DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ITSEN irenstr. 5 A - VONK rRIN De zware gevechten aan het Oostelijk front duren voort. De oorlog in Oost-Azië. De strijd in het Oosten. Militaire doelen van Derna en Tobroek gebombardeerd. Wijziging van de auteurswet. BOERENLAND IN BOERENHAND. Pagina 4. n- en hardrijden. TEL. 2474. ementen van mdbouw en Visscherij. JFSLEVEN. derivaten van Industrie, trokken ondernemingen vestigd, dat de daarvoor ïoemde adressen van de pen dienen te worden hebben aan de bekende ren toegezonden. Men. nog niet heeft ontvan- kgroep of de ondervak- :eft, meent te ressortee- melden bij het secreta- oorts gevestigd op de Sedrijfsgroep en van de kgroepen, die hun zetel stigd. (Van Kneuterdijk telefoon 115860).- wproductenverwerkende Secretariaat. Korte Voorhout 6, Den Haag. Raamweg 44, Den Haag. Idem Idem Marnixstraat 380, Amsterdam tevens Raamweg 44, Den Haag. Idem Gouvernestraat 69, Rotterdam. Raamweg 44, Den Haag. Raamweg 44, Den Haag. Idem Idem Marnixstraat 380, Amsterdam tevens Raamweg 44, Den Haag. Raamweg 44, Den Haag. Marnixstraat 380, Amsterdam tevens Raamweg 44, Den Haag. Idem Parkstraat 73a, Den Haag. Duinlaan 118, Schiedam. Parkstraat 73a, Den Haag. Coolsingel 75, Rotterdam. Raamweg 44, Den Haag. Laan Copes van Cat- tenburch 16, Den Haag. C. 4, Ossendrecht. Raamweg 44, Den Haag. Laan Copes van Cattenburch 16, □en Haag. FSLEVEN. en Buitenlandsche Industrie. ken ondernemingen om estigd, dat de daarvoor ide adressen van de ièn dienen te worden >en aan de bekende toegezonden. Men dient iet heeft ontvangen, te if de ondervakgroep, it te ressorteeren. In )ij het secretariaat van *d op de adreswijzigin- n van de Secretariaten ten kantore van de ik 8 te Den Haag naar Akkerbouwproducten- 44, Den Haag. Secretariaat Raamweg 44, Den Haag. idem. Z.Z.Haven 49, Bergen op Zoom. J. van Nassaustr. 81, Den Haag. idem. idem. Bezuidenhoutsche weg 72, Den Haag. Spuistraat 210, Amsterdam-C. D/a Stichting „Ned. Gortpellerscentrale" Martenshoek. Kerkstraat A 54, Geervliet. dem. Bezuidenhoutsche- weg 72, Den Haag. Raamweg 44, Den Haag. dem. leerengracht 282, Amsterdam-C. Spoorlaan 2, loermond. Vijgendam 2, Amsterdam-C. dem. idem. Raamweg 44, □en Haag. dem. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 12. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.G3. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek-en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Donderdag 15 Januari 1942. JDuitschland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 14 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: In de Z. zóne van het O. front zijn verscheidene aanvallen van den vijand afgeslagen. In de cen trale en de N. zone duren de zware gevechten voort. Door het afweer- vuur en de tegenaanvallen der Duitsche troepen, alsmede door het ingrijpen van de luchtmacht in de gevechten op den beganen grond, leed de vijand ook gisteren bloedige verliezen. In de N. IJszee hebben gevechtsvliegtuigen een koopvaardijschip van 5000 ton tot zinken gebracht. Een duikboot onder bevel van „Kapitan-leutnant" Lüth heeft door hardnekkige aanvallen op den Atlantischen Oceaan vier vijan delijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 21.000 ton, die deel uitmaakten van een krachtig beschermd con- vooi, tot zinken gebracht. Aan de O. kust van Engeland hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen overdag een fabriek en haven werken met succes gebombardeerd en een koopvaardijschip van 8000 ton tot zinken gebracht. Een twee de schip van gelijken inhoud werd door bommen zwaar beschadigd. In N.