DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Om DmUschland strijdt voor.Europa, Voortdurende strijd oan het Oostélijk front. De oorlog in Oost-Azië De oorlog in Ned.-lndië. Vestingwerken in het kust gebied blijven verzet bieden. Burgemeesters benoemd. DISTRIBUTIE-NIEUWS. De nieuwe bonnen. Distributie van aardappelen. Distributie van spij'svet. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 13. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan dh N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h, Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Vrijdag 16 Januari 1942. Duitsch legerbericht. Uit het Hoofdkwartier van den Führer 15 Jan. (D.N.B.) Het op- perbevd van de weermacht maakt beBünFeodosia en op keft schier eiland Kertsj heeft de luchtmacat vijandelijke troepenconcentraties, stellingen luchtdoelgeschut en vliegvelden met goed resultaat aangevallen. In de Zwarte zee en de Zee van Azof werden 3 vijan delijke koopvaarders door bom men beschadigd. In het gebied van Taganrog herhaalde 'de vijand na krachtige voorbereiding door de artillerie zijn vergeefsche aanval len. In den centralen en N. sector van het O. front duurt de afwe rende veldslag .voort. Bij een te genaanval maakte Duitsche infan terie, door bestormingsgeschut vergezeld, acht kanonnen en tal rijk ander oorlogstuig buit. De vijand verloor hierbij ongeveer 600 dooden. Bij een succesvollen aan'- val van stoottroepen aan het front van Leningrad zijn deelen van een door pioniers gesteunde compagnie infanterie over 200 meter breedte de vijandelijke stellingen binnen gedrongen en hebben twintig ka- i zematten met de bemanningen vernietigd. In N.-Afrika duurt het vijande lijke artillerievuur op de Duitsch- Italiaansche steunpun terts in het gebied van Solloem met onver minderde hevigheid voort. De vijand behaalde eenige plaatselijke successen. Aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers waren gericht op Britsche colonnes voertuigen als mede op havens en vliegvelden in het gebied ten Z. van Agedabia en m Tobroek. La Valetta en fSritsche vliegvel den op het Eiland Malta werden overdag en des nachts doeltref fend gebombardeerd. Britsche vliegtuigen wierpen vannacht bommen op verscheidene plaatsen in het N.-Duitsche kust gebied. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Verscheidene huizen werden verwoest of beschadigd. Drie der aanvallende bommen werpers werden neergeschoten. Uit Tokio wordt door het hoofd kwartier van het Japansehe leger medegedeeld, dat reeds in den nacht vaff Woensdag cp Donderdag bij de achtervolging van den vluchtenden tegenstander de stad. Malakka is be reikt. Dezè stad en het spcorwèg- knooppunt Gemas liggen thans reeds achter het Japansehe front Woens dagavond werd vanuit het O. en W. de provincie Johore binnengerukt. Ongeveer 30.000 Britsche soldaten van het verdedigingsfront van Sin gapore zijn ingesloten, In Johore verdeelen de Japansehe troepen zich -in drie colonnes, één aan de O., één aan de W. kust en één die in het centrum langs den spoorweg naar Singapore oprukt. Deze steeds meer aaneensluitende colonnes konden de breedte van het front reeds tot ongeveer 130 km verminderen en is nog slechts op 150 lam van de Z. punt van het schiereiland. De Britsche troepen, die op Sin gapore terugtrekken, worden op 30.000 man gesóhat. Volgens de Japansehe bladen maakt de Japansehe opmarsch naar Singapore snelle vorderingen. Het sultanaat Negri Sembilan is slechts in 14 uur doorkruist. Naar gemeld wordt, heeft de voor hoede der Japansehe tankstrijd- krachten gisterochtend een 'belang rijk punt niet ver van Singapore be reikt. Aan d!e O.