Dames hoest mmjsirqop toegezegd. HET ZWARTE PAARD n.m. HONIG's KLOOSTERBALSEM Ik ben er nog maar de vraag is te groot! GESPRONGEN HANDEN 10.—. Jot 1 in alle vormen AKKER'S Rik Spt ARTIKELEN FEUILLETON DE HOEVE SPORT Dorpentochten in N.H. Belangstelling van heinde en verre. Pagina 8. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 17 JANUARI 1942. Pagina 3. 'ER WIJK) erwijk, Tel. 3235, en complete z. g. a. n. en 2 paar Jongensvoet- alles in prima staat. Soezemsingel 15. Tïjas en Cost, voor kort tevens 2 Dameswin- VEG 72. enige Stoelklokken voor Staartklokken met ma nken kast. 5RTSLAAN 125. een Kinderledikantje at) m. toebehooren en Bed. 3 G 143, Heiloo. :n Handmof (zwart). 1NBURG. 20. iken Schrijfbureau, Le- ersoons, met bed. elec- eltje, een paar Dames tsen, C. P. JONGENS, at 6, Bergen. :en paar Friesche Door- a. n., met 1 paar hoo- choenen. wland 32. rima Piano, gladbruin, Damesvest, donkerbl., nqjitel 42-44. 1 p. Jon- n Cres 29 of ruilen van emsterlaan 5, Bergen. :n beste kachel met >0. AAT 84. ngeboden: Rijjas voor chauffeur, 2 Costuums s, een Jacquet, een voor de meestbiedende, sschen één en vijf uur. SCORELKADE 52. felefunken Radio met ils nieuw. 2 Etsen in afb. prof. L. Dake. 'OORSTRAAT 20. p. hooge Rijgschoenen, en een inzinkbare Sin- imachine. dstraat 83. persoons Ledikant met persoons Bedsprei. Houttil 2. ige Avond- of Trouw- kerblauw, m. 42-44, met potten en een pr. m. riemen, Batavier, 40, Spoorstraat 20. blauwe Japon, m. 46, ntel m. 44. 1 paar z. g. en m. 40-39. ,T 1. tilips Radio 1940 met<"V| tomatische afstemming,/ <j!l an 143. stoelen, Canapé en een groote Schilderijen en en. \T 37. paar D. en H. Schaat- 12. Te bevr.: (EKSHAVEN 4. pracht Radio, ver schaal. U. K. G. 3tompetoren. Drie arbeiders onder locomotief. Eén doode. Gisteren zijn drie arbeiders uit Beugen, die met hun fietsen op de spoorbrug over de Maas reden, om dat het pontverkeer tengevolge van ijsgang was stilgelegd, door een lo comotief aangereden. De arbeiders reden tusschen de rails en hebben, vermoedelijk doordat zij oorkleppen droegen, de naderende locomotief niet hooren aankomen. Toen de ma chinist, die een fiets hoorde kraken, de locomotief deed stoppen, was het ongeluk reeds gebf-urd. Hierbij werd 'n zekere J. uit Beugen, gedood. Een andere arbeider werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. De derde kon na verbon den te zijn huiswaarts keeren. De marechaussee heeft procesverbaal opgemaakt autoverkeer tusschen urk en lemmer. Over de drooggevallen gronden van den Noordoostpolder ontwikkelt zich thans een autoverkeer tusschen het voormalige eiland Urk en Lem mer. Dond'erdag heeft 'n autobus van Urk ut 'n geslaagden proeftocht ge maakt. Gister vertrokken er per bus zestig personen van Urk naar Lemmer. Op deze wijze zullen thans ook levensmiddelen en post worden vervoerd. Aanvankelijk was het moeilijk, een goeden weg door den polder te vinden. Een enkele maal is dan ook een auto in de slappe veenlaag weggezakt. bommen op ons land. 