-Afrika zette de vijand, ge steund door het vuur zijner vloot- strijdkrachten, zijn heftige aan vallen op de DuitschItaliaansche stellingen in het gebied van Sol- loem voort. In het W. van Cyre- naica wederzij dsche verkennings- en artilleriebedrijvigheid. Duitsche gevechtsvliegtuigen en stuka's hebben Britsehe colonnes, concen traties van auto's en vliegvelden gebombardeerd. Overdag en des nachts zijn luchtaanvalen gedaan op de haven werken van La Valetta en de Britsehe vliegvelden op Malta. Daarbij zijn drie vijandelijke bom menwerpers neergeschoten. De strijd op Malakka. Uit Tokio wordt gemeld, dat de resten van de Britsehe negende divi sie hun vlucht in het bergland van Pahang voortzetten. De Japanners, die langs den N. oever van de rivier Pahang in W.-richting oprukken hebben een belangrijke strategische plaats bereikt aan den O. voet van een bergketen, welke door midden- Malakka loop. Een tweede formatie, welke langs de O.-kust oprukt be reikte een andere belangrijke stel ling in de nabijheid van de rivier Pahang waar de Britsehe troepen volkomen in ontbinding verkeeren. De staat Pahang is thans geheel in Japansche handen. Japansche strijd krachten hebben gistermiddag reeds de grens van den staat Malakka overschreden en blijven naar het Z. oprukken. De stad Negri Sembilan is door de Japanners bezet. Volgens berichten van Malakka vordert de Japansche opmarschnaar Singapore onweerstaanbaar. De Ja pansche troepen rukken in twee ko- lonnes op. Die aan de W.-kust is door de vlakte van Selangor getrok ken en heeft Tampin bezet. Pogingen der Britten om een nieuw front te vormen zijn tot dus ver mislukt door de snelheid der Japansche troepen. De Britten heb ben geen kans gezien zich van den vijand los te maken. De prestatie der Japanners blijkt uit het feit, dat na den val van Kwala Loempoer dagmarschen van 60 km. in doorsnee zijn gemaakt. Een deel der Britsehe troepen' vlucht in Z.-richting, terwijl andere afgesneden en omsingeld zijn. De staten Malakka en Johore liggen na de bezwijking van de laatste Brit sehe stellingen open voor den Ja- panschem inval. Het in Singapore uitgegeven leger bericht geeft het verlies van de be langrijke haven Port Swettenham aan de W-.kust van het schiereiland Malakka toe. Van Britsehe zijde wordt voorts meegedeeld, dat de ontruiming van Kwala Loempoer en Port Swet.tenham eep sinds ver scheidene dagen besloten feit is. DE KABINETSZITTING IN LISSABON. Lissabon, 14 Jan. (D.N.B.) Ten aanzien van de eergisteren gehou den kabinetszitting loopt in politieke kringen het gerucht, dat de Britsehe regeering eenige dagen geleden ge antwoord heeft op de Portugeesche nota, waarin de terugtrekking der troepen uit Portugeesch Timor werd geëischt. De Portugeesche regeering zou den raad hebben gekregen, zich in verband met de ontruiming in verbinding te stellen met de Austra lische resp. de Ned.-Indische regee ring. Berlijn, 14 Jan. (DNB). In het ge bied ten O. van Koersk zijn de laat ste dagen hevige gevechten geleverd. Steeds weer trachtten de bolsjewis ten van een veroverd plaatsje uit het front uit de Duitsche troepen te doorbreken, of in te drukken. Toen Duitsche eenheden tot een tegenaan val op de vijandelijke strijdkrachten overgingen, nam de hevigheid der gevechten nog toe. Verscheidene da gen herhaalden de Duitsche solda ten in weerwil van de-strenge vorst hun aanvallen op het plaatsje, dat door den vijand taai verdedigd werd, tot 't hun tenslotte gelukte de bolsje wisten uit de huizen en straten te ja gen en naar het Noordoosten terug te slaan. Op het slagveld in en rond om het plaatsje werden meer dan driehonderd dooden geteld. Van militaire zijdè verneemt het DNB: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Dinsdag de haveninstallaties van Feodosia gebombardeerd, waar verschepingen der bolsjewisten en opstapelingen van oorlogstuig van allerlei aard met bommen werden bestookt. In den centralen sectoy van het O.