Stoomververq W" HOEST TELEF. 243Q. Jan stoomen. ERVEN van BONT Alkmaar. Tel. 2439, kinkhoest slijmhoest AKKER'S BURGERLIJKE STAND. Kinderspelen zjjn op de r«jbaan verboden! F1LMNIEUWS. DE TIJDSOMSTANDIGHEDEN EN DE MODE Paging leeren Verven 5.50 6.50 4-50 5.50 4-50 - 5 -6.50 4.50 5.5Q 3.50 4.50 3 .4. 4 .5.. 4.5.. 3.50 4.50 3.3.50 oppen. Plisseeren. zwarte 3/4 bontmantel n zwart fluweel-en jasje, >68 bureau van dit blad, z. g. a. n. Electr. Waseh, 125 Volt. STRAAT 12. een best onderhouden '«en, oud model, prijs 25 witte vacht 10 en ëer! at spiegel 5 en «n met stoeltje 5. ondag. /WEG 82, St, Pancras. Een goede Naaimachine rRAAT 26d. ande aquarium (80 L.)| CADE 13 A. I'as in a 3. HET DUITSCHE LUCHTWAPEN AAN HET OOSTFRONT. Dikwijls zijn uren van harden arbeid in den sneeuw storm noodig om de machines weer startklaar te maken. Met behulp van den verwarmingswagen voeren de mannen van het technisch personeel den verstarden motoren warme lucht toe om ze vóór te warmen. (Wcltbild-Polygoon-P.K. Rauchwetter) DE WAiHltVUlttonlNiNG gaat 's winters in de Sovjet-Unie met groote moeilijkheden gepaard,-aangezien alle bronnen bevroren zijn. (Weltbild-Polygoon-P.K. Gebauer) een z. g. a. n. projectie- en dito epidioscoop (elke ekening op doek projec- en viool en een prachtige Te bevragen HOF GAT 3. Aan hetzelfde wringer gevraagd. Salamander- en kook/ STRAAT 8, Alkmaar. groote box met matras ser trapmachine 65, 2 en 4 stoelen z. g. a. n. rs. gezondh. matras 9, ïg. ledikant 6, eiken, Te bevragen 17, Bergen. ïooi radiotoestel z, g. a. n. namenschaal en ju. k. g, voor Ital. accordeon, CHT 129. 'hilips Radio met nieuwe L0. ;e koop: lage heeren mol. hooge dito 45, bruine h. 42, D. suède mol. en 2 deelig konijnenhok, n 2 doozen stempels van en beste Vuurduvel met JDEGRACHT 269. idiotoest. 1942 m. u. k. g, u. k., nieuwe bjtnkschr, 10 c.m. Electro Lux I 220 v. alleen Maandagm. D. D. KOSSEN, Dorps- Broek op Langendijk. Cachels met drie kook irduvels en Fornuizen, Salamanderkachels. "WÜ* soorten kachels en forn. t, Voormeer 2. ngeb.: een Philips radio, 'Jj rieuw type, 350 en een t. 1939 als nieuw. NSLAAN 143. g. a. n. Mandoline merk met foudraal. Pi'Üs OOERDIJK 13, uur. ;en goed onderhouden kookgelegenheid. R 23 A. groote houten Schuur, j 4.50 Meter, afgedekt golfplaten 29. st., afin. VL, 305 x 85 c.M. G. de rnschew. Clb, Alkmaar. Radiotoestel met iiïgeb. en een zonder in-geb- Linden-laan- 9. chine Huis. Nog eenige handm. Singer. Vesta, 20. Trap inziflkb. Titan lie met gar. J. H. D® stersingel 48, Alkmaar. g. a. n. Jekker m. 50, ormale en groote maat en bl. en br. dames' rEG 72. a. n. gummi dijlaarzett choenen maat 42, z°°' inderwagen. ACHT 39. haard te koop, 25. '.STRAAT Gebruik toch A b d ij- siroop, die de vast zittende slijm direct zal doen loskomen, borst en keel verzacht en Uw hoest zal doen ophouden Vanouds beproefd bu hoest, griep, bronchitis, asthma 's Werelds beste Hoestsiroop BEGRAFENIS SLACHTOFFERS TE ROTTERDAM. (ANP). Wederom zijn gisteren ve len naai- de algemeene begraafplaats Crooswijk gegaan om op den doo- denakker aanwezig te zijn bij de plechtige uitvaart van'drie slachtof fers van den jongsten Britschen vliegeraanval op Rotterdam. Weer hadden de stedelijke en landelijke autoriteiten