DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. IIJ GAAN IRA"! Bolsjewistische troepen aan de Krim vernietigd. IRBANK Europa voor de Europeanen, O.-Azië voor de O.-Aziaïen. Aan de zijde van de dapperste soldaten van Europa zijn de dapperste soldalen van O.-Azië getreden. De strijd ïn het Oosten. Churchill en de positie van Engeland. De oorlog in Oost-Azië. Pagina 4. ALKMAARSGHE 144ste Jaargang No. 24. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel.' Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Donderdag 29 Januari 1942. Duitschland strijdt voor Europa. „Savora". ioot échte gezond, teeds een enblik van ior 5 a 6 r en melk. 10 abletten 25 ct. :n aan Uw iders en iari brengt het groot maand als iet maand staat aan- ie eenmaal t de voor- i er niet. in de eerste jordeelen te ir spaarders t 1847. ;ment van aart. ADELAREN Duitsch Iegerbericht. Hoofdkwartier van den Füh rer, 28 Jan. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt be kend: Een la&B de Z. kust van de Kiirci, gelande groep vijandelijke strijd krachten is in gevechten van ver scheidene dagen teruggeworpen en m«t uitzondering van slechts kleine resten vernietigd Op talrijke plaatsen aan het O. front hebben de Duitsche troe pen met succes plaatselijke aan vallen ten uitvoer gelegd. Tanks, kanonnen en ander 'oorlogstuig werden buitgemaakt of vernie tigd. Voor Leningrad hebben formaties van de Waffen SS bij een actie van stoottroepen 58 vijandelijke kazematten en gevechtsstellingen vernietigd. Het luchtwapen heeft doeltref fende aanvallen gericht op troe penbewegingen, ravitailLeerings- colonnes, spoortreinen en lucht- steunpunten der bolsjewisten. Ini N.-Afrika wederzijdsche verkenningsactiviteit. Duitsche ■gevechtsvliegtuigen hebben ba rakkenkampen en concentraties van vrachtauto's der Britten in N. Cyrenaica gebombardeerd. Overdag en des nachts uitgevoer de aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegers' waren gericht op haveninstallaties op het eiland Malta. Voltreffers met bommen van zwaar en allerzwaarste ka liber richtten vooral op de staats- werf schade aan. Bij het afweren van een aanval van Britsche bommenwerpers op Duitsch gebied in den nacht van 26 op 27 Januari heeft een es kader nachtjagers onder leiding van kapitein Lent en van den eersten luitenant Prins Zu Lippe- Weisenfeld zijn honderdste vijan delijke vliegtuig neergeschoten: is-Generaal van het waart in de Neder- Laren in machines ver- an het Bureau voor de -186, te 's-Gravenhage. Ie wordt hierbij onder hines, stoomturbines, rtallaties, locomotieven, inrichtingen, vacuum- rmers, koelers, verdam- ;htingen, oliebranders, en andere vloeistoffen, hines, klimatiseerings- zin des woords, zooals :hines, machinegereed- toom, gas en lucht), en branders voor de .nes, gieterijmachines, trische ovens), beproe- ledrijf en voor de wals- i transportinrichtingen irichtingen), machines voor de zuivelindustrie, iroerfabrieken, machines strie, voor het hotel- i machines voor de gist-, t chemische industrie, en- en lederindustrie, les voor wasscherij en, strie, kantoormachines, mische-, glas-, steen- en heid, mechanische foe- dere tractie, brandweer- idkasten en kluizen, t voor handelaren iu :rsen, steendrukpersen, en linieermachines, hines of apparaten ver- bovengenoemden datum de Metalenverwerkende ring in aanmerking te zullen worden toege- strafbaar. irtement van j. LAS DOOR [TEN. in Oorlogstijd vestigt er he Zuivelcentrale, Af"' lesluit 1941 Bestemming provincies Noordholland, latum het kaas maken wie de betrokken Af" e uitdrukkelijk toestem* kaasbereiding voort ïgene, die thans nog kaas hij daartoe gerechtigd