-kust zijn reeds tankafdeelingen doorgedrongen tot Z. van Endau, waarmede ook zij be langrijke stellingen voor de vesting Singapore bereikt hebben. De toestand in Singapore. Vluchtelingen uit Singapore, die in Kwala Loempoer zijn aangeko men, maken melding van groote branden in de stad. Verscheidene groote gebouwen, o.rn. het hoofd douanekantoor, zijn vermeld. Voorts melden zij, dat de laatste week dage lijks drie tot vier maal luchtaanval len op de vesting zijn ondernomen De grootste bezorgdheid heerscht over in gevaar komen van de water voorziening der stad, aangezien het waterreservoir gelegen is op het Zui delijke deel van 'het schiereiland, terwijl cfe buisleidingen over de brug tusschèn het eiland Singapore en het vasteland loop-en. Bij de ver nieling van deze verbinding zou dus de eilandvesting ten zeerste in ge vaar worden gebracht. De strijd, op de Philippijnen. Uit Sjanghai wordt gemeld: Je- ï^jsche eskaders bommenwerpers hebben zware aanvallen gericht op «e vesting Batanga, waar zich een "Sr y®11 de resteerende Amerikaan- scne troepen hardnekkig verdedigt. Japansehe hoofdkwartier Woensdag 9 stukken teacht geschut tot zwijgen ge- het 'operatie- a-t schiereiland Batanga ta™ spoedige ineenstor ting van denvij andelijken tegen- stand verwacht moet worden. De met handig gebruikmaken van hel terrein aangelegde z.g. Batangaves- tmg heeft volgens het frontbericht reeds op een plaats een doorbraak ondergaan. Het Japansehe luchtwa- pen heeft verseheiddhe vijandelijke artilleriestellingen met nauwkeurige bomtreffers buiten gevecht gesteld. Landing- op eilandvesting Grande. Tokio, 15 Jan. (D.N.B.) - Een Ja pansehe marinestoottroep 'is bij ver rassing geland op de kleine "eiland- vesting Grande aan den ingang van de Subic-Baai, ten N.W. van Manila, strategisch van gelijk belang voor de totale positie der Subic-Baai als de eilandvesting Corregidor voor de baai van Manila. Intusschen vordert cle aanval der Japansehe strijdkrach ten op de W.-kust van het Batanga- schiereiland-in de richting van de oorlogshaven Mariveles aan de Z.- punt, waar de Amerikaansche troe pen zich nog verschanst hebben. Het offensief van Tsjangsja. Domei meldt, dat het Japansehe hoofdkwartier in Cenaraal-China heeft bekend gemaakt, dat het of fensief van Tsjangsja, begoijnen op .24 December, is beëindigd. De Japansehe troepen zijn op hui. uitgangspunt teruggekeerd, nadat 30 divisies van Tsjoengking waren verpletterd. In officieuze berichten wordt het aantal Chineesche gesneu velden op 59.000 becijferd. Er wer den 1950 Chineézen gevangen geno men. Het keizerlijke Japansehe hoofd kwartier deelt mede, dat vliegtui gen van dd Japansehe marine gis ter zeer uitgebreide aanvallen hebben ondernomen op de eilan den der Molukken, waaronder Ambon, verder op Nieuw-Guinea, waaronder Babo Soggang, alsmede op New Britain, waarbij militaire installaties vernield of in brand geschoten werden. Negen hangars en twee barakken werden op 12 Januari vernield- toen Japansehe vliegtuigen het steunpunt voor watervliegtuigen Molonedals in de golf van Tomaki (Celebes) aan vielen. Andere vliegtuigen deden een aanval op Ternate van de Molukken, waarbij twee groote_ opslagplaatsen vernield werden en' op vijf plaatsen brand werd ver oorzaakt. NEHROE OPVOLGER VAN GANDHI. Stockholm, 16 Januari. (A.N.P.) Naar de Britsche berichtendienst uit Wérdha meldt, heeft