zich doen vertegen woordigen. Het museum Boymans. Het ANP heeft zich tot den direc teur van het museum Boymans, dr. D. Hannema, gewend, ten einde zich te overtuigen van den cmvang van de aangerichte verwoestingen. De gevolgen zijn nog ernstiger dan-men aanvankelijk dacht. Meende men, dat de schade ongeveer Ijk ton zou be- loopen, na nauwkeurig onderzoek is men tot de overtuiging gekomen, dat er ernstiger dingen zijn gebeurd; aan de achterzijde van het-museum gebouw is ernstige schade aange richt. Duienden ruiten, zijn totaal versplinterd. De constructie van de buitenmuren is op vele plaatsen verbogen en vernield. Aan enkele schilderijen is èchade berokkend en een der trappen, die als oudheid hooge waarde heeft, heeft aan het beeldhouwwerk schade opgeloopen. Gelukkig kan een en ander met zorg welhaast onzichtbaar worden gerestaureerd. EEN GOEDE GEDACHTE. Een goede gedachte was het van de firma K. te U. toen zij besloot maandelijk een vast bedrag te stor ten op de giro van de Nederlandsche ambulance. „Wij zijn", zoo schreef zij, „er van overtuigd dat een ieder moet medewerken aan het tot stand ko men en het blijven steunen van deze hulpexpeditie. Immers ook ons be lang is het dat Nederland van hei bolsjewisme verschoond blijft. Daarom willen wij de mannen die zich ingezet heben om dit gevaar te bestrijden niet in -den steek laten,.." Een inderdaad goede gedachte Want heeff men er wel eens over nagedacht wat het worden zou al- het bolsjewisme hier zich zou vesti gen Honderden Nederlanders hebben zich vrijwillig ingezet om dit gevaar te keeren. Zorgt u er voor dat het hun aan niets ontbreekt als zij in den strijd gewond raken. Stort uw bijdrage voor de ambu lance op gironummer 8 7 6 0 0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. DE POOKTEN GAAN OPEN. 's-Gravenhage, 7 Febr. Welkè poorten zult gij vragen. De poorten van het grootste sociale werk van de laatste eeuwen. Waren die poorten dan gesloten? Om deze vraag te be antwoorden, dient te worden vast gesteld, dat hier in Nederland wel veel aan sociaal werk werd gedaan, maar dat men nochtans niet in staat was het 'sociale probleem tot een op lossing te brengen. Er was geen wederzij dsch begrip, men leefde vreemd naast elkander. Het was geen volksgemeenschap, maar een klassestaat, waarin wij woonden. En nu is reeds in betrek kelijk korten tijd iets van hetgeen wij zooveel lange jaren hebben ge mist, gaan groeien onder ons Neder landsche volk. Het sociale werk van Winterhulp en van Nederlandschen Volksdanst heeft de grenzen van een beperkte werkingssfeer over schreden en is meer en meer gewor den de band, die alle Nederlanders van welken rang of stand ook, gaat binden. De critiek, die in de eerste maanden zoo veelvuldig te hooren was, is langzaam maar zeker tot zwij gen gebracht en dat wel allereerst, omdat men is gaan voelen, dat hier daden gesteld worden. Daden, die nu werkelijk een einde gaan maken aan veel, dat om een oplossing vroeg. Het is op het oogenblik reeds zoo ver gekomen, dat in de provincie Friesland bijv. ruim 40 pet. van de inwoners daadwerkeüjk Winterhulp steunen. En het verblijdende is, dat hier niet van een symptoom sprake is, maar dat allerwege in den lande het besef groeit, dat de Winterhulp Nederland