Berlijn, 28 Jan. (A.N.P.). Het nieuwste nummer van het tijdschrift BerlinRomTokio bevat een hoofdartikel ohder bovenstaand op schrift, waarin o.m. het volgende gezegd wordt: Toen den 8en December Japan Amerika met zijn oorlogsvoorberei dingen tegen Japan te vlug af was en uit rechtvaardige zelfverdediging voor den afweerslag uithaalde, was onder het Amerikaansche publiek door de brutale en aanmatigende re devoeringen van zijn oorlogsophit sers zulk een oorlogspsychose ge wekt, dat de eerste schoten in het Zuidzeegebied door een groot dgel der pers als een ware opluchting werden gekenmerkt. In een eigenlijk alleen maar in sprookjes voorko mende mate van verblinding, over schatting, aanmatiging en politieke blindheid had president Roosevelt de Japansche natie drie jaar lang beleedigd. geprovoceerd en bedreigd. Hij maakte er geen geheim van, dat hij op een hem geschikt voorko mend tijdstip de „flankbedreiging van de Zuidzee" rustig naar hij zei- de, uit den weg zou ruimen en de Japansche vloot van de zeeën zou doen verdwijnen, om zich dan arm in arm met zijn Britsche en Bolsje wistische bondgenooten aan de „li quidatie van de Europeesche aan voerders" te wijden. President Roosevelt ging bij deze met een naïve openhartigheid ver kondigde plannen uit van de ge dachte, dat het driemogendheden pact een op bedriegelijke, onsolide, theoretische en opportunistische grondslagen gebouwd maakseltje was, zooals de verdragen en over eenkomsten tusschen de democra tieën, onderling, alsook met haar bolsjewistische handlangers in Mos kou. Hier ligt de kardinale fout van de politiek van Roosevelt. Een Re kenfout, die de noodlottige teiste ring van het Amerikaansche volk tengevolge zal hebben. Op den Japanschen afweeroorlog tegen de Ved. Staten is nauwelijks een maand na het begin cp den 18en Jan. de onderteekening van de mi litaire conventie BerlijnRome Tokio gevolgd. Dit accoord is de be kroning van het politieke bondge nootschap tusschen Duitschland, Italië en Japan. Het is het rapport aan de leiders onzer naties en onzer volken, dat het jaren geleden begon nen werk van een gemeenschappe lijk front ter verdediging van onze geestelijke, politieke en cultureele waarden en idealen ook in mili tair-strategisch opzicht tegen den ff00* Boosevelt ontketenden oorlog hecht met alle middelen en alle wa penen voor den gemeenschappelij- ken vernietigingsslag gereed staat. Aan de zijde van de dapperste sol daten van Europa zijn de dapperste soldaten van Oost-Azië getreden. De t banieren onzer naties zijn ontplooid voor den gemeenschappelijken strijd tegen de vijanden van den vrede de orde en het gezonde leven Er is thans geen mensch ter we reld meer, die er aan twijfelt, dat de ze oorlog der continenten' alleen door de agressieve houding van Roosevelt tegenover Duitschland Italië en Japan, die steeds op hun verlangen naar vrede en vriend schap met het Amerikaansche volk gewezen hebben, ontketend is... Roo sevelt is de laatste aanstichter van dezen wereldoorlog. Hij handelt in opdracht van het wereldjodendom. Men ziet altijd en overal d,e jood- i sche namen onder ide bevelen en in de organisaties, die dezen oorlog I veroorzaakt hebben en die hem lei- - den. Het joodsche bolsjewisme heeft \en slotte er mede verbonden, zoottat de twee grootste bedriegers Qer wereld op echt joodsche wijze zaak^hlt01, de ger?eenschappelijke zaas nebben gevonden, met de, ge dachte, dat bij de afrekening de een den ander toch zal bedriegen. Wat hun de weerstandskracht van welis waar al'me, doch fatsoenlijke volken in de wereld na den wereldoorlog van 1914 tot 1918'ondanks hun crisis en chaos nog weigerden, namelijk