twee zijdige politiek vindt haar uitdruk king in het verbond der drie groote mogendheden, welker vereende kracht alleen in staat is het hoofd te bieden aan Hitiers uitdaging en een nieuwe wereld van geordende vrij heid op te bouwen, wanneer de aan vallers zullen zijn verslagen. Sedert het oogenblik van Hit- Iers inval in de Sovjet-Unie, zoo vervolgt het blad, bestond er on der het geheele Engelsche volk geen twijfel meer over de popula riteit van een pact met de Sovjet- Unie of van de beslissing, om dit pact tot een blijvend bestanddeel van de Britsche politiek te maken. Het was een belangrijk resultaat van Edens missie te Moskou, dat hij deze beslissing formeel en offi cieel ter sprake heeft gebracht. De instemming van de dominions en van de Ver. Staten met deze sa menwerking vormen een voorwaar de voor een gezonde Britsche poli tiek in Europa, maar het initiatief en ook de verantwoordelijkheid zullen voorloopig door Ehgeland en de Sov jet-Unie gedragen moeten worden. Van bevoegde zijde merkt men hierbij op, dat in het Times-artikei wel zeer sterk naar voren komt, dat de Sovjet-Unie het onbestrijdbare recht en de volle toestemming der Angelsaksën verworven heeft om bij een toekomstige herordening van Europa een belangrijk woord mede te spreken. Deze conclusie moet voor de neutrale landen wel zeer be- teekenisvol zijn. Voorts heeft de gewezen U.S.A.- gezant Earll in Boedapest vóór zijn vertrek uit Sofia verklaard, dat Churchill en Roosevelt het plan heb ben Bulgarije van de landkaart te doen verdwijnen. Bovendien is het 't voornemen van deze beiden in het geval van een ge allieerde overwinning geheel Oost en Midden45uropa tot aan den Rijn aan Stalin over te laten, die deze ge bieden bij wijze van straf, bezetten zal. Deze uitlatingen en het Times- artik-el zijn samen even zoovele be wijzen, dat Eden te Moskou Europa aan het bolsjewisme heeft verkocht. Tevens is een en ander een merk waardig symptoom van den noodtoe stand waarin met name Gr.-Britan- nië zich bevindt, nu het zulke con cessies aan de Sovjet-Unie moet doen. Duidelijk is ook, dat de dus genaamde strafbezetting niet bij den Rijn halt zou maken, doch dat Ne derland, België en Frankrijk dan geheel door het bolsjewisme zouden worden overstroomd. De strijd op Malakka. Naar uit Sjanghai wordt gemeld zouden Japansche pantserstrijd krachten de Britsche stellingen in Beneden Perak zijn binnenge drongen. In het O.-deel van het schiereiland trekken de Engelschen terug. Men bericht uit Tokio dat na den, opmarsch door de bergengten aan de grens tusschen de Sultanaten Selan- gor en Perak de Japanners'het al- gemeene offensief hebben geopend De tegenstanders maken gebruik van de rimboe van hooge bergstel- lingen om den Japanschen 'opmarsen tegen te houden. Gemeld wordt, dat in Z.-Malakka belangrijke beslis singen te verwachten zijn waarvan het lot van Singapore en daarmee van den geheelen Maleischen veld tocht afhangt. Blijkbaar willen de Britten in het Z. met behulp van de karakteristieke hooge bergketen hardnekkigen tegenstand bieden. De weg naar Singapore voert door talrijke ravijnen welke men vanaf de bergwanden goed beheerscher, kan. In Singapore is de evacuatie op groote schaal begonnen. Schout bij nacht Spooners voert het hevel over alle strijdkrachten der marine wateren. Gevechten op de Philippijnen. Naar uit Tokio wordt gemeld wor den de laatste beslissende gevechten op het f hiereiland Bataan geleverd waar de Japansche luchtmacht oa- Italiaansch legerbericht. Rome, 7 Januari (Stefani). Het 584e communique van' het Itali aan sch© hoofdkwartier luidt: „De dag van gisteren bracht niets van beteekenis in het gebied van Agedabia. Hevig artillerievuur tegen onze stellingen in den sector Sol- loem-Halfaja. In Cyrenaica en- de Middellandsche zee werd de be drijvigheid in de lucht zeer beperkt door het ongunstige weer. Onze formaties hebben niettemin binnen een eng gebied met succes aanval len gedaan op colonnes gemechani seerde strijdmiddelen van den vijand. De Italiaansch-Duitsche lucht macht heeft herhaalde aanvallen op militaire doelen op Malta ge daan. Een Engelsch vliegtuig, dat Syracuse trachtte te naderen, werd door het welgerichte afweervuur getroffen en moest op het schier eiland Magnisi (ten Z. van Augusta) dalen. Twee onderofficierefl werden gevangen genomen." ophoudelijk aanvallen doet op mili taire inrichtingen in Balanga e'n Rimai aan de O.