DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. PötWÉiJ I m Aanvallen en tegenaanvallen aan het Oostelijk front. De oorlog in Oost-Azië. SleCMS ee" nLT de Kostwinners vergoeding in den Arbeidsdienst. i - - Aan onze Adverteerders Ned.-Indië de dupe van overijlde besluiten. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 14. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rjjk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek-en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, 17 t - «0.9 postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. Ni Adema, Alkmaar. ag Januari 1 Duifschland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den 16 Jan. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt (bdkesnd1: In den centralen en N. sector van het O. front duren de gevech ten voort. Bij den aanval op sterke vijandelijke cavalerie in den cen tralen frontsector heeft een Duitsch bataljon infanterie op 14 Januari na feilen strijd een belangrijk plaatsje ingenomen en tien stukken geschut, talrijke ma chinegeweren, granaatwerpers, honderden geweren en 850 paarden buitgemaakt. De vijand liet meer dan 1300 dooden op het slagveld achter. Door onze luchtaanvallen op scheepsdoelen bij Feodosia en Kertsj (Krim) werden een trans portschip van 1500 brt. tot zinken gebracht en werden een vrij groot transportschip en een torpedojager ernstig beschadigd. In het W. vaar water van de Witte Zee werd een ijsbreker van dental in-klasse door verscheidene vojreffers van bom men zwaar beschadigd. In den nacht van 15 op 16 Januari vielen gevechtsvliegtuigen havenwerken aan de Oostkust van Engeland aan en plaatsten ver- ssheidene voltreffers op een vrij groote hooigoveninrichting. In N.-Afrika zette de vijand de beschieting van de Duitseh-Ita- Haansche steunpunten in het ge bied van Solloem voort met be hulp van strijdkrachten te land en ter zee. In het W. deel van Cyre- naica geen gevechtshandelingen van beteekenis. Duitsche gevechts vliegtuigen en duikbommenwer pers vielen Britsehe colonnes voer tuigen en vliegvelden in Cyrenaica alsmede tentenkampen bij Mersa- Matroe aan. De luchtaanvallen op Britsehe vliegvelden en verdedigingswer ken op het eiland Malta werden overdag en des nachts doeltreffend voortgezet. Duitsche transport vliegtuigen schoten op 12 Januari boven de Middellandsche Zee twee aanvallende Britsehe torpedovlieg tuigen omlaag. Britsehe bommenwerpers heb ben in den afgeloopen nacht Em- den en andere plaatsen in het N.- DuitsChe kustgebied' aangevallen. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Drie der aanvallende Britsehe bommenwer pers werden omlaag geschoten. De strijd op Malakka. Op 15 Januari heeft de voorhoede van pantserformaties, welke de'pro vincie Johore aan de punt van Ma lakka is binnengedrongen, den vijand krachtig achtervolgd, aldus meldt Domei van het front. Voorts bedreigt een andere Japan- sche voorhoede, die den 15en Jan. een belangrijk punt aan de kust in den W. sector heeft ingenomen, reeds het N.W. der provincie Johore. De zegevierende opmarsch der Ja panners gaat ondanks de geweldige tropische hitte, welke sinds verschei dene dagen in Z. Malakka heerscht, onverstoorbaar verder. De Japanners zijn reeds Donderdagavond de rivier de Moear overgetrokken. Zij bevin den zich thans nog slechts op rond 100 K.M. afstand van het eiland Singapore. De langs de W. kust oprukkende rechtervleugel der Japansche strijd krachten kon den opmarsch dusdanig bespoedigen, dat hij reeds de flank van den