DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN beschikbaar idpasfa_ Duitschtand strijdt voor Europa :henkl uit es Voortdurende gevechten aan het O.-front. De strijd in Ned.-Indië. De oorlog in Oost-Azië De strijd in het Oosten. DISTRIB UTIE-NIEUWS. COURANT. 144ste Jaargang No. 22, Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels f 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoonj^Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Dinsdag 27 Januari 1942. het loon Prodent, iet onge- ita, welke i bij Uw Dat geldt dit oude te maken, gen als U e heerlijk tanden P 128 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 26 Jan. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt be kend: In het O. voortdurende ge vechten. In de wateren rondom Enge land hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht ten W. van Pembroke een vrij groote vrachtboot met bommen zoo zwaar beschadigd, dat zij verlo ren geacht kan worden.' Andere nachtelijke aanvallen der lucht macht waren gericht op een haven aan de Z.W. kust van het eiland. In N.-Afrika hebben de Duitsch- Italiaansehe formaties den ver slagen tegenstander achtervolgd en hem in nieuwe gevechten nieu we zware verliezen aan menschen en materieel berokkend. Alleen reeds gisteren werden 96 tanks 38 stukken geschut en omvang rijk ander oorlogstuig buitge maakt of vernietigd. In de Middellandsche zee heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen ten N. van Tofaroek een Britsche vlootformaties aangehouden en voltreffers op een lichten kruiser geplaatst. Bij een aanval overdag van Duitsche gevechtsvliegtuigen op het vliegveld Haifa op het eiland Malta werden bommen op hangars en tusschen geparkeer de vliegtuigen geplaatst. Duitsche jagers schoten hierbij in luchtge vechten zonder eigen verliezen 8 Britsche vliegtuigen neer. potheken op huizen Rente vanaf 3'/, vooruit. Kassier en Makelaar^, ird 55 te Alkmaar. Bizonderheden over de Japan- sche landing op Tarakan. Tokio, 26 Jan. (D.NB.) Omtrent die landing der Japanners op het eiland Tarakan aan de N.O.kust van Borneo op 11 Jan. j.l. worden thans te Tokio belangwekkende bizonder heden bekend, volgens welke de be zetting vóór de landing der Japan ners dte petroleuimtanks in brand heeft gestoken. Het vuur breidde zich toen uit over de havenwerken van het eiland. Langs de kust waren versterkte stellingen met tal van hindernissen aangelegd, die na de landing der Japanners ten deele moesten worden opgeblazen. Boven dien moest een mijnversperring in de baai van Tarakan gepasseerd wor den. Daar de landing bij verrassing plaats greep, gaven deelen der Ned.- Indisehe troepen zich terstond over. Aan de Z.W.kust evenwel wist een kleinere versterkte stelling zich ge- ruimen tijd te handhaven. De over gave geschiedde pas na het gecon centreerde vuur van de Japansche vlooteenheden. Volgens een verslag van de Jomioeri Sjimboen drongen op den ctag. der landing verschillende Ja pansche mijnvegers de baai van Tarakan binnen, om den weg voor den aanval vrij te maken. De Ned.- Jndische artillerie opende plotseling het vuur, waardoor de mijnvegers in een moeilijke positie geraakten. Bin nen enkele minuten was een boot zwaar getroffen. In zinkenden toe- stasd wist zij evenwel het vuren nog te beantwoorden, waarbij het haar gelukte, deelen van de Ned.