HET ZWARTE PAARD DE VUURRODE SCHOENTJES. STAD EN OMGEVING KANTONGERECHT Kunst en Werenschap. RADIOPROGRAMMA Or. X" ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 16 JANUARI 1943. GROOT WERK GEGUND. Na aanbesteding per 31 Dec. j.l., waarbij de gunning was aangehou den, is thans gegund aan N.V.' P. Daalder's aanneembedrjjf te Alk maar voor een bedrag van 267.000 de uitvoering van bestek no. 398 Z. W./N. O. P. nr. 59 voor rekening van den dienst der Zui derzeewerken. HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 5 tot 13 Januari. Nieuwe inschrijvingen- Alkmaar: Ijsfabriek „Melroma", Laat 36, consumptie ijsfabriek. Egrnond Binnen: C. J. van den Berg en Zonen, no. 107, bloembollen- kweekers enz. Dan Helder, D. H. M. Nypels, Spoorstraat 87, chocolaterie enz. Langedijk: C. Romein, Dorpsstraat 238 (B.o.L.), kapperbedrijf enz. Bestuur swij zi gingen: Alkmaar: Bouwmaterialen-handel ,,'t Eiland" N.V., Afgesneden Kanaal vak 4. Anderewijzigingen: Alkmaar: H. G. van Praag, Em- mastraat 49, makelaar enz.; zaak verplaatst naar Amsterdam, Bies- boschstraat 38. N.V. Handel Mij. P. A. Jacot^se, Laat 119, in liquida tie getreden en benoeming vereffe naar. N.V. Bouwmaterialenhandel v.h. C. de Wild n Zonen, Noorder kade E 43, in liquidatie getreden benoeming vereffenaar. Bergen: N.V. Hotel Mij. „De Rus tende Jager", Breelaan 2, in liquida tie getreden, benoeming vereffenaar. Castricum: Nieuwsblad voor Castrieum, en Comm. Vennootschap P. J. Nagengast, Cieweg 4, drukke rij; rechtsvorm gewijzigd. Den Helder: N.V. Witte Bioscoop, Koningstraat 103, in liquidatie ge treden, benoeming vereffenaar. Oudkarspel: C. Vis, Dorpsstraat A 311, café; overgegaan aan; C. van Liempt. Schagen: A. Bakker, Heerenbosch- straat 89, timmerbedrijf; rechtsvorm gewijzigd. Texel: Ran's vleeschhouwerij N.V.. Warmoesstraat 15, in liquidatie ge treden en benoeming vereffenaar. N.V. Texelsche Graan- en Kunst mesthandel v.h. C. R. Keijser en Co.. Den Burg, in liquidatie getreden en benoeming vereffenaar. Opheffingen: Barsingerhorn: P. Sluis, A. 71, manufacturenhandel. Heerhu go waard: C. van Liempt, Middenweg G. 150, café. Texel: N.V. „Conservatrix", Groe- neplaats 13, exploitatie van vaste goederen enz. Gedeponeerde stukken Castricum: N.V. bouw- en exploi tatie mij. „De Horn" in liquidatie; plan van uitkeering ingediend. Pagina 4. ARBEID DER VERKEERSPOLITIE. December 1941 Autorijden en geen stopteeken geven 2 Autorijden zonder werkboekje of werkboekje niet invullen Autorijden en niet rechts houden Rocken in autobus Wielrijden zonder afgeschermde verlichting Wielrijden. zonder bel Wielrijden en geen of niet tijdig richting aangeven Wielrijden links langs verkeers heuvel Wielrijden in verboden straat of richting Bespannen voertuig besturen en niet rechts houden Woning onvoldoende verduis teren Voetgangerslantaarn met wit licht gebruiken Rijwiel onbeheerd en niet afge sloten laten staan Zonder persoonsbewijs Totaal Gewaarschuwd 21 personen. INGEKOMEN PERSONEN. J. H. Homborgvan den Berghe, z.b., Korte Landstraat 5, van Etter beek (België). A. M. Goudsblom, R.K., dienstbode, Korte Landstraat 7, van Egmond-Binnen. G. Souten- dijk, wed. van J. P. Boersen, N.H., z.b., Rembrandtstraat 59, van Am sterdam. D. de Boorder, geen, ex pediteur, Spoorstraat 73, van Rotter dam. C. Th. Bruin, R.K., leerl. metselaar, Breedstraat 51, van Nib- bixwoud. G. Hewitt, echtgen. van Christiaan van Gogh, huishoudster, Spoorstraat 73, van Rotterdam. J. Geurts, geen, aannemer, en echtgen., Stationsweg E 29, van Den Heider. M. M. Serpenti, R.K., z.b., van der Woudestraat 57, van Maastricht. N. Koning, N.H., dienstbode, Roch- dalestraat 21, van Bolsward. A. J. PenninkhoH, R.K., motorbootschip- per, en gezin, Rochdalestraat 18, van Rotterdam. L. Jellema, N.H., bin nenvaartschipper, postadres Verdr.