-kust. De Amerikaansche en Philippijn- sche troepen, die naar de bergen van Mariveles gevlucht zijn, worden op onbarmhartige wijze door de Japan sche vliegers achtervolgd en lijden zware verliezen aan dooden en ge wonden. Volgens een frontbericht van Do mei, schijnt de vijandelijke tegen stand als gevolg van de voortduren de luchtaanvallen te verzwakken. Cavite, het steunpunt van het Amerikaansche Oost-Aziatische es kader in de Baai van Manilla, is reeds op 2 Jan. zonder strijd door de Japanners bezet, naar Tokio Asahi Sjimboen uit Manilla meldt. Japanners ontruimen Tsjangsja. Naar Domei meldt, heeft het hoofd kwartier der Japansche strijdkrach ten in midden-China hekend ge maakt, dat de Japanners Tsjangsja weer hebben ontruimd en op hun uitgangspunt zijn teruggekeerd. Tij dens de bezetting hebben de Japan sche troepen alle installaties van militair belang vernield. De verdediging van Birma. Tokio, 7 Jan. (DNB). Met groote belangstelling volgt men hier be richten, volgens welke Chineesche troepen reeds in Birma zijn aangeko men. De Engelschen trachten thans, met alle mogelijke middelen de ver dediging van Birma te versterken. Bovendien beteekent natuurlijk de ineenstorting van Birma een ge vaarlijke bedreiging van Indië. Des ondanks zal ook in Birma hetzelfde DUITSCHE VROUWEN zijn thans druk bezig met het breien van warme kleedingstukken voor de soldaten aan het front. Een kijkje in de breikame'r van de N. S. Frayenschaft in Den Haag. i (Polygoon-Meyer) DE INZAMELING VAN WOL EN BONT voor de soldaten aan het front. De .oproep van den Führer heeft ook in Nederland goeden weerklank gevonden. Tijdens het dames-uurtje wordt hard gewerkt voor het gevraagde offer. Hoewel nauwelijks tien jaar oud, helpt zus ook een handje mee. (Polygoon-Sagers) HET VERBOND DER ANTI-SPILMOGENDHEDEN. Tokio, 7 Jan. (D.N.B.) De door de regeering te Washington met veel ophef aangekondigde oprichting van •een verbond van anti-spilmogendhe- den kenmerkt de Japan Times and Advertiser met het oude Japansche spreekwoord „in het ongeluk wordt het verstand verward". In dit ver bond, zoo schrijft het blad, zijn in hoofdzaak die landen vertegenwoor digd, welke slechts nog in naam be staan. In werkelijkheid behooren er slechts twee onafhankelijke souve- reine staten toe, namelijk Amerika en Engeland. Welke samenwerking deze beide landen van de overige leden verwachten, moet men aan hun staatslieden overlaten. Zouden zij zich echter illusies maken, dan zullen de asmogendheden hen onge twijfeld zeer spoedig uit den droom helpen. Over de rol der zoogenaamde emigrantenregeeringen beSbeft men in het geheel geen woorden te ver spillen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Berlijn, 7 Jan. (D.N:B.) Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt hebben de bolsjewisten hun aanval len, die zij de laatste dagen- op de- Duitsche linies in den centra-len sector van het oostelijk fronti heb ben ondernomen, met zware ver liezen aan menschen- en materiaal moeten boeten. Dit blijkt uit me- dedeelingèn van een gevangen ge nomen hoogen officier van een bolsjewistisch regiment infanterie, die verklaarde, dat zijn regiment tijdens deze zware gevechten de helft van de officieren, onderoffi cieren en manschappen gewond of door den dood had verloren. lot de Engelschen achterhalen als in het gebied van Malakka. De ophef fing van den invloed aldaar is nog slechts een kwestie van tijd. Uit eigen en vrij besluit zal het moeilijk tot vijandelijke handelingen tusschen Japanners en Birmeezen komen. Ge neraal Wavell zal niet in staat zijn de Birmeesche beweging voor onaf hankelijkheid des lands tegen te houden. Manilla, 7 Jan. (Domei.) Het hoofdkwartier van de Japansche militaire strijdkrachten heeft mede gedeeld, dat vandaag met den bur gemeester van Manilla, Vargas, een overeenkomst is tot stand gekomen izake gemeenschappelijke inspanning van krachten voor het militaire be stuur in het gebied van Manilla. Het Japansche leger heeft in ruil voor de aanvaarding van haar eischen de volgende' concessies ge daan aan het bestuur en inwoners van Manilla. 