's-Gravenhage, 16 Jan. Gister avond en -nacht zijn talrijke Engel- sche vliegtuigen naar Nederlandsch gebied gevlogen. Een vrij groot aan tal brisant- en brandbommen werd lukraak, meestal van groote hoogte en in hoofdzaak op open terrein, neergeworpen, maar ook op woon wijken. In een plaats in Noordhol land werden eenige woonhuizen vol komen vernield, verscheidene ande re werden zwaar beschadigd. Van de bewoners dezer huizen vonden zes den dood, twee werden zwaar, zeven licht gewond. In een stad in het Zui den des lands ontstond tengevolge van het neerwerpen van bommen op woonwijken deels zware, deels lichte schade aan gebouwen. Een persoon kreeg daarbij zware verwondingen. BONNENDIEF DEED ZICH ALS CONTROLEUR VOOR. Dank zij de activiteit van een win kelier in de Eerste Boerhaavestraat is de politie er gisteren in geslaagd, de hand te leggen op een 58-jarigen man, die bij tal van winelkiers bon nen gestolen heeft. De man deed zich voor als politiebeambte en zei dan dat hij de bonnen kwam contro leeren, aangezien gebleken was, dat er valsche bonnen in omloop waren. Was de „controleur" na afloop van zijn „werk" weggegaan, dan bleken er steeds tal van bonnen met hem verdwenen te zijn. TWEE HARINGVAATJES VOL ZILVERGELD. Het was de politie te Amsterdam aan den Overtoom vrijwel al het ter oore gekomen, dat een winkelier zilvergeld, dat hij ontving, aan de circulatie onttrok. Daarop werd een onderzoek in zijn zaak ingesteld. De recherche vond, toen zij den winkel doorzocht een paar haringvaatjes die geheel met kwartjes en dubbeltjes waren gevuld, tezamen meer dan 10.000 uitmakende. Ook een groot bedrag aaan zilveren rijksdaalders en gul dens kwam te voorschijn. De win kelier trachtte zich nog schoon te wasschen met praatjes, dat hij re gelmatig collega's in de buurt aan klein geld hielp, maar ook dit bleek niet waar te zijn. De man werd wegens belemme ring van het maatschappelijke ver keer gearresteerd en al het zilver geld in beslag genomen. Dit is la ter vanzelfsprekend tegen beta ling onder een aantal instel lingen en winkelzaken gedistribu eerd om zoodoende weer in omloop te worden gebracht. veroorzaakt door 'n kou grebruike men Abdijsiroop die de vastzittende slijm zal doen loskomen en Uw hoest snel zal verdrijven. rïdlbepr,?eM bil hoe". B I*1 bronchitis, asthma. Honig s fabrieken leveren groote hoeveelheden bouillon blokjes, jus- en ragoüttabletten en vele soepen maar de vraag is dermate gestegen, dat de mogelijkheid bestaat, dat Uw winkeliet U tijdelijk niet kan helpen. Dat komt natuurlijk, omdat de kwaliteit nagenoeg onvetandetd bleef en de prijzen nog altijd even laag als vroeger zijn. Daar door is de vraag enorm toegenomen - want iedereen weet, dat hetgeen van Honig's fabrieken komt, zelfs in dezen tijd nog opvallend goed is WÊÊËMÊË Ui bL. -M 1 DE VERJAARDAGSSTORTING. Er zijn gisteren heel wat Neder landers. jarig geweest. Vandaag zul len er ongetwijfeld niet minder hun gebooterdag vieren. U kent de ver jaardagsstorting. De verjaardags storting is een bijdrage voor de Ne- derlandsche ambulance. De verjaardagsstorting is een bij drage die bestaat uit evenzoovele dubbeltjes, kwartjes, of guldens als naar gelang de beurs het toe laat als men jaren telt. Welnu, is U vandaag jarig? Van harte gelukgewenscht, ook namens de jongens in de veldlaza retten en ziekenhuizen achter het Oostfront. Maarbegin Uw nieu we levensjaar met een goede daad: Doe mee aan de verjaardagsstorting op gironummer 87600 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. DUBBELE MOORD TE VELSEN BERECHT. In den middag van 26 Aug. j.