- oord 6, van Leeuwarden. G. van Zijl—Twisker, N.H. z.b., Leeuwerik- kade 3, van Langedijk. H. Molt- zer, geen, procuratiehouder, en ge zin, Juliana v. Stolberglaan 10, van Naarden. H. Boekwinkel, geen, candidaat notaris, Lyceumstraat 51, van Utrecht G. P. J. Floris, R.K., z.b., Boomkampstraat 18, van Bus- sum. M. E. Krijnen, R.K., dienst bode, Wagenmakersstraat 17, van Eindhoven. H. S. Wubbenhorst, R.K., verkoopster, Druivenlaan 3, van Amsterdam. W. M. Hollander, R.K., h. i/d huish., Steijnstraat 29, van Amsterdam. C. Gijzelaar, H.Ev.L., ambt. Rijksverkeersinsp., Spoorstraat 48, van Hoorn. G. Wit, N.H., z.b., echtgen. van Jacob Homan, Snaarnranslaan 99, van Langedijk. E. Baarda, N.H., dienstbode, Rembrandtstraat 35, van 's-Grnvenhage. T. Zwart, geen, dienstbode, Langestraat 41a, van Amsterdam. A. H. Schultz, N.H., echtgen. van Minne van der Ploeg, z.b., Brouwerstraat 7, van Peize. H. Smorenberg, R.K., dienstbode, Schoutentsraat 15, van Koedijk. J. Olie, geer., verwarmingsmonteur. Mr. P. J. Troelstrakade 56, van Doe- tinchem. G. J. Kramer, R.K., kok en banketbakker, Stationsweg 112, van Assen. M. C. M. Möller, on derwijzeres, Oudegracht 204, van Utrecht. P. M. Schuddeboom, geen, bouwkundige, Spoortsraat 88, van Putten. VERTROKKEN PERSONEN. M. P. Lina, dienstbode, R.K., van Stationsweg 104 naar Haarlem. M. Hofland, dienstbode, N.H., van Roemer Visscherstraat 22 n. 's-Gra- venhage. M. Stoop, dienstbode, R.K., van Oudegracht 130 naar Be verwijk. G. J. de Vos tot Neder- veen Cappel, Rem., dir., van Ver- doesstraat 9 naar 's-Gravenhage. G. Tigchelaar, brood- en koekbak ker, G.K., van Westerweg 20 naar Utrecht. C. Mooij, dienstbode, G.K., van Kennemerpark 12 naar Bergen.,K. Dijkema, controleur, N.H., van Ritsevoort 36 naar 's-Gra venhage. C. Ruijter, schoonmaker, C.G., van Oudorperdijkje 43 n. Lan gedijk. J. B. Uijt den Bogaard, N.H., van Lyceumstraat 62 naar Nieuwleusen. H. G. Liedermooy, z.b., D.G., van Spoorstraat 44 naar Groningen. D. de Wit, geen, van Eikelenbergstraat naar Utrecht. M. C. Stigter, dienstbode, N.H., van Egmonderstraat 12 naar Maassluis, S. Limburg, los arbeider, R.K., van Fnidsen 85 naar Amsterdam. C. Roos, huishoudster, G.K., van le Tuindwarsstraat 15 naar Leiden. J. Mulder, z.b., N.H., van Asterstraat 3 naar Voorst. R. Kouba, z.b.. R.K., en gezin, geen, van Noorderka de 7 naar Uitgeest. S. Elte, z.b geen, van Houtweg 3 naar 's-Gra venhage. A. Gootjes, z.b., N.H., van Koningsweg 38 naar Haarlem. C. E. J. M. Timmermans, leerares Nijverh. onderwijs, R.K., van Van Houtenkade 12 naar Eindhoven. W. F. Wezelman, plaatwerker, geen, van Houthavenstraat 25 naar Den Helder. C. van der Meulen, d.b., G.K., van Oudegracht 227 naar Has- kerland, Joure. A. W. Kalt, con troleur, R.K., van Koorstraat 15 naar Schagen. A. L. van Bergen, ver tegenwoordiger, N.H., van Spoorstr. 