vijand zeer ernstig bedreigt. Tokio Nitsji Nitsji meldt uit Bang kok, dat Australische versterkingen in Singapore aankomen. Met deze troepen wil men trachten den terug tocht der Britsehe strijdkrachten tot staan te brengen. Men zou reeds van het Britsehe vestinggebied uit het kanongebulder aan het front kunnen hooren. Hevige aanvallen op Singapore. Volgens de laatste berichten heb ben de Japanners hun luchtaanval len op Singapore uiterst versterft. Het hoofdkwartier meldt, dat groote formaties bommenwerpers van het leger Donderdagmiddag den vijfden aanval overdag hebben ondernomen op de in het gebied van Singapore liggende vliegvelden Sembawan en Tengah alsmede op militaire objec ten bij Endau aan de O. kust van den staat Johore. De verliezen, wel ke de vijand als gevolg van de laat ste twee luchtaanvallen heeft gele den, bedragen in totaal 18 in de lucht neergeschoten en 7 op den grond vernielde vliegtuigen. Volgens berichten van het front op Malakka hebben de Engelschen reeds toebereidselen getroffen om den dam, die het eiland Singapore met Malakka verbindt, op te blazen. Daarmede zou echter tevens de vi tale waterleiding, die over den dam leidt en Singapore van drinkwater voorziet, vernield worden. De op het eiland Singapore zelf aangelegde waterreservoirs zullen tlw riChJi"lijk slechts een beperkten rqivv e d^m&endste behoefte kunnen S"- ^f1 afgezien van de mi-- bericht zou' naar in het r gezegd wordt> de val ooe on dit een reeds met het middellijk voor voldoende verster- k^iwg Slechts "een wlmder pore redden. Singapore vallen Zijn val zou een noodlot zifn voor Australië, het Britsehe empire en de geheele strategie der geaü! lieerden in den Stillen Oceaan Als Singapore valt, zal Churchill tevens vallen en de politieke gevolgen 2U1 len ingrijpend zijn. Eerst dan zalmen in vollen omvang de dwaasheid er kennen om Singapore aldus te ver- waarloozen. Eiland Devito bezet. Tokio, 16 Jan. (DNB). Naar Do mei meldt, hebben Japansche strijd krachten het versterkte eiland De vito bezet aan den ingang der Baai Y?n Subic, ten Noordwesten van Manilla, waarbij 16 stukken zwaar geschut werden buitgemaakt. Dit geschiedde door tien Japansche sol daten onder aanvoering van een jeugdigen luitenant, die geen tegen stand ontmoetten. Behalve de wape nen werden groote hoeveelheden benzine en munitie buitgemaakt. MINISTER FISCHBÖCK HOOFD VAN DUITSCHE PRIJS VORMING. Berlijn, 16 Jam. (D.N.B.) De Fübrer heeft op voorstel van den ge machtigde voor het vierjaarplan. Rijksmaarschalk Göring, den mi nister b.d. dr. Hans Fiscbböck met den titel van staatssecretaris be noemd tot Rijkscommissaris voor de prijsvorming. Dr. Hans Fiscbböck werd 24 Ja nuari 1893 te Geras in de gouw Neder-Donau geboren. In den wereldoorlog streed hij aan het front in het Tiroolsche gebergte. Na den oorlog voltooide hij zijn juridische studie en wijdde zich vervolgens aan het practische economische leven. Bi.i de overeenkomst van Berchtesgaden werd dr. Fischböek op verzoek der Duitsche regeering belast met de be handeling yam de economische be. trekkingen tusschen het Duitsche Rijk en Oostenrijk. In de eerste na- tionaal-socialistische regeering van dr. Seyss-Inquart was dr. Fischböek Oostenrijksch minister van handel en had als zoodanig deel aan het be sluit der Oostenrijksche regeering tot aansluiting bij het Duitsche Rijk. De liquidatie van de Oostenrijksche regeering stond onder leiding van dr. Fischböek als minister van fi nanciën. Na de bezetting van Ne derland nam dr. Fischböek