-•- h"° HET ZWARTE PAARD KLOOSTERBALSEM \BDUSMOOP WINTER VOETEN 1 ^^^ootootiog-h De prijsbeheersching in 1941. PUBLICATIES ^i.KM/VARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 10 JANUARI 1942. Pagina 3. mBm ffA ,ethoogde E ldaokS dC ze pt°^cten T I iaS Md Jeo t^eodet e blevet1 v iet verhoogd- nztig 18 ai hegtÜPen' Hoe^ei iedere {abciekeo dat ooh met de ^e° tnoeteo toeten kwali- dus^nig 6eStef^winheWt ifolOalcl ,tungt°tt' beste Hoesfsimnn Resultaten. 's-Gravenhage, 10 Jan. De prijs- beheerschings-autoriteiten in de 5 inspecties hebben in het afgeloopen jaar een zeer aanzienlijke hoeveel heid werk verzet. In 1941 zijn 17.940 personen en ondernemingen wegens overtreding der prijsvoorschriften veroordeeld. Aan hen werd in totaal 4.460.578.08 aan boete opgelegd. De hoogste de zer boeten bedroegen f 400.000 en 250.000. In 2380 gevallen werden goederen in beslag genomen en ver beurd verklaard. De waarde dezer goederen bedroeg 276.743385. Als bijkomende straf1 werd in 435 zaken publicatie der tuchtbeschikking met naam en toenaam gelast. Tevens werden in 69 vonnissen de sluiting en stillegging van het bedrijf gelast gedurende een periode varieerende van 1 week tot 5 jaar, in een enkel geval zelfs voor goed. Een verbod tot uitoefening van een bepaald be roep voor den tijd van 1 tot 5 jaar is in 17 gevallen uitgesproken. i In den Noordoostpolder wordt druk gewerkt. Het is thans een jaar geleden, dat met het droogmalen van den N.O.- polder een aanvang werd gemaakt. Groote vlakten zijn er aan de voor malige zeekust drooggevallen en steeds neemt de bedrijvigheid en de omvang van de werkzaamheden in het nieuwe land toe. Zoo zal er a.s. Maandag bjj Lemmer een barakken kamp voor driehonderd arbeiders in gebruik worden genomen. Behalve de reeds in den zomer van 1940 begonnen werkzaamheden aan het graven van slooten, greppels en tochten nemen thans ook andere on- derdeelen van het werk een grooten omvang aan; zoo is men thans be gonnen met den aanleg van een der polderwegen. Een flink gedeelte van het nieuwe land is reeds met rogge ingezaaid. De resultaten op de proef velden geven aanleiding tot hoogge spannen verwachtingen. In 1942 zal de Noordoostpolder weer aan vele handen werk geven. In de huidige omstandigheden is deze inpoldering van niet te onder schatten beteekenis. Keuringen voor Waffen SS en Ned. Legioen. 's-Gravenhage, 9 Jan. Het wer- vingsbur. der Waffen SS Erganzungs- stelle Nordwest te 's-Gravenhage, Stadhouderlsaan 132, deelt mede, dat keuring voor de SS Standarte „Westland" en het vrijwilligers-le- gioen Nederland in de onderstaande plaatsen zal worden gehouden. Mannelijke personen van 17 tot 40 jaar, minstens 1.65 m. lang kunnen worden aangenomen. Voor de fami lieleden van kostwinners wordt zorg gedragen. Kostelooze reisbiljetten voor de reis van van de woonplaats naar de plaats van keuring kunnen bij de Erganzungss telle Nordwest Stad houderslaan 131, 's-Gravenhage, worden aangevraagd Kosten van de terugreis worden ter plaatse van de keuring uitge reikt, ongeacht of de gekeurde wordt aangenomen of wordt afge keurd. 20.1.42 10.00 uur Tilburg, Werklie- denvereeniging, Tuinstraat 68. 22.1.42 10.00 uur Maastricht, hotel Momus, Vrijthof; 16.00 uur Eindho ven, huis Maria, Kruisstraat. 