e Verkooping Verkooping DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ih* E VRIJWILLIGE IKOOPING DSCHABWOUDE st Café N VAN OTERLEEK", 4 Voortdurende zware gevechten aan het O.-front. De oorlog in Oost-Azië Winterhulp ontving reeds bijna vier millioen gulden. VELDPOST. Bijna de helft van gehamsterd. het muntmateriaal Facte* c. 5 20 JANUABI 1942, I.T. in CONCORDIA, is M. C. ROOS, van pert, te Noordschar- IUIS, waarin 2 wo« ERF, aan de Lange- t groot 2 A. 40 c-A. ?rd. a and. in den uit- rd voor resp. 2.— w. aan D. Heiman en ITIS waarin 2 wo- ERF, en EEN HUIS CHUUR en ERF, aan straat, samen groot erhuurd aan Mej. Tr. rbiest, elk voor 1.— roen voor 2.25 p. w. rg bi? bet. der koopp. ddoening der huren, a gegeven t. k, v. J. DE LANGE en Breedstraat 10 te JTERLEEK DAG 28 JANUARI rr (3 uur neg.) bij en comb, in na te t. o. v. C. J. DE LANGE, e steenen SCHUUR n paardenstalling en ;n groot ERF, ge- aingrond, groot 18 a. eilen in 2 perceelen waarin volledige de eenige ter plaat- ;eds 30 jaren ook ringen en tooneeluit- jr denzelfden eige- r O. DE VRIES, ge» laar is bereid gratis en tot overschrijving tg. e bezichtigen. Aan betaling op 15 April verstrekt t. k. J. DE LANGE en 3, Breedstraat 10, /AN DER HEIDE, 1 k m a a r, zal op 21 JANUARI a.s., ct na de veiling van GROOT) in het ES aan de Koor naar, in het open- n:, HEERENHUIS en Geesterweg no. 13 poot 1.40 aren, tot de nalatenschap J. SWAAG. en 1 April a.s. JIS en ERF aan de no. 32 te Alkmaar, m den heer Geurts r week. te bezichtigen op g van 2 tot 4 uur. 5 aan den opbouw Ier de huidige om- iing tegenover de itandigheden worden ischen Arbeidsdienst er van de Neder- eschrift. Zes klassen n gevolgd, tot aanbeveling, ienen van een eigen- worden overgelegd: litiediploma zoo men afstamming, ichillende bij zonder en. ;ijn verkrijgbaar aan oning. ij 'n foto ten voeten r 24 Januari e.k. ien Gevolmachtigde che Politie, Postbus idelijk zijn vermeld: lisnummer, alsmede eld: „Sollicitatie", essen komen door het niet voldoen i afgewezen, komen f.-'J9 ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 15. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan.de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar, Maandag 19 Januari 1942. Duitschtand strijdt voor Europa Het Duitsche leger belicht, Hoofdkwartier van den Firhrer, 17 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt hekend. Aan liet front bij Sevastopol hebben Duitsche en Roemeensche troepen herhaaldelijk vijandelijke aanvallen met zware Verliezen voor den tegenstander afgewezen. Aan de W.kust van de Ki'im dwong een Duitsche kustbatterij vijande lijke oorlogsschepen zich terug te trekken. In den midden- en N. seotor van het O. front hebben troepen van het Duitsche leger met steun van sterke formaties der luchtmacht in zwaxen defensieven strijd den vijand ook gisteren zware verlie zen berokkend. Ten O. van Koersk werden bij een onderneming van een aanvalstroep 3 stukken ge schut en verscheidene machinege weren buitgemaakt of vernietigd. Aan de O-kust van Engeland is een Britsche mijnenveger door bommen zwaar beschadigd. In 'N.-Afrika duren de levendige aanvallen en het ^hevige artillerie vuur op de Dtuiseh-Italiaansehe stelling bij SotLoem voort. Colon nes Britsche tanks en vrachtauto's benevens vliegvelden en tenten kampen in Cyrenaiea en aan de kust van Egypte werden met suc ces gebombardeerd. Duitsche ge vechtsvliegtuigen deden overdag en des nachts doeltreffende aan vallen op schepen en haveninstal laties te La Valetta benevens op Britsche vliegvelden op het eiland Malta. Het legerbericht van 18 Jan. luidt als volgt: „Op den Krim zijn nieuwe vijan delijke aanvallen bij Sebastopol met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. In de centrale en de N. zóne van het O. front heb ben de Duitsche troepen bij de voortdurende zware gevechten tal rijke vijandelijke aanvallen afge