onbeperkte wereldheer-schappij en vernietiging van alle nationale structuren metals doel een onbe perkte winstmakerij en de bevredi ging van een 'geheimzinnig, het joodsche ras eigen, haatgevoel te gen alles wat goed en mooi is, dat moest deze oorlog hun brengen. Zij hebben hem gekozen als laatste consequentie, toen alle andere mid delen gefaald hadden en zij hebben hem op echt joodsche wijze gedacht als een oorlog, dien zij, met andere volken willen voeren, omdat zij te laf zijn om nem zelf te voeren. Duitschland was het, wiens Führer de uitdaging onvoorwaarde lijk en compromisloos aannam, ge schraagd door het vertrouwen, de kracht en den onbüigzamen wil om te leven van zijn geheele weder op gestane volk. Wij gingen den oorlog niet on voorbereid in. Wij kenden onze vijanden. Wij kenden ook hun mid delen. Met ongeëvenaarde energie en arbeidskracht, geinspireerd door het heilige vuur der missie van onze eeuw, bezield door den wil en de energie van den Führer, werd door de buitenlandsch politieke leiding van het Duitsche rijk met den Duce en de mannen van zijn fascisme en met evenzeer geestdriftige, door idealen van het greote leven beziel de politici en militairen van het Ja pansche rjjk, een militair-strategi sche alliantie gesmeed, die in de we reld niet slechts haar gelijke niet heeft, doch reeds van onweerleg bare beteekenis is gebleken. BerlijnRomeTokio, nog enkele jaren geleden het parool van een ideëelen strijd, dien Engelschen en Amerikanen een gril beliefden te noemen, thans de door het gemeen schappelijke bloed doordrenkte ba nier van een onverbreekbaar front om de aarde. Hierin echter, als zijn inhoud, de volken van Europa met al hun idealen en met al hun nationale kracht. Zoolang er histori sche rechtvaardigheid in de wereld bestaat, kan aan zulk een gemeen schap de zege niet onthouden blii- ven. De Japansche mensch, die thans met zijn zwaard aan de zijde der Europeesche volken in den vrij- neidsstrijd om de wereld is getre- den en wien dit nummer van ons tijdschrift is gewijd, is met krachtige slagen begonnen, zich in het front van den vrijheidsstrijd te scharen Terwijl door de historische over winningen der Duitsche weermacht op het bolsjewistische leger de staatsmacht van het bolsjewisme in het jaar 1941 nederlagen heeft gele den, waarvan zij zich nooit zal her stellen, heeft Japan met zijn over- winning op de Amerikaansche en Engelsche strijdkrachten in Oost- Azië de heerschappij ter zee en in de lucht in Oost-Azië bevochten. Door het tot stand komen van de Japan sche heerschappij in het O. Aziatische gebied, is Japan in het bezit geko men van de rijkste grondstoffen- bronnen ter wereld. De trawanten Van» Roosevelt doen thans datgene, waarom zij ons gisteren bespotten, zij verzamelen papier, oude metalen rubberschoenen en al die stoffen welke voer het ^voeren van een oor log noodig zijn. Dat is wat na vijf weken oorlog van het „reservoir van de democratieën der wereld" is ge worden. Doch niet sechts de grond stoffen worden schaarseh, ook de volken en menschen, die zich vrij willig voor het joosdche ideaal offe ren. Krampkachtig tracht de heer Sumner Welles te Rio de Janeiro het Z, Amerikaansche continent on- DE STAATSBEGRAFENIS VAN GENERAAL VELDMAARSCHALK VON REICHENAU. i Rijksmaarschalk Hermann Göring brengt in het Berlijnsche Tuighuis een laatsten groet aan den overleden Veld heer. (Hoffmann) der den knoet te krijgen van het Washingtonsche kapitaal, onder de heerschappij van de joodsche cen trale in de Vereenigde Staten, om deze volken en hun grondstoffen thans in dienst van den joodschen oorlog te dwingen. Aan de ontwikke ling van dezen