DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Afweergevechten aan het O.-front. De oorlog in Oost-Azië. De strijd in het Oosten. Mmahassa in handen van de Japanners. Nederlandsche kuituurkamer opgericht. Gevechten in Cyrenaica. DISTRIBUTIE-NIEUWS. De nieuwe bonnen. Pagina 4. nturenfilm l tempo. HUMOR RASSEJMD leeftijden, nbliek heelt ruik plaats ijks de gas- jnatie in de tls een drin- deze dagen tid bij het dan zal de irongen zijn, a de rant- xngeren tijd isie van 22 Sep- o. 191) zijn alle ke en rechts- .e, gelijk in die bij één of meer it voor fabriek- g of bedrijfs- van bedrijf, tem. nde Ondervak- nindustrie; Wit» 2rij; Katoenen deze Vakgroep en lompen en ;riaal (ongeacht ;n watten (met it voor fabriek- veredeling van wante of pro- hem. Ondervakgroept it voor de fa- stzijden garens, Is of bedrijfs- van bedrijf, hem. ende Ondervak» ht voor fabriek- itige wolspinne- >n of bedrijfs- van bedrijf. -II-straat 4749, ndervakgroepem en Kaardgaren- ideling van Wol >f andere vlecht- bedrijfsorganisa- Irijf uitoefenen. ■II-straat 47—49, nde Ondervak- ht voor fabriek- uricage, papier- ikbewerking of te takken van Utrecht. ende ondervak- >rij; Zwaardoek- ïven of vlechten nte takken van raat 12, Arnhem, enindustrie. tricotgoederen of h-verwante of Utrecht. dustrie omvat de uimsten zin des atig, althans met :elijke machines, 186, Den Haag. lijken consument ekmatig, althans jf gebruikelijke ;h reinigen (z.g. plisseeren, deca- 186, Den Haag. je fabriekmatig textielproducten ich-verwante of relke niet vallen :h aan te melden Dr. J. Wisselink, ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 19. Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; r net geneeie kijk j z.bd. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels f 1.28, elke regel meer f 0.26, groote rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, giro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en s franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers contracten postgiro Vrijdag 23 Januari 1942. Duitschland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van dein Füh- rer, 22 Jaunari (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Op de Klim zijn verscheidene vijandelijke aanvallen op het om- singelingsfront van Sebastopol mislukt. Aan het Donetsfront en in den centralen en den N. sector van het O. front duren de afweergevech ten bij zwaren vorst voort. Tal rijke vijandelijke aanvallen wer den afgeslagen. Eigen tegenaan vallen hadden succes. Voor Leningrad zijn herhaalde uitbraakpogingen van dei bolsje wieken mislukt. In de straat van Kertsj hebben gevechtsvliegtuigen een grooten Sovjetkoopvaarder met bommen beschadigd. Bij gewapende ver kenningsvluchten boven de wate ren van Groot-Britannië zijn voor de N.W. kust een koop vaarder van 6000 brt. en een steenkoollicjiter van 600 brt. tot zinken gebracht. Voor de Z.W. kust van Engeland is een groote koopvaarder door bommen be schadigd. Op een voor de Shet- lands liggend eil'and hebben ge vechtsvliegtuigen verscheidene voltreffers geplaatst op voor den oorlog belangrijke installaites. In N. Afrika hebben Duitsch- Ilatiaansche pantsertroepen in een verrassenden aanval de voor onze stellingen in Cyrenaiica op gemarcheerde Britsche strijd krachten aangevallen en terugge worpen. De vijand trok zich ijlings terug in de richting van Agedabia. Sterke formaties van het Duitsche en heit Italiaansche luchiwupen grepen in- de gevech ten op den grond en bombardeer den concentraties troepen en tanks van den vijand. Aan de Egyptische kust zijn opslagplaatsen der Britten in1 brand geworpen. De vijand heeft in den afge- loopen nacht bommen geworpen op woonwijken in- het N.W. Duit sche kustgebied. De burgerbe volking leed geen verliezen. Mi litaire schade is niet ontstaan. Vijf van de aanvallende Britsche bommenwerpers zijn neerge schoten. In den tijd van 11 tot 20 Jan. heeft het Britsche luchtwapen 36 vliegtuigen verloren, waarvan 16 boven de Middeilandsche zee en in Noord-Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Britaonië 16 eigen vlieg tuigen verloren. De strijd op Malakka. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japanners, die over de Moear naar het Z. zijn opgerukt tegen de Brit ten op ongeveer 20 km ten W. van Jcngpeng. Bij Jongpeng moeten de Japanners de Britten heftig aanval len. Bij Labis zijn 1000 man Engel- schen ingesloten. De Britten trekken terug langs den hoofdweg, welke naar Singapore leidt. Nader wordt gemeld, dat de Ja panners den tegenstander achter volgden tot Bekol op 15 km ten Z.O. van Labis. In Singapore zijn kleine transport schepen aangekomen om de burger bevolking van het eiland weg te voeren. Volgens te Saigon ontvangen be richten, wordt van de bevolking van Ned.-Indië steeds meer ongerust in verband met den Japansdhen op- marséh naar Singapore en eischt men steeds krachtiger, dat het zien den van versterkingen naar Singa pore zal worden gestaakt, aangezien deze vesting toch wel zal vallen. De gevechten op de Pliilippijnen. Het blijkt, dat de Amerikaansche artillerie bij de verdediging van het eiland Bataan op nieuwe stellingen, meer naar het Zuiden, terug trekt. Er wordt verbitterd gevochten. De Amerikanen trekken haastig terug naar de baai van Manilla. In de streek van de oorlogshaven Oolongapo, in het Z.O. deel van de Soebic-baai, hebben de Japanners nieuwe geslaagde landingen ver richt. In weerwil van den vijande lijken tegenstand rukken zij naar het Z. dp. Het offensief tegen Birma. Volgens Britsche berichten uit Rangoon zijn de Japansche troepen Woensdag ha de verovering van Tavoy op een tweede plaats aan het offensief tegen Birma begonnen. De voornaamste stootrichting daarvan schijnt gelegen te zijn in de richting van Moelmein aan de baai van Mar- taban, ten Z. van Rangoon. Tijdens dit nieuwe offensief, dat gericht is op de afscheiding van een nieuwe landstreek van Birma, ter lengte van ongeveer 250 km, hebben Japan sche troepen op verscheidene plaat sen de grens overschreden. Volgens de Britsche berichten strijden Thai- J1® en Japansche troepen schouder aan schouder. De Japan sche troepen zijn numeriek in de meerderheid, en hebben het terrein- ITfw, zij van deThailand- Bkma Cfcet laagland van TnkS^if M-te-tra"'b6richt van d€ Tokio Nits i Nitsji hebben de Japan- I sche strijdkrachten, die aan de N W. d^rfviS^rl gereed stonden, de rivier de Salwem, die or> dp?p plaate gedeeltelijk de grens tusschen de beide landen vormt, overschre den Dit beteekent, dat de Japanners met de operaties tegen Birma reeds een derde front hebben geschapen, Het Finsche legerbericht meldt o.a.: In het Z. van het O.-front ge lukte het den vijand eenigen tijd ge leden terreinwinst te. maken. Hij werd echter terstond geisoleerd en de Finsche troepen heroverden na harde gevechten het verloren ter rein. Daarbij werd het voornaamste deel van een vijandelijk regiment, dat zich taai verdedigde, vernietigd. Op een gebied van verscheidene vierkante kilometers werden 1861 gesneuvelde bolsjewieken geteld en een groote oorlogsbuit veroverd. De eigen verliezen zijn van geen betee- kenis. Op eenige andere plaatsen werden aanvallen met groote ver liezen voor den vijand afgeslagen. Be strijd op de Krim. Berlijn, 22 Jan. (DNB). Roemeen- sche troepen, die aan de zijde der Duitsche formaties den tegenaanval bij Feodosia hebben uitgevoerd, hebben den vijand op 2 Jan. in het gebied ten N. O. van de heroverde stad Feodosia nagezet en hem ver der teruggedreven. Daarbij kwam het tot gevechten om een door de bolsjewieken taai verdedigde plaats, die na harden strijd door de Roe- meensche troepen werd genomen. In het achterterrein trachtte de tegen stander aan de kust van de Siwasj denezlfden dag met 80 roeibooten troepen aan land te zetten. Hij werd echter door succesvoile