1. Handhaving van alle functionnarissen in het gemeentelijk bestuur. 2* Garantie voor de veilig heid van de burgers en hun, bezit tingen. 3. Vrijheid van godsdienst. 4. Erkenning van de bestaande wetten en wettelijke gebruiken behalve in speciale, gevallen, waarin deze in strijd zouden zijn met den nieuwen door den oorlog geschapen toestand. DE STERKTE VAN DE AMERIKAANSCHE EN AUSTRALISCHE VLOOT. Tokio, 7 Jan. (A.N.P.) Een mede- deeling van den Australischen mi nisterpresident Curtin, dat de Ame rikaansche vloot voortaan gebruik zal maken van steunpunten in Australe en Nieuw-Zeeland, om met de Australische vloot tezamen de zeeën te verdedigen, is aanlei ding voor het Japansche blad Nitsji- Nitsji tot een beschouwing over' de sterkte van da beide vloten. De Amerikaansche vloot zou bestaan uit de kruisers Houston (955-0 brt..) eii Marblehead (705-0 brt.) die uit de Philippijnen gevlucht zijn, onder bevel van admiraal Hart. Bovendien zouden er in het beste geval nog tien duikbooten toe behooren. Au stralië zou afgezien van een vlag-ge- schip van slechts 7.000 ton, drie kruisers, vijf torpedojagers en eenige kleinere vaartuigen kunnen leveren, echter geen duikbooten. De Vereenigde „groote" vloot, zoo be sloot -de Nitsji-Nitsj-i heeft geen enkel slagschip. HET BEZOEK VAN VON RIBBENTROP AAN BOEDAPEST. Boedapest, 7 Jan. (DNB). De rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, die op het oogenblik als gast van den rijksbe stuurder in de provincie vertoeft, komt met zijn gevolg Donderdag ochtend in Boedapest aan. Na een plechtige ontvangst op het station, zal von Ribbentrop Donderdagmid dag door den rijksbestuurder in particuliere audiëntie worden ont vangen, waarop een dejeuner in in- tiemen kring volgt. Laat in den middag houden de voorzitters der heide Kamers van den Hongaar- schen rijksdag een ontvangst in het parlementsgebouw. Des avonds zal een diner worden aangeboden in de zalen van het gebouw van den mi nister-president, waarop een receptie volgt. Hier zullen de premier en de rijksminister toasts uitspreken. GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NED.-INDIE IN AUSTRALIË AANGEKOMEN. Sjanghai, 7 Jan. (D.N.B.) Na den luitenant-gouverneur-generaal van Ned.-lndië, van Mook, is thans ook de gouverneur-generaal Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, in Australië aangeko men. Het doel van deze reis zou, volgens een hier uit Rangoon ont vangen bericht zijn om na het tot stand brengen van één enkel op perbevel ih het Z.W. van de Stille Zuidzee te onderhandelen over het geheele probleem van den Stillen Oceaan. De Amerikaansche financin. (D.N.B.) - Naar United Press uit Washington verneemt, heeft presi dent Roosevelt het tekort der Ame rikaansche schatkist voor het ko mende financieele jaar geschat op 35.500.000.000 dollar. Ook de sterken kunnen in moeilijkheden geraken Dan steunt de N.V.D. met raad en daad. NOG PLAATS VOOR VRIJ WILLIGERS VOOR DEN N.A.D. 