-Indische artillerie tot zwijgen te brengen. Doch ook voor den dapperen mijnveger had het laatste uur geslagen. Voor de oogen der gelande troepen ging de boot met man en muis de diepte in. Het blad merkt ten slotte op, dat technische afdeelingen van de Japan sche landingstroepen er reeds mee bezig zijn, de vernielde petroleum- installaties te, herstellen. De Japansche landing op Celebes. Tokio, 26 Jan. (D.N.B.) Het kei zerlijke hoofdkwartier heeft heden meegedeeld: Speciale afdeelingen Japansche mariniers, die er den 24en Januari in geslaagd zijn, nabij Kendari op Celebes aan land te gaan, zetten de militaire zuiveringsoperaties voort. Balik Papan door Japansche troepen bezet. Tokio, 26 Jan. (D.N.B.) De door de Japanners bezete stad Balik Papan is een belangrijk oliecentrum van Ne derlands ch-Borneo. In deze stad be vinden zich talrijke raffinaderijen, waaronder de grootste paraffine- raffinaderij. De stad telt 29.000 in woners. Japansche duikbooten in de wateren van Sumatra en Java. pipt,1?^0' n' (D-N.B.) Naar offi- T=nLT°il J ekend gemaakt, hebben va^ booten in de wateren van Sumatra en Java tot 22 Jan. 13 Shoud van sahnenpen met een totalen bracht ton tot zülken 2e" SEXANOEl ment van art. DERS. erde inzake de goed- bleken, er nogmaals et worden ingediend t door den opdracht- aanvraag uitsluitend e Grafische Industrie ert. swerkorders, alwaar nen beslissing open- rdenhoutscheweg 78, De strijd op Malakka. Voordat de sterk verdedigde stad Kloeang in Centraal-Johore was bezet was 30 uur lang hevig ge- Ovochten, zoo meldt Domei. Spe ciale eenheden van het Japansche leger achtervolgen den terugtrek- kenden vijand. Tusschen Yong Peng en Ayor Itam trachtte de vijand, volgens een speciaal bericht van de Tokio Nitsji Nitsji, met steun van twaalf tanks door een tegenaanval den Japanschen opmarsch tot stand te brengen. De vijand echter werd tenslotte tot de vlucht gedwongen, nadat twee tanks in Japansche handen waren gevallen. De gevech ten der laatste dagen in Midden- Johore worden gevoerd aan een front van 50 K.M. breedte-, dat ongeveer loopt van het N.O. naar het Z.W. Van Britsche zijde wordt beves tigd, dat de Japanners Batoe P-ahat bezet hebben. De strategisch belangrijke plaat sen Ayor Itam en Kloeang in het centrum van Z. Malakka zijn door de Japanners ingenomen. De laatste berichten van het front op Malakka meidien, dat de vernie tiging van de vijandelijke strijd krachten in de omgeving van Kelan-g groote vorderingen maakt en dat de Japanners in dezen sector snel op rukken. De aan de W. kust optrekkende troepen stonden gistermiddag in de buurt, van Senggarang, 15 k.m. ten O. van Batoe Pahat. De oorlogsverklaring van Thailand. De Japansche bliaden kenmerken eenstemmig de Thailandsche oor logsverklaring aan de Anglo-Ame- rikaansehe mogendheden als een „dapper en consequent besluit". Naar in Tokio verluidt, zouden rond 100.000 man Thailandsëhe troepen aan de Thailandsche grens samengetrokken zijn. Hun optreden, zoo zegt men, zal van beslissenden mvloed op den toestand in Birma zijn. Rangoon opnieuw aange vallen. Tokio, 26 Jan. (D.N.B.) De hoofdstad van Burma, Rangoon, is Maandag opnieuw door Japansche vliegers aangevallen, die tien vij andelijke jagers neerschoten. Eén Japansch toestel wordt vermist Bezetting voltooid. Tokio. 