DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. RING LOO, DISTRIBUTIE-NIEUWS WINTER. Afweergevechten aan hef Oostelijk^front. De oorlog in Oost-Azië. van •orlogstijd maakt mumprijzen zijn. Tepen. js Verbruikers en prijs (han- erd delsprijs) kg per 100 kg 24.85 23.60 26.35 f 25.15 27.85 25.30 25.30 32.60 31.10 36.65 34.85 33.25 42— 45.25 22.75 edt op P.I.C.A.- bedrijf van den Doper. jn inbegrepen de voor kweekers- n plombekosten commissionairs-, den handelaar, gebruikelijken ruggenomen, aatste 0.10 te gespecificeerde ta van den han- enoemde gebrui- bij afname van of minder met acht, verpakking aan die hande- or peulvruchten igegaan. m N.A.K. goed man die soorten, wten is vastge- ten, platte vale gele erwten, lorden, wanneer ombeerd. handelaar staat n anderen teler •uikersprijs ver- UITREIKING DISTRIBUTIEBES CHEIDEN. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, dat op Woensdag 21, Donder dag 22 en Vrijdag 23 Janari. 1942 de uitreiking zal plaats hebben van de navolgende distributiebescheiden, te weten: 1. Zeepkaarten DR, bevattende 3 bonnen voor zeep en zeepkaarten DS, bevattende 3 bonnen voor toi letzeep. Kinderen, die op 1 Februari 1942 den leeftijd van 2 jaren nog niet hebben bereikt en dus geboren zijn na 1 Februari 1940 ontvangen 1 kaart DR alsmede 1 kaart DS. Kinderen, die op 1 Februari 1942 den leeftijd van 2 jaar hebben be reikt, doch op „dien datum nog geen 8 jaar oud zijn (derhalve geboren na 1 Febr. 1934, doch voor 2 Feb. 1940) ontvangen 1 kaart DR. 2e. Bonkaarten voor bij zonderen arbeid. Kaarten JA02, JB02 en JC02, uitsluitend voor personen, die in de gemeente Alkmaar hun werk ver richten. Zelfverzorgers, van wie het vakje R1 of LI van de stamkaart is geda teerd, komen niet voor kaarten voor bijzondere arbeid in aanmer king. De uitreiking zal geschieden in het schoolgebouw aan de Brillesteeg. Het kantoor zal op bovengenoemde data geopend zijn van 9 12 uur v.m. en van 15 uur n.m. De kaarten worden alleen uitge reikt op vertoon van de distributie stamkaart. Aan personen beneden 18 jaar worden geen distributiebe scheiden afgegeven. Men is verplicht zich vóór het verlaten van het nit- reikingslokaal te overtuigen, of alle distributiebescheiden zijn uitgereikt. De Leider voornoemd, H. BAKKER. OUDORP. De uitreiking van de nieuwe zeepbonnen voor kinderen beneden den leeftijd van 8 jaar vindt hier morgen (Donderdag) plaats. De stamkaarten van de kinderen moeten worden medegebracht. EGMOND-BINNEN. Morgen (Donderd.) zullen zeep kaarten voor kinderen t.m. 7 j. en toeslagkaarten voor zwaren arbeid, alsmede brandstofkaarten voor ka- merverhuuders wordien uitgereikt in het café van de wed. J. Apeldoorn van 912.30 uur (huisnrs. 1250); iimEgmonda.di.Hoef van 2—5 urm in 't distributiekantoor (huisnrs. 251—550). VERDUISTER GOED ZON 21 Jan. onder: 18.07 22 Jan. op: 9.35 MAAN 21 Jan. op: 11.45 onder: 23.58 24 Januari Eerste kwartier. EEN FIETSBAND VOOR 825. Bij een zekeren L. te Nieuwe Pe- kela kwam korten tijd geleden een man, die hem 33 fietsbanden te koop aanbood voor 25 per stuk. Hij kon deze banden eerst bezichtigen. Op een afgesproken plaats kwam L. en inderdaad verscheen daar een man, met een krat, waarin zich de banden zouden bevinden. L. betaalde, maaf toen L. nadat de verkooper was ver trokken, de kist eens beter bekeek, bleek slechts bovenop een fietsband te liggen, terwijl de rest was opge vuld met papier. L. deed aangifte bij de politie. Gearresteerd werden de rijwielhandelaar G. A. J. te Nieuwe- Pekela, H. P. te Oude Pekela en een zekere J. H. te Alteveer. Het geld werd teruggevonden. Wij dachten het pleit reeds te te hebben gewonnen. October, November en December brachten ons zacht winterweer en ook begin Januari deed het beste hopen. „Wij komen mooi door dezen winter. Veel zorgen en leed worden den noodlijdenden bespaard'. Dat wa ren zoo