ï. bracht in een woning aan de Wijker- straatweg te Velsen de 39-jarige J, K. Heykoop uit Muiden zijn echt- genoote, de 32-jarige A. C. van H. en den man, met wien zij samenleefde, dan 32-jarige A. met een mes zoo danige steekwonden toe, dat beiden korten tijd later overleden. Voor de Haarlemsche rechtbank stond de dader thans terecht. Uit het verhóor bleek, dat A. B. tijdens de mobilisatie in Muiden vertoefde en vaak bij het echtpaar H. op be zoek kwam. Er ontstond een ver houding tusschen H.'s vrouw en B. Doordat hij correspondentie van het tweetal in handen kreeg, ontdekte H., dat zijn vrouw hem ontrouw ge worden was. De vrouw liep weg om haar intrek te nemen bij B. Zes da gen voor de datum, waarop hij de finitief van zijn vrouw gescheiden zou zijn, reisde hij naar Amsterdam, kocht daar een mes en ging naar Velsen, met het bovenvermelde ge volg. Verd. verklaarde niet de bedoeling te hebben gehad zijn vrouw en B. te vermoorden. Na aangehouden te zijn had hij verklaard uit noodzaak te hebben gehandeld. Een psychiater verklaarde, dat verdachte volkomen toerekenbaar is. Hij is zeer emotioneel, doch heeft geleerd, zich te beheerschen. Alleen bij zeer sterke spanningen blijft hij zichzelf niet rrfeester, hetgeen in d:t geval tot noodlottige excessen heeft geleid. Een fabrikant uit Muiden, bij wien verdachte in dienst was, noemde verdachte oen zijner beste werklieden, die ook op een verant woordelijke post uitstekend voldeed. Na een uitvoerig requisitoir eisch- te de officier van justitie een ge vangenisstraf van twintig jaar. Uitspraak 29 Jan. Textielarbeiders gearresteerd. - De politie te Laren heeft zes textiel arbeiders gearresteerd, die werk zaam waren in de textielfabrieken van twee firma's aldaar. Zij wor den verdacht van diefstal van weef- garens tot een bedrag, dt in de hon derden guldens loopt. door N. K. 19 „Hij werd een beetje te opdringe rig", antwoordde zij. „Je hebt van die menschen. Als je vriendelijk te gen ze bent, maken ze de gekste ge volgtrekkingen". „Maar aan zoo'n aardig meisje als jij, Nora, zou ik ook het hof maken als ik je dikwijls zag!" „Dat zou iets anders zijn", merk te ze op, verrukt over zijn volhar ding. Juffrouw Janna kweet zich held haftig van haar taak door brood, eigenmaakte jam en een koek, die voor den Zondag opzij gezet was, op te disschen. De boerderij droeg de goedkeuring van mr. Windman weg. Was er geen nypotheek op? En was Nora er ge- H^ei zeker van, dat zij het erven Pas om zeven uur klom Windman in zijn wagen om zijn weg te ver volgen en tegen dien tijd had Nora, die, als ze maar een gewillig oor vond, een geboren babbelaaster was, hem veel meer verteld dan ze wel gewild had. Zij had hem meege deeld, dat haar oom in het Oosten reisde waarin ze zelf nog geloof de en had hem zelfs te kennen gegeven, dat ze een jaar als proef tijd had. Hier had Windman bezorgd van opgezien. Het eigendom was dus niet van haar, en zou het misschien nooit worden! Zelfs dit was niet alles. Ze had hem haar moeilijkheden verteld met oen winkel van haar oom. Zij had gezegd, dat ze de oudjes, die ervoor zorgen moesten, ontslagen had, en had erkend, dat zij met den nieuwen man en zijn vrouw niet bovenmatig ingenomen was. Louis Windman. was volstrekt geen dwaas en hij begreep, dat Nora mis lukken gmg. Wat er met het eigen dom van Jacob Brakman zou gebeu ren, kon hem niet schelen, evenmin ?r Yfh Nora zelf worden zou. Hij dacht slechts aan zijn eigen voordeel, en kreeg het gevoel, dat TIJDSCHRIFT DE SCHOUW. 