23.1.42 11.00 uur Arnhem, Deut- sches Haus; 16.00 uur Hengelo, Deutsches Haus. 24.42 11.00 uur Groningen, Con certhuis, Poelestraat; 16.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstf. 25.1.42 10.00 uur Amsterdam, Deutsches Haus; 15.00 uur Utrecht, Deutsches Haus. 26.1.42 10.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus. 27.1.42 10.00 uur Den Haag, Wehrmachtsheim. 'Jégprt HOES7; BRONCHITIS waarbij slijm op de bors'. vast zit, zal Abdijsirooj de slijm döen loskomen en borst en keel verzachten, terwijl de hoest verdwijnt. Vanouds beproefd bU hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S FEVlLLEïQM DE HOEVE 13 d°0r N' K- Hjj stapte naar buiten en Balman zette de doos met pijpen onder de toonbank boven op een paar zakken suiker. „Dat was er weer zoo een", be weerde hij. „Nooit tevreden te stel len. Maar ik zal zorgen dat deze zaak winst oplevert". De oude De Koning kuierde hoofdschuddend naar de Roode Leeuw terug. Dus Jan Trever en zijn vrouw waren ontslagen en een onbeschaamde aansteller met zijn opzichtige vrouw hadden hun plaats ingenomen. „Ik vraag me af wat er van Jan geworden is", mompelde hij. „En ik ben een'gek! We zullen r eens over denken. Morgenochtend loop ik eens «aar de boerderij en ga zien hoe Houtverkooping in een nieuwen vorm. Gewoonlijk kost een houtveiling een notaris weinig hoofdbrekens. Dit jaar echter zijn er maximumprijzen vastgesteld, terwijl iedereen hot wil koopen. Een notaris te Soest heeft de moeilijkheden, die hieruit voortvloeiden, tot een oplossing weten te brengen, waarbij hij het elkeen naar den zin maakte en de houtkavels toch vlot van de hand gingen. Gisteren vond er een hout verkooping plaats van goed 250 kavels. Verkocht werd tegen den maximum-prijs. De aanwezigen in de veilingzaal kregen elk gelegenheid een lot te trekken. Trok men num mer één, dan mocht deze zijn wen- schen omtrent een bepaalden kavel kenbaar maken en kreeg deze toe gewezen. Hierop volgden de ande ren in een door het lot bepaalde volgorde. Deze nieuwe, doch ietwat vreemdsoortige wijze van verkoo- pen heeft uitstekend voldaan en vermoedelijk zal zij in andere plaat sen wel navolging vinden. 1 DE MOEDERMOORD TE 'S-GRAVENHAGE. Geloofskwestie de oorzaak. Over den moord op de 62-jarige weduwe Th. C. J., geboren R. in het perceel Goudenregenstraat 41 te 's-Gravenhage kan nog worden medegedeeld, dat een geloofskwestie de oorzaak is geweest van de slechte verstandhouding tusschen de ver moorde en haar 27-jarige dochter, mej. P. H. J. Uit het voortgezette onderzoek is gebleken, dat hst slachtoffer e«n streng geloovige vrouw was en dat haar dochter geen geloof beleed. De verhouding tus schen moeder en dochter was hier door, in den laatsten tijd aaiimerke lijk slechter geworden, totdat het Donderdagmorgen tot een uitbarsting kwam. Na de moord is de daderes op de fiets vertrokken. Zij heeft eerst een kort bezoek gebracht aan een kerk en heeft toen, zooals reeds eerder gemel-d werd, eenige uren rondge fietst, totdat zij de vreeselijke daad bij de politie aangaf. De daderes was reeds sedert eeni- gen tijd onder doktersbehandeling wegens een zenuwaandoening. Bij haar aangifte bij de politie maakte de dochter een