's-Gravenhage, 7 Jan. Een beperkt aantal ongehuwde mannelijke Ne derlanders van 17 tot en met 23 jaar kan nog worden geplaatst in de kam pen van den Nederlandschen Ar beidsdienst. De gelegenheid tot aan melding voor vrijwillige dienstne ming blijft voorloopig tot 14 Febr. a.s. opengesteld. Degenen, die zich aanmelden, zullen, voor zoover er plaatsen beschikbaar zijn, per 2 Febr. a.s. worden opgeroepen. De overigen zullen per 1 Juni 1942 wor den opgeroepen. De aanwijzing voor opkomst per 2 Febr.,- resp. 1 Juni 1942, geschiedt naar de volgorde van binnenkomst der aanmeldingen. Zij, die zich dus het eerst aanmelden, kunnen per 2 Febr. worden ge plaatst. Aanmeldingen, die moeten geschie den bij gemeentehuizen, arbeidsbu-. reaux, meldiiigbureaux van den N.A.D., of bij den staf-N.A.D. (afd. VII), Gevers Deynootweg 59 te Scheveningen, moeten uiterdijk 15 Febxt 1942 bij den staf-N.A.D. zijn. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 8 Jan. Hedenavond van 19.45 tot 20.00 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum II m de serie „Brandende kwesties". Behandeld zal worden het onder werp „Een historisch jaar". 's-Gravenhage, 8 Januari. De se cretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, maakt het vol gende bekend: Alle schriftelijke en monde linge particuliere cursussen, die in den een of anderen vorm op leiden voor eenigerlei diploma, zijn verplicht zich aan te mel den bij het departement van op voeding, wetenschap en cultuur bescherming, afd. volkscultuur en volksontwikkeling, onder me- dedeeling van de volgende bij zonderheden: 1. Naam van instituut of cursus. 2. Naam van den verantwoorde lijken leider. 3. Plaats, waar de cursus of het instituut gevestigd is. 4. Diploma's, waarvoor wordt op geleid. 5. Naam, aantal en bevoegdheid of bevoegdheden der leeraren. 6. Salaris der leeraren en verdere voorwaarden, waarop deze aan het instituut of den cursus verbonden zijn. 7. Aantal leerlingen. 8. Cursusgeld en .voorwaarden, waarop de leerlingen aan den cur sus deelnemen ter verkrijging van het diploma. Hieronder dienen vol ledig te worden vermeld de ver plichtingen, welke de leerlingen aan gaan bij het inschrijven op de cur sussen. 9. Wijze van opleiding, schriftelijk of mondeling, combinatie van beide. Van de door het instituut of den cursus uitgegeven prospectus of prospecti dient een exemplaar te worden bijgevoegd. Het ligt in het voornemen over eenigen tijd een erkenning in te voeré'n, welke noodzakelijk zal zijn voor het verder voortzetten der in stelling. Het is in het belang der betrok ken instellingen de inlichtingen met spoed zoo volledig en nauwkeurig mogelijk in te zenden onder aan houding van de bovenomschreven indeeling. De aanmelding moet geschieden voor 1 Februari 1942. 103 JAAR. Onder groote belangstelling heeft Dinsdag de wed. M. van Bergen— Berendsen te Beuningen in Maas en Waal,, haar 103den verjaardag ge vierd. (Vervolg.) Een gevangene van pruim tabak voorzien. De Alkmaarsche kleermaker J. de V stond terecht, omdat hij in zijn functie van oplichter- der kleer makerij in de strafgevangenis te Alkmaar den gevangene G. Sch. van pruimtaba'. had voorzien, on der aanneming van de belofte, dat Sch. hem, na zijn vrijlating, zóu helpen aan een paar fietsbanden. Ter zitting kwam vast te staan, dat verdachte wel geregeld pruimtabak aan den gevangene, op, verzoek van diens concubine, had gegeven om van het aanhoudend gezeur af te zijn, maar niet, dat hij daartoe door den prijs van een paar fietsbanden 'was verleid. Hij had reeds eenige keeren tabak overgegeven vóór Sch. met het bandenaanbod kwam, rr.aar dat aanbod had hij geweigerd of in elk geval niet serieus opge nomen. De officier, mr. De Brueys Tack, stelde dan ook vast, dat verdachte zich wel aan een erg plichtsverzuim had schuldig gemaakt, maar niet een strafrechterlijke overtreding had begaan. Spr. .vroeg derhalve vrijspraak. Mr. Meijer, die verdachte verde digde, sloot zich in het algemeen bij den officier aan, bracht nog in het inidderii dat .verdachte, die ge- Dit nummer bestaat uit vier pagina's. Verlenging van bonnen. 's-Gravenhage, 8 Jan. De secreta ris-generaal van het departement van landbouw en vïsseherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de met „vet, half rantsoen, 28 Dec. tot 3 Jan." gemerkte bonnen, welke zijn uitgereikt aan personen, die zwa- ren en zeer zwaren arbeid verrich ten, wordt verlengd tot en met Za terdag 10 Januari a.s. Tot en met dien datum geven elke twee van deze bonnen tezamen recht op het koopen van 250 gram boter, waarbij de gebruikelijke reductie van 22 y, zal worden verleend. 