als com missaris-generaal in het kader van het Rijkscommissariaat de leiding der economische en financieele aan gelegenheden voor het bezette Ned. gebied op zich. Hieromtrent deelt het Rijkscom missariaat mee, dat dr. Fischböek zijn ambt als commissaris-generaal van financiën en economie in het Rijkscommissariaat voor het bezette Nederlandsche gebied blijft waar nemen. China protesteert. Zurich, 16 Jan. (A. N. P.) Volgens een bericht van United Press uit ïsjoengking protesteeren zoowel de Chineesche pers al s de woordvoer ders der regeering tegen het besluit der* geallieerden hun voornaamste aandacht eerst te richten op de oor logvoering in Europa en eerst nader - nand op de situatie in de Stille Zuid zee. Een woordvoerder der regeering verklaarde onder verwijzing naar de Chineesche overwinning bij Tsjang- sja, dat de geallieerden beslist tot den aanval moeten overgaan om de suc cesvolle verdediging van Neder- landsch-Indië te waarborgen. Volgens te Sjanghai ontvangen berichten heeft Tsjang Kai Sjek aan Owen Lattimore, die Donderdag naar de Ver. Staten is vertrokken, een aan Roosevelt gerichten brief overhan digd. Daarin wordt versterkte hulp gevraagd ovoor de Tsjoengking- regeering. De bedreiging van de Amerikaansche oostkust. Naar uit Washington wordt ge meld, heeft de woordvoerder der Amerikaansche vloot verklaard, dat de bedreiging van de Amerikaansche oostkust door duikbooten ernstiger wordt, zoodat het noodzakelijk is ge worden de geheele koopvaardij daar voor te waarschuwen. De Nederlandsche saldi in Ja pan. (A.N.P.) - Het Japansche mi- nister-ie van financiën heeft mede gedeeld, dat besloten is voortaan de saldi vain Nederland en Neder- landsch-Indië als „vijandelijke saldi te beschouwen, als gevolg van den tusschen Japan en Ned.-Indië ontsta- nen st aat van oorlog. Generaal Rommel ontvangt ver sterkingen. (A.N.P.) - Berichten uit Lrbye bevestigen, dat generaal Rom- f d°or de lucht versterkingen neett gekregen, zoo meldt de Lom- densche correspondent van Aftonbla- det. Alles wijst er op, dat hij zijn terugtocht zal staken en ten Z. van El Agheila tegenstond biedt. Dit nummer bestaat uit acht pagina's DE DUITSCHE N.S.V., IN SAMENWERKING MET DE NEDERLAND SCHE N.S.V. hebben in den Dierentuin in Den ÓHaag een brei-avond gehouden voor de soldaten aan het Oostfront. Ook.de' jeugd hielp mee met hel breiwerk. - (Polygoon-Meyer) ONDER DE BREIENDE VROUWEN BEVOND ZICII O.A. MEVROUW SEYSS INQUART. (Polygoon Meyer) 's-Gravenhage, 16 Jan. In aanvul ling op het dezer dagen gepubli ceerde bericht, inzake de toekenning van kostwinnersvergoeding voor het verblijf in den Nederlandschen Ar beidsdienst, kunnen wij nog het vol gende mededeelen. Ingevolge het besluit* lóonbepaTirig werkverruiming worden de gemeen ten in zeven klassen verdeeld. De klasse der gemeente, waarin de ver wanten van den vrijwilliger of ar- "ueidsdienstplichtige woonachtig zijn. is derhalve een der voornaamste factoren bij de berekening der ver goeding. V/aar het werkverruimings- loon de basis der vergoeding vormt, worden uiteraard de kosten van le vensonderhoud e.d. hierop in minde ring gebracht. De op deze wijze ver kregen bedragen beloopen voor de zeven klassen onderscheidenlijk: 17.60, 16.15, 14.70, 13.50 12.30, 11.10 en 9.90 per week. In gevallen waarin de vrijwilliger of arbcidsdienstplichtige de eenige kostwinner voor zijn verwanten is, kunnen bovengenoemde bedragen voor de eerste vier klassen verhoogd worden tot 18 en voor de overige klassen onderscheidenlijk