26 Jan. (Domei). Het keizerlijk hoofdkwartier deelt mede, dat eenheden speciale Japan- sche'marinetroepen, welke op 23 Januari een landing hadden uitge voerd te Kavieng op Nieuw Ierland, op 25 Januari de bezetting van de sectoren rond Kavieng hebben vol tooid. t Schoen en op en OUT WlNöf CX306BN H.' (Polygoon-Leemker) AANVAL OP FRANSCH SOUVEREIN GEBIED. Van bevoegde zijde wordt nu j- gedeeld, dat Zondag wederom een aanval is gepleegd op Indo-Chi- neesch gebied door vliegtuigen van ombekende nationaliteit, die uit de richting van China kwamen. De sanval was gericht op een militair vliegveld in de nabijheid van Ha noi. Een aantal bommen werd neergeworpen, die het vliegveld echter niet troffen. Er werden ech ter 10 personen gedood en 20 ge wond. De Fransche ambassadeur in Tsj-oengking is door de Frrnsche regeering er mede belast bij zijn proteststappen in verband met den luchtaanval van Vrijdag met na- dly wijzen op de herhaling van het bombardement van Fransch Sfiuverein gebied, J """v; - mrr OP EEN VLIEGVELD VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN IN DE OEKRAÏNE. Dik onder de sneeuw wachten de Duitsche gevechts vliegtuigen op het moment, waarop zij moeten optreden. (Transatlantic-Recla-P.K. Klose) 44 - c pv ii ir? "f??-? i OP 14 en 15 JANUARI J.L. vond in Garmisch een samenkomst plaats van den Opperbevelhebber van de Duitsche Marine, Grootadmi raal Rader en Admiraal Riccardi, dén' Onderstaatssecretaris en Chef van den Marinestaf van de Italiaansche Marine. Overeenstemming werd bereikt over de samenwerking ter behaling van de eindoverwin ning op den gemeënschappelijkeu vijand. Grootadmiraal Rader en Admiraal Riccardi inspecteeren de eerecompagnie. (Transatlantic-Recla-P.K. Henschke) Berlijn, 26 Jan. (A.N.P.) Van Sov jetzijde zijn berichten gepubliceerd over een bolsjewistische overwin ning in den sector tusschen Cholm en Toropez. In bevoegde kringen der Duitsche hoofdstad worden deze be richten beschouwd als een nieuw be wijs, dat het Sovjetcommando niet in staat is geweest, uit het verloop van de gevechten in den zomer en den herfst de juiste conclusies te trekken. Men gaat zelfs in Berlijn zoo ver, dat men deze nieuwe over- winningsberichten der bolsjewisten interpreteert als een teeken te meer dat het Sovjetcommando nog steeds geen overzicht heeft over het ge heele front, laat staan over den tota len oorlogstoestand of dat de Sov jetlegerleiding nog steeds niet haar wil heeft kunnen doorzetten tegen over de zuiver politieke doelmatig heidsoverweging van de propagan damachinerie in Samara. Van militaire zijde wordt gecon stateerd, dat de toestand aan het O. front een toestand is, die door de Duitsche militaire leiding systema tisch tot stand is gebracht. De bolsje wisten hebben tot dusverre op geen enkel punt van het front een „groo- ten aanval" trachten te ondernemen, wanneei' men daaronder verstaat het in den strijd brengen van verschei dene legers in een bepaalden sector van het front, met de bedoeling door de strijdkrachten van den te genstander heen te breken en het vijandelijke front dan aan de flanken op te rollen. De nieuwe beweging der bolsje wisten uit het gebied ten Z. van het dichtgevroren Seligermeer is niet eens een aanval met operatieven zin. Er zal blijken, dat ook hier het te rugtrekken der in dit gebied strij dende zwakkere Duitsche strijd krachten systematisch is. De bolsje wisten mogen hier spreken van een „herovering" van een terreinstrook ter diepte van ongeveer, 80 km, het oogenblik zal komen, waarop zij er kennen, dat hun „aanvalstop" in een luchtledige ruimte hangt en dat hun divisies, die nu moeten volgen, plot seling van den aardbodem verdwe nen zijn, omdat de tegenstander hun in zekeren zin een „zwak punt" heeft opgedrongen. Men gelooft in Berlijn ook niet, dat de verantwoordelijke Sovjetge- neraals overtuigd zijn van deze „overwinning". Twee feiten moeten verantwoordelijk gesteld worden voor dit overwinningsbericht der bolsjewisten: het feit der mislukking van alle Êngelsche militaire ver wachtingen in N.