de opmerkingen van hen, wier dagelijksche 'zorgen het Win- terhulpwerk geldt. En nu, sedert ruim een week, is een felle koude over ons land ge komen. Hoe mooi ook het winter landschap is, hoe vreugdevol het d" harten van duizenden stemt nu ue schaatsen, kunnen worden on dergebonden, wij mogen en kun nen niet vergeten dat talrijke ge zinnen in het volk lijden door gebrek aan middelen om deze on welkome bezoekster, de koude, buiten de deur te houden. Dubbel is het daarom ons aller plicht hen te helpen, opdat zij zich omringd gevoelen door de zorgen van het geheele vólk. Aanstaanden Vrijdag en Zater dag zal Winterhulp de verkeers- collecte houden, de vierde bus-, huis- en straatcollecte van dezen winter. Juist nu het geen pretje is, moe ten wij ons een ochtend, een mid dag, beter nog een geheelen dag losbreken uit de behagelijke sfeer onzer woning. Nu laten wij de schaatsen voor die dagen rusten, omdat wij eerst onzen eereplicht moeten vervullen tegenover die ouders en kinderen in ons volk, die het bitter koud hebben. Wij kunnen hen door ons werk, dat gezamenlijk zoo licht te dragen is, veel leed besparen. Meldt U daarom spontaan als collectant in de plaats Uwer inwo ning. Hoe meer handen, des te lichter de arbeid. U kunt dan elkander aflossen en na het ver vullen van uw eereplicht de schaat sen met des te grooter vreugde' onderbinden. En gij, gevers, maakt het den collectanten gemakkelijk. Helpt hen vlug, wanneer bij U wordt aangebeld, of op straat om een offer wordt gevraagd. Stopt bij het uitgaan Uw offer in den zijzak of de handtasch, opdat U in de koudegeen geld behoeft op te zoe ken. Op deze wijze zullen de bus sen spoedig vol zijn en Uw daad zal tallooze harten dankbaar stemmen. Den Haag, 20 Januari 1942. PIEK. ALKMAARSCHE COURANT. Pagina 4. 144ste Jaargang No. 17. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Kijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan dc N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Woensdag 21 Januari 1942, Duilschtand strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Uit het Hoofdkwartier van den Fülirer, 20 Jan. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt hekend: Op de Krim werden de vijande lijke strijdkrachten die strijd leve ren in het gebied ten N.O. van Feodosia verder Oostwaarts terug gedrongen. Aan het Donetz-front, alsmede in den centralen- en N. frontsector, duren de afweerge vechten voort. Bij succesvolle ondernemingen van stoottroepen hebben Slawaak- sche troepen den vijand bloedige verliezen toegebracht. De lucht macht ondersteunde aan het ge heele O. front, ten deele onder uiterst moeilijke omstandigheden, de gevechten op den beganen grond. De Moermansk-spoorlijn werd op verscheiden^ plaatsen door bommen gestagneerd. Een trein met- brandstof wejtü met bommen in brand geworpgn. In N.-Afrika activiteit van ver kenners en artillerie. Doeltreffen de luchtaanvallen in, Cyrenaica waren gericht op havenwerken en op den weg langs de kust. In het gebied ten Z. van Agedabia wer den Britsche concentraties auto mobielen en tentenkampen met bommen bestookt. In de wateren van Tobröek beschadigden Duit sche gevechtsvliegtuigen een vrij groot koopvaardijschip door ver scheidene bomtreffers. Het bombardement op La Valet- ta en op Britsche vliegvelden van het eiland Malta door Duitsche ge vechtsvliegtuigen werd met krach tige uitwerking voortgezet. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. DE PAN - AMERIKA ANS CHE CONFERENTIE TE RIO. De houding van Argentinië en Chili te Rio. Stockholm, 20 Jan. (D.N.B.) Op de Pan-Amerikaansche conferentie is de belangstelling nog altijd gericht^: Op de hhouding der beide in opposl» tie staande landen, Argentinië en Chili, zoo meldt United Press uit Rio de Janeiro. Men gelooft, dat het re sultaat over het voorstel van het verbreken der economische en di plomatieke betrekkingen met de as- mogendheden Woensdag bekend kan zijn, wanneer de verschillende staten hun besluit genomen hebben. Argen tinië zal vermoedelijk een compro mis probeeren tot stand te brengen, terwijl een Chileensche houding no% niet duidelijk is. De Chileensche mi nister van buitenl. zaken, Rossetti, heeft nieuwe instructies aan zijn re geering gevraagd. De leider van een Chileensche delegatie, de Chileen sche ambassadeur in Brazilië, Fonte- cilla, wenscht in tegenstelling' tot Rossetti geen verbreking der be trekkingen met de asmogendheden. Ook Bolivia, Paraguay en Peru heb ben nog geen vast omlijnde hou ding aangenomen. Op het oogenblik worden ver schillende voorstellen voor de vol gende bijeenkomst bestudeerd. Van alle ingediende voorstellen zijn nog ongeveer 60 ter nadere behandeling in bewerking, Berlijn, 20 Jan. (A.N.P.) De druk der Ver. Staten in Rio de Janeiro wordt steeds sterker, en de van N.- Amerikaansche zijde in 6 punten sa mengevatte voorstellen zijn, naar men van Duitsche zijde verklaart, niets anders dan een misleidings manoeuvre' waarmede men de Z. Amerika toegedachte bittere pil wil vergulden. 'De onderhandelingen doen zien, dat eenige Zuid-Ameri- kaansche staten nog steeds met alle middelen trachten zichzelf te redden van nationale en economische ver nietiging. De aankondiging van Cor- dell Huil, dat men eventueel de douanegrenzen tusschen Noord- en Zuid-Amerika zou kunnen afschaf fen, kan. volgens Duitsche opvatting alleen aldus worden uitgelegd, dat daarmede het begin gemaakt zou zijn voor het binnenstroomen van het N.-Amerikaansche imperialisme in het Z.-Amerikaansche gebied. Het aantal voorstellen tot 81 gestegen. Rio de Janeiro, 20 Jan. (D.N.B.) Het aantal door de deelnemende lan den ingediende, voorstellen is intus- schen tot 81 gestegen. Columbia eischt o.a. in zijn voorstel het verlee- nen van economische credieten door de landen, die grondstoffen in in- dustrie'ele machines exporteeren. Pe ru heeft o.a. voorgesteld een „inter- Amerikaansch comité van juridische solidariteit" op te richten voor het uitwerken van een plan tot opbouw van het internationale leven na den oorlog. Verder verlangt Peru de na tionaliseering van alle transport middelen. Chili heeft nog drie andere voor stellen ingediend en o.a. voorgesteld om voor 15 Maart een conferentie te beleggen van vertegenwoordigers der generale staven van de Ameri- kaansche republieken, om plannen te bespreken voor een gemeenschap pelijke verdediging' van het Weste lijke halfrond. DE TOESTAND AAN HET OOSTELIJKE FRONT. Berlijn, 20 Jan. (D.N.B.) Sterke strijdkrachten van het Duitsche lucht wapen hebben op 19 Januari in het geheele gevechtsgebied van het 'O. front doeltreffend ingegrepen ter iondersteuning van de operaties van het leger. Op de Krim werden veld- ^tëllingen en afwëerbatterijen van den tegenstander gebombardeerd. Bij het bombardeeren van vliegvel den konden talrijke vijandelijke vliegtuigen vernield worden. In het Donetzgebied zijn vooral de ravitailleeringswegen en troepen, die op stations werden uitgeladen als, doelwit genomen. Ruim 70 vracht auto's werden vernield. Het 'zwaartepunt der acties lag ook gisteren in den centralen gevecht sector ten Z.W. en N.W. van Moskou en in het merengebied van de Wal- daistreek. Duitsche troepen bombar deerden onophoudelijk troepen en stellingen van den vijand. Ook in den N. gevechtssector wer den sterke strijdkrachten gebruikt. Duitsche hommen hebben drie vijan delijke batterijen vernield, terwijl nog vijf batterijen zwaar bescha digd werden. De Italianen aan het O. front. Rome, 20 Jan. (Stefani). Stefani meldt, dat de bolsjewistische aanval len op den frontsector der Italiaan- sche troepen aan het O. front op een onwrikbaren tegenstand zijn gestuit. Alle vijandelijke aanvallen werden afgeslagen en de bolsjewisten