slagen. Op verscheidene plaatsen werden met succes tegenaanvallen ondernomen. Bij deze gevechten werden vele afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen en jagers in den strijd gebracht. Zij vernietig den, soms in moedige scheervluch- ten, honderden voertuigen en an dere verkeersmiddelen, alsmede talrijke zware wapens en ander oorlogstuig van den vijand. Bij luchtaanvallen op spoorwegen zijn verscheidene geladen transport treinen der bolsjewisten bescha digd. Bij een aanval van een Duitsche pantserdivisie in de centrale zóne werd.de vijand teruggeworpen met achterlating van 450 dooden. Een afdeeling der Waffen S.S. vernie tigde bij stoottroepactie voor Leningrad vijftien kazematten en gevechtsstellingen, maakte talrijke wapenen buit en bracht den vijand zware verliezen toe. In de N. IJs zee heeft de Duitsche duikboot- vloot een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Op den Atlantischen Oceaan heb ben Duitsche duikbooten 4 vijan delijke schepen (tesamen 21.000 ton) tot zinken gebracht. Boven dien werd een groot transport schip door 2 torpedotreffers zwaar beschadigd. Bij gewapende ver kenningsvluchten boven den Noord zee is in den afgeloopen nacht voor de Engelsche Oostkust een vrij groot convooi aangevallen en verstrooid. Verscheidene schepen werden zwaar beschadigd. Andere gevechtsvliegtuigen bestookten ha vens aan de Z.W. kust van Enge land met bommen van middelbaar en zwaar kaliber. Aan de oppervlakte varende Brit sche oorlogsschepen hebben in het Kanaal zonder succes een Duitsch convooi aangevallen. De Duitsche kustafweer greep daarbij ook ip. Een Britsche motortorpedoboot zonk brandend. In N.-Afrika heeft het van allé verbindingen afgesneden, zwakke garnizoen der Duitsch-Italiaansche steunpunten in het gebied van Sol- loem, overgave aangeboden, nadat het in een heldhaftigen tegenstand, die weken duurde, zijn munitie en andere voorraden had verbruikt. De luchtmacht heeft geslaagde aan vallen gedaan op marcheèrende colonnes en ravitailleeringscolon- nes langs den kustweg. Duitsche duikbooten hebben ten O. van Sclloem een Engelsche tor- pedobootjager vernietigd en drie treffers geplaats* op een convooi bij Tobroek. Het zinken der sche pen kon niet waargenomen wor den. In den afgeloopen nacht heeft de vijand bommen laten vallen op verschillende plaatsen in N. en W.- Duitschland. De burgerbevolking leed geringe verliezen. In de woon wijken van eenige steden werd schade aan gebouwen aangericht. Twee Britsche vliegtuigen werden i neergeschoten. Van 10 tot, 16 Jan. heeft de Sovjetluchtmacht 105 vliegtuigen verleren, waarvan er 66 bij luchtgevechtèn en 14 door luchtdoelgeschut werden neerge schoten. De rest werd op den grond vernietigd. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 15 Duitsche vliegtuigen ver loren". 1 De strijd op Malakka. Uit Tokio wordt van het front in Malakka gemeld, dat het laatste Britsche steunpunt op het vasteland, het vliegveld bij Batoe Pahat, in Japansche handen is. De Britten kunnen nu nog slechts vanuit drie steunpunten Singapore verdedigen. Langs de O.-kust zijn Japansche troepen tot de Pahangrivier doorge drongen en zij hebben op den Z. oever het gebied van Tamerlok be reikt. De Japanners zijn thans bezig een vernietigenden slag tegen de Britten voor te bereiden. Japansche pantsereenheden zijn Zaterdag in den sector van Pahat, ongeveer 80 K.M. van Singapore verwijderd, opgetrokken en dreven de Britsche eenheden voor zich uit. Men verwachtte de Japanners reeds gister aan het eiland Singapore. Een Australisch „regiment, dat in den sector van Gemas verzet bi>od, Is half vernietigd. Zaterdag in de vroegte is Batoe Anan ten Z.O. van Gemasin in de provincie Johore door de Japanners genomen. Behalve talrijke gewon- „f1 verloren de Australiërs ongeveer 500 dooderi. Uit Tokio wordt medegedeeld, dat de onrust der bevolking in Singapore groot