-front bestreden sterke formaties gevechtsvliegtuigen, duikbommen werpers en jagers bolsjewistische aanvalsformaties, ravitailleerings- colonnes en veldstellingen. Behalve zware verliezen aan manschappen verloren de bolsjewieken veel oor logsmateriaal. /TMvSe, inzameIing van wol en bont tD.JN.B.) Minister Göbbels heeft gisteravond per radio het Duitsche volk het resultaat der wolinzameling medegedeeld, dat den voorlcopigen mtslag van j.l. Zondag met bijna 11 millioen stuks overtreft Het Italiaansch legerbericht. Rome, 14 Jan. (Stefani.) - Het 591e Italiaansche legerberioht luidt als volgt: Gisteren zijn onze stellingen in den sector van Solloem en Halfaya voortdurend hevig door lucht-, land en zeestrijdkrachtén gebombardeerd. Niets belangrijks te melden in W. Cyrenaica. De Duitsche luchtmacht heeft met geweldige strijdkrachten de havenistallaties en vliegvelden van Derna eh Tobroek aangevallen: bommen van middelzwaar en zeer zwaar kaliber troffen doel, waarbij in de installaties en opslagplaatsen aanzienlijke schade werd aangericht en groote branden uitbraken. Opeen- hoopingen Van tanks en transport middelen werden eveneens met zichtbare uitwerking getroffen Twee vijandelijke vliegtuigen wer den neergehaald. Italiaansche escadrilles hebben dank zij een stoutmoediger! aanval in scheervlucht een sterke vijande lijke colonne bij verrassing vernie tigd: meer dan 25 vrachtauto's bela den met munitie en brandstoffen vlogen in de lucht, een gemotori seerde batterij werd vernietigd en troepenafdeelingen werden uiteenge dreven. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben verscheidene malen Malta gebombardeerd. Drie vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald. OP EEN VLIEGVELD, VER IN HET OOSTEN, is de panier-slede reeds tot een gewoon verkeersmiddel geworden. (Hoffmann-P.K. Rauchwetter) 1500 K.M. VAN DEN POTSDAMMER PLATZ! Zooeven is de nieuw ste front-courant aangekomen. Niettegenstaande de koude, verdiepen de S.S.-mannen zich in den. inhoud. (Weltbild-Polygoon-S.S. P.K. Waldl) DE AMSTER- DAMSCHE IJS CLUB had nauwelijks haar poorten geopend, of de wedstrijd rijders kwamen een baantje trek ken. De Neder- landsche schaats kampioen H. Buyen traint serieus voor het komend seizoen. (Polygoon- Sagers) EDENS MACHINATIES TE MOSKOU. Berlijn, 14 Jan. (D.N.B.) De diplo matieke correspondent van het D. N. B. schrijft o.a.: pe wereldecho op de onthullingen over Edens machinaties in Moskou "toont aan, dat het begrip voor den afweerstrijd van Duitsch- land en zijn bondgenooten in Oost- Europa groeit. Ook de landen van het Noorden hebben zich terstond posi tief uitgesproken voor dé definitieve uitschakeling van het bolsjewisme, Het heldhaftige Finland voorop. Wanneer Edens droom, om na den zegevierenden afloop van den oorlog, de Sovjet-Unie tot ordenende mo gendheid in Oost- en Midden-Europa te maken, in vervulling zou gaan, zou zulks voor het Noorden gevolgen hebben welke reeds thans vrijwel te enderscheiden zijn, t.w.: 1. De volledige onderwerping van Finland onder bolsjewistische heerschappij met de vernietiging van den kem van het Finsche volk. 2. De bezetting van de Aalan'ds- eilanden. 3. De bolsjewistische opmarsch door het noorden van Zweden naar het Noorden van Noorwe- wegen tot den Atlantischen Oceaan, bij gelijktijdige bezet ting van de ertsmij nen in het Noorden van Zweden en te Narvik. 4. De onbeperkte beheersching van de Finsche en de Botnische Golf, alsmede de bolsjewistische over- heersching in de Oostzee en haar uitgangen. Wat voorts de uitvoering van het Engelsch-bolsjewistische plan voor de beschaving van Scandinavië zou beteekenen, hebben o.a. de Baltische staten en ten deele ook Finland aan eigen lijf ondervonden. FRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN NOORDDUITSCHE KUST. Berlijn. 15 Januari (D.N.B.) n den afgeloopen nacht: hebben Brit sehe vliegtuigen in het kustgebied van Noord-Duitschland een aantal bommen laten vallen, die schade -um p- tlculiere huizen toebrach ten. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. ^"itsche afweer bewees weer zeer doelmatig te zijn en schoot vol gens de tot dusver ontvangen be richten ten minste drie bommenwer pers neer. DE JAPANSCHE ACTIE TEGEN NEDERLANDSCÏI-INDIE. Tokio, 14 Jan. (D.N.B.) De reden voor het optreden van Japan tegen Nederl.