's-Gravenhage, 16 Jan. Op de heden te 's-Gravenhage gehouden persconferentie kondigde prof. dr. T. Goedewaagen, secretaris-gene raal van het Dep. van Volksvoor lichting en Kunsten, het zoo juist verschenen nieuwe 14-daagsche tijdschrift „De Schouw" aan, offi cieel orgaan van de Nederlandsche Kultuurkamer en daarbij officieus orgaan van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Ter toelichting van het laatste schrijft prof. Goedewaagen dat de geest van het departement in dit tijdschrift uitkomen zal. Het is niet de bedoeling om bijv. aan de kunstenaars te gaanvoor schrijven, hoe ze schilderen, bou wen of componeeren moeten. Het is integendeel de bedoeling om de Nederlandsche cultuur zich in vrijheid te laten ontwikkelen, voorzoover die vrijheid niet in strijd komt met den Nederland- schen volksgeest- en de Nederland sche traditie. Tot de hernieuwing van de cultuur zullen de diverse gouwen daadwerkelijk moeten meedoen. Hoofdredacteur van „de Schouw" is prof. dr. T. Goedewaagen, eind redacteur Henri Bruning, de ad ministratie berust bij de uitgeverij „de Schouw", Nieuwe Havenstraat 40 te Den Haag. In dit eerste num mer treft men artikelen aan van prof. dr. T. Goedewaagen, jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, dr. D. Hannema, J. G. Goverts, prof. dr. J. M. N, Kapteyn, Henri Bruning, F. Primo, dr. F. Vermeulen en mr. J. Huyts. Keuren van tooneelstukken. - Het dep, van volksvoorlichting en kunsten, afdeeling theater en dans, brenigt ter kennis van alle liefheb berij-tooneelvereenigingen, rederij kerskamers en zangvereenigingen, dat tooneelstukken, revues, voor drachten en liederen, welke vóór 1 Maart 1942 zouden moeten ge speeld of gezongen warden, na 19 Januari niet meer ter keuring kun nen "worden aangenomen. Alkmaar, Vrijdagavond. De telefoon staat niet stil! Een half uur geleden begonnen we aan dit verslagje en nuhebben we al twee regels geschreven. Het is weer als vanouds: de Hollanders willen rijden en ze prefereeren een toer tocht, omdat zij allen de sfeer en de bijzondere ijsstemming op de Noord- hollandsche banen kennen. Waar komen de deelnemers van daan? Och, het is eigenlijk nog te vroeg, om dat te kunnen beoordee- len, doch voorloopig zijn de provin cies Noord- en Zuidholland, Utrecht Overijssel en Noordbrabant al verte genwoordigd. Er zijn clubs, die met groote groepen aan den start willen komen, zooals bijvoorbeeld uit Haar lem en Amsterdam. Dikwijls ook brengt één telefoontje vijf tot tien aanmeldingen. En zoo gaat het maar door, niet alleen in Alkmaar, maar ook in Hoorn en Purmerend en ook in Abcoude. Intusschen hebben ook de Spoor wegen al geïnformeerd naar de be langstelling en het ziet er naar uit, dat Zondagmorgen extra materiaal zal moeten worden ingelegd, evenals Zondagavond. Bilthoven aan de telefoon. En Aerdenhout. Dan komt Huizen en daarna volgt een serie Amsterdam. Er tusschen door eenige verbindin gen met nabije dorpen. Zoo gaat het uur na uur. De banen. En er tusschen door is het afdee- lingsbesturen gelukt, om verbinding te krijgen met Alkmaar. Oudkarspel meldt, dat alles gereed is en het ijs