Gandhi voor het eerst bekend gemaakt, dat Jawaharlal Nehroe zijn opvolger zal zijn. Gandhi verklaarde, dat er geen scheuring in de werkcommissie van het congres bestaat en ver volgde: „Nehroe is mijn rechtma tige erfgenaam. Ik ben er van overtuigd, dat hij mijn werk zal voortzetten, wanneer ik er niet meer zal zijn. Hij is een moedig man, vaak verschilt hij met mij van meenig, maar, als ik niet meer in leven ben, zal hij weten, hoe hij mijn werk moet voortzetten." USZEEAFRORNT 0P EEN RENDIERSLEDE AAN HET AJSZEE-FRONT. (Hoffmann-P.K. Meisinger). DE JAPANSCHE VLOOT BEWAAKT DEN PACIFIC. ('Atlantic-Holland). ONONDERBROKEN GEVECHTEN AAN HET FINSCHE FRONT. Op hun typische vrachtsleden voeren de Finsche troepen munitie en gereedschappen met zich mede. ,Atlantic-Holland-P.K. Gösling). Het Italiaansch legerbericht. Rome, 15 Jan. (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 592 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende békend- In de zóne van Solloem heeft het Hevige artillerievuur den" vijand in staat gesteld het kustgebied te be zetten. Onze voornaamste vesting werken .«zetten het felle verzet voort. De Italiaansche en Duitsche luchtmacht heeft een drukke ver- kenningsactie ontwikkeld en met goed resultaat de havenwerken en verkeecgcentra der achterwaartsche verbindingen van den vijand be stookt. Engelsche vliegtuigen- wier pen eenige bommen uit in het ge bied van Tripolis welke echter geen schade van beteekenis aanrichtten én geen slachtoffers maakten. Goe de resultaten zijn verkregen bij. de herhaalde aanvallen van de lucht macht op de militaire doelen van het eiland Malta. Een. Italiaansch convooi, dat door vijandelijke vlieg tuigen werd aangevallen, heeft zijn reis kunnen voortzetten zonder noodlottige verliezen te lijden. Twee der aanvallende vliegtuigen zijn omlaag gestort, na getroffen te zijn door het vuur van het afweerge schut. TURKIJE EN DE OORLOG. Berlijn, 15 Jan. (A.N.P.) Met de grootste belangstelling heeft men in politieke kringen te Berlijn ken nis genomen van het bericht, dat de in Turkije wonende Britsche onderdanen door hun overheid uit- genoodigd zijn Turksch gebied te verlaten. Wanneer dit bericht in overeen stemming' mocht zijn met de feiten, zou het volgens de opvattingen al hier gerangschikt moeten worden onder het hoofd „paniekzaaierij", aangezien men door versterkten druk op Turkije de aandacht tracht af te leiden van de besprekingen in Moskou. Er bestaat, naar men heden in de Wilhelmstrasse verklaart, niet de minste twijfel aan, dat Turkije op de hoogte is van de oorlogsdoel stelling der Sowjetpolitiek, welke tpt uitdrukking komt in den ver koop, niet alleen van Europa, maar ook van den Bosporus en de Dar- denellen aan de Sowjet-Unie. Ook de nieuwe verklaring, die de Brit sche ambassadeur in Ankara heeft afgelegd ten behoeve van de pers ten overstaan van Turksche jour nalisten, wordt te Berlijn gezien als een afleiding der Turksche be langstelling van de overeenkoms ten van Moskou. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJKE FRONT. Berlijn, 15 Jan. (DNB). Sterke strijdkrachten van de bolsjewisten hebben op 13 Jan. in den centralen sector van het O.