tot 17.40, 15.90 en 14.40 per week. Indien genoemde personen voor hun ojokomst in het vrije bedrijf gemiddeld een hooger loon genoten, wordt dit hoogere bedrag als basis voor de b rekening der vergoeding genomen. De vergoeding kan even wel niet hooger zijn dan 21 per v.cck. JJe beslissende factoren voor de toekenning van kostwinnersver goeding zijri voorts de gezinsgrootte en de totale gezïnsinkcmsten. In die gevallen, waarin de gezinsinkomsten een zoodanige grens naderen, dat niet meer gesproken kan worden van het ontbreken van de noodza kelijks middelen tot levensonder houd, wordt het vergoedingsbedrag s' n bedoelde grens aangepast. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de nieuwe regeling in vele op zichten gunstiger is dan de vroegere, waarbij het afgestane loon als basis der toe te kennen vergoeding werd genomen. Heipt moeder en kind Wordt lid van den NEDERLANDSCHEN VOLKSDIENST! Voorioopig geen personeele belasting. Werkzaamheden tijdelijk opgeschort. Ter kennisneming van hen, die voor het jaar 1942 voor de personeele belasting belasting plichtig zijn, wordt medegedeeld, dat de werkzaamheden voor die belasting op de* inspecties der belastingen tot nader order zijn opgeschort, in verband met den arbeid voor de uitvoering van andere belastingwetten. Tengevolge daarvan ontvan gen de belastingplichtigen voor ioopig geen aangiftebiljet; zij be hoeven geen aangifte te doen voor het gebruiken van een per ceel of voor het houden van dienstboden, paarden, motorrij tuigen, pleiziervaartuigen en biljarten. Ook de z.g. „beschrijving", waar bij door de ambtenaren wordt geïn formeerd naar belaste objecten blijft voorioopig achterwege. Voorts wordt nog medegedeeld, dat zij die het voornemen hebben de door hen gehouden motorrijtuigen of pleiziervaartuigen het geheele jaar 1942' niet te gebruiken, kunnen nala ten de inspecties der belastingen daarvan in kennis te stellen. Verze geling zal voorioopig niet geschie den. Hoogleeraar te Utrecht. 's-Gravenhage, 15 Januari. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 3 van zijn verorde ning no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) dr. D. J. Kok, dieren arts te Haarlem, benoemd tot hoog leeraar in de veterinaire physiolo- gie aan de universiteit van Utrecht. VERDUISTER GOED! ZON 17 Jan. onder: 18.01 18 Jan. op: 9.39 MAAN 17 Jan. op: 9.39 onder: 19.09 ZON 18 Jan. onder: 18.02 19 Jan. op: 9.38 MAAN 18 Jan. op: 10.18 onder: 20.24 24 Januari. Eerste kwartier. ^L' J igggj l vj m EEN VERKENNINGSTROEP VAN DE BLAUWE DIVISIE heeft verdachte bewegingen vastgesteld aan den horizon op 't bevroren meer. (Weltbild-Polygoon-P.K. v. d. Becke) Ingaande 19 Januari a.s. gelden o.m. de volgende voorschriften betreffende het ad verteeren in de dagbladen: le. Geclicheerde annonces mogen niet grooter zijn dan: bij 3 kolom 12 cm. hoog; bij 2 kolom 18 cm. hoog en bij 1 kolom 24 cm. hoog. 2e. Zet-annonces mogen niet breeder zijn dan 3 kolom. Deze annonces mogen met geen grooter lettercorps worden gezet dan 12 punts, opschrift, naam of merk van den adverteerder max. 24 punts; tusschenkopjes max. 16 punts, interlinies niet hooger dan 2 punts; witmarge rondom niet meer dan 1 cm.; omlijningen niet vetter dan V2 cicero. Verder gelden de maximummaten als sub 1. 