DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. l 1M! Levendige gevechfs- activiteit aan hef O.-front. De strijd in het Oosten. De oorlog in Ned.-Indië. De oorlog in Oost-Azië. Zware nederlaag van Hindoe-strijdkrachten. Een vuur brandt. DISTRIBUTIE-NIEUWS. Pagina 4. S CHOCOLA Februari 1942, sprijzen. ier 100 bos >er 100 kg ler 100 ler 100 ler 100 ier 100 er 100 ier 100 ler 100 er 100 ier 100 ier 100 er 100 ier 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 st. er 100 er 100 kg er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 jg er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 st. er 100 kg er 100 er 100 bos ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 30. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zón- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar £2.10; franco door het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels f 1.28, elke regel meer f 0.26, gTWote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Donderdag 5 Febuari 1942, igde voor de Prijzen. iPRIJZEN VOOR JIT. 1942. ritprijzen zijn vastgesteld* om den hoogsten prijs aan, len detailhandel mag afle- hoogsten prijs aangegeven worden gebracht, in geen geval groenten en >gen worden verkocht ook jn. ten en fruit van de beste «•koopprijzen lager moeten s. Detaillisten- prijzen. 0,47 per b, 0,16 per kg 0,10 per 0,09 per 0,08 per 0,08'per n 0,13 per 0,12 per 0,13 per m 0,14 per 0,10 per 0,47 per 0,32 per 0,13 per 0,11 per 0,18 per 0,11 per 0,09 per 0,08 per 0,21 per 0,18 per 0,20 per st, 0,12 per 0,91 per kg 0,51 per 0,47 per 0,78 per 0,15 per 0,11 per 0,20 per st 0,18 per jt 0,15 per 0,08 per 0,08 per 0,47 per 0,42 per x 0,30 per 0.20 per 0,19 per 0,16 per st 0,76 per kg 0,70 per 0,13 per b. Duitschland strqdi voor Europa. Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 4 Febr. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht ipaakt bekend: Aan het O. front levendige gevechtsactiviteit. Gevechts vliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht havenwerken in Z.W. Engeland gebombardeerd. In N.-Afrika werden Indische, strijdkrachten, die den Briti- schen terugtocht moesten dek ken, verslagen en teruggedron gen. Duitsche gevechtsvliegtui gen hebben Eutocolonnes in het gebied rond^Tobroek alsmede vijandelijke opslagplaatsen van materiaal nabij Marsa Matroeh met bommen bestookt. De luchtaanvallen op vlieg- tui'gsteunpunten, luchtafweer- stellingen en andere militaire werken op de eilanden Malta en Gozo werden voortgezet. er 100 kg 1,44 per kg er 100 er 100 sr 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 er 100 bs 1.07 per 0,77 per 0,47 per 0,77 per 0,58 per 0,37 per 0,68 per 0,53 per 0,34 per 0,47 ,s 0,34 0,43 0,28 0,24 0,20 0,17 0,17 per per ss per per per f, per per per 0,93 per 0,68 per 0,37 per ss 0,77 per 0,58 per 0,28 per ss 0,53 per s> 0,28 per si >r 100 0,37 per er 100 0,28 per er 100 0,17 per :g. berekend worden, me' gewogen wordt. per kg. of per bos bere- rtelen vóór het schrappen enten en fruit mag dooi •acht worden boven de" EN IS STRAFBAAR. BRUIK HAAR. i- ongeldig' maken. Berlijn, 4 Febr. (D. -N. B.) Nadat geconcentreerd Duitsch vuur op 2 Febr. bolsjewistische aanvallen op f verscheidene plaatsen in het gebied ten N.O. van Taganrog tot staan had gebracht, zijn Duitsche infanteristen uit hun stellingen gekomen en heb- I ben ondanks 'n feilen sneeuwstorm tegen de in den aanval ineengestorte bolsjewistische eehneden een storm loop ondernomen. In harden strijd werd de vijand teruggeworpen en werd het voorterrein gezuiverd. Elders ondernamen de Duitsche troepen ongeacht den zwaren sneeuwjacht succesvolle aanvallen en hebben den vijand uit een plaats ge- worpen, waar hij zich tijdelijk ge nesteld had. Twee regimenten wer den bijna volkomen vernietigd. In de