-Afrika, het ver schijnen van Duitsche duikbooten voor de poorten van New-York en voorts de daaruit voortvloeiende groote ongerustheid in het Britsche rijk. Een voorgespiegelde groote Sovjetoverwinning moet nu dit diep tepunt van den Britschen oorlogs- stemmingsbarometer helpen over winnen, een „overwinning", die niet eens het karakter heeft van een be perkt succes, maar die den kiem in zich draagt van een nieuwe neder laag. Sterke Britsche pantser formaties verslagen. Italiaansch legerbericht. Rome, 26 Jan. (Stefani). Het Italiaansche legerbericht van heden luidt: De in het gebied ten N.O. van Agedabia opereerende gemotori seerde en pantserstrijdkrachten der spil hebben gisteren sterke Êngel sche- pantserformcties aangevallen en haar zware verliezen toege bracht. 38 kanonnen en 96 tanks en pantserauto's, onder welke eenige van het nieuwste Amerikaansche type, 13 vliegtuigen, een groot aan tal vrachtauto's en zeer groote hoe veelheden munitie en oorlogsmate riaal werden, naar wordt geconsta teerd, op dezen zegevierenden dag vernield of buitgemakt. De- neder- lag van den tegenstander, welker omvang nog schijnt toe te nemen, heeft onzen afdeelingen uiterst ge ringe verliezen gekost. De vij-ande- iijke verliezen bedragen van 21 tot 25 Januari in totaal 118 stukken geschut, 239 tanks en pantserauto's, 28 vliegtuigen, ruim 1000 gevange nen en oorlogstuig, zooals vracht auto's, in zeer groote hoeveelheid. Zware zandstormen hebben het Italiaansche en het Duitsche lucht- wapen verhinderd den landstrijd krachten hun op de vorige dagen verleende hulp ten deel te doen va-llen. Een Hurricane werd neerge schoten. Drie van onze toestellen n niet op hun steunpunt terugge keerd. Een nieuw groot convooi is on danks felle en nadrukkelijke tegen actie van den vijand in Lybië aan gekomen. Een der talrijke schepen van het convooi werd getroffen en gin-g vervolgens onder. Het schip had troepen aan boord, die bijna allen op in convooi varende torpe- dobootjag'ers konden worden over genomen, en die eveneens op de plaats van bestemming zijn aange komen. De andere schepen en de convooieerende vaartuigen hebben niet de minste schade bekomen. Een van onze duikbooten is niet op haar steunpunt teruggekeerd. De doelen op Malta zijn met bom men van alle kalibers aangevallen. Er ontstonden groote branden en aanzienlijke vernielingen. IJslandsche regeering afgetre den. (A.N.P.) - De IJslandsche con- oentratieregeering is, naar de Deen- seha regeering telegrafisch werd medegedeeld, afgetreden. Dit be sluit houdt verband met de toe nemende duurte en het loonvraaig- stuk op IJsland, die grootendeels voortvloeien uit de bezetting door Britsche en Amerikaansche troepen. DE RADIOREDE VAN DEN AUSTRALISCHEN PREMIER. Stockholm, 26 Jan. (D.N.B.) Het vijandelijk geschut dreunt thans voor onze eigen poorten en Austra lië bevindt zich nu midden tus schen de fronten, zoo verklaarde de Australische minister-president, Curtin. Australië zal het lijden en de offers van den oorlog niet be spaard blijven. Op het oogenblik worden onderhandelingen gevoerd om Australië de toekomende plaats in den staf van generaal Wavell te verschaffen. De meening van Australië, welks bestaan van den afloop van het conflict in den Stil len Oceaan afhangt, is Churchill en Roosevelt volledig en duidelijk ter kennis gebracht. De Japansche politiek ten aanzien van