lieten verscheidene dooden achter. Het 62ste legioen zwarthemden en de ge motoriseerde divisie „De hertog van Aosta" hebben zich bijzonder onder scheiden. Luchtalarm te Helsinki. Helsinki, 20 Jan. (D.N.B.) Te Hel sinki is vandaag tweemaal lucht alarm gemaakt. De eerste maal trachtte een vijandelijk toestel van zee uit de stad te naderen. Bij het tweede alarm wierp een toestel van groote hoogte drie lichte bommen, die terechtkwamen in woonwijken, waardoor eenige huizen beschadigd werden. Verscheidene burgers wer den gewond. Vijandelijke afdeelingen afgeslagen. Italiaansch legerbericht. Rome, 20 Jan. (Stefani.) Het Ita- liaansche weermachtbericht van he den luidt als volgt: Tusschen Agedabia en Marsa Bre- ga hebben wij vijandelijke afdeelin gen afgeslagen en deels gevangen genomen tijdens gevechten Eenige gepantserde strijdmiddelen werden door ons vuur vernield. De Italiaan- sche en Duitsche luchtmacht was zeer actief boven het terrein achter het vijandelijk front en boven het eiland Malta. Onze torpedovliegtui gen hebben een krachtig geëscor teerd convooi in het O. van de Mid- dellandsche zee aangevallen en een vrachtschip van ruim 5000 ton, dat beladen was met troepen, getroffen Een tweede vrachtschip werd door Duitsche vliegtuigen getroffen en zwaar beschadigd buiten Tobroek. Engelsche vliegtuigen hebben giste ren een beperkt aantal brisant- en brandbolnmen laten vallen op Pater- no en. Lentini (Syracuse) en van ochtend op Catania en Vizzini. Geen enkel slachtoffer en schade van geen belang. Een Engelsche bommenwer per werd door het afweergeschut van Catania neergeschoten. Een zakboekje voor vee handelaren. 's-Gravenhage, 20 Jan. Naar de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch mededeelt, ligt het in haar voornemen om binnenkort de vee handelaren te verplichten van al hun aan- en verkoopen, hetzij voor eigen rekening, hetzij in opdracht van derden, aanteekening te houden in een zakboekje. Dit zakboekje kan reéds thans bij de bedrijfsorganisa tie worden aangevraagd. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de in de bladen op te nemen desbetreffende officieele publicatie. Doodelijk ongeval in fabriek. - In de schoeniklompenfabriek: van de firma Overzet te Hoogezand sprong gistermiddag een draaischijf, met het gevolg, dat de 19-jarige werkman J. Bosma zoodanig aan het hoofd werd getroffen, dat hij hevig bloedend neerviel. Kort na aankomst in het ziekenhuis te Groningen is de man overleden. Japansche luchtaanvallen op Nederl.-lndië. Sjanghai, 20 Jan. (ANP). Volgens een bericht uit Batavia hebben de Nederlandsche autoriteiten Maandag medegedeeld, dat de Japansche luchtstrijdkrachten bij haar aanval len op de marinesteunpunten in den Oost-Indischen Archipel waaiervor mig vliegen over een gebied van 2.200 mijlen. Van dezelfde zijde wordt uitdrukking gegeven aan het vermoeden, dat deze aanvallen het begin vormen van Japansche po gingen om strategische punten, die Java beheersohen, van alle kanten in te nemen. Batavia, 20 Jan. (ANP). Volgens hier ontvangen berichten zijn ook de plaatsen Sabang (kolenstation en haven aan de uiterste Noordpunt van Sumatra) en Sibolga (haven aan Sumatra's Westkust) gebombardeerd HET LAGERHUIS EN DE TOESTAND IN OOST-AZIE. Stockholm, 20 Jan. (ANP). Naar de Britsche berichtendienst meldt, hebben vandaag de afgevaardigden van het Lagerhuis pogingen in het werk gesteld om tot een onmiddel lijke bespreking van den emstigen toestand in Oost-Azië te geraken. De nationale liberaal GranviÜe wenschte een voorstel in te dienen voor verda ging van het huis om de kwestie te bespreken of men vliegtuigverster- kingen naar Singapore heeft gezon den. De speaker wees dit voorstel echter als ontoelaatbaar van de hand. Granville wilde daarop aan den mi nister-president de vraag stéllen, of hij de verzekering kon geven, dat vliegtuigen uit Engeland naar het front in het Oosten zijn gezonden. Ook deze vraag liet de speaker niet toe. Nieuw Birmeesch kabinet ge vormd. (A.N.P.) - In Rangoon werd Dinsdagavond medegedeeld, dat sir Paw Tun een nieuwe kabinet heeft gevormd. Duitsche luchtactie boven En geland. (D.N.B.) - In den nacht van 19 op 20 Januari hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een haven aan de Oostkust van Engeland alsmede industrieibedrijven in midden-Enge land aangevallen. Er werden treffers geplaatst op havenwerken en fa briekshallen. De strijd op Malakka. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japanners den ring om de 20.000 man Australische troepen in cen traal Johore weder hebben aange haald. De omgeving van het stra tegisch belangrijke punt Johore, 70 km ten Z.O. van Malakka, is bereikt, waardoor den Australiërs de terugtocht langs den hoofdweg werd afgesneden. In het centralfe deel hebben de Japanners een punt op 10 km ten O. van Gemas bereikt. De troepen die in het centrale deel oprukten, bereikten Kwala Lampoer en ver- eenigden zich daar met de andeie strijdkrachten, die van de W.-kust kwamen. De tegenstanders, die in de bergachtige streken van centraal Malakka waren gevlucht, werden hierdoor onschadelijk gemaakt. De woordvoerder van het Japan sche leger heeft de Japansche ver liezen verrassend gering genoemd, waarschijnlijk omdat de methode van vechten in de Japansche bos- schen is beoefend en de Japansche luchtmacht superieur is. De opperbevelhebber der Austra lische strijdkrachten, generaal Gordon Bennett, noemde den toe stand op Malakka ernstig. Hij zei- de, dat de terugtocht der Britsche troepen voornamelijk door den onvoldoenden steun der luchtmacht noodzakelijk is geworden. Uit Bangkok wordt gemeld, dat Singapore opnieuw door sterke for maties bommenwerpers is aange vallen. De naar Singapore leidende spoorweg is bezet en de tegenstan der werd na hevige aanvallen de oerwouden ingedrongen. De water voorziening naar Singapore is af gesneden. De Japansche opmarsch in Birma. Volgens den Britschen berich tendienst heeft Radio-Madras ge meld, dat de vijand op nog een plaats in Zuid-Birma is binnenge drongen. Een afdeeling Thailand- sche troepen heeft de grens ten O. van Myawadi overschreden. Ten N. van deze stad is een strijd aan den gang. Myawadi ligt ongeveer 100 km ten W. van Moulmein en ongeveer 30 km over de Birmee- sche grens. Britsche troepen in Birma aangevallen. Naar gemeld wordt hebben twee Japansche eskaders vliegtuigen bij Moulmein in Birma, ten O. van Rangoon, Britsche troepenconcen traties met groot succes aangeval len. Moulmein wordt als centrum van de' eerste Britsche defensie- stellingen in Birma beschouwd. De Britten hebben hier groote troe pencontingenten samengetrokken. Luchtaanval op Rabaul. ,,;tNaT\Lm Britsche berichtendienst uit Melbourne meldt, heeft de vürt S(?e Tnister van bicht- hnn l^ gedeeW- dat Japansche bommenwerpers en jagers een he- taanlal hebb™ gedaan op Rabaul op Nieuw-Guinea Gol ven Japansche vliegtuigen'bom bardeerden het vliegveld, waarbii militaire installaties beschadigd werden. Nadere bijzonderheden waren niet bekend. - De oorlogsvernielingen. in Frankrijk. (D.N.B.) - Het bureau voor dien wederopbouw berekent de tijdens den veldtocht van 1940 in Frankrijk vernielde huizen op een totaal van 70.000, terwijl 200.000 huizen beschadigd werden. In den oorlog van 1914/1918 izijn volgens de 'gegevens van dezelfde instantie £75.000 huizen vernield en 560.000 beschadigd, In ruim 500 steden en gemeenteri zijn na den' wapenstil stand in Frankrijk wederopbouw werkzaamheden te verrichten Het bureau voor den wederopbouw in iüIJt beeft °P bet oogenblik 156 siedebouwkundigen in dienst. EEN REDE VAN TOGO. Uit Tokio wordt aan het D. N. B. gemeld, dat de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken Togo, in den