vroege ochtenduren van 2 Februari hebben Duitsche troepen in het midden van het O. front, ver scheidene opeenvolgende bolsjewis tische aanvallen afgeslagen. Elk der aanvallen strandde met aanzienlijke vijandelijke verliezen op het afweer- vuur van de Duitsche infanterie en de artillerie. - Sterke formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen en stuka's hebben den 3en Februari in het N. deel van het O. front bolsjewistische troepen bewegingen en ravitailleeringscolon- nes met goed succes aangevallen. Twee vliegtuigen werden op den grond vernield. Duitsche jachtvlieg tuigen hebben zonder zelf verliezen te lijden zeven vliegtuigen van den vijand neergeschoten. 'Dinsdag zijn 58 Sovjet-vliegtuigen vernietigd, terwijl drie eigen toe stellen worden vermist, de aanvallen van het Duitsche luchtwapen waren gericht op kolonnes op marsch, spoor wegen en industriegle installaties aan de Midden-Wolga. De strijd bij Leningrad. Berlijn, 4 Febr. (DNB). Sedert weken hebben de bolsjewisten met sterke troepenmassa's getracht op te rukken teneinde de in Leningrad in gesloten bolsjewisten te ontlasten. Deh bolsjewisten werd dezen moge lijkheid echter ontnomen. De artil lerie van het Duitsche leger zet de beschieting van voor den oorlog be langrijke doelen in de belegerdewtad nog steeds voort. De troepenmassa's der bolsjewisten hebben 123 maal in de afgeloopen weken storm geloo- pen op de Duitsche linies en zijn 123 maal met bebloede koppen terugge slagen, vaar bij een koude van 30 «graden onder nul. Het'vuur van het .Duitsche geschut verstikte elf an dere aanvallen van den vijand reeds tijdens de voorbereiding. Voor de Duitsche linies liggen 7000 doode bolsjewisten. Er werden 979 ge vangenen gemaakt, terwijl de bols jewisten 2100 gewonden niet meer met zich mede konden nemen. Aan materiaal verloren de bolsje wisten 33 pantserwagens, 121 stuk ken geschut, 28 granaatwerpers, 47 - machinegeweren en groot aantal an dere mfanteriewapens, die alleen in het gebied van een divisie in den tijd TF1 vier weken werden buitgemaakt of vernietigd. Dc luchtaanval op Soerabaja. Batavia, 4 Febr. (ANP). Naar men uit Soerabaja meldt, zijn bii den luchtaanval van 3 Febr. aan Nederlandsch-Indische zijde aanzien- lijke verliezen geleden. Verschillen de watervliegtuigen werden bescha digd Het luchtalarm duurde van 10.10 tot 12.30 uur. Behalve de reeds genoemde plaatsen in den O.-hoek van Java, heerschte ook activiteit boven liet eiland -Madoera, alsmede ae_plaatsen Toeban en Grissee. „J tj sS-^0lrn wordt door 't ANP S^+2 Lden reeds gemelden rql lUC. a.anvaI der Japanners hPrP,v,tI ja.IS' .naar de Britsche ?Snienst uit Batavia meldt, ïlfi*? schade aangericht. In de nabijheid van het vliegveld ziin personen gedood en gewond» Aanval op Singapore nabij. Het algemeen offensief tegen Sin gapore nadert, zoo meldt Domei uit Johore Bahroe. De inwoners van Johore Bahroe zijn derhalve, vol gens het bericht, op aanraden van de Japansche militaire autoriteiten begonnen, de stad te ontruimen om zich naar een veiligheidszone te be geven. De strijd In Birma. Een front van 80 km breedte. De Japansche luchtmacht heeft Dinsdag zonder eigen verliezen mas sale aanvallen gedaan op Martaban en aan militaire objecten zware schade toegebracht. Naar verlujdt wordt de slag in Birma over een front van 80 km breedte gevoerd, van de monding van de Salivien. tot aan Paan. De Ja panners trachten deze rivier in het mondingsgebied over te steken en met kleine booten ten N. van Tsjangson aan land te komen. Door de Japansche landing bij Paan is Martaban in de flank bedreigd. Men gelooft in Rangoon, dat de Japan ners met versterkingen uit Thailand een nieuwen aanval op Rangoon zullen ondernemen om van daaruit naar de.Indische grens op te rukken. De Japansche luchtmacht heeft