buitengewoon fraai. Koedijk vertelt hetzelfde van het Geestmerambacht, Avenhorn ontplooit haar volle acti viteit en met haar al de andere clubs. Het ziet er allemaal goed uit en als het weer standvastig blijft, als niet plotseling een zware sneeuwval voor onprettige verrassingen zorgt, dan moet het Zondag wel een unieke tocht worden! Het aantal deelnemers? Ja, dat is moeilijk te schatten. We zeggen maar niet meer, hoeveel honderd rij ders in Alkmaar, Hoorn en Purmer end aan den start zullen komen, we houden liever rekening met.... zoo veel duizend! En Alkmaar moet zijn deel ver werken. Dat zal Zondagmorgen een heele drukte geven bij het café de Boer, waar het startburau gevestigd is. Tot Zondag dus! Nog even één adres van aanmel ding: J. Werkman, tel. 2491, Alk maar. En natuurlijk Zondagmorgen bij het startbureau, waar de trouwe bondsvlag zal wapperen. Laten wij hopen in een prachtig zonnetje! elfstedentocht. Naar wij vernemen heeft het Cen traal bestuur van de Friesche Elfste- denvereeniging gisteren in een ver gadering, die te Leeuwarden is ge houden, besloten bij doorgaand vrie zend weer den Elfstedentocht in het midden of het laatste gedeelte van de volgende week te organiseeren. Na den start in Leeuwarden wordt het traject gereden via Dok- kum, Franeker en Stavoren naar Leeuwardenterug. Ook ditmaal is de tocht opengesteld voor wedstrijd en tourrijders. wedstrijd-uitslagen. Warmenhuizen. - Wedstrijden lan- gebaan, amateurs, afstanden 500, 1500 en 3000 meter. Uitslag: 500 meter: 1. m. Jonker, Warmenhuizen, 50.9 sec.; 2. en 3. C. Scheer, Twisk, en j. Breed, Sloter- dijk, 51.2 sec. 1500 m.: 1. C. Scheer 2 min. 50.5 1 sec., 2. M. Jonker 2 min. 51.1 sec., 3 J. Breed 2 min. 59.2 sec. 3000 m.: 1. C. Scheer 5 min. 54 sec., 2. M. Jonker 5 min. 57.2 sec., 3. M. Strijbis, Harenkarspel, 6 min, 15.2 sec. Einduitslag: 1. C. Scheer. 2. .M, Jonker en 3. J. Breed. AANGEKONDIGDE WEDSTRIJDEN. Zaterdag 17 Jan.: te Nieuwe Nie- dorp („IJs en Volksvermaak") wed strijden in het hardrijden 500 en 1500 m. Zondag 18 Jan.: Nieuwe Niedorp 500, 1500 en 3000 m. Zondag 18 Jan.: Krommenie („No va Zembla") nationale wedstrijden 500, 1500 en 3000 m. Zondag 18 Jan.: Bergen, nationale proefwedstrijden 500 en 1500 m. Zondag 18 Jan.: Den Haag („Haag- sche IJsclub") provinciaal kampioen schap 500, 1500 en 5000 m. Maandag 19 Jan.: Beverwijk, kor- tebaanwedstrijd dames, met deelna^ me van de bekendste Friesche rijd sters. Dinsdag 20 Jan.: Dordrecht, kam pioenschap van Zuidbolland schoon- rijden voor heeren en voor dames, gevolgd door nationale junioreswed' strijden in het schoonrijden, B ilj ar ten KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND EERSTE KLASSE GROOT BILJART, ANKER KADER 45/1, Opnieuw verbetering van records. Gistermiddag zijn te Rotterdam de wedstrijden om het kampioen schap van Nederland, le klasse groot-biljart, anker kader 45/1 voortgezet, Evenals op den eersten middag was ook nu de belangstelling zeer groot. Die belangstelling gaat vrijwel uitsluitend uit naar de pre staties van Sweering, v. d. Pol en de Leeuw, omdat nu reeds als vast staand kan worden aangenomen, dat een van deze spelers op den titel beslag zal leggen. Van de overige deelnemers heeft de invaller Gehrels zich tot dusver nog het best geweerd. Maar dr. Vos en de drie