-Indië noemde de woordvoer der der Japansche regeering de vijandelijke gezindheid der Nederl.- Indische regeering, die zich als werk tuig van Engeland en Amerika laat misbruiken. De militaire maatregelen van Japan, zoo Verklaarde de woordvoerder, richtën zich echter geenszins tegen de inboorlingen der betrokken ge bieden, nog tegen die landen, welke onder dwang vijandelijke handelin gen tegen Japan plegen. De houding van Japan tegenover de inheemsche bevolking blijkt reeds uit de omstan digheid, dat de Japansche troepen b.v. op Malakka en op de Philippij- nen zijn verwelkomd door de bevol king, die haar bereidheid tot mede- Voortaan goedkeuring noodig voor drukwerkorders. 's-Gravenhage, 14-Januari. De huidige papiersituatie maakt het noodzakelijk de hoeveelheid uit te voeren drukwerk te beperken. De secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid ,en scheepvaart heeft daarom den directeur van het Rijksbureau voor de Grafische industrie gemachtigd daartoe een regeling te treffen. Volgens deze regeling' dienen de drukkers metj ingang van heden 15 Januari voor elke drukwerkorder een door of vanwege het Rijksbu reau voor de grafische industrie af gegeven vergunning aan te vragen, ook indien het papier door den op- 'drachtgeveri wordt bijgeleverd. In het algemeen zal geen vergun ning worden verleend, voor de ver vaardiging van die drukwerken, waarin niet tot het uiterste op pa pier is bezuinigd en voor die, welkè in verband met de huidige papier- sehaarschte niet als onontbeerlijk kunnen worden beschouwd. Teneinde een vlotte afwerkingvan de aanvragen te bevorderen zijn door het Rijksbureau in het land vier districtskantoren, nl. te Zwolle, Eindhoven, Den Haag en Amster dam opgericht bij welke de vergun ning-aanvragen dienen te worden ingediend. Tegen de beslissingen van de districtskar voren van het Rijksbureau staat beroep open bij den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, die hiertoe de commissie van beroep goedkeuring drukwerkorders" heeft ingesteld. CRIPPS NAAR LONDEN TERUG, Stockholm, 14 Jan. (D. N. B.) Exchange Telegraph meldt ter be vestiging van de Britsehe dagblad- berichten: De diplomatieke cor respondent van de Exchange Tele graph verneemt in Downingstreet. dat de Britsehe ambassadeur in Moskou, Sir Stafford Cripps, bin nenkort naar Engeland zal terug keeren, aangezien hij den wensch heeft zijn politieke activiteit in Engeland te hervatten. ROOSEVELT IN DE PERS CONFERENTIE. Genève, 14 Jan. (D.N.B.) Presi dent Roosevelt heeft in de perscon ferentie meegedeeld, dat de Ver. Staten met Australië rechtstreeks en niet via de Britsehe regeering on derhandelen. Ten aanzien van het Panamakanaal deelde Roosevelt mede, dat in overleg met de regee ring in Panama nieuwe .afgesloten zönes in de buurt van dezen water weg zijn gevestigd. werking tot uitdrukking bracht. Tegenover deze bevolking koestert Japan evenmin vijandelijke gevoe lens als tegenover alle andere vol ken van Oost-Azië, die met Japan willen samenwerken. Deze volken kunnen derhalve van een overeen komstige behandeling door Japan zeker zijn. Officieel commentaar. Van bevoegde zijde wordt ons het volgende meegedeeld: Het besluit no. 6/1942 van de secretarissen-generaal van de departementen van volksvoorlich ting en kunsten en van justitie, waarbij.art. 30a van de Auteurswet 1912 wordt gewijzigd, heeft de volgende beteekenis: Tot nu toe was voor het verlee- nen van bemiddeling in zake mu ziek auteursrechten als bedrijf de toestemming vereischt van het dep. van justitie. Thans is de toestem ming niet alleen vereischt bij be middeling inzake muziekauteurs- rechten, doch ook inzake andere auteursrechten, voor zoover het be treffende werk valt binnen het ge bied waarvan de zorg is opgedragen aan het departement van V. en K. Toestemming wordt) thans gegeven door den secr.