-front'een aanval ondernomen op de Duitsche linies. Tijdens dezen aanval werd zij door een tegenaanval van troepen van een Duitsche divisie in de flank getrof fen. In weerwil van de strenge vorst stieten Duitsche infanteristen, on dersteund door pantserwage»s en bestormingskanonnen, midden in de vijandelijke aanvalsbewegingen en veroverden ondanks den taaien vij andelijken tegenstand, verscheidene plaatsen. Aan het front van Leningrad wordt den bolsjewisten door succes volle ondernemingen van Duitsche stoottroepen' steeds weer de kracht der Duitsche troepqp bewust ge maakt. Er heeft zich daar een stel lingoorlog ontwikkeld, die, evenals in den wereldoorlog, het speciale ge vechtsterrein, van pioniers en infan teristen is geworden. In de afgeloo- pen maanden hebben de bolsjewis ten telkens weer tevergeefs getracht de Duitsche stellingen voor Le ningrad omver te loopen, teneinde lucht te krijgen. Dat is hun tot nu toe nog niet gelukt en zal hun ook in de toekomst belet worden. 's-Gravenhage, 15 Jan. Het Rijks- eoriunissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 3 van zijn vetorde- iring no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) de volgende benoemin gen afgekondigd: Q. Bax, gemeente secretaris en belastingontvanger te Graft, tot .buugemeester van Barsin- gerhorn; J. Bakker, procuratiehou der te Den Haag, tot burgemeester van Terschelling, en Rijk de Vries, volontair in overheidsdienst te Zaan dam, tot burgemeester van Texel. HET LONDENSCHJ5 MARIONETTEN-THEATER. Ter voorbereiding van zijn te-, rugkeer naar Engeland, weiar men hem blijkbaar allesbehalve enthou siast zal ontvangen, tracht Chur chill met de emigrantenregeerin- gen een nieuw stuk door zijn ma rionettentheater te laten opvoeren en .probeert hij de historische schuld van zich af te wentelen, door pro pagandistische voorstellingen te geven over de bezette gebieden. Hij spreekt zelfs over de eerbiedi ging van het volkenrecht in de hoop, dat door den oorlog' in het ongeluk gestorte volkeren daar- cfbor de ware schuldigen zullen vergeten. Europa kan than§ echter niet meer door een Britsche poging tot vreesaanjaging met gekochte ma rionetten van den weg der een wording afgebracht worden. Er is te veel in flagranten strijd met het volkenrecht gebeurd, opdat men niet zou weten welke waarde aan Churchill's verzekeringen moet toegekend worden. Europa vormt een sterk front tegen den vijand van alles wat naar orde zweemt en het is maar al te goed bekend dat Churchilhmet het bolsjewisme een pact heeft gesloten en dat hij Europa daaraan zou willen uit leveren. Churchill, Stalin en» Roosevelt, die tot dezen oorlog hebben aange hitst, hebben al lapg geen recht meer om over volkenrecht te spre ken. Bij het beëindigen van den oorlog zullen, de bedrogen volkeren zich tegen hen keeren en réken- schap vragen van het groote leed, dat zij over hen gebracht hebben. Het is alleen maar te betreuren, dat deze volkeren zich niet eerder van dit onheilbrengende driegt hebben afgekeerd. RUIM 67 MILIIOEN STUKS BONT EN WOL. Berlijn, 15 Jan. (A. N. P.) De wol inzameling van het Duitsche volk voor de soldaten aan het O. front is thans gesloten. In 16 dagen tijds heeft het geheele Duitsche volk, hebben ruim twee millioen vrijwil lige Duitsche helpers in meer dan 40.000 inzamelingslokalen en 24.000 naaikamers der partij een prestatie verricht ten behoeve van de front soldaten, die iri de geheele ^wereld zonder voorbeeld is en waaróp het Duitsche volk trótsch kan gaan. Zoo als reeds kort gemeld, heeft de in zameling in totaal 67.232.686 stuks van verschillende soort opgeleverd. Met deze schitterende prestatie heeft het Duitsche volk opnieuw be wezen, dat front en vaderland on wrikbaar verbonden zijn. In opdracht van den Führer laat rijksminister dr. Göbbels jegens alle gevers dank en erkentelijkheid tot uiting brengen. Het Duitsche volk heeft weer eens getoond, dat het steeds er naar streeft, door zijn pres taties het front waardig te zijn. DE CONFERENTIE TE RIO. Geneve, 15 Jan. (D.N.B.) Naar Associated Press uit Rio de Janeiro meldt, zijn de ministers van bui- tenlandsche Zaken der Amerikaan sche landen tegen elven bijeenge komen. De Braziliaansche be windsman, Aranha, opende de con ferentie. Vervolgens werd hij door de deelnemers tot permanent pre sident gekozen.