oorlog zal ook deze episode piets veranderen. Door de overw. iningen der as in Europa en door de overwinningen van Japan in bet Zuidzeegebied is het overwicht der bondgenooten op politiek, mili tair en economisch gebied zoo groot geworden, dat er geen combinatie van mogendheden ter wereld meer is, die het tegen deze machtsont plooiing ,zou kunnen opnemen. De mogendheden van het pact van drie haar bondgenooten zullen dezen oorlog voeren met het ge heele fanatieke geloof en den wil om te overwinnen van de jonge volken tot haar tegenstander definitief ter aarde is geworpen. Het groote /redesdoel echter van de mogendhe den van het pact van drie luidt: De overwinning van de door joden, bolsjewisten en plutocraten gepre dikte internationale anarchie, door het opbouwen van gesloten levens gebieden volgens het grondbeginsel: Europa voor de Europeanen, Oost- Azië voor de Oost-Aziaten. Het is voor ieder volkomen duide lijk, dat Roosevelt thans oogst, wat hij gezaaid heeft. Wie wind zaait, zal storm oogsten, zegt het spreekwoord. Roosevelt en zijn verblinde raad-' gevers hebben Japan zoolang ge provoceerd, dat het bliksemsnelle optreden van Japan in het Zuidzee gebied een volkomen natuurlijke reactie is geweest. Thans zal moeten blijken,, welke combinatie hechter en sterker is, die van de staten van het drfemogendhedenpact of die der geallieerden. Men zegt, dat elke l/eten niet sterker is dan de zwakste schakel. Engeland, dat thans overal hulp zoekt is een van die schakels, de Sovjet Unie, die zijn laatste reserves doelloos in het vuur werpt, is de tweede. Maar al te spoedig zal blijken dat het bondgenootschap der geallieerden een combinatie is waar op het spreekwoord „veel geschreeuw en wein'ig wol" volkomen van toe passing kan worden verklaard. Berlijn, 28 Jan. (D.N.B.) Ondanks krachtigen Oostenwind en een vorst van dertig graden zijn Duitsche een heden, naar het D.N.B. verneemt, langs een spoorlijn in den N. sector van 'het O. front na voorbereiding door de artillerie op 26 Januari tot den aanval overgegaan. De bolsjewie ken werden teruggeworpen. Het ge lukte den Duitschen soldaten de ver binding te herstellen met een steun punt, dat dopr een aanval van de bolsjewisten eenigen tijd afgesneden was geweest. Duitsche gevechts vliegtuigen hielden tijdens de opera ties de Sovjet-strijdkrachten in toom en beletten ze zich geheel te ontplooien. STAATSSEKRETAR DR. JUR. RO LAND FREISLER heeft in het gebouw Kneuterdijk te Den Haag een lezing gehouden over het onder werp: „Das rechtsdenken des Jungen Europas", welke lezing o.a. werd bijgewoond door den Rijkscommissa ris, Rijksminister Dr. Seyss-Inquart. Staatssekretar Dr. Jur. Roland Freisler tijdens zijn rede. (Polygooh-Mejrer). In den vorigen oorlog heeft Chur chill, die toen ook al een groote rol speelde, heel wat beloofd en voor speld, dat nimmer is uitgekomen en ook nu weer is hij een profeet geble ken, die veel goeds belooft en veel slechts moet beleven. Zijn voorspelling in April 1940, dat men aan de Noorsche kust zou bezetten wat men noodig had, kwam falikant uit en zijn verklaring van 28 Mei van dat jaar in het Lagerhuis, dat ondanks de onderlagen in Neder land en België de Fransche en Brit sche legers de Somme-linie en dé Maginot-linie zouden behouden, is reeds veertien dagen later toen de Britten van alles beroofd uit Duin kerken moesten vluchten tot een bespotting geworden. De putsch der oorlogisophitsers in Belgrado werd het Britsche volk medegedeeld met de woorden „ik heb goede berichten voor U", maai vier weken later was Joego-Slavië onder Duitsche heerschappij en had. Engeland zijn. macht op het conti nent