56 naar Zaandam. J. C. Koster, vertegenwoordiger, G.K., van Sta tionsweg 25 naar Rotterdam. A. W Kamminga, adv. en procureur,, G.K., van Lyceumstraat 43 naar Leeuwarden. A. M. de Kreuk, echtg. van G. Brakel, geen, van Geestersingel 55 naar Haarlem. A. C. Klomp, metselaar, en gezin, van Forestusstraat 14 naar Heiloo T. van Dam, chauffeur, van Forestus straat 27 naar Broek in Waterland. C. A. van Dam, h.i.d.h., R.K., van Tuinstraat 22 naar Obdam. Albert Moes, grondwerker, N.H., van Ra- mèn 6a naar Emmen. J. Kleppers, wachtmeester marechaussee, N.H.. van Oudegracht 287 naar Vlagtwed- de. G. Deutekom, dienstbode, R.K., van Nassaulaan 4 naar Texel. J. H. A. Oosterwijk, liefdezuster, R.K., van Oudegracht 204 naar Oot- marsum. A. Tijdeman, machinist geen. en gezin, van Baansmgel 39 n. Amsterdam. J. P. A. Huibers. candidaat notaris, R.K., van Lvceum- straat 73 naar Scrkel. A. M. Lip pens, dienstbode, R.K., van Egmon derstraat 16 naar Koedijk. J. Schermer, dienstbode, N.H., van Boe- zemsin<*el 35'naar Warmenhuizen. J. A. H, Broekhuys, kantoorbed., N.H., van langestraat 18 naar Am sterdam. M. G. C. Glorie; dienst bode, R.K., van Geestersinsrel 46 n. Schoorl. H. F. Wiebols, z.b., Ev.L van Corfstraat 53 naar Utrecht. M. P. Rombouts, z.b., geen, geh. met A. W. van Kleeff, van Emmastraat 27 naar Zeist. A. M. H. Wielar'. z.b., geen, van Oudegracht 184 naar Amersfoort. C. A. Stroomer, agent levensverz. mij., R.K., v. Nas- sauplein 14 naar Amsterdam. J. Bakker, uitv. wegenbouw, geen, en gezin, van K. van 't Veerstraat 12 n. Enkhuizen. P. J. van Harselaar, adsp. instrumentmaker, geen, van Brouwerstraat 7 naar 's-Gravenhage. Uitspraken van 9 Januari. Overtreding motor- en r ij w i e 1' w e tE. T. te Alkmaar, J 1 boe.e of 1 week tuchtschool. J. B. te Heerhugowaard, 1 boete of 1 dag hechtenis. H. C. O. te Alkmaar, 2 boete of 1 week tuchtschool. W. N. C. te Sint- Pancras, A. M. G. te Oude-Niedorp -I, B. H. te Oudorp, J. v. I., H. de RH. V., J. B. en W. van D. allen te Alkmaar, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. C. M. te Alkmaar, 2 boeae of 2 dagen hechtenis. H. G. te Zuldscharwoude, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. C. C. te .Egmond-Binnen, A. G. D. te -laren.:; .pc". B. B. te Heiloo, S. C. V., S. P. B. M., G. D. G., G. N. en t J. L. te Alkmaar, P. V te Pens- jioek en C. de G. te Beverwijk, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. F. J. v L. te Alkmaar, 4 boete of J week tuchtschool. J. v. K. t.' Haaiiem, K. de B., C. S., J S. en G. T, te B.emster, P. B. te Pur- merend, J B. te Sint-Pancras en A. P. te Alkmaar, ieder 4 boete of 2 dagen, hechtenis. J. S. te Wormer, 5 boete of 3 dagen hechtenis. C. H. te Schoorl, 4 boete of 2 maal 2 dagen hechtenis. Overtreding ver duis- teringsverordening: J. E. '1. te Harenkarspe], vrijspraak. G. V te Harenkarspel', -eruggave aan da ouders zonder toepassing van straf. F. C. R. en C. S. te Alkmaar, ieder 0.50 boete of 1 dag hechtenis. W. M. en A. M. te Schagen, J. B. te Limmen, G. v. N. te Bergen, B C. v. d. G. te Heiloo, C J. S., H. P., W. P. en J. J. H. te Alkmaar, ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. T. de V. te Schermer- horn, 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. D. B. ;e Oudorp, H, W. P. te Heiloo, ieder 2 boete of 1 week tuchtschool. J. 