gis teren tweemaal een aanval gedaan op het vliegveld Toengoo, dat op 300 kilometer ten N. van Rangoon is gelegen. Daarbij heeft zij vier vijan delijke jagers en een groot vlie#luig op den grond vernield. Onder ge bruikmaking van den helderen maannacht is, naar verder bekend wordt, Rangoon door andere forma ties van de Japansche luchtmacht verscheidene malen met succes aan gevallen, zonder dat aan Japansche zijde verliezen werden geleden. Tawao in Britsch-Borneo door Japanners bezet. Naar het Japansche hoofdkwartier meldt, hebben de Japanners, die in Noord-Borneo opereeren, op 24 Jan. de stad Tawao, een strategische ha venstad op ongeveer 100 km ten N. van Tarakan aan de O. kust van Britsch-Borneo bezet. In Tawao wonen bijzonder Veel Japanners, die zich bezig houden met de rubber-, cocos- en hennep cultures. Bij de inneming van Tawao wer den 587 Japansche staatsburgers, sinds het uitbreken van den oorlog in arrest zaten, bevrijd. Speciale order aan de troepen van generaal Wavell. Stockholm, 4 Febr. (A.N.P.) De Britsche opperbevelhebber in het Z.W. deel van den Stillen oceaan, generaal Wavell, heeft, naar 'de Britsche berichtendienst mededeelt, een specialen order tot zijn troepen gericht met betrekking tot de verde- edging van Singapore. Daarin zegt hij, dat het hun plicht is tijd te winnen voor het zenden van ver sterkingen, waartoe Engeland en de Ver. Staten het voornemen hebben. Verder wordt in dezen specialen or der gezegd: Wij moeten Azië red den, door de Japanners te bevech ten Gij moogt geen duim gronds zonder taaien strijd prijsgeven en niets onvermeld achterlaten, dat den vijand ook maar in het geringste van nut zou kunnen zijn. HET FRANSCHE LEGIOEN DER FRONTSTRIJDERS. Vichy, 4 Febr. (DNB). Het staats hoofd, maarschalk Petain en admi raal Darlan hebben vanmiddag de eerste plenaire zitting bijgewoond van den nationalen raad van het Fransche legioen der frontstrijders. Bij deze gelegenheid heeft maar schalk Petain, als hoofd van het le gioen, een boodschap gericht tot de legionnairs in Frankrijk,, de over- zeesche bezittingen en het buiten land. De maarschalk omlijnde de taak der legionnairs als staatsburgers. De rol van het legioen omschreef de maarschalk met de volgende woorden: Hartstochtelijk dienaar van het openbaar welzijn in blinde gehoorzaamheid aan het hoofd, ge trouwe vertolkers van diens gedach ten, gloeiende propagandisten dei- nationale revolutie. Het legioen vormt niet de macht, het moet veel eer haar waakzame, voortdurende behoeder zijn. Zijn optreden worde geinspireerd door heden en toe komst van Frankrijk. Hongerige wolven in Grieken land (D.N.B.) - Uit Patras wordt ge meld, dat in de nabijheid van Kala- wryta troepen hongerige wolven zijn verschenen, die onder de kudden schapen in de omgeving groote scha de hebben aangericht. Ook een jeug dige herder, die zijn schapen tegen de wolven wilde beschermen, viel ten prooi aan de roofdieren. Ernstig mijnongeluk in Japan. (D.N.B.) - Door het instorten van een mijngang in een kolenmijn in het plaatsje Oebe (prefectuur Ya- magoesji) is volgens het blad Yo- mioeri Sjimboen een geheele ploeg mijnwerkers van 180 man om het leven gekomen. Een gift van Zweedsche vrou wen. (D.N.B.) - Een delegatie der Zweedsche vrouwen in Finland heeft dien Führer een geschenk in geld doen toekomen ten behoeve van de Driitsche soldaten, die tijdens den veldtocht in Finland gewond zijn. Italiaansch legerbericht Rome, 4 Febr. (Stefani). Het 601e Italiaansche weermachtsbericht luidt: De Hindoe-strijdkrachten, die tot taak hadden den Engelschen terug tocht in O. Cyrenaica te beschermen hebben eeh zwaren nederlaag ge leden. De opmarschen der troepen van de as, die krachtig door de luchtmacht gesteund worden, gaat voort in de richting van Derna. Duitsche vliegtuigformaties