verloren. Op Kreta zou men toen althans volgens Churchill het eiland zon der eeniige gedachte aan terugtrek ken tot den dood toe verdedigen, maar op 2 Juni was er geen En- geischman op Kreta te ontdekken. Het offensief van December in Cyrenaica werd aangekondigd als de krachtigste slag voor de eindover winning en vergeleken met den slag bij Waterloo, maar na een strijd van twee maanden staan de strijdkrach ten van de spil nog ongebroken in Lybië. Op 22 Juni 1941 toen Europa tegen de bedreiging van de Sovjet-macht optrad, verklaarde Churchill in zijn blijdschap over den nieuwen bond genoot, dat men thans Duitschland dag en nacht met steeds zwaardere bommen zou bestrooien tot de over- winnig was afgedwongen. Thans is bijna het halve Europeesche deel der Sovjet-Unie bezet en zijn haar grondstoffembronnen in Duitsche handen. Op 8 December j.l. verzekerde de Britsche premier, dat eemige van Engelands mooiste schepen bun sta tions in het Verre Oosten bereikt hadden en dat alle voorbereidingen waren getroffen. Twee dagen later lagen twee der beste Britsche oor logsschepen bij Singapore op den bodem der zee; vertrok Churchill hals over kop naar Amerika en be dacht hij een nieuwe afleidings manoeuvre om de aandacht van het volk van alle catastrophes af te lei den. Engeland heeft naar de voogdij over alle Europeesche volkeren ge streefd Ai het gevolg is, dat het al zijn bondgenooten heeft verloren, daar de misleide volkeren zich na groote offers, verbitterd van Chur chill hebben afgekeerd. Thans wordt Churchill zelf door de bolsjewisten bel.-eerscht en hij heeft aan hen zijn oorlogsmateriaal uitgeleverd. Duitsch land heeft zich intusseh-en van den zoogenaamden „worgenden 'greep der Britsche blokkade vrijgemaakt en thans moet Engeland uit gebrek aan grondstoffen zelfs zijn afval ver zamelen en is, wat de levensmidde lenpositie betreft, het Duitsche volk er heter aan toe dan het Britsche. Terwijl Duitschland thans over all'e grondstoffen uit Europgeseh ge bied kan beschikken, gevoelt men in En-geland, door een steeds nijpender gebrek aan schepen, dat het land, wat zijn ravitailleeringspositie be treft, voor steeds moeilijker oplos bare problemen komt te staan. Van de door GhurchiH voorspelde superioriteit in de lucht is tot dus verre niets gebleken. Het beloofde nonstop-offensief is een fiasco ge worden en dn Engeland zelf weet men maar al te goed wat daar door de Duitsche bombardementen ver loren is gegaan. Talrijke productie plaatsen en havenwerken zijn er verwoest, terwijl Duitschland zonder onderbreken blijft produceeren. Op 20 Januari 1940 reeds noemde Churchill de Duitsche duikbootcam pagne totaal mislukt, maar intus- sctoem hebben déze onderzeebooten rond 15 millioen ton vijandelijke Êpheepsriümte tot zinken gebracht. Churchill's strijd voor de vrijheid der volkeren komt in 'het juiste licht te staan, als men bedenkt, welk wreed systeem er destijds in den Boerenoorlog is toegepast en welk tot hij de Ieren had toegedacht, die men „moest neerknuppel-en als hon den". Het -bekende bloedbad van- Amritsa van 1919, toen 379 onschul dige Indische mannen, vrouwen en kinderen werden neergeschoten, staat op zijn naam. Hoe heeft Chur chill den Finnen in hun vrijheids oorlog niet geteekend als de dragers van het licht der vrijheid, maar thans wil hij denzelfden staat aan zijn bolsjewistische onderdrukkers uit leveren. En de kroon spant wel de arrestatie van den premier van Bir ma, die, steunende op den vrijheids- wil van 15 millioen landgemooten om dfen dominion-status had. ver zocht. Volgens Churchill heeft Engeland den oorlog niet gewild, mkar reeds in 1936 heeft hij verkondigd