't H A. J. K., J. B. R„ J. J., W. H. B„ C. K., P. M. P., L. M„ D. G v. W, B. D.. P. W. ce R. en R. v. D. allen Alkmaar, L. B. te Heerhugowaard, J. D. te Egmond-Binnen, H. v T. te Wormer, N. R. P. te Krommenie, J V. te Castricum, J. G. en D. B. te Heexhugowaard. en N. C. D. te Ber gen, leder 2 boete of 1 dag hech tenis. G. W. J. M. te Alkmaar, 3 boete of 1 dag hechtenis. T. v L. ,e Bex gen, J. S. te Alkmaar, P. N. S. e Nieuwe-Niedoip, J. P. en L C. B. 1 j Oudorp, C. J.O. te Hensbroek, J. S. te Heerhugowaard, J. H. S. en N. R. te Castrieum, J. S„ C. W. K. en G. Z, te Alkmaar, G. de J., C. S. en T. J. K. te Oude-Niedorp, W. M. te Keiloo, J de B. te Aartswoud en M. A. R. te den Helder, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. D. A. L., K T. en B. A. K. te Alkmaar, ieder 2 plus 1 boete of 2 plus 1 dag hechtenis. P. B. te West-Graft ijk, 3 boete of 1 dag hechtenis. M. I. te Stompetoxxxn en V. H. H. N te Schoorl, 3 plus 1 boete of 2 maal 1 week tuchtschool. G. v. d. K en G. S. te Alkmaar, J. A. N. te ^mstex'danx, M D. te Oudkarspel, M. J. W. te Haarlem, G. A. ten V. te Heiloo en A. H. K. te Koedijk, ieder 3 plus 1 boete of 2 plus 1 dag hechtenis. F. W. H. te a. .cum, 4 boete of 4 dagen hechtenis. P. te Heerhugo waard en J. S. te Harenkarspel, ieder 6 boete of 4 dagen hechte nis. G. N. te Alkmaar, 4 boete of 2 dagen hechtenis. A. F. te Beemstcr, 8 boete of 4 dagen nechlenis. 79. Zodra Ja cob de trompet weer opgehan gen had, ging de grote poort héél langzaam open en het zwarte ge zichtje van een negerjon gen keek om de hoek. En wat voor een negerjongen. Hij had een witten zijden doek om zijn hoofd ge knoopt. Verder droeg hij een vuurrood zijden broek met buisje. 80. O, wat was hij prachtig aangekleed! Anneke stond hem met open mond aan te kijken. Daar maakte het zwartje een mooie buiging en zei, terwijl hij met het puntje van zijn neus bijna op de grond kwam: Bij de overtredingen waar een voetgangerslantaarn is in beslag genomen, is bepaald dat alleen het lampje (bolletje) wordt verbeurd verklaard. De hulzeil worden der halve teruggegeven en kunnen ter griffie van het kantongerecht te Alkmaar worden afgehaald Overtreding identi teitsplicht: D. B. te Oudorp, 2 boeie of 1 week tuchschool. P. O. te Oosthuizen, 2 boete of 1 dag hechtenis. A. V., C. P E. en 11, v. D. te Alkmaar, N. J. T te Harenkarspel en W. S. te Heiloo, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding verorde ning verkeersbeperking (te laat op straat)' A. P. B. te Alk maar, 2.50 boete of 2 dagen heéhten s. C. N. te Oudkarspel, J. Z. te Wai'menhuizen en R. H. te Alkmaar, ieder 3 boete of 2 dager, hechtenis J. H. S. te Castricum er. IC de B. le Beemster, ieder 4 boete of 2 dagex. hechtenis. J. G. te Zuidscharwoude, S. K. te Pur- merend en A. U. te Wieringerwaard, ieder 5 boete of 3 dagei. hechtenis Overtredingvisscherij- ■wet: F. B. te Alkmaar en IJ. K. te Heerhugowaard, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis onder teruggave van de in beslag genomen hengels J. B. R. de B. te Alkmaar, G G. te Haax'lem, J. F. A. te Zaandam en C. F. te Krommenie, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis Overtreding politiever ordening: P. H. K. en N. v. d. I',I. te Heiloo, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. N. C. B. te Zuid scharwoude, 3 boete of 2 dagen hechtenis. O v ertreding arbeids wet: A. S. te Sint Pancras, I boe e of 1 dag hechtenis. Wegens eenvoudige s t r o o p e r ij C. B. te Egmond ~an Zes, 4 boete of 2 dagen hecht. Wegenshetnietverschij- n e n als g e t u i g e J. P. B. te Heerhugowaard, vrijspraak. J. v. d. B. te Haarlem, 4 boete of 2 dagen hechtenis. Wegens openbaredron- k e n s c h a p C ,B. te Sch gen 6 boete of 6 dagen hechtenis. Wegens looper. over verboden grtnd: F. B. te Vkmae.r. 2 boete of 1 dag hech'e- nis. P. W. L. en N. J. de W. te Amsterdam, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. Ook de sterken kunnen in moeilijkheden geraken Dan stennt de I Y.D. met raad en daad MUZIEK. Bij G. Alsbach en Co verschenen weder verschillende werken voor piano. Tafereeltjes uit het leven op 't land, van Peter de Heer. 