tegenaanval len in zee teruggedreven. Het terug werpen der bolsjewistische landings troepen in het moerasgebied staat na het verlies van de booten door ont brekende terugtochtsmogelijkheden gelijk met een volledige vernietiging BRITSCHE REGEERING ZAL MOTIE VAN VERTROUWEN INDIENEN. Stockholm, 22 Jan. (A.N.P.) Naar de politieke correspondent van Reu ter verneemt, is thans besloten, dat na de verklaring van den minister president over zijn bezoek aan de Ver. Staten en over den algemeenen oorlogstoestand, welke verklaring de driedaagsche debatten in het Lager huis zal inleiden, eén motie van vertrouwen zal worden ingediend. In regeeringskringen heeft men het gevoel, dat de op de agenda staande kwesties van zoodanig belang zijn, dat een motie van vertrouwen nood- zakelijk is. met het doel, in snellen opmarsch den belangrijken Birma-weg ten N van Rangoon af te snijden. Tegelij kertijd worden daardoor alle vijan delijke strijdkrachten, die zich in het gebied van Moelmein en Rangoon en nog verder ten N. daarvan bevinden, van drie zijden bedreigd, namelijh' uit Z. richting van Tavoy uit, 2e van Moelmein uit en 3e door de boven genoemde operatie over de rivier de Salwein. Daarmede zou niet alleen de laatste mogelijkheid voor de JjXeïing van oorlogmateriaal aan Tsjoengking worden afgesneden, I - doch het zou den Britten ook onmo gelijk worden, troepen-verplaatsin gen van N.-Birma uit of uit het grenzende N. Chineesche gebied naar het Z. te doen geschieden. OP WACHT BIJ 25 GRADEN KOUDE. Op de muts, welke het hoofd, op een spleet voor de oogen na, geheel bedekt, is de adem be vroren. (Hoffmann-S.S.P.K. Wiesebach) DE ONDERTEEKENING VAN HET MILITAIRE VERDRAG TUS SCHEN DUITSCHLAND, JAPAN EN ITALIË. Te Berlijn is een militair verdrag onderteekend door Duitschland, Italië en Japan, waar in de richtlijnen voor de gemeenschappelijke operaties tegen de vijan delijke staten zijn vastgelegd. Voor Duitschland onderteekende de Chef van het Oppercommando der Duitsche Weermacht, voor Italië een ge machtigde van het Oppercommando der Italiaansche Weermacht, voor Japan een gemachtigde van den Chef van den Generalen Staf van het Japansche Leger en een gemachtigde van den Chef van den Staf der Japansche Marine. Van links naar rechts: Konteradmiraal Bertholdi, Luitenant Generaal Marras, Generaal Veldmaarschalk Keitel, Vice- Admiraal Nomura, Luitenant Generaal Banzai en Generaal Majoor Komatsu. (Hoffmann-P.K. Wagner) HONGERIGE MEEUWEN BELAGEN DE KAR VAN DEN SCHILLENBOER. (Polygoon-Noske) Sjanghai, 22 Jan. (D.N.B.) Vol gens een bericht uit Batavia geeft het legerbericht van Ned.-Indië toe, dat het district der Minahassa na harden strijd in handen is van de Japanners. Japansche vliegtuigen hebben voorts de haven van Belawan op Sumatra gebombardeerd en een niet nader genoemd vliegveld op Borneo. Het legerbericht geeft toe, dat schade werd aangericht aan op den grond staande vliegtuigen. Verscheidene Nederlandsch-Indi- sche vliegtuigen zijn van hun vluchten niet op hun steunpunten teruggekeerd. Japansche luchtaanvallen Tokio, 22 Jan. (D.N.B.) Het Ja pansche hoofdkwartier deelt mede: Japansche marinevliegtuigen heb ben sedert 15 Jan. bij aanvallen op strategisch belangrijke steunpunten in Ned.-Indië 10 Ned.-Indische vlieg tuigen, w.o. 6 vliegbooten, neerge schoten of op den grond vernield. Zware schade werd toegebracht aan de vijandelijke vliegvelden. Tot de aangevallen punten behooren Balik- papan op Borneo, Makassar, Palopo, Kolonedale en Kendari op Celebes, Temate én Laboeha op de Halma- heira-groep en Ambon. Op 16 Jan. hebben marinevliegtuigen de havens van Sabang en Medan op Sumatra aangevallen. Zij vernielden daar ha venwerken en deden te Sabang een schip van 2000 ton in de lucht vlie gen. Volgens officieele mededeelingen uit Batavia valt een grootere activi teit der Japansche luchtmacht boven den archipel waar te nemen, in het bijzonder langs de kust van Noord- Sumatra. Nieuwe landing op Borneo's Oostkust. Tokio, 22 Jan. (D.N.B.) Naar de Nitsji-Nitsji uit Saigon meldt, is te Batavia toegegeven, dat, nieuwe Ja pansche strijdkrachten met succes aan land zijn gezet aan de N.O.