Duitsch land, dat te sterk werd, te zullen vernietigen. „Engeland zal nooit ondergaan" heeft de Britsche premier verkondigd, maar in werkelijkheid heeft hij het al aan de Ver. Staten uitgeleverd. Aan territoriaal bezit heeft Engeland ontzettend veel verloren en wat de verzwakking van zijn financieele po sitie betreft, kan men een vergelijking maken met het uitbreken van den oorlog toen dé Britsche saldi in de Ver. Staten milliard dollar be droegen en thans nu Engeland meer dan een milliard dollar schuld heeft; met 3y» milliard dollar aan kapi taalverliezen na 1J< maand oorlog in Oost-Azië, wat Engeland allemaal meet dragen, daar Churchill oorlog boven vrede 'verkoos. Terwijl Churchill verkondigde, dat het empire in de wereld gehand haafd moet blijven, sloot Canada een alles omvattende overeenkomst met de Ver. Staten, onderhandelt Austra lië in het geheim met Roosevelt over een geheim militair pact en wordt er in het Zuid-Afrikaansche parlement over de uitroeping van een zelfstan dige republiek gedebatteerd. Churchill haalt zijn bevelen in Washington, Britsche admiralen ko men onder Amerikaansch opperbevel en in Amerika is men verzot op den Engelschen eersten minister, omdat hij het Britsche empire aan Amerika uitlevert. De eenige belofte, die Churchill tot dusver heeft gehouden, is, dat hij het Engelsche vo-lk niets anders dan bloed, zweet en tranen heeft aan te bieden. De strijd op Malakka. Tokio, 28 Jan. (Domei.) In be richten van het front wordt gezegd, dat de Japansche operaties in Johore thans zeer vergemakkelijkt zijn. doordat de Engelschen daar niet meer over vliegvelden beschikken. De Japansche colonne, die langs de W.kust van Malakka oprukt, heeft den rand van Benoet, 50 kilometer ten N.W. van Johore Baroe, bereikt Daar wordt verbitterd gevochten. Naar Domei van het front meldt, zijn de Britsche strijdkrachten in Johore gisteren d-en algemeenen terugtocht begonnen. Slechts vijf spoorwegstations scheiden de Ja pansche voorhoede nog van de Zuid punt van het schiereiland. De strijd op de Philippijnen. Tokio, 28 Jan. (D.N.B.) Do,mei meldt van het front op Luzon, dat Japansche troepen, die de vijande lijke stellingen op den berg Matidoe op het schiereiland Bataan hebben aangevallen, op 26 Januari Balanga hebben bezet, een strategisch be langrijk punt aan de O.kust van het schiereiland. Zij achtervolgen de Amerikaansche en Filippino-troepen, die naar het Marivelesgebergte, ge legen op de uitsterste Z. punt van het schiereiland, zijn teruggedron gen. De strijd in Birma. Het te Rangoon uitgegeven Brit sche Iegerbericht geeft toe, dat de Birm-aan-sche kuststad Merqui, op ongeveer 180 km ten Z. van Moel- m-ein, door de Engelschen is ont ruimd. DE SLAG BIJ AGEDABLA. Water putten bij een woestijnbron. Ara bieren helpen bij het vullen van de blikken. .(Hoffmann-P.K. Moosmuller) Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED I ZON 28 Jan. onder: 18.19 29 Jan, op: 9.26 MAAN 28 Jan. op: 15.09 onder: 6.08 1 Februari Volle Maan. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenihage, 29 Jan. Hedenavond van 19.4520.00 uur spreekt Max Blokzijl over den zender Hilver sum II. Ditmaal zal in de serie ..Brandende kwesties" behandeld wonden het onderwerp: „Anti-chris telijk?" Amerikaansche troepen in Noord-lerland geland, Rio de Janeiro, 28 Jan. (D.N.B.) Het departement van oorlog te Washington deelt in een communi qué mede, dat Amerikaansche troe pen in Noord-lerland geland zijn. Zij staan onder bevel van den divisie- generaal Hartle. Protest van de Valera. Stockholm, 28 Jan. (D.N.B.) Uit Dublin meldt de Britsche berichten dienst, dat de Valera in een Dins