Australië. Tokio, 26 Jan. (D.N.B.) De mi nister van buitenlandsche zaken Togo, heeft in het Lagerhuis op een desbetreffende vraag verklaard, dat over de Japansche politiek ten aanzien van Australië en Indië, resp. over het vraagstuk der onaf' hankelijkheid van deze beide lan den, niets kan worden gezegd, zoo lang de militaire operaties voort duren. DE GEVECHTEN IN NOORD-AFRIKA. Rome, 26 Jan. (D.N.B.) Van Ita liaansche militaire zijde wordt mede gedeeld, dat het plotselinge tegen offensief der Italiaansch-Duitsche strijdkrachten in N.-Afrika den vijandelijken opmarsch in de war beeft gestuurd. De voorhoede der ge motoriseerde afdeelingen, die na het overwinnen van den eersten tegen stand een bres in de vijandelijke lij en hadden geslagen, zijn diep in de stellingen van de Engelschen door gedrongen. Het is nog niet duidelijk, wat er van het machtige Êngelsche leger is gewerden. Dit leger, dat met groote inspanning en offers de terug trekkende strijdkrachten der spil op den voet gevolgd was, en duidelijk te kennen had gegeven, dat het Tri- politanie wilde veroveren, is door de plotselinge reactie dér Duitseh-Ita- liaansche divisies gedwongen tot "een overhaasten terugtocht. De Êngelsche troepen vec.cr.en en manoeuvreeren nu om de gevaarlijke bedreiging te entgaan. Daardoor is een toestand ontstaan, die belangrijk verschilt van de be loften, welke het Êngelsche publiek zijn gedaan. Van belang zijn onge twijfeld ook de veranderde omstan digheden in de Middellandsche Zee, waar Engeland nog minder dan te voren in staat is op té treden tegen vloot en luchtmacht van de spil. In ieder geval is gebleken, dat de Duitsch-Italiaansche strijdkrachten na zware gevechten van twee maan den haar volledige gevechtskracht hebben behouden. Men bevindt zich thans wellicht op een zeer belangwekkend keer pont in nen langdurigen strijd om de heerschappij in de Middellandsche Zee. Deze strijd kan zijn invloed hebben op het verloop van den ge- beeler. oorlog, want heihaaldelijk heeft dit oorlogstooneel alle krach ten van den vijand geëischt en steeds weer een reusachtig verbruik van vijandelijk materiaal ten gevolg go- had. Aan dit front vechten de strijd krachten van Engeland, de domi nions, de Ver. Staten en wat Enge land nog meer te hulp heeft geroe pen. Hier heeft Engeland een groot deel van zijn oorlogskraeht ver bruikt, waarbij het andere fronten verwaarloosde. Fransche staatsraad naar Parijs. (D.N.B.) - Officieel is medegedeeld, dat de staatsraad op 1 Maart a.s. definitief naar Parijs zal verhui zen. Amerikaansche verliezen. (D. N.B.) - Een Duitsche duikboot heeft 24 Jan. volgens een bericht van Amerikaansche marinekringen in de ochtenduren aan de Amerikaansche kust de tankboot Varanger (9300 t.), die in Amerikaansche dienst voer, tot zinken gebracht. Nu is binnen enkele dagen de vierde vijandelijke tankboot in den grond geboord. De leden der bemanning van het onder gegane vaartuig hebben zich in boo ten in veiligheid gebracht en zijn in een Amerikaansche haven aange komen. Generaal Pabst overleden. (D N.B.) - Generaal Pabst, die gezant van Nederland te Tokio was, is Za terdag in den ouderdom van 68 jaar in het St. Lucas-ziekenhuis aldaar aan een hartkwaal overleden. De heer Pabst was ridder in de Orde van den Nederlandsehen Leeuw, commadeur in de orde van Oranje- Nassau, 3e klasse der orde van den gulden rijsthalm van China en groot kruis in de orde van de rijzende zon van Japan. Woudenberg bij het D.A.F. - Op uitnoodiging van het Duitsche Arbeidsfront is de commissaris van het N.V.V., de heer Woudenbegr, Zondag j.l. naar Duitschland ver trokken voor een officieel bezoek Hij wordt vergezeld door den heer van Kampen, hoofd afd. organisatie, den heer Vermeulen, hoofd soc.