-kust van Ned. Borneo. Deze landing zou in de streek van Tarakan geschied zijn. Dansverbod verscherpt. - De A.N.P.-correspondent meldt: Met het oog op den zwaren verdedigingsstrijd aan het Oostfront en tegemoetko mend aan het verlangen van vele frontsoldaten heeft de Rijks SS. én politieleider, naar de Berlijnsche bladen berichten, het bestaande dansverbod verscherpt. Thans is ook alle dansen in zgn. besloten kring verboden. Geoorloofd blijft uitslui tend dansen als leervak. De democratie heeft afgedaan. De toekomst is aan het Natio- naal-Socialisme. Geen woorden maar daden. Meldt u dus aan bij het Vrijwilligerslegioen Ne derland, Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. VERBREKEN DE AMERIKAANSCHE REPUBLIEKEN DE BETREKKINGEN MET DE AS-MOGENDHEDEN? Madrid, 22 Jan. (D.N.B.) Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt, zouden de Amerikaansche republieken op de conferentie van Rio besloten hebben dat zij „met inachtneming van haar souvereine rechten en in overeen stemming met de machtsbevoegdhe den van haar grondwettelijke in stellingen", de diplomatieke be trekkingen met Japan, Duitschland en Italië niet kunnen voortzetten, daar Japan een natie van het Ame rikaansche continent (de Ver. Staten) heeft aangevallen, en de andere lan den van het Driemogendhedenpact aan die natie ,,den oorlog"verklaard" hebben. Dit besluit, zoo wordt verder ge meld, moet thans nog door de regee ringen der betrokken landen gerati ficeerd worden. In zooverre schijnt de verwijzing naar de „machtsbe voegdheden der grondwettelijke in stellingen" der landen een voorbe houd te vormen. Uit dit bericht, zoo wordt opge merkt, schijnt te blijken, dat alle Z.-Amerikaansche staten, ook Argen tinië en Chili, die tot het laatst uiting gegeven hebben aan hun be zwaren, ten slotte zijn gezwicht voor den politieken en economischen druk van Washington. De Spaansch- Amerikaansche landen, hoewel in geen enkel opzicht door de asmogendheden bedreigd, schijnen zich thans bij het Dollarimperialisme van Roosevelt aan te sluiten. Uit Madrid wordt door het D.N.B. gemeld: Er is hier nog geen beves tiging uit Rio de Janeiro ontvangen, dat de daar vertegenwoordigde Amerikaansche republieken tot het afbreken der diplomatieke betrek kingen met Duitschland, Japan en Italië zouden hebben besloten. Het schijnt, dat over een desbetreffend voorstel nog niet is gestemd. Economische kwesties. Buenos Aires, 22 Jan. (D.N.B.) Ter wijl men nog naar een oplossing van het politieke probleem zoekt, worden te Rio de Janeiro voorbereidingen getroffen voor de beraadslagingen over de inter-Amerikaansche econo mische kwesties. Allereerst staan de kwesties inzake de uitvoercontrole op het program, opdat alle Ameri kaansche goederen in Amerika blijven. Ten tweede zal er over on derhandeld worden om een stijging der productie van goederen en grondstoffen te bereiken. Dan zal de kwestie onderzocht worden welke aanvullende grondstoffen ieder land noodig heeft voor een toereikende, eigen bewapening. De economische bedrijvigheid in ieder land moet on der controle gesteld worden om te vermijden, dat het Pan-Amerikaan- sehe Commonwealth hiervan eenig nadeel zou ondervinden. De militaire diensttijd in Tur- kije. (D.N B.) - De nationale verga dering (heeft het wetsontwerp tot verlenging van den militairen dienst tijd tot drie jaren aangenomen. Besluit van den secr.