rustigen indruk. Wel was zij zeer traag in haar mededee- lingen en was het moeilijk iets uit haar te krijgen. Op verschillende vragen wilde zij in het geheel geen antwoord geven. Het knipmes, waarmede de doch ter den aanval op haar moeder was begonnen, werd onder een mat in de woning teruggevonden. Buren hebben gisteren verklaard, dat zij des morgens wel ongewone geluiden hebben gehoord, maar d'at deze niet van dien aard waren, dat zij het noodig vonden de politie te waar schuwen. Maarten het maakt. Als Maarten er niet was, geloof ik dat ik binnen een paar jaar in het armenhuis te recht zou komen!" HOOFDSTUK XI. Vredige rust. „Heb je het druk, vadertje?" vroeg Eva haar vader. Het gelaat van den dominee straalde. „Wel, lieveling, ik maak een aan- teekening over het Grieksche woord „pleroma", zei hij. „Het komt mij voor dat „Schat!" Eva streelde liefderijk het grijze haar van haar vader. „La ten we pleroma, of hoe dat woord is, eens een half uur laten rusten en wat babbelen. Het gaat over den ouden Jan Trever en zijn vrouw, ik ben bang, dat zij zich niet erin kunnen schikken, dat zij, nu zij hier bij ons wonen, niets kunnen beta len". „Trever heeft geschreven op een advertentie voor een tuinman", ver volgde Eva, „en zijn iarme vrouw heeft zich aangemeld als werkster aan de arbeidsbeurs in Hontersberg. TINTELENDE OOGEN. 's-Gravenhage, 7 Januari. Fier op geheven hoofden, vastberaden stap pen, tintelende oogen. Zij zijn het kenmerk van den man die weet wat hij wil, die zich gereed maakt zijn doel te bereiken, dwars door alle moeilijkheden heen. Zij zijn het bewijs, dat die oogen scherp zien, dat in die hoofden zich een stoutmoedig plan gevormd heeft, dat die schreden zich richten naar een doel, dat bereikt zal worden al dreigen er gevaren, al moet des noods het hoogste offer gebracht worden. Met tintelende oogen en fier opge heven hoofden. Zoo stonden zij aan getreden, onze vrijwilligers in het Oosten, toen zij enkele diagen geleden door Mussert geïnspecteerd werden Daar stonden zij, onbewegelijk en stram. Drieduizend Hollan-dsche jon gens, gereed zich in den strijd te werpen tegen het bolsjewisme. Landgenoot, weet gij wat het zeg^ gen wil? Beseft gij wat het b'etee- kent bij 25 en meer graden Vorst tegen sneeuwstormen in, te vechten tegen benden moordenaars die wor den opgejaagd door bloeddorstige commissarissen En toc'h, zij zullen blijmoedig ten strijde trekken, met tintelende oogen en fier opgeheven hoofden, omdat zij er zich van bewust zijn dat de toekomst van ons volk en van ons vaderland in hun handen ligt. Zij weten dat zij hiermede een duren plicht vervullen en dat zij als na- tionaal-socialisten dazen plicht moe ten vervullen, opdat ons volk weer vrij zal zijn en ons vaderland die plaats in het nieuwe Europa zal in nemen, die het toekomt. Maar inderdaad landgenoot, u hebt gelijk. Ook uw oogen tinte len. Ook gij draagt het hoofd fier opgeheven, dus is ook uw plaats in de gelederen van dit legioen. Aarzelt dan niet langer, maar meldt u aan bij het vrijwilligers legioen „Nederland", Koninginne gracht 22 te 's-Gravenhage. KOSTWINNERSVERGOEDING VOOR VERBLIJF IN DEN N. A. D. 