® De conferentie benoemde twee commissies, een voor defensieaan gelegenheden en een voor econo mische kwesties. EEN KLINKEND ANTWOORD, Klinkend en afdoend is het ant woord, dat de Westersche bescha ving geeft op de aanvallen, die op haar gepleegd worden door de bols jewisten en allen, die het voorzien hebben op den ondergang van ons continent Klinkend was het antwoord aan Engeland, dat werd weggevaagd van het Europeesche vasteland, en zich nu wanhopig verdedigt op alle fron ten, die het zelf in het leven geroe pen heeft. Zoo vergaat het hun die meenen, dat prestaties op papier en leugen- berichten het kunnérf winnen van legers, bestaande uit vastberaden mannen die strijden voor hqn ideaal. Zoo zal het een ieder vergaan, die denkt dat hij de waarheid kan te- genhoudenten de leugen doen zege vieren. 0 Een klinkend, antwoord gaven bok onze Nederlandsche nationaal-socia- listen, toen zij werden opgeroepen, den strijd aan te binden tegen de horden van Stalin.- Zij leverden hier mede het bewijs, dat ook z ij pal staan voor de Westersche bescha ving, godsdienst en cultuur, dat zij zich weten in te zetten ter wille van de toekomst van ons land en ons volk. Inderdaad 'n klinkend en afdoend antwoord aan allen, die meenen door een afwachtende houding, ja zelfs door geniepige tegenwerking, ons land te dienen. Maar het is niet alleen een klin kend antwoord, dat onze dappere vrijwilligers geven, het is ook een schitterend voorbeeld, dat navolging verdient. Landgenoot wat is uw antwoord? Volgt het voorbeeld dat u gegeven 'wordt. Meldt u aan bij het vrijwil ligerslegioen „Nederland", Konin ginnegracht 22, 's-Gravenhage. BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage, 15 Jan. Tijdens den afgeloopert nacht hebben Engelsche vliegtuigen verscheidene vluchten boven Nederlandsch gebied onder nomen. Zij lieten een aantal brand en brisantbommen vallen, die echter voor het meerendeel slechts onaan zienlijke materieele schade aan richtten. In een stad. in het Zuiden des lands werden enkele huizen door bommen getroffen en verscheidene inwoners gewond. IJZERDIEVEN GEARRESTEERD. De Utrechtsche politie heeft drie arbeiders gearresteerd, waarvan één werkte op de ijzerfabriek aan den Leidschen weg te Utrecht,die tot half Jan. in totaal drie ton plaat ijzer hebben gestolen. Het plaatijzer werd met een handwagen wegge haald uit een open loods nabij de fabriek. De derde keer is door een onvoorzichtigheid bij het afladen al het plaatijzer op straat gevallen en deze slag moefe zoo hevig geweest zijn, dat tot in verren omtrek de bewoners dachten dat een bom was ingeslagen. Rechercheurs, die op het lawaai afkwamen, ontdekten hier door den diefstal. Zijn schoonvader mishandeld. - Een rijwielhersteller aan de Am- stelkade te Amsterdam leeft in onmin met "zijn vrouw, die thans bij haar ouders inwoont. Toen haar vader bij zijn schoonzoon eenige kleedingstukken van de vrouw kwam halen, ontstond een heftige woorden wisseling. Eensklaps greep de schoonzoon een ijzeren staaf en deed dien met een hevigen slag