3e. Ingezonden MededeeEngen mogen slechts over 1 kolom worden geplaatst ter hoogte van max. 16 cm. 4e. Er mogen van een adverteerder op denzelfden dag geen twee dvertenties of meer voor hetzelfde onderwerp worden geplaatst; worden door denzelfden adverteerder advertenties voor verschillende onderwerpen opgegeven, dan mogen deze in ieder geval niet vlak naast of onder elkaar worden geplaatst. Tengevolge van deze maatregelen zal het soms noodig zijn dat wij eenige wijzigingen moeten aanbrengen in het formaat of de zetwijze van de opgegeven annonces. Wij vertrouwen dat onze adverteerders hiermede accoord gaan. ALKMAARSCHE COURANT. Afd. Advertentiën. Voorbeeld 24 punts letter 16 punts letter 12 punts A 3. J/, cicero omlijning: De berichten, dat Japansche troe pen het Nederlandsch-Indische olie- eiland Tarakan bezet hebben en dat zij reeds vasten voet hebben gekre gen op Borneo en Celebes hebben in ons land natuurlijk ontsteltenis ge wekt. En wel voornamelijk omdat men steeds beter begrijpt, dat het hierbij niet blijven zal, dat de Japansche bezetting een steeds grooter gebied zal omvatten én dat na Borneo en Celebes andere eilanden waaron der het voor ons zoo uiterst belang rijke Java een zelfde lot zullen ondergaan. Men kan natuurlijk nog in de hoop leven, dat het dappere Indische leger er in zal slagen die bezetting te verhinderen, maar iedereen be grijpt wel, dat tegen de overmacht niet te strijden valt en met het voor beeld van Malakka en de Philippij- nen voor oogen is het maar al te duidelijk, dat hulp van Engelsche of Amerikaansche zijde vooreerst niet te verwachten is, of althans weinig zekerheid geeft, dat men daardoor een bezetting van onzen kostbaren archipel zal kunnen te gengaan. De zwaarste oorlogsstormen. Integendeel, juist die lotsverbon denheid met Engeland en Amerika zal waarschijnlijk oorzaak worden, dat Nederlandsch-Indisch gebied de zwaarste oorlogsstormen over zich heen zal voelen gaan. Immers, Ned.-Indië valt onder het Oost-Aziatisch gebied, dat recht streeks onder den opperbevelhebber der geallieerden komt te staan en dat niet alleen, men is van die zijde voornemens om er nieuwe steEingen te bezetten nadat belangrijke gebie den in den Stillen Oceaan verloren zijn gegaan. Na Malakka en de Phi- lippijnen verspeeld te hebben zullen de Anglo-Amerikanen zich in dit ge bied nestelen, Soerabaja zal het nieuwe hoofdkwartier worden en al zouden de Japanners nog zoo weinig geneigd zijn ons en ons gebied in den grooten strijd te betrekken wanneer het opperbevel van den vijand zich daar verschanst, is het vanzelfsprekend, dat juist daar waarschijnlijk de zwaarste slagen zuüen vallen. Over ons en zonder ons. Reeds zijn Britsehe en Amerikaan sche vlooteenheden in de wateren van Nederlandsch-Indië gesigna leerd, reeds is bericht, dat admiraal Hart zich, vluchtend van de Philip- pijnen, per duikboot naar deze zoo genaamde nieuwe stellingen der ge allieerden heeft begeven. Of men dit in Indië prettig vindt of niet, daar naar is geen oogenblik gevraagd. De Indische vlootvoogd, noch generaal Ter Poorten komen blijkbaar in aan merking om een plaats te krijgen in het opperbevel als het om onze eigen bezittingen gaat, het is, zooals het in onze vaderlandsche geschiedenis al eens meer geweest is: Men beschikt over ons en zonder ons. En daarmede zitten wij midden in de ellende van dezen oorlog, die ons na de eerste vijf dagen in eigen land zonder meer voorbij had kunnen gaan. Na de bezetting van Curagao en Suriname volgt nu de Japansche be zetting van de rijke Oost-Indische gewesten, die onze voorvaderen ge- Wonnen hebben en die geslachten lang door Hollandschen arbeid en Hollandschen durf en uithoudings vermogen tot de rijke en welvarende bezitting zijn geworden