wordt, daar er nauwelijks meer een mogelijkheid voor evacu atie bestaat. De Britten hebben reeds den dam afgesloten, waarover de be- woners van Singapore eventueel nog naar het gebied van Malakka kon den vluchten. Bovendien is er ge brek aan levensmiddelen en water In de aankomst van Australische versterkingen ziet men een erken ning van de zware nederlagen, die de Engelschen op Malakka reeds heb ben geleden. Uit Sjanghai wordt bericht, dat er in Singapore ernstige meenings- verschillen zijn ontstaan tusschen de militaire en de burgerlijke autori teiten over het feit, dat de Inland- sche bevolking geen aanspraak kon maken op de schuilkelders bij -lucht bombardementen. Op hoog bevel van Londen moeten zij thans ook worden toegelaten. Volgens Domei is van de om streeks 500 vliegtuigen, die bij het uitbreken van de vijandelijkheden °P Malakka waren gestationneerd, geen enkel meer gevechtswaardig. De Japanners hebben slechts 44 toe stellen waargenomen, een overblijf sel van de versterkingen die uit Australië en Ned. Indië waren ge komen en waarvan er twintig yoor liet vervoer van vliegtuigen worden gebruikt. Over de gezondheidstoestand der Japanners op Malakka wordt ge meld, dat 10 procent lijdt aan malaria en andere epidemische ziekten. Er zijn geen gevallen van cholera, pokken of builenpest. Schorpioenen en ander gedierte vormen geen ge vaar meer. Een groot aantal veld hospitalen zorgt voor een snelle ge nezing van gewonde Japansche sol daten. In berichten van Malakka wordt gezegd, dat na de verovering van de haven en het vliegveld van Ba toe Pahat aan de W.kust vrijwel <le geheele straat van Malakka door de Japansche vloot en luchtmacht beheerscht wordt. De zeeweg tus schen Britsch-Indië en Singapore door deze belangrijke straat is dus voor de Engelschen afgesneden. Voor transporten van het naburige oosten en Britsch-Indië en Singa pore hebben de Engelschen slechts nog de beschikking over den om weg via Sumatra en Straat Soenöa. Doch ook deze weg kan niet meer veilig worden genoemd. Verder wordt gemeld, dat de operaties op Z.-Malakka een uiterst snfl verloop blijven hebben. Ja pansche strijdkrachten, die langs de westkust oprukten, zijn reeds over de Batoe Pahat getrokken. Blijkens een uitgegeven legerbe richt heeft Singapore Zaterdag en Zondag zware Japansche lucht aanvallen te verduren gehad. Bij den Zondag uitgevoerden aanval werden bommen op de marine-in stallaties der stad neergeworpen, waardoor oliedepöts in brand vlo gen. Bovendien braken talrijke branden uit. Radio-New-Yoi'k meldt, dat er op het oogenblik hevige gevechten van man tegen man gaande zijn op Malakka tusschen de Japansche en Britsche troepen. De gevechten worden geleverd ten N.W. van Sin gapore. Het is den Japanners ge lukt een bruggehoofd te vormen. De Britsche stellingen worden zoo doende in de flank bedreigd. De strijd op de Philippijnen. Niet ver van de oorlogshaven Olangapo hebben de Japanners op het schiereiland Bataan een succes volle landing verricht en zij gaan reeds van daar uit in Z. richting. Men neemt aan, dat zij in het Z. deel - - y. te*- 1 DOOR HET MET IJS EN. SNEEUW BEDEKTE LAND MARCHEERT DE INFANTERIE. De kleine, buitgemaakte sleden zijn zeer gemak kelijk voor het vervoeren van de bagage. (Hoffmann-P.K. Bauer) ZWAAR GESCHUT VAN HET DUITSCHE AFRIKA- CORPS wordt aan het Noordafri- kaansche front in stel ling gebracht. (Weltbild-Pol. P.K. Moss- rnüller) Grootere opbrengst door aantal gitten. 