hebben militaire werken, hangars en opslag plaatsen op Malta gebombardeerd: in de doelen, die verscheidene malen getroffen werden, werden branden en ontploffingen waargenomen. WIJZIGING IN HET BRITSCHE KABINET. Stockholm, 4 Febr. (ANP). Vol gens den Britschen berichtendienst is te Londen officieel de volgende wijziging in het kabinet bekend ge maakt: 'Lord Beaverbrook heeft het ministerie voor oorlogsproductie, sir Andrew Duncan dat voor voorzie ning en kolonel J. J. Llewellin dat voor handel overgenomen. Naar de Eiigelschen berichten dienst mededeelt, zal lord Beaver brook als minister voor oorlogspro ductie ook deel uitmaken van het oorlogskabinet. Verder zijn, eveneens volgens den Engelschen berichtendienst, nog de volgende wijzigingen aagebracht in het Engelsche ministerie: benoemd werden tot parlementair onder staatssecretarissen: van koloniën Mac Millan, Van het ministerie van voorziening Rah>h Ashton, van het ministerie van arbeid Malcolm Mc. Coryuddale, en van het ministerie voor oorlogstransport P. J. Noel Baker. Verder werden maatregelen voor bereid tot scheiding van de functies van parlementair en financieel se cretaris der admiraliteit. Sir Victor Garrandere zou tot parlementair secretaris en G. H. Halls tot finan cieel secretaris benoemd worden, zoodra de noodzakelijke maatregelen genomen zijn. De koning heeft zijn goedkeuring gehecht aan de beëediging van Ha rold Mac Hillan als lid van den kroonraad. Geneve, 4 Febr. (DNB). De poli tieke correspondent van de News Chronicle schrijft, dat de reorgani satie der Britsche regeering op bree- deren grondslag zal geschieden dan men aanvankelijk aannam. De Daily Sketch meldt, dat Sir Stafford Cripps geen minister van voorziening wil worden. Hij zal wel tot de regeering toetreden doch zijn werkzaamheid zal een groote ver rassing voor het publiek beteeke- nen. Stockholm, 4 Febr. (ANP). De po litieke correspondent van Reuter schrijft omtrent het feit, dat Sir Stafford Cripps bij de Engelsche ka binetswijziging -geen portefeuille heeft gekregen, dat Cripps voor het geval, dat hij minister van voorzie ning zou worden, voorwaarden heeft gesteld en bevoegdheden geëischt, die de premier niet kon inwilligen. De samenstelling van het oorlogs kabinet staat nog niet vast. De pre mier zal hierover in het Lagerhuis nadere mededeelingen doen. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-GravenRage, 5 Februari. He denavond van 19.4520.00 uur spreekt Max. Blokzijl via den zen der Hilversum 2 in de serie bran dende kwestie over het onderwerp: ,,Een achttienjarige wil antwoord hebben". OPENT UW BEURS TEN BEHOEVE VAN UW NOODLIJDENDE LANDGENOOTEN G-rno 5553 De Amerikaansche marine. (D. N.B.) - De Britsche nieuwsdienst meldt uit Washington, dat marine officieren voor de marine-commissie van dien senaat hebben verklaard, dat 1292 officieren en manschappen der. Amerikaansche marine in ge vangenschap geraakt of bij gevech ten als vermist gemeld zijn, WANNEER VERTREKT DE AMBULANCE? 's-Gravenhage, 4 Febr. Ziedaar een vraag, die van tijd tot tijd tot ons komt en die zeer zeker bij velen met nog meer nadruk gerezen zal zijn, bij het lezen der berichten over de toestanden aan het Oost front. Het versterkte veldlazaret van het Vrijwilligerslegioen Nederland vertrekt op het oogenblik, dat door het Kommandoambt Waffen SS zal worden bepaald. Dat oogenblik komt zeker en komt ook even zeker toch nog onverwacht. Het komt ech ter eerst nadat de militaire en spe cialistische opleiding der manschap pen is voltooid. Deze opleiding ge schiedt bij alle andere eenheden van het Vrijwilligerslegioen Nederland in Duitschland; bij het versterkt Veldlazaret echter vindt zij geheel in ons land plaats. Officieren en on derofficieren van de Duitsche weer macht, regelrecht komende van het