-gen. van dit depar tement. De kunstenaar is zelf dikwijls niet in staat na te gaan of het bureau, hetwelk zorg draagt voor de inning èn de handhaving van zijn auteurs rechten, dit op de juiste wijze doet eu tvenmm of de administratiekos ten van dit; bureau binnen redelijke grenzen worden gehouden. Aan den anderen kant is er van staatswege evenzeer controle noodig, dat alleen zij, die redelijkerwijs verplicht zijn auteursrechten te betalen, deze be talen en dat de bedragen dezer be talingen redelijk worden gehouden. Thans is een stichting in het leven geroepen genaamd „Neder- landsch Auteursrecht Bureau", dat onder onmiddellijk toezicht staat gebied van dit departement van den secr.-gen. van het dep. van V. en K." Het omvat alle auteurs rechten op het gebied van dit de-' partement. Zij, die zich bezig hou- Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED ZON 15 Jan. onder: 17.58 16 Jan. op: 9.41 MAAN 15 Jan. op: 7.54 onder: 16.51 16 Januari Nieuwe Maan. den met de bemiddeling, van andere dan muziekauteursreehten, moeten, vóór 24 Januari 1942 een verzoek indienen om toestemming om het bedrijf voort te zetten. Tot de defi nitieve beslissing kunnen zij hun werk voortzetten. Het ligt echter in' de bedoeling op den duur ook de bemiddeling, zullen zooveel mogelijk rechten te doen geschieden door het Ned. auteursrechten bureau. Binnen het kader van de Ned. Kultuurkamer kan men thans ge makkelijker billijke regelingen .treffen, welke alle partijen moeten bevredigen. De kosten, welke drukken op de bemiddeling zullen zooveel mogelijk worden beperkt. De kunstenaars moeten werkelijk krijgen wat hun toekomt. Het nieuwe bureau zal onder directie staan van den heer A. D. Loman Jr., die zijn sporen op het gebied van auteursrechten in Nederland heeft verdiend. Boven dien zal een hij zonder gevolmach tigde van den secretaris-generaal zorgen voor het dagelijksche con tact tusschen het Ned. auteursrech ten-bureau en het departement en ook met de Nederlandsche kuituur kamer en de daartoe behoorende gilden en groepen. Ook ten aanzien van de inning van auteursrechten kan door een goede samenwerking tusschen het departement, auteurs rechtenbureau en kuituurkamer goedkoopere en snellere inning worden bevorderd. DE BOER MOAT SELS DE LEIJE HA. Onder den invloed van den Neder- landschen Landstand zijn maatrege len in voorbereiding ter regeling van het boerenerfrecht, die beoogen te bevorderen, dat eigen boerderijen in eigen bezit blijven. Op het De partement is daarom in studie geno men de herziening van het bodem- crediet, waardoor het mogelijk moet worden, dat flinke boeren een pachtbedrijf kunnen koopen. De ondergrond van deze beweging is, te bereiken, dat de ontvolking van het platteland wordt tegenge gaan. Men hoopt dit te bereiken door boer en landarbeider een mensch- waardig bestaan te verschaffen en hen het bewustzijn bij te brengen dat zij bij het verrichten van hun arbeid als taak hebben het Neder landsche volk van voedsel te voor zien. Onder de leuze: „De boer moat seis de leije ha", wil de Nederland sche Landstand, met regelende be voegdheid, boer en arbeider veree nigen om te waken voor eigen eer, Op zich zelf valt dit zeker toe te juichen. De verwezenlijking van dat streven wordt o.i. belemmerd door het feit, dat men aan de boeren niet heeft overgelaten zelf daarvoor de leiders te kiezen. De ondergrond van het streven berust echter op de vraag der eeuwen „hoe dient de regeling' van het bezit te zijn, om het j'echt op het leven, de vrijheid en het streven naar geluk voor ieder en voor allen te handhaven". Deze vraag heeft ook steeds de liberale economen en de socialisten bezig gehouden. Hetantwoord, in 1825 door Malthus gegeven: „Heilig zijn de bestaande eigendomswetten; weg met iedere arme die te veel is", werd door de socialisten terecht af gewezen. De praktijk in Rusland heeft wel geleerd, dat het in 1850 door Karl Marx gegeven antwoord: „Alle privaat