's-Gravenhage, 7 Jan. De secreta ris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de ter verkrijging van gort e.d. aangewezen bon dus thans bon „191" van de bonkaart al gemeen in den vervolge tevens redbt izial geven op het koopen van een hoeveelheid havermoutpap, tar webloempap of rijstpap dan wel een hoeveelheid in flesschen verpakte vla, waarin resp. 250 gr havermout, tarwebloem, rijst, maïzena, gustard of aardappelmeel is verwerkt. De voorraden van de voor deze pap en vla benoodigde' grondstoffen bij de papbereiders zijn gering, zoodat bo vengenoemde producten waarschijn lijk slechts gedurende korten tijd en niet bij alle papbereiders verkrijg baar zullen zijn. De beschikbaarstel ling geschiedt, 'ten einde de voor raden der bedoelde grondstoffen bij de papbereiders te ruimen. De hoeveelheid pap of vla, waar op de bon recht geeft, behoeft niet terstond in eens te worden gekocht; na de afgifte van den bon kan de hoeveelheid op verlangen in gedeel ten wórden afgeleverd, bijvoorbeeld een liter per week in de vierweek- sche periode gedurende welke de voor gort aangewezen bon geldig is. Voor de hierboven genoemde pap en vlasoorten geldt dus dezelfde distributieregeling, welke is getrof fen voor gortpap. WIJZIGING VAN DE HOTEL-, CAFE-, RESTAURANT- EN PENSIONBESCHIKKING No. 2. 's-Gravenhage, 7 Jan. In de Staats courant van 7 dezer is opgenomen een wijiziging-van de hotel-, café-, restaurant- en pensionfoeschikking no. 2. Daarin wordt de definitie van „pension" aldus aangevuld, dat pensions als inrichtingen bestemd tot het tegen betaling verstrekken van maaltijden en van logies voor langeren tijd, tevens moeten voldoen aan nader door den directeur van het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf te stellen eischen. Onder de rubriek „pension" bij het Rijksbureau dienen daarom slechts te worden ingeschreven die inrichtingen, welke tefen betaling maaltijdenen logies voor langeren tijd verstrekken en welke tevens de Deschikking hebben over tenminste vijf tot verhuring bestemde, naar het oordeel van voornoemden .directeur aan redelijke eischen voldoende, bedden. Voor zoover de directeur in bijzondere gevallen niet andiers be paalt, kan,een twee-persoonsbed als twee één-persoonsbedden worden beschouwd. huwd is en drie kleine kinderen beeft, door het verlies van een vaste betrekking al zwaar was ge straft en drong eveneens op vrij spraak aan. Uitspraak over 8 dagen. Meineed in smokkelzaak. In de zitting van 13 Augustus vqn het) vorig jaar van- den Alk- maafschen economischen rechter had in een zaak over het smokkelen van wol te Hoorn de getuige J. B., colporteur aldaar, een meineed af gelegd. Hij had van zekeren A. 60 knotten wol gekocht tegen den prijs van 1.85 per knot. Toen hij bij A, vandaan kwam, werd hij gesnapt door de politie. Hij bekende toen van A. wol te hebben gekocht bui ten de distributie om, maar in dé zitting van den economischen rech ter trok hij zijn verklaringen alle weer in en k ontkende van A. ook maar iets te hebben gekocht. Hij bekende, nu voor de Alkmaar sche rechtbank terecht staand, dat hij toen een meineed had gepleegd. Hij beweerde dat in zekeren zin onder pressie van A. te hebben ge daan om den ander niet de das om te doen. Nadat was afgezien van. het ver hoor van A. als getuige, om een nieuwen meineed te vermijden, werd door den officier de daad van B, dom en misdadig genoemd. B. was door den economischen rechter alle gelegenheid gegeven om de waarheid te zeggen, maar van die gelegenheid was door hem geen gebruik gemaakt. De officier vor derde een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. D. Buiskoo' bepleitte clementie. .Uitspraak «vee dagen.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1