en 'de Nederlandsche Volksdienst noodig zijn. LUISTERENDE LANDGENOOTEN! O ja, wij begrijpen- elkaar. In ge dachten zie ik reeds uw glimlach en hoor ik u al mompelen over „beken de stemmen" enz. Want u luistcit immers zoo ijverig, tenminste wanneer u iets te hooren krijgt dal u Joost mag weten waarom zoo gaarne hoort. Maar hoort u ook dat nieuwe geluid, dien dreunenden stap van de legioenen die oprukken om ook ons land en volk te bevrij den van de gevaren waarvan wij bij na het slachtofferwerden? Luister daarnaar, landgenoot. Luister goed Handel er naar. En gij jongeman, doe uw plicht. Ruk mede op, laai hooren uw pas. Meldt u aan bij het vrijwilligerslegioen „Ne-cierland Koninginnegracht 22 te 's-Graven hage. ALS DE VORST UIT DEN GROND IS. Elk plekje kultuurgrond benut. 's-Gravenhage, 5 Febr. De nood zaak uit eigen bodem te voorzien m de eerst noodzakelijke levensbehoef ten brengt onafwendbaar met zich mee, dat elk plekje cultuurgrond be nut dient te worden voor de voort brenging van voedsel. Een niet onaanzienlijke opper vlakte cultuurgrond wordt echter in beslag genomen door parken, plant soenen, bouwterreinen, wegen en wegbermen, kanaalbermen, tram wegen, particuliere tuinen, enz. Derhalve is door de commissie ter ondersteuning van de maatregelen getroffen voor de regeling van de landbouwproductie (korter genoemd commissie dr. Posthuma) reeds voor eenigen tijd een onderzoek ingesteld naar het voorkomen van perceelen of van perceeltjes grond, welke naast den bestaanden bouwgrond met voordeel zouden kunnen wor den benut voor de voedselvoortbren- ging. Ten vervolge op dit onderzoek zijn onder leiding van de directie van den landbouw, hierbij krachtig gesteund door de plaatselijke func- tionnarissen van de commissie dr. Posthuma, maatregelen getroffen om tot het in cultuurbrengen van deze hoeken grond te komen. Onze bevolkingsdichtheid (270 in woners per km2) laat niet toe, dat onder de huidige omstandigheden nog bruikbare grond onbenut blijft. Het is daarom ten zeerste toe te juichen, dat thans vanwege den secr.-gen. van het dep. van binn. zaken in een rondschrijven aan de burgemeesters der gemeenten een dringende oproep is gericht om door liet in cultuurbrengen van parken en braakliggende gronden, de voed- selvoortbrenging zooveel mogelijk te bevorderen. Inmiddels zijn in vele gemeenten, dank zij den reeds verrichten ar beid, reeds aanzienlijke oppervlak ten 'cultuurgrond aan de bestaande toegevoegd, in sommige gemeenten zelfs wel 300 tot 400 ha. In andere gemeenten valt echter nog wel het een en ander te doen. Ook de mede werking van rijks-, provinciale- en waterschapslichamen zal veel kun nen bijdragen tot het bereiken van het doel. Elk plekje van den eigen bodem benutten,* is thans de eerste eisch, welke voor de Nederlandsche voedselvoortbrenging te stellen is. Zoo gauw de vorst uit den grond Is, dient alles er op te worden gezet tijdig met het scheuren, ploegen of omspitten gereed te komen. Er worden hooge eischen gesteld aan het voortbrengingsvermogen van den Nederlandschen bodem. Van elke mogelijkheid om voedsel te winnen dient daarom profijt getrok ken te worden. WEIGEREN VAN ABONNEMENTEN IN RIJWIEL STALLINGEN. 