-ec. afd. en den heer Goedhuys, hoofd afdi. perswezen? Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED l ZON 27 Jan. onder: 18.18 28 Jan. op: 9.27 MAAN 27 Jan. op: 14.29 onder: 5.12 1 Februari Volle M lan. WIJZIGING DISTRIBUTIEDIENST. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, deelt mede, dat vanaf Maandag 26 Januari 1942 de afdeelingen SCHOENEN, RIJ WIELBANDEN, TEXTIEL en LOSSE KAARTEN weder zijn overgebracht naar het Distributiekantoor, Oude gracht 168 en men zich derhalve voor die afdeelingen aldaar dient te vervoegen. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KAMER- EN PENSIONBEWONERS, De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, dat Maandag 26, Dinsdag 27 en Woensdag 28 Januari 1942 tus schen 912 of 1.30-3 uur bij den. Distributiedienst, Breedstraat 40, formulieren MD 121 ter verkrijging van vaste brandstoffen voor de maanden Februari en Maart 1942, ten behoeve van kamer- en pension bewoners kunnen worden afgehaald. Deze aanvraagformulieren worden uitsluitend verstrekt aan kamerver huurders en pensionhouders, die HAARDEN EN KACHELS stoken. Voor kamers, welke verhuurd, resp. afgestaan zijn aan ouders, kinderen, klein-, pleeg- en stiefkinderen en verdere familieleden, henevens kost gangers, mogen geen extra vasta brandstoffen worden verstrekt. (Met kostgangers worden bedoeld dege nen, die huiselijk verkeer genieten.) De formulieren moeten uiterlijk Zaterdag 31 Januari 1942 weer bij c!en Distributiedienst zijn ingediend. NA-UITREIKING ZEEP- EN TOESLAGKAARTEN VOOR ZWAREN EN ZEER ZWAREN ARBEID. De Leider van den Distributie dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, dat zij, die verzuimd hebben hun'nieuwe zeep- en/of toeslagkaar- ten in het daarvoor gestelde tijdvak af te halen, deze alsnog in ontvangst kunnen nemen aan het schoolge bouw aan de Brillesteeg en wel op Woensdag 28 Januari 194 2, tusschen 9.30-12 of 1-5 uur. Alkmaar, 27 Januari 1942. De Leider voornoemd, H. BAKKER. CASTRICUM. Uitreiking Vitaminetabletten, De uitreiking van vitamine tabletten heeft plaats op Maandag 2 Febr. a.s. als volgt: no. 1100 van 2 tot 2.30 uur; 101200 van 2.30 tot 3 uur; 201300 van 3 tot 3.30 uur; 301400 van 3.304 uur; 401 en daarboven van 44.15 uur. De uit reiking zal geschieden ten raadhuize afd. sociale zaken. Dr. Freisler in ons land. 's-Gra.venhage, 26 Jan. Vandaag is de staatssecretaris in het Duitsche ministerie voor justitie, dr. Freisler, op uitnoodiging van den Rijkscom missaris voor de bezette Nederland- sche gebieden, voor een bezoek van drie dagen in ons land aangekomen. Vanmiddag heeft dr. Freisler te s-Gravenhage voor een aantal ge- noodigden een voordracht gehouden over het onderwerp: „De juridische opvattingen van het nieuwe Europa". De dienst der W.A. Den Haag. 26 Jam. (A.N.P.) - In verband met de bijzondere omstandigheden ver leent de Haagsche W.A. bij bruggen en stations hulp aan het verkeer, de H.T.M., de P.T.T., ouden van dagen, enz, terwijl tal van patrouilles de stad doorkruisen om daar zoo noo- d'ig te helpen. OP BEZOEK BIJ DEN WINNAAR VAN DEN ELFSTEDENTOCHT. Sietze de Groot de gelukkige winnaar neemt een van de vele bloemstukken aan, welke door vrienden bij hem bezorgd werden. (BslXSQon-Zeylemaker).

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1