-gen. van het departement van volksvoorlichting en kunsten betreffende de instelling van het persgilde en het theater- gilde. Op grond van Art. 35, le en 3e lid van de verordening No. 211/1941 betreffende de Nederlandsche Kul tuurkamer en in overeenstemming met de artikelen 2 en 3 der Verorde ning No. 3/1940 van den rijkscom missaris voor het bezette Nederland sche gebied wordt bepaald: Art. 1: Het Persgilde en het Theatergilde worden op het tijdstip van afkondi ging van dit besluit ingesteld. Art. 2: Door de instelling van bovenge noemde gilden is de Nederlandsche Kultuurkamer opgericht. Art. 3: Dit besluit wordt afgekondigd in de Nederlandsche Staatscourant. 's-Gravenhage, 22 Januari 1942. De secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten: w.g. T. GOEDEWAAGEN. OVERVAL EN INBRAAK IN EEN KERK. Donderdagmiddag is in de St. An- thoniuskerk, in de St. Janstraat te Breda, de 52-jarige mej. H. aange vallen en tegen den grond gewor pen. Zij liep een verwonding boven het oog op en raakte bewusteloos. Weer tot het bewustzijn gekomen ontdekte zij dat haar beurs met geld gestolen was. Het is gebleken, dat de dader voorts een deurtje in de sacristie had opengebroken en een zilveren doosje had ontvreemd. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. BELANGRIJKE GIFT VOOR WINTERHULP. 's-Gravenhage, 21 Jan. Het voor beeld, dat de N.V. Bataafsche Petro leum Mij. heeft gegeven door een gift van 250.000 aan Winterhulp te schenk®:, is thans nagevolgd door de N.V. Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven, welke 277.800 ter be schikking van W.H.N. heeft gesteld. Mijnongeluk in Frankrijk. (D N.B.) - Woensdagochtend, heeft zich in de mijn La Chambre een mijngas- ontploffing voorgedaan. Thans heeft men 49 dooden geborgen. Men heeft nog slechts weinig -hoop de nog in de mijn aanwezige mijnwerkers levend te kunnen bengen, zoodat het totaal van 8o tot 90 dooden verwacht kan worden, aldus wordt uit Vichy ge meld. Italiaansche legerbericht, Rome, 22 Jan. (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 599 maakt het Italiaansche opperbevel het vol gende bekendt In Cyrenaica zijn sinds gisteren gevechten gaande tusschen gepant serde en gemotoriseerde Italiaansch- Duitsche formaties eenerzijds, die een aanval ontketenden en vijan delijke afdeelingen. De luchtmacht van de as nam aan den strijd deel om de actie te land te ondersteunen en trof verscheidene malen hevig de terugtrekkende troepen, concen traties strijdmiddelen, stellingen artillerie, opslagplaatsen en centra van ravitailleering. De Duitsche luchtmacht bombard-eerde vliegvel den en havenwerken van- het eiland Malta-, Er braken eenige branden uit. Een Hurricane werd in een luchtgevecht neergehaald-. Een vij andelijke aanval op Tripolis richtte geen ernstige schade aan. DE EUROPEESCHE FUNCTIE VAN TURKIJE. Berlijn, 21 Jan. (D.N.B.) De waarlijk Europeesche functie van Turkije kent slechts één vijand: die oostelijke macht, die thans als exponent van de wereldrevolutie uitkijkt naar elke leemte, die haar zou kunnen dienen als sluis om het W. en daarmede de geheele W. be schaving te overstroomen, zegt de Deutsche diplomatiseh-politische Korrespondenz over de tegenspraak van het bolsjewistische persbureau Tass in verband met de verklarin gen van den vroegeren Ameri- kaanschen ambassadeur te Ankara, Mac Murray. Zooals bekend, heeft Mac Murray in een interview de indiscreties bevestigd van den vroegeren Amerikaanschen gezant te Sofia, Earle, over de Engelsch bolsjewistische plannen om Bulga rije te laten verdwijnen en Moskou tot de, beschermende mogendheid van de zee-engten te maken. Hij bevestigde niet alleen den inhoud der onthullingen van Earle, doch ook de Duitsche bekendmaking over de eischen die Molotof bij zijn bezoek aan Berlijn ten aan zien van Turkije gesteld heeft. Bijzonder kenmerkend acht de Korrespondenz het feit, dat Enge land thans het terrein aan den bolsjewistischen bondgenoot heeft vrijgelaten, waarbij de „Informa- tionsdienst", die nauw contact pn- VERDUISTER GOED ZON 23 Jan. onder: 18.10 24 Jan. op: 9.33 MAAN 23 Jan. op: 12.33 onder: 1.08 24 Januari Eerste kwartier. 