't Zijn stukjes, te gebruiken na het eerste oefeningenboekje van Petri; de omvang der stukjes voor elke hand bepaalt zich tot vijf tonen. Elk nummer heeft een opschrift: Jan en Piet bij de pomp; Herder spe lend op z'n fluit, enz. Van den vruchtbaren componist Bonset (het is reeds zijn 153ste wexk) publiceerde de uitgever in twee deeltjes 20 eenvoudige stuk jes, onder den titel Van Stad en Land; 'n tikje modern, en soms illustreerend zooals in Op de speel plaats, Op het vliegterrein (voor de rechterhand alleen), In de dier gaarde, enz. Voor zang en piano: Nootje, Papegaaitje, liedjes op oude kinderrijmpjes van Melchior F. van Putten, met silhouetten uit 't Regent, 't Zegent en Handje Plak, en nieuwe door Nelly Boden- heim. 'n Bundeltje van 26 liedjes, v aarvan Handjeplak, ga naar de markt, een vijfstemmig canon is. De HemelNu!" is een vroolijk marschliedje, Kerstsproke (aan Jo Vincent opgedragen) een eenvoudig Kerstlied. Woorden en muziek beide, zijn van Martha BelinfanteDekker. Pater Noster, lied voor Bariton of Mezzo-Sopraan is van Jean Schrijvex-s, en opgedragen aan Pater Dx\ Huigens, O. F. M. dir. der R.K. kerkmuziekschool te Utrecht. Een lied met vele maat wisselingen in a/j, 7' en een be geleiding die van de zangpartij volkomen los staat; een eigen weg gaat. Een vertolking met orgel schijnt me toe het mooist te zijn. En dan is er nog een broch'ure over het Alphons Diepenbrock- fonds van Dr. Eduard Reeser. Dat fonds werd opgericht na D.'s over lijden en beoogde de uitgave zijner werken, waarvan er nu al vele verschenen zijn. Toch (zegt de heer Reeser) laat de verbreiding van Diepenbrock's muziek nog veel te wenschen over. Dii'igenten en vq- calisten worden aangespoord meer aandacht aan D.'s composities te schenken, opdat het fonds zijn taak met succes zal kunnen volbrengen. Het geschrift besluit met een op gave van D.'s wei'ken. A. Kooger. U/ie slordig op zijn bonnen is Sïaat met één been in de gevangenis. ZATERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.35 Gr.pL 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pL 8.Causerie „Brandende kwesties" (opn.) 8.15 Gr.pl. 9.20 Ochtendgym nastiek. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.45 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gr.pl. 10.Ernstige muziek (opn.) 11.— Voor de vrouw. 11.20 Gr.pl. 12.Orgelconcert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Onze Oostland-boe- ren. 13.15 Gr.pL 13.30 Roemeensch orkest Gregor Serban. 14.— Causerie „Hoeveel land en hoeveel zaaizaad is er noodig voor den particulieren groentenfuin?" 14.20 Na gedanen arbeid muziek en vrooiijkheid. 15.50 Gr.pl. 16.Bijbellezing. 16.20 Vicol met pianobegeleiding en gr.pl. 17.— Gr.pl., 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursfcer. 17.30 Gr.pl. 17.35 Duitsche taalcux'sus. 18.Gr.pL 18.15 Het kwai'tier van den Arbeid. 18.30 Mannenzangver. „Apollo". 19.Act. halfuur. 19.30 Gev. Zater- dagavendprogr. (Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken). 