's-Gravenhage, 7 Febr. Reeds meer malen heeft den gemachtigde voor de prijzen de klacht bereikt, dat in rijwielstallingen en in andere bedrij ven, waar vroeger tegen abonne mentstarief diensten werdén ver richt, de abonnementen thans „uit verkocht" hceten en dat alleen nog maar losse kaarten verkrijgbaar zijn of tegen gewoon tarief wordt ge werkt. Het spreekt vanzelf, dat on dernemingen, die vroeger gewoon waren hun vaste klanten tegen het gereduceerde tarief van een abonne ment of een knipkaart te bedienen en dezen dienst thans slechts tegen gewoon tarief of da.g.-tarief willen verleenen, zich schuldig maken aan een verkapte prijsverheoging en dus aan een overtreding van de prijzen- beschikking 1840 no; I. Een waarschuwing tegen deze practijken moge er toe bijdragen, dat voor het verleenen van diensten de tot op heden gebruikelijke voor waarden werden gehandhaafd Wan neer desondanks mocht blijken, dat abonnementen in bepaalde inrichtin gen, waar zij gebruikelijk zijn wor den geweigerd, dn kan bestraffing riet uitblijven. Inbraken in de Maasstad. - In een kleermakerij aan den Coolsingel te Rotterdam is ingebroken. Een groot aantal bontjassen, winter- en regenjassen en coupons stof met een totale waarde van circa 6000 is ge stolen !J Het Boisj.wisme is de aarts vijand van onze beschaving, cultuur en godsdienst. Het moet vernietigd worden. Meldt U aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te Den-Haag. WIERINGERWAARD (Januari). Geboren: Alie Marie, d. v. Ja cob Johan Groot en Jacoba Kaay. Huwelijkstoestemmingen ten be hoeve van het huwelijk van Dirk Visser, oud 22 jaar, militair Waf- fen SS met Cornelia Jannetje Gou da, oud 19 jaar, zonder beroep, bei de wonende te Purmerend en ten behoeve van het huwelijk van Cor nells Krijns, 26 jaar, schrijver Rijks werf met Jeannette Cornelia Smits, oud 25 jaar, kantoorbediende, beide wonende te den Helder. Ondertrouwd en ge trouwd: Geene. Overleden: Klaas Schagen, 56 jaar, echtgen. van Aafje WinkeL Jacoba Kleas, 91 jaar, weduwe van Wllem Nooy. Frans Strooker, 72 jaar, weduwnaar van Aagtje Mosk. WEG ENVER^ÈE R^EGELI NCj' (Polygoon-Seym) SCHERMERHORN. (Jan.) Geboren: Henderica Johanna, d. v. Cornelis Kramer en Cornelia Kok. Alida, d. v. Gerrardus An- tonius Klaver en Anna Stuit. Alida Geertruida, d. v. Petrus Nico- laas van Langen en Cornelia Geer truida Wit. Jacob Jan, z. v. Sytze Postma en Dieuwertje Imming. LANGEDIJK. (Jan.) Geboren: Johan Hubertus, z van Adrianus Bruin en Cornelia Beemsterboer. Hette, z. van Lieu- we Meinema en Anna Gutter. Hendrik, z. van Frederik Balder en Geertje Jonker. Klaas, z. van Aar- jen Balder en Dieuwertje Tiel. Petrus, zoon van Cornelis Bruijn en Elisabeth Weel. Gertruda Maria, d. van Nicolaas Corn. Bruin en Anna M. Komen. Klaas. z. van Jan Strijbis en van Grietje Huibers. Agatha Afra, d. van Andreas Goudsblom en Cornelia Goudsblom. Willem, z. van Willem Koedijk en van Jacoba van Laar. Theodorus Willibrordus, z. van Theodorus Duy- ves en Dorothea H. Bruin. Maria Lina, d. van Jan Timmerman en Pietertje van den Heerik. Anna Cornelia, d. van Gebrand Schouten en van Antje Olthoff. Ondertrouw d:C. Klooster boer van St. Pancras en A. Woldhuis. Corn. Bruijn van Twisk en M. Otsen. Jan v. d. Vegt, voorh. te Zuidscharwoude en Tr. de Jong, wo nende te