Oostfront, zijn aan deze eenheid af gestaan en hebben de opleiding ter hand genomen. Een militaire oplei- dig minder omvangrijk, doch even streng doorgevoerd als bij de infan terie. Daarnaast, een speciale oplei ding voor de specifieke taak, die het veldlazaret later zal wachten. Dat deze. opleiding eenige maanden in beslag neemt, zal bij de ingewijden geen verwondering verwekken. -Ge durende deze maanden wordt dus niet gewacht of gerust, doch inten sief gewerkt om de ambulance Oost front voor te bereiden voor de zware taak, die zij eens, als volledig uitge ruste en afgerichte eenheid, aan het Oostfront zal vervullen. TH. W. H. HART OVERLEDEN. In den ouderdom van 72 jaar is te Groningen plotseling overleden Th. W. H. Hart, een bekend volkstoo- neelspeler van den ouden stempel. De overledene stamde uit een oude familie van circus- en variété-artis- ten. Een huwelijk met de actrice Emmy Busch bracht hem aan het tooneel. Langen tijd reisde hij met een eigen gezelschap door het ge heele land. Begin 1906 vestigde hij ?ich in Groningen en speelde met zijn gezelschap vele jaren in de drie noordelijke provincies. Duizenden tooneelliefhebbers hebben de fami lie Hart op het tooneel gezien met stukken "als ,,De twee weezen", „De voddenraper van Parijs" enz. EERSTE ZWITSERSCHE AMBULANCE TERUG. De eerste Zwitsersche ambulance is van het Oostfront in Bern terug gekeerd, zoo meldde gisteravond de B.N.O, De tweede Zwitsersche am bulance yertrekt 8 Februari. De leider van de teruggekeerde ambulance verklaardde, dat de ge wonden, Duitsche zoowel als Russi sche, een uitstekende behandeling hebben gehad. De Nederlandsche ambulance zal weldra afreizen. Hebt u reeds ge stort? Zoo niet, doe het dan heden nog op girorekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. „HET DUITSCHE BOEK VAN HEDEN". Dinsdagmiddag hield senator dr. Böhmcker, de gevolgmachtigde voor de stad Amsterdam vap. den Rijks commissaris, met een korte toe spraak de tentoonstelling „Het Duitsche boek van heden" in het Rijksmuseum geopend. „Duitsche dichters en wijsgeeren", aldus dr. Böhmcker o.m. zijn ook altijd soldaten geweest en onze grootste soldaten waren ook immers dichters en fildsoen". ,,Het boek en het zwaard zijn de symbolen van Duitschland: met het zwaard ver slaat het zijn vijanden, zijn boek ver overt de wereld. Onder deze beide symbolen voltrekt zich thans de vernieuwing van Europa". ACH KOM... Gij landgenoot, die meent dat sneeuwstormen en vorst een Sovjet overwinning zeker maken, die er zoo rotsvast van overtuigd is, dat de Duitsche legers in Afrika verslagen zijn, die de Japanners in het Verre Oosten tegen het „machtige" Ame rika geen schijn van kans geven, die zeker weten dat morgen of overmor gen maar stellig de volgende week, de revolutie in Duitschland zal uit breken, ach kom „nuchtere" Hollan der, gebruikt uw verstand. Ja, gebruikt uw verstand, be grijpt dat alleen het nationaal-socia- lisme ons volk een gelukkige toe komst waarborgt en dat daarom on ze plaats is naast Duitschland en zijn bondgenooten. En gij, jonge landgenoot, doet uw plicht, meldt u aan bij het -Vrijwil ligerslegioen „Nederland", Konin ginnegracht 22 te 's-Gravenhage. Telegram aan Staf de Clerq, - De leider dier N.S.B., MUssert, heeft aan Staf de Clerq, leider van' het Vlaamsch Nationaal Verbond te Brussel, het volgende telegram ge zonden: „Met het sneuvelen van luwen trouwen medewerker Toile- naere aan het Oostfront in den groo- ten strijd tegen het bolsjewisme be tuig ik u mijn hartelijke deelneming. Zijn bloed vloeide voor Europa. Het stolde voor Vlaanderland. Moge zijn offer, evenals dat van honderden andere zonen van Neerlands stam, tea voorbeeld zijn aan onze jeugd." Het is koud, maar in deze koude brandt een vuur, een vuur van naastenliefde en volle verbondenheid, het