20.15 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en soliste. 20.45 Gr.pL 21.— Vervolg van 20.15. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Eng. uitz.: „Dutch News Reel" of gr.pl. 22.45 24.Dansmuziex (gr.pl.) HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—-8. Zie progr. H'sum I. 8.Gr.pl. 8.15 8.45 Zie progr. H'sum I. 8.45 Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Lichte muziek (opn.) 12. Muziek voor twee piano's. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.05 Klaas van Beeck en zijn orkest. 13.40 Voor de jeugd. 14.— Gooisch strijkorkest en fluitsoliste. 14.45 Onze Nederlandsche taaiclub. 15.Ver volg van 14.— 15.45 Hier W.A. 16. Gr.pl. 17.Voor de binnenschip pers. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Orgelconcert. 18. Cyclus „In een nieuw licht bezien" (voorbereid door de NSB). 18.15 „Violetten", muz. progr. 18.45 Als ik 't voor 't zeggen had. 19.BNO: Praatje in Groningsch dialect. 19.10 BNO: Nieuwsber. 19.20 Zang met oianobeeeleiaing (opn.) en gr.pl. 20.— Wetenswaardigheden van de week. (Vanaf 20.15 evenals H'sum I). 20.15 Gr.pl. 20.45 Gev. Zaterdag- avendprogr. 21.30 Causerie „Over heid en volkskunst". 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10 23.15 Avondwijding. Het Bolsjewisme is de aarts vijand van onze beschaving, cultuur en godsdienst. Het moet vernietigd worden. Meldt U aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegx-acht 22 ;e Den Haag. 99 door Moz. (39) Zoo, heeren. we gaan terug naar de stad in jullie auto. Draag eens dien bewusteloozen Jan naar binnen Vooruit, vlug 'n beetje! Zoo. die zit lekker en vastgebonden. Nu zal ik jullie grljpertje» een3 vastleggen. Als je 'n worsteling met me wil riskeeren, moet ie probeeren Je te verzetten, FEUILLETON door N. K 18 „Ik hoorde, dat je niet meer bij baron Gorringa werkt", merkte zij op. „Wat ga je nu doen?" Maarten zei haar, dat hij zich een vacantie van veertien dagen wilde geven. „Wat ga je na dien tijd doen?" „Ik ga naar Amsterdam", ant woordde Maarten. „Ik gaO, pas op!" hij sehi'eeuwde de laatste woorden uit, terwijl hij haar arm greep. Den laatsten tijd waren er veel automobilisten door het dorp geko men, op weg naar de kust om het drukke verkeer op den hoofdweg te vermijden, en een race-wagen, die met een snelheid van ongeveer tachtig kilometer voortraasde, zou Nora overreden hebben, als Maar ten haar niet opzij getrokken had. Een ongeluk was dus vermeden maar toch gebeurde er iets ake ligs, want de hond van Maarten gaf een kreet van pijn en bleef stil lig gen. De bestuurder was uitgeweken en had den armen Hector overreden. Het was een ongeluk, zooals eiken dag op den weg gebeurt, en de be stuurder een knappe man in sportcostuum bleef, na een achte- loozen blik op het gedoode dier, Nora verrast aanzien. Daarna lach te hij onrustig en wendde zich tot Maarten. „Dat is een vervelend ongelukje", zei hij. „Maar het kon niet voorko men worden en ik draag geen schuld. We moeten blij zijn, dat het niets ergers was. Wie is de eigenaar van den hond? Was hij van u?" „Ja, het was mijn hond", ant woordde Maarten. Hij kon den man niet aanzien; zijn oogen bleven op de roerlooze gestal te, die hem altijd zoo vroolijk tege moet gesprongen was, gevestigd. „Wel, wat zal het zijn? Het is maar een straathond. Is vijf gulden genoeg?" Maarten zag hem met bliksemen de oogen aan. „Vijf gulden is niet genoeg", zei