Schoorl. J. C. Kamphu's en A, G. Wormsbecker. Adrianus Dekker, wedr. van M. C. C. Kaptein en Ant. Zweekhorst, wed. van Joh. Bergen. S. Quax en H. de Jong, wonende te Warmenhuizen. K. R. Rempt, wonende te Winkel en C. Groenveld. J. Klingelier en A. Schoenmaker. B. C. de Waal, wedr. van C. H. de Wilde en A. Bek huis, wonende te Zuidwolde. Getrouwd: J. Kostelijk en G. Post, wonende te St. Pancras. C. Kloosterboer, St. Pancras en A. Woldhuis. J. C. Kamphuis en A. G. Wormsbecker. Overleden: Corn. Spanjaard, echtgen. van A. Klinkert, 62 jaar. Dirk van Twuyver, echtg. van N. Heneweer, 63 j. S. Rampen, wed. v. P. Zuidtcherwoude, 82 jaar. Corn. Kraakman, wedr. van A. Noordstrand. Corn. Kramer, echtg. van N. Snijders, 53 jaar. Guurtje Dirkmaat, echtg. van A. v. d. Haar, 62 jaar. Wilhelmus Bruijn, echtg. van Aagje Groot,63 jaar (overleden te Alkmaar). Cornelis de Geus 88 jaar. Neeltje NolPover, echtgen. van C. Bakker, 75 jaar. v. BERGEN (23 t/m 29 Jan.) Geboren: Jean Pierre, z. Cornelis Johannes van Eijk en van Margaretha Schouten. Getrouwd: Cornelis Vennik en Antje Veen. Overleden: Elisabeth Tegel, oud 70 jaar, echtgenoote van Simon Adrianus Bas. Alida Jannetje Frankenoudt, oud 46 jaar, echtge noote van Jan Akerboom. URSEM (Januari). Geboren: Johannes Andreas, z. van Johannes Petrus Kuyper en Elisabeth Konijn. - Petrus Cornelis, z. van Cornelis Paauw en "Geertje Kieftenbuvg. Cacharina Geer truida, d. van Simon Johannes Groot en Elisabeth Annh Bisschop. Petrus Jozef, z. van Pieter Boots en Maria Anna Slijkerman. Leentje, d. van Jacob Leegwater en Leentje Blokker. Getrouwd: Petrus Nicolaas Jo hannes Bloothoofd en Maria Marga retha Bakker. Overleden: Pieter Mienis, 76 jaar. Anna Koppes, 61 jaar Petrus Cornelis Paauw, 10 dagen. JOU LEVEN BEHOORT MIJ TOE. Alkmaarsch Bioscooptheater. Op een fuif bij den schilder Marczali wordt de knappe Eveline Tiedemann het hof gemaakt door haar gastheer en diens vrienden Von Horn (Rolf Wanka) en Peter Brau- bach (Hans Nielsen). Haar geheele aandacht is evenwel aan den schil der Joachim Fabreani (Karl Mar- tell) gewijd en geen der vrienden bemerkt, dat deze aandacht geen zins uit liefde of vriendschap voort spruit. Op een boottochtje ziet Horn, dat Eveline (Kar in Hardt) een poeder in een der wijnglazen doet en de beteekenis daarvan begrijpt hij pas als Fabreani na het gebruik van den wijn sterft en Braubach zwaar ziek wordt. De politie bemoeit zich met de kwestie en vrijwel alle over levenden staan onder verdenking. Marczali vlucht, Von Horn bekent om Eveline te ontlasten, maar Eve line bekent ook. Na allerlei verwik kelingen, waarbij Eveline's moeder Eva (Dorothea Wieck) een groote rol speelt, blijkt niet alleen waarom de misdaad geschiedde, maar ook wie de moordenaar is geweest. Een spannende film, daarvan men zich bijzonderheden wellicht nog uit eên door ohs geplaatst feuilleton zal herinneren. Vooraf: een Tobisfilm, Ufa- nieuws en een interessante film over kapsels. De vrouw met de broek aan. De mensch past zich, wat zijn klee ding betrefthoofdzakelijk bij de weersomstandigheden aan, waarbij de temperatuur een groote rol speelt. Vandaar dat de dames op Nieuw Guinea rokjes van bamboe of soms nog minder kunnen dragen, terwijl de echtgenoote van een Lap of een