op het hoofd van zijn schoonvader neerko men. De dader is gearresteerd. Overdracht drankvergunningen. - Bij besluit van den secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken is een wijziging aangebracht in de drankwet, waardoor de moge lijkheid wordt geschapen tot over schrijving van vergunningen en ver loven -A, die ten name staan van r.aamlooze vennootschappen, die in gevolge ifet liquidatiebesluit 1941 zijn opgeheven. Het aftreden van Stafford Cripps. (A.N.P.) - In verband met de thans zeker geachte geruchten over den spoedigen terugkeer van den Engelsehen ambassadeur in Mos kou, sir Stafford Cripps, verluidt ih politieke kringen, dat Cripps bij de algemeen verwachte regeerfngswij- ziging als opvolger voor Amery, d'en minister voor Indië, in aanmerking aou komen. Dit nummer bestaat pit acht pagina's VERDUISTER GOED! ZON 16 Jan. onder: 17.59 17 Jan. op": 9.40 MAAN 16 Jan, op. 8.51 onder: 17.57 16 Januari Nieuwe Maan. 's-Gravenhage, 16 Jan. Voor de week van Zondag 18 Ja- - nuari tot Zaterdag 24 Januari zullen de gebruikelijke rant soenen brood of gebak, en vleesch, verkrijgbaar zijn op de bonnen 04a en 04b van de daarvoor aangewezen kaar ten. Voor aardappelen is bon 05 aangewezen. Enkele bonnen ongeldig. 's-Gravenhage, 16 Jan. De secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de bonnummers 04a en 04b van de aardappelkaart niet zullen worden geldig verklaard en derhalve kunnen worden vernietigd. De thans in gebruik zijnde toe- slagkaarten voor zwa- ren en zeer zwaren ar beid bevatten evenwel de aard appelbonnen 01a tot en met 04a. Daar bon 04a niet wtfrdt aange wezen, is hiervan het gevolg, dat de houders van de hierbedoelde toeslagkaarten in het tijdvak van 28» December j.l. tot en met 24 Ja nuari 1942 over een bonnummer te weinig beschikken. Dit wordt echter in het tijdvak van 25 Ja nuari a.s. tot en met 21 Februari 1942 vergoed, daar op de toeslag- kaarten voor laatstgenoemde pe riode vijf bonnummers voor aard appelen voorkomen in plaats van vier. Latere aflevering. 's-Gravenhage, 15 Januari. Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld. In sommige gemeenten is het niet mogelijk gebleken het gesmol ten rundvet dat aan degenen, die daartoe indertijd bon „03" van de -vetkaart hebben ingeleverd, thans gedurende de periode van 15 tot en met 23 Januari mag worden afgeleverd tijdig in het bezit van de slagers te brengen. In verband hiermede zullen de betrokken slagers eerst Vrijdag 16 of Zaterdag 17 Januari a.s. het spijsvet ontvangen en inde gele genheid zijn het aan hun klanten af te leveren. ALS GE EVTN STIL MOET STAAN VLUG IETS IN DE BUS GEDAAN WINTERHUI? - COLLECTE 23 en 24 JANUARI Keitjesstcepen blijTen bewaard. - Een verzoek van een inwoner van Elburg zijn keitjesstoep te mogen vervangen door een tegelstoep, was van gemeentewege toegestaan. Dit besluit is door den secr.-gen. der dep. van opvoeding, wetenschap en kui tuurbescherming en van binnenland- sche zaken niëtigj verklaard. Het motief is, dat de keitjesstoepen welke bestaan uit mozaïeken van kleine, van den nabij .gelegen Wold- berg afkomstige zwerfsteenen, "d'ie in allerlei motieven gerangschikt zijn vormen een geheel eigen uiting van ter plaatse nog levende volks kunst, die bfewaard moet blijven. Molen afgebrand. - Een der fraaie mclens van de stichting „Cur- tevenne" in den Kortenhoefséhen polder, is een dezer dagen tot den grond toe afgebrand. Van den molen kon niets .worden gered.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1