vuur van het schoone-werk van Winter hulp. Het is nog wel geen groot vuur, maar het verwarmt -en het zendt zijn warme stralen alom in de sloppen van de armsten onzer volksgenooten, daar waar veel geleden en ont beerd wordt, daar waar vaak geen geld is om kolen te koopen, waar geen warme maaltijd: op tafel staat en zelfs veelal de noodige kleeding en dekking ontbreekt. Landgenooten, dat vuur van Winterhulp moet blij-- ven branden. Dezer dagen komen ze weer bij u, de coltoctanten. Door koude en sneeuw gaan ze rustig hun weg, want in hun hart dra gen ze het verlangen om door hun werk al deze ellende mede te helpen opheffen. En als ze straks ook aan uw deur kloppen stuur ze dan niet weg, maar ontvang hen met een begrijpende glimlach, geeft hun mede, wat gij te missen hebt, doe hen begrijpen, dat gij iets zijt gaan verstaan van volkverbon denheid en gemeenschap. Mede door uw gave zal het dan mogelijk zijn, dat straks weer in honderden gezinnen de kachel kan snorren, warm eten op tafel staat en ook de noodige dekking niet ontbreekt. De dankbare vreugde op het gelaat van de armsten Uwer volksgenooten zal de grootste belooning zijn^ EEN „BARON" DIE EEN OPLICHTER BLEEK. Amsterdam, 4 Febr. Dat liefde blind maakt, is 'n van ouds bekend spreek woord en dus behoeft het niet te verwonderen, dat een 27-jarige jon gedame, die onlangs in de omgeving van het Leidscheplein kennis maakte met een heer,' diens verhaal, als zoü hij een lid zijn van een haar beken de adellijke familie, grif geloofde. De „baron" was allercharmantst en het paar maakte tal van uitstap jes. Helaas scheen des barons kas een weinig berooid te zijn gevolg van de tijdsomstandigheden en het was dan ook steeds de vrouwe lijke partij, die het gelag moest be talen. Natuurlijk zou de „barori'geen „baron" geweest zijn, als hij niet bij herhaling bezworen had, dat het geld „in orde zou komen". Het was slechts een kwestie van korten tijd en financieêle zou zou weer haar vroegeren luister herwinhen. Helaas, ook deze zon scheen den invloed van den winter te ondervin den en het door de jongedame „voor geschoten" bedrag Steeg langzamer hand tot vele honderden guldens. Ook de liefde begon aanzienlijk te bekoelen en het vertrouwen maakte plaats voor achterdacht, welke er ten slotte toe leidde, d§t de juffrouw naar de politie toog ën deze van haar bevindingen in kennis stelde. Toen kwam spoedig de tweede groote teleurstelling: „de baron bleek een doodgewone Utrechtsche meneer te zijn. De man werd ge arresteerd en zal wegens oplichting worden vervolgd. Sachtoffers van Rotterdam. - Het aantl slachtoffers van den Brit schen luchtaanval op de Rotterdam- sehe efovolking dato 28 Januari j.l. is opnieuw gestegen. Doordat enkele zwaargewonden bezweken, zijn is het aantal dooden thans 71, terwijl nog 56 zwaar gewonden in de zie kenhuizen liggen. Prof. dr, J. H. Valckenier Kips. - Te Lochem is gisteren in den ouder dom van 79 jaar na een korte onge steldheid, in het ziekenhuis overle den prof, dr. J. H. Valckenier Kips, oud-hoogleeraar aan de technische hoogeschool te Delft. Reeds aan het einde van de vorige eeuw ontwik kelde de overledene ideeën t.a.v. den staat als organisme, die na den we reldoorlog vorm hebben gekregen door de opkomst van fascisme en na- tionaal-socialisme Sigaren gestolen. - Gisternacht hebben inbrekers een flinken slag geslagen in een tabaksopslagplaats, in de Van der Hoopstraat te Amster dam. 11.000 sigaren en 8.200 sigaret ten was de buit. f Amsterdamsche W.A. in actie. - De W.A. te Amsterdam is gisteren, aldus meldt de persdienst der N.S.B., in actie geweest om het rijverkeer zoo vlot mogelijk te doen verloopen. Ook in vele andere plaatsen in ons land is een dergelijke vorm van jhulpyerteening uitgewerkt, zoodat daarmede ook onverwijld een be gin kan worden gemaakt. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. Helpt moeder en kind Wordt lid van den NEDERLANDSCHEN VOLKSD1ENST! VERDUISTER GOED! ZON 5 Febr. onder: 18.34 6 Febr. op: 9.14 MAAN 5 Febr. op: 23.37 onder: 10.59 8 Februari Laatste kwartier. BRANDSTOFFEN TEN BEHOEVE VAN KAMER- EN PENSION BEWONERS. De Leider van den Distributie- dienst, kring Alkmaar, maakt be kend dat op Vrijdag 6 Februari 1942 tusschen 9-12 of 1.30-3 uur bij den Distributiedienst, Breedstraat 40, door kamerverhuurders, die een for mulier M.D. 121 hebben ingediend en daarvoor in de termen vallen, brandstofbonnen kunnen worden af gehaald. TOEWIJZINGEN VOOR PEUL VRUCHTEN. De Leider van den Distributie- dienst, kring Alkmaar, brengt ter kennis van detaillisten dat -voor de door hen ingeleverde bonnen 169 toewijzingen voor peulvruchten kun nen worden afgehaald bij den Distri butiedienst, Bfeedstraat 40. INSTELLINGEN (HOTELS, CAFE'S). De leider van den Distributie- dienst Kring Alkmaar herinnert er nogmaalsaan, dat instellingen verplicht zijn op de formulieren MD 217 a, b of c voor de ver schillende artikelen den aanwezi gen voorraad op te geven. Mocht de voorraad nihil zijn, dan dient dat nadrukkelijk te worden ver meld. Formulieren, die in dit opzicht met volledig zijn;, ingevuld, kunnen niet in behandelmg worden geno men. SCHOENENDISTRIBUTIE. ,De leider van den Distributie- dienst Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de be schikbare schoenenbonnen No. 1 voor de maand Jan. 1942, alle zijn toegewezen. Zij, die geen toewijzing hebben ontvangen, dienen hunne aanvra gen als afgewezen te beschouwen. Schriftelijke afwijzingen worden niet verzonden. Wenscht men alsnog voor een Schoenenbon No. 1 in aanmerking te komen, dan dient een aanvrage daarvoor te worden ingediend tus schen den len en lOen van de maand. Verzoeken, welke na den lOen van een maand worden inge diend, worden terzijde gelegd. Men dient er aandacht aan te schenken, dat met reeds eerder in gediende aanvragen om een schoe nenbon geen rekening kan worden gehouden en dat een aanvrage alleen dan behoort te worden in gediend, wanneer de aanschaffing van een paar schoenen uiterst noodzakelijk is. De Leider voornoemd, H. BAKKER. DE PRIJSSTIJGING IN ANDERE LANDEN. (Van onzen Haagschen Correspondent). Het Duitsche tijdschrift „Wiri- schaft und Statistik" geeft enkele cijfers, welke een beeld geven van de prijsstijging in andere landen en waaruit men zeer interessante con clusies kan trekken ten aanzien van de sociale verhoudingen. In al deze landen kent men evenals ten onzent den strijd tegen de prijsstij ging, alsmede de staatscontrole op de prijzen. Zoo zijn in Zweden de prijzen ten opzichte van 1 Aug. 1939 met meer 3an 60 pet. gestegen. Dene marken en Zwitserland zijn er nog erger aan toe; daar stegen de prij zen met bijna 90 pet., practisch derhalve een verdubbeling. Voor Zwitserland zijn ook enkele nadere gegevens bekend gewenden; de kosten van voeding stegen daar met 44 pet., die van levensonder houd met 34 pet. Het zijn vooral de laatste maanden, welke een sterke prijsstijging te zien gevert. In Engeland en Amerika be- drahgt de prijsstijging t. o. v. Aug. '39 ongeveer 50 pet. Zeer sterk is de prijsstijging in Kroatië, waar door het overheids instituut de kosten van levenson derhoud in Dec. 1941 werden bere kend op 228 pet. van wat zij in Aug. '39 waren. In Zuid-Amerika is men er al weinig beter aan toe. In Argentinië bijv. zijn de prijzen met ongeveer 50 pet. gestegen. Een bijzonderheid is daar nog, dat de prijstijging zeer ongelijk is. De landbouwproducten, waarvan Argentinië zelf teveel heeft, zijn in prijs gedaald; daar entegen zijn de niet-landbouwpro- ducten met ongeveer 70 pet. ge stegen*

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1