Groenlander van onder tot boven in het bont van pelsdieren is gewikkeld. Dat alles is heel eenvoudig, maar de kwestie wordt moeilijker voor de dames, die zooals in ons gezegend landje van alles wat krijgen, die zomers zoo nu en dan een hittegolf- je meemaken en 's winters al thans de laatste drie winters bij een temperatuur van tien graden onder nul uit schaatsenrijden kun nen gaan. Natuurlijk weet een Hollandsche vrouw zich in haar kleeding bij de weersomstandigheden aan te passen, maar zij zou geen vrouw zijn als zij alleen aan doelmatigheid dacht en het gevolg daarvan is, dat ontelbare mode-ateliers steeds weer trachten het nuttige met het aangename te vereenigen, of, beter gezegdzomer en winterlcleeidng te ontwerpen, welke niet alleen practisch is, maar de draagster ervan bovendien op haar voordeeligst doet uitkomen. De mode schrijft nu eens nauwe en dan weer wijde blousjes of mantels voor, het eene jaar korte en het volgende weer lange rokken, wat door de ateliers heel handig in elkaar gezet is omdat de vrouw zoo doende eigenlijk ieder jaar „iets nieuws" noodig heeft. Evenwel, sedert menschenheuge- nis heeft de vrouw rokken gedragen en in den tijd, dat de mode de zoo genaamde jongenskopjes voorschreef brachten deze rokken soms de eenige oplossing bij de vraag of het jonge- mensch, dat men op straat tegen kwam van het mannelijke of van het vrouwelijke geslacht was. Helaas of gelukkig - net zooals men het zien wil begint er een opmer kelijke verandering in de vrouwen- kleeding tk komen. De buitengeWo- ne omstandigheden, waarover we niet verder behoeven uit te weiden, hebben de rok, die sinds menschen- lieugenis „het" vrouwelijke kleeding- stuk was, voor een deel verdreven en de vrouw die de broek aan heeft maar dan in de gunstige be teekenis is een opmerkelijke fi guur in ons stratenbeeld geworden. Het is heel bescheiden begonnen met ski- en met trainingsbroeken, maar het is daarna een stap verder gegaan en een broek geworden, die misschien van vader of broer zou kunnen zijn en wij vreezen met groote vreeze, dat de dag weldra zal' aanbreken, dat Papa tevergeefs naar zijn Zondagsche broek zoekt en van Ma te hooren krijgt, dat zijn oudste dochter er mee uit schaatsen rijden is gegaan. Dat alles heeft zijn bedenkelijke zijde. Niet omdat wij de vrouw geen broek zouden gunnen als het blijkt, dat 'zij zich daarin gemakkelijker kan bewegen en evenmin omdat wij met alle geweld zouden willen vast houden aan een onpractische mode als de tijden veranderen en de emancipatie der vrouw zich ook in haar kleeding begint te manifestee ren, maar uitsluitend omdat een nieuw colbertcostuum in dezen tijd een weelde is, die nog maar heel weinigen zich kunnen veroorlooven en omdat broeken zooveel „punten kosten, dat iedere man er extra zui nig op moet zijn en het daarom ze ker niet prettig zal vinden ze aan zijn vrouw of zijn dochter uit te leenen. Bovendien maar dat is meer een aesthetische kwestie zal er o.i. een leeftijdsgrens moeten zijn tusschen het dragen van rokken of broeken, maar dat hangt natuurlijk grootendeels van de uiterlijke kwa liteiten van de draagster af en is bo vendien. een zoo gevaarlijk terrein, dat wij ons daarop niet verder zul len wagen. Een enkel woord moge hier nog