bezit moet weg en zal verdwijnen door de grootendeels reeds automatische omzetting van de kapitalistische in een productieve maatschappij", ook geen oplossing van deze vraag brengt. Het ligt in de natuur van den boer om bedrijf en eigen hof in persoon lijk bezit te hebben en socialistisch zou het zijn wanneer de grond en de productiemiddelen in handen van de werkers waren. De bevolkingstoena me brengt echter noodwendig met zich, dat 't gemeenschapsbelang vor dert, dat er op wordt toegezien, dat de bezitter van den grond, in het be lang van de voedselvoorziening van ons volk, ook een goed grondgebrui ker is. Daarom zal de Nederlandsche Landstand niet dulden, dat een groot grondbezitter-jachtliefhebber bij zijn 500 H.A. grondbezit op de Veluwe nog 30 H.A. roggebouwland met goe de opbrengst opkoopt, om die bij zijn jachtgebied te voegen, zooals voor jaren bij Udel in ons land nog voorkwam, in het belang' van de voedselvoorziening streeft de Ned. Landstand naar de bevoegdheid om een roekeloos landgebruiker te ver vangen door een behoorlijk landge bruiker en het valt zeker toe te jui chen, dat de beoordeeling daarover in handen van de boeren zelf komt. Onze Nederlandsche Pachtwet, die stellig nog verbetering behoeft want ondanks de aanvulling met nieuwe verordeningen blijkt het nog mogelijk, dat een groot-grondbezit ter zijn pachters jaarcontracten op dringt en hen een kwart van hun pachtgebied ontneemt om zelf de scheurpremie te incasseer en wijst toch in de richting om den pachter tegen egoïstische verpachters te be schermen. Wanneer ieder doordrongen was van en leefde naar het woord van Christus: „Behandel een ander zoo als je zelf behandeld wilt worden", dan zouden alle bepalingen, die door sluwe onsociale lieden toch weer ontdoken kunnen worden, niet noo dig zijn. In onze omgeving kennen wij over het algemeen geen andere dan goede pachtverhoudingen, In de voorbije crisisjaren was het vaak zelfs zoo, dat de pachtboer er beter aan toe was dan de eigengeërfde boer, die voor hypotheekrente moest zwoegen. Onder de boeren bestaat reeds lang belangstelling voor het boeren erfrecht, dat in 1933 in Duitschland werd ingevoerd, waarbij een hoeve in den zin van een erfopvolging, on verdeeld overgaat aan één persoon. Velen wijzen dit thans af, omdat het Duitsch is. Nu is het al zeer verkeerd om iets goeds af te wijzen, omdat het van een bepaald volk komt, maar bovendien is dit boerenerf- recht niet specifiek Duitsch, ja, zelfs niet specifiek Germaansch. Niet al leen vindt men in Noorwegen thans nog een levend bij de wet geregeld Odels- en Assole-rcht, maar ook in Frankrijk, Spanje, Zwitserland, Po len, Hongarije enz. leeft het voort, ten deele in de wet, ten deele in het volksrecht buiten de wet. In ons land stelde in 1887 prof. Moltzer het vraagstuk reeds aan de orde, waarbij bleek, dat bij een ge deelte van onze boeren in het Oos ten van het land de onverdeelde overgang van een hoeve op een erf genaam gebruikelijk was. Vast staat, dat het ook reeds in andere deelen van ons land voorkomt. Men kari niet betwisten, dat het voor de in standhouding van 'n gezonden boe renstand wenschelijk is, dat de boe renhoeve, grondslag voor 't bestaan van den boer, beschermd wordt te gen versnippering en schuldbezwa- ring. De Ned. Landstand streeft daarom ook naar de bepaling, dat landerijen in den regel aan boeren moeten worden verkocht. Wij leven thans in een revolution- nairen tijd en het komt ons niet on belangrijk voor om in dit opzicht het werk van, den Nederlandschen Landstand te volgen. Afwijzen zon der kennisname is dom. MAX BLOKZIJL SPREEKT.y s-Gravenhage, 15 Jan. Heden avond van 19.4520 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hil versum II in de serie „Brandende kwesties" over het onderwerp: „Een rechtvaardige vrede." Nederlandsche Volksdienst wil: Een gezond gezin Een bloeiend volk!

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1