's-Gravenhage, 9 Jan. Met ingang van 1 Jan. 1942 is een nieuwe rege ling tot stand gekomen, welke be helst, dat, indien het gezin, waartoe een vrijwilliger of dienstplichtige in den Ned. Arbeidsdienst behoort, niet over voldoende middelen tot levens onderhoud beschikt, een kostwin nersvergoeding kan worden toege kend, op basis van d% voor de werk verruiming geldende loonen. Alle kostwinnersvergoedingen, wel ke tot nu toe worden toegekend worden aan de hand van het voren staande met ingang van genoemden datum herzien: Ook zal beor enkele gevallen, waarop reeds afwijzend werd beschikt, alsnog vergoeding kuilnen worden toegekend. Nederïandsche Voibsdienst wil: Een gezond gezin Een bloeiend volk! U weet, dat zij voor dergelijke baantjes niet geschikt zijn". „Maar waarom zouden ze dat doen, liefste? Ik weet zeker dat we deze beste menschen het onderdak hier nooit zullen misgunnen", merkte de dominee op. „Je moet hun zeggen, dat we hun gezelschap erg prettig vinden". „Dat heb ik ze al gezegd, vadertje, maar ik ben op een goed denkbeeld gekomen", zei Eva. „Als wij meneer Trever eens voorstelden om onzen tuin te verzorgen? En zijn vrouw is een verbazend goede kokkin. Als ze een beetje op het huishouden lette, zou dat mij veel zorgen besparen én we zouden hun dan dertig gulen in de week kunnen betalen en „Zouden we er kans toe zien om dat over te houden, kindje?" wierp de dominee verschrikt tegen. ,,Nu moet u even wachten, lieve vader! U vat mijn bedoeling niet heelemaal. Wij geven hun dertig gulden per week voor hun arbeid en zij betalen ons vijf en twintig gul den voor kost en inwoning. Dan hebben zij een beetje zakgeld en ze voelen zich onafhankelijk. Ik geloof, dat ze dan gelukkiger zullen zijn". ZIEKE BEESTEN CLANDESTIEN GESLACHT. Twee Amsterdamsche rechercheurs hebben gisteravond een onderzoek ingesteld op de boerderij van den landbouwer G. V., gelegen aan de Abcouderstraatweg, onder de ge meente Weespercarspel. Men trof twee schapen aan, die dienzelfden dag geslacht en in een bedstede ver borgen waren. De dieren hadden vermoedelijk aan rotkreupel geleden. Voorts vonden zij nog 18 kazen, die clandestien gemaakt waren en ruim 100 kg kalfsvleesch, dat reeds in staat van bederf verkeerde. De boer verklaarde, een kalf geslacht te heb ben, omdat het beest ziek was en te willen probeeren of het vleesch nog voor de consumptie geschikt was. HINDERWET. -De Burgemeester van Alkmaar, waarnemende de taak van Burge meester en Wethouders, brengt op verzoek van den Burgemeester van Oudorp N.H. ter algemeene kennis, dat ter gemeente-secretarie van Oudorp N.H. ter inzage ligt een verzoek van JAC. METS AUTO MOBIELBEDRIJF N.V. te Alk maar om vergunning tot het uit breiden van: de lichtinstallatie, welke is veranderd en uitgebreid, alsmede bijplaatsing van 1 mtr.- compressor, 1 mtr-wasehmachine, 1 mtr.-boormachine en 2 mtr- benzinepompen in de bestaande en nieuw gebouwde monteur-werk plaats; de licht-installatie, welke is veranderd en uitgebreid alsmede de bijplaatsing van nieuwe motoren, t.w. 1 mtr-ventilator schilderswerk plaats, 1 mtr-ventilatoi centrale verwarming, 1 mtr-akartzaag, 1 mtr. kleine vandikte bank, 1 mtr groote boormachine, 1 mtr kleine boormachine en 1 mtr kleine klop- machine, in de bestaande en nieuw gebouwde carrosserie-fabriek, in de perceelen Friescheweg E 21 en 23. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten raad- huize van Oudorp N.H. op Dinsdag 20 Januari e.k. des namiddags drie uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór ge- melden dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft inge bracht op de secretarie der gemeente Oudorp N.H. van de ter zake inge komen stukken kennis nemen. Alkmcr 9 Januari 1942. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT De Secretaris, A. KOELMA. Het gezicht van den dominee straalde. Eva had evenwel nog meer op haar hart. „Het gaat over Maarten, pappie. Hij heeft een tijdelijk baantje gevon den bij baron Goringa en dat wordt goed betaald, maar het duurt nog maar een week en u weet hoe moei lijk het tegenwoordig is om werk te vinden". De dominee knikte en hoopte waarschijnlijk, dat zijn dochter niet van plan was om ook Maarten de Roever een post op de wekelijksche rekening toe te kennen. „Maarten is alles kwijt. Hij heeft zijn huip moeten opgeven en is ge dwongen om voor een heel laag loon te werken", vervolgde Eva. „Het was mijn schuld dat hij ruzie kreeg met juffrouw Brakman. Het schijnt, dat hij haar op den bodem van de oude zandgroeve heeft ge vonden en op wonderbaarlijke wijze naar boven heeft gedragen. Toen was ze geheel van streek en vertelde hem dat ze van hem hield en „Hoe weet jij dat allemaal, mijn lieveling?" „Juffrouw Janna heeft me alles verteld!" BVRGERUJKE STAND LIMMEN. (Dec.) Geboren: ihcolaas Wilhelmus, z. v. Wilhelmus van der Aar en Cornelia Druijven. Gerardus Cor nells, z. v. Nicolaas Mooij en Wil- helmina Catharina Nuijens. Cor nelia Gerarda Catharina, d. v. Jaco bus Nicolhas Admiraal en Maria Johanna van Egmond. Nicolaas Cornells, z. v. Nicolaas Kroon en Maria Cornelia Vrouwe. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: Geen. Overleden: Catharina Gouds blom, oud 71 jaren, weduwe van Arie Commandeur, wonende te Limmen. WARMENHUIZEN (Dec.) Geboren: Jacobus z. van A. Dekker en A. P. Groot. Elizabeth Maria Clara d. van J. W. Wiering en C. E. Slijkerman. - - Cecilia Maria d. van A. Ruijter en J. Vriend. Cornelia Maria d. van M. Smit en G. W. Slijkerman. Wilhelmina Guurtruida d. van Th. E. Mosch en C. de Groot. - Overleden: Dirkje Brugman, wed. van A, Groot. Baafje Schut, wed. van J. de Vet. Cornelia So phia Pronk. EGMOND-BINNEN (Dec.) Geboren: Maria Anthonia d. van J. G. Baltus en M. A. W. Deen. Catharina Eva Margaretha d. van R. Groot en M. M. Pepping. Pe- Ironella Anna d. van A. Zoon en M. C. Wit. Alida Maria d. van N. Apeldoorn en F. H. Hansen. Overleden: L. M. Straathof, 68 j., te Egm. a.d. Hoef. Fr. Egb. Jos. de Goede, 3 dagen, te Egm. a.d. Hoef. Petronella Anna Zoon, oud een week. OUDORP (Dec.) Geboren: Maria Alida Anna d. van P. H. Kuilboer en A. M. Broer- sen. Wilhelmina d. van C. Kramer en C. Bruin. Ondertrouwd: Albertus Mar- tinus v. d. Laan te Alkmaar en Eli sabeth Keizer. Jan Willem Plomp en Emptje Bettink. Nicolaas Cor nells v. d. Giesen en Anna Hendrika Smit te Alkmaar. Getrouwd: Henrieus te Beek te Amersfoort en Baafje Kloosterboer. Jan Willem Plomp en Emptje Bettink. Albertus Martinus v. d. Laan en Elisabeth Keizer. Overleden: Petrus Berkhout, 67 j., geh. met T. Berkhout. CASTRICUM (31 Dec.