Brabanders hebben nog in geen enkel opzicht aan de verwachtingen beantwoord. Record hoogste serie verbeterd. In de partij tusschen de Leeuw en dr. Vos slaagde de Leeuw er in het Donderdag door v. d. Pol geves tigde nieuwe Nederlandsche record van de hoogste serie, dat stond op 152 te verbeteren door zijn serie op te voeren tot 154. De uitslagen van de middagpar tijen waren: v. d. Pol Jacobs Sweering van Loon de Leeuw dr. Vos Gehrels Goderie De avondpartijen. De Rotterdammer v. d. Pol begon 's avonds matig, doch in 7 beurten toonde hij weer onomstootelijk aan, dat hij 'n speler van bijzondere klas 300 12 81 25.00 52 12 22 4.33 300 17 99 17.64 137 17 36 8.05 300 11 154 27.27 26 11 17 2.36 300 31 51 9.67 223 31 42 7.19 se is. Eenige uren tevoren had de Leeuw hem zijn serie-record ontno men, door van 152 op 154 te komen, maar nu was het weer de beurt aan v. d. Pol laten zien, wat hij waard was. Hij bouwde aan den langen band de serie degelijk op en toen hij daarna het ivoor naar het mid denvak dirigeerde, volgde het eene tiental na het andere. De 100 ging op en op 150 moest v. d. Pol een zeer lastige picque-stoot maken, het geen feilloos geschiedde. Eenige se conden later moest het record van de Leeuw er aan gelooven. Hij strandde op 163, toen hij een zware trekstoot niet diep genoeg raakte. Den nieuwen recordhouder werd door het publiek een ware ovatie gebracht Hierop volgde even een kleine reactie, doch dra was hij er weer in en toen waren de 300 snel vol. Zijn tegenstander bleef op negen-en-veertig staan. Sweering had tegen Jacobs het genoegen ook een record te verbeteren. Op den eersten dag had hij het Nederland sche record hoogste gemiddelde in een partij aan v. d. Pol moeten af staan, die het van 27.27 op 30 bracht. De Amsterdammer was dit keer zeer op dreef. Hij maakte vlotgespeelde series van 62, 63 en 83, waarna een brillante slotserie van 87 in de acht ste beurt de partij beëindigde, zoo» dat hij een gemiddelde van 37.50 had gespeeld, een waarlijk 'verbluf fende prestatie en de vijfde record verbetering in dit tournooi. De uitslagen waren: v. d. Pol van Loon Sweering Jacobs de Leeuw Goderie Gehrels dr. Vos v. d. Pol, de Leeuw, Sweering es Gehrels hebben nu elk vier partijen gewonnen. 300 13 163 23.8T 49 13 20 S.76 300 8 87 37.50 45 8 20 8.82 300 18 82 16.66 194 18 66 10.77 300 40 53 7.50 296 40 35 7.40 zijn pijnlijk, lastig en leelijk om te zien. Maar d&éraan sukkelen is niet meer noodig. Ge kimt er dan ook dadelijk vanaf zjjnt Gebruik daarvoor de Klooster* balsem, een bijzondere balsem die niet bijt, heerlijk verzacht: Uw huid als 't ware verjongt en weer prachtig glad maakt. Ook tegen wintervoeten es ruwe schrale huid en kloven is het beproefde middel: AKKER's er in deze merkwaardige situatie wel iets voor hem te doen zou zijn. En Louis Windman zat hevig om ge reed geld verlegen. „Ik kom hier Maandag weer langs, als ik naar de stad terugga", zei hij. „Mag ik mezelf op de lunch uitnoo- digen?" „O, natuurlijk, kom maar!" riep Nora begeerig uit. Zij keek de auto na, tot zij om de bocht verdween, en ging toen met ëen verheerlijkten glimlach naar binnen. Weinig vermoedde zij, dat zij, door het verzoek van Windman in te willigen, geleek op het lam, dat een wolf gastvrijheid verleent. HOOFDSTUK XVI. Het beste deel. Dien