volgen over de mannenkleeding, die er, sinds den tijd van de fluweelen kuitbroeken en de jabots wel een voudiger, maar daarom niet mooier op is geworden. Wie des morgens met stijve vingers een boorden- knoopje door een knoopsgaatje tracht te peuteren of een das tracht te strikken onder een boord, die onder de huidige abnor male omstandigheden een paar da gen langer meegaat dan gewoonlijk, vraagt zich onwillekeurig af waar om alle mannen nog altijd gelijk en gelijkvormig gekleed moeten gaan een kleeding, welke bovendien eentonig en onpractisch is en wanneer eindelijk de tijd zal aanbre ken, waarin alle overhemden, boordjes en knoopjes voorgoed tot het verleden zullen behooren. Een kennis vertoonde zich dezer dagen in een kleurige trui, die niet een enkel rukje aan een ritssluiting van onderen tot boven dicht was. Eenvoudiger, practischer en gemak kelijker kan het niet, maar elke man moet helaas een zekeren schroom overwinen om van de zoogenaamde heerenkleeding tot de practische over te gaan. Gelukkig of onge lukkig als men het van den anderen kant ziet leven wij in den tijd, dat niemand er zich voor behoeft te geneeren als hij straks klompen in- plaats van schoenen draagt en juist zoo'n tijdperk is er noodig om ons van allerlei lastige dingen af te hel pen. Wij kijken nog te veel om ons heen maar er behoeven nog maar weinige winterdagen en weinige goede voor beelden te komen vooral bij de zoogenaamde betere standen en heel het mandom draagt truien met ritssluitingen, eenvoudig, practisch, warm en gemakkelijk. De vrouw in de broek en de man in de trui beiden straks op klom pen dat is het beeld dat binnen afzienbaren tijd onze straten zullen toonen. Men zal er even aan moeten wennen en daarna tot de conclusie komen, dat de „nieuwe mode" toch wel iets aardigs heeft en bovenal, dat zij practisch e)n gemakkelijk is ge worden. ANNELIE, Victoria -Theater. De film Annelie ik geprolongeerd. Indien er één film is die dat ver diende dan is het zeker deze: „Ge- schichte eines Lebens", en wie haar nog niet zag, verzuime de gelegen heid niet. Niet alleen om de boeien de, soms ontroerende geschiedenis •vair de hoofdfiguur, maar bovenal ook om het spel. En dan noemen wij in de eerste plaats Luise Ullrich, die de hoofd rol speelt var. jong meisje tot groot moeder op verbluffende wijze, met een voortdurende stijging. Als jonge vrouw, als moeder, als echtgenoote, als grootmoeder, telkens is het van een verrassende juistheid in uitbeel ding. Werner Krauss als haar vader, ae correcte kadasterambtenaar, geeft in deze rol opnieuw een- staaltje van zijn groot acteurstalent. Karl Ludwig Diehl speelde als dr. Labo- rius, de echtgenoot van Annelie, één zijner beste rollen en Georg, de trouwe vriend van Annelie van de eerste dansles af, is van Axel van Ambesser niet minder dan een creatie. Ook de muzikale zoon van Annelie werd zeer goed gespeeld. De film is rijk a-<n tal van tref fende tooneeltjes, zoo b.v. het piano spel van den zoon Reinold voor zijn vertrek naar het leger en het bezoek van Annelie aan haar stervenden echtgenoot. Het voorprogramma bracht een mooi Tobis Holl. Nieuws uitgebracht door Polygoon met o,a. een reportage van den Elfstedentocht, een uitge breid en gevarieerd Ufa-journaal en