's-Gravenhage, 17 Jan. Toen op den eersten October van het afge loopen jaar de Winterhulp Neder land rekening en verantwoording aflegde en ten tweede male een appel richtte tot de sociale gevoelens van het Nederlandsche volk om hét W.H.N. werk te steunen door giften en daadwerkelijke medwerking, ge loofde men in breeden kring, dat dP resultaten van het eerste winter hulpjaar niet "bereikt zouden wor den en een terugslag verwacht moest werden. Daarom is het belangwek- kend na het verloop van de eerste helft van het tweede actiejaar (de manden October, November en De cember) óp de ontwikkeling te kun nen Wijzen, die zich in het win ter hulpwerk 1941/42 voltrokken heeft. Uit giften en collecten waren tb; en met 31 December 1941 3.885.661,80 gulderf binnengekomen, daarmede zijn de resultaten per 31 Dec. 40 van de inzamelingen en giften bijna ver dubbeld. De door huis- en straatcol- lècten binnengekomen bedragen zijn in vergelijking met de eerste W.H.N. aetie op gelijke Jioogte gebleven, wat des te merkwaardiger is, daar, zooals bekend moge worden geacht, de op brengst der eerste collecte buitenge woon hoog uitgevallen is; aangezien men in de meening verkeerde, dat net.hier eèn collecte gold, die slechts eenmaal plaats zou hebben, De toename van de gezamenlijke opbrengst is te danken aan een ster ke verhooging van de giften, welke zich naar verwacht mag worden, ook in de maanden Januari, Fe bruari en Maart zal afteekenen en ,-een verdere opwartsche ontwikke ling zal veroorzaken. \Gelijken tred houdend met dezen indrukwekkenden groei d'er giften kon W.H.N. haar ondersteunmgs- werk voor het volk reeds tastbaar opvoeren en honderdduizenden Ne- cJerlandsche families een flinke on dersteuning geven. Bijzonder om vangrijk werd dooi- uitreiking van waardebons gedurende de maand December geholpen, nadat reeds ip November ongeveer 2mill, gulden voor ondersteuning besteed waren. Het evenwicht tusschen de groote ondersteuning en de binnengekomen giften vormt, naar bekend kan wor den geacht, de W.H.N. loterij, die juist ook in de laatste maanden een zeer goed verloop gehad heeft. Zoo vreugdevol het groeiende begrip en de bereidheid tot hulp van vele krin gen der bevolking voor de sociale noodtoestanden in het eigen volk ook zijn mogen, tot een allesomvat tende ondersteuning in den geest van de stichting Winterhulp Neder land, strekken de resultaten nog niet en het zal ook in de toekomst een onvermoeibaar streven van de win terhulp zijn steeds meer Nederlan ders te winnen voor de gedachte van sociale gemeenschapszin. EC.WAAFÏ SCHILLED CM £TENT?E*TeN! Daar kpü kaas eh vleesch, vet, boter, Élk voor terug! (Polygoon-Leemker) der baai van Sóëbic aan land zijn gegaan om den vijand in de flank en den rug te bedreigen. De tegenstan ders verdedigen zich hier in het bergterrein ten Z.O. van de baai van Soebic met het front naar het Oosten. De tegenstand is uiterst hevig daar de troepen weten, dat van den afloop dezer operaties het lot van het schiereiland afhangt. Men meldt verder, dat een deel van deze troepen van generaal Mc. Arthur op den terugtocht zijn naar de kust van de baai van Manilla Cn de W. kust van het schiereiland Bataan. De strijd in Birma. Uit Rangoon wordt gemeld, dat troepen den strijd hebben aange bonden bij Myitta in Birma met Ja panners, die uit Thailand kwamen. Myitta ligt op den weg van de Thai- landsche grens naar de Britsche luchtbasis Tavoy in de Burmaansche provincie Tenaserim. EEN GAULLISTISCHE PIRATEN STREEK. Madrid, 17 Jan. (D.N.B.) Een Gaullistische torpedojager is de Baai van Santa Isabel op het Spaan- sche eiland Fernando Poo (voor de kust van Kameroen) binnengedron gen en wierp daar dieptebommen Uit om de ankerkabels van drie koop vaarders der asmogendheden te ver nielen. Daarna werden deze schepen geënterd en uit de haven wegge sleept. Deze overval geschiedde op een oogenblik, waarop de officieren der schepen aan land waren. Naar verluidt, zijn de aan boord achter gebleven leden der bemanning door de Gaullisten doodgeschoten. De overval heeft groote veront waardiging veroorzaakt in Spanje. Officieele kringen hebben hun stand punt nog niet bepaald, doch de open bare meening luidt unaniem, dat de Britsche provocaties onduldbaar ge" worden zijn. Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat te Londen een protest zou zijn ingediend dat in zeer energieke bewoordingen is gesteld. Naar van semi-officieele zijde ver luidt, heeft de Sjóaansche regeering door tusschenkomst van haar gezant te Londen èen krachtig protest te gen den overval on de Spaansche haven Santa Isabel ingediend. Een nota van denzelfden inhoud werd overhandigd aan den Engelschen gezant te Madrid, sir Samuel Hoare. VOORSTEL VAN MALAN VOOR ONAFHANKELIJKHEID VAN Z.-AFRIKA. Lissabon, 17 Jan. (A.N.P.) Uit be richten van den Britschen nieuws dienst blijkt, dat 48 afgevaardigden van Ket -Zuid-Afrikaansche parle ment zich ondanks den van regee- ringszijde op hen uitgeoefenden druk hebben uitgesproken voor het vóorstel van Malan, Zuid-Afrika terstond tot een van het Britsche rijk onafhankelijke republiek te verkla ren, 90 afgevaardigden spraken zich tegen het voorstel uit. 's-Gravenhage, 17 Jan. Er wordt, daar nog steeds grootere pakketten gepost worden, die doelloos liggen blijven, met nadruk aan herinnerd, dat tot nader order geen veldpost zendingen „boven de 50 gram kunnen worden verzonden. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 19 Jan. onder: 18.04 20 Jan. op: 9.37 19 Jan. op: 10.51 onder: 21.37 24 Januari Eerste kwartier. MAAN Oude munten nog maar korten tijd in omloop. 's-Gravenhage, 17 Jan. (A.N.P.) Donderdag is, zooals men weet, een besluit bekend gemaakt, dat er maatregelen zijn genomen, om nieuwe pasmunt in circulatie te brengen, waardoor aan een groot ongerief tegemoet wordt ge komen. Wat is de reden van de uitgifte van nieuwe pasmunt? Deze en andere vragen hebben wij voorgelegd aan ,den wnd. secretaris-generaal van financiën, mr. M. Rost van Tonnin gen, die zoo welwillend was eenige nadere toelichtingen te geven op dit belangrijke besluit. De reden was de steeds toenemende schaarschte aan munten bij het pu bliek, dat deze om de meest u'.teen- loopende redenen achterhield. Van staatsfinancieel standpunt, aldus de secretaris-generaal< bestond hiertegen geen bezwaar, aangezien de Staat door deze handelwijze een groote winst kon maken, zoodat zij in dit opzicht de hamsteraars slechts dank is verschuldigd. Indien echtey het Nederlandsche publiek een bijzondere voorliefde koestert voor het verzamelen van munten, dan was het niet noodig hiervoor metalen te gebruiken, die op andere wijze nuttiger konden worden gebruikt. Zoo rees vanzelf de vraag, of men nieuwe munten, zou uitgeven, waar bij men rekening kon houden met de verzamelwoede van het publiek en waardoor men de moeilijkheden zou kunnen wegnemen, die de hamsta- raars aan de neringdoenden veroor zaakten. In alle stilte heeft de Rijks munt te Utrecht reeds sinds veie maanden de nieuwe munten ge slagen. Zij werkt thans op volle kracht, zoodat binnen niet al te langen tijd geen sprake meer zal zijn van schaarschte aan geld stukken. Op de vraag, of de oude munten naast de nieuwe munten in circulatie zullen blijven, antwoordde de secretaifis-generaal, dat zulks inder daad nog gedurende korten tijd het geval zal zijn. Op een nader vast te stellen tijdstip zullen/ de oude munten echter de kracht als wettig betaalmiddel verliezen, zoodat dan uitsluitend de nieuwe muntsoorten in circulatie zullen zijn. Voor de verzamelaars zal zulks echter geen verliezen mee behoeven te brengen. Zij zullen n.l. in de gelegenheid worden gesteld tot een bepaalden datum de oude verzamelde munten in te wisselen tegen de nieuwe munten. Degenen, die van deze gelegenheid tot omwisseling geen gebruik maken, schenken het Rijk het verschil tus schen de waarde van het metaal, dat in de munt is verwerkt, en de gel dende muntwaarde. Rijksdaalders en guldens niet medegerekend zijn er volgens den secretaris-generaal tientallen millioenen stuks munten aan de circulatie onttrokken. Hij schat, dat 40 a 50 procent van het in circulatie gebrachte muntmate- riaal is gehamsterd. Het ongemak, dat hierdoor,is ver oorzaakt, zal spoedig zijn verdwe nen, want de nieuwe munten zullen in een dergelijke hoeveelheid won- den geslagen, dat binnen eenige maanden van schaarschte geen spra ke meer zal zijn. De nieuwe ontwerpen. Wie de ontwikkeling van het munt- en papiergeld in de geschie denis heeft nagegaan, vooral in de democratische landen, zal zich, aldus de secr.