avond kwam Maarten, toen hij wist, dat de maaltijd achter den rug was, aan de pastorie en vroeg Eva, daar het zulk prachtig weer was, of zij een wandeling met hem wilde maken. Zij nam dit dadelijk aan en ze liepen langs den weg naar Hontersberg. Maarten vertelde hoe Hector de arme kleine Hector, die nu nooit meer zijn meester op den voet vol gen zou ontdekt had, dat meneer De Koning in werkelijkheid de oude Jacob Brakman was. Eva lachte bij dit nieuws en was minder onder den indruk dan Maarten verwacht had. Zij had van het begin af aan gevoeld dat er rond dezen ouden heer iets vriendelijks en bekends was. „Wat was die goede ouwe Hector toch veel slimmer dan wij!" riep ze uit. „Je zult je hond missen, Maar ten. Wat ga je nu doen? Ga je een nieuwen zoeken?" „Nee Eva!" antwoordde hij hoofd schuddend. „Ik ga naar Amsterdam, zie je". „O!" Het hart zonk Eva m de schoenen, want Langeveld zonder Maarten de Roever was bijna ondenkbaar al had ze zich wel langen tijd gereali seerd, dat hij ergens anders werk zou kunnen krijgen. „Blijf je lang weg?" „Een maand of twee", was zijn ant woord. „Meneer Brakman heeft het zoo beschikt. Hij wil mij een nieuw vak laten leeren, al weet ik nog niet eens welk. Hij schijnt een prachtig plan te hebben om hier in Lange veld een zaak te beginnen". „Ja, daar sprak hij mij ook over, maar ik kan me niet indenken, w.at het is. Naar mijn meening lijkt ons rustige kleine dorp niet erg geschikt om er een nieuwe onderneming te beginnen". „Hij wilde mij geen verdere bij zonderheden vertellen", sprak Maar ten, „maar hij beweert, dat hij iets voor me.te doen heeft, en meer kan ik niet wenschen". Maarten keek over den rustigen weg en vroeg zich af, hoe hij een begin moest maken. Ze hadden eenigen tijd zwijgend gewandeld en Eva keek verwonderd naar hem op. Zij vroeg zich af, waaraan hij dacht, en tenslotte, met een geweldige wilsinspanning, ving hij aan: „Voor ik naar Amsterdam ga, wil de ik je iets vragen, Eva „Wel, wat dan?" zei ze glim lachend. Het had zoo gemakkelijk moeten zijn, omdat hun vriendschap zoo op recht was. Een ieder, die veel met menschen omgaat, zou er weinig moeite mee gehad hebben om een meisje te zeggen, dat hij van haar hield en dat hij haar wilde trouwen, maar de krachten van Maarten ging dit te boven. Hij staarde haar aan, alsof hij haar nog nooit gezien had, maar Eva begreep nu, wat er komen zou, en nam zich voor om een ver legen man een handje le helpen. Er was maar één onderwerp, waarmee Maarten, als hij erover ging praten, zijn succes zou kunnen bederven, en dat was: geld. Maar juist het geld koos hij: „Wat ik wilde weten, is dit: hoe veel moet een man verdienen, voor dat hij een meisje vragen mag om zijn vrouw te worden? Zie je Hij kon niets bedenken om aan deze onheilspellende vraag toe te voegen en zweeg dus. „Dat hangt van het meisje af en van waaraan zij gewend is", zei Eva. „Ik weet niet of je erover denkt om te gaan trouwen, Maar ten, maar als dat zoo is Maarten gaf geen antwoord, dus Eva vervolgde: „Ik denk bijvoorbeeld aan zoo'n meisje als Nora 3rakman. Zij kleedt zich goed cn rijdt paard en houdt van uitgaan. Ik vermoed dat ze niet op minder dan nu, op vele duizenden guldens per jaar zou wil len trouwen". (Wordt vervolgd!.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 5