-6 Jan.) Geboren: Jan Albertus Joseph z. van B. J. van der Schaaf en J. van Reijn. Agatha Jeanne d' Arc Fran- eisca d. van J. Steeman en M. C. Rijs. Cornelia d. van J. van der Stelt en C. M. Ruisaard. Overleden: Marinus Res, 18 j. Maria Elisabeth Burgering, 4 j. Jacobus Emserzaal, 73 j., wed, van J. Romijn, won. te Amsterdam. Maria de Nijs, 84 j., wed, van W. J. Horn, won. te Amsterdam. Ma- rius Willem Hulshof, 59 j., won. te Amsterdam. Ondertrouwd: Johannes Ja cobus van Maal te Amsterdam en Martha Boomsma. Moge het er ook thans van doordrongen blijven, dat geven zaliger is dan ontvangen. Liefdadigheid is een oud- vaderlandsche deugdons volk heejt deze deugd steeds be tracht. Mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk. Gironummer van de W. H. N. 5553. op een welhaast wonderbaarlijke wijze verhoord. Ik kan je van deze v at andere menschen praten, Het brengt soms ongeluk „Ja, schat! Maar het is allemaal mijn schuld. Maarten werd boos, dingen niets vertellen, maar de slot som, waartoe ik gekomen ben, is de ze: wanneer wij zelfzuchtig bidden en een gunst vragen voor onszelven, dan wordt het gebed zeer dikwijls niet verhoord en daar behooren wij dankbaar voor te ijn. Maar als wij op onbaatzuchtige wijze bidden, als wij oprecht en ernstig iemand an ders helpen willeh, dan wordt het gebed zeer zeker verhoord. Heb je daar iets aan?" „Ja pappie. Zoo had ik het nog niet gezien. Wilt u me helpen?" Zij drukte haar gelaat tegen zijn knie, gelijk zij soms als kind placht te doen en zijn hand lag op haar hoofd. Er werd op de deur van de studeerkamer geklopt, maar de stem van den dominee klonk bevelend. „Kom nu niet binnen alsjeblieft" riep hij. „Mijn dochter en ik zijn be zig". (Wordt vervolgd). „Nou, nou, laten we niet herhalen toen ik hem vertelde dat de oude Jan Trever en zijn vrouw ontslagen werden en hoe het ook zij, ik veel dat ik hem moet helpen". ,,Op v/elke manier?" De dominee keek zijn dochter ernstig aan en zij besefte eensklaps dat deze droomerige oude man, die in een geheel eigen wereld scheen te leven, veel grooter inzicht bezat, dan de menschen wel dachten. Hij had haar geheim gelezen en een diepe blos trok langzaam over haar gelaat. „Dat weet ik nog niet precies", antwoordde Eva, „maar stelt u werkelijk vertrouwen in het gebed vadertje? Ik bedoel dat ik u dit niet vraag als aan een geestelijke, maar aan een wijzen en vriendelijken man. Indien ik God vroeg om mij een uitweg te wijzen, zoodat ik Maarten kan helpen zonder dat hy er iets van te wetén komt zou Hij kan Hij naar mij luisteren?" „Zal ik je vertellen wat mijn on dervinding is?" vroeg haar vader. „Heel veel jaren heb ik al gebeden en veel van mijn gebeden zijn piet verhoord, maar sommige ervan zijn Glimlachje. Haha, nu begrijp ik waar al mijn dassen zijn gebleven. winterteenen en winterhielen, winterhanden en winterooren verdwijnen met Kloosterbalsem *'s-Avonds in zoo heet mogelijk water, dan een verband met wat Kloosterbalsem erop. Dadelijk verdwijnt de jeuk. 's-Morgens weer Kloosterbalsem en Ge zult er verrassend snel vanaf zijn! Ook tegen gesprongen handen, kloven, ruwe en schrale huid is het beproefde middel: AKKER's

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 7