Rijksdag een rede heeft gehou den waarin hij met dank en waar deering de strijdenden en gevalle nen herdacht. De oorlog, zoo zeide hij o.a„ heeft ten doel de Ameri- kaansch-Britsche wereldheerschap pij ten val te brengen welke door zelfzucht, uitbuiting en hoogmoeds waanzin is opgericht. Het is een oorlog ter bevrijding van geheel O. Azië en voor den opbouw van een nieuwe orde in de wereld. Togo sprak een woord van waardeering tot de landen welke met Japan sa menwerken en zeide, dat het front JapanDuitschlandItalië steeds krachtiger wordt. De verhouding tusschen Japan en de Sovjet-Unie heeft nog geen verandering onder gaan en de betrekkingen worden nog steeds door het neutraliteitspact geregeld. Japan wil het standpunt der Z.-Amerikaansche landen volko men respecteeren zoolang deze zich niet door de Ver. Staten laten mis lijden en geen vijandelijke houding aannemen. Japan koestert geen vij andschap jegens het volk van Ned.- Indië en heeft er niet aan gedacht, dat Ned.-Indië tot zijn eigen nadeel een werktuig van Amerika en Enge land kon worden. Nu men daar zelf tot daden van openlijke vijandschap is overgegaan waren wij, aldus To go, gedw'ongen krijgsoperaties tegen dat land te beginnen. Er zijn nog zekere kringen in Tsjoengking, die zich op Amerika en Engeland zouden willen verlaten. Ik geloof echter, dat de dag niet ver meer is, waarop zij over de gemeen schappelijke missie van geheel Oost- Azië zullen nadenken en het ware karakter van deze missie inziende, bij den opbouw van de nieuwe orde in Oost-Azië zullen medewerken. Het doel van den tegenwoordigen oorlog, n.l. het verkrijgen van een gemeenschappelijken welstand in de sfeer van het Groot-Oost-Azië vindt zijn oorsprong in dezelfde geestesge steldheid, die den stoot gaf tot de oprichting van ons keizerrijk en is gebaseerd op de erkenning van de lotsverbondenheid en de taak van de volken in Oost-Azië. Het is der halve heel natuurlijk, dat Japan de gebieden onder zijn controle plaatst, die ter verdediging van Oost-Azië absoluut onontbeerlijk zijn. Japan heeft geen moment gedacht aan een rassenoorlog. Het doel is slechts de oprichting van de gemeen schappelijke welvaartsfeer in Groot- Oost-Azië mogelijk te maken. Onze verantwoordelijkheid en onze plichten, zoo besloot Togo, zijn bui tengewoon groot geworden.' Het is daarom mijn ovetruiging, dat het Japansche volk eensgezind en als een man alle hinderpalen, die op enzen weg liggen, zal overwinnen en deze glorierijke onderneming' tot een scucesvol einde zal brengen, zoodat wij ons het voorrecht waardig too- nen om onder de begenadigde regee- ring van zijn keizerlijke majesteit te leven'en ooggetuigen te mogen zijn van de weergalooze nationale ont plooiing, welke zich voor onze oogen afspeelt. Zonder geld nog wel credlet, Zonder bonnen ze.ter nisll Wees •zuiMie «ei uu remn Alte TEXTIELPUMTCM IM CZHS cio ncMdivt lit (Polygoon-Leemker) POST EN VER PLEGING VOOR DE VOORPOS TEN IS AAN GEKOMEN. De slede is een onontbeerlijk vervoermiddel en even goed voor het vervoer van post als voor het vervoer van le vensmiddelen geschikt. (Atlantic- Holland- P.K. Frenzke) Nieuwe burgemeesters. 's-Gravenhage, 20 Jan. Het rijks commissariaat deelt mede: De rijks commissaris voor de bezette Neder landsche gebieden heeft op grond van par. 3 van zijn verordening nr. 108/40 (vierde verordening betref fende bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) benoemd: den heer Th. A. Lamers te Mook tot burgemees ter in Lichtenvoorde en den heer Anek Pinkster te Arnhem tot bur gemeester in Angerlo. DAG EN NACHT WORDEN DE KLEINE, MEEST ZELFGEBOUWDE KACHELS, IN DE ONDERKAMERS GESTOOKT. Wie vrij van dienst is, moet met zaag en bijl brandhout makeh, want de kachels zijn bij deze groote koude onverzadigbaar. (Weltbild-Polygoon-P.K. Hansen)

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1