hij koud. ,,A1 het geld ter wereld kan mij mijn vriend niet teruggeven. U mag niet zoo snel door een dorps kom rijden!" De automobilist wendde zich tot Nora. „Wel, Nora Brakman, en hoe maak jij het? Je ziet er lieftalliger uit dan ooit; ik zie dat het land je goed doet!" Verbaasd zag Maarten de anderen aan. Zij hadden hem en zijn hond reeds vergeten. Dit was een aange name ontmoeting en de oogen van Nora straalden van vreugde, toen zij elkaar de hand drukten. Maarten stapte met Hector in zijn armen weg, terwijl hij hen naast den wagen in een geanimeerd ge sprek achterliet. HOOFDSTUK XV. Een kapitale veestapel. De aangekomene was mr. Louis Windman, de jongste firmant van het advocatenkantoor Groen en Windman, waar Nora op kantoor was geweest. Louis, of Loekie, zoo als zijn vrienden hem noemden, was meer sportsman dan advocaat. Hij ging eiken dag, dat hij op kantoor gemist kon worden, naar sportwed strijden. Enkele malen had hij een achte loos woord met Nora gewisseld en eens, toen hij haar aanwijzingen ge ven moest, was hij mat haar gaan lunchen. En nu stond hij hier in het dorp als een oude vriend met haar te praten. „Woon je hier?" informeerde hij verrast. „Ik had nooit kunnen den ken, dat zoo'n gat een meisje air jou bevallen zou", Nora sprak hem over „Het Zwar te Paard". „In werkelijkheid behoort de boer derij aan mijn oom; maar hij zal haar aan mij geven", zei zij, „Je bent dus een vrouwelijke boer?" Windman, die ongewoon be langstellend was, wilde weten, hoe groot de boerderij was en of zij ver weg was. Zoodoende werd hij uitgenoodigd om op de boerderij te komen thee- Irinken en Nora stapte in den wagen en werd met veel vertoon naar huis gereden. Juffrouw Janna kreeg in- itructies om alles klaar te zetten. „En zet in 's hemelsnaam iets behoor lijks op tafel!" zei Nora zenuwach tig. Terwijl juffrouw Janna bezig was, werd Louis Windman langs de vee stallen exi kippenx-ennen geleid en al praatte hij licht en opgewekt met Kora, toch ontsnapte niets aan zijn aandacht. Hij bad zakelijk inzicht en al was Louis Windman geen deskun dige op zuivelgebied, hij begreep, dat een kudde van zevenenzestig stuks stamboekvee een kapitaal ver tegenwoordigde. Verrukt liet hij het getal door zijn hoofd spelen. Do kippenrennen maakten ook grooten indruk op Windman. Ook hier had men de beste soor ten en hij dacht, dat twee of drie duizend kippen een aardig somme tje waard waren, om te zwijgen van de kostbare en moderne inrichting. „We missen je erg op kantoor, Nora", zei hij. „Aardige en charman te meisjes zijn zeldzaam en er ont breekt iets aan het kantoor". Nora glimlachte gevleid en was te zeer geflatteerd om te begrijpen dat hij sinds haar vertrek niet aan haar bestaan had gedacht „Soms wilde ik wel eens, dat ik weer in Amsterdam was!" vertelde ze aanstellerig. „Het leven is hier erg saai; het is eigenlijk doodelijk vervelend!" „Dat wil ik gelooven. Ik denk niet. dat er hier iemand is, waar een aardig meisje als jij mee praten kan", merkte hij op. „Wie was die lummel, die zich zoo opwond omdat ik zijn ellendigen hond overreed?" „Hij heet De Roever". Nora be trok een beetje, toen zij over Maar ten hoorde spreken als „lummel". Zelf had ze heel wat brutale dingen tegen hem gezegd, maar ze vond het onaangenaam als een ander het deed. „Hij was vroeger mijn voor man, maar ik moest hem ontslaan". „Waarom?" (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 6