zonder welke Holland in de rij der Europeesche mogendheden eigenlijk geen betee kenis heeft. Er is ons niets gevraagd. Hoe het Nederlandsche volk zelf over dat alles denkt is niet gevraagd. Ook in Londen heeft onze vroegere regeering zonder ons, maar wel over ons beschikt. Zij heeft eenvoudig den oorlog verklaard aan Japan zon der een oogenblik te bedenken, dat wij daarbij op het hinkende paard gewed hebben omdat het nu toch wel langzamerhand duidelijk moet zijn wat de Britsehe hulp en de Brit sehe toezeggingen in dezen oorlog beteekenen. Engeland, dat tot den laatsten man van zijn bondgenooten vecht, zal thans het Nederlandsch-Indische le ger in het vuur brengen. Reeds toen er van de aantasting van ons gebied geen sprake was heeft men van die zijde om hulp geroepen en het tee kent de Hollandsche mentaliteit, dat men daaraan in Indië onmiddellijk gevolg heeft gegeven, waardoor wfj reeds een onzer kostbare duikbooten verspeeld hebben. Men beweert thans, dat Japan ons niet ongemoeid zou hebben gelaten omdat het onze rijke koloniën bij het vestigen van zijn heerschappij - in dit deel van het Aziatisch gebied toch niet zou kunnen missen. Misschien zou dat het geval zijn geweest, maar zeker is het aller minst. Men heeft dezer dagen kun nen lezen, dat Japan ons slechts on gaarne in den strijd betrekt, dat het zelfs getalmd heeft in de hoop, dat wij nog tot bezinning zouden komen, maar dat het natuurlijk ons gebied niet kan sparen na een openlijke oorlogsverklaring onzerzijds en ze ker niet wanneer het door het Ang- lo-Amerikaansche opperbevel tot een belangrijke verdedigingsstelling wordt gemaakt. De strop om eigen hals gehaald. En intusschen komt het dus hier op neer, dat wij althans de heeren in Londen, onszelf dezen strop om den hals gehaald hebben. Men kan daartegen aanvoeren, dat onze ex-ministers ons lot nu een maal onverbrekelijk met het En gelsche moesten verbinden onder het motto „samen uit, samen thuis" en dat een regeering, die tot dusver op de Britsehe hulp gespeculeerd heeft nu eenmaal ook verplichtingen heeft wanneer de Britten ons noo dig hebben. Men zou daarop kunnen antwoor den, dat van daadwerkelijke Brit sehe hulp tot dusver nog niets is ge bleken en men moet ook in de in ternationale poHtiek zijn verstand weten te gebruiken. Men had de ge beurtenissen, zooals zij elkaar thans opvolgen, kunnen voorzien, men had na ruim twee jaren oorlog wel eenigszins kunnen begrijpen hoe het verder zou loopen en men had zoo verstandig moeten zijn ons rijke ko loniale gebied niet zonder meer in de waagschaal te stellen. Wanneer men daartegen aanvoert, dat bondgenooten in critieke oogen- blikken op elkaar moeten kunnen vertrouwen, dan wijzen wij slechts op het voorbeeld van Rusland, En- gelands grootsten bondgenoot, die zoo verstandig was aan Japan nog niet den oorlog te verklaren. Had de Nederlandsche emigran- tenregeering dat voorbeeld gevolgd, had het ook utiliteitsoverwegingen laten gelden en de gebeurtenissen in den Stillen Oceaan eens even aan gekeken, dan had Japan onze kolo niën waarschijnlijk met rust gelaten en was ons en onzen landgenooten daar in het Verre Oosten heel wat ellende bespaard gebleven. Wij verlangen in dezen oorlog geen duimbreeds vreemden grond en wij kunnen bij een oorlogsverklaring van Japan dus niets winnen en al leen maar verliezen. Als Nederlandsch Oost-Indië straks Japansch bezit is, zal men dat alleen aan de overijlde besluiten in Londen kunnen wijten.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1