een film over: Vrijwilligers bij de Waffen SS. VRACHT VAN BALTIMORE. Theater Harmonie. Sabine Heitman, na den dood van haar vader eigenares van een reederij, is verliefd geworden op haar stuurman Michaël Anders. Zij ontmoet hem vaak in de Ohio Bar, zonder dat hij weet wie zij is, maar als de concurreerende reede- rijen van Sabine en de firma En- ström van den rijken Amerikaan Morris een aanbod van 50.000 ton vracht krijgen toe te wijzen aan de reederij, die in 18 dagen van Hamburg naar Baltimore kan va ren heeft Sabine een flinken kapitein noodig. Zij benoemt An ders, die daardoor te weten komt dat hij zijn promotie tot eersten stuurman ook aan de protectie van zijn „meisje" te danken had. Hij geneert zich daarvoor tegenover zijn scheepsmakkers, wenscht geen enkele gunst meer, maar brengt als kapitein Sabine's schip binnen den vastgestelden tijd in Baltimore, terwijl het schip van Enström verongelukt door te zwa- ren druk op de ketels. Dan triomfeert de reederij Heit- mann, maar Sabine is ongelukkig omdat stuurman Anders niets meer van haar wil weten. Zij be sluit de reederij aan haar ouden procuratiehouder over te doen, maar dan komt Anders tot bezin ning. Hij zelf zal de nieuwe reeder zijn en hij en Sabine staan als man en vrouw naast elkaar als het nieuwste schip van de reederij op de werf feestelijk gedoopt wordt. Een alleraardigste film van het zeemansleven met Hilde Weissner en Atilla Hörbiger in de hoofd rollen. Vooraf Ufa- en Tobisnieuws en een propagandafilm voor dienst neming bij de Waffen S.S. GIER WALLY. Cinema-Theater, Een sterke film uit het Tiroler- bergland, waar boer Fender een rijk bezit heeft verworven, maar geen erfgenaam heeft. Wel een dochter, Wally genaamd, die hjj als een jongen heeft opgevoed. Hij wil haar laten trouwen met den boerenzoon Vinzens. Maar zij weigert, eigenlijk ter wille van den berenjager Jo sef. Doch deze bespot haar en noemt haar na haar strijd met den gier, zelfs Gier Wally. Dat het ech ter na tal van boeiende en spannen de gebeurtenissen in het Tiroler boerenmilieu toch nog eindigt met een gelukkige vereeniging van Wal ly en Josef spreekt bijna vanzelf. In een schitterende natuuromge- ving wordt dit stuk romantiek zeer mooi gespeeld. Heidemarie Hathey- - er is een uitnemende Wally en Sepp Rist geeft haar als Berenjosef sterk tegenspel. Gok de oude boer van Eduard Köck dient genoemd. Een zeer interessant voorprogram ma met veel binnen- en buiten- landsch nieuws in journaalvorm gaat aan het hoofdnummer vooraf. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Te Oterleek. Ten overstaan van notaris van Lange te Alkmaar is publiek ver kocht het bekende café „Het Wapen van Oterleek'.', hetgeen reeds 30 jaar is gedreven door den heer O. de Vries; kooper werd de heer K. Stam mes te Heerhugowaard voor 5911. Te Heerhugowaard. Het woonhuis annex winkelhuis op de Buurt te Heerhugowaard, be- hoorende tot de nalatenschap van den heer C. Büsker en thans als kapperszaak in gebruik bij den heer M. Beemsterboer, bracht in publieke veiling ruim 6000 op. Het werd aan gekocht door den heer Jaspers uit HarenkarspeL Plannen om het tot een rijwiel- en motorherstelzaak in te richten, zijn hangende.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 5