-gen., dikwijls hebben geër gerd, als hij ten minste nog eenig gevoel had voor waarchtige volks kunst, aan de zinlooze „kunst"-pro- ducten, die men op het gebied van het geldwezen ontwierp. De tijd, welke thans is af gesloten, kenmerk te zich in al zijn uitingen door een zich volkomen losslaan van alle wor teleren, die ons volk met de afstam ming en den bodem verbond. Zoo was er ook op het èeóied van het papieren- en metaalgeld een chaos ontstaan, waarin orde moest worden gebractït. Wat lag nu meer voor de hand, dan bij het ontwerpen van nieuwe stempels voor h^t geld terug te grijpen op die vormgevingen, welke door de eeuwen heen uit ons, volk waren voortgeokmen en voor den van zijn aard bewusten Nederlander ook werkelijk beteekenis hadden? Wat béteeeknen de nieuwe stempels en wie is de ontwerper? Mr. Rost van Tonningen verwees in dit verband naar het jongste nummer van „Storm", waarin een beschrijving is opgenomen van de nieuwe ontwerpen en welks hoofd redacteur hij een van onze geniaal ste kunstenaars noemden. „Aan hem met wien ik jarenlang heb samen gewerkt, heb ik gevraagd ontwerpen voor de nieuwe munten te maken. Hij is een der beste deskundigen hier te lande op het gebied der volk- sche symbolen", aldus de secr.-gen. Als de eerste twee ziünenbeelden werden gekozen het Saksische en het Friesche. Het Saksische zinne beeld prijkt op den vierkanten stui ver, n.l. de Saksische paardekoppen, daarboven is het zqnne'symtXKfi aan gegeven. Het Friesche oelebord is vooral in Friesland een algemeen bekend zin nebeeld, dat op vele Friesche boer derijen prijkt. Het omvat de twee zwanen, die als zonnevogels inder daad welhaast alle. gevelopteekens der Friesche boerderijen sieren. „Storm" schrijft: „Zij flankeeren hier een stander, die uit een zonne- zinnebeeld, het teeken van het door de beide zonnewenden gedeelde jaar bestaat en berokond wordt door een tulpvormige driespruit". De cent is gestempeld met het oeroude zonnekruis of rechtkruis. Het dubbeltje vertoont de drie- spruit, die, weergegeven in de ge daante varr-een tulpendriespruit, een zinnebeeld is van kracht en vrucht baarheid voor volk en bodem. Het kwartje vertoont ten slotte t het vikingschip,„^waarin de oeroude zeemansgeest van ons volk uitdruk king vindt. 4,Zinnebeeld van der Germaansche lot verbondenheid, van moed en trouw aan eigen wezen, een waardig Noordsch zinnebeeld voor een zeevarend Germanenvolk", aldus Storm. Alle stempels van de nieuwe mun ten hangen ten nauwste samen met den aard en de geschiedenis van ons volk. „Deze zinnebeelden", aldus besloot de secr.-gen. het onderhoud, „gaan uit boven het tijdelijke getwist en herinneren ons volk e#* aan, dat wij een door de schepping gewilde een heid zijn". DE NIEUWE ZINKEN PASMUNTEN VAN 25, 10, 2'/- EN 1 CENT. Op de foto: voor- en achterzijden van de munten. (Polygoon) Naar een verboden zender geluisterd. 's-Gravenhage, 17 Jan. In de zit ting van het Duitsche Landgerecht van 13 Januari 1942 werd een be klaagde wegens het verspreiden van berichten van een verboden zender tot een tuchthuisstraf van twee jaar veroordeeld, Hij had be richten van een verboden zender verder verteld aan een beperkt aantal personen. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 19 Jan. Heden avond van 19.4520.uur zal Max Blokzijl via den zender Hil versum 2 in zijn politiek week- praatje spreken over „Heusche en schijnbare anti's." Helpt moeder en kind Wordt lid van den NEDERLANDSCHEN VOLKSDANST!

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1