's-Gravenhage, 23 Jan. In de week van Zondag 25 tot Zaterdag 31 Jan, zijn de gebruikelijke hoeveelheden brood of gebak, vleesch of vleesch- waren en aardappelen verkrijgbaar op de bonnen 06 van de daarvoor aangewezen kaarten. Voorts is voor de periode van 9 dagen van Zaterdag 24 tot Zaterdag 31 Januari het tot dusver geldende rantsoen boter verkrijgbaar op bon 06 van de boterkaart en boter mei reductie op deze bon van de vet» kaart. Tenslotte zijn aangewezen voor het 4-wekelijksch tijdvak van Zon dag 25 Januari tot Zaterdag 21 Fe bruari voor suikerbon 197, voor jam bon 198, voor bloem, brood of gebak de bonnen 199, 200, 201 en 202, voor havermout of peulvruchten bon 203, voor kaas de bonnen 204, 205, 206, 207 en 208, voor gort bon 209, voor vermicelli of maizena bon 210, alle van de bonkaart algemeen, voor melk de bonnen 06, 07, 08 en 09 van de melkkaart, voor cacao (kinderen tot 14 jaar) de bonnen 05c en 05d re serve en voor rijst (kinderen tot 3 jaar) de bonnen 06d en 07d reserve. VERLENGING AARDAPPEL- EN PEULVRUCHTENBON. 's-Gravenhage, 23 Jan. De secreta ris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat in verband met de mo gelijkheid, dat nog niet alle houders van toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid de voor het koo- pen van aardappelen aangewe zen bonnen 05 hebben kunnen ge bruiken, de geldigheidsduur van bon 05a en 05b van de aardappelkaarten wordt verlengd tot en met Zaterdag 31 Jan a.s. Uit den aard der zaak is daarnaast voor de distributieperiode van 25 Jan. tot en met 31 Jan. a.s, een nieuwe bon voor het koopen van aardappelen aangewezen, n.l. bon 06a en 06b. Voorts wordt de geldigheidsduur van bon 195 van de bonkaart alge meen Peulvruchten verlengd tot en met Zaterdag 21 Febr. 1942. Voor de distributieperiode van 25 Januari tot en met 21 Febr. a.s. wordt wederom een rant soen van 250 gr. peulvruchten beschikbaar gesteld. De bon, welke recht geeft op het koopen van dit rantsoen, zal nog nader worden aangewezen. derhoudt met de Wilhelmstrasse, spreekt over een afdanking van Groot-Britannië in de kwestie der zee-engten. Engeland is thans reeds bereid, zoo schrijft de Kor respondenz, om aan het bolsjewis tische Rusland na de ontwapening van Duitschland als belooning de functie van eenige militaire en politie-macht te verleenen. Naar Britsche opvatting behoort tot deze functie blijkbaar ook het bezit van den sleutel tot de Middeilandsche Zee. Met betrekking tot den passus van den tegenspraak van Tass, dat door de Sowjet-Unie de territori ale onschendbaarheid en de onaf hankelijkheid van Turkije niet bedreigd worden, merkt de Kor respondenz op, dat ook het verkrij gen van de bolsjewistische steun punten in de Oostzeelanden destijds van bolsjewistische zijde is voor gesteld als een maatregel, „ter be scherming van de onafhankelijk heid en onschendbaarheid dezer landen. De Duitsche opvattingen. Berlijn, 21 Jan. (D.N.B.) Duit sche politieke kringen zien een bijzonder interessante factor in het feit, dat het standpunt, dat door 't Sowjettelegraafagentsehap Tass is ingenomen, noch in den Sowjet- omroep is verschenen, noch door een of ander Amerikaansche nieuwsagentschap is overgenomen, maar toegezonden is aan het Turk- sche telegraafagentschap en op die wijze wereldkundig is geworden. In Berlijn laat men er het licht op vallen, dat de Amerikaansche di plomaat, die geenszins beschouwd kan worden als een vriend van Duischland, de constateeringen van Duitsche zijde bevestigt. Ten aan zien van de'wending, die de zaken genomen hebben kan, naar men in Berlijn verklaart, in Ankara de verzekering van Britsche en Sow- jetzijde, dat Turkije van een over winning van Engeland en de Sow jet-Unie niets te vreezen zou heb ben, slechts een belachelijk effect hebben. Men moet aan Turkije overlaten een oordeel te vormen over de vraag, van wien het iets te vree zen heeft

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1