dagavond gepubliceerde verklaring heeft geprotesteerd tegen de aan komst van Amerikaansche troepen in Noord-lerland. Hij verklaart, dat zijn regeering niet geraadpleegd is noch door de Britsche noch door de Amerikaansche regeer ing. Twintig jaar geleden werd de Iersche natie door de Britsche regeering tegen den uitdrukkelijken wensch 'der be volking uiteeiigescheurd. Toen de Ver. Staten aan den vorigen oorlog deelnamen, verklaarde Wilson, dat Amërika voor de democratie en het recht der volkeren om over zich zelf te beschikken, zou-Strijden. Het Ier sche volk hield hem aan zijn woord en sprak zich in 1918 voor de onaf hankelijkheid uit. Desondanks is de oude Iersche natie gescheiden ge bleven, hetgeen een der gruwelijk ste onrechtvaardigheden vormt, wel ke tegen een volk kunnen worden bedreven. Het Iersche volk koestert geen gevoelens van vijandschap je gens de Ver. Staten. Het-hoopt der halve, dat het niet op de een of an dere wijze tot een conflict met de Ver. Staten genoodazakt wordt. Een Italiaanse!» oordcel. Rome, 28 Jan. (Stefani.) De aan komst van Amerikaansche troepen in Noord-lerland zal ongetwijfeld door de Anglo-Amerikaansehe pro paganda worden uitgebuit, die de aandacht wil afleiden van hetgeen er in Noord-Afrika en in Oost-Azië gebeurt, zoo schrijven de Italiaan- sche bladen. In werkelijkheid betee- kent deze aankomst een eerste stap naar een Noord-Amerikaansche agressie op Ierland. Bovendien moet daarin gezien worden een nieuw be wijs van de historische aftakeling van Groot-Britannië. De Engelschen hebben vreemde troepen noodig om hun eiland te verdedigen. Geen Berlijnsch commentaar. Berlijn, 28 Jan. De correspondent van het A.N.P. meldt: De landing van Amerikaansche troepen in Ulster was niet in staat bevoegde kringen alhier tot eenigen commentaar te bewegen. Het zenden van deze troepen - aldus merkt men verder op is groote Amerikaansche bluf, daar het slechts een paar duizend man en weinig materiaal betreft. Overigens kan men hierin een streven van Amerika zien om van Engeland een Amerikaansch Helgoland voor Euro pa te maken. De „Diplo" zegt, dat neutraliteit en onafhankelijkheid begrippen zijn» die zeer goed ook door zwakke vol ken zelfs tegenover overmachtigen kunnen worden gehandhaafd. Ook in Rio hebben te midden van zwakken en wankelmoedigen eenige landen getoond, dat zij zich niet zonder meer wenschen te onderwerpen aan een dictaat, dat voor hen noodlottig moest worden. De onverschrokken houding van Ierland komt als een lichtend voorbeeld op het juiste oogenblik. SLUIKHANDEL IN LIJNOLIE OP GROOTE SCHAAL. De politie te Rotterdam is een uitgebreiden sluikhandel in olie op het spoor gekomen. De N.V. Av.s' oliehandel had van Sept. 1940 tot Dec, 1941 ongeveer 17000 kg lijnolie als „slaolie"' en „bakolie" clandestien aan groote restaurants verkocht, te gen 5 tot 8.50 per liter. De norma le prijs is 30 a 40 cent per liter. Ook werd clandestiene handel gedreven in machineolie. Er kon nog 3000 kg lijnolie en 2400 kg machineolie in beslag worden genomen. Av.'s ver diende hiermee pl.m. 22.000. Twee mede-directeuren, de procuratiehou der en twee andere employé's werden gearresteerd; 56 processen verbaal werden opgemaakt. DIEVENBENDE ONSCHADELIJK GEMAAKT. Een dievenbende, die den laatsten tijd in de gemeenten Nuland, Vinkël en Rosmalen vele diefstallen pleeg de, is onschadelijk gemaakt. Hen arrestaties werden verricht. Van al de gepleegde diefstallen was slechts door één enkele land bouwer aangifte bij de politie ge daan. De overigen hadden dat niet durven doen uit vrees voor wraak yan dié bende,

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1